„La Premier“: Er Frans predstavio redizajniranu kabinu prve klase

24. mar 2025

Dodatni luksuz: Er Srbija otvorila „Premium Check-in“ zonu za putnike biznis klase

18. mar 2025

Poseta novog direktora SMATSA-e Nišu: Kontrolni toranj na „Konstantinu Velikom“ ponovo na dnevnom redu

12. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] CAE „full motion level D“ A320 NEO simulator isporučen Vazduhoplovnoj akademiji

4. mar 2025

IATA izveštaj o bezbednosti letenja u 2024. godini: Sedam udesa sa smrtnim ishodom u okviru 40,6 miliona bezbedno obavljenih letova

26. feb 2025

Ljudski faktor u kontroli letenja: Između evropske automatizacije i američkog ponosa

10. feb 2025

Er Srbija najavila rekordni profit od 50 miliona evra: „Miki Manojlović“, „Dejan Stanković“ i još jedan A319 od sada u vlasništvu kompanije

31. jan 2025

[POSLEDNJA VEST] Viz er u Beogradu prva žrtva američkih sankcija protiv NIS-a: Od juče u 15 časova mađarska avio-kompanija prestala da toči gorivo na „Nikoli Tesli“

22. jan 2025

Vozilo koje je danas upalo na aerodrom „Nikola Tesla“ – džip sa rotacionim svetlima, sa oznakama neidentifikovanog obezbeđenja

20. jan 2025

Posledice današnjeg upada neovlašćenog automobila na platforme „Nikole Tesle“ : Privremeno zatvoren prolaz kod Jat Tehnike, DCV menja granice aerodromskih zona i njihove pristupe

20. jan 2025

[EKSKLUZIVNO] Imenovan novi direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA)

17. jan 2025

[INTERVJU] Jirži Marek za Tango Six: Ekspanzija na tržištu Kine, poslovni rezultati i razmišljanja o globalnoj avio-industriji

17. jan 2025

KLM promotivna kampanja: Jeftiniji letovi do preko 30 destinacija

12. jan 2025

Novi termini za „English language proficiency test“ u Trening centru kompanije „Prince Aviation“

11. jan 2025

Er Frans promocija: Jeftiniji letovi iz Beograda za dobar početak godine

10. jan 2025

Erbas isporučio 766 putničkih aviona u 2024. godini

10. jan 2025

[POSLEDNJA VEST] Ministarstvo obrazovanja smenilo direktora Vazduhoplovne akademije Gorana Cvijovića

29. dec 2024

IATA analiza komercijalnog avio-saobraćaja Srbije: Kako Er Srbija i civilni vazduhoplovni sektor oblikuju ekonomiju zemlje

24. dec 2024

Er Srbija i Embraer potpisali ugovor za održavanje E195 flote

19. dec 2024

KLM u svoju zemaljsku ketering flotu uveo električne kamione

16. dec 2024
[INTERVJU] Kako su avio-kargo kompanije pomogle planeti tokom Korona krize
Globalni prevoz tereta odjednom se našao pred povećanjem obima, manjkom ljudstva i globalnim usporenjem. Najbrži način i dalje je vazduhom / Foto: cargo-partner

[INTERVJU] Kako su avio-kargo kompanije pomogle planeti tokom Korona krize

Od početka Korona krize prevoz tereta (kargo) avionima bio je vitalna, često jedina i najbrža stavka isporuke preko potrebne medicinske zaštitne opreme, respiratora, lekova i drugih materijala u do sada nezabeleženoj globalnoj borbi protiv „nevidljivog neprijatelja“. Globalni lanci snabdevanja morali su i dalje da funkcionišu a prevoz avionom jedini je način za vremenski-kritčno dobavljanje. Da li su u pitanju bili kargo avioni, putnički avioni koji su koristili ili svoje teretno spremište ili su se kutije slagale unutar putničke kabine po sedištima, globalna avio-industrija brzo je pronašla rešenja.

Kako je to sve izgledalo iza scene, koje su specifičnosti avio-prevoza tereta i šta nose posledice uzrokovane Koronom, za Tango Six priča Jo Feiks, direktor korporativnog produkt-menadžmenta u jednoj od najvećih globalnih kargo kompanija cargo-partneru.

Kako se vaša kompanija snašla u ovoj krizi? 

Kao i pre krize, mi smo uvek blizu tržišta, u konstantnom kontaktu sa našim korisnicima, agentima i avio-kompanijama partnerima. To nam pomaže da reagujemo brzo što se njihovih potreba i poteškoća tiče, kao i da ponudimo kompetentna rešenja.

COVID-19 smo počeli da anticipiramo u njegovoj veoma ranoj fazi. Počeli smo sa pripremama na strani dobavljača i počeli smo, krajem januara, da informišemo naše korisnike o tome koliko će se u skoroj budućnosti kapaciteti smanjiti.

Konsolidovali smo naše usluge iz Kine i Hong Konga ka našim glavnim evropskim habovima na vreme što nas je stavilo ispred događaja. Sve ovo ćemo održati sa našim kapacitetima koliko god da bude moguće i potrebno a kao dodatak obavljamo i kompletne čarter „point-to-point“  usluge kao odgovor na specifične potrebe klijenata za drugačijim rutama, kako na Zapad, tako i na Istok zemljine kugle.

Trenutno je najizazovnija situacija sa kapacitetima ka Latinskoj Americi, Južnoj Africi i Okeaniji, što se reflektuje u ekstremno skupljim cenama za obavljanje avio-kargo prevoza.

Došlo je do povećanja potražnje za medicinskim materijalom i igračkim konzolama. E-commerce je procvetao / Foto: cargo-partner

Mi pored avio-prevoza takođe nudimo i kombinovane usluga „Road/Air“ rešenja iz Kine preko Hanoja, „Sea/Air“ rešenja iz Azije kao i naša rasprostranjena rešenja prevoza železnicom između Evrope i Azije, kako na Zapad tako i na Istok.

Da li su obimi tradicionalnog karga pali ili porasli tokom krize?

Primetno je pomeranje u smislu da se neke ključne sirovine sada više prevoze vazduhom. Takođe, prisutna je povećana potražnja za svim vrstama medicinske opreme, lekova, potrošne robe uključujući opremu za pakovanje, rezervne i delove za održavanje kao i igračke konzole. Došlo je i to značajnog povećanja u e-komercu.

Šta je početna faza Korona krize uradila avio-kargo prevozu i kako predviđate da će uticati na njega u nekoliko sledećih meseci?

Nesrazmernost krize je neverovatan izazov za globalne lance snabdevanja, budući da svaka zemlja na planeti ima svoj model i vreme restartovanja proizvodnih linija. Ti različiti rasporedi „otvaranja“ su najveći problem.

Takođe, grupisanje i monopoli proizvodnje u – Kini, proizvoda kao što su solarne jedinice, LED kitovi, da ne pominjemo zaštitne/hirurške maske za lice, u – Indiji, farmaceutskih proizvoda sada oživljavaju. „Just in time“ i „just in sequence“ modeli modernog snabdevanja otkrili su ponovo zavisnost na koncentrisane proizvodne linije i adekvatno posloženu logistiku.

Samo kao primer, ono što se meni dogodilo. Hitno sam trebao da servisiram svoj auto i servis je morao da odloži radove na njemu do kraja maja budući da su ostali bez jednostavnih filtera za ulje u celoj Evropi, budući da se dobavljaju samo iz jedne jedine fabrike koja se nalazi u Aziji. Radi se o vodećem globalnom proizvođaču automobila, ne nišnom igraču.

Mnoge kompanije sa putničkim letelicama reagovale su brzo na pad kargo kapaciteta i prebacile su putničke letelice u kargo operacije / Foto: cargo-partner

Da li je avio-kargo bio profitabilan za avio-kompanije, tradicionalne i cargo-only za vreme Korone?

Budući da je većina putničkih aviona na zemlji, više od milion globalnih letova je otkazano do kraja juna, što je sve izbacilo veliki deo kapaciteta iz tržišta, ne smemo zaboraviti da oko 50% globalnog kargo prevoza počiva na putničkim avionima.

Znamo da je ova kriza dovela kompanije kao što su na primer Cargolux i ABC (Airbridge Cargo) sa cargo letelicama u posebnu poziciju. Mnoge kompanije sa putničkim letelicama reagovale su brzo na pad kargo kapaciteta i prebacile su putničke letelice u kargo operacije koristeći spremnike tereta. To su pre svih uradili: United Airlines, Lufthansa, LOT, Turkish, Air Canada, Air France/KLM, Etihad i drugi.

Takođe, avio-kompanije su u svojim putničkim letelicama počele da stavljaju kutije na sedišta, neke su počele da sklanjaju putnička sedišta iz njihovih širokotrupnih letelica koje nisu letele kako bi povećali volumen svog kargo kapaciteta. Odgovor avio-kompanija koje se nisu na tom nivou bavile kargo prevozom je impresivan i one su bile ključne da se medicinska oprema, potrošna oprema i druge potrepštine efikasno distribuiraju globalno. Do sada, „road-feeder“ lanci ovih avio-prevoznika, kao i naše usluge prevoza putevima, teku glatko.

Veliki kargo habovi, kao što su Lajpcig, Luksemburg, Lijež i Doha, trenutno pate od velikog zaostatka u pokretljivosti tereta zbog limitirane raspoloživosti osoblja, smanjenjih operacija carina i loše procene očekivanog povećanja sveukupnog kargo obima.

Kao odgovor na ovu situaciju, slot-ograničeni aerodromi kao što je na primer Amsterdam, povećali su svoj kargo kapacitet i otvorili su slotove air-cargo operaterima kako bi odgovorili tražnji.

Svi govore o nastupajućoj globalnoj recesiji, da li će kargo kompanije nju osetiti prve? Koje su vaše projekcije za vaš sektor, da li će biti konsolidacija u sektoru? 

Jasno predviđanje o tome šta će se dogoditi u leto i jesen/zimu je teško moguće u ovoj fazi i ekonomisti imaju različite procene. Što se nas u cargo-partneru tiče mi ćemo uraditi sve što je moguće da osiguramo da se lanci snabdevanja naših korisnika neometano kreću.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

BB

Putnički avioni koronu raspiruju, cargo avioni je gase…

Odgovori
Mr

Steta da ne postoji brza konverzija zrakoplova iz putnickog u kargo i obrnuto da nase avio kompanije uzmu bar griz tog kolaca pa opet kad krene putnicki promet vratiti u postojece stanje!

Odgovori
Al

Postoji. Lufthansa tehnika to čini u samo dva dana.

Aegean je tako dva svoja aviona (jedan A321 i jedan A320) pretvorio u cargo. Istinski ne znam zašto kompanije regije to nisu napravile sa bar jednim A320 i potrudile se dobiti dio kolača. Ako ništa drugo onda za teret u regiji.

Be

Vadjenje sjedista iz aviona nije konverzija u cargo inacicu.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs