BEG airport status
Kuće pored Aerodroma Nikola Tesla i dalje bez legalizacije Placevi kuća predviđeni za izgradnju saobraćajnice / Foto: Nikola Fifić

Kuće pored Aerodroma Nikola Tesla i dalje bez legalizacije

Kuće koje su građani Surčina sagradili tik uz aerodromsku pistu ovog puta preživeće planirano proširenje naše vazdušne luke. Međutim, temelje ovih domova može uzdrmati namena njihovih placeva. Oni su, naime, predviđeni za izgradnju saobraćajnice zbog čega legalizacija objekata ni do danas nije sprovedena, prenose Novosti.

Porodične kuće sagrađene u blizini Aerodroma „Nikola Tesla“ nalaze se u nebezbednoj zoni. Nekoliko stotina domaćinstava nicalo je bez dozvole decenijama. Kako pišu Novosti, mnogi su podneli zahteve za legalizaciju – neki su odbijeni, neki još čekaju, a pitanje opstanka ovih kuća nikako da se reši.

– Kada smo kupili plac aerodromske ograde nije ni bilo. Dva puta smo podnosili zahtev za legalizaciju i još smo na čekanju. Iako nemamo dozvolu uredno dobijamo sve račune. Svesni smo da je naša kuća ugrožena ukoliko dođe do nekog proširenja, ali nadamo se da ćemo dobiti neku nadoknadu ako ovo bude moralo da se ruši. – priča Milutin Ristić, jedan od meštana čija se kuća nalazi pored ograđenog dela, prenose Novosti.

Kako navodi ovaj dnevni list, u Opštini Surčin kažu da je protiv vlasnika kuće u ovoj zaštićenoj zoni pokrenut inspekcijski postupak:

– Pojedine parcele na kojima su sporni objekti se u katastru nepokretnosti vode kao poljoprivredna zemljišta, ali su Detaljno urbanističkim planom aerodroma iz 1988. i generalnim planom Beograda iz 2003. godine predviđene za saobraćajne površine. –

Iako je problem postojanja kuća u ovom delu problem i Opštine Surčin i rukovodstva Aerodorma Nikola Tesla zajednički plan za njegovo rušenje i dalje ne postoji, zaključuje se u Novostima.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

st

„…ali nadamo se da ćemo dobiti neku nadoknadu ako ovo bude moralo da se ruši.“ Pa to ima samo u Srbiji, da ne postujes zakon a onda jos ocekujes i na kraju dobijes nadoknadu zato sto si ga krsio! Ludilo beznadja…

Odgovori
dj

Postoje i neki medjunarodni ugovori koje je Srbija potpisala, a u vezi rusenja kuća i radnog prostora pa i kad su nelegalno sazidani.
Postoje i ugovori u vezi toga i sa Svetskom bankom, koja slučajno finansira Srbiju.
E po tim ugovorima kriva je i administracija koja je dozvolila nelegalnu gradnju.
Dakle po tim ugovorima Srbija mora da obešteti vlasnike nelegalno izgradjenih objekata, jer je i ona saučesnik u gradnji tih objekata jer je tolerisala istu.

To

Plac sam kupio JA i imam pravo na OBEŠTEĆENJE,zašto aerodrom nije kupovao sebi zemlju za proširenje!????????????????????????????????????I nisam ga dobio na POKLON NI OD KOGA!PLATIO SAM GA I TO MASNO!!!!

Bo

to im seselj poklonio, pa nek ih seselj isplati!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Посматрач na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

@Branko Ситуација са наоружањем јесте била мешана, па је чак и та најновија техника у неким својим карактеристикама већ била зрела за нови круг модернизације те 1991. године. Орао је одличан пример, већ тад је по својим способностима био бар пола генерација иза осталих кроззвучних/подзвучних ловаца-бомбардера. М-80 зрео за нову противоклопну ракету, мада се то…

27. Jun 2026.Pogledaj

Посматрач na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

@Miloš77 Штета за МиГ-35. Он је Русима могао да послужи као радњи коњ и де факто замена за целокупну колекцију разлилитих типова ловачких (Миг-21/23/29) и ловачко-бомбардерских авиона (Су-22 и МиГ-27) некадашње фронтовске авијације. Са њим, потенцијално би добили потребну масу за вршење комплекснијих ваздушних операција.

27. Jun 2026.Pogledaj

Stevo na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

Tacno. Ruska aviacija i PVO su me jako razocarali. Bila je to propaganda da su jaki a u stvari nemogu puno toga da naprave, cak ne mogu ni mosku ili stpetersburg da obrane. Jako lose.

27. Jun 2026.Pogledaj

Branko na: [POSLEDNJA VEST] Otkrivene prve premijere vazduhoplovnih ubojnih sredstava Vojske Srbije pred prikaze na Vidovdan

Ako smo 1991. imali 'samo zastarelu i neadekvatnu tehniku', kako je onda ta ista tehnika (M-84, BVP M-80, domaća artiljerija, Migovi 29 su 1991. imali tek tri-četiri godine staža, a domaći Orao i G-4 su bili praktično novi avioni), i pored sankcija i neodržavanja, uspela da bude tehnički ispravna i funkcionalna na terenu krajem devedesetih?…

27. Jun 2026.Pogledaj