BEG airport status
Češka ponovo pokrenula postupak kupovine vojnih helikoptera, bira između dva američka tipa, favorit UH-60M Planira se nabavka 12 helikoptera sa pratećom opremom ukupne vrednosti 470-587,5 miliona evra / Foto: Sikorsky/Lockheed Martin

Češka ponovo pokrenula postupak kupovine vojnih helikoptera, bira između dva američka tipa, favorit UH-60M

Kako prenose češki mediji, novi helikopter češke vojske sasvim sigurno će biti američke proizvodnje. Informativni portal Info.cz prenosi da je premijer Češke Andrej Babiš pre 17 dana, boraveći u SAD, u Beloj kući razgovarao o kupovini helikoptera direktno od proizvođača.

Prema izvorima Info.cz SAD će u maju ili junu poslati ponude i cene za dva tipa helikoptera, Bell UH-1Y Venom i Sikorsky UH-60M Black Hawk, odluka će biti doneta već nakon letnjih praznika a navodno je UH-60M favorit.

Realizacija ovog posla bi trebala da bude brza jer, kako navodi češki portal, vlada pokušava da što pre nabavi helikoptere pošto Ministarstvo finansija planira velike rezove u budžetu za narednu godinu.

Zbog toga postoji rizik da se njihova kupovina ponovo otkaže kao što je to bio slučaj prošle godine kada je tender poništen zbog nedostatka finansija. U planu je nabavka 12 helikoptera koji bi trebalo da zamene helikoptere Mi-17 a budžet za ovu nabavku iznosi 470 do 587,5 miliona evra.

Prethodni tender koji je raspisan 2017. godine na kome su glavni kandidati bili američki UH-1Y i italijanski AW139M poništen je početkom 2018. nakon izbora nove vlade koja nije obezbedila novac za kupovinu novih vojnih helikoptera.

Ovoga puta zamenik češkog ministra odbrane Jakob Landovski izjavio je lokalnim novinama Pravo, da Češka nije skoro kupovala naoružanje od SAD što je bio razlog da se o nabavci helikoptera direktno pregovara sa dve američke kompanije i da se iz konkurencije isključe evropski proizvođači.

Info.cz dalje navodi da se UH-60M smatra izvesnim rešenjem jer taj tip helikoptera već koriste države u okolini a još jedan razlog za izbor ovog tipa jeste to što domaći Remontni avijacijski zavod u Malešicama ima dugoročni ugovor sa kompanijom Sikorski o servisiranju i sklapanju.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

AL

BDP preko 200 milijardi na onako malu zemlju, a tesko im eksadrilu helikoptera da nabave? Pa nije ni cudo sto Tramp pritiska clanice NATO-a da povecaju ucesce

Odgovori
De

NATO drzave ne interests odbrana. Oni ocekivaju da ce Amerikanci ginuti za big.

Amerikanci vec odavno imaju problem s ovim. Sjetimo se da je Robert Gates procaju o ovome prije podosta godina.

Ni

Amerika ocekuje da ce amerikanci ginuti za Ameriku kao sto rade po bijelom svijetu za racun americkih interesa. Za kradju nafte i bogastava iz drugih drzava. Eto za to ginu. A ginu neskolovani i ulicari kobi se uglavnom prijavljiju za vojsku.

(O

@Dead1
Pozivam Amerikance da ne štite više bahate Evropljane i ostatak sveta. Niko im to ne traži i svi će biti mnogo srećniji – i Amerikanci koji će uštedeti koji dolar i ostatak sveta koji je do sad bio „štićen“. Jedino će možda biti na gubitku vojna i naftna industrija Amerike, ali oni su se pokazali kao veliki dobročinitelji čovečanstva, pa ne verujem da će se buniti.

De

(O)štićeni, mnogo drzaveatraze Americku zastitu. Ne samo u Evropu nego na bliskom istoku I Aziji. Amerika je bolja opcija nego biti pod kontrolom Kineza ili Rusa ili drugih manjih ali isto tako opasnih protivnika.

Da je drugcije ne bih istocno Evropske zemjle talk rado u NATO.

A sada je istina da u prosijeku Evropljani ne trose cak tih malih 2% GDP na obranu.

Ocigledno da se oslanjaju na NATO I to na Ameriku (bez SAD su Evropljani vojno slabi iako je Evropa bogata i velika kao SAD).

Zadnji proracun sto sam Americki dio NATO je 60%, a ostali svega 40%. To naravno me racing sve Evropske neifikasnsost I zastarijelu opremu.

Zero I dalje kazrm da prosijecna NATO zemlja ocekuje da ce Amerikanci ginuti za njih.

AL

@Dead1
pa ako toliko zele, zasto su se protivili referendumu u CG ili zasto rade protiv ustava i referenduma u Makedoniji? Ili sto su ponavljali referendum u Sloveniji?
Mislim da se NATO tj. Amerika vise namece, nego sto ih u globalu zele. U ostalom prema izajvama zvanicnika vodecih evropskih zemalja, sve vise se potencija „evropska vojska“ i smanjenje uticaja Amerike u odbrani. Dosadi ljudima da budu neciji eksponent i poltron, pa bilo to Rusija, Kina, Amerika itd.
Balticke zemlje sigurno traze protekciju Amerike, razume se
ali sta ce jednoj Madjarskoj, Ceskoj, Slovackoj? Ko ce njih napasti?
U scenariju gde bi oni bili vojno ugrozila Rusija, tesko da bi ih Amerika mogla spasiti tj. nikako

To

Mislim da bi bilo pametno od Čeha kupiti njihove 17 ice, jer su Česi poznati po vrlo kvalitetnom održavanju.
Kod njih nema improvizacije, a ako nešto i naprave na svoju ruku, sigurno je bolje od orginalnog rešenja…

AL

@Toma
nije losa ideja, samo mislim da ce ih koristiti dok ne ostane minuta resursa.

De

AL-41F1,

Ne pricamo o volji naroda. Narod je nevazan cak u demokraciji.

Pricamo o drzavnoj politici. A tu ocigledno drzave vide Amerkiku u povoljnom stanju naspram drugih velikih sila.

A cemu sluzi NATO/SAD Madzarskoj ili Ceskoj? Eh pa to je osiguranje. A usput I dozvoljava tim drzavama da ukinu velike dijelove svojih vojnih sposobnosti I da taj novac trose ne druge stvari.

Bez NATO pakta je situacija drugcija. Bez NATO pakta Rusi mogu da se sire koliko god zele. Sjetimo se da je prije manje od 30 godina, Rusija u svojoj moci imala I Cesku I Slovacku I Madzarsku!

Slazem se da ih nemoze Amerika spasiti. Tu su problemi logistike geograpfije koje daju Rusima prednost. Obrambene snage istocne Evrope su male I istrunule. A zapadne reserve vise ne postoji zato sto su zapadno evropske snage isto tako istrunule a glavninu Americkih povucene u Ameriku.

Ali NATO ipak pruzi neko osiguranje da je napad na jednog clana napad na sve. To sluzi odvracanju (deterent).

Vl

Dead1,
Da li ti stvarno veruješ da je Nato tu da zaštiti Evropske zemlje od Rusa?
Daj, mani nas Nato propagande…
Nato je samo jedan od instrumenta koji omogućava Americi ostvarivanje njenih ciljeva (otimanje resursa drugih država).
I da ne zaboravim, Nato omogućuje Americi, Britancima i drugim jačim državama da se ratosiljaju svog vojnog krša koji bi inače morali uništiti. Ovako ga prodaju zemljama kao Hrvatska ili Bugarska i uz to uzmu debele novce za razne obuke, prilagođavanja i modernizacije.
Nema crno – belog sveta…
Za Nato, navodna agresija Rusije je samo izgovor, dok oni napadaju i uništavaju države bez ikakvih posledica….

De

Vlad, nema veze sto su Americki ciljevi. Ima veze sto istocne Evropske zemlje misle. A posto je glavnina rado otisla u NATO a onda smanjili drasticno svoje vojske znaci da oni misle da ce ih NATO (to jest Amerikanci) braniti.

Sto se give starog Americko I Britanskog vojnog smeca, toga nije puno zavrsilo u istocnoj Evropi zato sto su istocni Evropljani skoro pa ukinuli svoje vojne sposobnosti.

A ono sto je ostalo je u prosijeku staro Rusko iz hladnog rata I to cesto be ikakve modernizacije.

Spomenuo si Bugarsku kao primjer. To nema nikakve ozbiljne modernizacija vec godinama. 1991-e imali 300 relativno modernih borbenih aviona, a sada svega 28 of kojih mnogo nisu ispravni I od kojih ce svega 16 biti remontirano. A to nisu bivsi Americki F-16 ili Engleski Tornado. To su ostatci Sovjetski Su-25 I MiG-29 koje su dobili 1980-ih.

gl

cudno ponasanje Ceha, kupuju UH-60 iz SAD, a ne nje-govog mladjeg brata S-70i iz fabrike Sikorski u poljskom gradu Mielec-u, ponasanje Orbana je logicnije kupio je francuski h-225m.

tim vise sto su Cesi i Poljaci deo Visegradske grupe, vred-nost posla je oko 500 miliona evra, pa offset ugovori nisu dominantno vazna stvar.

Cesi bi mogli Poljacima isporuciti oklopne kanione TITUS, koje Tatra radi sa NEXTER-om, moje razmisljanje

Odgovori
De

Sunjam da je u pitanju Americki system finansiranja izvoz supreme to jest Foreign Military Sales program. Taj program nudi dobru logisticnu pomoc a I dobre financijske uvijete preko Foreign Mitary Financing (FMF)

А

Куповина оружја је политичка одлука прво па онда се струка пита.

ID

Šta li je sve je deo ugovora? Kako li su opremljeni?
40 do 50 miliona po komadu… Mnogo.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

алекса na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

ikim - "vojnog mehaničara, koji je umeo da odradi generalku na motoru TAM-150, ali je morao da zove svog kolegu da mu rešava mehaničke probleme na Zastavi 101 (pričam o 80-tim godinama prošlog veka). Jebeš takvog mehanničara" Са овим си рекао све о свом знању. Ништа не знаш, а волиш да се трпаш. Свака ти…

27. Nov 2024.Pogledaj

max na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Jako ovisno što smatrate pod "hipersonična rakete". Mnoge balističke rakete lete hipsersonično još od 1950tih, slično kao današnje ruske kojim se toliko hvale a zapravo ima samo brzinu. Ali još nitko nije uspio napraviti "pravu" hipersoničnu raketu, koja bi osim brzine >mach5 trebala biti potpuno upravljiva, postići visinu, koristiti hipsersonični motor (tipa scramjet), preciznost, stealth…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Miloš77 Nigde nisam video da se pominje MiG-29 i ne vidim koje veze ima taj sovjetski projekat sa avionima Dassault u 2024. Cak sam procitao da je prvi izvor jugoslovenskih pilota 1980-ih bio avion Dassault, a ne MiG-29, ali je to bilo preskupo. Valjda jedino uspesno primenjivanje MiG-29 u istoriji je kao bombarder RV Ukrajine…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Nikola "Hypersonic glide vehicle" (ne znam kako prevesti na srpski), nalazi se na vrhu balisticke rakete, odvaja se.Prednost je da se kasnije zapaza na radaru nego klasicne (takodje manevrisuce jos od 1960) bojeve glave. Treba razumeti da ne postoji PVO koji moze da zastiti ni od klasicnih bojevih glava + mamaca interkontinentalne rakete nivoa 1960.…

27. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Djuka Bojim se da vi ne znate sta su hipersonicni projektili. Nemojte samo potezati pricu oko ICBM kao dokaz bilo cega, jer nije za poredjenje. Nije za poredjenje ni cinjenica da hiperosnicni projektili nisu od juce, imaju ih od sredine 20 veka. U razvoju novih hipersonicnih sistema Rusi jesu otisli najdalje, nakon njih Kinezi, cak…

27. Nov 2024.Pogledaj