Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024
[EKSKLUZIVNO] Severna Makedonija najverovatnije kupuje Mistral 3, prikazana nova JLTV borbena vozila, u budućnosti zamena helikoptera Mi-8/17
Tradicionalan prelet vojnih vazduhoplova za Dan Armije 18. avgust iznad Skoplja / Foto: Dragan Cvetić

[EKSKLUZIVNO] Severna Makedonija najverovatnije kupuje Mistral 3, prikazana nova JLTV borbena vozila, u budućnosti zamena helikoptera Mi-8/17

Oružane snage Severne Makedonije iskoristile su priliku proslave Dana Armije 18. avgusta da javnosti prvi put predstave svoja nova JLTV vozila kompanije Oškoš Defens (Joint Light Tactical Vehicles). Tri vozila izložena su dan ranije u centru Skoplja nakon što su isporučena kroz Grčku krajem Jula. Svih šest prikazano je zatim na glavnoj svečanosti.

Radi se o oklopljenoj četvorosed M1278A1 konfiguraciji (MSN 2320-01-653-6495) „Joint Light Tactical Vehicle – Heavy Guns Carrier A1“. Dodatnih 27 vozila istog tipa biće isporučeno makedonskim oružanim snagama do kraja godine kroz FMS (Foreign Military Sales) ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama za 33 vozila čija je vrednos 11,3 miliona dolara.

Oškoš JLTV ovde prikazan sa M153 Protector CROWS  (Common Remotely Operated Weapon Station) na koji je instaliran M2HB-QCB (Heavy Barrel-Quick Change Barrel) mitraljez 12.7×99mm NATO kalibra. Na platformi nisu bili instalirani optički i nišanski senzori / Foto: Dragan Cvetić
Preostala JLTV vozila prikazana su bez Protector stanice / Foto: Dragan Cvetić

Isporuka JLTV vozila predstavlja početak modernizacije Armije Severne Makedonije u skladu sa NATO standardima, paralelno sa procesom izbacivanja naoružanja i vojne opreme sovijetskog/ruskog porekla. To je, kako je Tango Six izvestio, započelo početkom meseca kada su tenkovi T-72A i avioni Su-25, najverovatnije (Ministarstvo odbrane Severne Makedonije i dalje nije ni potvrdilo niti demantovalo informaciju) donirani Ukrajini.

Planirano je da oružane snage do 2028. godine dobiju 96 JLTV vozila kao i 56 Strajker 8×8 oklopnih transportera pešadije uz nabavku razne opreme za izviđanje i prikupljanje obaveštajnih podataka, opremu za JTAC komandovanje (Joint Terminal Attack Controller), laka borbena vozila za specijalne snage, nove artiljerijske sisteme kalibra 105 milimetara sa pratećom municijom, VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) raketne PVO sisteme i nove višenamenske helikoptere koji bi postepeno zamenjivali Mi-8/17 i Mi-24V.

Dok proizvođači navedene opreme i dalje nisu odabrani, sistem PVO kratkog dometa će najverovatnije doći iz Francuske. Ministarka odbrane Severne Makedonije Slavjanka Petrovska potvrdila je 16. avgusta da je ugovor za ove sisteme već finaliziran i da će posetiti Pariz početkom septembra kako bi potpisala nabavku. Najverovatnije se radi o Mistralu 3 kompanije MBDA u portabl (lansiranje s ramena) konfiguraciji. Vrednost ugovora kao ni raspored isporuka nisu objavljeni.

Srbija je, kako je Tango Six prvi javio krajem jula 2019. godine, finalizirala pregovore za nabavku takođe verzije 3 sistema Mistral. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da će RV i PVO Vojske Srbije koristiti 18 sistema sa prvom narudžbinom od 50 raketa u portabl verziji ali i integraciji sa PVO sistemom PASARS.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

St

Jos ako kupe vise od 18 lansera i vise od 50 raketa, cime mi da se hvalimo?

Odgovori
dr

Pancirima i FK 1. Dovoljno?

Tr

@dr djura

U kolicinama koje nam nisu dovoljne ni jedan grad da branimo kako treba..Daj bre ne lozite se vise na kupovine naoruzanja u politicke i nikakve druge svrhe…Jedna makedonija koja ima stanovnika manje nego Beograd, a kupuje moderna vozila u ozbiljnom broju, 96 JLTV i 56 Strajkera. Dok mi i dalje koristimo raspale oklopnjake iz 70ih. Ohh da, imamo i 30ak Lazara i isto toliko Milosa koji pitanje koliko su pouzdani u dugogodisnjoj eksploataciji. Sve je to lepo na papiru ali u ratu je bitna pouzdanost..Dakle nama je potrebno barem 2-3 puta vise savremenih vozila nego sto ce Makedonija dobiti.

St

@dr djura
Mi svega toga imamo za jednu lepu polusatnu paradu, ispred vrhovnog komandanta. Ovim tempom imacemo skoro pa dovoljno za 10-15 godina.
A u realnosti, ni dovoljno vojske ni para, pa se trocevac vraca na velika vrata a BOV proglasava perspektivnim vozilom.

Jo

„A u realnosti, ni dovoljno vojske ni para…“
I onda je tvoj predlog sta? Da raspustimo vojsku, a tehniku na otpad u staro gvozdje?
Pomiri se sa cinjenicom, i ti i mnogi ovde, da nisi Izraelac, Amerikanac, Francuz, Englez…i da nikad necemo imati vojsku i tehniku na tom nivou. Uostalom, nikad u istoriji i nismo imali dobro opremljenu vojsku, ali to nikad nije ni bio preduslov za dobijanje bitke, pa i rata.

PS

@Trundle
Makedonija ima planove i to vrlo skromne. Nit ozbiljne avijacije nit ičega krupnog (bez tenkova i bilo čega težeg od oklopnog transportera). A Mistrali 3 su vrhunske rakete samo preskupe. Nismo samo mi primer već i Estonija i drugi koji su kupovali. Ako ne grešim 20-ak lansera sa 50-ak raketa su 50-60 miliona evra. To je jedan klot borbeni avion. I nije nikome lako da to plati. Tako da ni Makedonci neće da se proslave u kupovini.

Bo

JLTV vozila imaju za ceo stanag slabiji oklop od naseg Milosa. Sama tezina govori sve.

Odgovori
Jo

ali mi nismo NATO, pa ne možemo da im prodamo

Ra

Gdje se mogu naci informacije o stanag nivou JLTV? Gdje god sam citao o JLTV, nivo zastite je tajna.

Odgovori
Ol

„Vehicles will have ballistic protection, according to NATO standard, STANAG 4569 level 2, as well as anti-mining protection level 2s and 2b.“ To je podatak za JLTV. Ima jaci motor od 340KS nego Milos koji ima 300KS. Milos ima stanag 3 sa prednje strane, ali stanag 2 na sve ostale strane. Ne znam koja je cena za Milosa ali ovaj JLTV je oko 380 000$ ako ne gresim.

St

@Oliver
Cenu nikad necemo saznati jer prodje par ruku i sklapa se od uvoznih delova, koji prilikom uvoza prodju par ruku.
Rcimo za MRAP su rekli da nece kostati vise od 250 000 sve dok pomoćnik ministra za materijalne resurse nije u nekoj izjavi rekao da ih necemo mnogo nabavljati jer je cena preko 500 000. Verujem da niko nikad nece saznati koliko miliona nas kosta Pegaz, po komadu. Drugim recima, kad se pravi rucno, i u maloj seriji, mora da kosta.

Zi

Oliver
Snaga od 300 KS, na nasem Milosu, je vise nego dovoljno. Americki Strajker koji je duplo tezi od JLTV ima motor od 360 KS. Vise je bitan prenos. Sto se tice zastite, JLTV stiti od 7,62 mm, ali obicnog zrna, dok Milos ima zastitu od napred 7,63 ali zrna od volfram karbida, a sa strane 7,62 pancirnog zrna., sto je daleko jace.

Zi

Za zapadna vozila se uvek krije stepen zastite. Iznose se samo podaci da stiti od kalibra tog i tog. Ne navodi se ni od kog zrna, ni sa koje daljine, pa se onda stice utisak da je vozilo bilje zasticeno, sto uopste nije tako. Najbolje je videti samu tezinu vozila i uporediti je sa slicnim vozilima tog tipa. Zbog novih materijala, koji su sve laksi i jaci, to odstupanje moze biti par tona, ali nikako duplo lakse.

Du

Pre bombardovanja sluzio sam u nisu i cuo u komandi 3 armije da ce nato da bombarduje 24marta,odmah obavestavam rodbinu,prijatelje koji mi neveruju ali 7dana kasnije poverovali mi.Elem tada vojska jugoslavije nije bila jaka u pvo sistemima,ali sada je dosta jaka,jer pored oruzja pravimo i balisticke rakete dometa 3ookm a u najavi i do 15ookm,te ukoliko bi nas neko napao nebi mu bas bilo svejedno,99te mi smo bili glineni golubovi za nato a sada vise ne

Odgovori
Š

A možeš na to gledati i ovako:

2022 – 1999 = 23
1999 – 23 = 1976

Budući da je ovo avijacijski sajt, da te godine pretvorimo u nešto razumljivo: prvi F-14 uveden je u službu 1974. godine, prvi F-15 navedene 1976, prvi F-16 1979, a prvi F-18 tek 1983.

Tehnologija je puno, puno više napredovala od 1999. do 2022. nego od 1976. do 1999.

Evo ti možda lakša analogija: danas pored sebe imaš telefon (taman i onaj za 100€) koji je daleko jači i brži od najjačeg i najskupljeg desktop Intel Pentiuma iz 1999. godine.

Ja

Kako su makedonci krenuli postace sila na balkanu,ali bas lepo trebace to njima.

Odgovori
Ja

Da su bili pameti kao sto nisu uzeli bi Milosa i Lazara koji su u istoj kategoriji od gore navedenih samo bi ih manje kostalo za nekih 100 do 200 hiljda zelembaca po komadu,

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor