U Bugarsku stigao drugi borbeni avion F-16, prvi isporučeni primerak počeo da leti nakon skoro dva meseca od isporuke

13. jun 2025

Trup francuskog višenamenskog borbenog aviona Rafal proizvodiće se i u Indiji

12. jun 2025

[REPORTAŽA] Makedonija proslavila 33. godišnjicu svog ratnog vazduhoplovstva

11. jun 2025

Mađarskoj isporučeni prvi mlazni trenažni avioni L-39 Skyfox

10. jun 2025

Novi detalji ukrajinske Operacije “Paukova mreža“: Bombarderi pogađani više puta, bilo je i promašaja

6. jun 2025

[INTERVJU] „Raven Adisory“ i PR-DC: Nekadašnja Zelena Beretka u saradnji sa srpskom kompanijom proizvodiće dronove u Americi

5. jun 2025

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

4. jun 2025

Posledice ukrajinskih napada na ruske bombardere: Pogođeno ipak mnogo manje od 41 aviona

3. jun 2025

Sudbina makedonskog Lirdžeta: Povod da se setimo i obratimo pažnju na ostale jugoslovenske Lirdžetove 25

3. jun 2025

Operacija “Paukova mreža“: Spektakularni napad Ukrajine na ruske baze strategijskih bombardera

2. jun 2025

Tango Six i Ex-Yu Aviation i dalje najčitaniji i najuticajniji regionalni vazduhoplovni mediji koji ne kradu tuđ sadržaj

2. jun 2025

RV i PVO Vojske Srbije učestvovalo na međunarodnoj helikopterskoj vežbi FIRE BLADE 2025 u Mađarskoj

30. maj 2025

Indonezija najverovatnije nabavlja dodatne borbene avione Rafal

30. maj 2025

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

27. maj 2025

Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove

26. maj 2025

Mađarska nabavila avion za aero-foto snimanje „Diamond“ DA62 MPP

23. maj 2025

Bosni i Hercegovini odobrena nabavka lakih višenamenskih helikoptera AW119Kx

22. maj 2025

Dvadesetogodišnja tradicija saradnje: Ambasada SAD uručila počasna odlikovanja srpskim vojnim diplomcima, pukovnik RV i PVO jedan od odlikovanih

20. maj 2025

[ANALIZA] Super Galebovi G-4 su na izdisaju, čime ih zameniti?

20. maj 2025

FEINDEF 2025: Prvi prikaz modela Erbasove besposadne letelice SIRTAP, moguća španska nabavka turskog trenažnog aviona Hurjet

19. maj 2025
Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje
VTI-jev projekat,dron-kamikaza Komarac premijerno je u inostranstvu prikazan na sajmu UMEX 2024 u Abu Dabiju / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nedavno je izjavio da je Hrvatska u stanju da proizvede pola miliona manjih dronova za vojnu upotrebu godišnje.

Anušić je ovo izjavio nakon sastanka formata ministara odbrane Saveta za spoljne poslove Evropske Unije a prisustvovao je i sastanku Upravljačkog odbora Evropske obrambene agencije. Među temama sastanka Saveta za spoljne poslove EU bile su vojna pomoć Ukrajini, kao i jačanje odbrambene spremnosti članica EU u sklopu plana „ReArm Europe“.

Ministar Anušić je tom prikom izjavio da se nastoji da se zajednička nabavka naoružanja i vojne opreme kojom bi se postigle „specifične odbrambene sposobnosti članica EU“, finansira putem mehanizama plana „ReArm“. On je napomenuo da je Hrvatska, s obzirom na kapacitete i mogućnosti svoje odbrambene industrije, istakla interes i jednu svoju sposobnost u kojoj bi mogla imati vodeću ulogu u EU, a to je proizvodnja malih dronova, pri čemu bi se u Evropi mogla organizovati i zajednička nabavka.

Neki od dronova hrvatske proizvodnje koji su ispitani napoligonu marta 2023. godine / Foto: MORH

Hrvatski ministar je pojasnio da je reč o više hrvatskih odbrambenih preduzeća koje imaju sposobnost proizvodnje malih dronova. Dronovi bi se proizvodili u hrvatskim fabrikama i u potpunosti bi bili proizvedeni od hrvatskih i evropskih komponenti.

– Hrvatske tvrtke već ove godine bi mogle proizvesti pola milijuna malih dronova. Ta brojka, bude li Hrvatska u poziciji da ima vodeću ulogu u tom segmentu, može se i povećati – rekao je ministar Anušić.

Kako se još navodi, dronovi spadaju u projekte koji bi mogli biti označeni kao projekti od zajedničkog interesa i čija bi zajednička nabavka mogla biti finansirana u sklopu plana ReArm. Zajedničke nabavke u sklopu plana naoružavanja Evrope podržavaće se kao oblik postizanja ključnih odbrambenih sposobnosti članica EU.

Kakva je perspektiva proizvodnje malih dronova u Hrvatskoj?

Za sada ne postoji zvanična informacija da neka hrvatska kompanija masovno proizvodi ‘‘male dronove‘‘, niti kakvi su njihovi kapaciteti. Pritom bi se pod tom kategorijom mogli svrstati, kako kvadkopteri manjih dimenzija (izviđački, ali i FPV dronovi-kamikaze), tako i veći izviđački i naoružani multikopteri, pa sve do taktičkih letelica avionskog tipa.

MORH je marta 2023. objavio da je na poligonu ispitivano nekoliko tipova savremenih dronova-kamikaza hrvatske proizvodnje, ali nije otkiveno koje kompanije ih proizvode. Osim da će se nabaviti za hrvatsku vojsku, nije saopšteno ni kada bi to moglo da se dogodi, niti količina koja bi bila nabavljena. Do sada ovakvi dronovi nisu primećeni u Oružanim snagama Hrvatske koje poseduju kineske izviđačke multikoptere DJI Inspire i DJI Mavic.

U Hrvatskoj postoji par manjih proizvođača dronova. Najozbiljnija kompanija u ovom segmentu svakako je osiječka Orqa koja je krajem oktobra prošle godine potpisala ugovor sa turskim Bajkarom za integrisanje FPV dronova na izviđačko-borbene besposadne letelica TB2 Bajraktar. Orqa želi da se na tržištu pronađe zapadna alternativa letelicama dominantnog kineskog proizvođača DJI.

Kompanija je izuzetno uspešna u FPV proizvodima i tehnologijama u civilnom segmentu.

FPV dron Dream X hrvatske kompanije Orqa / Foto: Orqa

Sredinom decembra prošle godine Orqa je kroz stranu investiciju obezbedila finansiranje projekta ‘‘DJI of the West‘‘. Ukupno 5,8 miliona evra obezbedile su tri preduzeća iz SAD, i to Lightspeed Venture Partners, Radius Capital, Decisive Point, kao i mađarski Day One Capital. Kako je saopšteno, sredstva će biti utrošena na „globalnu ekspanziju, povećanje proizvodnih kapaciteta u SAD i Evropi, zapošljavanje i dalji tehnološki razvoj“.

Prema pisanju Forbsa, američki Pentagon je zbog kineskih komponenti zaustavio nabavke velikog broja dronova, a među proizvođačima isporučiocima trebala se naći i hrvatska Orqa. Te kineske komponente su zabranjene, ali je u izjavi za Forbs izvšrni direktor Orqe Srđan Knežević rekao da se većina zapadnih proizvođača dronova i dalje oslanja na delove iz Kine.

Dronove bi u Hrvatskoj mogao da proizvodi i „Thorondrone“ (Arkensight), startap koji radi na svojoj ekspanziji. Tu je potom „Tarsier drones“ iz Karlovca, kao i KapetAir iz Zagreba koji je formiran kao dansko-hrvatski startap. Njihovo sedište nalazi se u Danskoj.

Srbija

Za Razliku od Hrvatske, srpska odbrambena industrija već izvesno vreme serijski proizvodi dronove.

Među njima treba istaći porodicu FPV dronova-kamikaza Komarac, i izviđačkе letelicе avionskog tipa Vrabac. Obe je razvio Vojnotehnički institut (VTI) srpskog Ministarstva odbrane.

Ove letelice uvedene su u naoružanje Vojske Srbije koja ih aktivno koristi a za Komarac je prošle godine je zvanično saopšteno da će ih do kraja 2024. biti 5.000, kao i da ih je u septembru u vojnim jedinicma bilo 1.000.

Vojska Srbije je navodno do septembra prošle godine već dobila prvih 1.000 FPV dronova Komarac / Foto: Adrian Vukojević, Tango Six

Dejstvo Komarca u dve verzije, kao i upotrebu Vrapca smo već mogli da vidimo i na vežbama održanim prošle godine. Na istim događajima videli smo i dronove-kamikaze Osica avionskog tipa. Međutim, još uvek nemamo informaciju da li je zvanično uvedena u operativnu upotrebu. U sadejstvu sa njima korišćene su i izviđačke BPL Vrabac.

Kada su u pitanju dronovi manjih dimenzija, najozbiljnija srpska kompanija koja na tržištu nudi veći broj tipova ovakvih letelica je PR-DC. Gama multikoptera ove firme obuhvata dron-kamikaza IKA-KAM-60, višenamenski multikopter IKA-20-M, njegova naoružana verzija IKA-Bombarder i sistem Shrapnel koji se sastoji od drona IKA-20 koji nosi letelicu-kamikazu KAM-81. Tu je i dron-meta Gannet.

Dronovi ove kompanije ispitivani su na vojnim poligonima u Srbiji, ali one do sada nisu primećene niti je poznato da su naručene za potrebe Vojske Srbije, iako je kompanija značajno investirala u mašine i alat za serijsku proizvodnju.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Sa

Haha, ali ‘ladno „najavljuju sposobnost“, ne zna se sta je smesnijeoni i njihove sposobnosti u najavi ili ovo ovde…

Odgovori
Ni

hahhah, SDPR razvija svoje projekte desetljecima, kad privedu nesto kraju to vec zastarelo

Sl

Šta ti je tu smiješno Orqa je najjača firma po tom pitanju….googlaj malo

om

Šta je tu smiješno Sale. Budimo realni, ali ja znam što je možda tužno. Tužno je što vi kao već odavna proizvodite na hiljade raznovrsnih dronova a nije poznato da je išta od toga uvedeno u vojnu upotrebu. Sve kao neki eksperimenti i prototipovi.
Što mi ne bi proizvodili dronove kad smo majstori situacijske i virtualne stvarnosti, ako već proizvodimo svjetski poznate pištolje i puške koji su izrasli ni iz čega. Vi imate Zastavu a mi nismo imali ništa. Vi imate namjensku, a mi nemamo ništa.

Sa

Nit’ proizvodimo mi“, nit’ „vi“…

Br

@omia
Nore smo proizveli iz nicega. Prototipe smo imali, ali to nasoj namenskoj nije najveci problem vec serijska proiVodnja. Yugoimportov pogon u Velikoj Plani je osnovan 2012. Od tad smo Nore prodali Kipru, Azerbejdzinu. Cak je i Republika Srpska prodala 20 oklopna vozila Kipru

Sr

@Niksa @omniameamecumporto
Lepo je voleti svoju zemlju, ali valja biti malo realan. Hrvatska industrija nije ustrojena za masovnu proizvodnju bilo čega. Počnimo od osnova da neće imati ljudstva da sklapa pola miliona malih dronova godišnje.

Stava sam da će generalno cela ta EU inicijativa biti jedna velika šuplja priča.

To

Sale- Orkini dronovi izvoze se po cijelom svijetu.Inovatori su u mnogocemu u proizvodnji dronova.I sto je najvaznije neovisni su od kineza.Sve komponente proizvode sami.

Ro

Orqa svoje dronove ispituje i usavršava na ratištu u Ukrajini, a ne po vojnim poligonima. Hrvatske tvrtke su puno ozbiljnije i kao takve manje lajave od srpskog VTI-a, koji je tek malo više od propagandnog alata za uzdizanje krhkih nacionalističkih ega. Možda će srpske dronove, polurazvijene kopije, naručivati sile trećeg svijeta.. ako bude sreće. Ovih par tisuća komada koji se spominju su smiješna cifra za usporedbu tipa „za razliku od Hrvatske“. Velika je razlika između tehnologije, kvalitete i tržišta hrvatskih i srpskih proizvođača naoružanja. Ovdje ne govorimo samo o besposadnim sustavima.

YP

@Tomass, Roberto

Izuzetno hrabra izjava, a posebno kada mali crv nacionalizma proradi tamo negde u dubini duše…

Sa

Trazilica izbaci par desetina firmi iz te oblasti i medju njima nema Orqa nigde. Takodje poseta njihovoj stranici, forumu itd, ne odaje utisak masovne proizvodnje i sjajnih poslovnih rezultata. To su moji utisci, ja ne zelim omalovazavati nicije preduzetnistvo i tehnicke kompetencije samo imam utisak da se ovde radi o domoljbnoj deluziji.

Sr

@Tomass
To je firma sa možda 100 zaposlenih. Oni mogu upravo da prave nešto jako kvalitetno, ali u malom broju. Neće moći da štancaju milione primeraka niti je to realno. Možda će moći Poljaci ili Italijani jer ih ima puno.

Sa

@Tomass

Neovisni od Kineza kazes, ok. Evo, recimo ORCA Modtreme 2 sensored 4.5T Brushless Motor. Ja taman pomislih da li je realno da neko u EU u Osjeku proizvodi motore, bas sam glup sto ne verujem, kad ono odmah ispod stoji:

Manufacturer information:
United Sino Enterprises Ltd.
Hung Tong Road 21
Kwun Tong, Hongkong,
http://www.orcarc.com

Imas li sta reci na ovo?

Bilo bi zaista vreme da svi vi sto ispisujete te presmesne savete „pogledaj na Google“ zaista krenete koristit isti.

Sa

>> Neće moći da štancaju milione primeraka niti je to realno

Nije realno izbog toga sam komentarisao. Zasto nonstop pricati bajke i zaludjivati nestrucnog prosecnog gradjanina snovima velesili u dronovima? Za sada niko u Evropi nije sposoban samostalno proizvesti motore i radio module trazenih karakteristika. Nije izgleda profitabilno. U civilnoj oblasti se misli na snagu, masu, dimenzije, potrosnju i cenu a za vojne primene bi se jos trazila odredjena rezilijantnost u pogledu elektronskih dejstava, sto kod dronova ovog tipa znacajno komplikuje dizajn radio modula.

Pa

lagano, jos glavni aduti nisu u igri, mega-brodogradilista, remontni centri, razvojni centri….ovde se covek lepo nasmeje

Mi

Ne vidim šta je nerealno u ministrovoj izjavi. Da je neko prije 20 godina izjavio kako će Hrvatska proizvoditi i prodavati 50.000 pištolja i nekoliko desetaka tisuća pušaka i to najviše na američko tržište ovdje bi se opet ismijavali. Ali to je realnost pa se niko ne smije. Taj pištolj ili puška je cijenom 10 puta skuplji u prodaji, šta je onda problem organizirati proizvodnju plastičnih dronova za jednokratnu uporabu. Jedini problem tako masovnoj proizvodnji može biti kako ih prodati, a nikako ne kapaciteti. Ako proizvod bude kvalitetan kapaciteti će se lako podići. Pogledajte reportažu sa youtube Dum dum kanala o posjeti tvornici HS produkta pa to uporedite sa manufakturom u Zastavi. Ako je proizvod kvalitetan i tržište zainteresirano kapaciteti će se lako postići

Sa

>> Ne vidim šta je nerealno

Radi se o vojnom proizvodu koji bi trebao biti made in EU, HR ne proizvodi motore, radio module niti baterije, sve treba uvesti iz Kine. Ona bi se u Osjeku mozda uradio frame i nekakav software i sve bi se sklapalo. Tebi je realno da ce Hrvatska krenuti u proizvodnju radio modula u milionskim tirazima i da ce poceti proizvoditi milione potrebnih elektromotora sa neodimijumskim magnetima? Da li ti je relano da ce Kina iskulirati takav projekat i pustiti nekoga u EU to da radi? Sve je apsolutno nerealno, ali kada se materija ne poznaje onda su ocigledno vecini cuda moguca.

Ni

Dečki. ORQA razvija tehnologije, spojila se sa ImmersionRC, tako da sada u svojim rukama imaju svu potrebnu tehnologiju za razvoj FPV donova. Ponavljam, oni rade na razvoju. Masovna proizvodnja po njihovim specifikacijama se outsourca (komponente proizvode druge kompanije u HR ili svijetu).

Anušić najavljuje to što najavljuje jer u suradnji sa ministarstvom gospodarstva i najavljenog dizanja proračuna za obrambene djelatnosti, gdje će se dio novca izdvojiti za jačenje domaće obrambene industrije. Govorimo desetinama milijuna eura ulaganja i podrške godišnje.

Ga

Novi trend u Ukrajni vise nije samo ziva sila na meti dronova, vec unistavanje protivnickih dronova izvidjaca, vozila na dajinsko upravljnje. Nikom se vise ne izlazi na bojno polje, nit pesadija nit oklopna vozila. A o taktikama da ne pricamo, dronovi stoje u zasedama i cuvaju bateriju dok ne primeti metu. Sve doktirne ratovanja su promenili

Odgovori
Ma

Hrvatska preko dokinga bi mogla proizvoditi oklopna vozila daljinski upravljana.

To

Max-Doking vec proizvodi bezposadna vozila.Odavno.Od vozila za razminiranje do vatrogasnih.Nedavno su potpisali ugovor sa njemackim Reinmetallom za razvoj vojnih vozila svih namjena.Izvoze u 40 zemalja svijeta

KK

Velike najave i velike reci. A iza toga ocito stoji prodaja potencijalnih kapaciteta i koriscenje EU para za izgradnju sopstvenih kapaciteta. Ako ce EU da investiciono pogura tu proizvodnju. Ili ne.

Sve ce na kraju da se odluci na nekim drugim lokacijama lobiranjem.

Orqa je ime medju FPV dronovima, tu nema protesta, za ove druge nisam cuo, a pola miliona dronova ne verujem da mogu da ispucaju u 6 meseci.

Ono sto mogu da ponude barem sada je go dron, jer sopstvenu proizvodnju artiljerijskih granata ili protivoklopnih glava nemaju. Znaci morat ce se uvesti odnekuda da bi se sklopio borbeni dron.

Ono sto ne bi zanemario ovde je to da postoje veze izmedju Orqe i nekih fondova u Americi koji koji i jesu investitori u Orqu, a imaju veze sa odbranom, tako da ako tu bude novca, vrlo lako ce se uvezati.

U svakom slucaju kao i za PVO, SRB tu drzi prvo mesto, i radi investicije. Radi se i rezultati su vidljivi.

Odgovori
Iv

O čemu ti pričaš, koriste se minobacačke granate, a ne granate 155mm. Hrvatska ima proizvodnju minobacačkih granata svih kalibara. U tijeku su pregovori i o izgradnji tvornice municije i tvornice granata više kalibara uključujući i 155mm

Iv

Hrvatska evo ima i proizvodnju granata kalibra 105/122/155mm

https://elmech.com.hr/Products-and-Services.html

KK

@ Ivan O.

Zanimljivo. Ne proizvodite mesing za caure, nemate zeljezaru, nemate proizvodnju baruta niti trotila, moze jedino da uvezete 100% komponenti i spajate. Uz pomoc turaka. To je domet. Da ne spominjem upaljace s rotacijskim otkljucavanjem, isto uvoz. Ali pregovarate.

Sa

Nadam se da EU nece gurati ništa, osim ako ne postoji konkretna firma, proizvod, reference itd. Onda neka se ide na zajedničku nabavku preko novih NATO struktura. Zadaća EU nije finansiranje defense startap-ova! To treba da radi privatni kapital a drzave da garantuju dugorocne ugovore.

Br

@KK
Elmech Sintermak u Hrvatskoj.
Proguglaj. proizvode od 60 mm do 155 mm. plus još toga.

St

@Ivan O.
Ono cime su naoruzani ovi dronovi sa fotografija, a narocito onaj prvi crne boje mi vise izgleda kao da je skinuto sa nekog SFRJ/SSSR rucnog bacaca nego sa minobacaca.

KK

@Stojko

Naravno, jer neces s minobacackom minom na tenk. Ali proizvode minobacacke mine. Koje ne probijaju oklop.

om

Hrvatska ništa ‘ladno ne najavljuje. Znanje imamo i proizvodnju imamo. To je prepoznala Turska koja je ušla u strateško partnerstvo. Dakle segment virtualne stvarnosti u kojoj Hrvatska ima što reći. Prije pet godina i prije ruske agresije Orqa je sa Estonijom u strateškom partnerstvu stvorila Vingvisir sistem virtualne stvarnosti i situacijska svijesti za oklopna vozila. To je instalirano na naše Partije. Inače sustav se prodaje u Europi i svijetu. Virtualna situacijska stvarnost temelj je današnjih dronova.. Okačiti ubojito sredstvo na dron postaje pitanje kreativnosti. Novac koji smo dobili cca 6 miliona nije za bacanje i znak je povjerenja, ali to je druga priča koja ide u drugom smjeru. Nama sada treba novac EU fondova što je interes EU obrane i samog NATO kako bi se udaljili od kineske ovisnosti.
To je prepoznato u EU jer smo pioniri implementacije situacijske stvarnosti u zraku, kopnu i moru. Brodarski institut otvorio odjel za razvoj bespilotnih podvodnih plovila zasnovanih na istom principu. U sve ove aktivnosti uključena je i akademska zajednica elektrotehnički i strojarski fakulteti i njihovi razvojni timovi.
Na kraju mi trebamo samo osigurati novac i započeti proizvodnju jer sustavi su već implementirali i dokazani u široj zajednici.
Ja znam da se o vašoj namenskoj stalno piše i priča ali vjerujte da i mi nešto imamo. Imali smo i neke dronove vlastite proizvodnje još devedesetih, ali smo kasnije razvoj obustavili jer smo mislili da nam nikad više neće trebati.

Odgovori
Ne

Virtuelna stvarnost. Odlicno receno. U ovoj realnoj stvarnosti stvari i ne stoje bas toliko dobro kao u virtuelnoj.

Sa

Ma super je to sve samo prvo skočite pa onda ide “hop”, razumeš. Ovako je smesno, ja zivim u Nemačkoj, takvo hvalisanje bilo bi kod većine profesionalaca ocenjeno kao sramotno. Ako imate znanje itd. gde su i kad će rezultati? Koliko miliona dronova ste sastavili do sada, koji su poslovni rezultati?

Sa

Ma sve je to okej, slazem se, cenim da su super super firma i da u HR ima odlicnih preduzetnika koliko hoces, samo ja tu ne vidim hvale vredne poslovne rezultate na nivou drzave. Recentno je zahvaljujuci digitalizaciji doslo do odredjene demokratizacije cak i defense industrije, pa i sa malim ulaganjima i velikim entuzijazmom pojedinaca moze da se dodje do interesantnih rezultata na nivou prototipova i malih serija ali od toga drzave ne zive…

K

Izjava djeluje smješno i neozbiljno. Puno ozbiljnije države koje zapravo već kupuju dronove od svojih domaćih proizvođača (za razliku od Hrvatske) govore o brojkama u tisućama i desetinama tisuća. Ovih pola milijuna je baš….. diskutabilno. Tko ministru obrane takve stvari govori da bi ih on ponavljao u javnosti i na sastancima Europskog Vijeća?

Odgovori
Tr

Prije ostavljanja ovakog komentara preporučujem vam korištenje google, inače, vi ispadnete neozbiljni i smiješni.

Da ste koristili google, mogli ste pronaći prethodne izjave ministra Anušića kad su u pitanju teme poput tehinke, tehnologije i količina i vrlo lako ste mogli doći do slijedeće spoznaje: ministar Anušić ne lupeta kad su u pitanju brojke i tehnika.

Ako već meni ne vjerujete i želite sami naknadno provjeriti moju tvrdnju, evo vam par ideja: anušić-rafale-količina, anušić-leopard 2-količina, anušić-baryaktar-količina, anušić-black hawk-količina.

A onda možete usporediti njegove izjave sa onim što se ostvarilo.

Mi

Proizvodnja malih dronova je izuzetno brza i jeftina. Na jedan dan ih bez problema možeš napraviti na desetine. I ovaj ministar stavrno ne lupeta. Sve što je do sada rekao da će napraviti, proizvesti i kupiti, to je i napravio.

Sa

Znaš kako je to išlo, negde u Briselu kao zaseda komisija za naoruzavanje i tu sad spiker postavlja pitanje: “Ko moze i hoće preuzeti na sebe proizvodnju malih dronova?” Tu svi junaci mukom umukoše i u crnu zemlju pogledaše. Predstavniku Rheinmetalla smrklo se pred očima, Francuz od Dessaulta (Desa kako vole u Srbiji da h zovu od milja) ne progovara. I tu ti ustade hrvatski delegat, kaže, drugovi, vremena su teška, situacija bremenita problemima…
(nastaviće se ako bude interesovanja)

Mi

Jest, bas vi u Srbiji ste najbolje upoznati kako se u Brusselu donose odluke..

Sa

Ja sam solidno upoznat sa procesom donosenja odluka u Briselu, kao EU gradjanin, a i radio sam neki IT sa Eurocontrol i bio tamo jedno 15-20 puta.

K

Da, da, super, ali osim poziva na nepokolebljiv ministarski autoritet, ima li nekog konkretnog dokaza, nekih ozbiljnih podataka koji potvrđuju da su hrvatski proizvođači sposobni proizvesti pola milijuna lakih dronova? Ja bih svakako volio da u našoj državi postoji dovoljno znanja, sposobnosti i kapitala da se proizvodi ~1300 lakih dronova dnevno, ali volio bih i da postoji bar neka natruha objašnjenja za tako ambiciozne izjave. Osim „MORH je već testirao nenaveden broj dronova od nenavedenih hrvatskih proizvođača“ i „Orqa postoji“.

Ili je slijepa vjera u jednu ministrovu izjavu sve sto bi racionalnom čovjeku trebalo biti dosta?

TT

@Trap Ministar Anusic lupeta kao i svaki drugi politicar na Balkanu. posebno iz „narodnjackih“ stranka tipa HDZ/SNS itd…

Jo

@Milki
To nije nekoliko desetina na dan, nego oko 1400, uključujući i Božić, Uskrs i Sve svete :) „Jedan dron na minutu, obećanje Marku Rutu… “ na melodiju reklame „svako jutro jedno jaje“ :) Sirotanović je tražio veću lopatu, šta će tražiti Anušić?

Lako je njima da prave na stotine hiljada Dronova kada ništa od složenih sistema ne prave niti imaju namenski za složene sisteme, sve kupuju sa zapada od toga a prave samo municiju, pištolje i automate, nemaju slošene sisteme tako onda im ostaje mnogo prostora da štancaju Dronove svih namena, realno.

Odgovori
om

Dobro, nek si ga nama ti rekao. Pravimo vlakove, tramvaje, brodove ,velike transformatore svih vrsta. Pravimo industrijske robote i izvozimo po cijelom svijetu. Koje složene sisteme vi pravite prosvetli me, a da nije sakupljeno sa svih strana. No vjeruj mi da smo se i mi osvijestiti malo, nema više cile mile.

Mi

Hrvagi prave ono što im treba. sve za vojnika i to vrhunske proizvide na svjetskoj razini, a od opreme kupuju najbolje sustave (HIMARS, Leopard, Patria, Blackhawk itd itd). odličan posao rade.

Ve

mi radimo traktor Rakovicu,doduse motor je kineski kocnice su njemacke hidraulika turska,al ga mi zato sklepamo kod nas

Ro

Hrvatska je jedina u svijetu koja proizvodi sve za takvu vrstu dronova i ne treba pomoć ili dijelove iz Kine.

Me

@Rogle Sve osim čipova. Hrvatska ne proizvodi čipove.

Va

Rogle I elektroniku verovatno prave poluprovodničku tehnologiju …….

Iv

@omnia Zaboraviuo si da pravimo i Rimca i Bugatija

Iv

Koliko mi pravimo od Miloša I Nore? Čelik uvozimo, motore uvozimo, šasiju za Noru tražimo ko besni a ne znamo ni nezavisno vešanje da napravimo. Pravimo cev i municiju… to je ok. U slučaju WW3, kako bi smo dalje?

Va

Ivan Ko kaže da mi pravimo sve ? Tako i Hrvati prave komplet dron ko i mi Miloš i Noru …..Uostalom 3D štampači i ostale sitnice ,elektroniku sa strane i udri ! A u ww3 kako bi 80% sveta dalje !?

Vl

omniameamecumporto,
Rogle
Gospodo, niko ne proizvodi sve komponenete u serijskoj proizvodnji, jednostavno nije profitabilno, a nemaju se ni svi potrebni resursi. Čak ni Kina koja proizvodi sve i svašta nema resurse za to što proizvodi. Ukinite im resurse i Kina više ne bi bila to što je danas. Zato toliko vole Rusiju. Jedine države koje su sebi samodovoljne su Rusija i Amerika, ali niu one ne prave sve.
Cela Hrvatska priča liči mi na pokušaj drpanja para EU, pa kada se novac uzme, sklepaćemo nešto, a možda i nećemo…
Nego, niko u EU a bogami ni kod nas da se pohvali sa proizvodnjom dronova sa optičkim kablom?

Vl

Ivan,
Dobro, shvatam da 95% ljudi koji ovde komentarišu nemaju ama baš nikakvog pojma o tome šta je sve potrebno da bi se neki proizvod proizvodio u velikim serijama, ali trebalo bi biti bar malo realan.
Što se tiče pancirnog čelika, čeličanu imamo i nije nam problem savladati tu tehnologiju. Ali da li je isplativo uzimati deo već sada prepunih proizvodnih kapaciteta, razvijati tehnologiju za proizvodnju pancirnog čelika i proizvesti ga u toliko maloj seriji? Pa koštao bi nas taj čelik minimalno 3 puta skuplje od onog što već sada uvozimo.
A tek je za motore, hidrauliku i transmisije posebna priča. Tu se tek za nekoliko stotina jedinica ne isplati razvijati sopstvenu proizvodnju.
Jedino za šta te podržavam je šasija za Noru. Imamo FAP sa višedecenijskim iskustvom i samo nam je potrebna licenca sa tehničkom dokumentacijom. Gde je zapelo, nije mi jasno. A i već smo proizvodili Fap-ove sa produženim i ojačanim šasijama. A i malo kopiranja niko ne bi uzeo za zlo.
Čak mislim da je priča sa nemogućnošću nabavke šasija iz Rusije dizanje magle. Rusima su jednostavno potrebne te šasije i ne žele da ih izvoze. Štancuju Pancire i gomilu novih kamiona četvoroosovinaca tako da im je svaka šasija neophodna. Nedavno su stigle kupole za Lazara 3M a ne mogu da dopreme šasije za Noru?

TT

Rogle Motori su Kineski, ne pisite gluposti, a i cipovi siguno nisu Hrvatski ..

TT

@Ivan Ja mislio Bugati se pravi u Francuskoj ali eto covek svaki dan nesto novo nauci .. :D

Pe

@Vlad ma kako je to Rusija „samodovoljna“ ako svaka raketa i avion i dron imaju gomilu zapadnih delova, a sama Rusija ne proizvodi ni ves masinu domacu?Ni telefon,ni kompjuter…

ib

a sta se desava na pvo dronovima? ili idemo od toga neprijatelj je 30g u prošlosti? Osmatrati, napadati..al presretati obarati je druga priča. I ele protiv dejstvo mačku o rep. Optičko navođenje? Sta ima VS od toga? Sve sto se sad prikazuje, kasni već u razmeri sa 2g, a takvo kasnjenje je bilo pre kao kasnjenje od 10g.

Odgovori
Jo

Na ovu izjavu treba gledati u smislu, Hrvatska se nudi EU da masovno proizvodi dronove za nju. To je teoretski moguće u tim količinama. Srbija proizvodi za svoje potrebe dronove komarac u količinama koje su joj potrebne. Uvedeni su u naoružanje. Testiranje je objavljeno i postoji dostupan snimak https://www.mod.gov.rs/cir/21904/novi-dronovi-za-nadmoc-na-savremenom-bojistu21904

Odgovori
Ga

Srbija pravi nešto malo naoružanja,5000 dronova godišnje koje je najavio AV je smešno malo za tu vrstu dronova,Sve dok ova ekipa na vlasti sve kontroliše Srbija neće proizvoditi ništa ozbiljno.Projekata ima dosta ali neko ne dozvoljava da se rade.

Odgovori
Mi

Srbija zapravo ni nema vojnu proizvodnju. 30 godina kao nešto projektira, proizvodi i na kraju sa apsolutno svim sistemima, napravi ih par komada, stavi pokoji sistem u svoje vojsku, tu i tamo proda afričkim siromašnim zemljama i to je. 30 godina, stotine projekata, dok si netko stavlja ozbiljne novce u vlastiti džep.

Mi

Srbija nije Ukrajna koja mora masivno da nabavlja i štanca FPV i druge dronove na hiljade mesečno. Pogledajte samo sliku gore koliko je to paketa dronova kad bi bilomputa 10 ili puta 100. Ne zaboravite da se oni adaptiraju, kao i Rusi, što se frekvencija, ometanja i optičkih vlakana tiče po mogućnosti, potrebi i broju. Najgore je imati milion prevazidjenih dronova koji se ometaju lako.

Naštancati previše FPV dronova jedne klase tek tako da se ima nije pametno. Bolje je imati plan egzikucije po potrebi, i vecinu delova na stanju.

Fa

Ali zato naša namenska moće da izbaci pola miliona Maljutki…

Sr

@Milos77
Baš tako. Ali treba biti realan i reći da ni Srbija ni Hrvatska nemaju ljudi koji mogu da sklapaju pola miliona dronova godišnje, nema šanse jedostavno. Nije to granata, dron se mora ručno sklopiti.
@Falcon
To je zapravo jako dobro.

Ne

@Milki

Pa, ipak smo, kako tako, napravili oko 200 Nori, oko 200 Lazara i oko 200 Milosa. Pa su tu i Laste, veliki kalibri i tako dalje. Problem Srbije nisu kapaciteti, znanje ili svetsko trziste, vec unutrasnja politika. Tu je rec politika samo uslovno, u pitanju je nesto drugo, ali da ne lajem mnogo.

Mi

@Srbofil
Pa da, preteruju, ali bi mogli u slucaju da se zarati na duze i nema izbora kao u Ukrajni. Slicni smo ni mentalitet kao i Ukrajinci i Rusi sto se „sklapanja“ tice ako ima od cega.

Sr

@Miloš77
Ukrajina ima više radne snage nego Srbija i Hrvatska zajedno stanovnika.

Vl

Srbofil,
A zapad obilato finansira i dotira od iz svojih budžeta tu ukrajinsku milionsku radnu snagu jer realno, malo šta oni mogu sada proizvesti u dovoljnom broju, pa čak im i oružija nedostaje (bez pomoći zapada davno bi oni završili svoj rat). Jednostavno su svesno išli na organizaciju proizvodnje miliona dronova godišnje, na uštrp ostalog oružja. A teško da imaju i uslove da organizuju ozbiljnu proizvodnju nečega složenijeg jer u roku od nekoliko dana na tu lokaciju im stiže nekoliko Iskandera.

Mi

@Milki Nora B52 je proizvedena u 126 primeraka izvezena i u EU drzavu. Vojna industrija je biznis, uspesna je onoliko koliko zaradi, Srbija zaradi relativno mnogo od iste, vi zaradite malo. Kraj price.

Pe

@Vlad Ukrajina danas ima vecu proizvodnju municije i svih vidova vojne tehnike nego ikad.
Jos Nemacka je 1943 imala sigurne fabrike raketa ispod zemlje.Iskander nema u dometu celu Ukrajinu, a rakete koje imaju – Kalibri, i td nemaju snagu da probiju betonske ojacane bunkere koji mogu izdrzati nuklearni udar.
Svaka raketa ima u sebi i motor i navodjenje i gorivo i nema dovoljno eksploziva za podzemne ciljeve.
Za sad samo Amerika ima takve bombe i to iz B-2. Ukrajina proizvodi nikad vise raketa, dronova, Bogdana haubica…

М

Da li je moguće da smo tolike ovce, gradovi, putevi se urušavaju, gladnih po celom svetu, deca umiru od gladi a ceo svet samo oružje i ratovi!??? Za koga da ratujemo, zbog čega deci kopamo grobove? Da bi se neki bogati gadovi Jos više obogatili. Samo ljudi oči da otvore. Umesto da se takmičimo u proizvodnji rakije,šahu, plivanju… Mi u proizvodnji oružja. Gomila narkomana u kravatama vuče svet u pakao i svi gledamo i još im pomažemo.

Odgovori
Ma

Druze, okreni se oko sebe, pogledaj stanje u svetu, haos na svakom cosku, tenzije, ratovi, sto nizeg sto viseg inteziteta.. Migracije na svakom koraku, zapadnu evropu ce progutati uskoro (za 20-50 god) i sa ovakvom liberalnom politikom i nedostatkom sirovina joj nema spasa, gradjanski ratovi i pad ekonomije su neizbezni… I sada znaci treba cekati ‘spustenih gaca’ nadolazeci haos (nazalost) i uzdati se u necije milosrdje… Da se slikovito izrazim, plimu odredjuju veliki igraci, a nama ostaje da plivamo na talasima i spremamo se, sto bolje i koliko mozemo, za cunamije koji slede…

Sa

Izvini a koji to mi? Ja niti sam se naoruzavao 20+ godina, niti sam izvrsio agresiju na neku drzavu, niti sada 3+ godine potom pokusavam uporno tamo postici ocigledno nemoguce…

om

Milane, čovjek je proklet od svog postanka.
Nema tu pomoći. Prokletinja politička ugura te u rat i onda ti samo ostane da ti u tom ratu budeš i ostaneš čovjek koliko je to moguće.
Na žalost mnogi postanu životinje jer u njima čuči životinja. Ne mogu zaboraviti sekvencu iz nekog filma gdje oficir nudi život zarobleniku ako ovaj upuca drugog zarobljenika. Ovaj to uradi da bi spasio svoj život a ovi uz smijeh ubiju i njega na kraju. Eto to je prokleti rat. Prokleto je svo oružje ovoga svijeta i svi oni koji započinju ratove.

Odgovori
Yr

Izjava perjanice hrvatskog SNS-a u narodu poznatijeg pod skraćenicom HDZ koja u startu zvuči savršeno besmisleno. Niko na celokupnom zapadu nema zaokružen sistem i sve komponente za proizvodnju pola miliona dronova. Da se sklopi od kineskih komercijalnij komponenti možda i može ali opet sumnjam da je moguće u Srbiji ili Hrvatskoj. Klasično nacionalističko busanje bez mozga. U obe države je minimum 200 većih i bitnijih problema koji se trebaju rešiti ali lakše je lupetati o potencijalnim budućim uspesima i kapacitetima.

Odgovori
om

Sale@ ovo pitanje mogao si komotno postaviti srpskoj namenskoj. Ja sam tu već vidio hrpu dronova koje pokazujete. Kačite gore već svašta. Minobacačke mine, bestrzajne cijevi i to odavna. Šta ste vi to patentirali na kraju krajeva.Mnogo priče oko svega. Mi već duže vrijeme radimo na virtualnoj stvarnosti koju primjenjujemo na oklopnim vozilima. To je osnova kontrole i upravljivosti svakog drona u realnom vremenu. Počeli smo sa igricama, a ispalo je vojnički korisno. Dakle mi smo uvijek govorili da radimo na kontroli i upravljivosti drona u realnom vremenu. Vi ste uvijek pokazivali što gore kačite, a i sada nam govorite da mi nemamo što zakačiti. Valjda ste ono glavno već apsolvirali.
Na kraju ne trebaju nama svi ti dronovi, to bi bio NATO posao, ako ga dobijemo, a ako ne napravit ćemo za sebe ,a ono veće što ne možemo sami, u saradnji sa Turcima.

Odgovori
Ne

Omnia

To sto si naveo je uglavnom PRDC i ne spada u namensku industriju Srbije. U skoroj buducnosti ce (citam na Tango Six) biti u sklopu namenske industrije Amerike. A ako cemo bas da ga merimo, u Srbiji industrija igara cveta vec dvadesetak godina. Srbija ima samo jedan problem, i to svoju drzavu. Vi opet – nijedan, pa vam opet ne ide sjajno.

Sa

Koji mi? Ja nemam sa srpskom namenskom nista niti se lozim na nacionalne ekonomije, za mene su tehnologija i preduzetnistvo bez nacije i drzave – ekskluzivna zasluga enterprenera koji to rade.

Srpskanamenska industrija je ogrezla u korupciji i potpuna je zabokrecina gde caruju nekakve posrednicke firme itd. O tome moze da se nadje sto kazu „na internetu“ :-)

Ja kao drzavljanin EU potpuno podrzavam svaki razvoj i napredak Hrvatske (cak razmisljam da uzmem neki plac na moru ali malo sam zakasnio jedno 20 godina). Pozdravicu ako se nasim zajednickim odbrambenim kapacitetima stavi na raspolaganje 500K dronova iz hrvatske produkcije!

Mi

što je najgore ovde u komentarima se ubiše da objasne kako oni već stvarno proizvode milion dronova godišnje i par desetina nosača aviona i nuklearnih podmornici i oni stvarno veruju u to, a u stvari ni metak ne umeju da naprave

Odgovori
Jo

A da malo spustimo loptu, svi zajedno :)

Srbija je u 2023. izvezla oružje u vrednosti od 1,6 milijardi dolara i našla se na 25. mestu na listi izvoznika. Hrvatska je u istoj godini izvezla 12,9 miliona dolara i našla se na 45. mestu. Podatke za 2024. još uvek nemamo, ali se zna da je Srbija u Izrael izvezla 45,7 miliona dolara, što je tri puta više od celog hrvatskog izvoza oružja u 2023. U odnosu na 2022, srpski izvoz je skočio 23%, a hrvatski 14%.

A sada malo na temu dronova. Pola miliona dronova je ogroman broj, Hrvatska bi trebala da proizvodi jedan dron svakog minuta, uključujući praznike. Koliko je to realno, procenite sami. Poređenja radi, Amerika godišnje proizvede manje od pola miliona granata 155 mm, a radi se o tehnološki jednostavnijem proizvodu. Američki cilj je da dostigne nivo od 1,2 miliona granata godišnje.

Odgovori
Pe

@Jordan Svakako je odlicno da Srbija zaradjuje izvozom onoga, sto umemo da napravimo, i svima je jasno kuda ide taj skok proizvodnje naoruzanja od pocetka 2022 (ne u Rusiju Kinu i td) pa je to i eticki pravilno, za odbranu a ne napad.
A podrzavam sto smo slali oruzje Izraelu koji je isto pod napadom stostruko brojnijeg, i pod kampanjom lazi iz EU i raznih dusebriznika.
Izrael ce uslugu vratiti Srbiji, a oni svasta imaju i znaju.

Mi

Granate zahtevaju specijalizovane fabrike, masine, eksploziv, etc kojih ima relativno malo!
FPV dronovi se prave na printerima i sklapaju u manjoj radionici i u podrumima. Delovi se lako nabavljaju i masovno proizvode.

pp

139.366.907,84 M Eura je izvoz oružja RH u 2023.
Sve drugo su bajke i basne.

om

Izvozite municiju, granate i raketna punjenja kojima su vam prepuna skladišta još iz jugoslavenskih vremena. Bio sam u vojsci u Banjaluci. To je čudo kakova su tamo skladišta po šumama i ispod brda. Kako je tek u Srbiji.
Svi tu zaostavštinu trebalo je prodati. Ratišta su otvorena, roba se troši, cijene su dobre.
Imate sklapanja artiljerijskih oruđa i nešto pokretnih sredstava i to je to. Ništa posebno.
Nije ta razlika od neke posebne tehnologije jer Srbija to nema, već prodaja ubojitih sredstava jer se sve poklopilo, a vi toga imate na pretek. Inače pogone za proizvodnju dronova Orqa gradi i u Americi. Nemojte se hvatati brojki, niti ja ne vjerujem, ali dat nam je rok od 6 mjeseci da izneseno svoje planove i uvjerimo nadležne u naše mogućnosti. Tržište je ogromno, a mi neke kapacitete imamo. Čak sam uvjeren da ćemo vas u dronovima prešišati iako nam vaša namjenska već godinama puni uši svojim uspjesima. Kome ste šta od te vaše tehnologije prodali. Koliko znam više ste kupovali sa svih strana.

om

I još nešto.Dronovi su istinski najnovija tehnologija jer mijenjaju percepciju ratovanja.
Mi smo već na nekoliko strana uključeni u ta zbivanja. Radimo u kooperaciji i strateškim partnerstvom sa jednim Rheinmetallom na besposadnim oklopnim vozilima i oruđima.
Radimo sa Estoncima Vingvisir i izvozimo sisteme za situacijsku stvarnost za oklopna vozila. Radimo sa Turcima na Bajraktaru i opremamo njihove dronove našim malim dronovima. Šta vaša visoko razvijena namjenska od toga radi. Molim nemojte nas podcjenjivati jer veliki igrači ukazali su nam čast da sa njima radimo i razvijamo tehnologije koje dolaze. Fali nam municije pa je ne izvozimo ali zato gradimo pogone za velike i male kalibre.

Jo

@omniameamecumporto
Ma izvozimo džebanu koja nam je ostala još od Turaka :) Jugoslavija se raspala pre 35 godina, a srpska vojna industrija izvozi kalibre koji uopšte nisu bili u naoružanju JNA i kasnije Vojske Jugoslavije.

Srpska namenska industrija je uspela da sastavi i proda neke avione i da bude pozvana u Ameriku da demonstrira artiljerijski sistem. Pre 15 godina je izvozila 250 miliona dolara, pre 10 godina je premašila 500 miliona, 2018. je dostigla skoro 900 miliona. Sve je to bilo pre rata u Ukrajini i opšte trke u kupovini oružja.

Da li Hrvatska može da počne sa serijskom proizvodnjom dronova? Naravno da može, posebno ako bude radila za veće evropske kompanije. Da li može da organizuje proizvodnju pola miliona dronova godišnje? Ne. Evropski deo NATO nije u stanju da dostigne proizvodnju od 2 miliona granata 155 mm godišnje. Dronovi su složeniji proizvodi.

Srbija serijski proizvodi dronove. U hiljadama, a ne u stotinama hiljada – ali ih proizvodi.

Vl

omniameamecumporto,
Standardan dron („na daljinski“) je realno prošlost. Sistemi za ometanje su se toliko razvili da su oni skoro pa neupotrebljivi za prvi napad na (recimo) oklopno vozilo. Možda ih malo i vrati u život veštačka inteligencija, ali na svaku zagonetku ima i odgovor. Rusi napadaju takva vozila najčešće sa dronovima sa optičkim vlaknima a samo ih dovršavaju sa klasičnim. Za jedan tenk je potrebno 7 do 10 dronova. Ukrajinci pokušavaju da osvoje proizvodnju dronova sa fiber optičkim vlaknima, ali nešto im slabo ide.
Čak su i za takve naizgled nezaustavljive dronove, našli leka. I Ukri, a i Rusi, prave tunele sa mrežama duž glavnih saobraćajnica da bi ih zaustavili i obezbedili nesmetanu logistiku.

Sr

@omniameamecumporto
Znači za 6 meseci će vojna industrija u HR da poraste 100 puta? Zanimljivo razmišljanje.

K

Otkud taj smješni podatak da je hrvatska izvezla samo 14 milijuna dolara oruzja? Npr., 2021., RH je izvezla 180 milijuna dolara oruzja i vojne opreme. Deseterostruki pad bi vjerojatno pokopao citavu industriju, a nekako ne vidimo da se to baš događa.

TT

@omniameamecumporto Ok, posto smo i jedni i druig pristrasni pitajmo AI sledece pitanje: Uporedi mi Srpsku i Hrvatsku namensku industriju:
Upoređenje vojne industrije Hrvatske i Srbije obuhvata nekoliko aspekata: infrastrukturu, kapacitete proizvodnje, vrste naoružanja koje se proizvode, izvoz, kao i ulaganja i modernizaciju. Obe zemlje imaju vojno-industrijske komplekse nasleđene iz doba SFRJ, ali su ih različito razvijale posle 1990-ih.

🇷🇸 Srbija – vojna industrija
🔧 Industrijska baza
Srbija ima znatno razvijeniju vojnu industriju u odnosu na Hrvatsku, kako po broju fabrika tako i po diverzifikaciji proizvoda.

Najvažnije kompanije:

Jugoimport-SDPR (državna): izvozi naoružanje i razvija sopstene sisteme (npr. Nora B-52, Lazar, Tamnava).

Prva iskra – Barič (eksplozivi)

Krušik – Valjevo (minobacačke i artiljerijske granate, rakete)

Zastava oružje – Kragujevac (pešadijsko naoružanje)

Milan Blagojević – Lučani (barut, eksplozivi)

Teleoptik – Žiroskopi (optički sistemi, dronovi)

Sloboda – Čačak (municija, granate)

Utva (laki avioni i dronovi)

EdePro (raketni pogoni i rakete kao ALAS, RALAS, S-8)

🧨 Proizvodi
Artiljerija (Nora B-52, Tamnava, Oganj modernizovan)

Oklopna vozila (Lazar 3, Miloš 2)

Pešadijsko naoružanje (Zastava M21, M05, M19)

Municija (svi kalibri)

Rakete (vođene i nevođene: ALAS, RALAS, Grom B, S-8)

Dronovi (Pegaz, Vrabac, Gavran, FPV dronovi)

Elektronski sistemi, radari i senzori

Trenažeri, simulatori i vojna oprema

📦 Izvoz
Srbija je među top 15 izvoznika naoružanja u Evropi (između 1.13 i 1.23 milijardi USD godišnje, u zavisnosti od godine).

Glavna tržišta: Bliski Istok (Irak, UAE), Afrika (Alžir, Egipat), Jugoistočna Azija (Mjanmar, Bangladeš), ali i Evropa (Slovačka, Kipar, Bugarska).

Posebno se izvoze haubice, municija, pešadijsko naoružanje, dronovi i oklopnjaci.

🇭🇷 Hrvatska – vojna industrija
🔧 Industrijska baza
Manje raznovrsna, ali orijentisana na specijalizaciju i saradnju sa NATO partnerima.

Najvažnije kompanije:

HS Produkt – Karlovac (proizvođač pištolja i automatskih pušaka, najpoznatiji po HS2000/XD seriji)

DOK-ING – Zagreb (robotika, inženjerijska vozila, borbeni roboti, npr. MV-4)

Šestan-Busch – Prelog (vojni šlemovi)

Đuro Đaković – Slavonski Brod (oklopna vozila, M-84 modernizacije)

Riz Professional – (komunikacioni sistemi)

Agencija Alan – državna agencija za izvoz i koordinaciju

🧨 Proizvodi
Pešadijsko naoružanje (HS Produkt: VHS-2, pištolji serije HS)

Roboti za deminiranje i protivminsku borbu (DOK-ING MV-4 i MV-10)

Zaštitna oprema (šlemovi, panciri)

Komunikaciona i elektronska oprema

Inženjerska vozila

Modernizacija tenkova (M-84A4, u saradnji s NATO)

📦 Izvoz
Oko 200–250 miliona USD godišnje, u zavisnosti od godine.

Glavni izvozni hit: pištolji i puške HS Produkt-a, izvoženi u SAD (HS2000 poznat kao Springfield XD), ali i DOK-ING roboti širom sveta.

Manje izvoza teške tehnike, više u segmentu lake opreme i elektronike.

Zaključak:
Srbija ima veći i raznovrsniji vojno-industrijski kompleks, sa kompletnom proizvodnjom municije, oklopa, artiljerije i dronova. Aktivna je i u razvoju sopstvenih sistema (slično malim silama kao što su Iran ili Turska u ranoj fazi).

Hrvatska se oslonila na nišnu proizvodnju i saradnju s NATO i EU partnerima, sa kvalitetnim, ali ograničenim spektrom proizvoda, orijentisanim na tržišta sa specifičnim potrebama.

Ako želiš i detaljniju tabelu firmi i proizvoda, mogu ti je pripremiti.

Pe

Svi koji koriste AI u komentarima biće odvedeni iza šupe i išamarani.

KK

@omnia

Moze pojasnjenje logike. Cisto sebe radi.

Ocito podaci govore za sebe (i bez koriscenja AI). SRB je veca od RH, duplo po broju stanovnistva najmanje. Postoji tradicija proizvodnje u namenskoj industriji. Topovi, municija, pesadijsko naoruzanje, hidraulika za namensku industriju itd. Hrvatska je svoju industriju privatizirala, kako ne ulazimo. Ukratko propala je zeljezara Sisak, nakon puno muka. Djuro Djakovic je senka onoga sto je bio. Brodogradilista su pozatvarana. Torpedo u Rijeci zatvoren, da ne idem u nabrajanje.

30 godina u vojsku niste ulagali jer ste u NATO. Pre 3 godine vam je pao onaj bojler na Zagreb koji je preleteo 3 NATO zemlje. Da ste i hteli da ga rusite ne biste imali cime, jer ste imali Strele, radarski sustavi su doslovno zaspali jer imate 5 kom 117-ica, niko nista, znaci opet promasaj, i danas ste na kratkom dometu s Mistralom. 3 godine niste u stanju kupiti PVO sustav srednjeg dometa. U medjuvremenu SRB pod tihim sankcijama dovlaci i modernizuje radare, raketne sustave, radi viseslojnu PVO najjacu na Balkanu.

Kojom logikom dolazis negde i hvalis se necim? Mi smo, mi cemo itd. Nemas osnove ali ni po jednom parametru. Pri cemu ne idem u ostale Himars/PULS, Bajraktar/spektar dronova koji vec jesu u borbenim jedinicama vojske SRB.

Preporuka, manje prati medije i izjave profesionalnih politicara. Realnost nisu izjave ministara koji „rade“ od mandata do mandata.

Mogli bi, mozda, ako bude i sl termini ne znace nista. Ako imas u datom trenutku, imas, ako nemas – nemas. A Vi nemate, jer 30 godina niste ulagali, fabrike su vam propale, i sad ce vam trebati, i da se odlucite i nadjete investitora i kupce, 10 god min da iste kapacitete sagradite. Jer radite kampanjski a politicki korumpirano. I to je realnost situacije.

Mozda postoje te neke tvrtke koje se bave dronovima itd, ali povecanje proizvodnje nje preko noci, proizvodnja municije nije preko noci. Kako sam pisao gore i za municiju: Upaljace ne proizvodite, caure nemate/mesing ne proizvodite, fabriku baruta nemate, trotil ne proizvodite, zeljezare nemate. To je realnost situacije. Manite se ljudi onoga sto na zapadu zovu „wishful thinking“. Navijackog pristupa. Fantazije su promasena kategorija.

Pa

@Jordan,
ne znam od kuda vam podaci za RH. Nisu ni blizu stvarno stanju.
Jedina istina je da Srbija izvozi daleko više oružja. Sto je posljedica toga da je Srbija uz BiH u bivšoj državi imala većinu proizvodnje municije i sredstava za JNA, a ne razvoja te industrije nakon osamostaljenja.
Inače HS produkt (puske i pistolji) je izvezao u SAD 91mil. EUR.
Tu su još Sestan sa svojim zastitnim kacigama i Doking sa strojevima za razminiranje pa je cifra na nekih 200 mil. EUR.

Jo

@Pajo
Evo linka: https://trendeconomy.com/data/h2/Croatia/9301
Broj se odnosi na Commodity group 9301 (Military weapons, other than revolvers, pistols and the arms of heading 93.07)
Evo još jednog linka sa istim brojem: https://wits.worldbank.org/trade/comtrade/en/country/HRV/year/2023/tradeflow/Exports/partner/ALL/product/930100
„Arms of heading“ su mačevi, bajoneti i slično hladno oružje.
Hrvatska je u istoj godini izvezla oko 84 miliona dolara pištolja i revolvera (HS Code 9302), ali se to ne klasifikuje kao vojno oružje. Evo i linka: https://trendeconomy.com/data/h2?commodity=9302&reporter=Croatia&trade_flow=Export,Import&partner=World&indicator=TV,YoY&time_period=2021,2022,2023

Pa

@Jordan,
interesantno da ne koristite iste podatke.
Jeste.li vi uopce pogledali na tom vašem linku koliko navode da je Srbija izvezla u 2023 godini?
Slovom i brojkom 93 mil.
Manipulirate podacima.
Kada navedite podatke i usporedjujete određene stvari, navedite podatke iz istog i barem realnog izvora.
Kao što sam.naveo, jedino je točno da Srbija izvozi više od namjenske industrije ali to je posljedica razvoja te namjenske u Jugi. 90% te namjenske je bili bazirano u Srbiji i BiH I to je fakt.

Jo

@Pajo
Nešto ste pomešali, na linku koji sam postavio (trendeconomy.com) uopšte nema podataka za Srbiju nakon 2006. godine. Za Srbiju možete pogledati https://debuglies.com/2025/05/30/serbian-defense-exports-to-ukraine-geopolitical-implications-and-supply-chain-dynamics-in-the-context-of-declared-neutrality, gde se citira više izvora.
Mislim da ignorišete činjenicu da je vojna industrija u Srbiji prvo bila pogođena sankcijama (od 1992.), a onda najvećim delom uništena tokom bombardovanja 1999. godine. Fabrike kao što su Sloboda, Zastava, Utva i Krušik su praktično obnovljene iz pepela. Sloboda je obnovila proizvodnju tek 2010. godine. Ono što je bilo sačuvano je znanje. Možda se može govoriti o uticaju ljudi koji su radili u vojnoj industriji u SFRJ na obnovu sektora u Srbiji, kao i na razne privatne incijative.
Hrvatska je nakon 1995. bila u daleko boljem položaju da razvije vojnu industriju, ali nije imala ambicije.

pp

U 2023. godini izdana je ukupno 1151 dozvola, od kojih su:
– 259 dozvola za izvoz/prijenos robe vojne namjene u odobrenoj vrijednosti od 749.409.534,04 Milijuna Eura.
Realizirano je koliko je gore napisano.

Odgovori
Pa

Omnia
dobro si ti nama ovde rekao da i imate udela u tb2, znaju li Turci za to? šalu na stranu, verovatno ste patentirali sve te virtuelne šta li već? i koliko priliva imate od svih tih sustava, integracija…ili pokušavate da nabedite lakoverne da ste sam svetski vrh i toj industriji.

Odgovori
TT

Petar Vojinovic
Kako drugacije da budemo „nepristrani“ posto se ovde pisu gluposti o Hrvatskoj velesili u oblasti proizvodnje oruzja, a kompletna vojska im dobija municiju iz BIH, pisu se glupoti kao da je u pitanju tabloid.
Sta god sami da napisemo bicemo optuzeni da smo botovi i da citamo informer itd.. :D

Odgovori
Pe

😪

Mi

Gluposti, Hrvatska ima vrlo ogranicenu namensku industriju, ove brojke su apsurdne i radi se obicnom populizmu poluobrazovanih politicara.

Odgovori
K

To be fair, ne treba ti posebno razvijena obrambena industrija da proizvodis lake FPV dronove, pa se tu i moze vidjeti neka prilika za Hrvatsku. Ali to naravno ne znaci da Hrvatska onda moze proizvesti ovako i bas ovako smjesan broj takvih dronova.

Mi

@K Naravno da ti ne treba ali ja pricam o broju. isto bi rekao da umesto Hrvatska u naslovu stoji Srbija, bez obzira na nasu znatno robusniju i vecu industriju oruzja.

om

Hrvatska ima temelje za namjensku industriju ma koliko se tebi to činilo da nema. Treba tu samo malo promišljanja. Ništa vi to posebno nemate što mi ne bi mogli dostići, samo je pitanje treba li u sve to ulaziti. Đuro ima neku tradiciju što se oklopa tiče. Radio je na tenkovima, a sada sklapa Patrije i remontira Bredlya. DOK-ING se bavi robotizacijiom teških strojeva i sada radi sa Rheinmetallom. Nemamo neko iskustvo sa eksplozivima i barutom ali mi proizvodimo ipak minobacačke granate svih kalibara. Sa Turcima radimo na dronovima. Sa Estoncima Vingvisir. HS Produkt ima najmodernije robote u Europi i može štancati što poželi. Pogledajte na internetu, bili vaši novinari, tvornica sa druge planete. Vremena se mijenjaju NATO se naoružava i to ozbiljno. Svaka članica nudi što može. Vi imate svoju strategiju, taj EDePro je upitne profitabilnosti, ali je miljenik vlasti.
Mi tek sad uobličavamo svoju strategiju, okidač je bio onaj dron i rat u Ukrajini. Jači ste od nas vojnički i populacijski ali ne vidim razloga da bi nas to trebalo da brine. Mi ćemo uraditi sve kako mi mislimo da treba a vi činite kako je vama volja. Ali nemojte da nas podcjenjujete. Pustite ovih 500 tisuća dronova, to je samo radi općeg dojma, lijepo zvuči, ali u roku 6 mjeseci moramo dokazati koliko stvarno možemo kako bi participirali u ozbiljnoj raspodjeli kolača. Dronova nikad dosta to postaje potrošna roba kao metak nekada.

Lo

@Mile

Posto se EU naoruzava iz politickih razloga da se sve drzave sloze s tim povecanim troskovima proizvodnja ce biti decentralizirana po cijeloj EU.

To ne znaci da ce HR firme same raditi, vec ce najvjerovatnije biti nekvo partnerstvo s proizvodnjom lociranom u HR.

To nije nista cudo, Amerikanci tako proizvode svoje naoruzanje gdje su dobavljaci rasporostranjeni po cijeloj drzavi jer tako osiguravas da svi osjete dobit i time podrzavaju projekte.

Nitko ne bih prihavatio da se svo ulaganje koncentrira u par najvecih drzava.

om

Imate zaostavštinu jer je doktrina u staroj državi bila da se tvornice ubojitih sredstava planiraju strateški. Mi nismo imali tu sreću pa danas nemamo ništa. Ali stvari se mijenjaju i spremamo se da napravimo tvornicu pješadijske municije i artiljerijskih granata i raketnih punjenja. Interes je to i NATO samo trebamo definirati strateškog partnera, krug smo već suzili. Jedan bi mogao biti Beretta. Nismo imali niti vojnih pilota za ozbiljne lovce, sad imamo. Nismo imali ništa od dronova ,sad ulazimo naširoko u to polje jer imamo stručnost koju vani prepoznaju. Pripremamo PZO i radare , također tu nismo imali ništa. Ne možete vi toliko pobjeći koliko vas mi možemo sustići. Ne zbog trke već zbog toga što mi nismo imali ništa. Vučić je pumpao naoružavanje u Srbiji, a sada NATO pumpa više, a mi smo dio NATO. Ne znam čemu sve to, ali stvari se mijenjaju.

Odgovori
pr

Osnovna razlika između srbije i hrvatske je u tome što hrvatska zahvaljujući članstvu u eu i nato ima pristup tržištu najviše kategorije, kako u kupnji, tako i prodaji, te zajedničkim projektima s drugim državama u nato i eu, pristupu eu fondovima i planovima za razvoj.
Zato hrvatska proizvodi i prodaje puške i pištolje najviše kategorije, robotska vozila, šljemove i što već može, na tržištima gdje se natječe s najboljima u svijetu. Za proizvodnju oklopnih vozila smo premali, ali zato imamo pristup najboljim proizvodima na svijetu, ne moramo se mislit hoće li nam prodat i kako dopremiti te proizvode preko tri nato zemlje u okruženju.
Također kad kupujemo nešto poput aviona ili tenkova, ne moramo se misliti hoće li nam uvaliti proizvode ograničene upotrebljivosti i što će od tehnologije koju kupimo raditi.
Srbija pak zbog svoje politike ‘neutralnosti’ prisiljena je raditi i kupovati drugorazrednu robu, kad proizvodi za izvoz tržišta su joj afrika, azija i bliski istok, kad kupuje prva pitanja su koliko je ograničena tehnologija i što joj je dozvoljeno kupiti ili kako kupljeno dopremiti.
U situaciji kakva je trenutno hrvatska ima prednost, iako kasni, u situaciji gdje će biti svak za sebe prednost ima srbija, jer i drugorazredno oružje je bolje od nikakvog ili prvorazrednog za koje nemaš municiju – samo je pitanje kad će se, ako će ikad više, balkan naći u situaciji da balkanske zemlje ratuju samostalno bez uplitanja nato, eu i ostalih

Sr

@omniameamecumporto
Izguglajte kada su osnovane fabrike poput Zastave, Krušika itd. To je mnogo godina pre te bivše države na koju mislite.

Pe

@omniameamecumporto NATO u Evropi je izuzetno slan bez Amerike; obecali 800 milijardi za Ukrajinu, smanjili na 150, i to u nekom besmisleno dugackom roku.
Obecanja od 2022 o „milion granata za Ukrajinu godisnje“ nikad nisu ispunjena.
Sami britanski vojnici govore da imaju strahovite manjke u armiji, kako tehnike tako i sastava. Francuska je jos i jedina armija u pravom smislu.
Bez Amerike sadasnja EU ne bi izdrzala mesec dana u punom ratu kao u Ukrajini.
Tolika je nestasica da EU kupuje sve sto fabrike u Srbiji mogu da proizvedu, dakle nisu to nikakva“skladista iz SFRJ“ vec produkcija 2025.

Sa

>> Bez Amerike sadasnja EU ne bi izdrzala mesec dana u punom ratu kao u Ukrajini.

USA u Evropi nema znacajne borbene efektive, uglavnom mnogo personala po vazduhoplovnim i pomorskim bazama, mnogo ljudi koji rade na ISR, logistici itd.

Isto kao sto je Ukrajina pre 3 godine pregazena za par nedelja, tako bi i EU bila za mesec dana :-))).

Pe

Danas dronovi unistili 41 ruski avion bombarder Tu-95 i Tu-22, ima video!
Hrvati znaju sta rade sa tim dronovima

Odgovori
Pa

@Jordan,
nista ja nisam pomhesao. Ne samo da manipulirate podacima nego očito ne znate.koristiti niti vlastiti link koji ste naveli. I te kako se mogu dobiti za Srbiju samo to treba znati.
Evo vam podataka za Srbiju (sa vašeg linka)
Top export destinations of „Revolvers and pistols, other than those of heading 93.03 or 93.04“ from Serbia in 2023:

USA with a share of 98% (1.34 million US$)
Montenegro with a share of 1.06% (14.5 thousand US$)
Slovenia – 53 US$
Bosnia and Herzegovina – 44 US$

Ne bi me to upalo unoko nego ste naveli NEBULOZAN podatka sa ovog linka o izvozu RH o 12,9.mil .
Da ne bi rekli da to.krivo.navodim dostavlja..vas citat
„Hrvatska je u istoj godini izvezla 12,9 miliona dolara i našla se na 45. mestu“
Dakle, nitko vam.ne spori da izvozite više ali dajte nemojte navedite blago rečeno gluposti.
Nisam se uopće referirao za stanje namjenske industrije prije i poslije bombardiranja 1999 već na ostavštinom bivše države u segmentu iste te namjnske industrije.
Činjenica je da je 90% te namjenske bilo smještenom u Srbiji i BiH. Iz toga ste imali znatno bolju bazu za razvijanje namjenske.
Ništa više, nista.manje.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor