BEG airport status
Srpski padobranci na trećem međunarodnom padobranskom prvenstvu u Dubaiju

Srpski padobranci na trećem međunarodnom padobranskom prvenstvu u Dubaiju

Saopštenje i fotografije: Vazduhoplovni Savez Srbije
Nakon tri godine od ustanovljenja Dubai međunarodnog padobranskog prvenstva, ono je postalo jedno od najmasovnijih i najatraktivnijih padobranskih takmičenja u svetu. Najbolji padobranci iz 47 zemlje i ove godine, od 29. novembra do 10. decembra, okupili su se u Dubaiju i nadmetali za novčane nagrade, ali i za što bolji plasman na ovom prestižnom događaju.

Na ovogodišnjem takmičenju, među ukupno 670 padobranaca, Srbiju su predstavljali članovi PK „Grifon“ – Igor Žmirić, Zoran Stanojević, Slobodan Terzić i Aleksandar Cvetković, kao i Željko Đurđev iz PK „Feniks“. Oni su se takmičili u disciplini skok na cilj, u okviru koje je učestvovalo 176 padobranaca i 33 zemlje. Ekipa Srbije završila je takmičenje na 25. poziciji sa ukupno 124 cm iz 8 skokova. Za ulazak među prvih 20 najboljih ekipa, bio je neophodan prosečan ekipni rezultat manji od 9 cm po skoku. To je jedan od dokaza jačine ovog takmičenja i kvaliteta pojedinaca koji učestvuju na njemu. U pojedinačnoj konkurenciji, najbolje plasirani takmičar iz Srbije bio je Aleksandar Cvetković iz PK „Grifon“, našavši se na 62. poziciji sa rezultatom od 18 cm iz 8 skokova.

Ukupan nagradni fond na takmičenju za sve discipline je udvostručen u odnosu na prošlu godinu i iznosi 775.000 dolara, od čega najbolji u disciplini cilj u pojedinačnoj konkurenciji dobija 20.000 dolara a u ekipnoj 90.000 dolara. Ulog je veliki, pa su bile i očekivano žestoko nadmetanje za prva tri mesta na podijumu.Ipak, ekipa Srbije nije ostala bez odličja u Dubaiju.

Pretposlednjeg dana takmičenja, kada se nije skakalo zbog vetra, spontano je organizovano takmičenje u plivanju, na kome su učestvovali takmičari padobranskog prvenstva. Naš Igor Žmirić osvojio je drugo mesto i na taj način, bar u ovom neoficijelnom događaju, stavio Srbiju na podijum. Za pobednike su bili predviđeni suveniri, ali se takmičenje veoma dopalo Princu Hamdanu, pa je nagradio pobednike i novčanim nagradama.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

27. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Petrovic Dusan i Max U tome i jeste problem, sto poredite ICBM i druge rakete koje lete brzinom od M5 i brze sa novim hipersonicnim oruzjem. Razlika je u tome sto novo hipersonicno oruzje koristi aerodinamicna svojstva sto raketama prilikom povrarka atmosferu omogucava vodjeno manevrisanje. A ICBM i druge balisticke rakete imaju balisticku putanju kosog…

27. Nov 2024.Pogledaj

radovanovic na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

Nadam se da će PA Vršac dobiti ovaj posao u narednim godinama zbog njenog opstanka na nebu iznad Srbije i da će nadležne ustanove konačno uvideti značaj ove firme i potrebu naše države za ovakvim vidom vazduhoplovstva!!!

27. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Hipersonicna moderna raketa ne mora da bude stealth air breathing raketa koja manevrise. nema nikakve veze koju vrstu motora ima. Vazna je brzina i da ne leti iskljucivo predvidivom balistickom putanjom. Kižal svakako spada u tu klasu jer leti dosta iznad Mah 5 (mada ne uvek) i moze da leti horizontalno i skrece levo desno…

27. Nov 2024.Pogledaj