KEČKEMET – Vojna vazduhoplovna baza Kečkemet, dom 59. taktičkog puka „Szentgyörgyi Dezső“ mađarskih vazduhoplovnih snaga, proteklog vikenda bila je mesto pravog vazduhoplovnog praznika. Bili smo na International Air Show and Military Display-u – Kečkemet 2103.
Slobodno se može reći da je i ove godine aeromiting opravdao reputaciju najboljeg i najzanimljivijeg aeromitinga u ovom delu Evrope. Ni veoma toplo i sunčano vreme sa temperaturama od preko 36 stepeni u hladu nije omelo veliki broj posetilaca i entuzijasta da stoički izdrže dva intenzivna vazduhoplovna dana.
Iako je ovaj put, u odnosu na prošli Kečkemet (2010), bilo primetno da su letački i statički deo bili nešto siromašniji, prisustvo čak šest akro-grupa kao i nekih aviona na statici koji se ne viđaju često to su sasvim dobro nadoknadili. Pauze između letačkih programa prvog dana trajale su nešto duže nego što je to uobičajeno dok je drugi dan sve teklo po planu.
Od aviona prikazanih u letačkom programu treba izdvojiti rumunski MiG-21 Lancer-B čiji je pilot išao i preko dozvoljenog kako bi u što boljem svetlu prikazao ovaj avion koji polako nestaje sa evropskog neba, potom standardno dobri holandski F-16AM, italijanski C-27J sa manevrima valjak i petlja koji nisu karakteristični za transportne avione, kao i blisku manevarsku vazdušnu borbu mađarskih Gripena koja je pokazala izuzetnu agilnost ovog tipa aviona i odličnu uvežbanost mađarskih pilota. Od helikoptera odličan program prikazao je belgijski A109 a ništa manje atraktivan nije bio ni Čeh sa Mi-24.
Akro grupe su imale odlične nastupe a svakako najveću pažnju su privukli ‘’Ruski vitezovi’’ koji lete na avionima Su-27, najvećim avionima u nekoj akro-grupi na svetu. Italijanski ‘’Frecce Tricolori’’ su nas do sada navikli na program bogat raznim manevrima i figurama i još jednom su pokazali zašto ih mnogi smatraju možda najboljom akro-grupom u Evropi. Oni koji prate tursku akro-grupu ‘’Turk Yildizlari’’ mogli su da primete da svoj program sve bolje uvežbavaju i da su dosta napredovali u odnosu na svoje prethodne nastupe. Hrvatska akro-grupa „Krila oluje“ takođe je oduševila sa avionima PC-9 i njihovim zaštitnim znakom – istovremenim manevrom zvono sa tri aviona, što se vrlo retko viđa.
Na aeromitinzima su najzanimljiviji tipovi aviona kojih ili više nema u naoružanju ili su na kraju karijere kao i avioni koji se retko viđaju. Tako su na statici u Kečkemetu bili izloženi bugarski Su-25UB, poljski Su-22M4 koji neće još dugo leteti nebom Evrope a ukrajinski Su-27UB je privukao najviše pažnje pre svega zbog veličine ali i jednostavno rečeno – lepote. Od helikoptera treba istaći nemački Sea King u specijalnoj jubilarnoj šemi povodom 100. godina vazduhoplovnih snaga nemačke ratne mornarice.
Kao što smo najavili na statici je bio i srpski transporter An-26 a pripadnici V i PVO Srbije su u intervalima dopuštali ulazak u avion što je izazvalo solidno interesovanje te se za ulazak u avion čekalo u redu. Drugi predstavnik Srbije bio je oldtajmer G-2 aero-kluba ‘’Galeb’’ iz Beograda kojim je pilotirao pilot Saša Ristić.
sava
Да ли неко зна када ће " Ласте " бити приказане на неком аеромитингу у иностранству?
sarkastičan
A da ih prvo uvedemo u Vazduhoplovstvo, za početak?
Antonio
Zvono "Krila Oluje" ne samo da je istovremeno, nego se izvodi u formaciji, po čemu su valjda jedinstveni u svijetu ;-) Prvo jedna trojka pa druga. Istovremeno zvono izvode "Ruski vitezovi", a izvodili su nekad i "Starsi", ali u formaciji to rade samo "Krila Oluje".