Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
“Granit 2023“: Najzanimljvije premijere prikaza, besposadne letelice, sistemi PVO, radari, helikopteri
Kineska izviđačko-borbena besposadna letelica CH-95, osetno veća od CH-92A ali takođe samo sa dve podvesne potrkilne tačke / Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

“Granit 2023“: Najzanimljvije premijere prikaza, besposadne letelice, sistemi PVO, radari, helikopteri

Izložbe i sajmovi naoružanja i vojne opreme, ali i vojne vežbe, kao i prikazi sposobnosti vojske, poput prekjučerašnjeg događaja ‘‘Granit 2023‘‘ održanom na batajničkom aerodromu povodom Dana Vojske Srbije, jedinstvena su prilika da se i šira javnost upozna sa najrazličitijom tehnikom namenjenoj svim vidovima i rodovima oružanih snaga. Entuzijastima, kao i stručnoj javnosti su svakako najinteresantnije premijere, odnosno sredstva koje se prvi put javno prikazuju, bilo da je reč o sistemu koji je u razvoju ili je već uveden u upotrebu.

Poslednjih nekoliko godina Vojska Srbije prolazi kroz proces tehničke modernizacije koju imamo prilike da pratimo upravo preko svih navedenih događaja. Na prošlogodišnjoj manifestaciji ‘‘Štit 2022‘‘ videli smo nekoliko premijera od koje su dve najznačajnije za osavremenjavanje ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane. U pitanju su bili ruski višenamenski borbeni avion MiG-29SM+ i kineski raketni sistem PVO FK-3 srednjeg dometa. ‘‘Granit 2023‘‘ je možda po atraktivnosti prvi put viđenih sistema bio dosta slabiji, ali smo videli sve što je najavljeno, sve što je nabavljeno i isporučeno u skorije vreme, pa čak i nešto više od toga.

CH-95 je uglavnom bila pokrivena maskirnom mrežom ali kada je pored nje prošao predsednik države sa gostima ona je bila sklonjena i letelica je svejedno fotografisana / Foto: Uroš Mitrović

Kao što je Tango Six već preneo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je krajem marta, najavljujući subotnji događaj, izjavio da će se između ostalog moći videti i kineska besposadna letelica CH-95. I zaista, ova letelica jeste prikazana, i jedna je od najznačajnijih premijera, iako je možda kod mnogih prošla nezapaženo jer su je prisutni pripadnici jedinice koja je koristi uglavnom držali pokrivenom maskirnom mrežom uz napomenu novinarima da je fotografisanje i sa mrežom zabranjeno. Međutim, kada je prošla delegacija predsednika države i gostiju mreža je skinuta i letelicu je bilo moguće fotografisati.

CH-95 je prikazana u posebnom delu statičke izložbe koji je bio rezervisan za besposadne sisteme gde su se nalazile i tri besposadne letelice CH-92A koje se nalaze u naoružanju već skoro tri godine. Osim toga videli smo i 4 Pegaza, ali se među njima ipak nije našao i prvi serijski primerak koji bi, kako je zvanično najavljeno, trebao da bude proizveden ove godine. Kako je Tango Six ranije preneo, fabrika aviona Utva trebalo bi da dobije ugovor za njenu serijsku proizvodnju Pegaza.

Osica – novi domaći dron-kamikaza u razvoju / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Od ostalih BPL treba istaći domaći Vrabac, u prototipskoj, standarnoj, unapređenoj i naoružanoj verziji, a jedna od premijera je i domaći, kako je navedeno, daljinski pilotirani vazduhoplov sa bojevom glavom za jednokratnu upotrebu koji nosi naziv Osica‘. Na tabli sa taktičko-tehničkim podacima moglo se videti da letelicu razvija Vojnotehnički institut, da se upravljanje letelicom ostvaruje putem bežične radio-veze, da letelica poseduje optoelektroniku sa funkcijom praćenja cilja. Pogonsku grupu čini elektro motor, maksimalna poletna masa je 8 kg, operativna brzina leta 120 km/h, operativna visina leta do 500 m iznad tla, istrajnost leta je više od 30 minuta, radijus dejstva do 20 km, a bojevu glavu (b/g) čini kumulativna b/g kaliba 90 mm probojnosti 500 mm, preuzete sa ručnog bacača raketa M-79 Osa.

Ispod BPL IKA-20-M nalazi se novi dron kamikaza sa fiksnim krilima tipa IKA-81 / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Još jednu premijeru videli smo u izložbenom delu kompanije PR-DC, u pitanju je naoružani dron kamikaza KAM-81 koji je još u fazi razvoja. Reč je o letelici sa fiksnim krilima, za koju je predviđeno da se ispušta sa letelice IKA-20-M čime se izbegava potreba za rampom za poletanje ili dodatnog motora. KAM-81 je napravljena od kompozitnih materijala, pogonska grupa je elektromotor, maksimalna brzina je više od 120 km/h, dometa preko 60 km, upravljanje je pomoću optoelektronike ili automatski uz primenu satelitske navigacije. Letelica može nositi jednu minobacačku minu kalibra 81 mm mase 4,1 kg sa upaljačem, sa 900 gr eksploziva i efikasnim radijusom dejstva od 18 m. Pošto poseduje optoelektroniku može služiti i kao izviđač sa mogućnošću slanja informacija ostatku sistema.

Svemu ovome dodajmo i da je Vojska Srbije sada opremljena najverovatnije velikim brojem kineskih malih jeftinih komercijalnih dronova DJI Mini 3 PRO. Ove letelice su najverovatnije nabavljene zbog toga što se očigledno pomno prate dešavanja u Ukrajini gde se komercijalni dronovi različitih proizvođača, veličina i namena, koriste u ogromnom broju, za različite zadatke, korist od njih je veoma značajna ali su značajni i gubici ovih letelica što nije toliko važno jer su jefitni i svima lako dostupni na tržištu.

Druga, prvi put viđena varijanta Mistrala 3+ u Srbiji. U pozadini se vidi sistem PVO PASARS u verziji sa dve rakete Mistral / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Pored CH-95, druga prema našem mišljenju glavna zvezda ujedno i premijera prikaza je bio francuski raketni sistem veoma malog dometa (kako se to danas definiše VSHORAD – very short range air defence) Mistral 3+. Do sada smo zvanično znali da se nabavljaju dve varijante, jedna koja se integriše na domaći artiljerijsko-raketni sistem PASARS na kome smo do sada videli gabaritno-težinske modele raketa, a sada smo imali prilike da prvi put vidimo i drugu, standardnu portabl varijantu lansera na postolju za jednog strelca.

Mistral 3+ je sistem kojim se može dejstvovati na širok spektar ciljeva, od aviona različitih tipova i namena, helikoptera, besposadne letelice, krstareće rakete, podzvučne i nadzvučne vazduhoplovne rakete vazduh-zemlja. Raketa kalibra 90 mm dužine 1,9 m ima veoma savremenu glavu za samonavođenje velike osetljivosti sa pasivnim infracrvenim detektorom (IIR – imaging infrared), masu bojeve glave od 3 kg, raketa radi po principu ‘‘lansiraj i zaboravi‘‘ (zahvat cilja pre lansiranja), efikasan domet po daljini je od 500 m do 7,5 km i od 5 m do 6 km po visini, vreme reakcije sistema je obično oko 6,4 sekunde.

Kako smo saznali, u toku su dalja ispitivanja Mistrala na sistemu PASARS, a istovremeno nam je rečeno da je verzija PASARS-a sa raketama Strela-2 i Igla uvedena u naoružanje. Ostim toga, dobili smo i informaciju da za sada PASARS-i idu i trupnu PVO odnosno u PVO Kopnene vojske. Međutim realno je da će oni ući i u sastav RV i PVO, na primer kao sredstvo za odbranu vazduhoplovnih baza.

Najnovija verzija PASARS-a sa familijom domaćih raketa RLN sada smeštenih u kontejnere. Pored oruđa se nalazi prvi put viđena raketa RLN-RF / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Kad smo kod PASARS-a, među velikim brojem ovih oruđa koje je bilo prisutno, u varijantama bez raketa, sa raketnim sistemima Mistral, Strelama-2 i Igla, uočili smo i novu varijantu koja se nalazi u razvoju, a koja ima domaće rakete zemlja-vazduh koja se nalazi u kontejnerima koji se koriste na sovjetskom raketnom sistemu malog dometa tipa Strela-10.

Ova verzija naravno poseduje i radar za obeležavanje odnosno osvetljavanje cilja, a predviđeno je da se koristi čak tri tipa rakete, tu je nova, do sada neviđena poluaktvno radarski samonavođena raketa RLN-RF, i od ranije poznate rakete RLN-TK sa pasivnim matričnim tragačem, kao i infracrveno samonavođena raketa RLN-IC. Za sve rakete se navodi da imaju domet od 12 km po daljini i 8 km po visini, za verziju RLN-RF se navodi da će imati mogućnost zahvata ciljeva i nakon lansiranja (LOAL – lock-on after launch), privremeno je kod ove verzije primenjena glava za samonavođenje od stare sovjetske rakete vazduh-vazduh R-3R.

Nenajavljena premijera i iznenađenje događaja, radar za otkrivanje i praćenje malogabaritnih ciljeva Thales GS-40 / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Jedno od sredstava za koje do sada nismo uopšte znali da će biti nabavljeno, a koje je prikazano u subotu, jeste taktički višenamenski radar malog dometa Thales GS-40 (Ground Smarter 40) koji je namenjen za osmatranje vazdušnog prostora i otkrivanje ciljeva male odrazne površine u svim vremenskim uslovima. Posebno se naglašava da se ovim sredstvom mogu otkrivati i pratiti ciljevi veoma malih dimenzija, poput mikro besposadnih letelica, da se može otkrivati neprijateljska artiljerijska vatra sa proračunom tačke lansiranja i pada balističkih projektila, raketa ili granata.

Kako smo saznali, radar će biti uvezan i sa sistemima PASARS, jer je namenjen i trupnoj PVO, može otkrivati ciljeve u pokretu u zaštiti trupa na maršu. Tu je naravno i praćenje ciljeva u vazdušnom prostoru sa, kako se navodi, visokom preciznošču za potrebe navođenja sistema artiljerijsko-raketnih jedinica PVO malog dometa. GS-40 je AESA radar koji radi u X-opsegu, maksimalni domet po daljini za otkrivanje cilja velikog radarskog odraza je do 150 km, maksimalna visina otkrivanja cilja je do 10 km, maksimalna brzina rotacije antene je do 60 obrtaja u minuti, može istоvremeno pratiti maksimalno do 400 ciljeva, klasifikacija ciljeva se vrši automatski upotrebom algoritама veštačke inteligencije, a potrošnja sistema je manja od 10 kW. Predviđeno je da se u domaćoj izvedbi radar postavi na samohodno vozilo, za sada se nalazi na prikolici. Ono što je još interesantno je da sredstvo predstavlja militarizovani civilni radar Weibel XENTA-M danske proizvodnje.

Za ovaj primerak aviona J-22 “25122“ (što ustvari nije njegov pravi evidencijski broj) moglo bi se reći da je demonstrator modernizacije jednosedih Orlova / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Na statičkoj izložbi vazduhoplova bio je izložen dobar deo aviona i helikoptera sa kojima raspolaže RV i PVO. Jedan od njih je bio i jurišni avion, jednosed J-22 ‘‘Orao‘‘ prvi put viđen sa elementima modernizacije koja je predviđena za ovaj tip aviona, a koji su do sada viđeni samo na dvosedima NJ-22 koji su takođe mogli da se vide na ovom događaju. Tango Six je međutim došao do saznanja da to nije prvi jednosedi avion koji je ‘‘serijski‘‘ modernizovan, već da je služio samo za prikaz.

Jedan od tri helikoptera Super Puma H215 MUP-a Srbije / Foto: Uroš Mitrović
Posada Kamova prikazuje dejstvo vodenim topom / Foto: Uroš Mitrović

Gost Vojske Srbije na obeležavaju svog Dana, bila je Helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. U letačkom delu programa široj javnosti su uživo prvi put prikazali dva nova tipa helikoptera bsa kojim raspolažu. Iako su mediji, pa i samo ministarstvo, ove helikoptere već više puta prikazali, zvanično oni nisu predstavljeni. Ovu priču pratio je i Tango Six, a radi se naravno o francuskom srednjem višenamenskom helikopteru H215 Super Puma i ruskom protivpožarnom helikopteru Ka-32A11BC.

Posada helikoptera H215 je imala izuzetan letački nastup, i pokazala koliko ovaj tip helikoptera ima dobre manevarske sposobnosti. Mnogima je zanimljivija bila pojava vatrogasnog Ka-32 čija je posada demonstrirala dva načina gašenja požara, vodenim topom i vertikalnim ispuštanjem vode iz podtrupnog rezervoara.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

St

Stavite jos koju raketu na PASARS, dve rakete se potrose u sekundi.

Odgovori
ta

Nemoj da te ovi DBovci i makete zavaraju nema nista od novih raketa osim Mistrala. Nista nije ni u prototipskoj fazi niti se priblizilo TOC. Mogu ti nabrojati preko 20 njihovih navodnih projekata raketla. U pravljenju maketa su vrhunski i tu treba da traze posla.

St

@takonekako
Bez brige, ne varaju me, jasno mi je da od svega predstavljenog jedino PRDC uzima neke pare, mada i on ima megalomanske price „imamo 10000 narucenih dronova, pravimo dronove nosace drugih dronova“…
Samo kazem, ako smo odlucili da i dalje guramo PASARS daj da uradimo koliko toliko kako treba, i da u nekom trenutku dodje do toga da je naoruzan sa 4-8 raketa i konacno da uvedemo u upotrebu tu novu miniciju o kojoj se prica godinama.

Al

Tacno, bar cetri komada

Al

Koliko sam mogao da ispratim, mislim da nisu prikazani: Oganj M-18, Tamnava, Šumadija, Aleksandar.Naj jači sistemi nisu bili prikazani, čak šta više bilo je govora da se već trebalo nalaziti u operativnoj upotrebi od 4 do 6 Tamnava. Sve u svemu drago mi je što vidim našu vojsku tu gde jeste i što polako hvata i ako sa malim koracima priključak sa onim većim i jačim, barem u nekim sverama opremanja.

Odgovori
Gr

Bili su prototipovi Tamnave, Šumadije, Aleksandra i M21 na kontra strani, kod hangara.

Il

Boze, kako si mogao da pomislis da ovakav spektakl moze da prodje bez Sumadije i drugih ZDRP-ovih sklopocija?

Ma

Tamnava više nije prototip. Proizvodi se za Kipar, a sama njihova kupovina je i injekcija koja će rezultovati opremanjem VS istim sistemom.

Aleksandar ćemo videti u Vojsci Srbije vrlo verovatno sredinom sledeće godine, kada budu završene isporuke još 3 baterije Nore.

Ma

I da, naručili su 2 baterije modularnih Ognjeva, što uključuje i lansirne module i same projektile ALAS, pošto se već koriste na toj platformi.

Vo

Prikazani su svi ali u broju komada 1

Gr

@Marko
Ako od Kiprana dobijemo keš za tu nabavku super, al bojim se da će ići neka kompenzacija za njihove Mi 35ice. Vrhovni ih pomenu sad na prikazu što znači da se nije odustalo od njih.

Ma

@Grga Nije ni bitan toliko keš, koliko da se proizvodnja uopšte pokrene…

Th

@Grga
Nisu li Kiparski helikopteri pre isteka svih resursa ? Zasto se nije uzelo
odmah 3 puta vise Mi-35 ? Novo je novo. Svi bi bili isti. Ne znam. Da bi
to vredilo bili bi vec davno kod Ukrajinaca. Celo vreme se pitam zasto
Kipar ima tehniku koja vecinom nije u sastavu Grcke. Korupcija ?

PS

@Thomas
I da ne vredi bilo bi davno kod Ukrajinaca (predato im do sada tone i tone krševa) tako da… Kipar je komplikovana priča, imali su embargo na uvoz oružja iz SAD od 1987. do 2020. koji je samo delimično podignut. A uostalom malo guglanja nije na odmet. Ne može sve na tacni ;)

Lu

Zasto ne kupimo licencu za Kineski QW12 MANPADS, jer moze CH95 da nosi sistem ometanje? Ako ne pa onda treba kupiti FH95 sa ometanjem i jos moze da nosi na cetiri podvesne tacke 4 malih FH901 kamikazi drona i jos dve rakete. Samo nama su protivradarske rakete. Multi jamming station i ometanje Optoelektroniku i ELINT to je kicma odbrane da locira i skuplja radarske signaler, radio, ometanje its. I pasivni radari Vera NG ceska ili Twadri Nemacki ELINT i Pasivni radar u jednom kamijonu. Nebi bilo lose uzeti Cyber Security od Izraela i za infrastrukturu,oni su najbolji.
Umesto bacati pare na nove stadiome kao da smo Seria A bolje od Juzne Koreje kupiti amfibijski K21 Redback sa topom 30mm dve ATGM u kupili ultra moderan i ne mora 100od jednom nego mozda 40 sa opcijom za jos 40-60. I njihov MANPADS kao Mistral ali kosta manje i srusio 90% na testovima ima i lanser sa dve rakete i svoj-tudj, cesto dele nesto od tehnologije ili kupimoLucifdr 30 za testiranja i obrnuti inzinjering, veci to rade s mi pricamo domaca pamet vise megalomanija.

Vl

Pola stvari koje su prikazane makete i prototipovi, pocevsi od mucenog Lazanskog, Mrapa M20 do Pegaza i Gavrana. Da se tako gleda VS bi bila medju vodecim silama Evrope.

Odgovori
А

@Vlado

И мене интересује када ће људима доћи у главу да сви произвођачи широм света на овакве и сличне догађаје воде гомилу макета и прототипа, јер је маркетинг потенцијалним инвеститорима и корисницима увек једна од битнијих функција оваквих и сличних догађаја. Али само је СДРП „експерт“ због овога, а осталима се то уопште не занемарује.

Ma

Predstavljeni su serijski proizvedeni MRAP-ovi, a čujemo da je Pegaz pred serijskoj, FAP je inače na prikazu vojsci isporučio 12 novih FAP-2228 za transport kontejnra za upravljanje tim letelicama…

A inače, smešno je uopšte u takvoj konotaciji i pominjati Lazanskog i Gavrana. Ta sredstva su predstavljena pre 2 ili manje od 2 godine!

Re

Radar malog odraza,CH-95, Mistrali su svakako vredni pažnje.Ostalo su poluproizvodi.Negde je rečeno da smo modernizovali “ Iglu“ ali samo štura informacija pa čisto ako je neko više upućen u taj projekat da iznese šta je tu modernizovano.I vezano za „Pasarse“ jel proizvodimo ili ne programiranu municiju,bez te municije džaba krečenje.Nigde nema snimka korišćenje te municije kod nas.Inače sa njom,Mistralima i tim domaćim RLN-RF raketama( ako zažive) i 3D radarima Pasarsi će stvarno biti pun pogodak.

Odgovori
St

Mislim da je to pod uticajem izjave glavnokomandujuceg da cemo modernizovati iStrelu 2m jer nam treba jeftino oruzje za borbu protiv jeftinih dronova. pa bi bilo dobro da on kao autoritet za dronove i PVO sisteme kaze kako je ta borba zamisljena. moza u nekoj emisiji na Hepi tv, kad zavrsi goorancije o Kurtiju i pobedi za formiranje ZSO.

PS

Imate i na snimcima prenosa sa Batajnice to za Iglu. Termovizija, uvezivanje, ovo ono…Nije tačno da nema snimaka korišćenja 3P municije, nema je uvedene ali sa testiranja ima.

Б

С обзиром колико се оруђа тренутно прави на линијама и модернизује уз пар јачих набавки из иностранства моћи ћемо да склопимо фину војску која далеко превазилази економске параметре наше земље. Само још да се уведе обавезно служење војног рока. Има још пар корака које Србија мора да уради и имаће заиста респектабилну војску чак и у Европским оквирима.

Odgovori
Bu

Odlican tekst!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor