BEG airport status
Tajfun i F-16 iznad Golubovaca: Pokaznom vežbom NATO započeo patroliranje vazdušnim prostorom Crne Gore Italijanski Tajfun iznad Podgorice / Foto: S. Matić, Vlada Crne Gore

Tajfun i F-16 iznad Golubovaca: Pokaznom vežbom NATO započeo patroliranje vazdušnim prostorom Crne Gore

Na aerodromu Golubovci danas je tačno godinu dana od prijema Crne Gore u NATO, povodom početka redovnog patroliranja lovačkih aviona Alijanse i zaštite vazdušnog prostora Crne Gore, u saradnji vazduhoplovstava Italije, Grčke i domaćina izvedena pokazna vežba sa temom prizemljenja letelice-uljeza.

Ulogu presretnute letelice imao je avion Learjet-45 registracije 40-MNE Vlade Crne Gore u kome su se nalazili ministar odbrane Predrag Bošković i predstavnik NATO-a, a presretanje i prizemljenje su izvršili piloti italijanskih i grčkih borbenih aviona. Nakon sletanja vladinog aviona iznad aerodroma je simbolično izvršen i prelet savezničkih lovaca.

Grci uz levo krilo / Foto: S. Matić, Vlada Crne Gore

Danas su iznad Golubovaca viđeni višenamenski borbeni avioni Eurofighter EF-2000 iz sastava 36. puka RV Italije iz baze Gioia del Colle kao i F-16C Block 52+adv 116. borbenog puka RV Grčke, vazduhoplovna baza Araksos.

Crna Gora je tako postala još jedna članica NATO čiji će vazdušni prostor usled nepostojanja sopstvenih kapaciteta za zaštitu, čuvati borbeni avioni partnerskih zemalja. Ovakav način saradnje traje još od 1961. godine kada je započeta zaštita neba Islanda i Luksemburga, 2004. NATO lovci su počeli sa patroliranjem iznad Estonije, Letonije i Litvanije, vazdušni prostor Slovenije štite Italija i Mađarska, od 2009. avioni Italije i Grčke lete iznad Albanije a 2015. Belgija, Holandija i Luksemburg zajednički čuvaju svoje vazdušne prostore.

Crna Gora još jedan „klijent“ Italijanima / Foto: S. Matić, Vlada Crne Gore

– Za ovu podršku Crna Gora neće imati nikakve dodatne finansijske obaveze osim onih koje su već predviđene za zajednički budžet NATO-a. Misija zaštite vazdušnog prostora je neborbenog karaktera i predstavlja jedan od najznačajnijih oblike direktne koristi članstva Crne Gore u Severnoatlantskom vojnom savezu. – saopštili su iz Vlade Crne Gore.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

De

EF 2000 je prelijep u letu sjajno je izgledao danas iznad Podgorice….

Odgovori
Dr

alo ako …. sve će to Milo pozlatiti. Ionako je predšjednik Milostana !!!!

Dr

Baš lep avion.

Odgovori
Ve

VEDRO NEBO I JOŠ PUNO SATI USPEŠNIH NALETA

Odgovori
ha

Samo sto dalje odavde, a za ove sto lete ili zele da lete u blizini samo neka se ruse sami od sebe bez obzira koliko su lepi avioni.

Bo

Koliko to Crna Gora plaća godišnje??

Odgovori
De

Platiti nekog drugog za air policing je I dalje jeftinije nego kupiti I odrzavati svoje avione za tu svrhu.

Ve

Saveznici nam besplatno rade patrolisanje vazdusnog prostora. :)
Lep tekst Zivojine!

Bu

@Bojo CG ne plaća dodatno za „air policing“.

Bo

Placa „djuture“, kroz „kontribucije clanstvu u Nato“.
Nema konkretno dodatna stavka za ovo, ali „Ni kod babe nema dzabe“.

La

Sve je to ok,lijepo i zarad sigurnosti svih u vazdusnom saobracaju.
Ali sam ipak pristalica svoga Rv . Kakav god da je ,ipak je svoj.
Poslovica kaže“Tudja ruka svrab ne češe“.

Odgovori
Mi

Biće to lepa faktura na kraju godine za pružene usluge ;-)

Odgovori
ve

“ Za ovu podršku Crna Gora neće imati nikakve dodatne finansijske obaveze osim onih koje su već predviđene za zajednički budžet NATO-a „

М

за ове дежурне душебрижнике, што и даље живе у убеђењима на нивоу ’48. и резолуције Информбироа, па и кроз наш ВаП Србистана СВАКОДНЕВНО транзитирају разна РВ НАТО земаља…на Нишки аеродром, једно време чест гост је био амерички Ц-17…иии, ником ништа…

а ко зна, у догледно време можда и италијански Ф-35 улети изнад Ц.Горе…!?

Odgovori
po

Mene takodje interesuje ko i kojim radarima detektuje letjelicu uljeza i dojavljuje NATO bazi u Grckoj i Italiji da je presretnu?

Odgovori
М

надгледају вас (Црну Гору) чак из Шпаније из базе Торехон односно CAOC Torrejon a радарске станице налазе се у: Италији на полуострву Манфредонија и Отранто, Хрвати са, највероватније, о.Мљет или Роте и комшије Албанци (она донација радара FPS-77). имате те благодети да сте у НАТО-овом интегрисаном систему ПВО…

Bo

Prelepo. Nadao sam se da cu da ih vidim iz Kotora. Mozda sledeci put…
Veliki iskorak za nasu mladu drzavu.
Pozdrav T6 i hvala lepa na clanku.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Bulatovic Nebojsa na: Nakon neostvarenje saradnje sa Utvom i nezapočete proizvodnje borbenih aviona u Srbiji, „Stavatti Aerospace“ sada u Americi prodaje svoja obećanja

Za tako kompleksan posao ,kao što je izrada aviona ,potrebno je puno više od entuzijazma zaluđenika😅, Znamo da je tadašnja Jugoslavija bila udružena sa Rumunijom da bi se proizveo ,,Orao",. uz svesrdnu pomoć tada Engleske , Francuske itd. Srbija u ovoj situaciji je u stanju da pravi klipne avione sa turbo- prop motorima , bezpilotne…

12. May 2025.Pogledaj

Vladimir na: [FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

Ko izokola prati desavanja na frontu, primetio je da se tenkovi i transporteri skoro uopste ne koriste u jursnim akcijama, jer su suvise velike, spore i trome mete za fpv dronove. A raznih vrsta dronova ima toliko da im bukvalno nista ne promakne na bojistu. Trenutno je jedina odbrana od njih da im cilj bude…

12. May 2025.Pogledaj