Direktorat civilnog vazduhoplovstva doniraće 3,5 miliona dinara (30.000 evra) Vazduhoplovnom savezu Srbije radi kupovine jedrilice namenje obuci budućih pilota jedrilica, saopštili su pre dva dana iz srpskog vazduhoplovnog regulatora.
– Ugovor o donatorstvu, realizovan je u cilju promocije vazduhoplovne kulture i osnaživanja vazduhoplovne zajednice u našoj zemlji a potpisali su ga direktorka DCV-a Mirjana Čizmarov i generalni sekretar Vazduhoplovnog saveza Željko Ovuka.
Direktorat nastavlja da pruža kontinuiranu podršku razvoju vazduhoplovnog sporta u Srbiji i unapređenju kapaciteta za obrazovanje budućih generacija pilota. – navodi se u saopštenju DCV-a.
Kako je za Tango Six portal objasnio Željko Ovuka, Savez planira da kupi dvosed jedrilicu koja će biti namenjena osnovnoj obuci pilota jedrilica:
– Početkom 2025. godine ćemo, nakon uvida u ponudu na tržištu, odlučiti koji će se tačno tip jedrilice nabaviti.
Obuka će se realizovati u saradnji sa nekim od klubova članova VSS ili direktno od strane VSS. Plan i program ove aktivnosti biće urađen nakon kupovine jedrilice.
Ova donacija i prepoznavanje potreba sportskog vazduhoplovstva od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva nam je u ovom trenutku izuzetno značajna i vrlo smo zahvalni direktorki, gospođi Mirjani Čizmarov i rukovodstvu DCV-a, što će na ovaj način i zajedno sa VSS pomoći razvoju vazduhoplovnog jedriličarstva u Srbiji. – kazao je Ovuka za Tango Six.
Još jedan program besplatnog letenja u Srbiji
Saradnja DCV-a i Saveza nastavlja se na nekoliko inicijativa državnih i privatnih institucija od 2021. godine koje su obezbedile besplatne osnovne letačke obuke za mlade u Srbiji.
Prva besplatna letačka obuka najmlađih, do laširanja, inicirana je od strane aero-kluba Valjevo krajem 2021. godine. Nastala je uz pomoć finansiranja od strane Ministarstva odbrane i prvi je takav program od raspada Jugoslavije.
Nije trebalo dugo vremena da se i ostali aero-klubovi inspirišu i aktiviraju vođeni primenom Valjeva. U avgustu sledeće godine Ministarstvo odbrane nastavilo je da finansira osnovnu jedriličarsku obuku, ovoga puta za drugu geografsku oblast Srbije. Tako su studenti iz Kraljeva, Kragujevca i Čačka dobili priliku da besplatno zarade svoja krila, kroz inicijativu Udruženja pilota „Tigrovi“.
U septembru 2022. godine na inicijativu aero-kluba „Vazduhoplovci Niša“ najavljen je projekat „Biću pilot“ koji je ponovo finansiralo Ministarstvo odbrane. Ideja Gorana Savića iz „Vazduhoplovaca Niša“ za novi program bila je nešto kreativnija. Zainteresovanim devojkama i momcima bila je obezbeđena uvodna nastava o pozivu civilnog i vojnog pilota kao i besplatni letovi motornom jedrilicom. Tango Six je tada ispratio uspešno okončanje ovog, ispostavilo se, prilično masovnog projekta.
Aero-klub Valjevo je ponovo, krajem prošle godine, još jednom zahvaljujući finansiranju od strane Ministarstva odbrane, organizovao projekat „Pilot na jedan dan“ koji je imao za cilj da kroz jednodnevnu edukaciju sa informativnim letom u školskoj jedrilici Blanik mladima približili vazduhoplovstvo kao sport i potencijalno zanimanje.
Sve je kulminiralo ove godine kada su, nakon višedecenijske pauze, nacionalna avio-kompanija Er Srbija i Vazduhoplovna akademija počeli da stipendiraju obuku saobraćajnih pilota u Vršcu.
Branko
Pozdravljam svaku akciju kad je u pitanju jedriličarstvo….volio bih da ispratite kompletnu akciju VSS do samostalnih letovanovih pilota…dajte im godinu g
Neko
NE pozdravljam. Zasto treba drzava da organizuje besplatno letenje (a znamo li za koga?). Nije to osnovno obrazovanje…
Nenad N.
Mozda zato jer to rade normalne moderne drzave? Jer su te pare ustvari narodne? Jer se tako pravi baza i popularise, naprimer, posao pilota?
Aca
Moze svako da se uclani u neki od aeroklubova… A sve drzave ulazu jer se tu obavlja realna prva selekcija buducih pilota. Ako se dobro secam obuku za jedrilicara mozes da upises sa 14 godina a pravi jedrilicar da postanes vec sa 15. I onda nemas problem da ne mozes da izaberes pilote.
radovanovic
Aero klub iz Pančeva bi mogao da bude jedan od onih koji bi dobili jedrilicu jer i pored duge tradicije i činjenice da je usko vezan za Utvu isti tavori u lošoj situaciji što zbog lošeg vođenja rukovodstva i njihovih pogrešnih odluka to i zbog višegodišnjeg propadanja fabrike aviona u čijem sklopu se i nalazio dugo godina.
Saša
Po kom kriterijumu javna agencija, pod kontrolom Vlade RS i nadležnog ministarstva, odlučuje o ovakvom vidu sponzorstva?
Da li je raspisan tender ili konkurs (nisam otpratio), i zašto baš navedena organizacija dobija taj novac?
Baš čudan postupak Direktorata, a zlonamerni bi mogli svašta pomisliti.
radovanovic
Nekada je u bivšoj SFRJ u aeroklub ovima mogao da se za pilota školuje bilo ko koga je zanimalo vazduhoplovstvo, počinjalo se od jedrilica pa kasnije nakon sticanja letačkog iskustva prelazilo se na sportsko pilotiranje posle kojeg si opet mogao da se obučavaš za komercijalnog pilota ili CPL dozvolu, danas je put teži i jako skup da bi se došlo do dozvole a i aero klubovi po gradovima su često u nezavidnoj situaciji poput ovog u Pančevu i sve manje mladih se zanima za ovu profesiju, u Srbiji smo u deficitu sa svim zanimanjima pa i sa komercijalnim pilotima dovoljno je pogledati prosek starosti zaposlenih u PA Vršac i sve je jasno, možda su u državi uvideli ovaj problem pa su možda rešili da nešto preduzmu po tom pitanju a počeli bi možda od re organizacije pilotske akademije nebi li učinili ovu profesiju dostupniju onoj omladini koja voli ovaj poziv ali ima plitak džep!!! Videćemo.
Aca
A koja to druga organizacija postoji? Ovo je krovni savez kao FSS ili Olimpijski komitet. Krovna organizacija ciji su clanovi skoro svi aeroklublovi u zemlji. Za to nije potreban tender.