„Nаcionаlni klаster bespilotnih letelicа i bliskih sektorа“ prepoznat je kao pouzdan partner kod nadležnih institucija, kao što su Direktorat civilnog vazduhoplovstva i Ministarstvo odbrane, sa kojima je već uspostavljena saradnja i održani prvi sastanci, rečeno je u nedavno osnovanom udruženju za Tango Six.
– Već je napravljen i prvi značajan rezultat, u vidu razumevanje svih strana, ali i spremnosti i volji da se zajedničkim radom oblast korišćenja bespilotnih letelica uredi na odgovarajući način, tako da se obezbedi uređen sistem, ali i optimalni uslovi za rad letača i korisnika njihovih usluga – izjavio je predsednik izvršnog odbora Klastera, Sima Marković.
On navodi da su propisi koji su uređivali ovu oblast sačinjeni krajem prošlog veka, kada je tehnološki razvoj bio daleko od današnjeg, što je sada izazvalo probleme.
– Javili su se brojni problemi u upotrebi bespilotnih letelica, koji su se ogledali u nesaglasnosti između neprilagođene regulative i potreba komercijalnog sektora – objašnjava Marković i navodi da se ove letelice, za razliku od prethodnog veka, ne koriste samo za vojne svrhe.
On objašnjava da se poslednjih godina sve veće učešće bespilotnih letelica u komercijalnom sektoru, gde se koriste za potrebe državnih institucija i sistema, kao i brojnih privatnih subjekata i organizacija. Prema njegovim rečima, poslednjih godina, a naročito u poslednje dve godine, njihov broj se značajno povećao.
– Neke procene govore da je trenutno na području Srbije oko 5.000 letelica, koje su obezbedili uvoznici ili su proizvedene u Srbiji – navodi Marković.
On se osvrnuo i na korišćenje ovih letelica za snimanje iz vazduha navodeći da postoji veliko interesovanje producentskih kuća za potrebe snimanja filmova, ali i privatnih kompanija za snimanje lokacija, praćenje tempa izgradnje objekata, kao i državnih istinutica za snimanje puteva infrasturkture, instalacija.
– Prepoznajući probleme sa kojima se sreću vlasnici bespilotnih letelica, korisnici njihovih usluga i brojni privredni subjekti, Klaster je osnosvan sa ciljem da objedini interese svih vlasnika i korisnika bespilotnih letelica u Srbiji, i to kroz stvaranje reprezentativne organizacije koja bi imala kapacitet za uključivanje u unapređenje postojeće regulative, kao i eventualnu dogradnju iste, a sve sa ciljem što kvalitetnijeg uređenja sistema i obezbeđenja najboljih uslova za rad letača i ispunjenje potreba privrednih subjekata – zaključio je Marković navodeći da su, osim državnih institucija, Udruženje prepoznale i organizacije iz različitih oblasti, poput kinematografije, energetike, saobraćaja i osiguranja.