BEG airport status
Tango Six na „Airbus Innovation Days 2016“ događaju u Hamburgu Ulazak u Erbasovu Hamburg- Finkenverder fabriku / Foto: Petar Vojinović

Tango Six na „Airbus Innovation Days 2016“ događaju u Hamburgu

Godišnji medijski brifing najvećeg evropskog proizvođača aviona počinje danas u Hamburgu, Nemačka. Treći put za redom Tango Six portal prisutan je, zajedno sa 160 novinara sa svih strana planete, na događaju koji se takođe naziva i „Innovation Days“.

Ova zgodna PR poštapalica zapravo ilustruje širu priču koja svake godine stoji iza statistika, hvale i drugih podataka: predstavljaju se aktivnosti kompanije vezane za inovacije, nove tehnologije i slične poduhvate koji pomeraju granice industrijske proizvodnje.

Iako je poznato da je Hamburg glavno sedište Erbasa u Nemačkoj, tek dolazak i obilazak postrojenja „Hamburg-Finkenwerder“ zaista objašnjava njegovu veličinu kada je reč o proizvodnji, dizajnu i celokupnom radu na opremanju aviona ovog evropskog proizvođača.

Uvodno obraćanje Toma Vilijamsa, direktora Erbasa / Foto: Petar Vojinović
Uvodno obraćanje Toma Vilijamsa, COO-a Erbasa / Foto: Petar Vojinović

Od oko 17.000 ljudi, koliko Erbas ukupno zapošljava u Nemačkoj i to sve u gradovima na njenom severu – Hamburgu, Bremenu, Štadu i Bukstehudeu, skoro 12.500 njih radi u hambruškim postrojenjima.

Ovde se vrši sastavljanje svih tipova aviona A320 porodice, kao i opremanje trupa letelica.

Polovina letelica iz A320 porodice koje Erbas u toku godine proizvede, montirani su, obojeni i isporučeni mušterijama upravo iz Hamburga. U toku 2015. to je urađeno sa ukupno 262 aviona.

Hamburg je ujedno i logistička podrška za završne radove na Erbasovim avionima koji se proizvode van Evrope. Sve glavne komponente letelica namenjene za proizvodnju u Kini i Americi dopremaju se odavde.
 

 
U hamburškim postrojenjima vrši se i montiranje sekcija trupa A380. Završni radovi ipak su ostavljeni za Tuluz odakle neobojeni avioni lete nazad za Hamburg gde se zatim letelice farbaju i oprema se enterijer njihovih kabina.

Sa inženjerske strane, Hamburg je ključan za razvoj strukture trupa, unutrašnjosti kabina, dizajna i inovacija.

Pojedinačni dizajn za svaku od kabina svih Erbasovih aviona urađen je ovde, ne samo za A320 i A380. A350 XWB ovde ima „customer definition centre“ gde se predstavljaju inovacije i najjednostavnija rešenja kada je reč o putničkim kabinama.

Deo prostora u Hamburgu namanjen je i obukama za održavanje A320 porodice, a godišnje kroz njega prođe više hiljada ljudi.

Osim toga, ovde se nalazi i Erbasov najveći centar rezervnih delova. „Call centar“ ove lokacije otvoren je 24 sata za sve korisnike širom sveta.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Srbofil na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

@Yoda Tu piše sve https://tangosix.rs/2019/11/09/visenamenski-borbeni-avion-su-30-univerzalni-clan-familije-flankera/

03. May 2025.Pogledaj

Nenad na: [NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

@Mislav Da se razumemo, mislim na isključivo glave onih koji bi trebali da dođu u posetu i njihove glave, a ne organizatora (ni jednog trenutka nisam na njih pomislio). Što se mene tiče - bio sam prošle godine, ali ove mi se nikako raspored ne uklapa.

03. May 2025.Pogledaj

Python na: „Green Power Turbine Systems“ prvi put na sajmu AERO u Fridrishafenu: Pogonska grupa i dva nova projekta aviona iz Srbije

Samo da ne ostane na beskonačnim planovima, obećanjima i rečima. Beše i Stršljen njihov, pa na desetine sajmova i na kraju - ništa. Podigao se neki metar od zemlje...

02. May 2025.Pogledaj

Yoda na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

SU-30 je pravljen po zahtevima i specifikacijama nekadašnje Crvene Armije SSSR-a, a Indija se nije uključila ili učestvovala u njegovom razvoju, nego je prosto naručila nekoliko puta veću količinu od same Rusije, pa je za obe strane bilo najisplativije da se veliki deo njih proizvodi u Indiji - u saradnji sa Francuskom i Izraelom. SU-30…

02. May 2025.Pogledaj