BEG airport status
Australijskom kraljevskom ratnom vazduhoplovstvu prikazan prvi borbeni bespilotni avion Loyal Wingman Boing do sada nije otkrio taktičko-tehničke karakteristike letelice Loyal Wingman / Foto: Boeing

Australijskom kraljevskom ratnom vazduhoplovstvu prikazan prvi borbeni bespilotni avion Loyal Wingman

Kompanija Boing saoštila je 5. maja da je njen australijski industrijski tim istog dana australijskom kraljevskom Ratnom vazduhoplovstvu (RAAF) prikazao prvi bespilotni vazduhoplov Loyal Wingman. Ova letelica, koja koristi veštačku inteligenciju kako bi proširila mogućnosti pilotiranih i bespilotnih platformi, je prvi vazduhoplov koji je projektovan i proizveden u Australiji u poslednjih 50 godina. U pitanju je najveća Boingova investicija u bespilotnu letelicu van Sjedinjenih Država.

Kao prvi od tri prototipa australijskog programa Loyal Wingman Advanced Development Program, letelica takođe služi kao osnova za sistem Boeing Airpower Teaming System (ATS) koji se razvija za svetsko odbrambeno tržište.

Više od 35 članova australijske industrije u četiri australijske države podržava rad na prototipu / Foto: Boeing

Komandant RAAF vazduhoplovni maršal Mel Hupfeld izjavio je da je predstavljanje prve letelice značajno dostignuće u projektu Boeing Loyal Wingman.

– Ovaj projekat je sjajan primer inovacije kroz saradnju i onoga što se može postići radeći zajedno sa odbrambenom industrijom. Ovo pokazuje značaj šireg odnosa koje Ratno vazduhoplovstvo ima sa Boingom Australija i odbrambenom industrijom. Radujem se istraživanju mogućnosti koje bi u budućnosti ovaj vazduhoplov mogao doneti našoj postojećoj floti – rekao je vazduhoplovni maršal Hupfeld.

Više od 35 članova australijske industrije u četiri australijske države podržava rad na prototipu. Uz potražnju svetskog tržišta za visoko sposoban ali izuzetno (finansijski) dostupan bespilotni vazduhoplov, Boing je kako bi dostigao te ciljeve primenio inovaciju na nivou kompanije. Letelica je projektovana pomoću digitalnog blizanca kako bi se modelirale njegovih struktura sistema, mogućnosti i zahtevi koji su vezani za životni vek. Takođe vazduhoplov je proizveden od Boingovog najvećeg ikada kompozitnog komada a sastavljen je korišćenjem proverenih naprednih proizvodnih procesa.

– Ponosni smo što smo sa Kraljevskim australijskim Ratnim vazduhoplovstvom napravili ovaj značajan korak i pokazali potencijal pametnog bespilotnog udruživanja koje će služiti kao multiplikator sile. Radujemo se što ćemo imati letelicu na letnim testiranjima i dokazati koncept bespilotnog udruživanja. Vidimo globalne saveznike sa istim operativnim potrebama, zbog čega je ovaj program toliko važan za unapređenje razvoja sistema Boeing Airpower Teaming System – rekla je Kristin Robertson, zamenik predsednika i generalni menadžer odseka Autonomous Systems poslovne jedinice Boeing Defense, Space & Security.

Kako je još saopšteno iz Boinga, prototip letelice Loyal Wingman sada prelazi na zemaljska testiranja, slede taksiranja a kasnije ove godine i prvi let.

Loyal Wingman je zamišljen kao borbena bespilotna letelica za zaštitu pilotiranih borbenih aviona kojima će ujedno i pripomagati prilikom izvršenja borbenih zadataka. Boing nastoji da proizvede letelicu dovoljno jeftinu kako mogući borbeni gubici ne bi bili skupi da se nadoknade. Iako još uvek nije zvanično saopštena cena, zna se da je konkurentskam firma Kratos Defense & Security Solutions napravila BPL XQ-58A Valkyrie koja bi, ako bi bio proizveden veliki broj letelica, mogla koštati dva do tri miliona dolara.

Mogući dolet čak do 3700 km / Foto: Boeing

Kako bi troškovi razvoja bili minimalni, Boing upotrebljava postojeće napredne proizvodne tehnike koje koristi u komercijalnoj avijaciji. Primenjena su iskustva iz programa putničkog aviona Boeing 787, konkretno krilo nove BPL se sastoji iz dva dela, donjeg i gornjeg, koji se međusobno spajaju. Australijska vlada je februara prošle godine objavila da će u program Airpower Teaming System uložiti 25,7 miliona dolara.

Konstrukcija letelice sadrži modularni konusni nosni odeljak dužine 2,6 metara i zapremine veće od 1,47 metara kubnih a pošto letelica ima otvorenu arhitekturu elektronskih sistema, operatori mogu brzo montirati ili skinuti modularni konusni prednji deo koji može imati različitu opremu za osmatranje, izviđanje i prikupljanje obaveštajnih podataka.

Dorada pilotiranih borbenih aviona, poput npr. EA-18G Growler, za kontrolu i upravljanje letelicom Loyal Wingman, takođe neće biti skupa niti komplikovana. Veštačkoj inteligenciji nove letelice biće prepuštano definisanje nekih detalja misije, kao što je navigacija do odredišta. Sistem će međutim imati bezbednosne protokole kako bi se letelica držala na bezbednoj udaljenosti od aviona koji je kontroliše.

Osim za sadejstvo sa borbenim avionima, Boing razmatra upotrebu ove letelice i za druge namene. Jedna od njih je i zaštita ranjivih letelica, kao što je npr. Mornarički patrolni avion P-8A Poseidon. Boing još uvek nije otkrio taktičko-tehničke karakteristike ali je iz ove kompanije rečeno da će imati performanse poput borbenih aviona i da će dolet biti oko 3700 km.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

mt

Идеалан беспилотни пратилац свеже ремонтованог НЛ-16. Интеграција неопходне авионике у задњу кабину је рутински задатак, али и изазов за домаће компаније. DJ ZEX би такође могао своју аерокосмичку фирму да уведе у реализацију овог напредног пројекта.

Odgovori
Bo

Od nastanka borbene avijacije, prvi najznačajniji reper je bio mlazni motor, drugi je bila raketa V-V, i ovo je treći.

Odgovori
AL

Ako Boeing kaze 3 mil. znaci da ce realna cena biti 13+specijalni hangari, a ako se slucajno odlepi safety warning nalepnica, to ce kostati na popustu za saveznike jedno 5000 evra.

Lepo zamisljeno, videcemo sta ce biti od toga. Koncept izgleda super.

Odgovori
Mi

Da podsetim opklada i dalje stoji, samo ja bih rekao koncept nije daleko od serijske proizvodnje

YF-118G je koncept iz pocetka 90′ koji otvara put razvoju X-45
https://www.youtube.com/watch?v=TBgV_6L__zA

Pa Boeing takodje potpisuje QF-16 Full Scale Aerial Target (FSAT) i MQ-25 (4 kom u avgustu 2018 ulaze u operativnu upotrebu u mornarici)

Takodje spominju se neke osnove taktickih zamisli kao

-LCASD requirement sought multiple air vehicle variants with extreme agility that could manoeuvre at low altitude

– fly Defensive and Offensive Counter Air (DCA/OCA)

– Suppression or Destruction of Enemy Air Defences (SEAD/DEAD) missions.

Sve u svemu moze izigravati “jeftinu“ metu za naprednije VV sisteme, stiti ljudski upravljanu nosecu platformu i davati vrlo precizne podatke unutar neprijateljskog kisobrana

Bez obzira na posrnulu svetsku ekonomiju posle svetske epidemije ovakav projekat moze biti vrlo lako borbeno operativan do 2025.Jedino sto moze biti diskutabilno je nivo borbenog softvera i prisutnog nivoa AI u njemu.Sve ostalo moze biti spremno do 2022.

A sto se tice ovih navijaca protiv Rusa, mogu samo reci kako se nista ne prati.Automatizacija PVO sistema, raketa i UAV daleko je odmakla.Spomenuti Ohotnik je baziran na istim softverskim resenjima.

Usavrsen AI na ovakvom tipu UAV moze poprilicno ograniciti dolet neprijateljskoj ljudski kontrolisanoj nosecoj platformi, isto tako skratiti brzinu odlucivanja, poprilicno narusiti prioritete PVO sistemu koji nema adekvatnu bazu podataka .

ve

Kakva je ova letilica u poredjenju sa ruskim Ohotnikom?

Odgovori
BB

Zavisi koga pitaš 😂.

Al

Korisno za Australian vazduhoplovni orostor 🤸🤘👼😂

Odgovori
Rp

Oće mašina da ubija ljude,a stvara je čovek???

Odgovori
Dr

Mislim da Boingovi Inžinjeri mnogo gledaju seriju „Andromeda Ascendent“.
Ako im o i UCAV budu bili sigurni kao 737 MAX onda će tih letelica više pasti zbog “ Nacigacije „

Odgovori
Jo

Ja sam ovo zamišljao kao klinac, samo je to kod mene ličilo na kombinaciju X-Wing i Tie Fightera… Dva komada koja bi se odbacivala sa nečeg nalik 15ici… :)

Odgovori
Yr

Sve je lepo i na papiru deluje odlično ali kad sam video budžet od 25 miliona, jasno mi je da ovo neće otići dalje od prototipa. Ovakve se tehnologije ne razvijaju ni za 25 milijardi sa Boingovim cenama razvoja a kamo li za ovu „siću“.

Odgovori
Ž

То је буџет који је за прошлу годину обезбедила аустралијска влада. Нема информација колики је буџет Боинга.

ma

I Rusija je pocela testiranje kako bi Su57 ubuduce bio bespilotni lovac.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@max Slazem se sa Vama, kad bi neko strucan za PVO (Zorana Vukosavljevic?) napisao za sve nas clanak o balistickim raketama, hipersonicnim manevrisucim bojevim glavama koje imaju sve rakete jos od 1960-ih, pa do ovih novih izuma (ono sto lici na kljun patke) jer je vazna fizika i matematika, a ne izjave nekih politicara.

27. Nov 2024.Pogledaj
27. Nov 2024.Pogledaj

PakleniVuk na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

Tehnički "iskorenjenost besnila" znači da u poslednjih deset godina nije zabeležen ni jedan slučaj na teritoriji Srbije. Ali praktično ,mora se vršiti vakcinacija oralnim putem i dalje jer na Bliskom Istoku,a i u okolnim zemljama ima besnila i dalje. Ako bi prestali sa time za par godina bi se ponovo pojavilo. Jedini način potpunog iskorenjivanja…

27. Nov 2024.Pogledaj

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Nisam rekao nebitno već sekundarno. Rafal se na radaru vidi pa se vidi. Veće ulaganje u sisteme elektronske zaštite, ometanja i razne mamce mu se više isplati nego komplikovanje oko cevke jer eto bode oči.

27. Nov 2024.Pogledaj