BEG airport status
Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva prvi put reguliše upotrebu civilnih dronova Dronove će moći da lete samo punoletni, samo danju, uz položen ispit

Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva prvi put reguliše upotrebu civilnih dronova

Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva Srbije objavio je ove nedelje predlog Pravilnika o bespilotnim vazduhoplovima (popularno: dronovima).

DCV se nada da će predlogom Pravilnika (koji se donosi prvi put), uz input zainteresovanih, iz nove i sve brojnije industrije, propisati njihovo bezbedno korišćenje, razvrstavanje, evidentiranje, održavanje, kao i uslove koje njihovi piloti i operateri moraju da ispune.

Šta se reguliše?

Pravilnik se neće primenjivati na bespilotne vazduhoplove mase manje od 0,5 kg, manje brzine od 20 m/s, na one koji ne mogu leteti više od 15 metara horizontalno i 10 metara vertikalno.

Iz pravilnika su izuzete sve letelice čiji su operateri sistem odbrane (vojska), MUP, carina i one koje se upotrebljavaju isključivo u zatvorenom prostoru.

Prema predlogu DCV-a, operacije dronova mogu se obavljati samo danju, maksimalna dozvoljena visina iznosiće 100 metara (iznad terena) izuzev kada se dobije posebno odobrenje. Maksimalna horizontalna udaljenost od operatera u svakom trenutku mora biti 500 metara. Neće biti dozvoljena upotreba letelica mase veće od 150 kg.

DCV je izneo predlog, lopta je u terenu industrije / Foto: Dragan Trifunović
DCV je izneo predlog, lopta je u terenu industrije / Foto: Dragan Trifunović

DCV neće dozvoliti da dron bude u potpunosti auonoman – biće zabranjeno letenje letelicama čiji je let kontrolisan od strane računara (u letelici). Dronovima se neće moći prevoziti teret, ljudi i životinje, dok će svaki dodatni element strukture letelice (podvesni teret) morati da dobije posebno odobrenje.

Dronovi će moći da se koriste u svim klasama vazdušnog prostora Republike Srbije (uz precizno navedena  ograničenja) a u klasi G ukoliko se nalaze u radijusu od 2 km od PSS-a nekog aerodroma. Tada će spadati  pod nadležnost lica koje na njemu kontroliše saobraćaj i od njega će tražiti saglasnost za obavljanje operacija.

Operater će morati da registruje (prijavi) svoj dron kod DCV-a, pruži osnovne podatke o sebi i letelici.

Samo punoletne osobe moći će da legalno upravljaju dronovima za neprivredne svrhe.

Sva lica koja će dronove koristiti u komercijalne (DCV termin: privredne) svrhe moraće da polože  zdravstveni kriterijum ekvivalentan vozačkoj dozvoli B kategorije i da u Direktoratu polože ispit  (proveru znanja) iz predmeta Vazduhoplovni propisi (pitanja i materijal za pripremu biće istaknuti na sajtu DCV-a).

DCV poziva sve zainteresovane da svoje primedbe i predloge dostave do 15. avgusta na mail adresu: predlozipropisa@cad.gov.rs

Predlog pravilnika o bespilotnim vazduhoplovima

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

og

Samo da dron definišu kao „vazduplohov“…

Odgovori
sa

Ljepota zivota u nikakvoj drzavi, u BiH ce ovo biti regulisano za 50 godina, ako i tada. Do tada, uzivamo ;)

Odgovori
Kr

Pozdrav,zelim da polazem za drona,da li se to kod vas radi,ako se radi,mozete li mi poslati vas broj da vas nazovem?

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Buck na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Mislim kako ta tvrdnja nije točna. Naime, radar je isti RBE2, no antena je ta koju je moguće promijeniti pa se tako u ovisnosti o prirodi misije ili dostupnosti antene na njega stavlja PESA ili AESA antena.

27. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Cev da bi se uvulacila potrebna je odredjena mehanika i prostor kojeg za tako nesto u trupu nema. Jos je pri tome cilindricnog oblika, idealna da elektromagnetni talasi predju preko i vrate se tamo gde ne treba, radaru. Rafale prosto nije stealath letelica, jer ako se pazljivo pogleda ni jedan jedini senzor sem radara :-)…

27. Nov 2024.Pogledaj

Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

"Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

27. Nov 2024.Pogledaj

Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

27. Nov 2024.Pogledaj