Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024

Otvoren pogon za finalnu montažu vojnih transportnih aviona Erbas C295 u Indiji

29. okt 2024
[POSLEDNJA VEST] UMEX 2022: Jugoimport prodao značajnu količinu municije Krušika iz Valjeva kompaniji EDGE
Još jedan ugovor Srbije i kompanije EDGE / Foto: Ministarstvo odbrane

[POSLEDNJA VEST] UMEX 2022: Jugoimport prodao značajnu količinu municije Krušika iz Valjeva kompaniji EDGE

Tokom obilaska sajma besposadnih platformi i tehnologija UMEX 2022 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima od strane prestolonaslednika Abu Dabija i zamenika vrhovnog komandanta oružanih snaga UAE šeika Mohameda Bin Zajeda Al Nahjana, organizovan je kraći susret sa pomoćnikom ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenadom Miloradovićem, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Navodi se da je predstavljen napredak u razvoju i proizvodnji složenih sistema naoružanja za koje su oružane snage UAE do sada iskazivale interes i dogovoreni su konkretni dalji zajednički potezi, a pre svega iz oblasti naoružanih robotizovanih platformi i sistema za borbu protiv njih.

Takođe, danas je na sajmu UMEX potpisan Ugovor o prodaji značajne količine municije između kompanije Jugoimport SDPR i kompanije EDGE. Ugovor su potpisali gospodina Hamad Al Marar, predsednik klastera za rakete i naoružanje grupacije EDGE i gospođa Tijana Konić, koordinator kompanije Jugoimport.

Današnje potpisivanje ugovoa u Abu Dabiju / Foto: Ministarstvo odbrane

Potpisani ugovor odnosi se uglavnom na proizvode Holding kompanije Krušik iz Valjeva što će, kako navode iz Ministarstva odbrane, značajno doprineti upošljavanju kapaciteta ove fabrike u naredne dve godine. Plan je da se nakon realizacije ovog ugovora saradnja između ovih kompanija na proizvodnji ovakve municije nastavi u sličnom obimu na godišnjem nivou, kao i da se proširi na druge vrste proizvoda i tehnologija takve vrste u kome će učestvovati i Krušik, kao i druga preduzeća odbrambene industrije Srbije.

Kompanija EDGE izložila je model svog RW-24 na ovogodišnjem UMEX-u / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kako je Tango Six još 2019. godine ekskluzivno javio sa sajma u Dubaiju, srpska namenska industrija već je dobavljač kompanije EDGE. Tada smo izvestili da je deo ovog konglomerata, kompanija Adasi, za njihov „killer-drone“ RW-24, angažovala naše stručnjake u fazi opitovanja u aero-tunelima, da kompanija Teleoptik učestvuje sa određenim komponentama u domenu elektro-optike a da Sloboda iz Čačka učestvuje u bojevoj glavi letelice.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

NN

Hoce li VS nabavljati RW 24 ili nrki nas ekvivalent jednakih karakteristika

Odgovori
Vo

Već imamo ekvivalent-GAVRAN

Fe

Lepo je da se proizvodi bilo šta što neko hoće da kupi, ali ima valjda još nečega osim municije za streljačko naoružanje!

Kada će Srbija da napravi kapacitete za serijsku proizvodnju dronova i preciznog oružja za njih?
Nema ništa ni od opremanja vojske ni od izvoza ako nema ozbiljne serijske proizvodnje!
Nije masovna proizvodnja posao onoga ko projektuje, za to treba posebna fabrika, i više linija, neće ni 10 ni 100 dronova kamikaza da bude dovoljno – treba imati godišnju proizvodnju dovoljnu za stotine i hiljade ozbiljnih rojeva.
Ono što su bile Ose i Zolje devedesetih, u budućim ratovima biće dronovi kamikaze…

Odgovori
Г

Не може серијска производња пре самог увођења у производњу. Морају процедуре да се испоштују да не би добио Ф 35 којих има 700+ а и даље вуче више стотина замерки које се морају у ходу исправљати.
Ценим да ће доста овога што се пројектује за модернизованог Орла бити накачено на неки већи дрон у будућности. Дал наш или неки у кооперацији то је већ питање…
Пс. Слажем се да смо ми превазишли тај ниво продаје и да треба стремити продаји неких озбиљнијих система ино купцима. Надам се да ће и тога бити у будућности.

Bu

Utva u Pančevu zjapi prazna.Jedna Lasta se proizvede svake treće godine.Uložiti u modernizaciju, to znači rukovanje karbon-titanijum vlaknima, autoklav peći i ostalo.Pegaz mora da se štanca serijski. Zašto da kupujemo turske Barjaktare kad znamo i sami da to napravimo.Ipak smo mi zemlja sa dugom vazduhoplovnom tradicijom.

Pe

Ko kaze da je streljacka municija u pitanju. Recimo da je u pitanju neka ‘pametna’ municija, ono sto je iz palete proizvoidnje krusika…to mogu biti i ineke rakete itd…

St

@Грга
Na koji nacin si dosao od municije i raketa za VBR do F-35? Pa nasa industrija decenijama razvija dron i klipni skolski avion, i jos ga nisu doterali do kraja. podesticu te da pegaz pravimo od 2011. a Lastu smo krenuli da razvijamo 1985 i na silu uveli u naoruzanje. sve ostalo je na nivou makete koja se seta od sajma do sajma, ili nulte serije od 10 komada a za uvodjenje u upotrebu cemo da vidimo. Da se slucajno usudimo da krenemo u razvoj aviona tipaF-35 to bi trajalo 700 godina. Ovako treba da cutimo, prodajemo uniciju i rakete iz 60tih godina, a da komppeksle borbene sisteme prepustimo nekom drugom.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs