Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
Albanija potpisala ugovor za besposadne letelice Bajraktar, hoće li ih nabaviti i Kosovo?
Bajraktar je do sada, prema tvrdnjama proizvođača, prodat u 27 zemalja. Da li je među njima i Srbija? / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Albanija potpisala ugovor za besposadne letelice Bajraktar, hoće li ih nabaviti i Kosovo?

Turska izviđačko-borbena besposadna letelica TB2 Bajraktar dobiće uskoro još jednog evropskog korisnika. Generalni direktor kompanije Baykar Technologies Haluk Bajraktar objavio je preključe na svom Tviter nalogu da je sa Albanijom potpisan izvozni ugovor za Bajraktare i da je broj država koji su nabavili ovu letelicu porastao na 27. Albanski premijer Edi Rama je na ceremoniji potpisivanja ugovora rekao da su nabavljene tri letelice.

Agencija Rojters prenela je Raminu izjavu u kojoj se kaže da će dronovi, koji će biti naoružani i spremni za borbu, pomoći vlastima u brojnim oblastima, uključujući praćenje teritorije, lociranje plantaža kanabisa i praćenje šumskih požara. Međutim, on nije rekao kada će letelice biti isporučene niti da li će Albanija zatražiti nabavku dodatnih Bajraktara. Takođe se navodi da se očekuje da će obuku za korišćenje TB2 proći oko 30 ljudi.

Albanija je potpisala ugovor za tri Bajrakatra što se smatra početnom narudžbinom. Za Kosovo se nezvanično spominje čak 12 letelica / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Interesovanje Albanije za Bajraktar je medijski praćeno još od juna prošle godine kada su albanski zvaničnici posetili pogone kompanije Baykar Technologies. Pojedini mediji su tada preneli da je Albanija već izdvojila finanijska sredstva u iznosu od oko 9 miliona dolara.

Albanija tako, nakon Poljske, Rumunije i Ukrajine, postaje zvanično četvrti evropski korisnik Bajraktara, dok narudžbine za Letoniju i Litvaniju još uvek nisu potvrđene. Iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić početkom septembra dao izjavu iz koje bi se moglo zaključiti da je Srbija takođe već ugovorila letelice ovog tipa, i da želi da narudžbinu poveća, niko drugi do sada nije potvrdio sklapanje ugovora niti izneo detalje ove moguće nabavke.

Bajraktari za Kosovo, zapadno naoružanje stiglo u Srbiju?

Isti dan kada je Albanija potpisala ugovor za TB2, ministar regionalnog razvoja privremenih kosovskih institucija i predsednik Turske demokratske partije Kosova Fikrim Damka izjavio je u intervjuu turskoj agenciji Anadolija da Kosovo radi na kupovini letelica Bajraktar. Damka je, između ostalog rekao da je to dugotrajan proces koji se nalazi na dnevnom redu, da se o tome na Kosovu stalno prave studije, kao i da su već realizovane posete turskom proizvođaču. Jedna od njih bila je i poseta kosovske predsednice Vjose Osmani krajem februara ove godine.

Kao što je Tango Six oktobra 2020. godine već preneo, tadašnji kosovski ministar odbrane Anton Kuni je, na poziv ministra odbrane Turske Hulusi Akara obišao pogone značajnijih turskih proizvođača naoružanja i vojne opreme, kao što su Turkish Aerospace Industries, Baykar Makina, Nurol Makina i Aselsan. Posebna pažnja je bila posvećena školskom avionu Hurkuš i izviđačko-borbenoj bespilotnoj letelici Bajraktar.

Delegacija sa Kosova u poseti kompaniji Baykar Makina oktobra 2020. godine.

Moguću nabavku Bajraktara za Kosovo prokomentarisao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je prilikom posete Azerbejdžanu za televiziju Pink izjavio je da ‘‘to što Turci kažu da će da daju Bajraktare Prištini za nas nije nimalo laka ni lepa vest‘‘, kao i ‘‘da će to uticati na naše odnose, iako veoma poštujemo turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana‘‘.

U daljem izlaganju Vučić je, govorivši o opremanju Vojske Srbije, izneo zanimljivu informaciju da je ‘‘nešto od onoga što smo na zapadu naručivali počeli da dobijamo poslednjih dana, o tome ćemo izvestiti javnost narednih dana‘‘. Na osnovu praćenja letova na Flightradaru može se videti da je poslednjh nedelja na srpske aerodrome bilo dolazaka i odlazaka određenih transportnih aviona (kao na primer preksinoć).

Podsetimo, predsednik Srbije je početkom novembra izjavio da već dve godine kasni isporuka francuskih PVO sistema Mistral 3, dok je prethodni ministar odbrane dr Nebojša Stefanović krajem decembra prošle godine izjavio da će Srbiji u ovoj godini biti isporučeni novi radari.

Ovome dodajmo i vest da je ministarstvo odbrane Kosova skoro istovremeno prikazalo nova oklopna vozila kojima su opremljene Kosovske bezbednosne snage, u pitanju je nova varijanta turskog vozila Otokar Cobra sa daljinski upravljivom borbenom stanicom SARP takođe turskog proizvođača Aselsan. Osim toga stigla su i turska vozila BMC Vuran klase MRAP u varijanti samohodnog minobacača kalibra 120 mm.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Vl

Naš veliki turski prijatelj prodaje dronove Kosovu?!? No way?!? :)

Elem, ja sam da zaboravimo na Rafale i kako znamo i umemo napravimo neki deal sa Amerikancima za nove F-16 kao Bugari, jedino bi to bilo pouzdano pošto oni, na kraju krajeva, o svemu odlučuju za razliku od ove evropske boranije koja se ne pita mnogo.Plus nastaviti vojnu saradnju sa Španijom/njihovim delom Airbus-a, nakon što smo već kupili one C-295ice. Možda 1-2 A400M iz španskog viška narednih godina kojih pokušavaju da se otarase! I saradnja sa Izraelom oko dronova.

Zaboraviti što pre na „prijatelje sa Istoka“ sa kojima možemo da obrišemo naočare a takođe i DE/FR ekipom.

Odgovori
Mi

Ima istine. Mada meni F/A18 block3 deluje kao ozbiljni avion.

Su

Napomenuo bih da smo mi prodali Kipru i Grcima dosta opreme, i modernizovali neke sisteme. Barjaktar za Kosovo je deo iste price – ni njima se ne svidja sta mi radimo.
Sto se tice Izraela, Srbija je jako bliska sa zemljama na koje je Izrael alergican, na primer imamo dobre odnose sa Iranom, a ni sa ostalim arapesim zemljama nismo losi. Stavise, nekima isporucujemo dosta oruzja koje moze da zavrsi u Izraelu na njima nezeljene nacine. Dakle, neka ozbiljna saradnja niti moze biti ostvarena brzo, niti bez velikih promena u nasoj spoljnoj politici.
Sto se tice naoruzanja, najbrzi nacin da dodjeno do F-16 je slanje nasih MIG-29 Ukrajini, ali je verovatnoca jedino ako to uradimo preko ruskih aerodroma i sa ruskim posadama. U toj varijanti verovatno mozemo da i F-16 u Srbiji dobijemo jedino sa internacionalnim posadama, poput `99. Svaka druga varijanta je vremenski veoma duga i neizvesna, pre svega sto ce prioritet imati NATO i „prijateljske“ zemlje, pogotovo ako se sukob u Ukrajini jos vise zaostri ili prosiri.
Sa ovakvom retorikom nasih zvanicnika cudo je da bilo sta stize cak i od narucenog i placenog, a buduca kupovina ozbiljnog naruzanja je zaista pod velikom lupom.
Nama predstoji velika izmena u spoljnoj i unutrasnjoj politici, ili zaostravanje sa svodjenjem na rezervat, sa prijateljskim odnosima sa autoritarnim „demokratijama“ poput Rusije, Kine, Azerbejdzana, UAE, Madjarske, Turske, Irana,…

Vl

@Miloš
Ne razumem šta će uopšte ovolickoj Srbiji dvomotorac? Uostalom, ti novi avioni ako/kad stignu jednog lepog dana biće samo za slikanje na paradama, Pasuljanske livade i air policing.Ne znam samo šta ćemo sa manjkom pilota/mehaničara/tehničara…tu će biti najveći problem.

Ob

Ja ne vidim nikakav realan scenario nekog sukoba ikada vise sve do kraja univerzuma u kome bi za Srbiju bio problem sto Albanija ili Kosovo imaju Bayraktare…

om

Sunny@ pa vi ne smijete Rusima nametnuti sankcije koje su uglavnom simbolične i ništa ne znače. Kako vam uopće može pasti na pamet da Ukrajini pošaljete Migove. Pa jeste li svjesni što bi vam Rusi napravili. Stvarno me čudi ova mantra o F16 ili F18 pa zar ste toliko iracionalni.
Matematički gledano vi svoju točku u datom koordinatnom sustavu ne možete pronaći ako ne uvedete imaginarnu jedinicu i ne proširite ga.

Sr

@omniameamecumporto
Nije da Srbija „ne sme Rusima“ nego nasa vlast ne sme svojim glasacima….ako me razumes. Samo pogledaj ms medije tipa Politika.

Mi

Omni.., sve je moguće ali da Srbija plati 8+mozd jos 8 F-16Blok70 manje od Bugarske je nemoguće. Taj deal je primer cena američkih 4+ generacije aviona u smešno minimalnom paketu. Sve ostalo je dosta skuplje. Mislim da F-18 košta više naravno. Ljudi se zavitlavaju sa američkim Efovima kao da su iole ispod 100mil po komadu. Nije nijedan, a prodaju se sa ograničenjim kao svaki i sa saglasnošću da će se koristiti isključivo kako amerika dozvoli. Nije mi jasno kako to ljudi ne razumeju još uvek. Nema tvoj Ef odavno! Ma za sve je Falcon kriv i njegova propagand :-) Jeftinin F-35 je za nas. Spala cena 35ca kažu..

Srbija treba sa svim da saradjuje i svoje da razvija koliko god moguce jer u politici nema istinskih saveznika.

AL

Nazalost, u svemu se slazem sa tobom.
Ako vec moramo da se okrenemo zapadu, Ameri su najkorektniji i uglavnom o svemu odlucuju.
Nemci nas istorijski ne gotive, francuzi su potpuno nepouzdani. Englezi su totalno protiv nas.jedino su ostali Ameri.

Re

Pod hitno nekako dopremiti one plaćene pancire (inače ubedljivo najbolja nabavka),makar ispod žita.Nebih se mnogo petljao sa turcima nego što neko reče što više sa izraelom,uz njihovu pomoć od onih pasarsa i može nešto da bude.Eh i ameri da hoće da nam prodaju f16 ili 18 nebitno,pusti snovi.

Odgovori
Vl

@Realni
A kako to „nekako dopremiti,ispod žita“ Pancire ovde…? Ne može to da stane u koferče pa sa njim u Air Serbia :)

Piši propalo i za ove ruske pancire , helikoptere što su već ovde kod nas-kad se izraubuju moći će samo u staro gvožđe zbog nedostatka rezervnih delova/nemogućnosti remonta. Embargo na oružje Rusiji će trajati godinama,verovatno decenijama, čak i da se ovaj rat sutra završi.

Pr

Ono što Bajraktare čini toliko ubojitim je zapravo njihovo glavno oružje, raketa MAM-L, laserski vođena, sa moćnom bojevom glavom koja uništava ne samo lako oklopljena vozila, već i tenkove, a domet joj je čak 15 kilometara. Ako bi se domaća raketa RLN-IC 170 unapredila da joj se poveća domet preko sadašnjih 12 km (pominjan je potencijalni domet do 20 km u nekoj jačoj verziji) i ako bi se uvela u proizvodnju, to bi moglo da bude neko rešenje do masovnije pojave Pancira S-1. A valjalo bi i osposobiti što pre sve Orlove da mogu da nose R-60 raketu v-v, da se RV ne oslanja samo na MiG-29 – i to isto može da pomogne protiv TB-2. Mada sve to ide sporo, a i po sebi je dosta skromno rešenje. Jedino je bruka što Srbija ne sme da uvozi rusko oružje, a jake zemlje, poput npr. Indije, to i dalje mogu, bez ikakvih sankcija Zapada. No, takav je odnos snaga, šta je, tu je…

Ne

Albanija I Kosovo realne Bajraktare, Srbija realne makete ko pegaz vec 10god marketa.. Isto ce biti I za Rafale Hrvatska realne.. Mi naravno nista.
Do god Miloradovic I ostali nesposobnjakovici vode vojsku, bice vojska marketa.

Odgovori
Fe

Realne TB2 koje niko realan nije video ni čuo u Ukrajini a progutala je do sad veliku većinu svih proizvedenih, i to toliko da je i na Oryx-u sekta The True Church of Bayraktar nekako počela da zamire.

Ovde se ide iz krajnosti u krajnost, od kupujemo par aviona sa kojima može “da “se iskontroliše sve, od X do Y”, pa do “možda kupe cela tri komada TB2, šta ćemo sad?”

R-74 i pitanje TB2 je rešeno, toliko o tome. Nadam se da će ovo ipak podsetiti “nadležne” da je domet onih klonova R-13 za Pasars-16 (i RLN-1C/170) jadno premali, i da nam trebaju i rakete sa Imaging IR senzorima i glavama sa aktivnim radarskim samonavođenjem, a ne samo obećanja o dvokanalnom IC senzoru.

Re

Zaista smo u nezavidnoj situacij,ovo je ozbiljno naoružavanje kosova mic po mic ma koliko se to nekom činilo bezazleno sa bpl i povr mogu jade da nam naprave.Samo mi nije jasno kako to sa Izraelom da ništa ozbiljno nismo uspeli,a zaista bi nam ojačali vojsku.Al naši oće ne dve nego pet stolica.

Odgovori
Sr

@Realni
Nasa strategija je(do sada) produbljivanje „dobrih odnosa“ sa Turskom, investicije i saradnja sto je razumljivo skroz. Ali mi nije jasno kako su nasi izgubili iz vida da koliko god se oni trudili, Turska je nama neprijatelj i najradije bi da im opet budemo vazali, a oni ponovo imperija do Dunava ili do Beca.

Jedno je fabrika carapa, drugo je oslanjati nacionalnu bezbednost na nestabilnu polu-islamisticku imperiju koja tone u fundamentalizam.

Ob

U nezavidnoj situaciji zbog naoruzavanja? Po preliminarnim rezultatima popisa u Srbiji zivi 6.7 miliona stanovnika, toliko stanovnika ima i na Kosovu + Albanija, pri tome znatno kvalitetnijeg sa ekonomske ili vojne tacke gledista…

Bl

Aj bas da budemo realni. Albanija 3 bespilote, kosovo i ako dobiju dobice 6 komada max, ako dobiju i toliko. Imaji oklopnjake i sad uzeli par mrapova sa minobacacima. Pa cela ta njihova oprema moze da se poklopi iz Srbije za svega par sati da se i ne pridje KiM, tacnije trenutno imamo rakete i granate koje mogu lagano do Pristine .
Mnogo veci problem je placeno sto ne moze da se dobije pritom prvenstveno mislim na 4x Mi35,2 baterije Pancira, i ostale baterije Fk-3.
To je trenutno za nas ozbiljan hendikep.
Ako se nastanca dovoljno kamikaza mi igru dizemo na visi nivo i to ne samo za siptare vec i na ostale okolne zemlje.
Nase cu da pohvalim za ovu pricu sa Azerbejdzanom, to je recept kojim mi treba da primenimo na KiM kada vreme dodje.
A trenutno nam najvise nedostaju besposadne kupole (30,40,50mm) za Lazare i M80 , to bi pored modernizacije M84 trebalo da bude prioritet.

Ac

A ti bi okrenuo ledja Rusiji i Kini i oslonio se na kog?Ili ako vise volis,rekao bi Evropi i Americi necemo sa vama?Mislim da se nalazimo u veoma komplikovanoj situaciji,da ne smemo da se opredelimo jer cemo u tom slucaju nestati.Iskreno se nadam da ce posle ovog rata biti sve mnogo lakse i jednostavnije za nas.Neka sa balansiranjem izdrze jos malo,mozda se isplati na kraju.

en

Moje misljenje je da vojna saradnja sa Izraelom zavisi od volje velikog brata preko bare.Bez njih ni metak ne moze da se ugovori.

Sr

@Blue
Postoji velika razlika u tom „receptu“ Kosovo kao nezavisnu drzavu priznaje najmocnija drzava na svetu i skoro sve drzave u EU, a republiku Arcak nije priznala ni Jermenija i ni jedna clanica UN.

U prevodu Azerbejdzanu nije imao ko da „prigovori“, a nas angazman na Kosovu bi za SAD, Nemacku, Francusku itd. bio napad na „suverenu zemlju“.

Sto se tehnike tice, bilo kakvo ulaganje u M-80 konzerve je preglupo, a ni M-84 nije bas perspektivan ako cemo iskreno. Lazar i Milos su vec moderna, kvalitetna vozila.

du

Mi smo u nebrankm grozdju sto se tice Ruske opreme…Od aviona do helikoptera na prvom mestu, doci cemo na to da zbog nedostatka delova, nece moci da lete…Pod hitno se okrenuti kini, prvenstveno sto se tice pvo sistema i aviona…Na Ruse ne mozemo da se oslonimo, dok ne prodje ovaj rat a verovatno i mnogo duze a od zapada ne mozemo da ocekujemo nista dobro.Dozvolice da pazarimo neki helikopter, radar, koji mistral i slicno i to je to.Njima ne odgovara jaka Srbija.Ostaje nam samo Kina i nadam se da nasi razmisljaju o kineskim borbenim avionima a ne tamo od nekom f-16 ili Rafalu…

Odgovori
Vl

Kakva Kina, kakvi bakrači ?!? Zar nam nije dovoljno iskustvo sa nemogućnosti dalje dostave FK3 sistema? Možemo mi u teoriji da kupimo od Kine šta hoćemo ako NATO zemlje oko nas ne dozvole prelet te opreme možemo da se slikamo sa tom kupovinom, ista priča kao i sa Rusijom.

du

@Vlada
Izvini ali nije ista prica.Kina nije u ratu sa celim nato-paktom.Oni mudro cute i rade, ne ulaze u otvorene sukobe.Po vama je izgleda resenje da udjemo u nato?
Nece biti lako nabaviti bilo sta, to stoji ali ako nam neko moze i hoce izaci u susret to su Kinezi.Ponavljam zapadu ne odgovara jaka Srbija.Prodace nam nesto sitno a o borbenim avionima i nekim ozbiljnijim sistemima mozemo da sanjamo.Ako nam i uvale neki otpad, platicemo po visestruko vecoj ceni nego kada bi kupili nesto iz Kine i Rusije.
Kina nam je jedina sansa ako cemo da budemo objektivni i realni u ovoj sadasnjoj situaciji.

Mi

Ako Kina napadne Taiwan bit ce ista prica. Ako se nije naucilo na primjeru Rusije onda naprijed u nove katastrofalne odluke.

Sr

@duka
„Okretanje Kini“ je sklepani odgovor polu-drzavne propagande i ljudi po internetu koji se bave „vojnim temama“ iz razloga sto su nesposobni da se bave temama kojima zele da se bave i onda lupaju gluposti, a to se prenosi na mnoge ljude i ljudi u to veruju.

Srbija ne moze da kupi lovacki avion ili helikopter iz Kine jer je tehnicki neizvodljivo. To bi bila jako glupa odluka, ali je kretenima lakse reci „okrenimo se Kini“ nego objasniti ljudima zasto nam zapadni avion treba i ne mozemo nista drugo.

RTS-su i Politici su puna usta Kine….samo oni znaju zasto.

du

@ srbofil
Druze, ima nas dosta i mislim da smo vecina ovde koji ne zele u nato.
Ako nam vrate Kosovo, Crnu goru, dozvole ujedinjenje sa republikom Srpskom, e onda tek onda bi mozda bio za to da udjemo u nato..
Samo bi dodao da nemas ni s od Srbofila

Sr

@duka
Jel Svajcarska u NATO? Austrija? Evo Finska jos uvek nije. UAE, Indija, Brazil itd? Ko kaze da moramo biti u NATO da bi imali zapadni avion?

Tehnicki je jedino izvodljivo resenje jer niko drugi ne moze da nam pruzi logisticku podrsku ovde mimo njih i Rusije.

PV

Duka,
I nas , koji želimo sa Srbija uđe u NATO i druge zapadne organizacije ima dosta!

du

@srbofil
Mesas babe i zabe..Jeste, te zemlje koje si nabrojao nisu u natou, ali mi nemamo nista zajednicnk sa njima.Ratovali smo protiv natoa, oteli su nam zahvaljujuci tome vise teritorija.Uslovljavaju nas kad god stignu.I evo ja ti kazem ako ne udjemo u nato, nema nista od aviona i ozbiljnijeg oruzja, osim ako i mi kao ukrajina ne zaratimo sa Rusijom.Tada cemo dobiti sta zelimo.
Kupicemo po neki helikopter od njih, koji mistaral i od toga nesto ozbiljnije mozemo da sanjamo.Jel shvatas ti da oni malim Rusima nece dati nista ozbiljno?
Niste realni i navijate za zapad i ako znate da od toga nema nista, osim ako se ne odreknemo i rodjene majke…
Ako se i desi neko cudo, pa dobijemo neki rafal, cim dodje a doci ce do nekog sukoba na Kosovu, mozemo lepo avione na otpad

Sr

@duka
Imamo zajednicko jer smo od 2015. potpisnici individualnog akcionog plana tzv IPAP isto kao Finska, to je najvisi oblik saradnje neke zemlje i NATO. Kada je to potpisano, ja sam otisao na protest u NS, bilo nas je mozda 100-150. Centar je bio pun, kafici puni, ljudi su setali, gledali svoja posla i onda sam shvatio da sam ja zapravo budala jer sam poverovao mojim sunarodnicima sa interneta, poput tebe, kojima su puna usta protivljenja NATO, a nema ih nigde zapravo i znao sam kada bi jednog dana opet zaratili protiv NATO, vecine tih najglasnijih sa komentara ne bi bilo nigde.

Ja ne navijam za zapad nego za Srbiju. Ukorenio se stav da bez ulaska Srbije u NATO „nema nista ozbiljno“ ali gde su dokazi to? To svi kao papagaji ponavljaju ali na osnovu cega? Znam da je ustaljeno misljenje, ali na osnovu cega to tvrdite!?
Prosli put na ponudu su nam odgovorili sa F-16, Rafalom, Eurofighter-om i Migom 29m. Sto bi sad bilo drugacije?

Procitajte izjave komandanda nacionalne garde Ohaja ili americkog vojnog atasea Korija Sejna koji kaze da bi voleo da vidi Srbiju sa njihovom opremom. Postoje verzije Link-16 za zemlje van NATO, nije to nista sporno. Indija i Egipat su daleko veci saveznici Rusije od Srbije, pa im prodaju vojnu opremu, sto bi mi bili drugaciji?

Vl

@
Duka
„Po vama je izgleda resenje da udjemo u nato?“
Baš tako.Šta je alternativa tome? Amerikanci će i Bosnu za par godina uterati u NATO , Kosovo prvo u PzM pa onda u NATO što bi za nas bila noćna mora. I šta ćemo onda da radimo?

Odgovori
AL

Nista, ceamo globalni rasplet dogadjaja. Zapadu definitivno ne odgovara novi rat na Balkanu. Da im odgovara vic bi ga isprovocirali kao sto su sve do sada ratove u bivsoj jugi napravili, normalno uz pomoc svojih lokalnih pomagaca sa svih strana.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor