Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024
Holandija nabavlja nove helikoptere, njene Snage za specijalne operacije će koristiti 14 Erbasovih H225M Caracal
14 H225M Caracal zameniće 12 holandskih AS-532U2 Cougar / Foto: Erbas

Holandija nabavlja nove helikoptere, njene Snage za specijalne operacije će koristiti 14 Erbasovih H225M Caracal

Ministarstvo odbrane Holandije objavilo je 5. juna da će se za potrebe holandskog ratnog vazduhoplovstva nabaviti 14 novih helikoptera, saopšteno je da će to biti Erbasov H225M Karakal koji, kako su kazali, zadovoljava sve definisane zahteve. Kako se navodi, letelice će biti namenjene za izvođenje specijalnih operacija, njihova isporuka počeće 2028. godine, a zameniće postojeće transportne helikoptere Puma.

Iz holandskog ministarstva odbrane napominju da je nabavka jedna od mera kojom se nastoji da se postojeća eskadrila Odbrambene helikopterske komande transformiše u Snage za specijalne operacije. Takođe se navodi da je jačanje kapaciteta Snaga za specijalne operacije za izvođenje zadataka na kopnu i moru glavna tema Memoranduma o odbrani objavljenog prošle godine.

Ukupan paket nabavke H225M za Holandiju je procenjen na 1,5 do dve milijarde evra / Foto: Erbas

Navodi se da će novi helikopteri biti stacionirani u istoj bazi kao i postojeće Pume, vazduhoplovna baza Gilze-Rijen. Pojedini holandski mediji naveli su informaciju da je procenjena vrednost ugovora između 1,5 i 2 milijarde evra.

Na aerodromu Gilze-Rijen je sada stacionirana 300. eskadrila ‘‘Wildcats‘‘ koja se nalazi u sastavu Odbrambene helikopterske komande. Ova jedinica holandskog ratnog vazduhoplovstva raspolaže sa 12 srednjih višenamenskih transportnih helikoptera AS-532U2 Puma od kojih je prvi isporučen pre 27 godina (nabavljeno je bilo ukupno 17 helikoptera). Osim za transport tereta i trupa, koristi se i za prevoz ranjenika, a deo letelica može da se koristi i za različite zadatke sa brodova holandske ratne mornarice. Uz sve navedeno, holandske Pume imaju mogućnost gašenja požara, u tu svrhu koriste se protivpožarna vedra.

Holandija će, nakon Francuske i Mađarske, postati treći korisnik H225M / Foto: Erbas

Interesantno je da je 300. eskadrila bila rasformirana 2011. godine, ali da je iste godine, zbog nedostatka sposobnosti koje je nastalo povlačenjem iz upotrebe mornaričkih helikoptera Lynx kao i AB-412 ratnog vazduhoplovstva, u upotrebu prvo vraćeno 8 AS-532U2 iz RV-a, a nešto kasnije još 4 primerka. Ministarstvo odbrane Holandije tvrdi da na letelicama nikada nije obavljen obimniji remont, jer je sistem održavanja promenjen tako da se letelice što duže zadrže u upotrebi. Kako se navodi, u toku je projekat unapređenja održavanja, i flota od 12 Kuguara bi trebala biti u upotrebi do 2030. godine.

Holandija će najverovatnije postati treći evropski korisnik nove generacije helikoptera AS-532 Cougar koja je prvo označena kao EC725 Cougar Mk II+, prvi korisnik u Evropi je naravno bila Francuska, drugi Mađarska koja je krajem 2018. godine naručila 16 H225M. Familija helikoptera Super Puma, Kuguar i Karakal je široko rasprostranjena po svetu, pa i u Evropi, jedan od novijih korisnika je i MUP Srbije.

Jedan od potencijalnih korisnika ovog helikoptera je i Severna Makedonija. Kako je Tango Six već izveštavao, ova zemlja je blizu nabavke osam novih višenamenskih vojnih helikoptera. Po sredi će biti najveća nabavka vojne opreme za Severnu Makedoniju (od sukoba 2001. godine). Kako je ministarka odbrane Slavjanka Petrovska ranije izjavila, već su pristigle ponude pet, kako je kazala, savezničkih zemalja. Radi se o kompanijama Bel, Erbas, Agusta i PZL/Sikorski. Očekuje se da će nabavka iznositi najmanje 216 miliona evra.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Gr

Jeste da tu pored samog aparata idu i rezervni delovi i dodatna obuka al da to sve košta od 100 do 140 miliona po komadu..ludo burazere ludo..

Odgovori
St

Sto bi rekao jedan cuveni govorink a i uhvatilo je korena u narodu „sve je to uvezena inflacija“

Da

1,5 do 2 milijarde e za 14 helikoptera! Prodaja vojne opreme je postala otvorena pljačka. Maksimalna realna vrednost ovog paketa, sa sve obukama, rezervnim delovima i naoružanjem nije preko 300 miliona.
Tako to bude kad se uspostave monopoli, Rusi eliminisani zvaničnim sankcijama, Kinezi nezvaničnim i udri…

Odgovori
St

Slobodno se može to smatrati kao vrsta subvencije ili bolje rečeno kao nekad javni radovi. Primanja su u evrima, plača se u evrima, firma posluje na terenu kde se u platnom prometu koriste evri. Problem tu nastaje za druge tj. cena.

Re

Ako ovi heliši koštaju toliko onda naši za 3 milijarde odmah da potpišu ugovor za “ Rafale“ punu eskadrilu i da pevamo,ali samo sa „Meteorom“,i burgijati za FA-50 kad se već nije ušlo sa Amerima u dil za neki F za nas 18- tica najbolja.

Odgovori
Br

Znaci visenamenski, a u osnovi transportni helikopter, dogurao do oko 120 miliona, F-16 oko 200, Rafali oko 300, F-15 450 milionceta… Sisanje. Sa druge strane Mi-17 16 miliona, Mi-28 25 miliona, Ka-32 40 miliona, Suhoj 30 65 miliona, Su-35 oko 90 miliona, Su57 oko 120. Za jednog Karakala mozes kupiti manju eskadrilu Mi-17 ili dva Su-30.

Odgovori
Br

Greska, Ka-52 u mesto Ka-32

Ti

SU-35 Kina je kupila 24 kom. za 2.5 milijardi sto je nesto vise od 100 miliona po komadu i to pre skoro 10 godina.Cene su otisle gore an ne dole.
Su-57 nema ni Rusija vise od par komada a kamoli neka druga drzava ,odakle cena 120mil?

Br

Naveo sam cenu za Su-35 oko 90 miliona, a za Kineze malo vise od 100, to je to, zavisi od kupljenog kompleta. Su-57 nije u prodaji, ali se po mnogim portalima, a i u ruskoj vojsci moze cuti cena oko 100 miliona bez icega, za rusku vojsku, tako da je 120 miliona neka minimalna cena

To

Dobar helikopter, ali gde mu je paket naoruzanja, bez Hforce paketa ovo se ne isplati uzimati.

Odgovori
Fe

14 helicoptera za 2 milijarde €, po komadu skuplje nego F-35. Šta sve od naoružanja ide uz njih? Ukoliko bar neki nisu opremljeni i najozbiljnim sistemima za protivpodmorničku borbu, a svi protivbrodskim oružjem u pitanju je neka pljačka, kikbek šema ili nešto slično.

Koliko košta onih 15 komada H225M sa HForce3 Mađarsku?

K

Bilo bi zanimljivo vidjeti sto tocno taj paket ukljucuje, jer je stvarno cijena vrlo visoka.

Odgovori
Op

Bezveze sve to. Bacaju pare poresnih obveznika da bi mogli da se prave da su neka velesila na svijetu a kriju se iza NATO-a. Svaki put kad su pokusali nesto sami da odrade, failovali su tesko. Podsjetim vas na ilegalnu akciju njihovog Lynx helica iznad Libije. Par divlj*aka ih je prezemljilo. Kasnije su platili da taj tesko vandalizirani i razoruzani helic odtegle iz Libije do Holandije da skriju još jednu bruku i protiv medjunarodni zakonski akt.

Odgovori
Ad

@OpFor777 apsolutno se slažem. Ima ih 14 miliona, samo su dva puta veći od Srbije, demografski.Gde god je imalo da se bije nešto, išli su prvi iza Amera.Izrazito ratoborna nacija u odnosu na svoje kapacitete.Gde god su se našli sami, failovali.Gde god su se našli u kontigentu UN, tu su popili batine.Ali su izrazito dobri u letenju sa još 3 saveznička lovačka puka .

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs