Francuske vazduhoplovne i kosmičke snage saopštile su juče da u periodu od 4. do 8. novembra razmeštaju tri svoja višenamenska borbena aviona Rafal u hrvatsku vazduhoplovnu bazu ’’Pukovnik Marko Živković’’, na aerodromu Pleso kod Zagreba.
Kako se navodi, Rafali su tamo poslati kao deo operacije MORANE (Mission De Mise En œuvre De l’arme Aérienne), a cilj izvođenja ove misije je uvežbavanje sposobnosti da se u kratkom roku francuske vazduhoplovne snage rasporede u savezničku bazu, uz najmanju moguću logističku podršku, oslanjajući se na resurse zemlje domaćina.
Takođe se napominje da zajednički rad sa hrvatskim ratnim vazduhoplovstvom ima za cilj jačanje saradnje i povećanje kapaciteta za obostranu podršku u slučaju potrebe veoma brzog i prilagodljivog raspoređivanja, u skladu sa logikom disperzije i preživljavanja snaga.
Uz Rafale iz 30. lovačke brigade, 118. vazduhoplovne baze Mont de Marsan, na zagrebački aerodrom je sleteo i francuski transporter C-130J iz vazduhoplovne baze „Évreux“. U transportnom avionu nalazili su se pripadnici francuskih vazduhoplovnih i kosmičkih snaga određeni za ovu misiju, kao i smanjena količina tehničkih setova neophodnih za održavanje aviona:
– Tokom ove misije, Rafali će učestvovati u izvršavanju nekoliko vazduhoplovnih zadataka. Jedan od njih će biti deo misije obezbeđivanja istočnog krila NATO, u vazdušnom prostoru Rumunije. – navodi se u saopštenju francuskih vazduhoplovnih i kosmičkih snaga.
Iz ministarstva odbrane Hrvatske su dan ranije obavestili javnost o planiranim aktivnostima hrvatskog i francuskog ratnog vazduhoplovstva:
– U okviru bilateralne suradnje Francuskih zračnih i svemirskih snaga (Armee de l’Air et de l’Espace) i Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, piloti 191. eskadrile lovačkih aviona 91. krila i piloti Francuskih zračnih i svemirskih snaga će u vremenu od 5. do 8. studenog 2024. u vremenu od 10:00 do 15:00 sati uz pridržavanje svih sigurnosnih mjera provoditi redovite letačke aktivnosti tijekom kojih se ne očekuje probijanje zvučnog zida. Riječ je o međunarodnoj aktivnosti MORANE koja se provodi u hrvatskom zračnom prostoru i planirana je Međunarodnom obrambenom suradnjom za 2024. godinu –
Na video materijalu hrvatskog Ministarstva odbrane može se uočiti da su na francuske Rafale podvešavane vežbovne laserski vođene avio-bombe GBU-12.
K
Izvrsno, dosta se primjetilo prosla dva dana da se vise leti nad Zagrebom. Treba to sad stalno tako, sto je cesce moguce letjeti sa francuzima a i istalim korisnicima Rafalea. Na uvjezbavanju pilota se jednostavno ne smije stedjeti.
Srbofil
@K
Iskustva sa korisnicima Rafala su važna, kasnije će još važniji biti DACT.
Sunny Boy
@K
Da li pod uvezbavanjem sa „ostalim korisnicima Rafalea“ jednog dana podrazumevas i vazduhoplovstvo Srbije?
Koliko god se nekima dize kosa na glavi od same pomisli, ja bih voleo da postoji saradnja vojski Srbije i Hrvatske, zajednicke vezbe za obezbedjenje vazdusnih prostora, situacije sa teroristima, obezbedjenje vaznih osoba, spasavanje, medicinska evakuacija, elementarne nepogode i slicno. A voleo bih i saradnju vojnih industrija, siguran sam da bi mogli jedni drugima ponuditi stosta i jedni druge nadopunjavati.
K
@Sunny Boy
Naravno, ukoliko se za to steknu sigurnosni uvijeti. Volio bih i da se srpski piloti školuju u novom centru koji se razvija u Puli.
@Srbofil
Da, ali to cemo jos neko vrijeme morati cekati. Nadam se ne predugo.
Nenad N.
@Sunny Boy
Ne postoji realna potreba za time. Nismo to radili ni sa Migovima 21. Sa zemljama NATO vec imamo odlicnu vazduhoplovnu saradnju.
Thomas
@Sunny Boy
@K
Prije ce Iran i Izrael praviti zajednicke vjezbe. Sama pomisao na to
granici na ludilu. Srbi mogu ici svojoj pravoslavnoj braci Grke. Tu
je jos Egipat.
Sta bi bilo da jedna delegacija iz Chine ili Russie u posjetu dodje?
Malo da pogledaju Rafale iz blizine. Jos da se Srbiji proda rakete
Meteor ili/i Mica NG.
Do sada se samo cijena od prilike zna i da ce Rafali biti novo
proizvedeni. Vjerovatno na stetu Franzuske avijacije. Niko drugi
nebi dao Srbiji preko reda. I ovako se na njih jako dugo ceka.
Da su Hrvati sa svojih skupocjenu opremu skinuli dok vjezbaju je
normalno i opci obicaj. To da sada sami Francuzi na losije opremljenim
avioniman lete je sramota. Neki bi rekao i veleizdaja.
Nenad N.
@Tomas
Francuzi lete na onome sto se trenutno koristi. Bas kao i svi. Oprema se ponekad skida, a ponekad se vezba i rad na njoj. Za Kinu i Rusiju tehnologija Rafala svakako nije nepoznanica. Srbija leti aktivno sa Madjarskom, Bugarskom i Rumunijom. Sa Grckom jos ne. Kruze glasine, a lepo bi bilo da da su istinite, da cemo na prolece videti madjarske Gripene na vezbi na Batajnici.
Nikola
@Thomas
Jeste, Rusi i Kinezi ne znaju sta je avion i raketa. Jedva cekaju da vide Rafal i Meteor pa da brze bolje odu kuci i da iskopiraju.
Daleko od toga da podcenjujem Francuze i njihovo naoruzanje, ali ono sto su Rusi pravilo jos tokom bivseg SSSR-a o tome Francuzi mogu da mastaju i dan danas.
Istomi Kina. Poglejte na sta je licila kineska vojska pre nekih 30 godina, a gde su danas. Onda pogledajte gde su bili Francuzi pre 30 godina, ili generalno cela Evropa, a gde su danas. Videcete da Kinezi grabe krupnim koracima napred, dok ovi drugi iz Evrope ili idu u rikverc ili tapkaju u mestu…
NixPix
Zanimljivo, francuski Rafali opremljeni istim senzorskim paketom kao i hrvatski.
KK
@NixPix
Zanimljivo, i sam sam to primetio (nedostatak senzora). Bilo bi zanimljivo saznati da li je bilo i bojevog gadjanja?
@Sunny Boy
Puno je sada Francuske/NATO kompatibilne opreme na uskom prostoru s obe strane granice (avioni, radari, PVO pogotovo ako RH ide u Aster) . Lovci su svakako kompatibilni i 100% ce Francuzi pokusati da izvedu neke zajednicke vezbe na principu kompatibilnosti. Jer cemo oboje graditi i raditi infrastrukturu po njihovim standardima. Ako se sami ne mozemo dogovoriti mislim da ce postojati vanjska ruka koja ce to pokusati resiti.
NixPix
Nije bilo bojevog gađanja. Ovo su vježbovne bombe, radi se trening / provjera tehničara i njihovo snalaženje u međunarodnom timu. Francuzi su došli u partnersku bazu od kuda će par dana izvoditi trening misije zajedno sa domaćinom, jedna od njih je pripremanje francuskih rafala za misiju iznad Rumunjske, gdje će ih HRZ ispratiti do granice i ponovo dočekati. Što se tiče senzora, to su modularni uređaji (plug’n’play) koji se stavljaju po potrebi.
Vladimir
Eto, sad se vidi kolika je greska nabavka ovih preskupih francuskih krseva… samo 2 meseca jos da smo sacekali. Posle pobede Trampa, svo oruzije ce ponovo biti dostupno, samim tim i bolji i jeftiniji avioni iz Ruske federacije. Uzasno skupa greska…
KK
U ovoj fazi dok se tinta nije osusila na hartiji, jos se lako otkaze. A nije da potraznje za Rafalima nema.
Samo jes’ siguran da ce odmah sve Rusko oruzje biti dostupno? Jel’ se rat zavrsio? Hoce NATO propustiti avione? Jesu sankcije dignute ili hoce li biti dignute skoro? Koliko ce fabrike morati raditi da nadomeste sve unisteno pre se pocne s proizvodnjom za izvoz?
Sima Kosmos iz dalekog svemira
Dodao bih na to i pitanje: Koje avione iz Rusije?
Scream
@Sima Kosmos iz dalekog svemira
Yak 130, su 35, a za jedno 10 godina su 75 (:
Nenad N.
@Vladimir
Odlicno. Sto se tice ruskih aviona mozda bi nam Tramp najzad prodao F18.
@KK
Ne moze da se otkaze. Dvanaest posto sume je vec placeno, a do januara ce biti i 25%. Raskidanje ugovora bi znacilo nevracanje tog novca, plus penale. Isplativije je ipak ih kupiti.
22201
Naravno, i svi će prodati svoje renoe, pežoe, citroene… a kupiti lade, moskviče i volge!?
Igor
Koji je to auto bolji od moskvicha? Jeste da niko u istoriji nije sklopio ugovor za borbene avione i vec poceo da ih placa, a o naoruzanju tek pregovara, ali konacno da se resimo ruskih kanti, nek kosta sta kosta. Srpski san, “jeftinije, a dobro”, to ne postoji.
Srbofil
@Vladimir
Predviđanje dubućnosti nije egzaktna nauka, ali poprilično sam siguran da pošto još uvek nismo dobili helikoptere i pancire koji su avansirani pre 4 godina, da ne bi dobili taj vaš avion iz Rusije jedno 10 godina. Tako da Rafal…
Sivi
Kad dodje ono je sto je placeno prije nekoliko godina onda razmisljajte o nabavci novog iz Rusije. Ne mogu svoje potrebe namiriti proizvodnjom, o izvozu nece biti govora narednih 10 godina sve da danas rat stane. A nece stati. I pitanje je kad stane Ukrajina, sto ce se novo zapaliti. Mislim da je Rafale iako skup, najsigurniji izbor koji se mogao napraviti.
Vlad
Problem je što će nakon završetka specijalne vojne operacije Rusiji biti potrebno neko vreme da završi amortizaciju i zameni „potrošene“ avione zbog letova u ratnim uslovima. Bačen je i odroman broj raznih vrsta FAB-ova i napravljen ogroman broj sati naleta.
Nenad N.
Radi se o tome sto i Rusija, ono malo aviona sto je prodala za vreme SVO nije naplatila znacajno jeftinije od srpskih Rafala. To sada toliko kosta pa kosta. Niko nije kriv sto se Srbija deset godina neckala oko Rafala. Izgleda da ce Irak da prodje jos skuplje.
Nikola
Sve sve, ali placem od smeha kad vidim da neko poredi automobile i vojne avione i naoruzanje.
Poredite babe i zabe, najblaze receno…
Vladimir
Za 6 godina, kada stizu Rafali, Chreckmate ce sigurno biti dostupan. Mozda ne u full planiranoj hibridnoj konfiguraciji, ali svakako ce biti na trzistu. Pa ako se odmah stane u red…
Znam da nije najpametnije kupovati prve primerke dok tehnologija jos nije sazrela, tj otklonjeni nedostaci, mada gledajuci F-35 koji ni posle 20 godina ne valja nicemu, SU75 za mnogo manje pare ne moze biti losiji izbor od do tad vec zastarelog Rafala
Zagy
@Sima Kosmos iz dalekog svemira
Sukhoi Su-75 Checkmate za samo šah-mat :)
Sima Kosmos iz dalekog svemira
Može. Još samo da poleti.
Medo s mora
Valjda ti je jasno da je to još nepostojeći avion.
Invictus
Koliko smo lose prosli u odnosu na Hrvate po pitanju rafala a da nismo toga svesni, ali dobro, bar ce biti dobri za airpolicing
Thomas
@Invictus
Za taj airpolicing je dovoljan top i Mica IR.
Tipsi
Neki jesu svesni. Verovatno cemo dobit bolje (ako izuzmemo Nato stvari, Link 16, meteor itd) , ali pitanje dali je 3x bolje? a odgovor je NIJE