[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024

Otvoren pogon za finalnu montažu vojnih transportnih aviona Erbas C295 u Indiji

29. okt 2024

General Bandić: Ministarstvo odbrane tek sad pregovara o nabavci naoružanja za Rafale; SAAB sa Gripenom ipak učestvovao u prvobitnom razmatranju za nabavku novog aviona

28. okt 2024

Slovenija nabavlja helikoptere za hitnu medicinsku pomoć

22. okt 2024

[PREDSTAVLJAMO KNJIGU] „Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat: Od SFRJ do Srbije“

18. okt 2024

Piloti Helikopterske jedinice MUP-a Kantona Sarajevo školuju se u Crnoj Gori, dobijene prve PPL dozvole

17. okt 2024

Prve fotografije hrvatskih Rafala sa vežbovnim raketama vazduh-vazduh

15. okt 2024

Nova TV: Zaštitu vazdušnog prostora Hrvatske privremeno će obavljati borbeni avioni Mađarske i Italije

14. okt 2024

Poseta Erdogana Beogradu: Nabavka Bajraktara za Srbiju nije pomenuta, uskoro bi zbog toga mogao da profitira Erbas?

11. okt 2024

Bugarska Granična straža ponovo izabrala kompaniju „Airborne Technologies“ za nadogradnju helikopterske flote

10. okt 2024

Daso najavio početak razvoja borbene besposadne letelice koja će dopunjavati i biti integrisana sa borbenim avionom Rafal

9. okt 2024

Aero-miting „Vršac 2024“ after video: Kako smo doživeli vazduhoplovni spektakl pod Bregom

8. okt 2024

[ANALIZA] Da li će Srbiji borbeni avioni Rafal biti isporučeni preko reda, ili je dobijen realan rok isporuke?

7. okt 2024

[ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

4. okt 2024

Komandant helikopterske flote bugarskog ratnog vazduhoplovstva: Nedostaju nam osoblje i operativni helikopteri

3. okt 2024

[ANALIZA] Detaljnije o Rafalu F4.1, verziji aviona koju će nabaviti RV i PVO Vojske Srbije

2. okt 2024

Bugarski predsednik poziva na nabavku dodatnih transportera C-27J Spartan i protivpožarnih Air Tractor AT-802 „Fire Boss“

26. sep 2024

Hrvatska i Francuska planiraju osnivanje centra za obuku pilota borbenih aviona u Puli, Srbija Rafale dočekuje sa zastarelim avionima za obuku

25. sep 2024

Aero-miting Vršac 2024: Šarenilo i optimizam srpskog vazduhoplovstva

24. sep 2024
Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke
Trošak nabavke Rafala uvećaće budžetski deficit za 0,6 odsto / Foto: Uroš Mitrović

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

Rebalans državnog budžeta koji je usvojen 30. septembra identifikovao je iznose prve tri rate koje će Srbija platiti francuskom proizvođaču aviona Daso za nabavku višenamenskih borbenih aviona Rafal. Mejnstrim mediji pišu da je već plaćeno nekoliko miliona evra više van plana u prvoj rati, dok ekonomski analitičari tvrde da celokupan iznos (jednom kada bude bio poznat) neće negativno uticati na javne finansije.

Kako je Tango Six izvestio u ponedeljak, sada je gotovo sigurno da konačni izdatak države neće iznositi najavljenih 2,7 milijardi evra. Punu cifru saznaćemo kada bude saopšteno koliko će biti plaćen paket naoružanja za avione.

Ekonomski analitičari primećuju logiku da je nabavka aviona, odnosno kako je formalno saopšteno – „Ugovor o nabavci aviona, prateće robe i usluga“, zaista ispregovarana u poslednji čas, budući da je delom i zbog ove nabavke urađen rebalans budžeta.

Prema „Zakonu o izmenama i dopunama zakona o budžetu za 2024. godinu“ Srbija će 2024. godine platiti 48.586.500.000 dinara (415,037,944 evra), 2025. godine identičnu sumu u iznosu od 48.586.500.000 dinara (415,037,944 evra) dok se planira da 2026. godine bude plaćena veća rata u iznosu od 80.977.500.000 dinara (691,729,907 evra).

Kako je nedeljnik Radar izvestio pre četiri dana, 20. oktobra je navodno već plaćena prva rata. Radar tvrdi da je umesto najavljenih 415 miliona evra plaćeno dva miliona evra više.

Avioni tek stigli u Hrvatsku, za par godina u Srbiju i već su stigli da poskupe / Foto: Uroš Mitrović

Srbija će tako preostalih 1,178,194,205 evra morati da plati ili do 2028. godine kada je najavljena isporuka prvih letelica ili do kraja 2030. godine kada bi svih devet jednoseda i tri dvoseda trebalo da slete na Batajnicu.

Interesantno je da će i Hrvatska najverovatnije platiti dodatni iznos za nabavku njihovih Rafala prema izveštavanju portala Obris. Dodatni izdatak, zbog načina na koji je razmatran, može inositi i preko pet miliona evra. Hrvatski ministar odbrane izjavio je da se radi o „održavanju, podršci i logistici“.

Preskupo?

Budući da ugovor o nabavci aviona i prateće opreme nije objavljen, ostaje i pitanje da li će celokupna suma biti finansirana iz državnog budžeta ili uz pomoć finansiranja (kredita) neke inostrane (Francuske?) institucije.

Kako bilo, stručnjaci za ekonomska pitanja slažu se sa Vučićevom izjavom koju je on dao na dan potpisivanja ugovora da ovaj izdatak neće značajno povećati udeo javnog duga u BDP-u zemlje.

Kako je detaljnije analizirao online magazin Forbs, nabavka će se svakako finansirati iz deficita. Procene ekonomista su da će ceo trošak nabavke aviona uvećati budžetski deficit za 0,6 odsto i da „nema bojazni da to može drastično uticati na pogoršanje situacije u javnim finansijama“.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ne

„Keeping Up with the Joneses“ mnogo košta.

Odgovori
te

@Nenad
Ako zapravo procitas tekst videces da ne kosta. Ocigledno se uzima iz kredita koji ce biti prikacen na rast bdp tako da nije uopste los posao niti nesto posebno skup.

Naravno sad ce dezurne budale ovde da drame kako smo mogli kupiti 100 migova su57 i 1000 nekih kineskih krseva, ili ce krenuti da dele 3 milijarde na 12 aviona i tako dalje. Kao i uvek, rusofilija bolest najmilija.

Ukratko, prelazi se na zapadnu tehnologiju, na super avion i kupuje se odredjena dobra volja EU.

St

@tegljacmeta
Naravno da nije skupo, kad imamo najveci rast BDP u poznaitm dimenzijama. Sta je uostalom 3 milijarde evra plus jos neodredjena kolicina novca za neko naoruzanje, kad lepo sracunas sebi provizijicu, ne moze da se kupi ni par stancica u Beogradu na vodi ili negde na moru.
A i kreditcic nije problem, uzmes tri a onaj ko posle dodje na vlast nek se brine o vracanju kredita.

Vl

@ tegljac

Ne, dezurne budale ce da ubedjuju pametne da je najskuplji avion na svetu, magicna zapadna tehnologija i natofilija nesto bez cega se ne moze, cak i da nije skupo. A pametni ce da se krste kao i do sada i da se pitaju u kakvoj zemlji zivimo.

Sl

@tegljačmeta, koliko je dobar posao sa kupovinom Rafala, može se zaklučiti i na osnovu informacija koje ažurno prezentuje T6, možda bi trebalo da se ipak vratite tegljenju meta?

te

@Stojko
Nisam uopste komentarisao rast bdp u odnosu na ostatak sveta vec se sigurno uzima kredit od francuza vezan za rast bdp. Posto taj rast obara kamatu, to nije skupo jer je nas rast prilicno dobar za EU. Narvno lakse je prdeti gluposti nego procitati sta sam napisao.

Ne placa se 3 milijarde za „neko naoruzanje“ vec za 2.7 milijardi za 12 aviona plus obuka/delovi itd. Ne znam zasto je citanje tako ozbiljan problem za neke ljude.

@Vladimir
Samo budala moze da izlupeta da je ovo najskuplji avion. Kupuje se 12 komada sa opremom,obukom, delovima itd i kad se sve to podeli sa cenom, to je skroz ok posao.
Zapadna tehnologija nije magicna, samo je mnogo naprednija od rusko/kineskih krseva i njihove sssr tehnologije iz 80ih…

@Slavko
Vidi se da je odlican samo dezurne pavijane mnogo boli sto nije rusko i ne dobija se putinova cizma na lizanje.

Pe

@Vladimir Pa poslednje 3 godine gledamo na delu zapadnu i ruski tehniku, kao sto se vidi, zapadna daje sansu da vojnik prezivi, dok ruska ne, sto je samo po sebi dobro za te mlade pilote koji ce pilotirati Raffale u Srbiji.

Pe

Хвала аутору на посвећености овој теми,заиста објективан,професионалан и патриотски однос од стране аутора. Ми који плаћамо наоруажање за нашу земљу треба да знамо колико објективно кошта ? Ако ни због чега другог, барем да смо свесни колико и како су нас уцењивали Французи. Још једном сви комплименти за господина

Odgovori
Pe

Ucenjivanja? Sve velike sile imaju svoje uslove pa i Rusi i Kinezi, Nemci, SAD, svejedno koji.

V

ovom predsedniku je hitno potreban ekonomista, da ga nauči

Nj

Zanimljivo je kako sada deficit od 0,6% predstavljaju kao minimalan, nikakav… a kad BDP poraste za 3,6% umjesto 3,2% (0,4% razlike), nižu se naslovi u novinama o vrhunskom uspjehu vlade i predsjednika… (ista stvar I u RH)…

Odgovori
St

Za razliku od vas gde su predsednik i premijer politicki i licno suprotstavljene licnosti (bar javnosti, u kaVani verovatno ne), ovde je svaki uspeh, uspeh predsednika. Vlada se ne spominje, ne pojavljuje i nista ne radi.

da

Za cca 2,7 mlrd evra Hrvatska je uzela : 12 Rafala, 12 Black Hawk, 50 Leoparda, 62 Bradleya, za sad nepoznat broj Barjaktara, 8 Himarsa. Uključujući naoružanje, obuku.. .što bi rekli naši ljudi „total package“.
Ovo navodim čisto radi komparacije.

Odgovori
Iv

Svi znamo zašto Vožd ovo kupuje jer sa odbranom ovo nikakve veze nema.

3 milijarde za zemlju u kojoj nastavnici rade za 500 a doktori za 700 eura, u kojoj postoji 2300 divljih deponija i gde pola grada od dva miliona koji se davi u dimu i gužvi ispušta kanalizaciju u Dunav a druga polovina u neuslovne jame u dvorištu je tuga jednog naroda.

Jedna od najgorih posledica je da će katastrofalni dug koji ostavlja za sobom svaku sledeću vlast hendikepirati u odlukama – moraće da igraju kako kažu kreditori. I tvrdim da ovo radi namerno.

te

@darac

HR je u EU i NATO. Srbija nije. Sta ti tu nije jasno ?

@Ivan
Koji svi mi ?! Kupio je najbolji avion za sasvim ok cenu i napravio je odlican posao. Kapiram da bi ovde neki da se jos leti na raspalim m21 kantama ali jbg…
A za ove plate i kanalizaciju moras da se zahvalis ovima sto su mogli da spavaju na klupi i raznim drugim narodnim herojima koji su isli u rat sa celim svetom.

Mu

Hrvatska je uzela 48 Himarsa, a ne 8.

Si

@tegljacmeta
taj što je „kupio najbolji avion za sasvim ok cenu“ je bio pajtos sa „drugim narodnim herojima koji su išli u rat sa celim svetom“ i podržavao ih u njihovom ludilu.
Kakva pamet onda, takva i sada u vezi rafala. Najgore je što ih je većina podržavala onda a podržava ih i sada

Da

@multiboy
Ma kakvih 48 himarsa? Ide se na 8 lansera. Ostalo su. Možda rakete.

K

~1 mlrd za (12) Rafale F3R
~0,8-1 mlrd za (50) Leo 2A8
~0,22 mlrd za (12) UH-60M Black Hawk
~0,3 mlrd za (8) HIMARS
~0,15 mlrd za (62/89) Bradley M2A2ODS
~0,1 mlrd za (?) Bayraktar

Zapravo da, kad se sve to otprilike zbroji i oduzme dođemo na cifru od 2,7 – 2,9 mlrd EUR, što je neki minimum koji ce izgleda Srbija dati za svoje Rafale, i prilicno je impresivno što su sve ugurali u taj iznos. Na prvu ruku djeluje kao da netko nešto zapravo i promišljeno radi u MORH-u. Samo kad bi još to bilo planirano, umjesto naizgled ad hoc kupovano kako se stigne, di bi nam bio kraj.

Mi

@Multi Boy 8 vozila, 48 sistema ( „kutije“ za rakete ).

Mi

@MultiBoy Nisu ti bitni brojevi vozila Himarsa, nego broj onih kutija ( zaboravio ime, nikako da se sjetim ) koje se zamjenjuju na tlu ( pune u bazi ) kada se ispale. „Samo“ 8 vozila je uzeto. Sasvim dovoljno ( možda bi trebalo povećati na 12 ili 14, iako nije prioritet ), dok su se „kutije“ uzele u dobrom broju ( svako vozila dobije 6 „kutija“ ).

te

@Sima
I sad mu je politika 100% suprotna od toga. Na osnovu toga smo i dobili Francuske radare i jedan od najboljih aviona danasnjice. Da je tada neko slusao i radio sta on radi, ne bi bili ovde gde smo.

A Rafal je ubedljivo najbolji i jedini izbor svidelo se to nekom ili ne. Ako neko hoce da fantazira o tome sta je HR dobila a sta mi, ne kapiram sto ne bi jos vise fantazirali tipa, sta bi bilo kad bi bilo da otkrijemo naftu itd. Tu smo gde smo, oni su u NATO/EU mi nismo jer ovaj glupi narod to nece. To se placa.
Cinjenica da je uspeo da izboksuje francuske radare/avione je cudo.

du

Kao da kupujemo najbolji avion na svetu i to 6. generacije… Toliko para za avion kao avion je previse. Da je u njega ukljuceno i svo naoruzanje imalo bi smisla ovako, bacanje para…Dzabe nam i najbolji avion na svetu, ako je naoruzanje prosecno i ne mozemo iz njega da izvucemo maksimum.

Odgovori
Pe

MICA NG je po navodima u rangu najboljih verzija AMRAAM-a 120, tako da je to teško prosečno naoružanje, mi samo maštamo neke velike snove. Pitanje je da li ćemo i ovo koje se kupčuje maksimalno da iskoristimo u smislu uvežbavanja.

Ra

@Perko
To nije istina, najbolji Amraami imaju domet 180km.
Mica NG ima poboljšanje dometa od 20%, znači oko 100km max, a težište je stavljeno na poboljšanje senzora da se mogu nositi sa stealth metama.
Amraam 120 je ionako pred smenom iako će se još dugo da se koristiti, ali neće da bude najbolje što Amerikanci imaju.

Re

Kvalitet mora i da se plati i to je ok.Iritira činjenica da ćemo imati savremene avione a da nemamo domaće savremeno pešadijsko naoružanje.Pa koliko košta ta licenca za pušku ako naši već ne umeju da je naprave.Kao i za nezavisno vešanje i topove 30,40 i 57mm.Kad smo već tolike pare dali za avione može da se izbunari i za ove najosnovnije stvari.

Odgovori
Re

Na osnovu svima dostupnih informacija,svako može doći do istog zaključka…!
Za više od 2,7 MILIJARDI €,koliko će građani Srbije platiti precenjene NATO avione(„rafal“),mogli smo ojačati VS za : 1 divizion moćnog kineskog PVO sistema HQ-9b,1 divizion PVO sistema HQ-17ae i 12 novih aviona J-10c(ili neki drugi model kineskih borbenih aviona),sa rezervnim motorima,pratećom opremom i najboljim naoružanjem za iste!!!
Ubeđen sam da bi navedeni paket naoružanja,MNOGO bolje štitio teritoriju i vazdušni prostor Republike Srbije!!!(Bar mnogo bolje,nego 12 NATO aviona,BEZ najboljeg naoružanja za iste!)

Odgovori
Pe

Kinezi izvoze samo izvozne verzije naoružanja i to sa uverenjem nema veze. Dometi izvoznog naoružanja otprilike nisu ništa bolji od ovog što uzimamo od Francuske.

te

@Relja
„Na osnovu svima dostupnih informacija,svako može doći do istog zaključka…!“

1. Nikakav avion iz Kine i Rusije ne mozemo da uvezemo. To je sad jasno svakom sa malo mozga i vise puta ponovljeno.

2. HQ9 je Kineska verzija S300 koju redovno sve zivo poklapa od zapadnih sredstava i dronova i to smo videli u Siriji/Iranu/Ukrajini/Jerminiji. Kinezi su na to budzili neke prastare zapadne tehnologije iz 70ih. Zastarelo. Ne moze da se uveze. Okruzeni smo NATO paktom/EU.

3. HQ17 je Kineska verzija Ruskog TorM1. Ista prica kao i ovo iznad.

Sve izvozne verzije Kineskog oruzja su dodatno osakacene. Dakle cak i ako su nekim cudom uspeli da naprave identicnu kopiju oruzja SSSR, a kao sto vidimo po motorima, to ide tesko, to sto stigne do nas je sigurno jos dodatno unazadjeno.

Pa se postavlja pitanje, ko normalan hoce to da nabavi osim za politicke potreba paradiranja ili ako je malo ometen u razvoju.

mi

Perko
Pa i Francuzi izvoze samo izvozne verzije naoružanja! Šta je pisac hteo reći? To svaka zemlja radi. Mislite da će srpski Rafal biti isti kao srpski? Malo morgen. Francuzi će ga nazvat nešto tipa Rafal F4SE (Serbia)
(Export). Btw šta se uzima od Pariza? To niko živ ne zna. Futur II.

Pe

@Miro
Menja se samo nešto komunikacione opreme i metodi enkripcije, inače je sve softverski definisano tako da je odgovor da, praktično je isto.

Pe

@tegljacmeta Podrska, upravo tako.
Zapravo Kina ni jednom u istoriji nije pobedila niti u jednom ratu sa zapadnom armijom, i redovno su ih tukli.
Evo S-300 u Irani Izrael sve do jednog potukao pre neki dan…

Mi

AV spasava ono što se spasiti može,sve što smo lose radili sad došlo na naplatu.

Odgovori
zo

Cifra od 2,7 mlrd neće biti uvećana samo cenom kupovine paketa naoružanja – biće potreban ne mali novac za pripremu infrastrukture za prihvat aviona i ostale opreme…hangari, kaponiri, klimatizovana skladišta za smeštaj sofisticiranog naoružanja, r/d i opreme, prostor za simulator leta i analitiku, prostor za održavanje sedišta i opreme za spašavanje…naravno, biće i skrivenih neplaniranih troškova. Kada se tome dodaju troškovi za postojeću tehniku kojom vazduhoplovstvo raspolaže – cifre na godišnjem nivou za Srbiju nisu male.

Odgovori
Me

Što više čitamo članke, nevjerojatno je koliko je Hrvatska dobro prošla što je požurila i sredila posao sa Rafalima. Ne dobro, nego izvrsno.

Odgovori
Sr

@MedoMed
Obzirom da je cela trenutna flota HRZ letela 200h godišnje, meni postojanje lovačke komponente u HR ima smisla otp. 0%.

Investicija u nove avione se „isplati“ isključivo ako se budžetira i nalet za iste, a nalet će koštati oko 50% prikazanih trenutnih godišnjih izdataka za otplatu aviona ili drugih rečnima 1/4 trenutnog ukupnog vojnog budžeta. Da li će država to finansirati, ostaje da se vidi.

Dj

>> postojanje lovačke komponente u HR ima smisla otp. 0%“

Koliko ima smisla postojanje lovačke komponente u RS? Mislim zasto kod jednih nema a kod drugih ima?

Sr

@Djuka
1. zato što RViPVO nemaju čitave savezničke eskadrile u Avijanu
2. zato što RViPVO postignu veći nalet na 30+ godina starim lovačkim avionima u eskadrili koja ima jednu misiju.

Ne

Srbofile izmišljaš, samo na Migu 21je HRZ imala duplo veći nalet od srbijanske avijacije, samo Rafali u pola godine od dolaska naletjeli 600 sati, a gdje su još helikopteri.

Dj

Ne razumem kakve veze ima dosadasnji record naleta sa buducim? Sto se tice Avijana moglo bi se takodje ustvrditi da Srbiji, posto je okruzena NATO zemljama, takdje ne treba lovacka komponenta, jer protiv tog saveza ne moze a neka treca zemlja joj nema pristup VAP-u itd.

Sr

@Djuka
Ne može „treća“ ali može individualno bilo koja od članica koja sutra odluči da joj diplomatski odnosi sa Srbijom više ne trebaju. Kako NATO savez u tom slučaju reaguje? Mislim da ni Srbiji ni NATOu tako nešto ne treba. Da smo članica saveza kao HR, drugačije bi bilo.

Mi

Hrvatski piloti na Rafalima su tek počeli. Nisu dostigli mozda ni osnovni basic stepen operativnosti, ako se ne varam. Migovi 21bis naravno ni ne treba da lete više redovno. Jesu kul 😎! Al što manje to bolje. Nisu ni stigli svi Rafali još, niti se obučilo dovoljno pilota za iste. Trenutno je HRZ nalet borbenih aviona sa dobrim razlogom minimalan. Važno je da postiji plan, piloti i oprema. A da, i budžet kojeg ima.
Srbija je tu rupu malo ranije rešila starijim donekle modernizovanim 29tkama koje će novi Rafali blagovremeno zamenuti. Za lovu nadam se isto. Normalno je da Srbija ima daleko veći nalet na borbenim avionima danas od Hrvatske. Tako će biti i kasnije u 2030 kad Rafali F4 stignu, jer imamo i druge borbene avione, eskadrile, bili oni zamenjeni nekim novim modelima do tada ili ne.

Što se naoružanja Rafala tiče, tu Hrvatska kao NATO naravno ima prednost, bila sama ili uz „Aviano“. Srbija će imati i po neke kineske sprave koje sigurno nisu za potcenjivanje. Oni koji vole da ih potcenjuju neka uživaju u tome. Mislim kao i uvek da NATO ne mari da neko u Evropi ima čak i najmodernije kineske rakete i druge sisteme, čisto radi održvanja bliskog kontakta i interakcije sa stranim protivničkim sistemima s druge strane globusa..
U svakom slučaju, Rafali će da nas koštJu predebelo, ali ćemo imati vrhunski nivo vazduhoplovstva i kontrole neba u miru nadam se, i nadajmo se neke finansijske koristi od Francuza na duže staze.

Ac

Stvarno je glupo davati tolike pare bez transfera tehnologije i ulaska u supply chain za DS u momentu kada imaju potrebe da povecaju proizvodnju.

Odgovori
te

@Aco

Nasa industrija ne moze kopiju kalasnjikova da napravi kako treba. Kakav transfer tehnologije i sta sa tim da rade hahahahah

Ni

@tegljacmere

Maliciozan komentar. Nasa namenska i ne pravi kopije Kalasnjiova. Jedno je jugoslovenska puska M-70 kopija sovjetskog Klasnjikova. Ostale puske nisu kopije nego su zasnovane na principu AK. To rade skoro svi u svetu, od Izraelaca, Ameikanaca itd, jer zasto izmisljati toplu vodu ako vec imate gotovo resenje koje uz odredjene modifikacije i nacin izrade spakujete u domacu pusku.
Uopstalom, ako je srpska namenska industrija toliko nesposobna, kako objasnjavate cinjenicu da nasa vojna preduzeca izvoze svoje proizvode na nekoliko kontinenata? Kako objasnjavate da nam je izvoz namenske veci od namenskih industrija svih ostalih Jugo republika, a Srbija je nasledila najmanje vojnih fabrika raspadom SFRJ?
Naravno, Srbija ne moze da se poredi sa Rusijom, Amerikom itd. to je svima jasno, ali da su nasi ljudi iz namenske nesposobno to nije tacno. Jos kad bi se vise ulagalo u vojne fabrike, strucnjake itd. tek tad bi se jos svasta nesto pravilo.

do

Preskupo za ono sto se dobija, pogotovo sto cemo biti uskraceni za glavne adute na toj platformi.Avion je svakako dobar bolje nego druge zapane krntije.Ali i ovako je bolje nego u vecnost da se meri i nista ne uradi.Da li je nesto drugo moglo, bolje itd nije ni bitno ..sa Francuzima u vazduhu dugo imamo saradnju tako da ce tu jos stosta da se izrodi.

Odgovori
Ro

Povećanje izdataka za HR Rafale ne treba ograničiti na iznos od 5M EUR. To je samo granica iznad koje je Vlada/MORH dužna informirati višestranačko saborsko tijelo da nešto nabavlja/plaća itd. Znači, doplata za dio nekog podsistema ili dokupljivanje naoružanja se vrlo lako može provući kroz takvu konstrukciju, pogotovo ako je to opcija unutar inicijalnog ugovora čiji detalji, po svemu sudeći, nisu dostupni citiranom portalu.

Odgovori
Iv

Pametni će da se isele iz Srbije, pa neka budale plaćaju.

Odgovori
To

Eto za te pare trebali su da kupe F-35!!
Em američki, em jeftiniji,em je mejnstrim avion(sa svim zamerkama)

Mislite o tome

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs