BEOGRAD – Bombardier, kanadski industrijski gigant koji u segmentu proizvodnje komercijalnih letelica drži četvrto mesto na svetu po prodaji, najavljuje poletanje svoje nove CSerije za jun ove godine. C100 i C 300 boriće se za svoje mesto pod suncem, – 300 će pokušati da uđe u segment tržišta koji je već prilično jasno podeljen između Boinga i Erbasa a mi smo u Farnborou imali prilike da dobijemo detaljnu turu mock-upa putničke kabine i kokpita ove letelice.
Prema najavama kanadske kompanije Bombardier, CSerija bi trebalo da obavi svoj prvi let u junu 2013. godine. CSerija, čiji je razvoj Bombardier zvanično započeo još 2004, svojim spoljašnjim dizajnom kabine dosta podseća na Boeing 787 Dreamliner. Međutim, to nije jedina sličnost: konstrukcija ovog aviona takođe je sačinjena velikim delom od ultralakih kompozitnih materijala pa Bombardier CSerije ima nižu potrošnju goriva baš kao i Dreamliner. Iako je reč o reginalnom avionu kratkog do srednjeg dometa, u kompaniji Bombardier veruju da su konstruisali seriju aviona koja će jednog dana konkurisati duopolu na relaciji Boeing 737 – Airbus A320.
Nakon zvaničnog pokretanja razvoja projekta zvanog „CSeries“ kompanija iz Kanade nailazila je na poteškoće ekonomske prirode pa je čak u decembru 2006. obustavila razvoj projekta zbog nedovoljnog broja porudžbina. Međutim, godinu dana kasnije nastavljeno je sa razvojem CSerije, i ujedno su zvaničnici kompanije objavili vest da će Pratt & Whitney motori sa oznakom PW1000G biti ekskluzivno ugrađivani u ove avione. Dva predstavljena modela C-serije C110 i C130 (prvobitna oznaka) su prvi avioni iz Bombardiera sa mlaznim motorima postavljenim ispod krila. Do sada je potpisano nekoliko memoranduma o namerama za ukupno 388 letelica uz 145 čvrstih porudžbina od devet kupaca iz osam zemalja. Bombardierov cilj je 300 čvrstih porudžbina i 20 mušterija do sredine sledeće godine.
Dizajn putničke kabine (kapacitet je do 160 sedišta) je po mnogo čemu interesantan. Prvi utisak kada uđete u putničku kabinu je da ima dosta prostora, što podrazumeva 3-2 konfiguraciju u ekonomskoj i 2-2 konfiguraciju sedišta u biznis klasi. Treba napomenuti da sa širinom sedišta od 18.5 inča CSerija predstavlja možda i najudobniji avion kratkog do srednjeg dometa, kada govorimo o ekonomskoj klasi. Poređenja radi, veliki broj aviokompanija obavlja letove dugog dometa sa sedištima sirine 18, pa čak i 17 inča u ekonomskoj klasi.
Za vreme sajma u Farnborou ljubaznošću kompanije Bombardier dobili smo priliku za detaljnu vođenu turu mock-upa putničke kabine ovog novog regionalnog lajnera:
—————————————————————————————————————————————————
Tango Six izveštavanje iz Farnboroa pomogli su itSMF Srbija kao sponzor smeštaja, logistike i prevoza, Mobilna Telefonija Srbije kao sponzor putovanja, Xopyc Air Force Fashion i Pilotshop.rs kao sponzori odeće i reportažne opreme.
Miroslav D. Šljivić
Zaista vidljiv napredak u ergonomiji u ovoj klasi. Bravo za Bombardier!
propalipilot
Svaka čast za avion. Drago mi je da su imali hrabrosti da uđu u trku sa Boeing-om i Airbus-om.
Što se tiče aviona, sve deluje ergonomski, prostrano, čisto. Počevši od same pilotske kabine, preko putničke kabine pa sve do samih toaleta. Nadam se da će se i u letu pokazati zadovoljavajuće. Pokazaće vreme koliko su ga dobro Kanađani napravili.
Dizajner
http://www.youtube.com/watch?v=lWIOQuQBKFM
Pripreme za prvi let….