BEG airport status
Zajednička vežba traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu „SAREX 22-17“ Helikopterska jedinica MUP-a Srbije u pretragu šalje dva helikoptera. Jedan locira ELT, drugi prevozi medicinare i kasnije povređene / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Zajednička vežba traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu „SAREX 22-17“

Spasilačko-koordinacioni centar (SKC) Direktorata civilnog vazduhoplovstva, Helikopterska jedinica MUP-a, Vojnomedicinska akademija, SMATSA i Operativni centar Komande RV i PVO sproveli su juče jednu od najkompleksnijih vežbi traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu pod nazivom „SAREX 22-17“.  Vežba je izvedena sa preko 60 učesnika.

„SAREX 22-17“ formalno je opisana kao „vežba punog kapaciteta“ i organizovana prema godišnjem planu vežbi Sektora za traganje i spasavanje Direktorata. Kako su u DCV-u rekli za Tango Six, vežba je prošla uspešno i ovom prilikom primenjeno je nekoliko novina:

– Vežba punog kapaciteta (ICAO level III „Full Scale Exercise“) sprovodi se radi ocenjivanja funkcije SKC i angažovanih učesnika u traganju za vazduhoplovom i spasavanju lica u civilnom vazduhoplovstvu odnosno spasilačkih jedinica za traganje i spasavanje. To su Helikopterska jedinica MUP-a, dežurni tim Vojnomedicinske akademije, Operativni centar RViPVO kroz korišćenje helidroma VMA, kao i službe za uzbunjivanje (Alerting Service) SMATSA.

Poslednje pripreme pred poletenje na misiju traganja i spasavanja / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Bitan segment vežbe predstavlja zapravo njen početak i koordinacija sa ITMCC centrom Cospas-Sarsat satelitskog sistema za detekciju aktiviranog radio-predajnika za  slučaju nužde, ELT-a (Emergncy Locator Transmitter). Za potrebe ove vežbe ELT je bio aktiviran u pokretu simulirajući situaciju kada ga pilot aktivira u nuždi, u slučaju gubitka radio kontakta, a pre sletanja.

Prema očekivanju, satelitski sistem Cospas-Sarsat detektovao je ELT aktivaciju i putem Kontrolnog centara misije ITMCC iz Barija u Italiji informacije je dostavio SKC. Dalje je testirana priprema i način uzbunjivanja, delovanje angažovanih učesnika tokom sprovođenja operacije traganja i spasavanja.

Vežba je imala za cilj proveru zajedničkih procedura, praćenje preuzetih mera i postupaka angažovanih učesnika shodno potpisanim sporazumima, od alarmiranja SKC-a i dežurnih jedinica, preko angažovanja učesnika u operaciji traganja i spasavanja, sve do pružanja prve pomoći unesrećenima i transporta do odgovarajuće zdravstvene ustanove i medicinskog zbrinjavanja. – rečeno je iz DCV-a i naglašeno da je pored zadatih ciljeva, prvi deo vežbe učestvovao u međunarodnom testiranju novog MEOSAR satelitskog sistema COSPAS/SARSAT, kroz detekciju ELT-a koji je u pokretu.

Helikopterska jedinica MUP-a je u vežbi upotrebila svoja dva helikoptera – Bell 212 i Jet Ranger (Bell 206). Tim za traganje u Jet Rangeru je inicijalne geografske koordinate (koje su više puta ažurirane u realnom vremenu) dobio kroz Plan traganja od SKC,  a preko satelitskog centra u Bariju u Italiji. Dobijene koordinate posada Jet Ranger-a je pretvorila u okvirnu zonu traganja do koje je preciznije doletela koristeći sistem za lociranje (Radio Direction Finder). Za njim je leteo Bell 212 sa ekipom tima spasioca koji su po dolasku na mesto udesa, pružili prvu pomoć povređenom i transportovali ga do heliodroma na VMA, gde je preuzet od strane dežurnog tima VMA.

Tango Six portal će sledeće nedelje emitovati sadržajniju video reportažu o celokupnom toku vežbe i svim njenim bitnim segmentima.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

Evropa je ustvari jako podeljena u svakom pogledu i zbog toga jačanje i stabilnost ide sporo i teško. Mislim da se to zaboravilo nekako pod američkim NATO kišobranom, ali takodje i generalno, to jest ne vojno. Nadam se da će mudre glave i mir prevladati promenama koje slede.

30. Mar 2025.Pogledaj

K na: Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

Treba biti realistican u nadama i ocekuvanjima. Daleko smo jos od pravog europskog ujedinjenja po tim pitanjima, ali to samo znaci da svaki pa i najmanji korak naprijed treba dobro docekati.

30. Mar 2025.Pogledaj

omniameamecumporto na: Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

Trump i Musk rade gluposti i nanose najveću štetu Americi. Ima ipak nešto dobro u svemu, probuditi će i preustrojiti Europu odnosno EU i napraviti od nje ekonomsku i vojnu silu.

30. Mar 2025.Pogledaj

Kosovo i Metohija na: [EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

Treba uložiti posebni napor da se razvoj i testiranje Vile 1/2 dovede do kraja sljedećih par godina. Za to treba poseban tim stručnjaka i financiranje neovisno od drugih projekata koje razvija vojna industrija, a mogli bi na osnovu RLN 1c/r da razvijemo raketu kratkog dometa ako ima volje tj,.. ako država to shvati ozbiljno i…

30. Mar 2025.Pogledaj

Fishbed na: Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

Brigada zračnih snaga i protuzračne obrane Oružanih snaga BiH sa svoja dva helikopterska skvadrona ima tu sposobnost i kontinuirano provedi zadaće MEDEVAC i traganja i spašavanja (STS). A takve zadaće obavlja i Helikopterski servis BiH entiteta Republike Srpske, koji ovih dana ulazi u sastav MUP-a RS. EUFOR u tome pomaže kad se zatraži pomoć od…

30. Mar 2025.Pogledaj