BEG airport status
Niškom aerodromu dva hektara zemljišta za izgradnju novog kontrolnog tornja; Početak radova tokom naredne godine SMATSA obezbedila 14 miliona evra za izradnju i opremanje tornja / Foto: Aerodrom Konstantin Veliki

Niškom aerodromu dva hektara zemljišta za izgradnju novog kontrolnog tornja; Početak radova tokom naredne godine

Veće grada Niša donelo je odluku o izmeni Plana detaljne regulacije aerodroma „Konstantin Veliki“ što će omogućiti da oko dva hektara gradskog zemljišta bude prodato SMATSA-i za izgradnju novog kontrolnog tornja na tom aerodromu, prenosi „B92 portal“.

Kako pišu, sekretar sekretarijata za planiranje i izgradnju Igor Igić rekao je da je SMATSA obezbedila 14 miliona evra za izradnju i opremanje tornja na aerodromu „Konstantin Veliki“ i dodao da Grad obezbeđuje dokumentaciju neophodnu za gradnju, te da se početak radova očekuje tokom naredne godine:

– Već su završeni urbanistički projekat i idejno rešenje novog kontrolnog tornja. Novi kontrolni toranj omogućiće kontrolu letova u Srbiji, Crnoj Gori i u delu Bosne i Hercegovine. On će predstavljati rezervnu varijantu tornju u Beogradu. –

Prema njegovim rečima toranj će biti izgrađen na severnoj strani niškog aerodroma i biće visok 26,5 metara.

Igić je podsetio da je postojeći toranj podignut 1993. godine kao privremeno rešenje i da više ne može da zadovolji potrebe niškog aerodroma kao savremene vazdušne luke, prenosi B92.

Podsetimo, početkom aprila ove godine direktor SMATSA-e Radojica Rovčanin rekao je povodom podizanja novog kontrolnog tornja na „Nikoli Tesli“ da se uporedo radi i na „rezervnoj varijanti kontrole letenja u Nišu“:

– Ako se ovde desi neki kvar, Niš automatski preuzima posao i nastavlja da obavlja kontrolu saobraćaja kao da se ništa nije desilo. Takođe, i dva radara bi trebalo da budu gotova u naredne dve godine. –

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Dr

Jel ILS opremanje do tog paketa?

Odgovori
IN

Da i vec se radi na postavljanju opreme.

Be

Otkud im novac?

2016 su imali 50 miliona duga!

Cudi me da vlada nije intervenisala i zabranila im da se taj toranj gradi. ;-)

Odgovori
NI

2014 su imali 50 mil duga.

Vl

Beli, svakim svojim komentarom pokazuješ količinu neznanja koja je fascinantna,

Pare za Toranj u Nisu daje SMATSA, ne Država Srbija. Kad naučiš te osnovne pojmove i razlike izmeđju pojmova možda te prihvatimo za iole ozbiljnog sagovornika. Za sada si na nivou SNS bota.

Be

@Vladimir

Nisam ja ni napisao da je drzava dala novac. Gde si to pročitao?

Ja sam pitao zašto drzava to uopšte dopušta ako je protiv tog aerodroma. Zašto ne utiče na SMATSU?

Molim te ne počinju postove sa diskvalifikaciom drugih osoba. I ja to ne radim!

Be

@Vladimir

Znaš li ti ko kontroliše SMATSU i ko ju je osnovao?

Vl

Ja znam. Ti očito ne znaš.

Ti ne diskvalifikuješ nikog drugog do samog sebe. I to radiš konstantno i veoma uspešno.

Ne

14 miliona evra za toranj? Jel to realna cifra

Odgovori
Vl

Samo za Toranj to je prevelika suma. Kad se uzme u obzir koja se oprema ugrađuje, onda i nije velika. A da li je realna to sam Bog zna!

iv

Ja sam razumeo da tu ide i oprema, ILS, radari, mozda sve zajedno?

Dj

Zgrada košta oko 4 miliona evra a oprema koja će biti instalirana 10 miliona.
Predvidjeno je takodje da u slucaju problema moze da bude zamena beogradskoj kontroli.

Sv

Nisu samo gradjevinski radovi 14 mil kako ti mislis. Pored njih ukljucena je i oprema za konrolu VAP koje drzi SMATSA i sluzice kao backup varjanta u slucaju da ispadne kontrola letenja u BG a ne da nam kao prosli put zatvore vazdusni prostor i letove preusmere na druge kontrole letenja…

Odgovori
Be

Neka me netko ispravi, ali oblasne kontrole bas i ne trebaju tornjeve.

Odgovori
Dj

Kontrolni toranj sluzi aerodromu u Nisu a posadovace i opremu da „uskace“ oblasnoj u slucaju ispada kao backup.

Vl

Beduin, kao što Djape napisa.

Kaže se Toranj, ali će zgrada biti multipurpose. Tako da će biti i Aerodromska Kontrola Leta i backup Oblasna Kontrola Leta. Izvanredna ideja i preko potrebno SMATSI.

Inače kao deo Eurocontrola, SMATSA ima obavezu da izgradi back up sistem celokupne kontrole leta iznad Srbije i Crne Gore.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miks na: [FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

Sve mogu da shvatim ali moje kolege rusofile koji uporno beže od istine i zavaravaju se propagandnim materijalima to nikako. Gospodo, ja više od vas navijam da Rusija bude jaka, ali to nažalost danas nije slučaj. Prevashodno ovaj sukob treba da gledate iz strateške studije kao što je ova: https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html pogpedajte i pročitajte detaljno sve…

11. May 2025.Pogledaj

Pajo na: Vazduhoplovna vežba „Pégase 25“: Iznad Hrvatske izvršena prva dopuna gorivom u vazduhu Rafala HRZ-a

@Islander, pa vi ste napisali, citiram "Pomorsko dobro gdje je drzava vlasnik svugdje je minimalno od obale 120 metara" što apsolutno NIJE istina. Provjerite na službenim stranicama Ministarstva do kuda seže tzv Pomorsko dobro" . i još nesto, otidjit3 na Google mapa pa se malo prosecite pa obali i provjerite gdje se i sto sve…

11. May 2025.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

@Dejanera Amerike je uvela sankcije Pakistanu zbog nukelarnog programa i preko 15 godina su odbijali da im isporuce gotove i placene F-16, i drzali ih u hangaru.Valjde tek 2006-2007 su im dali neki manji broj aviona, zbog pomoci tokom rata u Avganistanu Prelaz na kinesku opremu ima veze sa tim, Amerika im nije dala.

11. May 2025.Pogledaj

Goran na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

pa ne znam kome je tu šta čudno s obzirom da Rafal ima slabiji radar od F-16 block 70. Rafal nema šta da traži na nebu ako na suprotnoj strani lete Suhoji ili F-15 na primer. I Viper bi ga otresao sa AIM-120.

11. May 2025.Pogledaj

Ivan na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

jedan indijski rafal je sigurno pao/oboren. to je činjenica. ko ga je i čime skinuo to je pitanje. kao i sva zapadna čuda od oružja , zako i rafal pojazuje da je dodirljiv . samo naivni su poverovali da je taj avion wonder wafen, poput abramsa, leoparda 2, himarsa i drugih gejm čejndžera.

11. May 2025.Pogledaj