KEČKEMET – Akro-grupa ruskih vojno vazduhoplovnih snaga (VVS) ’’Ruski vitezovi’’ prvi put je ove godine učestvovala na aeromitingu u mađarskom Kečkemetu. Ovo su naši utisci.
Akro-grupa je osnovana 5. aprila 1991. u okviru 1. eskadrile, 234. gardijskog Proskurovskog mešovitog avijacijskog puka 16. vazdušne armije u vazduhoplovnoj bazi Kubinka gde se i danas nalazi. Svoje prve međunarodne nastupe imala je septembra 1991. u Velikoj Britaniji a od tada je učestvovala na svim većim i važnijim aeromitinzima širom sveta. Formacijski, akro-grupa danas pripada 237. centru za demonstraciju vazduhoplovne tehnike u čijem sastavu se nalazi i akro-grupa ’’Striži’’ (Čiope) koja leti na avionima MiG-29. Često se dešava da ove dve akro-grupe imaju zajednički nastup.
Ruske akro-grupe ne nastupaju često u inostranstvu i zato njihova pojava na međunarodnim aeromitinzima izaziva najviše pažnje i interesovanja. Iako nemaju tako dinamične programe kao druge akro-grupe sa školskim i školsko-borbenim avionima, ipak imaju šta da pokažu. Takav je slučaj i sa ’’Ruskim vitezovima’’ koji lete na Su-27, najvećem avionu koji leti u nekoj akro-grupi u svetu. Flotu čini četiri jednoseda Su-27P i dva dvoseda Su-27UB a program se obično izvodi sa četiri do šest aviona.
Na Kečkemet su došli sa pet Su-27, od toga dva dvoseda, i izveli su
program sa svim avionima. U pratnji kao podrška bio im je teški transporter Il-76. Nekako se stekao utisak, naročito drugog dana, da su mnogi na Kečkemet došli samo zbog ove akro-grupe. Program je bio uobičajan, uz mnogo grupnog letenja u formacijama četiri ili pet aviona u manevrima petlja i preleti sa povremenim valjcima kao i mnoštvom zaokreta. Zatim bi se formacija od četiri aviona odvojila a jedan avion bi radio solo program gde bi pilot izvlačio maksimum i demonstrirao odlične manevarske sposobnosti aviona Su-27.
Formacijsko letenje nekome može biti i dosadno ali kod „Ruskih vitezova“ to izgleda impresivno!
Pre svega zbog veličine aviona i zbijenosti formacije. Grupno letenje je dosta dobro uvežbano i sinhronizovano a avioni su vrlo blizu jedan drugom. Nakon grupnih preleta program bi izveo sinhro par sa nekoliko tzv. ukrštanja i razlaza, potom istovremeni manevar zvono sa dva aviona uz ispaljivanje mamaca, kao i manevar ogledalo. Sinhro paru bi se kasnije pridružila još dva aviona, prešlo bi se u vertikalno penjanja a zatim bi usledio razlaz uz ispaljivanje mamaca. „Ruski vitezovi“ su između ostalog i prepoznatljivi po ovom manevru i figuri koja nastaje od dima ispaljenih mamaca a koja podseća na anđela.
U skorije vreme ova akro-grupa trebalo bi da se opremi savremenim višenamenskim borbenim avionima Su-30SM i Su-35S a kako ova dva tipa aviona imaju vektorisani potisak motora možemo očekivati još zanimljivije i dinamičnije nastupe.