Nakon vesti o mogućem preseljenju dela proizvodnje B737 u Kinu, stiže informacija da „Boeing“ razmatra mogućnost proizvodnje novog aviona srednjeg doleta (4.800 nm) i kapaciteta između 200 i 250 sedišta.
Prema pisanju „The Wall Street Journal“ (WSJ ), Američka banka je napravila analizu i dala prve procene o tome da li bi ovakva investicija bila isplativa.
Na osnovu njenih podataka se tvrdi da bi interesovanje postojalo, te se potencijalno potraživanje aviona na tržištu procenjuje na 2.700 letelica.
Američka banka predviđa da je reč o malom avionu za ekonomsku klasu sa dva prolaza i ukupno sedam sedišta u redu.
Međutim, „Boeing“ još uvek nije predstavio njegov izgled niti potvrdio da će do proizvodnje doći.
Ipak, ukoliko se američka kompanija odluči na takav korak, prvi ugovori o porudžbinama mogli bi da budu potpisani 2018. i 2019. dok bi prvi avioni mogli da budu isporučeni 2024. godine, procenjuje Američka banka.
Ovi podaci rezultat su analize tržišta od oko 2.685 aviona, pri čemu se zaključuje da bi mnogi od njih mogli da budu zamenjeni zbog starosti ili zbog toga što se umesto za duge rute koriste za letove srednjeg dometa.
„Boeing“ bi, prema procenama, letelicu mogao da proizvodi narednih 14 godina, a među više od 30 zaintersovanih avio-kompanija našli bi se i „low-cost“ prevoznici.
Iz kompanije, međutim, poručuju da su trenutno usredsređeni na program planiran za period 2017-2020. dodajući da se „Boeing“ detaljno upoznaje sa srednjim tržištem.
– To je tržište u razvoju i mi detaljno analiziramo šta se na njemu traži i kako najbolje da mu to pružimo – navode iz kompanije „Boeing“, prenosi WSJ.
Proizvodnja novog aviona vredela bi 15 milijardi dolara, dok bi svaka od letelica na tržištu kasnije mogla da dostigne cenu od 163 miliona dolara, što bi, uz olakšice, kompanije na kraju moglo da košta 81 milion dolara, procene su Američke banke uz napomenu da se pri formiranju cene u obzir nije uzeo uticaj evropskog rivala „Airbus Group“.
gile
Boeing se vec godinama premislja o pokretanju proizvodnje aviona ove klase, posebno kako avio-prevozioci izbacuju iz upotrebe B757 i B767 usled isteka resursa umesto kojih nemaju avion na trzistu da ih zameni. A posebno operateri u USA cene B757/767 i na njima imaju najvece operativne zarade i ustede.
Time, ako i pokrene proizvodnju, Boeing moze da racuna dominantno na domace porudzbine, koje srednjerocno tesko da bi presle 2500 aviona, a pozitivno poslovanje bi dostigli tek posle prodatih minimum 1500 aviona i ukupna zarada ne bi presla 1.5 milijardi USD ukupno u periodu od 10-15 godine… (njihovi interni proracuni)
dokaz
Gile, kako ti to sve znas? Da ne radis možda za Airbus?