Hrvatsko ministarstvo odbrane saopštilo je juče da je poslednji od 12 lovaca MiG-21, nakon ispitivanja i probnih letova koji su takođe juče završeni, spreman za primopredaju hrvatskom ratnom vazduhoplovstvu (HRZ). Time je kompletirana eskadrila borbenih aviona koja se nalazi u 91. vazduhoplovnoj bazi Pleso.
Pošto je ceo posao oko remonta i nabavke dodatnih aviona iz Ukrajine kasnio, Ministarstvo odbrane Hrvatske će, pozivajući se na odredbe sklopljenog ugovora, tražiti plaćanje penala od strane ukrajinskog remontog zavoda iz Odese. Takođe saopšteno je i da je ukrajinski zavod dao dve godine garancije na izvedene radove počevši od uvođenja aviona u operativnu upotrebu.
Juna 2013. Hrvatska je odlučila da svoje avione MiG-21 remontuje u Ukrajini o čemu je Tango Six već pisao. Prve avione hrvatski piloti su probali u Ukrajini krajem marta 2014. a prvi avioni stigli su na aerodrom Pleso već sledećeg meseca.
Hrvatska je još krajem 2012. godine usled nedostatka finansijskih sredstava donela odluku da se pitanje opstanka borbene avijacije kratkoročno reši remontom postojećih MiG-ova 21.
Remont i modifikacije aviona trebali su biti odrađeni znatno brže ali je hrvatska strana insistirala da avioni pre uvođenja u operativnu upotrebu prođu potrebna ispitivanja kako bi bili predati potpuno spremni i ispravni.
djordje
Lepo. Sad kreće obuka. Ako se ispoštuje standard 3:1, HRZ mora obučiti i držati u trenažu oko 36 pilota.
Fishbed
U JRV broj pilota lovaca u odnosu na broj aviona bio je oko 1,3:1, a stremilo se odnosu 1,6:1.
djordje
Otprilike tako, no taj odnos ne obezbeđuje kontinuitet i smenu generacija.
Fishbed
O tom potom. Naši su piloti lovci ipak nešto mlađi od vaših. A novi su u planu. Tko hoće naći će milijun zamjerki. Ne znam čemu potreba da se stalno minimizira stanje u susjedstvu. Hrvatska javnost je najveći kritičar svog vlastitog ratnog zrakoplovstva. I crnjaka nam ne fali. A ti ako znaš nešto pametno predložiti ili dati neki suvremeni svijetli primjer s vaše strane – slobodno reci.
Fishbed
…a obuka u EBA-i je već krenula.
PeroZ
Tako je fishbed! I ne samo to, nego i vježbe PZO sa kopnenim i pomorskim snagama, MiG-ovi su nosili podvjesne spremnike MKM-1 i vukli leteće mete. I vježbe presretanja sa našim i SLO PC-9M iznad Like, Jadrana i Slavonije i nedavna potvrda svega, presretanje britanskog putničkog aviona. Trebale su biti i odrađene vježbe sa mađarskim Gripenima, ali nažalost to je odgođeno do daljnjega zbog dvije nesreće mađarskih Gripena u kratkom razdoblju, ali i to je već dogovoreno i u planu.
djordje
Šta se dešava sa problematikom aerodroma i obezbeđenju uslova za obuku letenja noću?
Fishbed
Kad dođe na red.
Slobodan
3:1? Pa to je bas dobar broj. Kako obezbediti tolike sate naleta za svakog pilota? Ako pilot primer treba 100 sati leta to znaci da svaki avion ima 300 po godini? Koliko srbija ima aktivnih pilota(avioni + helikopteri) a koliko na skolovanju jel ima neko predstavu? Posto stalno pisemo treba nam ovoliko aviona, helikoptera a piloti za sve to?
Jovica
Ko ume da čita sve mu lepo piše „saopšteno je i da je ukrajinski zavod dao dve godine garancije na izvedene radove počevši od uvođenja aviona u operativnu upotrebu“ .
Ukrajina jednostavno ne može da izvrši kompletan remont motora na Mig-21, a u današnje vreme to ne može više ni Rusija, jer je proizvodnja bis verzije prestala 1985. a u Indiji 1987.
Istina je da su rađene neke modernizacije (Lancer, bison i.t.d.) ali to je bilo aktuelno krajem 90-ih i početkom 2000-ih, a danas je 2015. Broj udesa po broju časova leta raste svuda, a posebno u vazduhoplovstvima sa niskom tehnološkom osnovom kao što je HRZ . Prema tome, priča o kompletiranju eskadrile je za nestručnu štampu i javnost, u stvarnosti postoji 3-4 aviona koji su spremni da polete posle pripreme od par sati i to je to .