[ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

11. sep 2024

Na batajničkom aerodromu u toku pripreme za vojni prikaz sposobnosti “Zastava 2024“

10. sep 2024

Mađarskoj isporučen prvi transportni avion C-390 Millennium

10. sep 2024

Popis svih vazduhoplovnih događaja u septembru: Otvoreni dan na Batajnici, veliki aero-miting u Vršcu, dva fly-ina, USAF ponovo iznad Pranjana, novi Embraer na „Tesli“

6. sep 2024

Erik Trapije o planovima Dasoa nakon srpske narudžbine: „Očekivali smo kupovinu iz Beograda, do kraja godine još jedan izvozni ugovor“

5. sep 2024

Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu

4. sep 2024

Iza scene izveštavanja o objavljivanju srpskog ugovora za kupovinu Rafala: Napetost, pokušaj kršenja embarga i osmesi

3. sep 2024

[EKSKLUZIVNO] Veliki aero-miting u Vršcu 22. septembra: Učešće RV i PVO, Policije, domaće i inostrane generalne avijacije

2. sep 2024

[POSLEDNJA VEST] Daso će Srbiji isporučiti prvi Rafal 2028. godine

29. avg 2024

[POSLEDNJA VEST] Srbija potpisala ugovor za nabavku 12 višenamenskih borbenih aviona Rafal za 2,7 milijardi evra

29. avg 2024

„La Tribune“: Francuska i Srbija okončale pregovore o nabavci Rafala; Vučić: Još nije gotovo

27. avg 2024

Slovenački Pipistrel nastavlja sa osvajanjem projekata u američkoj vojsci: Posle Virusa, Sinus za Marince

22. avg 2024

[RECENZIJA] Jedan od najboljih: „The Blue Max“

20. avg 2024

[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci već 10 dana dejstvuju unutar ruske teritorije, uspešni napadi na vazduhoplovne baze u Rusiji, pogođen i aerodrom sa avionima MiG-31I koji nose rakete Kinžal

16. avg 2024

Nova „Advanced Eagle“ mušterija: Izraelu odobrena nabavka borbenih aviona F-15IA i modernizacija F-15I

15. avg 2024

Poljska potpisala sporazum za nabavku 96 borbenih helikoptera Apač

14. avg 2024

Na “Armiji 2024“ predstavljen laki višenamenski borbeni avion Jak-130M

13. avg 2024

[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci napali rusku Kursku oblast, postignut prvi dokazani pogodak borbenog helikoptera FPV dronom

9. avg 2024

Istovremeno sa Srbijom, Saudijska Arabija vodi pregovore o nabavci francuskih borbenih aviona Rafal

8. avg 2024

[ANALIZA] Vučić ponovo najavio isporuku naoružanja za koje je mislio da neće stići: Šta sve od RV i PVO tehnike Srbija čeka da joj se isporuči?

7. avg 2024
Na aerodromu Pleso u toku izgradnja hangara za hrvatske Rafale
Čitav kompleks ima 5 objekata ukupne površine od oko 20.000 m2 i koštaće nešto manje od 37 miliona evra / Foto: MORH

Na aerodromu Pleso u toku izgradnja hangara za hrvatske Rafale

Hrvatska se intenzivno priprema za prijem prvih višenamenskih borbenih aviona Rafal koji bi trebalo da stignu na proleće sledeće godine. Jedan od uslova za prihvat ovih savremenih letelica je i postojanje odgovarajuće infrastrukure.

Ministarstvo odbrane Hrvatske (MORH) prenelo je juče vest da su istog dana radove na izgradnji objekata u kojima će biti smešteni Rafali obišla visoka hrvatska državna delegacija na čelu sa premijerom Andrejom Plenkovićem.

Među prisutnima je bio i novi ministar odbrane Ivan Anušić koji je izjavio da je izgradnja kompleksa u kasarni ‘‘Pukovnik Marko Živković‘‘ na aerodromu Pleso počela na vreme i da će biti završena na vreme, dodavši da je sve to koštalo ‘‘nešto manje od 37 miliona evra‘‘. Interesantno je da je ovom prilikom rekao da se prvi Rafali očekuju u maju 2024, prethodna informacija je bila da će stići do 30. aprila sledeće godine.

Iz MORH-a navode da je načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj istakao kako se ovaj izuzetno zahtevan i složen projekat izgradnje infrastrukture koja je potrebna za moderne i moćne lovce realizuje planiranom dinamikom.

– Ovo je pokazatelj da avioni bez infrastrukture nisu dovoljni, kao ni bez obuke tehničara i pilota te modernizacije radara, koja se također odvija paralelno s obukom. Svi ti projekti zajedno dat će nam jednu novu sposobnost, sposobnost zaštite i obrane hrvatskog neba – izjavio je admiral Hranj.

Komandant hrvatskog ratnog vazduhoplovstva brigadni general Michael Križanec je takođe potvrdio da se dinamika izgradnje infrastrukture za prihvat višenamenskog borbenog aviona, i njegov početak uvođenja u operativnu upotrebu odvija prema planu i zacrtanoj dinamici.

– Dolazak aviona na proljeće iduće godine bi trebao biti popraćen svim sadržajima potrebnim za njihov prihvat, održavanje, smještaj ljudi, planiranje, simulator i ostalo – rekao je general Križanec.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

To

Bogme veliki iskorak Hrz u 21 stoljeće.Kratak je bio put od utopije ili stvarnosti,pa do ovoga danas.Cestitke Hrz-u

Odgovori
om

Lijepo to napreduje. Bitno je da od sada ništa više neće biti isto u HRZ. Infrastruktura se podiže. Razvija se svijest o radarima , PZO sistemima i dronovima. Mi smo devedesetih imali jeftine dronove domaće proizvodnje koji su snimali iz zraka neprijateljske položaje i navodili topništvo, dakle znamo koliko dronovi znače i sve njihove mogućnosti modernog ratovanja. Ne mogu Rafali biti glineni golubovi jer preskupi su ljudski životi, a i strojevi.
Raduje me što je Francuska strana prihvatila zahtjev MORHa da pilote obrazuje u dvije kategorije. One koji će biti budući instruktori i one koji će najviše letjeti i usavršavati ratne doktrine. Ovo nadalje zahtjeva otvarenje edukacijskih centara i razvoj adekvatnog školstva i fakultetskih programa…samo naprijed stignimo ono što smo propustili budućnost je pred nama.

Odgovori
Be

Joj, ne, nemoj samo spominjati fakultetske programe….jer, gle Cuda, oni postoje.

Ono sto nedostaje jest ‘hands on’

om

Što postoji, skromno je to. Srbija je tu ozbiljnija. Prvi puta sam se susreo sa astrofizikom u srpskom školskom programu,a toliko me zanimala.
Koliko sam bio sretan kad mi je jedan kolega iz vojske poklonio svoju srednjoškolsku knjigu iz astrofizike, Još ju danas imam a bilo je to ’83 godine. Vasiona je bio ozbiljniji časopis nego što su naši izdavali. Tako je to i u zrakoplovstvu. Moramo puno učiti kako bi održavali ovaj skupi program sa Rafalima

Be

E pa, kao netko tko je cijelo svoje skolovanje I velik dio karijere proveo u zrakoplovstvu, tvrdim da akademskih programa, I to kvalitetih ima dovoljno.

Ono cega nema, nema prakse.

Be

BZVZ……trebali su skroz novu bazu napraviti na zapadnoj strani.

Ovako, smetaju civilima a civili smetaju njima.

Odgovori
Iv

Od FAB-ova ce sigurno da bude zaštićeno

Jo

Mislio sam da će izgraditi „aluminijske“ hangare kao Srbija, ali ne, idu na čisti beton. hmm, super. Puno dulje će trajati a i veća je zaštita, ne samo od vremenskih uvjeta.

Odgovori
Th

Cisti beton? Nece valdja nestat zeljezo za armiranje? Sigurno ce nestat i pola betona.

Me

Vatrootpornost čelika kod hidrokarbonskih požara (npr, kod kerozina) je na nivou od par minuta. Beton je tu malo bolji.

Om

bravo. tako se ulaze u vazduhoplovstvo

Odgovori
al

I Hrvatska i Srbija treba da naprave podzemne hangare, dobro sakrivene, za svoje buduce multirole avione.. jer cini mi se da i svaka baba zna da ce prva stvar u bilo kom ratu biti da se uniste ti hangari na aerodromima i avioni u njima..

Odgovori
Be

Zeljave ni Onda nisu imale smisla, nemaju ni sada

R2

Potop Pantana u Splitu. Jednom je tamo bio Mirage 2000 vjerovtno
i Rafal stane. Navodno su se vršile nedavno neke obnove u objektu…

om

Mi bi trebali iskoristiti hrvatsku stranu podzemnih hangara Željava jer su ti objekti na hrvatsko bosanskoj granici i dograditi objekte kako bi u slučaju zlu ne trebalo pod zemljom bili sakriveni.

Mi

Preskupo je to za danasnje potrebe. A i nema sta ne mogu urusiti danasnji duboki penetratori. Ustvari, dovoljno je urusiti ulaze i izlaze.

Vazno stititi skupe letelice od manjih dronova i vecih prirodnih nepogoda.

al

@Beduin

Gde mislis da stavis buduce avione tokom rata?

Na Batajnici?

:D

Nestace u roku od par sati.

Be

Omnia, utter nonsense

St

Mislis da se potrosi jos par milikardi dolara na nesto sto nikome ne treba, i da kumove firme uzmu procenat? To kad HRZ i Srpsko vazduhoplovstvo budu imali 120 Rafala a ne 12.

Be

Altec Znaš li to koliko to košta ? Naravno bilo bi izvrsno da se obnovi Željava nakon što je Srbi minirali i uništili, ali za jedan takav projekt su potrebne milijarde eura.

Mu

@Beduin
Nema ni ovo smisla. Novi hangar za 25+ godina star avion kojim je Engleska napala Srbiju 1999. vjerovatno oštećen, malo prefarban sa „OK“ shemom boje.

om

Beduin@ Možda i nema smisla, ali bio bi mirniji da su zrakoplovi dislocirani, jer u slučaju nekog konflikta bili bi teško obranjivi. Ne drže se sva jaja u jednoj košari. Ali dobro ovo je prvo ozbiljno ulaganje u infrastrukturu i tehniku. Prvo temeljita i višeslojna zaštita zračne luke, a ovo sa dislociranjem išlo bi kad bi povećali broj zrakoplova što ćemo trebati u budućnosti i što će biti znatno jeftinije jer ćemo plaćati samo aparate.

Be

Zeljava je onda, u kompletu bila utter nonsense….

A sad bi je Omnia u pogon stavio samo kao rupu bez USS….

Utter nonsense

Mi

Na stranu csk i trodkovi obnove Zeljave ali Zeljava je sad na drzavnoj granici. Ne drzis borbenu eskadrilu na dometu puscane municije, da ne govorim o artiljerijskoj. Nema se tu sta dalje reci.

ZG

Potkop Pantana kod aerodroma Split:
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=14664.0

Go

Samo ću reći da tek kad procitam vijest na Tango sixu znam da drzi vodu. Pohvale na radu i pozdrav iz Rijeke.

Odgovori
Th

Na kraju ce kostat duplo vise. HDZovci kradu di stignu. Hercegovnacko udruzenje.

Odgovori
om

Kradu svi ne samo HDZovci. Nema političara koji ne krade na ovaj ili onaj način.

Ma

@ Thomas Poštovani, to nam je izgleda boljka svima, i kod nas političari kradu i za Boga ne znaju. Nije se ovajdio samo onaj koji nije hteo da krade, tužno ali istinito. Partijski interes je iznad nacionalnog interesa, a lični interes iznad svih interesa, bilo i pre 150 godina i ostalo i danas… Inače zaista veliki iskorak sa aviona 2 generacije na avion 4+ generacije, nema tu šta da se doda ili oduzme. Infrastruktura će morati da bude po PS-u, kao i obuka pilota i avio mehaničara, da bi Rafal bio iskorišćen do svog maksimuma. Srećno, u miru da ih koristite!

Ni

Srbija treba da napravi normalne, malo ojačane betonske nadzemne hangare, kako se neki dron ne bi zaletelo u avione… Sada možete za par hilhada dolara da stavite na dron 500gr eksploziva i da unistite jedan ili više aviona koji koštaju na desetine , da ne kažem stotine miliona dolara. Neko ukupavanje je skupo, ali bi sada kaponiri bili dobro rešenje za zaštitu od dronova i raznih bezposadnih letelica. Sa druge strane kaponiri su se pokazali neefikasni kod odbrane od teških avio bombi za penetratorima.
Mislim da ovi limeni i nisu baš neka zaštita.

Odgovori
Ma

@ Nikola P. Poštovani Nikola, možda bi bilo dovoljno da se preko aviona stave specijalne anti dron mreže, odnosno da se avioni ostavljaju ispod istih mreža, kao i da se nabave sredstva za ometanje dronova i anti dron puške )recimo Englezi prave jako interesantne antidron puške). Verovatno bi to bilo znatno jeftinije, a veoma moguće i efikasnije sredstvo od izgradnje skupih betonskih hangara, jer isti hangari su preskupi, izgradnja traje dugo, a nisu naročito efikasni, imajući u vidu da je dronu dovoljno da prođe kroz prozorčić vel. cirka 40×40 cm. Takve stvari nije teško zaključiti ako se prati trenutni sukob u Ukrajini. Protiv dronova i lutajuće municije zaista malo šta pomaže, i sada je vreme da se razmišlja na temu zaštite od dronova i lutjauće municije. Suma summarum svaka čast na pokretanju aktuelne teme, o kojoj će se, u to sam siguran, još dosta raspravljati u vojnim krugovima pre svega.

K

Bas je lijepo vidjeti ovakve velike i konkretne radove na ozbiljnoj infrastrukturi za HRZ. I jos je sve u roku, kako spada odradjeno i unutar proracuna. Nice stvarno impresivan kompleks, barem za nase uvijete.

Odgovori
Ap

Sve je ovo super, jos kad bi ti avioni sluzili za odbranu Hrvatske……ovako, NATO parkirao eskadrilu, na tom delu teritorije, da bi mogao da reaguje, i naravno da ce napraviti i hangare, al sve ce to Hrvate da kosta, platice oni i avione i hangare, platice i letenje, a ako dodje ne daj boze do 3.svetskog, platice oni i to …….

Odgovori
Mi

Pa tako funkcionise clanstvo svake zajednice.

Is

@Aps
Zato ti lijepo Srbija neutralna u ovo ludo vrijeme ..mislis da Rusija /Kina nece doci po svoje …pitanje je sta im se obecalo . Ne brini platit ce Srbija i to sa ogromnim kamatama n…U Hrvatskoj je sve transparentno NATO I EU i nema dalje ..

Ap

Da li su clanovi, clana zajednice svesni sta sve moze da im se desi, to je moja konstatacija, inace slazem se i znam da u svakoj zajednici imas one jednakije od drugih! Klasican primer bila je ova Covid situacija, tad se videlo kako to zajednistvo funkcionise. Al dobro…. Poenta je da ta eskadrila Rafala, puno kosta, svoju pravu namenu „nikad“ nece demonstrirati, ako ne daj boze opet kazem dodje do sukoba istok-NATO, u tom scenariju Hrvatska ce biti tj te baze ce biti prve na udaru, a i kad smo vec i kod takvog apokaliptickog sukoba, Rusi npr mogu baciti HEMP, i da pogasi svu electroniku u radijusu od 2000milja,pa bi npr taj Rafal pao kao kruska…itd itd….

Dr

@Aps
I tako nastaju ratovi , mi koji smo malo stariji i to oskušali 90-tih ,
nismo baš zainteresirani za to.

U svakom slučaju nisu ni Rusi i Kinezi tolki prijatelji Srbije koliko to neki ovdje predstavljaju. Seti se samo 99 i reakcije Rusije ili Kine, gdje su bili i što nisu zaustavili Amere.

S druge strane HEMP u radijusu od 2000milja ne postoji, a i da postoji od Zagreba do Moskve je 1800km. Jedino pozitivno u tome je što bi više koristili gril nego EL-PEĆ.

Ap

@Dragan
To dal si ti ili ja zainteresovani za to, nas niko ni ne pita, sto se tice Rusa i Kineza u tom periodu nisu ni za poredjenje u odnosu sta danas predstavljaju, Rusija bankrot, raspao se SSSR, totalno haos, Kina jos uvek nije bila ni blizu danasnje snage Kine.
A sto se tice HEMP-a, da postoji mogucnost da u radijusu od 2000milja pogase sve
„Nuclear electromagnetic pulse (EMP), a time-varying electromagnetic radiation resulting from a nuclear explosion. For a high-yield explosion of approximately 10 megatons detonated 320 km (200 miles) above the centre of the continental United States, almost the entire country, as well as parts of Mexico and Canada, would be affected by EMP—destroying practically all electronic devices and electrical transformers.“
Pitanje je snage bojeve glave i visine na kojoj bi detonirala….

Is

@Aps
Otvoreno navijas za Rusiju u svakom pogledu ..
To je cinjenica ..mislim treba pogledati realno ..Cime su to Rusi zaduzili Srbiju da imaju toliku simpatiju od Srbije ?

zo

Tvoj pogled na svet i događaje nije zabranjen..pomalo navijački, pomalo iracionalan, hipotetički…očekivalo se o ruske vojske više i da traje kraće ali ne događa se..niko ne umanjuje moć ruske vojske ali za velike odluke trebaju velika m.da. Eto, ameri su bacili atomsku davno, rusi još nisu – nije isključeno da neće ali treba neko doneti odluku i dobro sagledati posledice. Rat je jako kompleksna društvena pojava … uvek se postavlja pitanje – šta posle? Kinezi mogu zgromiti Tajvan – zašto to ne učine? Vojska Srbije može ući na KIM – zašto to ne učini?

Ap

@Zoran
Ne mislim da svi mi ovde mudraci znamo sta su se u Kremlju dogovorili, koliko dana ce trajati SVO! Prosto prica o zauzimanju Kijeva sa 40-45hiljada vojnika(na celom frontu 150hiljada) je totalno nerealna. Pa pomalo ne moze covek da ostane ravnodusan kad procita neke komentare, ovdasnjih magova svetske politike… pomislim kako su licno sedeli 24.02 u Kremlju

Zi

Da li je od metala ili betona, u ratu nema neke razlike. I jedni i drugi bi bili unisteni. Zato treba imati krov nad glavom da oprema ne bi stojala napolju, i da mehanicari ne bi radili po napolju! Najbitnije je da sva oprema bude zasticena i da sto manje kosta.

Odgovori
Ne

37 miliona? To k’o SNS da pravi . . .

Odgovori
Iv

To je u cijeni i u obvezi Francuza

Pa

Da, francuzi nadgledaju projekt. I daju konačni blagoslov.

Pa

Znam da je prijatelj radio ponudu za antistaticki pod za helikopterske hangare. Blackhawk. Iznos je bio nekih 200 eura m2. To je bilo u zahtjevu tendera…

Odgovori
KK

Vani ide kvadrat plocica do 400 EUR. Cijena, prava sitnica.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor