Trinaesto po redu Državno prvenstvo pilota ultra-lakih aviona održano je juče na aerodromu Ćuprija pred nekoliko stotina posetilaca uz nekoliko oborenih rekorda. Vazduhoplovna porodica Stojković organizovala je još jedno izuzetno druženje i nadmetanje najbrojnije kategorije letača na nekom fizičkom prostoru u bivšoj Jugoslaviji.
Kao jedini regionalni vazduhoplovni portal koji već više od 15 godina izveštava i sa ovakvih manifestacija, Tango Six je tradicionalno bio prisutan na zemlji i u vazduhu tokom celog dana.
Stajanka ćuprijske vazdušne luke bila je prepuna – bilo je prisutno 29 letelica. Četiri aero-kluba i nekoliko privatnih vlasnika letelica doleteli su na Fly-in segment događaja dok je takmičarski deo, kako je za Tango Six portal kazao glavni organizator događaja Goran Stojković, imao još jednan rekodni odaziv – sedam aviona i četiri motorna zmaja.

Nakon atraktivnih prikaza, odnosno nadletanja u neposrednoj okolini aerodroma, posetioci su mogli da obiđu i razgledaju parkirane letelice kojima su se, prvi put od organizovanja državnog prvenstva u Ćupriji, pridružila i tri helikoptera. Dva Erbasa H145M (jedan vojni i jedan policijski) kao i jedan privatni Robinson. Lepo je videti da su ministarstva odbrane i policije ponovo imali sluha za podršku neke manifestacije u generalnoj i ultra-lakoj avijaciji.
Impresivnoj brojci od preko 20 takmičara i prijatelja aero-kluba Ćuprija poslužen je tradicionalni ručak, još jedna prilika za druženje, šalu, vazduhoplovno tračarenje i sveukupno dobru zabavu.



Stojkovići, sada već peti put potvrđeni kao, verovatno jedni od najboljih organizatora ove vrste vazduhoplovnih manifestacija, imali su pomoć u Vazduhoplovnom savezu Srbije, Opštini Ćuprija, Turističkoj organizaciji i Sportskom savezu opštine Ćuprija. Lekcije datumskih vrućina od prošle i pretprošle godine pomerile su takmičenje na udobniji septembar (kada će se i u buduće održavati) imajući u vidu da su ultra-lake letelice izuzetno podložne upravnom znojenju planete Zemlje.
Takmičenje
U kategoriji nadmetanja u ultra-lakim avionima trijumfovala je lokalna ekipa aero-kluba Ćuprija Vujošević/Đorđević, drugo mesto osvojila je posada takođe aero-kluba Ćuprija Rajić-Blanuša/Stojković, dok je treće mesto pripalo posadi Stanojev/Dimitrijević, ponovo aero-klub Ćuprija.
U kategoriji motornih zmajeva prvo mesto su osvojili Sabljić/Vojinović braneći boje aero-kluba Jagodina dok je drugo mesto pripalo ekipi Vujošević/Đorđević koja je tako pokazala umešnost i sa trijanglom i sa palicom.


Kao i prethodnih godina, takmičenje i za avione i za motorne zmajeve (zmajevi imaju nešto kraću rutu zbog svojih performansi) sastojalo se iz navigacijskog (maršrutnog) leta sa izviđačkim zadatkom i preciznog sletanja pri povratku na aerodrom. Već 15 godina glavni organizator i sudija takmičenja, čovek bez kojeg ni jedno nadmetanje u ultra-lakoj avijaciji ne bi bilo moguće, i još bitnije ne bi bilo kvalitetno, Dejan Beda, nije mnogo namučio takmičare ove godine. Zadaci su, i ovaj put, bili na svetskom nivou za ovaj tip takmičenja.
Posade dobijaju vazduhoplovnu kartu razmere 1:200.000 i dve kategorije papira koje moraju nekako organizovati u skučenim kokpitima i zaštititi od elemenata u otvorenoj postavci motornog zmaja. Na jednom papiru je ruta takmičenja sa prekretnim orijentirima i fotografijama fizičkih objekata koji predstavljaju prekretne orijentire. Posade pred poletanje ucrtavaju legove i orijentire rute (koju prethodno nisu videli) na kartu.

Pilot posade mora prijaviti brzinu krstarenja kojom će obići celu rutu. Odnos prijavljene brzine i preciznosti posledično očekivanog vremena na svakom orijentiru se boduje. Sekunde i minuti kašnjenja na svakom prekretnom orijentiru kumulativno nose odgovarajućeh negativnoh bodovanje. Drugi deo bodovanja koji poboljšava ili kvari ukupni skor je pronalaženje šest objekata ili terenskih karakteristika, negde, nepoznato takmičarima, duž cele rute. Posade pred poletanje dobijaju šest fotografija kuća, zgrada, raskrsnica, šumaraka ili čak jednog usamljenog drveta negde u nekoj njivi. Navigator posade ima zadatak da tokom leta konstantno gleda, traži objekte i kada ih nađe precizno zabeleži njihovu lokaciju na njegovoj mapi. Ukoliko je pronašao objekat a pogrešno ga ili nedovoljno precizno locirao, dobija adekvatan broj bodova. Navigator tako traži fotografije i beleži ih, pilot vodi računa o put/brzina/vreme jednačini leta. Takmičenje se završava preciznim sletanjem tako što pilot mora pri sletanju glavnim nogama stajnog trapa pogoditi tačno obeleženo polje na pisti.
Autor ovih redova juče je bio takmičar/navigator na motornom zmaju. Ovako izgleda postavka za navigatora koji nema luksuz kokpita. Na trijanglu su fiksirani kartoni na kojima se nalaze fotografije koje se traže, dok se kneeboard koristi za upisivanje uočenih fotografija.
Zahvaljujući Vazduhoplovnom savezu, državna prvenstva i kupovi u ultra-lakoj kategoriji koriste GPS logere koje svaka posada nosi u svojoj letelici. Na ovaj način se letelice prate u realnom vremenu, sudije na zemlji ocenjuju prolazna vremena i uparuju ih sa očekivanim u odnosu na prijavljenu brzinu letelice pred poletanje.
Perica
Kao i uvek , iscrpan i odličan opis dešavanja .
Aleksa
Sjajan događaj, odlična organizacija, bravo za AK Ćuprija! Jedina zamerka ide za RV i HJ MUP, ako su helikopteri na događaju prisutni zbog promocije i približavanja letačkog poziva najmlađima, zašto su isti bili ograđeni i pokriveni a pilota nigde na vidiku pored helikoptera za vreme trajanja manifestacije. Zar nije logičnije da neko od posade bude pored helikoptera, razgovara sa decom, fotografiše se…
Goran Stojković
Kao organizator, odgovoriću ja… Zbog bezbednosti i ipak relativno skupe mašine, zahtevale su „malo više pažnje“, ograda nije bila toliko velika prepreka više je bila traka koja je ostavila dosta prostora za gledanje, slikanje i „čuk,čuk…da proverimo da je od metala“. Dok su bili tehničari pored letilica moglo se prići i ući u same letilice koliko je to moguće. Kako je bila visoka temperatura ljudi su zaštitili instrumente i kokpit navlakom (i ull letilice su imale prekrivače). Velika stvar i velika čast na jednom mestu MO i MUP, hvala im na velikom razumevanju i veruj mi da je uspelo…samo da je više ovakvih manifestacija…