[ANALIZA] Isporuke ruskih vojnih aviona i helikoptera u 2024. godini

23. jan 2025

[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024
Vreme je da pričamo o kineskom PVO sistemu FK-3: Da li je on dobro rešenje za Srbiju?
Kako se FK-3 poredi sa ruskom "S" serijom i američkim Patriotom?

Vreme je da pričamo o kineskom PVO sistemu FK-3: Da li je on dobro rešenje za Srbiju?

Zoran Vukosavljević, bivši pripadnik raketnih jedinica PVO Vojske Jugoslavije, učesnik borbenih dejstava tokom NATO agresije i vrsan poznavalac PVO tematike ekskluzivni je Tango Six kolumnista.

Zoran će svakog drugog ponedeljka ekskluzivno pisati samo za naš portal o načinima kako obarati vazduhoplove sa ili bez posada, analiziraće aktuelne konflikte i iznositi mišljenja o najadekvatnijoj upotrebi ovog bitnog roda. Zoran je koautor knjige Nebeski štit sa zemlje – Samohodni raketni sistem 2K12 Kub/Kvadrat i administrator grupe o PVO tehnici na Fejsbuku.

U poslednjih nekoliko meseci, intenzivno se piše i priča u javnosti oko nabavke sistema PVO srednjeg i/ili velikog dometa. U tom smislu se i sagledavala prethodna nabavka sistema PVO kratkog dometa Pancir-1E, uz želju mnogih da to bude uvertira u nabavku sistema S-400 Trijumf. Vežba “Slovenski štit” koja se krajem oktobra meseca prošle godine održala na više poligona Vojske Srbije, u reonu aerodroma „Milenko Pavlović“ na Batajnici i na poligonu “Pasuljanske livade”, prikazala je gotovo sve sisteme PVO kojima naša vojska trenutno raspolaže.

Imali smo priliku da vidimo u borbenom radu sisteme PVO S-125 Neva, 2K12 Kub kao i radare P-12, 1RL218D Mečka, PRV-16B i druga sredstva. Tada je na vežbi prikazan po prvi put kod nas sistem PVO kratkog dometa Pancir S1E, ali i sistem velikog dometa S-400 Trijumf, kojim su upravljale posluge iz sastava Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije.

Ko je bolji – FK-3 ili S-400? Transportno-lansirno vozilo i nišanski radar raketnog sistema PVO S-400 / Foto: Ministarstvo odbrane

Naravno da je ovo pojavljivanje sistema S-400 Trijumf kod nas (za Pancir S1E se već znalo da je nabavljen) probudilo interesovanje kod javnosti i smatralo se (a neki to i danas misle) da će upravo taj sistem biti nova okosnica sistema teritorijalne PVO Grada Beograda i same Srbije (zbog svog efikasnog dometa). Nakon završetka vežbe i Pancir S1E i S-400 su vraćeni u Rusiju (na opšte razočarenje dela javnosti), ali je ubrzo (krajem februara ove godine) sistem PVO Pancir S1E isporučen Vojsci Srbije. Tada se priželjkivao i dolazak sistema S-400, ali je postalo očigledno i po izjavama nadležnih, da u ovom trenutku taj sistem neće biti nabavljen.

Ipak, priča o nabavci sistema PVO srednjeg dometa nije time bila zaključana. Kako je i Tango Six pisao pre par meseci, Srbija je, po svemu sudeći, kupila sistem PVO kineske proizvodnje FK-3, a ugovarač posla je Jugoimport SDPR.

Šta do sada znamo o FK-3?

Samohodni raketni sistem PVO srednjeg dometa FK-3, naoružan je raketama dometa do 100 km po daljini i do 27 km po visini i radarom za praćenje ciljeva i navođenje raketa (u nastavku teksta: radar za navođenje raketa) koji istovremeno može pratiti do 40 ciljeva, a na 6 od njih navoditi jednovremeno do 12 raketa. Razvijen je kao izvozna verzija kineske varijante sistema PVO HQ-22, nešto slabijih mogućnosti (HQ-22 ima domet do 170 km). Osnovna vatrena jedinica je raketna baterija koja ima poseban osmatrački radar dometa oko 250 km (domet zavisi od odrazne površine cilja, visine, brzine). Još uvek nisu dostupni precizniji podaci o tipu osmatračkog radara i njegovim karakteristikama. Radar za navođenje raketa H-200 je kineska varijanta antene sa faznom antenskom rešetkom (FAR). Širina dijagrama po azimutu je 90° (po 45° levo i desno od bisektrise antene), po elevaciji 70°, dometa oko 180 km. Antena se rotira 360° po azimutu bez ograničenja. Prati precizno do 6 ciljeva i na njih vodi do 12 raketa istovremeno, plus istovremeno obrađuje još preko 30 ciljeva na nivou tragova. Na radar se uvezuje 3 do 6 lansera sa po 4 rakete u kontejnerima. U borbenom položaju kontejneri su pod uglom od 60° po elevaciji, a po azimutu se okreću 360° bez ograničenja, brzinom od 20°/sekundi. Sve je postavljeno na vozila 8×8. Udaljenost lansera od nišanskog radara zavisi od tipa veze i u žičnom modu je do 300 metara sa osnovnim kompletom optičkih kablova, a u bežičnom može biti i preko 1000 metara, mada postoje informacije da može biti i više. Raketna baterija može dejstvovati nezavisno ili kao deo više jedinica.

Raketni divizion ima 3-6 raketnih baterija i u sklopu diviziona se nalazi osmatrački radar dometa preko 300 km, komandna stanica i sredstva veze (KIS) za uvezivanje sa raketnim baterijama. Rakete se navode inercijalno u početnoj fazi leta rakete, uz poluaktivno radarsko samonavođenje u završnici leta. Kod primene elektronskog ometanja, moguć je i radio-komandni način navođenja raketa, uz sniženu verovatnoću uništenja i manju kanalnost po cilju.

Ne postoji mnogo pouzdanih podataka o kineskom PVO sistemu

Nakon ovih, možda i suvoparnih, podataka o sistemu pokušajmo da shvatimo njegov značaj za sistem PVO Srbije i uporedimo ga sa nekim drugim sistemima PVO sličnih mogućnosti. Sa ciljem da ga po kvalitetu i mogućnosti negde smestimo. Naravno, izvršio sam neke analize sredstava PVO koji mogu biti približni po mogućnostima, a i koji bi bili zanimljivi za upoređivanje.

Tako ću pokušati da uporedim mogućnosti sistema PVO FK-3 sa sistemima PVO S-300PS (izvozna oznaka S-300PMU) i sa S-300PM (izvozna oznaka PMU-1), koji su proizvedeni u periodu od sredine 80-tih do prve polovine 90-tih godina prošlog veka. Kasnije su ti sistemi u Ruskoj vojsci sukcesivno modernizovani.

Potrebno je konstatovati da je osnovna vatrena jedinica sistema FK-3 raketna baterija, a sistema S-300PS i PM raketni divizion i da ćemo poređenje vršiti između mogućnosti raketne baterije FK-3 sa raketnim divizionima S-300PS/PM.

Sa dometom od 100 km po daljini i 27 km po visini, sistem FK-3 je u blagoj prednosti u odnosu na sistem S-300PS (PMU) koji ima domet po daljini od 75-90 km i 25-27 km po visini, ali zaostaje za sistemom S-300PM (PMU-1)

Ono što prvo svako primeti je domet efikasnog dejstva po daljini i po visini. Sa dometom od 100 km po daljini i 27 km po visini, sistem FK-3 je u blagoj prednosti u odnosu na sistem S-300PS (PMU) koji ima domet po daljini od 75-90 km i 25-27 km po visini, ali zaostaje za sistemom S-300PM (PMU-1) koji ima domet po daljini od oko 150 km i po visini od 27 km (podjednako). Što se tiče daljine otkrivanja ciljeva radarom za navođenje raketa, kod FK-3 daljina iznosi oko 180 km, kod sistema S-300PS i PM oko 300 km, pa vidimo da FK-3 zaostaje u ovom aspektu. U pogledu mogućnosti navođenja raketa na ciljeve, FK-3 može navoditi do 12 raketa na do 6 ciljeva jednovremeno i tu je otprilike izjednačen sa mogućnostima sistema S-300PS/PM. Što se tiče brzine reakcije sistema kod usmeravanja raketa ka ciljevima, prednost je na strani sistema S-300PS/PM zbog vertikalnog hladnog lansiranja, dok sistem FK-3 mora usmeriti lansirne kontejnere prema ciljevima po azimutu i za to treba određeno vreme (20°/sekundi). Sektor u kome radar za navođenje otkriva i zahvata ciljeve iznosi 90 stepeni i tu su sistemi FK-3 i S-300PS/PM izjednačeni, uz napomenu da se radari navedenih sistema mogu usmeravati u krugu od 360 stepeni.

FK-3 koristi sistem inercijalnog početnog navođenja raketa na ciljeve sa završnim poluaktivnim radarskim samonavođenjem. Sistemi S-300PS/PM su u prednosti, jer koriste savremeniji sistem navođenja, a to je početni inercijalni sistem sa daljim unapređenim kombinovanim vođenjem kroz raketu ili kako bi to bilo bolje pojašnjeno poluaktivno radarsko samonavođenje uz pomoć radara za navođenje sa zemlje (zapadno označavanje: SAGG – Seeker Aided Ground Guidance).

Zašto je taj sistem bolji?

U okolnostima bez ometanja omogućava raketi da signale radara za navođenje sa zemlje koji su se reflektovali od cilja i koji su primljeni na prijemnicima RGS (radarske glave za samonavođenje) rakete, pošalju nazad u kabinu radara za navođenje raketa na zemlji. Radar za navođenje raketa na zemlji, poseduje računare veće snage i bolje mogućnosti kalkulacije parametara u odnosu na raketu i u stanju je da formira kvalitetniji paket upravljačkih komandi, koje se onda šalju na raketu u letu. Ukoliko dođe do ometanja radara za navođenje raketa na zemlji u toku leta rakete ka cilju, u tolikoj meri da on više ne može formirati i slati upravljačke pakete ka raketi, raketa će preći u režim klasičnog poluaktivnog radarskog samonavođenja. Kod primene elektronskog ometanja, moguć je i radio-komandni način navođenja raketa, uz sniženu verovatnoću uništenja i manju kanalnost po cilju, dakle veoma slično kao i kod FK-3.

Što se tiče osmatračko-akvizicijskih radarskih sredstava (OAR) u osnovnim vatrenim jedinicama, možemo konstatovati da OAR sistema FK-3 sa dometom od 250 km ne zaostaje za radarskim sistemima S-300PS/PM, uz napomenu da u klasičnoj konfiguraciji, sistemi S-300PS/PM imaju i specijalizovani radar za niskoleteće ciljeve kao dodatak.

Mogućnosti sistema su slične kod dejstva na aerodinamičke ciljeve, poput aviona, helikoptera, krstarećih raketa. Ono što može biti prednost sistema FK-3, a zanimljivo je iz ugla nedavnog sukoba između Azerbejdžana i Jermenije oko teritorije oblasti Nagorno-Karabah i masovne upotrebe dronova različitih vrsta i namene, male brzine i veće visine leta, jeste dejstvo prema upravo tim dronovima. Prema do sada raspoloživim podacima, a na osnovu načina i sistema navođenja raketa (poluaktivno radarsko samonavođenje) smatram da sistem FK-3 nema ograničenja u smislu praćenja ciljeva koji lete sporije od 50-60 m/s i da ih može otkrivati, pratiti i zahvatati. Rakete se lansiraju sa inercijalnim početnim navođenjem i zahvat cilja svojim RGS (radarskom glavom za samonavođenje) svakako ostvaruju nakon lansiranja (neka vrsta zahvata u vazduhu). Stoga zaključujem da bi sistem FK-3 mogao imati borbene mogućnosti blago iznad mogućnosti sistema S-300PS (PMU), pre svega zbog većeg dometa po daljini, radara sa faznim rešetkama novije generacije i mogućnosti dejstva na ciljeve koji lete brzinama i ispod 50 m/s. Sistem S-300PS (PMU) ima prednost u kvalitetnijem načinu i sistemu vođenja raketa i bržoj reakciji sistema (vertikalno lansiranje).

Što se tiče poređenja sa sistemom S-300PM (PMU-1), mislim da FK-3 ipak zaostaje za ovim sistemom. Bez obzira na prednost u otkrivanju ciljeva koji lete brzinama ispod 50 m/s i radarima novije generacije, smatram da je razlika u dometu po daljini (100:150 km) ipak prevelika u korist ruskog sistema, a tu je i prednost u kvalitetnijem načinu i sistemu vođenja raketa i bržoj reakciji sistema (vertikalno lansiranje). Mislim da će biti jasno zašto onda nisam sistem FK-3 ni upoređivao sa S-300PM-1 (izvozna oznaka PMU-2) Favorit i S-400 Triumf, jer oni ipak imaju značajne prednosti, pre svega po dometu efikasnog dejstva, umrežavanja sa radarskim tripletom Nebo i korišćenje raketa sa aktivnim radarskim samonavođenjem (S-400 Triumf) i druge. Već “originalna” kineska verzija, sistem HQ-22, bi se mogao upoređivati sa verzijom S-300PM-1 (PMU-2) Favorit.

Patriot

Američki sistem ima razvijene 3 osnovne verzije: PAC-1, PAC-2 i PAC-3. Verzija PAC-1 ima rakete dometa do 68,5 km odnosno do 160 km kod pasivnog navođenja na izvor ometanja (Home On Jam – u slučaju ometanja). Verzija PAC-2 ima rakete dometa do 160 km i isto toliko za Home On Jam. Verzija PAC-3 ima rakete dometa do 220 km i posebnu antibalističku raketu dometa do 30 km.

Rumunija je za sada naručila 4 sistema (baterije) američkog raketnog sistema PVO Patriot / Foto: Anthony Sweeney / U.S. Army

Već prema dometu vidimo da je FK-3 ispred PAC-1, a da zaostaje i za PAC-2 i PAC-3. Što se tiče brzine reakcije sistema, s obzirom na sličan način usmeravanja lansirnih oruđa po azimutu, sistemi su podjednaki po ovom parametru.

Sistem i način navođenja raketa kod Patriota je vođenje kroz raketu, ali nešto drugačije, jednostavnije, u odnosu na ono kod sistema S-300PS/PM. Takav sistem vođenja kroz raketu se na zapadu označava i naziva “Track via missile”. U ovom slučaju radi se o vođenju kroz raketu kada raketa primljene reflektovane signale od cilja prosleđuje radaru za navođenje raketa na zemlji, koji formira paket upravljačkih komandi i šalje ga raketi u letu. Razlika u odnosu na S-300PS/PM je u tome što kod sistema Patriot, raketa nema mogućnost da sama formira komande upravljanja ako dođe do ometanja radara za navođenje sa zemlje u toku leta rakete ka cilju (da pređe na poluaktivno radarsko samonavođenje), jer nema računar, već sistem mora preći u režim navođenje na ometača (Home On Jam). S obzirom da je kod Patriota sve automatizovano, sam sistem mora prepoznati smetnju i preći na sistem Home On Jam. Operator na radaru za navođenje raketa se tu ništa ne pita.

Ovakav sistem i način navođenja raketa je kvalitetniji u odnosu na sistem FK-3, a nešto inferiorniji u odnosu na sisteme S-300PS/PM.

Kod primene elektronskog ometanja, sistem koristi već opisani režim navođenje na ometača (smetnju) Home On Jam, uz sniženu verovatnoću uništenja cilja i kanalnost po cilju, slično kao i kod režima radio-komandnog navođenja kod sistema FK-3 (i S-300PS/PM). Primetno je da u ovom režimu, kod prisutnog elektronskog ometanja, Patriot ima veće mogućnosti dejstva po daljini od FK-3 (ali i S-300PS/PM), ali sa nižom verovatnoćom uništenja cilja.

Međutim, sistem FK-3 ima određene prednosti u odnosu na sisteme Patriot.

Sistemi Patriot su stacionarnog tipa, što znači da im je položaj fiksan i da jedna vatrena jedinica pokriva sektor od 90 stepeni, bez mogućnosti rotacije radara za navođenje raketa u krugu od 360 stepeni. Po mom mišljenju, ovo je veliki nedostatak raketnih sistema iz porodice MiM-104 koji se tek sada rešava i planira se (tek posle 2022. godine) početak uvođenja novog radara za navođenje i zamena kod starijih sistema (naravno ko bude želeo, uz dodatno plaćanje). Potrebno je 4 baterije ovog sistema da se pokrije 360 stepeni. Uništenjem jednog od 4 sistema, branjena zona više nema punu pokrivenost.

S obzirom na način i sistem navođenja rakete (vođenje kroz raketu) i Patriot ima isti problem sa sporim ciljevima (dronovi, BPL) kao i S-300, pa je ovde prednost na strani FK-3.

Nišanski nepomični radar sistema Patriot

Što se tiče mog zaključka odnosa FK-3 – Patriot, moram naglasiti da izuzev verzije PAC-1, sve ostale verzije PAC-2 i PAC-3, imaju veći domet po daljini i kvalitetniji način i sistem navođenja raketa. To su veoma bitni parametri. Ali smatram da nedostatak u pogledu pomičnosti sektora radara za navođenje raketa od samo 90 stepeni i statičnost baterije predstavlja veliki nedostatak svih verzija sistema Patriot. Dakle, bez obzira na veće domete, a uzimajući u obzir i finansijski aspekt cene sistema jer je potrebno nabaviti barem 4 baterije Patriota da bi neka zona bila branjena u krugu 360 stepeni, a nama je to značajno imajući u vidu političko-geografsko okruženje, ja bih se teško odlučio na nabavku ovog sistema ako bi izbor bio ili FK-3 ili Patriot. Jednostavno, mogućnost raketne baterije FK-3 da samostalno deluje u krugu od 360 stepeni i da može brzo manevrisati i menjati položaje, (što je važna lekcija još iz 1999-te) za mene je ključna prednost.

Da sam ja neko ko donosi odluku da li nabaviti 3 ili 4 baterije FK-3 ili isto toliko PAC-2 ili PAC-3 (bez mogućnosti kombinacija), bez obzira na razliku u dometu i prednosti kod sistema Patriot PAC-2 i PAC-3 po tom pitanju, ja bih se odlučio za nabavku sistema FK-3.

Naravno, ova analiza rađena je prema dostupnim podacima. Tek kada bi se sistemi FK-3, S-300PS/PM i savremeniji PM-1 (PMU-2) i S-400, kao i sistemi Patriot (PAC-1, PAC-2 i PAC-3) isprobali u konkretnoj borbenoj situaciji sa napadačkim sredstvima istog kvaliteta i kvantiteta, tek tada bi se mogao doneti konačni sud. Na tu ocenu bi svakako uticala i obučenost posluga, ispravnost tehnike, podrška radara sistema VOJiN, zaštita sistemima kratkog dometa, reljef i geografija terena i sve ono o čemu smo pisali u prethodnim analizama, a što je nezamenjivi deo sistema protivvazdušne odbrane.

Da li je sistem FK-3 dobro rešenje za Srbiju? Apsolutno.

Sa navedene 3 raketne baterije (1 raketni divizion) sistema FK-3, koliko se pominje da je u procesu nabavke, uz postojeći divizion sistema Pancir S1E i 2 diviziona sistema Neva M1T, sistem teritorijalne PVO Grada Beograda i šire okoline (u skladu sa dometom sistema) svakako bi bio podignut na znatno viši nivo i doneo našem sistemu RV I PVO jedan novi kvalitet i sigurnost za naše nebo, za naše građane.

Onda nam preostaje problematika trupnog PVO-a ali o tome drugom prilikom.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ve

Ova analiza pokazuje koliko su informacije koje se prikupe na internetu netacne.Na netu nigdje nisam naisao na podatak da PAC 3 koristi rakete sa dometom od 220 km.Zakljucak je da je FK 3 dobar izbor ali bi S400 bio najbolji moguci.Cini mi se da bi i S350 bio bolji izbor od FK 3,pa je mozda mogla da se uradi i ova uporedna analiza.

Odgovori
Bl

A S-500 jos bolji od najboljeg moguceg.

NN

Nisam siguran ali msm da sam davno citao negde da je s350 antey 2500, bolji od s 400?

TT

NN Pa ako izuzmemo domet, onda je to verovatno istina. Ipak je sistem vise od deceniju noviji.

Pa

Naj bitnije od svega je to što će se sa statičke odbrane preći na dinamičku. NEVA ne napušta tako lako svoj polozaj. Dok FK-3 u pratnji Pancira S1 I Pasarsa (koji moze da koristi podatke sa Pancirovog Radara ili Žirafe ) mogu ujutru da budu u Subotici, a uveče u Leskovačkoj dolini. Kombinacija svih sistema koje imamo uz FK-3 je bez obzira na cenu zastrašujuće sredstvo odvraćanja za svakoga, posebno poredeći sa okruženjem. Tu dolazimo do onog što je gospodin Zoran prethodni put napisao „Nemamo šanse protiv NATO „, a sa čime se ja nisam složio. Jednostavno ni među članicama NATO ne postoje drzave (čak ni u našem bližem okruženjem iako se uspoređujemo zbog S-300 I Patriota sa Rumunijom, Bugarskom ili Grčkom ) koje bi imale smelost narušavanja našeg vazdušnog prostora. Uz mobilnost u zaštiti neba koju smo stekli, mi smo jedina zapravo drzava koja ispred svojih trupa ima sub-robotizovana sredstva (dronove vazdušne srednjeg dometa klase 250km I kopnene dronove koji idu ispred kopnene vojske i oklopnih vozila sa kojima protivnik mora prvi da ostvari kontakt ). Što je ozbiljna transformacija kvaliteta vojske, dok kvantitet nismo menjali, a spoljnji faktori (a i neki naši komentatori) su se nadali povećanju kvantiteta,što je bila odlična strategija razvoja. I pri tome zaradili smo i tek ćemo zarađivati ozbiljan novac na „patentu“koji smo primenili na sebi.

P.s. Naši operateri su završili obuku I na S-400 I imali gađanja sa njim u Rusiji. Što nije bio slučaj 1999.sa S-300 koji se tada pominjao.

TT

PakleniVuk Kada se kaze NATO citaj SAD. Niko ne misli na Crnu Goru ili Hrvatsku, primer. Protiv SAD zaista nemamo nikakve sanse i bilo kakva prica o tome je apsurdna..

Pa

@TT
Nemamo mi šanse ni protiv Francuske i ona je članica i geografski je bliža, jer su oni jedini uz Rusiju I Izrael na tlu Evrope koji imaju nuklearnu bombu, ali to ne znači da će ići u rat protiv nas nuklearnim bombama (jer bi i sebe i nas eliminisali ). NATO vodi kampanjske ratove (pod pokroviteljstvom I za interes SAD )samo onda kada zna da neće imati velike gubitke u tehnici i ljudstvu. Čim pređeš određenu granicu vojne sposobnosti gde je izvesno da će imali prevelike gubitke tu se njihova zainteresovanost za rat svodi na nulu.

Pa

P.s.
Naj vaznije pitanje od svih zapravo jeste, šta nama znači konkretno sposobnost koju smo stekli? Čak i da smo nadjačali NATO ili da smo dosegli nivo desetak naj razvijenijih vojski sveta, u kom pravcu ćemo reflektovati tu sposobnost? Kosovo, BiH, Hrvatska, Makedonija,Slovenija ili neki drugi pravac? Ili ćemo se zadovoljiti postignutim i čekati narednih 30godina da nas okruženje sustigne? Ovde ne govorim o ratu sa pomenutim drzavama, nego o projekciji sile, a to znači da ono što oni nisu u stanju da rade, a mi jesmo, reflektujemo na ekonomiju, politiku i slično. Jel nama naredni cilj nakon sticanja ove sposobnosti obnavljanje Jugoslavije (sa Albanijom unutar tog regiona, jer kako ja vidim EU njih racuna u zajedničku regiju sa nama ostalim iz bivše SFRJ )?

Br

@Pakleni vuk

Izrael nije bas na tlu Evrope vec na bliskom istoku. Ali Engleska jeste i imaju nuklearno naoruzanje. Takodje u Nemackoj se nalaze americke avionske nuklearne bombe manje snage.

TT

PakleniVuk Zar ti zvuci realisticno da Francuska samostalno intervenise protiv Srbije? Razumes na sta sam mislio, kampanje tipa napada na jednu Evropsku zemlju moze da organizuje samo SAD unutar NATOa, ne samo zbog vojne vec i politicke moci. Francuska to ne moze, mislim moze u teoriji u nekom SF scenariju ali prakticno ne.

Pa

@TT
Razumemo se mi savršeno. Samo glavnu stvar (poentu ) imamo drugačiju. SAD interesuje novac. Silu koriste da bi se obogatili, ne interesuje ih rat u kom bi stradalo stotine ili milioni ljudi sa njihove ili neke druge strane, a da nemaju novčani interes . Ako se ne isplati neće ni ratovati (njih emotivno ne interesuje ovaj deo Evrope ). I svakako izbegavaju sukobe koji mogu da idu ka Trećem Svetskom Ratu (Primer Sirije koju su napustili čim nisu imali interes ). Šta je naš interes bio da postignemo ovaj nivo sposobnosti? Verovatno ćemo taj odgovor znati za par godina.

Ro

@PakleniVuk
Ako Srbija smatra da sljedećih 100 godina slijedi još jedan rat s Albancima i Hrvatima, ali na tlu današnje Srbije (uključujem teritoriju Kosova), onda ima smisla ovo što zagovarate – izgradnja asimetrične sile odvraćanja od agresije. Osobno mislim da se pretjeruje s Hrvatskom kao potencijalim agresorom na Srbiju, ali je razumljivo da je to odgovor na nastavak hrvatskog prozivanja na rat 90-tih. Duboko vjerujem da niti jedna sadašnja ni buduća vlada u HR i SR ne bi mogle opravdati direktni napad na drugu zemlju čak i u slučaju provokacija, bez obzira da li ih na to poticale neke velike sile. Jedina prava sila koju priznaju Hrvati i Srbi su EU devize. Pred njima se klanjaju svi od reda i ako postoji strah od nečega onda je to embargo na dotok para. Van toga, jedino područje za testiranje mišića je BiH. Hrvatska sa Srbijom ima 10x kraću granicu nego s tom državom i to je ključno područje nad kojim Srbija, iako ravnopravno kao garant Daytona, nema tako jednostavan argument za projekciju sile (Srbi u RS graniče sa HR; Hrvati u Federaciji ne graniče sa RS). Vojno, Hrvatska je tek krenula u modernizaciju svoje vojske i taj će proces trajati sljedećih 15 godina, te investicije zahtjevaju mir u ovoj regiji i hrpe turističkih eura svake sezone. Hrvatska je Srbiji prvenstveno ekonomski konkurent i tu će sigurno biti zanimljivih prevrata s obje strane. Ekonomska snaga otvara mogućnost za bolju vojnu obranu ili možda rješavanje svojih osnovnih državnih interesa. Dok to ne postignu, teško možemo govoriti o nekoj prevlasti na račun simpatija i/ili interesa Rusa i Amerikanaca.

Ja

S-300PS/PM je nabolja opcija za nas,neznam koja je razlika u ceni ali predpostavljam da ovaj sistem moze dalje da se nadogradjuje i usavrsava.

Odgovori
ma

Vucic je govorio jos kada je bio u Kini da jedna sistem FK3 (Baterija) kosta 100 miliona dolara i da cemo mi pokusati da od Kine kupimo 3 sistema za 200 Miliona. Znaci cena raketnog diviziona FK3 za nas bi trebala da je ok 200 miliona. Verujem da su S sistemi dosta skuplji.

Ia

Madpal
You’re probably right, it’s cheaper. It’s also a completely unproven commodity. An unproven chinese commodity at that, who aren’t exactly known for producing quality and reliability. The bukm3 is also about 100 million per battery. Why we aren’t looking at this is stupid in my opinion. It’s a known commodity in a sense that previous bill systems are known, widely sold and used. I hate the fact that Serbia is buying chinese garbage, but I’m biased because I despise the chinese. We all know Russian SAMs are at the pinnacle of systems world wide. China is no where near that.

TT

How do you know it’s garbage? Chinese are capable of producing high quality high tech without any doubt.

Ia

Tt
Such as? None of their military equipment is proven and mostly copied.

Lo

Ovo je čist dokaz da u Srbiji zemlji koja nije ni u jednom vojnom savezu o ovakvim stvarima odlučuje prvenstveno struka a ne politika i neki pritisak ovih ili onih, naravno u skladu sa datim financiskim mogućnostima. Sigurno bi svi više volili S400, jer je definitivno najbolji PVO sistem, ali za našu zemlju je ipak preskupa igračka. Kada je Pancir S1E kupljen znao sam da će iz toga još nešto da se izrodi, prvenstveno zbog njegove osnovne namjene. U svakom slučaju sudeći po analizi autora teksta za sada sasvim dobar sistem, a posle ćemo vidjeti.

Odgovori
Б

Autor je sve lijepo objasnio (prednosti,mane),moje laičko mišljenje je da je naše pvo veoma slabo,sa baš zastarelim radarima i pvo sistemima.Što se tiče FK3 nema zvaničnih objava da je kupljen.U svakom slučaju džaba modernizovanje neva i kubova,neophodan je sveobuhvatni pvo raznih dometa i mogućnosti i naravno većih količina dakle ne tipa 2 ovoga 3 onoga.

Ј

Прилично површно и донекле тачно…Систем ВОЈИН не постоји коико знам…Неки галаматијас од опреме од Руса,запада па сад Кинеза-ко ће то одржавати?Ми немамо довољно кадрова ни за модернизацију постојећег,а са нашим платама свако писмен чим буде могао напушта земљу…Дозвољавам да аутор познаје „шта је нкеад било“ а ја знам како је данас,и ово је улепшана слика.У ситуацији кад авион може да гађа са 300Км,свака ракета са мањим дометом је обична праћка…Инерцијално навођење максимално избегавати као и активно осветљавање циља,међутим,те су ракете врло скупе,тако да помињање БПЛ у контексту са неким овим системом „не пије воду“,буџет земље испуцаш за час…ПВО се због трошкова мора поделити на БПЛ ПВО и ПВО за авијацију,иначе се економски не може издржати….Пола килограма модерног експлозива може понети БПЛ играчка,а може озбиљно да избаци из строја средство које погоди,а,да ли можете и колико да издржите да ту БПЛ играчку гађате ракетом која кошта десетине милиона…Руси су представили неки нов јефтин начин обарања БПЛ али сумњам да га можемо добити.Не можете држати нато екипу у МО и да очекујете да вам Руси верују….Тема је добра и права,само је преобимна па овако делује површно не због приступа него ограниченог простора….

Mi

Kolika je cena baterije FK 3,koliko smo mi platili nase 3 baterije?Cuo sam da smo platili dve a da smo trecu dobili gratis.

Odgovori
De

Ahahahahahahahah…GRATIS!!! Stvarno vecu glupost ili provalu odavno nisam čuo, tako me je slatko nasmejao ovaj komentar!

Zo

@Mirko

Pričalo se da će 2 baterije biti plaćene, a jedna preko nekakve „kompenzacije“. Ali o tome ne postoje nikakve pouzdane potvrde.

Mi

Nisam ja to rekao, imas informacije na netu pronadji pa procitaj I drugi pisu o tome u komentar ima, dogovor je bio d a kupimo dve baterije, a da nam oni doniraju jos nesto, zakljucli smo ugovor na dva baterije, a kinezu su nam poklonili jos jedan laser I radar tako da smo formirali 3 baterije sa po tri lansera. Idi informisi se prvo pa onda pisi.

Bo

Dejan
Zasto se smejes. Pa zar ti isti Kinezi nisu nam poklonili, nove bagere, utovarivace, gredere, sanitetska vozila, camce, pa i najvaznije, prenos tehnologije za proizvodnju BL.

Br

@Bob

Nigde nisam uspeo da nadjem spisak inzinjerskih vozila koje nam je nedavno poklonila Kina, nema ih ni na sajtu VS i na wiki stranici o naoruzanje nase vojske, niti je igde izasao clanak o tacnom broju i tipovima vozila i masina.

Ja

Da li je nabavka FK3, rukovodjena iskljucivo cenom,taktickim mogucnostima, ili je u pitanju politicki pritisak za modernije ruske PVO sisteme?
Moze se cuti, da smo platili dve baterije sa ukupno 8 lansera, a da su nam kinezi,donirali jedan lanser i radar, pa smo napravili tri baterije, sa po 3 lansera.

Odgovori
Na

Поштовани Зоране,

хвала на анализи система ФК-3 лепо сте све објаснили и јасно је да се по вашем мишљењу овај систем може сврстати уз Патриот 1 верзије и Гранит – С-300ПМУ1 којег има нпр Грчка.

моја поента је следећа, шта ФК-3 представља у ПВО Кине, 99. Србији је недостајао систем кога или нисмо хтели, или могли да купимо бисер совјетске ПВО С-200 Вега. ово је кључно питање, ако знате одговор ја не знам, кинеске системе не познајем,

пошто руске системе нешто боље познајем, не бих рекао да Бук може да буде главни ослонац ПВО, треба неки мишићавији систем.

моју пажњу је нпр привукао индијско-израелски систем Барак који се нуди у верзији СР, МР, ЛР која гађа и ТБР, радари су за америчке класа Стар Трек и ваше мишљење да ли је принцип Барака или Спајдера бољи за малу земљу, нпр 2008 грузијска батерија Спајдера СР је оборила 2 Су-25 1 Ту-22 а трећи Су-25 пољска манпад ракета

Odgovori
Zo

Dosta si pitanja potegao. Sistem S-200 je 99-te bio prevaziđen sistem. Domet jeste impresivan, ali divizion je gotovo statičan i pomeranje na alternativne položaje je moguće samo na prethodno uređene položaje (teoretski može i na neuređene, ali to veoma otežava i dodatno usporava ionako sporo premeštanja diviziona), što znači da bi verovatno bili snimljeni od strane NATO-a, imajući u vidu malu širinu naše teritorije. Takođe, mogli bi nekakvu efikasnost ispoljiti bukvalno u prvom udaru, sve posle toga bi bili gađani krstarećim raketama.

Sistemi Buk i ne trebaju da budu oslonac teritorijalne PVO, a bilo bi dobro da budu oslonac trupne PVO.

Što se tiče Gruzije, moje informacije govore da su navedeni ruski avioni oboreni sistemom PVO Buk-M2, a ne Spyderom, za koga vidim na raznim sajtovima i forumima vlada veliko interesovanje, mada ne vidim neke toliko posebne karakteristike.

I za kraj, ja sam u analizi izneo mišljenje da FK-3 ipak ZAOSTAJE za S-300PMU-1, zbog značajno manjeg dometa, a da je nešto ispred S-300PMU. Dakle, negde je „između“ ova dva sistema, po mom mišljenju.

Zo

Samo da ispravim svoj navod….Navedeni avioni su u Gruziji oboreni sistemima Buk-M1…greška u kucanju…..

Go

Care koji s 200 pa to je zastarelo još pre 30 godina.
Što se tiče oborenih aviona u Gruziji to je uradio sistem Buk a ne Izraelski Barak jer on tada nije bio uveden u upotrebu čak ni u Izraelu a kamoli u Gruziji.

Na

Поштовани Зоране

захваљујем на одговору, слажем се да је Вега 99 била застарела, али би натерала пилоте НАТО да размиш-љају о систему домета 150+ км,

што се тиче податка да је Спајдер оборио 3 авиона пронашао сам га на извору кога сам сматрао ок, очигледно сам погрешио,

моје питање на које нисам добио одговор је где је места ФК-3 у кинеској ПВО, ако имате тај податак.

ја бих ПВО опремао европским САМП-Т, јер знам да је основни морнарички систем Француске, Италије и УК те С. Арабије, као и замена за француске МИМ-23 Хок дакле основни систем, да не улазим у способност гађања ТБР домета 600км

Иначе 99 сам био у резерви Корпуса ПВО, па смо у неку руку саборци

Mi

I ja mislim da bi S200 bio dobra karta u rukavu pre bombardovanja 99te, ali i za vreme bombardovanja. Iako je bio star. Pilotima ne bi nikako pasovalo da prilaze zbog dometa, pa cak i da je domet sasecen na pola zbog razlicitih ometanja i taktika. Sve bi morali Tomahavci prvo da odrade i to ne bi bilo bas jako brzo. Jedina zastita bi im bilo elektronsko ometanje i to bi bilo na zalost veoma efektivno jer je sistem star. U svakom slucaju bilo bi daleko drugacije da smo imali toliko S200 koliko smo imali Neva. Naravno to je samo moje misljenje.

We

Ovde je u pitanju mnogo stvari.Neko selo u Rumuniji,beda države,
uvlačenje budućoj mega-sili.

Kvalitet kineske robe u ovoj sferi, je ono što me tera da idem na
izlivanje strave sa olovom.
Šta mislite, kad krene žestoko ometanje kineskih radara, šta će
da vidi operater na ekranu?
Mnogo nepoznatih u kinesko-srpskoj jednačini.
Nekako paušalno, zvuči rečenica (Da li je sistem FK-3 dobro rešenje za Srbiju? Apsolutno.)
Autora teksta uvažavam, ali se ne slažem da je kineska mršava mačka
u džaku dobra za nas.

Odgovori
TT

Da. vi znate bolje od strucnih lice. -.-

Dr

Možda ne bi bilo loše uvrstiti i cenovni odnos u poređenju, kao i brzinu isporuke, slika bi bila upečatljivija

Dr

Koliko vidim Kinezi u svojoj Vojsci imaju FK-3. Zar stvarno mislite da bi drzava kao sto je Kina, na stranu stereotipi o Kini kao drzavi koja zna da pravi samo plisane igracke i novogdisnje ukrase, uvodila u upotrebu jedan takav sistem kao sto je FK-3 a da nije dobar?

Ne znamo gde smo sve suplji a potcenjujemo Kinu. Istu onu Kinu koju ne potcenjuju ni Rusi ni Amerikanci. Ali eto u balkanskim banana drzavama misle da se u Kini avioni prave od papira, a PV sistemi od sperploce…

TT

Drina Bukvalno vrstim od smeha svaki put kada procitam da neko iz bilo koje Ex Yu drzave pise na potcenjivacki nacin o Kini, drzavi koja ce za koju godinu prestici SAD na tronu najvece ekonomije nase planete.

sr

@Drina
Ne nam zasto vi toliko dizete Kinu u nebo? Da li ste bili tamo prije Covid19? Da li vi shvatate koliko politickih igara stoji iza prijema oruzja u kinesku vojsku? Koliko malo „struka“ ima da kaze pri tome?

„Zar stvarno mislite da bi drzava kao sto je Kina… uvodila u upotrebu jedan takav sistem kao sto je FK-3 a da nije dobar?“ DA!
Kljuc je u „drzava kao sto je Kina“.
Kina, u kojoj sam bio, kineski zvanicnici sa kojima sam imao nesrecu da radim i sljam od „vrha“ inzinjera koji su se po partijskoj vezi ugurali u vrh najplacenijih vladinih firmi a da ne znaju osnove mehanicke obrade su UPRAVO ti ljudi koji bi uveli jedan potpuno inferioran sistem u kinesku vojsku. Ne kazem da je to slucaj sa FK-3, ali mogucnost itekako postoji.

@TT
Vec 25 godina cujem kako ce Kina da prestigne SAD. Mozda hoce…jednom. Za sada, po nacinu koji grade svoju ekonomiju i kako grade kvazi-kapitalisticki sistem su vise na putu socijalnog-politickog kolapsa, sto se jasno vidi po reakcijama naroda u Vuhanu i Hong Kongu. Da ne pricam o stanju u tzv manjinskim regijama gdje zivi po 20 miliona Muslimana ili po 80 miliona ne-Kineza koji nemaju ni osnovnih ljudskih prava.
Po mom iskustvu i misljenju, Kina ima duuuug put do jednog drustva koje radi zarad dobiti svog stanovnistva.
Mi se mozemo cuti za jedno 25 godina ponovo. Ako Kina za samo 25 godina uspije da rijesi problem komunistickih, totalitarnih diktatora koji zele da budu kapitalisti, da nagovore „manjine“ da ostanu u Kini, rijese okupaciju Tibeta, zakonodavstvo u Hong Kongu, politicke veze sa S. Korejom, da vrh svakog preduzeca koje sacinjavaju partijski podobni kadrovi zamjeni sa sposobnim i obrazovanim ljudima i da pritom ne upadne u gradjanski rat, puc ili ekonomski sunovrat…svaka cast onda.

Do tada cu se histericno smijati kada ljudi iz bilo koje Ex Yu drzave pisu na precjenjivacki nacin o drzavi o kojoj toliko malo znaju.

Mi

Nemora niko nikog da pregazi. Dovoljno je da se zna ko gde sme i ko gde ne sme. Dovoljno je da se zna ko ima kontrolu nad svojom ekonomijom, teritorijom, i nebom. Kina to svakako vec odavno ima. A nije da se ne širi. Sve sile to rade nakod dostizanja odredjenog stupnja razvoja i kontrole.
Ne bi Kinu nikako podcenjivao, a kamoli omalovazavao njihova dostignuca u zadnje vreme. Fantastični kvalitet proizvoda su ustanju da proizvedu vec odavno. Naravno, oni i dalje prave proizvode i za pijacu, tojest za „jeftinu raju“ po celom svetu. Greska je po tome ocenjivati njihovu sposobnost.

TT

Srx To sa Kinom i prestizanjem SAD nije moja fantazika vec projekcija MMFa, sasvim realna ako uzmemo u obzir to da je Kineska ekonomija danas oko 25% manja od SAD, a da joj je rast 6-7%, dok je SAD u recesiji. Po projekcijama SB 2028. Kina postaje prva ekonomija sveta.

Dr

@srx

Ako je dizanje u nebo to sto ne omalovazavam drzavu kao sto je Kina, onda ste u pravu- dizem ih u nebo.
A te price kako ste se susretali sa kineskim zvanicnicima, kineskim inzenjerima ( a ne inzinjerima), kako ste upoznati ko i kako radi u kineskoj vojnoj industriji i ostale pricice pricajte nekom drugom.

Posto nisam ekonomista i da ne bi skretali sa teme i raspravljali o kineskoj ekonomiji, kineskim muslimanima, komunizmu i Severnoj Koreji. Za kraj cu izneti samo jedan podatak o kineskom ekonomskom bum-u i misljenje coveka koji se u ekonomiju razume bolje i od vas i od mene, posto mu je to posao.

-Kineski izvoz je 1985. godine iznosio 25. milijardi USD, a manje od dve decenije kasnije kineski izvoz iznosio je 4.3 B USD.
-2000. godine kineski GDP iznosio je 1.136.B USD, a 2017. godine kineski GDP iznosio je 12.238.B USD.

Za manje od 17. godina kineski BDP uvecao se za gotovo jedanaest puta.
Nije tesko zakljuciti da ce Kina ovim tempom vrlo brzo prestici Ameriku. Na kraju krajeva to su predvidjanja i Svetska Banka, MMF-a itd.

-Dejvid Man, glavni svetski ekonomista u banci Standard Carterd, rekao je za CNN prosle godine o kineskom ekonomsokom bum-u sledece: „Od kraja 1970-ih godina pa nadalje videli smo mozda najvece ekonomsko cudo u istoriji ljudskog roda“.

Vama svaka cast ako ste upuceniji u ekonomiju od coveka kome je to posao, koji za posao koji obavlja prima debelu platu.

Br

srx

Ne zaboravi odnose sa Tajvanom i sulud sistem socijalnih kredita, robovlasnicke fabrike, uzimanje organa od zatvorenika, masovna streljanja…

Vl

Pancir-sm će se raditi u klasičnoj hibridnoj verziji i u isključivo raketnoj verzij bez topova ali sa 24 rakete. Jedno vozilo posada od 3 člana i domet po daljini od 40 km, prosto idealno. A srednji domet s-350 jer 12 raketa u jednom lanseru menja 3 lansera fk-3 a sa istim dometom. A da ne pričamo da je nov sistem sa najmodernijim tehnologijom. Da je skuplji to je sigurno ali ni mi nismo dovoljno bogati da dozvolimo sebi greške.

Odgovori
Bo

Vladimir
Problem je sto su pojedine zemlje Evrope, zbog Pancira trazile da se uvedu sankcije Srbiji. Sta bi nam tek uradili da smo kupiliS350.

Br

bob

Od toga sto su neki trazili sankcije nema nista. To je defanzivno oruzje, da smo kupili nekako Iskander ili bilo koje oruzje koje premasuje 400km ili vise eskadrila modernih lovackih aviona sa velikim paketom naoruzanja, mogli bi da pricamo o sankcijama

Al

Znači FK3 je namenjen za odbranu Grada Beograda a sistem S 400 bi zahvatio skoro ceo balkan i malo ove koji se naslanjaju na njega. Znači u koliko svi stanemo pod jednu šljivu ili ti BGD to će za nas biti spas ali na kraće vreme. Ja stvarno ne razumem taj S 400 kad je dopremljen u Srbiju radi vežbe ujedno je i prezentovan kao roba i od strane Rusa ispipan je puls svima oko nas i njihovim mentorima gde se odmah pojavio strepnja, strah. Taj strah bi nas u stvari i sačuvao. Ovaj FK3 za koga sami kažete da je nepoznanica u sistemima PVO je samo jedan više test-trofej kojeg treba testirati, uništiti i poniziti kupca i njegovog proizvođača. S 400 je sistem koji je ko stvoren za Srbiju, njegovo postavljanje bi značilo kontrola neba od crnog do jadranskog mora, od panonije do svete gore. I koga bi on čuvao osim Beograda. Sve Srpske zemlje. Prestanite više da gledate samo vaša dupeta, i niste vi jedini srbi koji su bogom dati, ima ih mnogo više od vas i potrebno je prvo njih zaštiti. Pa nije kolevka Srpskog naroda Beograd, pa da ima tu pribilegiju da bude počastvovan sa svojim PVO sistemom.

Odgovori
I.

Kako ćeš eventualno kupljeni S 400 uopšte dopremiti u Srbiju?
Okolne države, članice NATO i većinom nenakolonjene i Srbiji i Rusiji, samo bi zatvorile nebo i reke kojima bi sistem mogao da se dopremi.
Pa letos je Ruminija blokirala dopremanje BRDM oklopnih vozila Dunavom. A šta misliš da bi uradila kada bi joj iz Vašingtona rekli, da S 400 ne sme proći ? Isto važi i za Bugarsku preko koje je S 400 dopremljen za vežbu. Prvo su Bugari informisani šta je u avionima koji će da je prelete, pa su dali saglasnost za prelet.
Tako da ne budi naivan.

Sr

@I.S.
Da tu je ta briga, ali postoje nacini zaista. Najveci je problem zapravo placanje.

TT

Aleksandar, zemlja nije ravna ploca. Crtanje krugova na mapi u skladu sa max. dometom nekih sistema je apsolutno besmisleno.

Al

Upravo to imenjace. Sa uvodjenjem S-400 zavrsava se mnogo i da ubacim citati sa TANGO SIX koji sve objasnjava “ S-400 može dejstvovati na taktičke borbene avione, strategijske bombardere, izviđačke avione (ISR, ISTAR, ELINT, SIGINT), leteće radarske sisteme i komandna mesta (AWACS, AEW&CO), avione za elektronsko ometanje, leteće cisterne, krstareće rakete, balističke rakete malog, srednjeg i velikog dometa, bespilotne letelice. Proizvođač opisuje S-400 kao sistem visoke modularnosti sa otvorenom arhitekturom kako bi se lako izvršile dalje dorade i modernizacije, ističe se višenamenska uloga i mogućnost integracije sa starijim PVO sistemima, visoka operativna mobilnost i upotrebljivost, visoka efikasnost i otpornost na ometanje, navodi se da je sistem pored PVO teritorije i infrastrukture pogodan i za PVO manevarskih vojnih jedinica. Takođe tu je sposobnost korišćenja starijih tipova raketa koje su već u operativnoj upotrebi kao i mogućnost intergracije sistema na površinske ratne brodove. „

De

Tačno tako,Aleksandre. „Beograd pa Beograd“? 1999. god su 80% jedinica bili razmeštene daaaleko od Beograda i pretrpele veće udare,sa daleko većim žrtvama od samog Beograda,ali,koga to briga,jel da? Mi koji smo bili razmešteni po vukojebinama Srbije,imali smo „zaštitu“,topova 20/3…Praga…i ponekog Boforsa. Jedini raketni sistem,pored strele 2-M,je KUB koji nas je „štitio“,tako što je ispromašivao sve našta je lansiran. Čitam,kako se naša PVO i dalje oslanja i dalje na KUB,pa se nešto,kao..“modernizuje“,a moja jedinica Strele 2-M,koja je bila razmeštena u selu iznad Gružanskog jezera,je bila svedok „efikasnosti“,sistema KUB,na cilj (Mirage),koji je leteo na oko 1000 m visine i kada je klasičnim manevrom,levo-desno,izbegao dve rakete sistema KUB,na relativno maloj visini. Jednostavno,ti KUB sistemi su beskorisni u novom sistemu ratovanja sa elektronskim ometanjem i ko zna šta jos pored toga. Radarska komponenta nam je,blagi užas,ako bi realno bez pretenzija razgovarali. Treba biti realan,naše stanje pvo je tajvo,da nam 6 ili koliko pancira ne znači puno….spucaše ih Izraelski dronovi u siriji par komada,bez problema. Nagorno-Karabah je odličan primer budućnosti ratovanja. Kakvi crni ciljevi od 5-10-15 kvadrata površine….to je prošlost. Drugo,sve više avio raketa i lebdećih bombi se lansira sa velike daljine,van domašaja PVO,a veoma su malog radarskog odraza,a velikog dometa. Trupna PVO nam je jedini spas…inače,“dalekometna artiljerija“,je prošlost ratovanja,mada još uvek bitan segment odvraćanja. Problem je nama novac,pritisci sa strane…..da bi mogli da se „pokrijemo“,baš kako treba. Kompromisi su nas koštali mnogo do sada i lutanje u izboru sistema,pogodnim za našu konfiguraciju terena. Teška je ovo „rabota“,za onog ko odlučuje,koji sistem nabaviti,kako ga rasporediti itd. Pogotovo kad si ograničen sredstvima…mada,istini za volju,da su bačen novac za „raspali“ i neperspektivni sistem Pasars,uložili u kupovinu nečeg pametnijeg….bolje bi nam bilo. Koliko će Pasars,biti beskoristan,pokazuju snimci iz Nagorno-karabaha,gde čak i sustem Osa sa radarom je uništavan bez ikakvih problema.

Du

Bravo za komentar!!!

Dr

@I.S.

Pa lepo, avionima. Gresite ako mislite da bi neko stopirao dopremanje KUPLJENOG S-400 u Srbiji. Niti smo pod sankcijama, niti smo u ratu sa bilo kim. Ne vidim nacin da nam zabrane dopremanje KUPLJENOG S-400 u Srbiju. Problem sa tenkovima i oklopnim vozilima nastao je zato sto se tehnika jos uvek vodili kao ruska. Da smo ih ‘ocarinili’ kao nase jos u Rusiji ( kao sto je uradjeno sa MiG-29) ne bi bilo nikakvih problema.
Veci problem od dopremanja je novac koji je potreban izdvojiti za takve sisteme, a on nije bas mali.

Bu

@Aleksandar Upravo tu je i problem. Zar stvarno misliš da će NATO, u ovome slučaju Amerika ( koja odlučuje, kako joj se digne, kome će staviti sankcije ) dopustiti Srbiji da kupi S400 i ima „pogled“ unutar NATO prostora ? ( da o EU ne govorimo ). Moraš biti realan. Geopolitika nije toliko komplicirana.

I meni kao rođenom Beograđaninu smeta to što ostatak Srbije neće biti pokriven, bar ne u nekom slučaju ozbiljnijeg sukoba.

Razumem da bi u slučaju nekog zatezanja situacije na Kosmetu FK3 bio premešten na jug.

Evo, ja verujem da kada bi vlast stavila na referendum, da li ćemo da kupimo dva sistema s 400 sa još po 30 Pancira i Torova da bi to glatko prošlo.

Sve sa povećanjem vojnog budžeta da bi se to održavalo kako treba i da bi imao ko da upravlja.

Iv

Aleksandar@Svaka ti cast na komentaru.Mi jos nista od 99te nista nismo naucili. Nikakvi sistemi malog dometa, nikakvi avioni malog doleta. Rusi su nam jasno 99te rekli da nam treba mig31, dugo patroliranje, rakete dugog dometa. Inace bas mi je drago da su mi 35 stacionirane u Kraljevu. Tako treba svu tehniku razmestiti svuda po celoj Srbiji. Kada avion polece iz Aviana a ti imas mogucnost da ga gadjas dok polece jos iz Italije e to nama treba. Takodje mi se nesvidja svastarenje, te Rusko te Kinesko, te Francusko. Sve treba od Rusa uzeti, jasno se opredeliti za Rusko oruzije.

Zo

Aleksandre,
Verujem da bi ove 3 baterije FK-3, ako se nabavi sistem i ako zaista stignu u ovoj količini, svojim dometom od 100 kilometara, „pokrili“ Grad Beograd i širu okolinu u skladu sa dometom i tako sam napisao u tekstu. A pravilnim razmeštanjem te 3 baterije oko Beograda i uvezivanjem takvog 3-baterijskog diviziona, dobija se pokrivenost gotovo cele teritorije Srbije (ne svakog pedlja, naravno), severnije od Novog Sada, južno do Kragujevca i Kraljeva i jugoistočno do Niša.
Ali nije svaki pedalj pokriven, naravno.
Trebalo bi nabaviti više baterija, da se u slučaju pogađanja jedne baterije, može uključiti sledeća.

Vl

Zasto bi se u tako kljucnom delu oruzanih snaga kao sto je RV opredelili za inferiorno Rusko oruzije koji kasne u sferi vazduhoplova za zapadom 15 godina?

@I.S.
obrazlozenje da ne moze da se donese vazdusnim putem je laz. Nedavno, kada su u Srbiji doleteli tenkovi T-72, iz bugarske NVO Euroatlatski savez su se pobunili sto je Bugarija dozvolila da se preko njenog neba prevozi rusko oruzje za Srbiju, kao sto je ranije uradjneo sa Pancirem i S-400. Bugarski ministar odbrane, Krasimir Karakacanov je objasnio da Bugarska ne sme zatvoriti nebo za ruske vojne prelete, jer i Bugarska i NATO koriste ruski vazdusni prostor za letove za Avganistan, i da bi tom zabranom Rusija vrlo moguce uzvratila reciprocitetom.

da

Bravo

Wo

>> svedok „efikasnosti“,sistema KUB,na cilj (Mirage),koji je leteo na oko 1000 m visine i kada je klasičnim manevrom,levo-desno,izbegao dve rakete sistema KUB,na relativno maloj visini. Jednostavno,ti KUB sistemi su beskorisni u novom sistemu ratovanja sa elektronskim ometanjem i ko zna šta jos pored toga.

Postoje na YT video zapisi iz kokpita F-16 iznad Iraka gde pilot u nekih oko 10 min izbegava 8 raketa. Danasnjoj tehnologiji elektronskog ratovanja baziranoj na npr. memory-based software defined radio (MB-SDR) uredjajima i DSP-u KUB prosto nema sta da suprostavi i bio bi apsolutno beskoristan. Pitanj eje kao bi prosli moderniji sistemi, recimo ovaj FK-3, bez dubljeg poznavanja njegovih „elektromagnetskih“ karakteristika i elektronike nemoguce je izvesti plauzibilan zakljucak.

I.

@Nenad Skoplje, uh mnogo ih nasekirali polovni tenkovi i prelet tih tenkova preko NATO teritorije.
Imaš sveže snimke iz Nagorno Karabaha svuda po internetu. Pa se lako možeš uveriti koliko uopšte tenk vredi na savremenom bojištu.
Ništa, konzerva obična.
Briga Ameriku gde je ocarinjen MiG 29 , koji šanse nema, ni teoretske sa bilo čime što je još 1999. napadalo Srbiju, a kamo li sa novijim sistemima koje su u međuvremenu Amerikanci uvrstili u svoj inventar.
A S400 koji bi ozbiljno izmenio odnos snaga u ovom delu Evrope je već mnogo drugačija priča.
Jedna Turska, mnogo, mnogo, mnoooogo jača zemlja od Srbije. Članica NATO pakta, ima ozbiljnih problema sa Amerikom zbog kupovine S400.
A ne da ih mi ne bi smo imali…
Bilo bi divno i savršeno da nas takav sistem zaštiti. Ali to su pusti snovi.

@I.S.
Vi ne znate sta hocete da kazete t.j. vasi komentari poentu nemaju. Prvo tvrdite da oklopne transportere nisu hteli da nam dozvole da ih donesemo, a kada sam vam objasnio da se ne moze tako lako zabraniti ruski vojni prelet preko Bugarske, sada mnogo ih nasekirali polovni tenkove. Mante se S400, nego recite vi meni zasto su ih vise nasekirali oklopni transporteri od tenkova?

I.

@Nenad, Skoplje, odgovor je jednostavan-Boli NATO ćošak i za rusko-srpske BRDM transportere i za T-72 tenkove, kako god nam ih Rusi dopremili. Niko se oko toga ne sekira, nego teraju pakost Rusima kada im daju ili ne daju da nam ih dopreme.
Turci su pokazali nedavno da je ta količina gvožđurije najviše par nedelja posla za naći i pretvoriti u staro gvožđe.
A S 400 možemo samo da sanjamo, i finasijski i politički.
Možeš da peniš za tastaturom koliko hoćeš, naša trenutna realnost je jednostavno takva.

Da

FK 3 je odlican sistem za nas, da su nasi nadlezni pametni pa da od brata Sija zatraze kupole SWS35 Spaag + sam za Lazar3 kao FK1000.
Takodje i mitraljez koji se montira na kamion LD 2000 sa radar nije lose protiv BPL .
Ali interesatno citao sam da su kinezi kotistili elektromanjetsko oruzje ptotiv indiskih vojnika. Tako da ne bih iskljucio da imaju elektromanjetsko oruzje i ostala elektronska srestva protiv dronova ipak kinezima ide dobro elektronika kao svim azijantima.

Odgovori
Al

I još nešto Pancir koji smo kupili i čiju zastupljenost u VS treba bez pogovora povećati ali ne ukrštati sa FK3. Jedino realno bi bilo Pancir + BUK M3 i na to S 400. Mislim da je ovo naj bolje dugoročno rešenje za nas. A u budućnosti u koliko se pojavi potreba za strateškim naoružanjem imali bi čime i da ga zaštitimo.

Odgovori
Mi

Neko ko pise „naj bolje“ zaista ne bi trebao da precenjuje svoju inteligenciju i da prica o kompleksnim temama ovog tipa. To treba prepustiti strucnim licima.

al

Ime moje, na to pod hitno dodati dve eskadrile SU57 naravno sa sve Ohotnikom…
Zanimljivo je da ne znaš da se „naj bolje“ pise spojeno (i „u koliko“) ali zato sa strateškom odbranom kidaš… Respect!

Sr

Razumem autora da je poredjenje drzao u okvirima sistema relativno „slicne“ konstrukcije i iz aspekta onoga sto se cesto u javnosti pominje(najcesce S-300 familija).

Ako bi se vodili stritkno tehnickim podacima, namenama, kao i nacinu rada i nasim potrebama u okvirima novca kojima bi teorijski raspolagali(dve do tri baterije maksimalno), mislim da bi S-350 ipak bio najbolje resenje. Jer treba uzeti u obzir broj raketa koju ima jedno SLO i samim tim otpornost na saturaciju(pod uslovom da bateriju cini priblizno jednak broj lansera) obzirom da nam je zbog ogranicenih novcanih sredstava, to zapravo najveca „briga“.

Da, FK-3 sigurno ima sposobnost dejstva na borbene BPL, ali baterija ima svega 3 lansera, sto je 12 raketa tj. 6 ciljeva, pretpostavimo da bi isto tako konfigisali S-300PMU-2, dok kod S-350 samo jedno SLO ima do 12 raketa, sto znaci da bi napadac morao potrositi 3x vise Bajraktara da unisti bateriju sa 3 lansera S-350 u odnosu na FK-3(nije mala razlika slozicete se). I tu dolazimo do famoznog „faktora odvracanja“ sto je jedini cilj oruzanih snaga malih zemalja.

Treba spomenuti naravno i aktivno radarsko-samonavodjenje sto je daleko najbolje resenje, vertikalno lansiranje i mogucnost koriscenja 3 razlicite rakete maksimalnog dometa do 120km po daljini i 30km po visini.

U nasem slucaju, ja bi igornirao i S-400 pored ovog sistema, jer za S-400 da bi funkcionisao do svojih „punih kapaciteta“ je potrebno mnogo vise ulaganja i mnogo veci broj posada, a to je nasoj vojsci problem.

Svakako bi FK-3 doprineo mnogo sa tehnickog aspekta, ali mislim da nikako nije „najbolje resenje“.

Odgovori
Sm

@Srbofil

Da li Rusi uopste prodaju s350? Koliko znam do sada taj sistem nije bio u ponudi.

Mi

@Srbofil

S300 i Patriot su eresantantniji za poredjenje jer ih ima u bliskom i širem komšiluku.

Mislim da S350 nema konkurenta u svojoj klasi (domet 100-120km) po svemu i svim nabrojanim kriterijumima. Otprilike kao kad bi poredili S300 i S200. Nema mnogo sta da se poredi.

Jednostavno je klasa za sebe i nedostupan za nas sada i u narednih nekoliko godina bar.
Kao i Pancir SM.

Da, bilo bi dobro..

Sr

@Smoke
Ne znam iskreno, pisao sam o tehnickom aspektu.

@Milos77

„S300 i Patriot su eresantantniji za poredjenje jer ih ima u bliskom i širem komšiluku.“

Da, to jeste tacno.

„Mislim da S350 nema konkurenta u svojoj klasi (domet 100-120km) po svemu i svim nabrojanim kriterijumim“

Hmm, zavisi? Aster 30 ima aktivno radarsko samonavodjenje, „veci“ broj raketa po SLO(u odnosu na FK-3 i S-300), identican domet od 120km po daljini, kao i vertikalno lansiranje sa 360 step pokrica, tako da je grubo govoreci veoma slican S-350, jedino je po maks. visini dosta kraci(20km). Naravno boost faza je drugacije uradjenja itd. ali to je vec druga tema.

Tu je i David’s Sling, s tim sto S-350 koristi razlicite rakete za razlicito navodjenje, kao i blizinski upaljac sa klasicnom bojevom glavom, dok stunner missile koristi kombinovano aktivno radarsko samonavodjenje i IC navodjenje u jednoj raketi i „hit-to-kill“ koncept, tu je stvarno jedinstven, naravno i AESA radar, ali grubo govoreci po nameni, kao i dometu su dovoljno „slicni“ da ih mozemo porediti. Treba samo reci da se ne izvozi, tako da je poredjenje cisto na „akademskom“ nivou ;)

Meni bi S-350 takodje bio favorit u toj klasi za Srbiju, kao sto sam vec rekao.

Ima smisla da je S-350 za nas najbolje rešenje.

Mi

Hm, da uvek zaboravim na Francuze. Davidov Sling mi je nekako neinteresantan jer koliko sam video to je dosta statican sistem sto ima smisla za Izraelce. Mislim da je prica za sebe u mnogo cemu, zbog cega se verovatno i ne izvozi.

Dal li FK-3, Patriot, S300/400/350 imaju IC vodjenje u glavi rakete uz sve ostalo? To mi zvuci interesantno.
Ako ne, mozda Zoran moze da nam kaze malo o tome.
Hvala.

Sr

@Milos77
FK-3, Patriot i S-300 nemaju, ali S-350 ima posebne rakete koje imaju IC navodjenje 9M100 cini mi se.
https://media.tangosix.rs/2019/10/IMG_4614.jpg
Takodje, koliko je meni poznato, razvijeni su modluarni kontejneri za sistem S-400 tako da on moze koristiti sve rakete prisutne na sistemu S-350, te se umesto npr. jedne ili vise raketa 48N6, koristiti po 4 rakete 9M96 ili 9M100.
https://media.tangosix.rs/2019/10/69818290_553545335183343_6778240656956456960_n.jpg

Dakle, baterija S-350 sa samo 2 SLO ima duplo vise raketa nego baterija sistema FK-3 ili S-300PS/PM sa 3 SLO. Pritom vreme reakcije je krace od FK-3 jer se radi o vertikalnom lansiranju, navodjenje je pouzdanije i daleko otpornije na elektronsko ometanje. Ali dobro, da se razumemo, bolje i FK-3 nego nista!

https://www.ruaviation.com/images/ii/57d/405/57d405f687b9131b688323fc500cf17c_900.jpg

Stunner missile kod David’s sling je jedinstven jer koristi aktivno-radarsko samonovodjenje i IC tj. opticko navodjenje u jednoj glavi, zato ima onaj „delfinski“ nos. Takodje mislim da ima i image procesing ugradjen, veoma napredna stvar
https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2015/06/davids-sling-3.jpg

David’s sling jeste mobilan sistem jer je postavljen na polu-prikolicu, ali naravno nema ni blizu prohodnost kao ostali sistemi. No to njima treba, takvo okruzenje. Nase komsije ne lansiraju grad rakete ili Tocke po civilima 40 godina uzastopno.

Mi

Ludilo je ta raketa sa optikom i radarom. Ne mogu da zamislim koje korekcije leta ima zbog toga. Ili je samo do nekog aerodinamicnog ofseta, pa i nije toliko komplikovano.

Ja stvarno ne znam, video sam Vičića kako jasno i glasno kaze da nismo kupili FK-3 i to par dana posle objave članka ovde na T6, i inda kaze ali razmišljamo o nabavci. Ko zna.. Drze u tajnosti zvanično.

Bilo bi lepo kada bi S350 bio za prodaju, pa dato lovu za tako nešto.
Mora se u svakom slučaju i još Pancira uzeti.
Meni se BukM3 jako svidja ali se slazem da je uz Pancire imati S350 ili FK-3 naravno u dovoljnom broju. Domet je ipak karta i po u rukavu.

Sr

@Milos77
Prvenstveno je optika tu da proba razlikovati lazne ciljeve od pravih bojevih balistickih raketa. Sam sistem ima naravno mogucnsot dejstva na aerodinamicke ciljeve, ali su balisticke i prvenstveno kvazi-balisticke rakete ono za sta je namenjen(zato sto je Patriot kod ovih drugih bukvalno bespomocan), otuda kombinovano vodjenje u jednoj raketi.

„video sam Vičića kako jasno i glasno kaze da nismo kupili FK-3“

hmmmm „necu se kandidovati za predsednika“….. „Ana Brnabic nece biti premijer“…. da nastavim? Sta vam to govori? ;)

„Bilo bi lepo kada bi S350 bio za prodaju, pa dato lovu za tako nešto.“

Ako nude S-400 i SU-57, sto ne bi prodavali S-350? Pod uslovom da je zavrsen naravno. Mislim da je tu problem nas nedostatak novca, a ne sta nam ko nudi iskreno….

Vl

Ali s350 ne moze da rusi barjaktara…

Mi

@Srbofil

,,Ako nude S-400 i SU-57, sto ne bi prodavali S-350? Pod uslovom da je zavrsen naravno. “

Da za Vučića razumem ali što bi demantovao i krio to od javnosti. Šta više, voli da se hvali makar i onako bez detalja, kao „videćete vi sta je kupio Božić Vučko“ . A to dal je stvarno kupio ili nije oni koji moraju da znaju van Srbije i u nasoj vojsci sigurno znaju, tako da na ozbiljnijem nivou nikog ne farba. Samo narod kao, i obicno.

Da naravno da ce prodavati S350. Nisam mislio u smislu vojne tajne. Rusi prodaju sve sto mogu. Mislio sam kad bude ponudjen za prodaju, i ne bude blesavo skup. Stim u vezi, samo raketa za taj sistem treba kupiti duplo vise jer ima toliko lansirnih cevi :-)

mi

srbofil
slazem se da je vitez primerenije resenje za nas

Wo

>> na ozbiljnijem nivou nikog ne farba. Samo narod kao, i obicno.

Vama dakle gradjani/narod nisu „ozbiljniji“ subjekt (i ako su cak po ustavu nosioci suvereniteta) i u redu je da ih se „farba“ najprimitivnijim medijskim sredstvima?

Bo

Zbog kupovine Pancira, su pojedine zemlje Evrope trazile da nam se uvedu sankcije. Sta mislite sta bi tek bilo da smo kupili S350 ili S400.

Mi

@Wolfgang

Bukvalno si izvukao, tojest kopirao samo deo mojih reci iz recenice i samim tim ih izbacio iz konteksta. To nikako nije uredu! Vrlo je jasno sta sam napisao i nije ono sto vi sugerisete. Ako ti je potrebno objasnjnje, moze i to, samo kazi.

Wo

@ Miloš77

Ako je tako izvinjavam se.

Yo

Obzirom na to da se kod pomenutih sistema redovno pominje drugačiji način rada prilikom jakog ometanja – onda bi, po meni – u obzir dolazili samo sistemi proizvođača onih zemalja koje su lideri i u tom segmentu ometanja.
Laički – deluje mi kao da su sve ostale karakteristike pvo sistema sekundarne ukoliko su sistemi slabo upotrebljivi prilikom ometanja (kojeg će svakako biti) – a ne znam kako se Kina kotira u tom segmentu.
Hvala na još jednom izuzetno informativnom članku.

Odgovori
Wo

>> deluje mi kao da su sve ostale karakteristike pvo sistema sekundarne ukoliko su sistemi slabo upotrebljivi prilikom ometanja

Upravo je tako, cini se recimo da i stari sovjetski sistemi mogu solidno da prate, nanisane i pogode cilj ali samo ako nema nikakvog elektronskog ometanja.

Mi

Svaka kupovina naoružanja u apsolutnom okruženju najjače alijanse je politička, te je bilo koje poređenje uzaludno. Srbija defakto jeste u NATO alijansi, samo nam još nisu javili preko Dnevnika. Naša samostalnost traje dok ambasadorska kvinta ne uputi poziv.

Koliko će NATO alijansa da traje i u slučaju raspada, odakle može da pripreti unilateralna opasnost – je već druga tema i to je jedina priča koju ima smisla razrađivati. Strategiju odbrane bi trebalo praviti u odnosu na naša moguća savezništva i napadne pravce neprijatelja.

Primer – u slučaju eskalacije Kosova, i unapred dogovorenog parčanja Makedonije (Srbija, Bugarska, Grčka – situacija iz 1 Balkanskog rata) možemo sigurno računati na Tursku intervenciju. Ako Turke ne zaustavimo kod Jedrena kao 1913 zaustaviće se kod Beča.

Ili pokušaj de jure “aneksije” Bosne od strane AustroGermana izaziva gotovo siguran sukob sa Hrvatima i Albancima na dva fronta gde možda treba tražiti saveznike na severu u Madjarima i na istoku u Italijanima, uz ustupanje severa Srbije za neke delove Hrvatske i Dalmacije. Ulazak Kine i Rusije u sukob je izvesan ali to ne zavisi od nas i treba izdržati dok ne dođu.

Ili recimo agresivna politika Poljske, Madjarske i Austrije (obnova Austrougarske plus neki novi Intermarijum) podrazumeva momentalno podizanje male Antante (Hrvati, Rumuni, Srbi, Česi).

Preterujem, jasno je, i iz današnjeg ugla ovo izgleda kao Diznilend – ali napominjem da moguće kombinacije savezništva koje su se javile 1914 i 1915 nikom nisu padale na pamet 20 godina ranije kad se odlučivalo o oružju koje je ulazilo u rat.

Šta hoću da kažem – dimenzionisanje odbrane u odnosu na sadašnju situaciju je bespredmetno i treba se spremati za stanje nakon raspada NATO alijanse, koja možda nikad ne dođe za naših života, ali ako i kad dođe – biće kasno za pripreme i kupovine.

Odgovori
Bo

Jel ovo znaci da bi mogli koristiti kub kao trupnu pvo?

Odgovori
Zo

Kub i jeste sistem za trupnu PVO, ali je usled nedostatka sistema teritorijalne PVO, faktički obavljao tu funkciju.
ZA trupnu PVO takođe trebaju novi sistemi, ali to je već druga tema…

Da

@Zoran

Prvo, cestitke na clanku. Drugo, zasto Kub nije nista oborio 1999?

Da

Mislim da u Srbiji radite pametno po ovom pitanju. Kupili ste prvo Pancir S1 od Rusa, pa FK-3 od Kineza po cijeni koju ste mogli dobiti. Pokazali ste Rusima da ste spremni diverzificirati nabavu u slucaju da je cijena preskupa. Sad cete neko vrijeme vjezbati na oba sistema, a onda kad bude novaca cete traziti S-400. Bit ce dosta cjenkanja, pa cete na kraju kupiti jos 2 Pancira i S-400 u paketu, sve uz dobar popust i na kredit. Sve u svemu – pametno.

Odgovori
TT

Veci broj baterija HQ-22 je sasvim dovoljno za Srbiju. S-400 nije potreban i to je politicki vrlo delikatno i za jednu Indiju, a ne Srbiju.

Sr

Danilo, zanimljivo zapažanje,a i zaključak.

TT

Eto strucno lice kaze da je sistem za Srbiju odlican, a razni pametnjakovici koji ovde komentarisu misle da znaju bolje.. -.- Narcizam je cudo.

Odgovori
Sr

Lepo je objasnjeno u teksu da je sistem odlican, prvenstveno jer nismo imali nista tog tipa do sada i da nudi vise od Patriota za ulozen novac, ali je isto tako jasno receno kako je S-300PMU1 mnogo bolji, a to je ipak tehnologija stara vise od 2, uskoro 3 decenije.

TT

S-300PMU1 Je naveo kao bolji pre svega zbog dometa, koliko je meni poznato postoji raketa za HQ-22/Fk3 sa dometom do 180km. Verujem da je elektronika sistema FK-3 ipak bolje jer je sistem noviji.

Mi

Bez ikakve sumnje FK3 je pun pogodak za Srbiju , što je najvažnije ima mogućnosti praćenje i navodjenje na spore ciljevo što se pokazalo u zadnjem konfliktu u Karabahu kao ključna strategija.Najveći problem biće političke prirode , vrši će se veliki pritisak na Srbiju da odustane od takve trgovine sa Kinezima ali se opet nadam da će rukovodstvo naći neko maštovito rešenje da ovaj sistem dodje u naše jedinice PVO.

Odgovori
TT

Ukoliko takav pritisak postoji onda postoji i losa namera, zasto bi nekome smetalo da neko nabavlja PvO za odbranu svoje zemlje sem ako nema zadnjih namera? Jos jedan razlog vise da se sistem nabavi.

NN

Ne razumem jednu stvar, ako je sistem vodjenja kod S300 bolji nego kod FK 3
Kako je FK 3 bolji za bespilotne letilice od S300
Samo zbog PESA radara novije generacije?
Msm da je velika mana FK 3 ustvr kolicina obrade ciljeva koje otkriva i gadja, ne secam se da pise u clanku ali msm da su tu S sistemi mnogo bolji, a koliko znam jedan od nacina ometanja radarskih sistema ’99 je bio zasicenje radara velikim brojem ciljeva od kojih je veliki broj bio lazan, ali dolazi do zagusenja radara ili sam bar tako negde davno procitao

Odgovori
DW

FK-3 je možda dobro rešenje ako se uzme kao parametar odnos cena-kvalitet. Ako se posmatra objektivno, taj sistem je prevaziđen, a pitanje i da li je moguće raditi modernizaciju tog sistema kasnije. Ovaj sistem ima smisla kao dopuna nekom modernijim sistemu, recimo kineskom FD-2000. Uzgred, mislim da je u vojnom smislu Niš podjednako važan koliko i Beograd, s obzirom da je tamo komanda kopnene vojske, pa u tom smislu treba ojačati i 230. samohodni raketni divizion.

Odgovori
TT

Od Nisa je vazniji Novi Sad, kao veci i znatno razvijeniji grad. Mislim da je kljucno pokriti pod 1. Beograd i Batajnicu (bazu), Novi Sad kao drugi najvazniji grad u Srbiji, Kragujevac kao treci, zbog svoje industrije, sto vojne sto civilne, uz avio bazu Ladjevce i Nis kao cetvrti, zbog avio-baze i drugih vojnih ojbjekata.
Tako da nam treba po meni minimalno 4 baterija, pa i 6 ako bi za Beograd. uz Batajnicu, bile adekvatne 3 baterije.
Ako se uzme u obzir relativno niska cena sistema, to i nije neko visoko ulaganje ako se pogleda sta se dobija zauzvrat u smislu bezbednosti.

Br

TT

Novi Sad je tek neznatno veci od Nisa i nema vojni aerodrom i blizu je Beograda, FK-3 moze da zahvati i Novi Sad. Dok Nis ima i civilni i vojni aerodrom i nalazi se blize Kosovu i Makedoniji gde su NATO baze, a blizi je i Albaniji i Jadranskom moru, to su pravci odakle je najverovatnije nekada ocekivati eventualni vazdusni napad. Takodje, tu se nalazi i komanda kopnene vojske i trece brigade i ima mnogo vise vojske i vojne tejnike nego na samom severu zemlje, plus zandarmerija i 63. padobranska. Nakon Beograda, Nis je po potrebi zastite vazdusnog prostora ubedljivo na drugom mestu.

Br

TT

I naravno, vojni aerodrom Ladjevce i civilni Morava, nalaze se u Kraljevu, a ne u Kragujevcu.

TT

Branko Ne bih se slozio da je vise od 30% ljudi „neznatno“, takodje BDP Novog Sada je vise nego duplo veci od Niskog, tako da je generalni znacaj tog grada jednostavno veci.
Glavni argument na strani Nisa je komanda KoV i avio baza, sto je svakako vrlo znacajno.

Ne moze iz Beograda da se zahvati i Novi Sad zato sto postoji Fruska gora izmedju, jedna baterija bi na toj planini pokrivala NS, Batajnicu i u odredjenoj meri BG.

Takodje se u Novom Sadu nalazi komanda prve brigade i znatna vojna oprema, kao i u Sremskoj Mitrovici koju bi baterija na FG takodje pokrivala. Srem je strateski vrlo vazan jer je to najbliza tacka, bez planina i velikih reka odakle potencionalni neprijatelj moze da ugrozi glavni grad.
Slazem se da je Nis visoko na lisi priorieta ali ne mislim da je na 2. mestu iz mnostva razloga, uz sve sto sam naveo i sama cinjenica da je Novi Sad blizu Beograda i Batajnice i da bi sistem na Fruskoj Gori pokirvao sve tri lokacije je dovoljno da razumete znacaj odbrane tog dela VAPa.

Znam gde su Ladjevci ali HQ-22 bi uz Kragujevac pokrivao i tu bazu ako se uzme u obzir da je vazdusnom linijom udaljen oko 30km.

Br

Sam grad Novi Sad je u poslednjih 15-ak godina prestigao Nis i sada ima oko 30% stanovnika vise, medjutim ako se gleda sire podrucje prednost ima Nis… Prokuplje, Aleksinac, Svrljig, Doljevac, Merosina i jos par stotina sela u okolini… Sto se tice BDP tu ste u pravu, ali nosilac razvoja Novog Sada nije toliko industrija koliko poljoprivreda, mala i srednja preduzeca, turizam i sektor usluznih delatnosti. Fruska Gora, kao sto sam vec naveo dole, sa svojom visinom od samo 530 metara i to u samo jednom malom delu, ne predstavlja toliki problem, jer prvo taj vrh nije bas izmedju, vec malo ulevo od Beograda, a i ciljeve koji lete na par stotina metara visine je lako pogoditi i drugim sredstvima, kao sto su Strela, Igla, Bofors itd.
Mnogo vece potencijalne probleme imamo na jugu nego na severu zemlje. Pogledajte samo bombardovanje 1999. koliko je vise gadjan jug zemlje i grad Nis u odnosu na Novi Sad

Bo

A da li je nekome palo na pamet da se za sada uzima ovoliko sistema, za onoliko posade koliko imamo, a da ce se kasnije kada se obuce posade dokupiti jos.

al

Ajd’ i ja da napisem koju polu-pametnu…

Neko spomenu (TT) da strucno lice kaze da je nabavka dobra ali ima strucnijih komentatora pa znaju bolje… Tacno u metu!

Najbolji sistem (oruzje uopste) je ono koje mozes da priustis tj pazaris. Ljudi pa nije to odlazak u supermarket, uzmes korpu i redom. Ovde se u komentarima naklapa o S350, S400, trte-mrte… Kao da te sisteme mozemo on – line da porucimo i stizu na kucnu adresu – citaj Jakovo…

Ko osim Rusije koristi S350? Kome je prodat S400 sem Turcima a i to je bio klasican prst u oko Amerima i Rusi su tu videli svoju sansu da zamute vodu… Ko ima Buk M3 i ako ga ima pogledajte njegove strateske veze sa Rusijom.

Pobogu, da bi vam (nam) neko prodao moderno sofisticirano naoruzanje, nije dovoljno samo imati pare (a mi ih nemamo, verovali ili ne). Maloj, politicki prevrtljivoj drzavi poput nas, veliki igraci prodace ono sto nije hi – tec, sto sme suprotna strana da pregleda i analizira u sitna crevca, sto nema pun spektar borbene upotrebe kao za maticnu zemlju.

Druga stvar: nabavljaces ono na sta se veliki igraci na mrste – i sa istoka i sa zapada. Videli smo da kad zaprete, otkazujemo i vojne vezbe a ne nabavku naoruzanja. Imamo i iskustvo iz komsiluka gde su najveci vojni saveznici Hrvata blokirali nabavku 30+ godina starih aviona zbog opreme, prava, kinte na kraju krajeva a mi se lozima da smo nesto neutralni i samo nam ostaje da popazarimo sve najbolje sto postoji u vojnoj industriji. SAAB nas nije udostojio odgovora na zahtev za ponudu svojevremeno…

Dakle, ukratko: ako Bog da pa FK3 stigne, mozemo samo da se udaramo nogama u dupe jer ce to biti najbolje sto imamo i sto smo verovatno mogli nabaviti. Sve ostalo je mastarija sitne decice na grani tresnje u prolecno popodne…

Odgovori
De

Lepo sročeno…..mada ispada,da bi u savremenom ratovanju,elektronski sistemi za ometanje bili podjednako,ako ne i uspešniji bili na bojnom polju. Naravno…ako bi IKO hteo da nam ih proda? Sve u svemu…..golom guzicom se u trnje ne ide,a mi upravo ka tome stremimo. Sirotinja će i dalje meso,isključivo u izlogu mesare da gleda.

TT

S-400 je prodat Alziru, Belorusiji, Kini i Indiji.

Sr

Malo bi cudno bilo da se jednoj visedecenijskoj clanici NATOa sa kojom Rusija nikada, pa ni sada, nije imala dobre odnose prodaje S-400, a da se Srbiji koja ima vojno-tehnicku saradnju(sa nekim pauzama) sa Rusijom dugu skoro 2 veka ne bi prodao S-300PMU-2, S-350, Buk ili sta vec ne? Pritom smo visedecenijski korisnici njihove PVO tehnike. Mozda ja nisam u pravu, ne tvrdim nista.

Mislim da nas tu jedino sprecava novac pre svega, kao i pretnja CAATSA(koji kao akt nije obavezujuci za kongres ali opet postoji pretnja). To su ipak milijarde u pitanju.

Ni FK-3 niko sem Kine nije nabavio, ni CH-92A, mi smo bili bukvalno Launch customer za HForce, ni Nemacka ga nije nabavila pre nas….. ne vidim sta hocete da kazete?

al

@TT:

Eto prilike da i mi stanemo rame uz rame sa navedenim korisnicima, tu smo negde ;)

Dr

@alexanto

Da je srece da smo rame u rame sa Alzirom, Belorusijom ili Kinom po pitanju Vojske. Nazalost nismo niti cemo ikada biti.
Nema potrebe za cinizmom.
Ima dosta drzava, i siromasnih i manje siromasnih i problematicnih i manje problematicnih, koje koriste americke sisteme pa ne vidim sta to dokazuje. Ili mislite da su Izraelci, Danci ili Norvezani (koji koriste recimo F-16) rame uz rame ili su tu negde sa recimo Pakistanom, Jordanom ili Marokom koji takodje koristi F-16.

Al

Ime moje, hvala ti na ukazanim greškama iz pravopisa i drago mi je što sam te zabavio sa tim. A što se tiče kupovine S 400, mislim i siguran sam da ova jadna i napaćena zemlja ima para za ovo planinarenje. Pa ovde je bahatost na ceni i kad bi ova ista država počela da se sama pridržava zakona i kad bi za početak od dobrih, priznatih i uspešnih uspela da naplati taj jadan i bedan porez koji obični smrtnici redovno plaćaju uspela bi da pazari S 400. Mislim da i transport nije problem nego plasiranje straha od nadležnih i odgovornih kako bi se i ovo malo nade kod običnog čoveka ubilo. Još jednom puno ti hvala imenjače moj.

al

@Srbofil:

Hocu da kazem da postoji tehnologija koju mozes da dobijes i ona koju ne mozes da dobijes, da li zbog para, pretnji ili nisi dovoljno znacajan partner, saveznik, kupac…

Na kraju najveci faktor za nabavku jesu pare ali ih mi nemamo uprkos zlatnom dobu u koje mnogo njih veruje (znam da ti nisi medju njima) i tu na prvom mestu padaju u vodu price o S400, S350, Bukovima M3, Suhojima, Rafalima i ostalim mastarijama…

Realnost su donirani MIG-ovi pa modernizacija, donirani tenkovi i BRDM-ovi, 5 H145, 4 MI35, baterija Pancira S1,6 BPL-ova, 5 MI17, modernizovani KUB-ovi i NEVE, Lazari na prste ruke, cedjenje suve drenovine iz Orlova i Galebova, polovni radar iz Slovenije, 18 Mistrala sa 50 raketa, vecito uvodjenje Laste, hvaljenje da mozemo na MIG-ove da kacimo lansere NRZ, da kacimo Maverick na Orla posle 25 godina, da razmatramo Orlove sa livade za modernizaciju i dalje da ne nabrajam…

A sta je najgore: ovo sto sam naveo kao realnost je bila utopija pre par godina, koliko smo bili ubogi i nikakvi – sad smo odlicni (tu izuzimam ovo vezano za Orlove sa livade).

Jedini je problem sto smo i dalje siromasni i suplji i sta god da se nabavi je DOBRO – dok ne bude uslova za bolje… U tom svetlu sam i napisao sve do sada…

Br

TT

Iz teksta Tango six o S-400
„Informacija da je juna 2016. Belorusija dobila na poklon dva diviziona ispostavilo se da nije tačna. Takođe spekulacije da je sistem nabavio i Alžir takođe nisu istinite, ova država je ipak nabavila S-300PMU-2.“

Br

Alexanto

Od najave donacije 30 oklopnih vozila i 30 modernih tenkova, za vise od tri godine stiglo je 10 nakalemljenih BRDM-a i 2 tenka T-72M1… A sva nasa oklopna vozila, pa i tenkovi M-84 su klasa za ovo sta smo dobili, plus sto ce ovim tempom sve biti isporuceno negde 2035.

Al

@Branko

T-72 Beli Orao je trenutno veoma potrebno unapređenje u poređenju sa trenutnim tenkovima. Modernizovani BRDM su takođe najbolja izviđačka vozila trenutno aktivna u VS (ne računajući novi BOV koji ide u artiljeriju).

Bo

Branko
Od 30 BRDM i 30 T72MS su stigli po 10 komada. Nemoj ni sumnjati da ce ostali stici. T72MS je daleko bolji od klasicnog M84, po oklopu, po ubojitosti, po novim optoelektronskim spravama. Cak je i Jan Ivanjek pohvalio ovaj tenk i nazvao ga lovac na tenkove. A sto se tice perioda od kada su najavljeni do dolaska: jedno pitanje, koliko godina su Hrvati najavljivali dolazak Bredlija, a jos uvek nije ni potpisan ugovor, sto je opet Jan potvrdio. Sve nabavke u svetu idu sporo.

Br

@ Bob

Nije stiglo 10 tenka, vec dva, i u narednom periodu treba da stignu jos 9. Modernizovani M-84 na nivou AB1 od kog se na zalost odustalo, je klasa za T-72MS. T-72 ne moze da puca iz pokreta, nema ziroskopsku stabilizaciju. M-84 uz dobru modernizaciju moze biti bolji od T-90, bolje je raditi na tome nego nabavljati tenkove sa slabijim potencijalom.
Evo jednog odlicnog teksta o tome koji je pisao covek koji je radio na razvoju samog tenka i modernizacijama vise od deset tenkova po svetu…

https://www.balkansec.net/post/modernizacija-tenka-m-84-iz-ugla-stru%C4%8Dnjaka-premalo-podataka-za-kona%C4%8Dnu-ocenu

Bo

Branko
Nije se odustalo od modernizacije, i trenutno su 10 tenka na modernizaciji, i nadam se da ce izaci do kraja ove godine. To znam jer se nove cevi topa rade kod mene u cevari u Velikoj Plani.

Br

@Bob

Odustalo se od prvobitno planirane modernizacije AB1 i sada se modernizuju na slabiju verziju AS1, koji je u pocetku bio namenjen tenkovima M-84 van nase zemlje.

br

4 fk3 i 2 u šumadiji u rezervi odlično i po ceni,ali problem je što Japan može da izdrži zemljotrese jer je za to sposoban pa po tome pred predstojeći sukob SAD i Kine mi bi ,,izdržali,,jer to možemo pokaznu vežbu Natoa posle montiranog incidenta gde bi se pokazala moć a možda bi divizioni bili pogodjeni iz kosmosa???

Odgovori
Da

Fantastican clanak s obzirom na nedostatak informacija oko ovog sistema i veoma interesantna poredjenja, ali zakljucak je da se najezis.

“sistem teritorijalne PVO Grada Beograda i šire okoline (u skladu sa dometom sistema) svakako bi bio podignut na znatno viši nivo i doneo našem sistemu RV I PVO jedan novi kvalitet i sigurnost za naše nebo, za naše građane.“

Jel se pvo kupuje da se brani samo Beograd i sira okolina? Ostatak Srbije ko sisa?

Odgovori
ma

Opet jedna sjajna tema i veoma dobra analiza. E sad pitanje je da li je FK3 stvarno dobar za Srbiju? Ja imam ipak debelu rezervu po tom pitanju.
Sama analiza pokazuje da ima jos dosta nepoznanica o tom sistemu.
Taj sistem spada ipak u starije verzije sistema i ako ga kod nas neki oslovljavaju kao najnoviji PVO sistem.
Nisam bas siguran da ce brzo i efikasno izvrsiti svoj zadatak na razlicite ciljeve i pri masovnom napadu. Ukljucujuci tu i zilavost na PED. Danas a pogotovu sa sve brzim projektilima i pojavi dronova u najvise slucajeva je odlucujuca brzina reagovanja od otkrivanja do lansiranja kao i na vreme otkrivanja cilja.
Vukosavljevicu ako mi branimo samo Beograd i okolinu kao 99te onda nista nismo odbranili?
Sta cemo sa ostatkom Srbije? Mozda jugoistocnixf1 deo Srbije nije bitan za nekog i neciji zivoti u tom delu ili jugozapadni deo?

Odgovori
Mi

Zorane, sjajan tekst. Koliko je lansirnih vozila u jednoj raketnoj bateriji (3 formiraju divizion). Da li uz svaku ide nišanski i osmatrački radar pošto ste naveli da svaka može dejstvovati sama za sebe ili svi kao celina?7
Hvala

Odgovori
TT

Pise 4-6 lansera po bateriji, svaka baterija ima svoje radare. Baterije mogu da deluju samostalno.

Sa

Ne postoji sistem koji bi bio dobar za Srbiju jer ne postoje 2 osobe na jednom mestu koje bi imale realno i objektivno misljenje, ako bi stigao S 400 onda bi ga pljuvali da je preskup, upada politicki u oci, nema se cim braniti itd i to iz usta istih onih koji su ga do juce zagovarali jer oni od kada se probude seju negativnu energiju uz jako mali udeo bilo kakve strucnosti o bilo kojoj temi ali su zato veoma agilni da iznesu svoje negativno misljenje, FK3 zajedno sa dodatnim nabavkama Pancira bice vise nego solidno i pre svega moguce resenje PVO Srbije za naredni period, trupna pvo sto rece autor je vec druga tema.

Odgovori
Ve

Zorane Vukosavljevicu da li je validan podatak da se 98′ smatralo da vazdusni prostor tadasnje SRJ pokrivaju 3 sistema S300?Bila je neka analiza prije par godina po kojoj bi se vazdusni prostor Srbije mogao pokriti sa sedam Buk M1 sistema.Kakav je vas komentar na ovo misljenje?Koliko kosta jedan Buk M2 i da li je on potreban u slucaju nabavke Pancira SM tj S2?

Zo

@………….

Vidim da postoje osvrti na moju tezu da bi 3 baterije (o kojima se prića) branile Beograd i šire područje ( u skladu sa dometom sistema). Dakle, neka početna premisa je da bi se nabavile (ili je proces nabavke već u toku) za 3 baterije. One se mogu samostalno postaviti po Srbiji i tako pokriti veći prostor i tu ništa nije sporno.
Odluku o tome će svakako doneti naši stručnjaci na osnovu procene i ocene situacije.
Moje je mišljenje da je bolje da ove 3 baterije funkcionišu u sastavu diviziona sa centralizovanim sistemim upravljanja, nego da baterije funkcionišu samostalno, iako imaju svoj osmatrački radar.
To mislim i za sisteme S-300 i za druge sisteme, da o njima govorimo.
Dakle, da bi se PVO cele Srbije kvalitetno obavljala, potrebno je još sistema teritorijalne PVO i to je potpuno jasno.
Ali, kao što rekoh, ovi sisteme je najbolje upotrebljavati u sastavu diviziona i oni tada ne bi branili samo Beograd, ta zona bi verovatno obuhvatala i Novi Sad na severu i do Kragujevca na jugu.
Ako i razdvojite 3 baterije po Srbiji, opet nećemo imati punu teritorijalnu pokrivenost, a imaćemo nešto niže mogućnosti sistema i veću ranjivost na napad iz vazduha (pre svega protivradarske rakete)…

To je naravno moje mišljenje.
Ne vučem stranu Beogradu, smatram da je potrebno nabaviti još sistema teritorijalne PVO ili trupne PVO koji mogu obavljati i te zadatke po potrebi (recimo iz porodice Buk).

O tome svakako treba razmšljati. Naša država, bila ona SFRJ, SRJ ili Srbija NIKADA nije imala potpunu pokrivenost teritorije sistemima PVO srednjeg dometa (tada su i Kub i Neva spadali pod sisteme srednjeg dometa).

Čak je najveća pokrivenost upravo bila te 1999-te godine, ali sa zastarelim sistemima, sa kojima smo uradili onoliko koliko smo mogli.

Odgovori
TT

Izmedju Beograda i Novog Sada postoji Fruska Gora, planina koja bi totalno zaklonila radarsku sliku iza iste. Jedna baterija bi bila pozeljna upravo tu, odakle bi pokrivala NS, BG i Batajnicu. Druga na Avali, i jos jedna baterija kod Lajdevaca i Nisa. Pozeljna bi bila i jedna koja bi direktno stitila Batajnicu i poajcavala odbranu Bga ali onda dolazimo do broja od 5 baterija.

TT

TT Mislim pre svega na niskoletece letelice koje bi teoretski letele zaklanjajuci svoj radarski odraz iza Fruske Gore, zato mislim da bi upravo ona bila jedno od boljih mesta za jednu bateriju. Zanima me vase misljenje o idealnim lokacijama sistema, ukoliko pricamo o vise baterija i gde je cilj pokriti sto vise teritorije i strateskih tacaka.

Sr

@Zoran Vukosavljević
Hvala za jos jedan tekst, par pitanja:
Zar ne bi protiv radarske rakete imale dosta tezi posao lociranja modernih radara sa elektronskim skeniranjem koji poseduju odredjen nivo frekvente agilnosti? Samim tim im treba vise vremena(sto dodatno izlaze avion) i skracuje im se daljina dejstva?

Drugo, zar nije sam domet sistema dovoljan da odvrati vecinu aviona opremljenim sa protiv-radarskim raketama koje se danas masovno koriste?

Obizrom na nacin navodjenja koje ste jako lepo napisali, ja bih se najvise brinuo za elektronsko ometanje. Iskreno, FK-3 mi tu ne uliva poverenje. Mozda gresim, ali po meni je nuzno aktivno-radarsko samonavodjenje i najvisi stepen ECCM(ali tu dolazi i cena naravno).

TT

Srbofil Sustina problema svih PvO sistema je to sto kako avion smanjuje visinu leta tako se i radijus radarske detekcije smanjuje. Primer, avion koji leti na 10k metara mozes bez problema da detektujes sa 400km, dok ako avion leti na 100 metara visine to se smanjuje na 40km.
Nadam se da ce Zoran to malo bolje pojasniti.

Br

TT

Fruska Gora je daleko od planine i sa 530 metara nadmorske visine i to samo na jednom malom delu, ne bi predstavljala toliki problem za radare. I ne nalazi se tacno izmedju, vec malo ulevo.

Br

A ciljeve koji lete ispod 530 metara je vrlo lako oboriti Strelom, Iglom, Boforsom, Pragom, Bovom 3, pa cak i uz pomoc mitraljeza 12.7.

Mi

@Zoran Vukosavljević
Hvala na jos jednom odličnom tekstu. Nadam se da ćemo moći češće da ih čitamo.

Interesuje me vaše mišljenje o IC navodjenju ovakvih PVO raketa u slucaju elektronskog ometanja kao pasivni nacin u zevrsnom delu leta ( cadnjih 10km recimo gde i efekat ometanja najsnazniji.

Ako se ne varam trenutno se naši KUB sistemi modernizuju i dodaje im se IC sposobnost navodjenja. Da li se, i zasto da ne, spopsobnost za IC navodjenje koristi kod vecih PVO raketa poput FK-3,Patriot, S300/400/350?
Hvala

Zo

@Miloš77

Ne radi se kod nas modernizacija Kub-a sa IC raketama.
Postojala je ideja, ali toliko je tu tehničkih i drugih problema da se od toga odustalo. Ja sam često pisao na vojnim forumima protiv toga, jer smatram da nije potrebno a i postoje brojni problemi.
Kub-u je potrebna novi dnevno-noćni pasivni optički senzor, digitalizacija prijemno-pokazivačkog bloka i digitalizacija komandnog mesta Puka radi brzog prenosa informacija o stanju u VaP-u, u realnom vremenu, i uz izračunat paralax.
I tako nešto se sada, po onome što je dostupno javnosti, i radi….

Pa

@Gosin Kubovac
Nakon što sam opet pročitao ceo tekst upalo mi je u oči nešto bitno. Kako vi objašnjavate razliku u dometu FK-3 I HQ-22? Ista raketa, isto vođenje, isti radar, malo drugačiji lanser, ali za 50km manji domet? Sami Kinezi za svoj sistema govore u svim medijima (na kineskom i na engleskom ) da je ceo sistem „jeftin“. Šta nam to govori? Jel smemo javno da diskutujemo o samim raketama i njihovim komponentama (vi u tekstovima nikada tu dimenziju niste pomenuli, samo uopšten opis sistema vođenja I osmatranja )?

Pa

@Miloš77
Evo ja ću ti odgovoriti. IC navođjenje kod rakete koja leti brzinom od 4maha je skoro pa nemoguće. IC senzor mora biti vrhunskog kvaliteta da bi mogao pri toj brzini da prepozna cilj i takva raketa bi koštala kao sam đavo. Znam da si ovo pitao jer Izraelci koriste takav način vođenja, ali baš zato mi nismo kupili PVO od Izraela (barem ne još uvek ).

Pa

Da se dopunim još malo @Miloš77 (nadam se da momci na T6 neće zameriti ),naši Kubovi i Neve se modernizuju kamerama koje su na zemlji, a ne na raketi.

Sm

@Zoran Vukosavljevic

Da li bi Buk M3 sa raketama S300VM/V4 bio bolja/povoljnija opcija za nas? Deluje mi da bi tako mogli polako da pravimo dobru osnovu i za teritorijalnu i za trupnu, pa cak i balisticku odbranu.

P.S. Znam da je S300VM/V4 u Rusiji trupna, ali kod nas bi mozda mogla da bude teritorijalna odbrana.

Mi

Hvala na odgovorima Zorane i PakleniVuk

@PakleniVuk
Ustvari sam mislio najvise na IC vodjenu R-27T koja je lansirana sa zemlje od strane Huta i pogodila F-15. Takodje R-73 i starije IC vodjene kratkog dometa i koje se takodje lansiraju sa zemlje u nekim nadogradnjama. Dobro R-73 i te male jesu sporije, ali R-27 postize vecu brzinu. Pretpostavljam da mozda ne dostie punu brzinu jer je lansirana sa zemlje.
Ideja mi ima smisla ali ne znam dovoljno detalja da sudim. Ovo sto ste napisali ima smisla. Hvala.

Na

Зоране опет ја,

чему подела система на трупну и територијалну ПВО, још 85 или 86 совјети су објединили војска ПВО терито-рији и ПВО војск. није ли логичнија подела по домету.

нпр МБДА нуди Мистрал и ВЛ-Мика са истим Ц2 вози-лом платоон команд пост, + систем САМП-Т са раке-тама астер системи могу бранити и територију и трупе.

Совјети су специфични нпр С-300 П, В и Ф, да ли је логично да мала земља своје системе дели попут СССР – поздрав

Pr

Meni je i dalje neverovatno da se bilo ko zavarava da mi nasu suverenost mozemo da branimo kupovinom oruzja. Pogotovo kad wikipedia ratnici krenu da uporedjuju nasu opremljenost sa Hrvatima, Bugarima ili Rumunima i mere ciji je veci. Kao otreznjenje preporucujem sledecu analizu https://www.youtube.com/watch?v=zxRgfBXn6Mg

Odgovori
TT

Kupovinom oruzija se pre svega odrzava balans sa drzavama regije, ne sa Hrvatskom kao sto se potencira vec pre svega sa Bugarskom i Madjarskom koje su slicne velicine. Niko ne planira da ratuje sa SAD, ne razumem zasto dosadjujete sa tom tezom? Sta, ukoliko postoji super-sila niko drugi ne treba da ima vojsku i sve druge moguce pretnje treba ignorisati? Super idi javi svima sem SAD, Rusije, Kine da rasformiraju svoje oruzane snage jer ne mogu da ratuju sa SAD. Razisjamnje van svake pameti. -.-

TT

Razmisljanje*

Al

@Prepelica

Sve je to lepo. Sad objasnite kako će jedna Mađarska ili jedna Bugarska da izvedu prvi dan Operacije Pustijanjska Oluja sa 10+ aviona nad Srbijom? A pošto ovo ne možete da odgovorite, jer je ne moguće, odgovorite kakav je Vaš smisao komentara, jer je po meni Vaš komentar besmislen.

Pr

@TT – a zasto bi morali da odrzavamo balans sa drzavama regije? Da li postoji ijedan potencijalni scenario gde bi Bugarska, Rumunija ili Madjarska izvrsile napad na Srbiju u bliskoj ili daljoj buducnosti?
@Aleksa – da se nadovezem na gornje pitanje – mi u slucaju sukoba sa Madjarskom ili Bugarskom nemamo na drugoj strani jednu ili drugu drzavu vec imamo NATO.

U svakom slucaju, zbog svih vojnih sukoba u proteklih 30 godina, Srbija je tu gde jeste – na zacelju Evrope, u svakom smislu. Jos jedan oruzani sukob bi za Srbiju poslednji ekser u kovcegu.

Al

@Prepelica

Mašiš situaciju u kojoj je Mađarska/Bugarska agresor, a tada ne govorimo o ratu sa NATO paktom. Samo zato što su naši odnosi sa Mađarskom, Bugarskom i Rumunijom relativno gledano dobri danas, ne znači da će oni biti dobri sutra, a oni su uvek potencijalni protivnici, koliko god taj procenat bio mali. Tako da i dalje mašiš poentu gornjim komentarom, jer se VS oprema u skladu sa potencijalnim protivnicima iz celog okruženja.

TT

Prepelica Najbolji nacin da se preventira rat je sredstvo odvracanja, a strateski PvO je upravo to. Kada si slab lak si plen, a Balkan nije Beneluks pa da pricamo o utopiji o vecnom miru. Najbolji nacin da se mir na Balkanu sacuva je jaka vojska kao faktor odvracanja.

Mi

Prepelica Ocigledno je da ne znas kako NATO funkcijonise, clan 5 garantuje zastitu clanice, a ne podrsku istoj u nekom kvazi imperijalnom osvajanju. Pricati o nekom vecnom miru i pacifizmu u drzavi/narodu koja je u samo proslih 100 godina prozivela genocid, etnocid, vise egzodusa i direktno je napadnuta 4 puta je vise nego neverovatno.

Bo

Prepelica
Znas li da posle prvog svetskog rata, svi su govorili u svetu, nikad vise rata. Pa prodjose 20 godina, kad ono novi svetski, i jos gori od prvog. tako jeisto i sada. Ne moramo mi da budemo ugrozeni od neke susedne zemlje, dovoljno je da neko iz okoline pokrene rat, i to se prelije. Zato moras biti spreman.

Gu

Pisite cesce.Tekstovi su vam extra👍.

Odgovori
Dr

Kubovac, svaka cast na jos jednom sjajnom tekstu.

Odgovori
Zo

Hvala drugar! :)

Pe

Valjda se analiza sistema zapocinje neophodnoscu kupovine istog?
Koji su odbrambeni prioriteti Srbije?
Kakva je strateska pozicija Srbije 2020 i nadalje?
Koji su to potencijalni neprijatelji Srbije,sa kakvim oruzjem raspolazu?
Ukoliko je to neka od komsijskih zemalja, sa kojom Srbija ima istoriju sukoba (Hrvatska,Federacija BiH, Kosovo), treba napomenuti da ni jedna od njih i nema RV, niti je u izgledu da ce uskoro imati.
Ukoliko je to NATO kao 1999, danas je strateska pozicija Srbije daleko slabija od 1999,, jer su bukvalno sve zemlje oko Srbije u NATO,dok 1999 nisu bile ni Hrvatska,Rumunija,Bugarska,Madjarska,Crna Gora ni S.Makedonija.
U tom smislu je budalasto trositi novac na sistem koji je nepotreban za lokalni sukob (potencijalni protivnik ne raspolaze avijacijom) a previse slab za sukob sa NATO.
U buducnosti opasnost moze postojati pre od dronova, koje i komsijske zemlje realno mogu da kupe.Videli smo njihovu efikasnost 2020(Sirija,Libija,N.Karabah).
Dakle, Srbija ima opravdani razlog da nabavi oruzje za odbranu pre svega od dronova.Koliko je ovaj kineski sistem dobar za to?

Odgovori
TT

Strateski sistem poput ovog stiti dugorocno od bilo koje zemlje iz okruzenja, niko nama ne garantuje da ce na celu bilo koje od drzave uvek biti recionalni ljudi i da neka drzava ne moze da nabavi nesto sto bi narusilo balans. U tom smislu nabavka je odlicna, cena je vrlo simbolicna za drzavu. Takodje fakt da su danas drzave oko nas u NATO, a 99. kao nisu bile ne igra nikakvu ulogu jer su one takodje dozvolile koriscenje svojih baza i vazdusnog prostora za NATO letelice. Sustina NATO-a je SAD, ostale drzave su nebitne u kontekstu kapaciteta za ozbiljan napad.
Takodje u teksu jasno pise da je HQ-22/Fk-3 efikasnijij u borbi protiv sporoletecih dronova od sistema S-300/Patriot.

Pr

Potpisujem sve sto ste rekli Dusane.

Mi

Ozbiljniji PVO je odbrana zemlje i opasnost po napadaca iz vazduha kakvu male eskadrile bilo cega ne mogu pruziti.
Ne garantuju nista ali itekako odvracaju i smetaju.

Ozbiljnija PVO je nacin vodjenja politike i nosi efekat odvraćanja u mnogo slucajeva koji se ne mogu predvideti.
Ljudi sa iskustvom mogu. Internet ratnici koi ne umeju da barataju sa informacijama ne.

Nemamo kristalnu kuglu koja ce da nam kaze sta ce nas strefiti i ko ce sta zakuvati kroz 5, 10, 15 godina. Il, ko ce i kako pokusati da zakuva nesto protiv nas. Ne mora ni da se sprovede u delo ( i ne daj boze da hoce) ali upravo tu nam PVO duzeg dometa i veceg broja pomaze da ne utonemo u takav rat kao pre.

Posle je kasno i moramo na frku da pravimo PVO od R-13, R60 ili R73 !

Yr

Dušane, potencijalni protivnik ne raspolaže trenutno ni dronovima, ali kao što ste lepo primetili, vrlo brzo bi ih dobio. Isto tako bi vrlo brzo onaj ko ih gurne u sukob (čitaj Turska) poslao 1-2 eskadrile lovaca da zaštiti te iste dronove u slučaju da podignemo lovačku avijaciju da ih smlatimo. Pritom je u tekstu više puta ponovljeno da je FK-3 efikasan protiv sporo-letećih ciljeva. Videli smo u Karabahu kako čak i današnji dronovi identifikuju PVO sistem kratkog dometa a da ni ne uđu u zonu uništenja. Videli smo kako su prošli u toj borbi Pancir i Tor, dva vrhunska sistema u svojoj klasi. Jednostavno da bi mogli da se bore protiv ovakve pretnje, treba im sistem višeg ranga da ih upozori na vreme i da ne dozvoli dronovima da kruže oko njih i vrebaju. U sledećih 20-30 godina (koliko će ovaj sistem minimalno biti u službi kod nas) mogućnosti dronova samo će napredovati. Dobijaće bolje senzore, veći dolet, biće veći i složeniji. Potreba za PVO sistemima srednjeg dometa u borbi sa bpl samo će rasti, tako da je ovo vrlo dobar potez. O ratu sa NATO savezom poput onog 99.-e, slažem se, besmisleno je razmišljati. Srećom, geopolitička situacija je takva da je verovatnoća takvog sukoba danas izuzetno mala.

mi

Iako u osnovi nisam osoba koja priželjkuje sukobe ja još uvek ne verujem da nas i dalje proganjaju recidivi one stare „zamislite koliko smo školskih wc-a mogli okrečiti za te pare“. Naravno ja malo banalizujem i preuveličavam i to svakako nije argument ali u ovakvim diskusijama često zaboravljamo neke postulate bezbednosti, koji se čak uče i u srednjim školama za ove profile a koji su zapravo aksiomi i ne treba ih dovoditi u pitanje. Ljudi koji ovo nemaju na pameti u svakom,bukvalno svakom trenutku nisu kadri za bilo kakvu diskusiju jer izlaze iz okvira bezbednosti i više ulaze u politiku, (koja je svakako u tesnoj vezi), sa jednom naglašenom tendencijom da to preraste u dnevno- političku raspravu pod velom ćaske o geopolitici i ostalim temama u kojima običan,mali,radan čovek može samo da izgubi vreme. Videli smo kako se to završava.
Dakle, svi u okruženju su potencijalna pretnja. Bili,jesu i biće.Malo je verovatno da će do sukoba doći, ali ako ih bude, nećete valjda da u iste uskačemo sa praljavim školskim wc-ima i bez Ajfona za decu sitnih direktora seoskioh škola kojima je upravo ovo krečenje idealna prilika za ovakve akvizicije.

WE

Kupiti Spyder-LR ili BARAK-LRAD. A možda čak i BARAK-ER za koju godinu.

Odgovori
Bo

Lepo ti je g.Zoran vukosavljevic objasnio da bez potrebe dizes ovaj sistem u nebesa. Taj sistem nije dobar za nas.

ma

Kakva je vasa procena o mogucnosti otkrivanja stealth letelica ovim sistemom?

Odgovori
TT

To je jako tesko znati, tjs nemoguce sem ako se direktno ne testira.

Zo

Svaki radar može okriti letelicu sa slabijim radarskim odrazom, ali je pitanje na kojoj daljini. Radari sa faznom rešetkom imaju uži i usmereniji snop i pritom i sektorsko skeniranje (veća učestanost) tako da mogu okriti ciljeve sa VLO na većim daljinama nego radari starije proizvodnje.
Ako bih vam rekao da su i baterije Kub pratile i gađale avione F-117A sa svojim X-band radarima, da li bi mi verovali?

ns

Pitanje za Zorana,

Molim te uporedi FK-3 sa S350.
Takdoje bilo bi interesanto uporedit FK-3 i sa Antejem-2500/4000.
Po meni Srbija nije dovoljno bogata da moze nabavljati razlicite sisteme za PVO teritorije i trupe.
Prvo jer nemoze nabaviti dovolju koliciniu za oba zadatka a drugo jer se kompikuje logistika, obuka, odrzavanje itd.
Tako da bi trebala da se odluci za jedan sistem koji ce svakako biti losiji ili skuplji u jednoj ulozi.
Naravno razliciti RS bi dali bolji kvalitet.
Po meni kad su u pitanju ruski sistemi srednjeg dometa to su ili BUK-M3 ili S350.

Blagu prednos po meni ima BUK-M3 jer se u njegovu bateriju moze uvezati lanser is sistema Antej za antibalisticku zasititu i povecanje dometa do 130 km. Takodje BUK je zilaviji sistem koji je teze izbaciti iz upotrebe.
Treba se opredeliti za jedan tip RS srednjeg domete. Kasnije ako bude moguce uzeti manju kolicinu 1-2 sistema klase S300 Antej 2500/4000 tj S400.
Koje su mane trupnog sisem npr BUK-M3 kada se krositi kao sistem PVO teritorije ?

Odgovori
Zo

FK-3 zaostaje za S-350 po više osnova.
S-350 koristi 3 vrste raketa sa različitim načinima navođenja, od pasivnih IC do aktivnih radarskih, što omogućava još veću kanalnost po cilju i mogućnost dejstva „fire and forget“. U sastavu diviziona nalazi se veoma unapređen osmatračko-akvizicijski centralni radar (veoma zanimljiva kombinacija PESA-AESA radara), a tu su još i 3 pasivna radio-radarska pelengatora za pasivno otkrivanje ciljeva (radio komunikacija, radarsko zračenje, elektronsko ometanje).

Što se tiče sistema S-300VM/V4 i S-400 ne bih vršio poređenja, jer su prednosti značajne i po kanalnosti po cilju i po dejstvu na balističke projektile (pogotovo S-300VM/V4) a i po dometu efikasnog dejstva.

Sistem PVO Buk-M3 nema mane po svojoj efikasnosti kada se koristi kao PVO teritorije, ako ste zadovoljni dometom od 70 km (do 100 km sa raketom iz sistema S-300VM), ali je potrebno razmotriti koliko je sistema (baterija i diviziona) potrebno da se brani veći, milionski grad, (zbog finansijskog aspekta) jer sistem nije koncipiran za PVO teritorije i potrebno je „opkoračiti“ grad koji se prostire na par hiljada kvadratnih kilometara.

Zato postoji razlika u formacijskoj strukturi sistema teritorijalnog PVO od sistema trupnog PVO i nije ih uvek lako upoređivati zbog toga.

Ako se pak radi o PVO teritorije, gde ne postoji neki „velegrad“ u sredini, razlike u formaciji se smanjuju. Tako je jedan raketni puk sistema PVO Kub (po staroj formaciji) mogao uspešno da se razmešta u cilju vršenja teritorijalne PVO oko Novog Sada, Kragujevca, Niša, Podgorice i Prištine, ali bi za PVO Beograda bila potrebno 4 raketna puka (sadašnja „diviziona“) da bi se „opkoračio“ toliki grad. Tu se onda postavlja pitanje finansija.

Baterija Kub, može delovati samostalno, ali joj se prostorne mogućnosti smanjuju i ranjivija je usled dometa sopstvenog osmatračkog radara od svega 60 km.

Sa druge strane divizion Neva (po sadašnjoj NOVOJ formaciji takođe baterija), kao osnovna vatrena jedinica, ima osmatračko-akvizicijski radar srednjeg dometa (P-12, P-18 i sl) i ima znatno bolji pregled situacije u VaP-u (situation awareness).

Valjda nisam mnogo „zakomplikovao“… ;)

Br

Srpska vojska trenutno koristi dva diviziona Neve i tri diviziona Kubova. Da li su preostala orudja u upotrebnom stanju ili se koriste samo za delove? Da li je moguce od rezerve oformiti po jedan divizion Neve za Nis, Kraljevo i NS i po jos jedan divizion Kubova? Bar dok se ne nabave dodatni Panciri?

Odgovori
Zo

Treba samo znati da se u sastavu 1 raketnog diviziona nalaze 3 raketne baterija (vatrene jedinice) Neva. Dakle ukupno 6 vatrenih jedinica.
Što se tiča Kuba, ista stvar. U tri diviziona po 3 raketne baterije, ukupno 9 raketnih baterija (vatrenih jedinica) Kub.
Ostala sredstva su u rezervi, izvor rezervnih delova i sl.

ns

Divizioni KUB su ustvari samanjeni pukovi kub-a. Imaju po 3 raketne baterije.
Divizioni NEVA su ustvari ojacani divizioni NEVA koji sad imaju po 2 nisanska radara i 4 lansire rampe. U sustini spojili su dva divizona u jedan sa nekim smanjenjem tj objedinjavaljnjem logistike i ljudstva.
Ovo je naravno okvirno, kakvo je stvarno stanje to je pitanje pogotovu sad kad je stigao i Pancir.
Po Googlu aktivni su polozaji NEVE Pancevo (2x), Jakovo(2) i Zuce (1x).
Visak tehnike je verovatno stavljen u rezervu (ali nema toga mnogo).
Na Batajnici je nastavni centar za RJ PVO tamo su po jedn sistem KUB i NEVA.
Kako ovo izgleda i funkcionise u praksi to i mene zanima.

Br

Ukoliko je verovati podacima sa vikipedije o naoruzanje vojske Srbije (a evidentno da nije), mi imamo 8 baterija Neve i 12 baterija Kubova, sto bi znacilo po komentarima da je skoro sve u aktivnoj upotrebi, dok tamo pise da je 6 baterija Neve i 9 baterija Kubova u rezervi…

Ac

Sa navedene 3 raketne baterije (1 raketni divizion) sistema FK-3, koliko se pominje da je u procesu nabavke, uz postojeći divizion sistema Pancir S1E i 2 diviziona sistema Neva M1T, sistem teritorijalne PVO Grada Beograda i šire okoline…

Cekaj malo.A ostatak Srbije ostaje nebranjen ili nam onda treba jos 5 puta po ovoliko da bi imali pvo nad celim nebom?

Odgovori
Yr

Na ostatak će se vrv. prebaciti deo postojećih sistema Neva, Kubovi već pokrivaju te zone. Za pokrivanje uslovno rečeno „cele teritorije“ trebalo bi minimalno još dva diviziona FK-3. Pritom je po mom mišljenju prioritet Niš, zbog blizine KiM. Čak i u ovoj situaciji mislim da bi bilo pametno urediti položaje na Kopaoniku i Kukavici da bi se u slučaju potrebe ovaj divizion prebacio tamo. Srednjeročno najveća pretnja nam je aktivacija KiM od strane Albanije uz podršku Turske. Ostatak NATO-a i KFOR bi klasično pozivao obe strane na uzdržanost i slične gluposti. U toj situaciji jako je bitno zatvoriti VaP nad KiM i munjevito eliminisati bilo kakvu pretnju iz vazduha u tom ograničenom sukobu uz zaštitu srpskih sredina na terenu ograničenim ulaskom VS. Ja ceo naš paket modernizacije vojske nekako vidim kao nameru da se pripremi za taj scenario. Nema resursa da se odma pokrije sve ali se teži stvaranju nekakvog nukleusa koji može brzo da reaguje u ograničenom sukobu na ograničenom delu teritorije na pretnju koju jasno vidimo od Sirije, preko Libije do Karabaha. Deluje mi da neko u VS dobro čita situaciju, iako zbog retardiranog političkog marketinga vladajuće partije sve izgleda kao cirkus.

Th

Ja mislim ne. Ali ako ne mozes kupiti ruski sistem bez da ti prete sankciaman onda nemas drugi izbor. Osim ako kupis jako skupe sisteme iz Francuske ili Izraela. Patriote nebi uzeo ni za poklon. Sa njiman nebi mogao obarat amere. Sigurno imaju „osigurac“.
Naslednik Mig-29 bice verovatno FC-1/JF-17.
Neki turcin mi je pricao da oni imaju neki sistem za ometanje. Navodno se zove CORAL i da nije ruski. Da je ometao jermenske radare i tako BAJRAKTERE pravio nevidljive. Navodno zna i neke iz MITa. On je pristalica Erdogana ali ne i sivih vukova.

Odgovori
Br

O kom sukobu sa NATO pricamo. Kad nebi branili HR ili AL sutra to odmah znaci da ne mogu ni od mnogo jace Rusije baltik i poljake. Time bi zbog minornih gubitaka izgubili poziciju svetske sile No.1

Odgovori
Vl

Niko ne prica o napadima Srbije na NATO drzavu, ne razumem zasto ljudi konstanto to ovde ponavljaju?

St

Pitanje za gospodina Vukosavljevica:
Ako sam dobro razumeo jedan vas komentar u tekstu razumeo sam da ne smatrate dobrim Izraelske sisteme PVO Spyder tj da su malo
Ja licno imam malo nedoumica u vezi njihovih dalekometnih verzija Spaydera sa boosterima ali u nekoj ER verziji (mislim da je do 40km) mislim da je odlican sistem:
1. radarski- i slikovni infracrveni pretrazivaci- komplikovano za ometanje i odbranu, ispali i zaboravi. Mogucnost potpuno pasivnog gadjanja sa optikom.
2. vrhunski radar sa sa aktivnom faznom resetkom i mogucnoscu upotrebe i za artiljerije.
Mada neko ce reci da talasni opseg nije bas najbolji zbog klime ali ja se ne bi bas slozio nismo mi vijetnam sa monsunima…

Odgovori
Zo

Nisam tako mislio. Nego vidim već i kod prošlog teksta, a i na drugim mestima na netu gde pišem, da ljudi podižu taj Spyder previše u nebesa.
Čak smo danas imali i tvrdnje da su Gruzini njime obarali ruske avione 2008. godine, a to je u stvari bio Buk-M1…
Obradićemo jednom i tu temu…. Ne može sve da se postigne tako brzo.. ;)

Vu

Nisam strucnjak! Vidim da ovde ima ljudi iz struke pa se i blago distanciram…pratim razne postov o naoružanju i preko njih sam stekao i koliko toliko neku predstavu sta je sta… Svako svojoj zemlji valjda zeli najbolje,ja takodje… Sto bolju odbranu.. Pominje se PVO i PRO, pa se pominje trup i PVO i PRO!! Mnogo je to para a i vojnog osoblja da sve to pokrije! Po meni a ponavljam da nisam covek iz struke,zar ne bi naj bolje bilo da se nabavi s300v4000, pancir sm-sv i tor 2M pa da se završi posao… Ko ce kupovati PVO, PRO na tokovima, pa onda trup o na gusenicama!!! Ono sto,, pozeleh,, gore malopre s300v4000 itd po meni zvrsava sve poslove… Malo jaca kisa i taj isti S400, s350, klasicini pancir osta zaglavljen u blatu… S300v4000 po dometu zavrsava posao gde god da se rasporedi… Ovi kratkog dometa ga prate, cuvaju…ne razumem zasto S400? Sta ka stoji na Batajnici, niskom ajrodrom… Gusenicariža sve poslove po meni završavaju a da mi mozemo imati neke velike kolicine tih sistema, nemozemo. Sto rece neko gore vazno je imati da znaju da nece biti,, labavo,, i da postoji velika mogućnost gubitka tehnike i ljudstva… Ne verujem da bi rizikovati da im se ponovi recimo obaranje novog aviona tipa F35, Rafala, novijeg Gripena ili modernije F16 a ni nekog modernije drona ili krstarece rakete… E sada strucniji ce znati dali u gore po mom skromnom misljenje nabrojanih PVO I PRO nedostaje srednji domet Buk 2m ili Buk 3m(ovaj mi nije nesto realan). 12 lansirnih vozila s300v4000 po 4 na 3 lokacije i pratnja, sasvim dovoljno… Verovatno ce neko i da mi pojasni, za to valjda i sluzi blog… Hvala.. Pozzz

Odgovori
Bo

Prvo, za to sto si naveo, treblo bi vise milijardi dolara, koje nemamo. A kao drugo, pojedine zemlje Evrope su trazile da nam se uvedu sankcije zbog Pancira, a zamisli sta bi bilo da kupimo S400. U novijim sukobima najvecu prednost imaju vozila koja su mobilna. Jedan sistem koji je na tockovima, moze za par sati, da se premesti recimo iz Novog Sada za Kraljevo. Dok kod vozila sa gusenicama to ide znatno sporije. Ona se uglavnom transportuju Vucnim vozovima, ili zeleznicom, a za to treba vremena. Zato se sve vise vozila prave kao tockasi.

Im

Uzeti iz muzeja sa Kalemegdana flak 88 staviti na šasiju tenka t55.. domet 10km,jeftino, dokazano u ratu, za helije i bespilotne letelica majka… Sigurno bolje od Pasarsa… Bolje FK3 nego ništa, al nama trebaju sistemi sa hladnim lansiranjem jel savremeno bojište je 24h online i FK3 bi bio lako otkriven(lazna meta) pa zatim uništen

Odgovori
12

Lepo i uravnoteženo obradjeno. Stvarno nije moguće porediti sisteme dalje od ovoga, nezahvalan posao u najmanju ruku, jer i o samim raketama osim uobičajenih paramatera ništa više nije ni poznato. Stoga je poredjenje po konceptu svakako na mestu i lepo ukršteno. Sve preko toga bi bilo nagadjanje. Jer možda (ali možda) raketi i nije potrebna asistencija sa zemlje u proračunu verovatnoće položaja ciljeva bilo razdvojenih, bilo bliskih, to jest njihovih mogućih trajektorija, odnosno jači računar (mada ova strategija kao dopunski senzor samo po sebi i u najednostavnijem načinu primene, kao što je usrednjenje (jer nema korelacije), ima svoju vrednost). A o algoritmima za praćenje i prepoznavanje meta koje koristi, e tu tek možemo samo da se češamo. Ali koncept FK-3 ima šta je potrebno, mobilnost pre svega, a ni usmeravanje ka cilju nije toliko kritično (u najgorem slučaju 180 stepeni, što dodje oko 9 sekundi-mada mislio sam da je malo brži jer se vidi da su se trudili oko težišta). Ako dodje biće važan korak ka integrisanoj PVO (a svakako dalje udaljavanje od tačkaste filozofije odbrane i definisanja ove prema dometu). A što se tiče dronova, toliko su jeftini, mogu da se rade u bezbroj varijanti, sa tuce različitih senzora koji stvaraju nove mogućnosti (fuzija) tim pre ako korisnik vlada i ksajber prostorom (kao novom geografijom-mada vojne upotrebe dronova u ove svrhe još nema javno, ali ima u kriminalne, stoga zašto bi armije tu zaostajale), a još ako korisnik vlada i svemirom odbrana od njih možda stvarno postane zasebna tema za PVO uključujući i razvoj dronova za odbranu od dronova (jeftinim na jeftino).

Odgovori

Nsjbolji pvo sistem je clanstvo u NATO i EU

Odgovori
Mi

Videcemo koliko Grckoj to pomaze.. Svaka ozbiljna drzava mora sistem bezbednosti da razvija bez obzira na clanstvo u bilo kakvom bloku. I unutar takvih blokova sukobi su moguci, malo verovatno ali ipak moguci.

Al

@Goran

Samo što su naši jedini potencijalni protivnici upravo okolne članice NATO pakta, a zadnji put kada sam proveravao, NATO ne štiti od samog sebe. Ako je poenta našeg članstva da pretvorivo Balkan u mini grčko-turski sukob, onda ja stvarno ne vidim tu prednost članstva?

A EU vezu sa ovim tek nema.

Bo

Goran
Po tvojoj logici bi sve zemlje EU i nato, trebalo da rasformiraju svoje vojske. Da je tako, nebi jedna Madjarska kupovala pvo sisteme.

Wo

>> Ako je poenta našeg članstva da pretvorivo Balkan u mini grčko-turski sukob, onda ja stvarno ne vidim tu prednost članstva?

Poenta je da se relaksira situacija na Balkanu, da mi sidjemo sa liste problematicnih zemalja i da se zatvori Rusiji i Turskoj mogucnost da rovare u regionu. Osim toga nasim bi se oficirima i vojnicima pruzila mogucnost da treniraju sa kolegama iz Evrope i USA sto bi vojnicki poziv ucinilo atraktivnim i delu vojske bez mogucnosti da putuje pruzilo sansu da upoznaju inostranstvo. Nestala bi neprirodna vojna granica izmedju Srbije i CG. BiH bi mogla takodje uci u NATO cime bi se smanjio pritisak na bosanske Srbe kojem su izlozeni iz Sarajeva zbog odbijanja NATO integracija. Mogo je tu malih prednosti ali naravno ako je covek megaloman i ocekuje povratak Kosova, revans NATO paktu za 1999. itd. to su stvari koje se nece desiti with or without NATO…

Dr

@Wolfgang

Bas bi se situacija na Balkanu relaksirala ulaskom Srbije u Nato. To je isto kao da od piromana ocekujete da gasi pozar koji je sam izazvao.
Ne rovari Rusija po Balkanu, rovare neki drugi i to tri decenije.

Pripadnici VS dugi niz godina vezbaju sa kolegama iz EU i USA, vise nego sto vezbaju sa kolegama iz Rusije.

Ulaskom Srbije u Nato mladima Vojska ne bi postala atraktivnija. To bi ih samo jos vise udaljilo od Vojske zato sto svi znamo kakav ugled uziva Nato medju gradjanima Srbije, pogotovo medju mladjom populacijom.

Dakle ulaskom Srbije u Nato ne bi dobili nista sto vec nemamo, ali bi zato izgubili mnogo toga.
Sve ostalo su price i pricice natofila koji nikako da shvate da Srbija nikada nece biti deo vojnog saveza koji je tri puta ubijao nas narod, izvrsio agresiju na nasu zemlju i okupirao deo teritorije Republike Srbije.

Bo

Wolf gang
Nasi vojnici i oficiri, vec treniraju sa svojim kolegama, kako i iz Nato, tako i sa istoka. Granica izmedju Crne Gore i Srbije nece nestati, ulaskom u Nato, a pritisak na Bosanske Srbe, i uopste na Srbe bi prestao, samo ako ukinemo Republiku Srpsku i priznamo Kosovo, i okrenemo ledja Rusiji i Kini, i uz to uvedemo sankcije.
Mislim da je to za nas najgora opcija.

Wo

Vi gospodo treba da shvatite da u Srbiji ima manje od 7 miliona stanovnika, dok u medjuvremeu par miliona zivi u zemljama NATO i EU. Za srpstvo je krucijalno da maticna zemlja bude u istim politickim i vojnim savezima sa onim zemljama gde zivi i radi 40-50% nase populacije! Mi ne bi smeli rizikovati da ostanamo vojno i politicki na jednoj strani a nasa dijaspora na drugoj. Ja o ovoj temi nemam vise sta da kazem.

Sr

@Wolfgang
NATO nam ne treba zaista i to bi stvorilo milion drugih problema, dovoljno je PzM za sada, ali EU bi nam bas dobro dosla na cemu se kao i radi…koliko se istinski trude, ne znam.

Al

@Wolfgang

„Poenta je da se relaksira situacija na Balkanu, da mi sidjemo sa liste problematicnih zemalja i da se zatvori Rusiji i Turskoj mogucnost da rovare u regionu.“

Način za to je smena političara sa podužim jezicima i formiranje mehanizama za miran razvoj i rešavanje problema. Bez ovoga, naše članstvo u NATO paktu ništa ne reševa i samo vodi u još jedan grčko-turski sukob unutar NATO pakta koji će se ispoljiti u jednom trenutku.

Rusija i Turska će rovariti po Balkanu bili mi članica NATO pakta ili ne, tako da naše članstvo ni to ne reševa, iako to za nas i nije problem.

„Osim toga nasim bi se oficirima i vojnicima pruzila mogucnost da treniraju sa kolegama iz Evrope i USA sto bi vojnicki poziv ucinilo atraktivnim i delu vojske bez mogucnosti da putuje pruzilo sansu da upoznaju inostranstvo.“

Aktuelno već godinama. Kao pripadniku mlađih generacija naše članstvo u NATO paktu vojnički poziv definitivno ne bi učinio atraktivnijim, čak suprotno i to je mišljenje koje deli veći deo mojih generacija.

„Nestala bi neprirodna vojna granica izmedju Srbije i CG.“

Granica će postojati dok god bude bilo Srbije i CG kao dve nezavisne države. Jedan savez to neće promeniti.

“ BiH bi mogla takodje uci u NATO cime bi se smanjio pritisak na bosanske Srbe kojem su izlozeni iz Sarajeva zbog odbijanja NATO integracija.“

Taj isti zapad želi unitarističku Bosnu, tako da o nekom kočenju pritiska nema ni reči u takvom razvoju događaja.

„Mogo je tu malih prednosti ali naravno ako je covek megaloman i ocekuje povratak Kosova, revans NATO paktu za 1999. itd. to su stvari koje se nece desiti with or without NATO…“

Ne bi dobili nikakve prednosti, samo još veće probleme, jer bi pored ovih naših balkanskih muka morali i da brinemo o svetskim. Drugo, ovde nema nikakve megalomanije, jer mi jednostavno nemamo interes da budemo članica NATO pakta i mirođija u još jednoj stranoj čorbi, jer očigledno ne znamo da odmirujemo sa strane bar jednom u istoriji…

„Vi gospodo treba da shvatite da u Srbiji ima manje od 7 miliona stanovnika, dok u medjuvremeu par miliona zivi u zemljama NATO i EU. Za srpstvo je krucijalno da maticna zemlja bude u istim politickim i vojnim savezima sa onim zemljama gde zivi i radi 40-50% nase populacije! Mi ne bi smeli rizikovati da ostanamo vojno i politicki na jednoj strani a nasa dijaspora na drugoj. Ja o ovoj temi nemam vise sta da kazem.“

Nama je potrebno da održavamo solidne odnose sa svima zainteresovanima, a ne da budemo slepci po ko zna koji put i trčimo pred rudu, jer nam tako došlo, pa posle izgine milion+ naroda i niko kriv.

Л

Питање за уваженог Зорана Вукосављевића. Да ли се нева може увезати са фк3, да користи његов осматрачки радар? Такође, може ли панцир с1 бити увезан са осматрачким радом фк3?

Odgovori
Zo

Danas, sa PC tehnologijom, optičkim kablovima, odgovarajućim ekstraktorima ciljeva i digitalnim pokazivačima, sve to što si nabrojao je moguće.
Mi smo uvezali modernizovani i digitalizovani P-12 sa Komandnom stanicom sistema Pancir S1E.

Br

Da li je to povezivanje P12 i Pancira iskljucivo delo nasih strucnjaka ili su i Rusi pomogli?

Bu

Poslovica kaže“ Koliko para toliko muzike“.I to nešto od PVO je bolje nego ništa.

Odgovori
ma

Z. Vukosavljevic
Zasto vam ne bih verovao da ste pratili pa i gadjali F117 Kub sistemom. Samo je pitanje na kojoj udaljenosti i da li se imalo dometa i brzina reagovanja sistema za uspesno dejstvo? Ili je nesto trece u pitanju?
Sledece
Svedoci smo i cinjenice su da bilo koji agresor da bi postigao svoj konacni cilj vise ne preza da unistava i civilne objekte i civilno stanovnistvo sto smo osetili na sopstvenoj kozi a i kroz sve agresije koje smo prosli do sada imali smo pravi egzodus i genocid nad stanovnistvom. Cinjenica je da smo imali najvece zrtve tamo gde nasa PVO nije mogla da dejstvuje jer nije imala domet. Ja mislim da takva praksa konacno treba da se promeni i da Srbija bude bar 80% pokrivena PVO sredstvima. Cinjenica je ako se nabavlje Fk3 onda nam treba oko 7-8 baterija da bi se pokrila navedena teritorija. Samo za Beograd bi bilo potrebno 3 mozda i 4 baterije. Ispravite me ako gresim. Mislim da su po 2 baterije dovoljne za ostale vece gradove uz naravno zastitu Pancira. Ako bi se instalirale 2 baterije ili za pocetak bar jedna baterija (ne od ovih tri za Beograd) FK3 bi osmatrao jug ukljucujuci i KiM. Mada smatram da njegov osmatracki radar nema dovoljno dometa za nase potrebe.
Iluzorno je govoriti o rasparcavanju baterija na posebne jedinice jer tek tada nista se bi uradilo po pitanju zilavosti i otpornosti sistema. Ako se nabavlja ovako prosecni sistem onda posebno moramo nabaviti i sistem za PED ako zelimo da sistemi efikasnije i uspesnije rade svoj posao kako treba. Jer sam pomalo rezervisan po njegovim mogucnostima otpornosti na razlicita ometanja.
Politicko rukovodstvo bivse SRJ je odlucilo da potpise primirje sa nato paktom zbog stradanja civila, elektricnih postrojenja itd….. Drugi razlog ne postoji. Ja ne bih voleo da se tako nesto ponovi ma ko god bio agresor ne mora samo nato. Zato smatram da smo mi moralni pobednici u tom sukobu. Jer protivnik nije imao nikakvog morala gde je pogazio sva ratna pravila, nije im prvi ni poslednji put.

Nevezano za vas mislim da ovde SDPR ima najvecu ulogu u ovoj nabavci gde se mesa politika i struka ali gde struka nikako ne preovladava. Nesto slicno kao slucaj debilizna dve cevi i dva kalibra na AP.
Po mom misljenju ako se nesto nabavlja da se nabavi konacno vec nesto sto stvarno vredi. Jer PVO sistemi se kupuju jednom u 30-40 pa i 50 godina.
Sa ovakvim sistemom susedni VAP na nekim mestima mozemo samo da ocesemo na neka ni to. A to nikako ne moze biti dobro za uspesnu i brzu odbranu.

Goran
Nato lobista.
Jel zato ovde naturas bajke za decu da su ratovi proslost i prodajes maglu.
Sta drugo ocekivati od nato lobiste sem ovakve price za zabaviste.
Prodavajte maglu i vama slicni pricajte bajke na nekom drugom mestu.
Ako ti se ide u nato savez niko te ne sprecava i srecan put i ovako si vec u njemu.

Odgovori
TT

Ulazak u NATO je legitimno razmatrati bez da ste lobista. Kada bi NATO tjs US uvazila nase interese oko Kosova i RS ulazak u NATO bi imao smisla. Ovako ga jednostavno nema.

Br

TT

I da nam plate odstetu za bombardovanje, sa kamatom.

Am

Ma sistem kao sitem je super, samo… Zaboravljate to da uz oruzje ide i politicka vernost i verovatno nacin zivljenja.

Jel vam se zivi u kineskom polu-komunizmu?

Meni nesto slabo.
A ako mi napisete da vam se zivi u tom sistemu, ne znam sto ne emigriraste tamo. Ili ako ste ljubitelj sto ne progovoriste kineski?

Da se razumemo, ja ne osudjujem, vasa zemlja, vasa odluka, tu zivite.

Nego… Posle toliko promasaja i lutanja vezanih za nacin zivljenja kome se stremi, bio bih malo skromniji u proceni sposobnosti procenjivanja.
A i bojim se da se dosta ljudi samo-laze, a dosta ih svesno zeli propast, tek iz neke cudne pakosti

Odgovori
Zo

Očigledno ne pratiš šta sve i od koga naša zemlja nabavlja naoružanje.
Nabavlja se i od Rusije (najviše), ali i od Kine i sa zapada. Tako da ceo ovaj komentar ne vredi vremena koji si proveo kucajući ga.

Sr

„Zaboravljate to da uz oruzje ide i politicka vernost i verovatno nacin zivljenja“

Ipak je to malo preterivanje. „Najveci saveznik“ sekularne, anti-religiozne komunisticke Kine gde je svako javno ispoljavanje religije zakonom zabranjeno je…..Pakistan!? Gde Islam igra veliku ulogu u javnom zivotu i politici. Pogledajte apsolutisticke monarhije na bliskom istoku koje su „saveznici“ SAD i EU.

Ali tacno je da se trebamo cuvati takvih sistema, jedan se radja upravo u Srbiji.

Sm

„Ali tacno je da se trebamo cuvati takvih sistema, jedan se radja upravo u Srbiji.“

On se rodio 2003.

Am

Sve u Srbiju dodje sa zakašnjenjem, i moda i muzika i kola i način razmišljanja.

Evo 2020. godina ulazi polako u poslednji mesec, Srbija je po političkom ponašanju negde u martu.

Nema veze. Ja zapisao, ima datum, ima rečenica, pa će neko da pročita za godinu-dve.

Ja se uvek lepo potpišem kao Amater, to je lepo i skromno.
A bliska istorija će da pokaže koje bio profi.

Da ne bude kao 1985. što su nam najumniji tvrdili snagom svog intelekta jedno, a 1995, gledasmo nešto drugo.

mi

TT
da domet do 170 ali za kinesku varijantu za izvoz 100 visina ista 27km

Odgovori
Wo

>> Ne postoji mnogo pouzdanih podataka o kineskom PVO sistemu

Vec legendarni ausairpower (na zalost vec godinama bez novih sadrzaja) nudi odredjene informacije o kineskim radarima pa i radaru H-200 za koji se navodi da je deo FK-3:

http://www.ausairpower.net/APA-PLA-IADS-Radars.html#mozTocId564962

Odgovori
Sr

@Woflgang
Kao sto sam i ocekivao, ne obecava ni malo.
Nakon sto sam saznao pricnip rada iz ovog teksta, dodatne informacije iz vaseg linka i ono sta znamo iz svedocenja pilota USAF iz raznih akcija sirom sveta protiv „legacy“ sistem tih vremena, moram doci do zakljucka da se ovaj sistem ne bi lepo proveo u uslovima elektronskog ometanja i ozbiljnog SEAD dejstva, da ne kazem kako bi zaista malo koristi bilo.

Za sad sam misljenja da, ako je uopste kupljen, da su zapravo bacene pare i stvara samo privid nekih sposobnosti koje realno nisu tu. Nadam se da nisam u pravu.

Wo

@Srbofil

Navodi se da se kod H-200 radi o kopiji Patriot radara AN/MPQ-53, dakle legacy sistem jeste ali pitanje je koliko je kopiranje uspelo i da li su neki aspekti poboljsanji:

https://www.radartutorial.eu/19.kartei/06.missile/karte003.en.html

Taj radar ima odredjene, verovatno u hardware-u fiksno implementirane „modove rada“, koji mu daju nekih 50-100 razlicitih rezima upotrebe, za koje se navodi da bi mogle da predstavljaju „problem“ prilikom elektronskih dejstava. Ipak, ni ja ne verujem da je tako nesto prepreka za danasnje ometace sa memorijom i real time analizom uhvacenih semplova uz podrsku DSP (i mozda AI/neuralnih mreza) itd. Da li je radar uopste frekfentno agilan, u kom opsegu i koja je brzina skokova? Nista ne znamo…

Zo

Ne može biti kopija radara sistema Patriot kad nema mogućnost prijema signala od raketa, na osnovu kojih se formiraju komande upravljanja za slanje na raketu (track via missile – vođenje kroz projektil). Da ima takvu mogućnosti, kinezi bi to implementirali, jer je takav sistem vođenja efikasniji od klasičnog poluaktivnog radarskog.
Takođe, kineski radar ima mogućnost i radio-komandnog navođenja u slučajevima smetnji (ručno ili poluautomatsko praćenje) uz smanjenje kanalnosti po cilju, dok radar Patriota radi automatski i u slučaju ometanja navodi raketu po sistemu „Home on Jam“ (navođenje na ometača). Sve automatski. Operatori čitaju novine za to vreme.
Prilično sam to opširno objasnio u tekstu. Čini mi se.

Mnogi pokušavaju da, poučeni kineskim kopiranjem svega i svačega, negde „umetnu“ ovaj radar za navođenje H-200 kao „kopiju ovoga ili onoga“. Meni više liči na kopiju radara za navođenje sistema S-300, ako se uopšte radi o kopiji, a ne o originalnom kineskom rešenju, na osnovu sistema S-300 koji su im isporučeni od strane Rusije.

Sličniji je jer u slučaju ometanja oba radara (FK-3 i S-300) koriste radio-komandni način praćenja ciljeva (ručno ili poluatomatski).
Jedino nije implementiran sistem „vođenja kroz raketu“. Očigledno Kinezi to ili ne žele iz nekog razloga ili nisu savladali tehnologiju.

67

Ako tako pise na internetu onda je sigurno tako…haha

Kubovac kapa dole.

Lacko.

Zo

@ 677.trae Lacko

Pozdrav drugar! :)

Wo

ausairpower navodi sledece:

>> A ‘medium-to-high altitude, long-range SAM guidance station’ is how this radar is presented and it is believed to be a Chinese reverse engineered copy of the American AN/MPQ-53 Patriot radar.

jedan drugi izvor:

>> This phased array compares closely in configuration to the US MPQ-53 Patriot and Russian 30N6E series engagement radars

Navodjenja je samo jedan od aspekata rada odredjenog radara. Tesko je poverovati da se Kinezi nisu dali inspirisati odredjenim dizajnom, kao sto su i Sovjeti cesto radili u vreme hladnog rata.

Vi 667.trae citajte sta vam je volja, ja sam stavio link pa svako ko moze da cita na engleskm moze da stvori sliku o kvalitetu clanaka objavljenih tamo. Meni je internet sigurno kvalitetnija referenca od reklamnih brosura ruske vojne industrije od pre 20 godina ili vaseg prirucnika za komandira odeljenja JNA iz koga se informisete.

Sr

@Zoran Vukosavljevic
Nisu naveli da je 1:1 kopija, samo da je analog tom radaru nastao kopiranjem osnovne konstrukcije. Sto se tice navodjenja, zar nije i do projektila?

Primera radi, PESA radar u lovackom avionu moze navoditi R-77-1 inercijalno + korekcije po potrebi + zavrsno aktivno radarsko samonavodjenje same rakete, a isti taj radar moze navoditi i R-27R u skrom drugom rezimu rada. Ili nesto gresim?

Takodje, naveo bi da najnovije generacije AIM-120C-8 i D imaju korekcije putem dvosmernog data-linka, pa cak i satelita, dok je sam radar zahtevao samo softverske izmene u sistemu upravljanja.

@Wolfgang
Def. „legacy“ sistem, lepo je objasnjeno u tekstu da ozbiljno kaska za S-300PMU1, a ta generacije je izasla, ako se ne varam ’93 godine. Uporedimo ih sa npr. S-350 koji ima mnogo naprednije radare, aktivno-radarsko samonavodjenje, rakete sa IC navodjenjem, sisteme za elektronsko ometanje itd. Nisam impresioniran sa FK-3 ni malo. Pritom ne znamo koja su maksimalna G opterecenja samih raketa i sl. tu bi verovatno tek kaskao za ruskim sistemima.

Al

@Srbofil

Pitanje je ko od naših susednih država ima sposobnosti da organizuje efikasno elektronsko i protielektronskog delovanje u bilo kom obliku, a da ne govorim o SEAD operacijama?

Opet, mi govorimo o državama koje nemaju više od jedne eskadrile borbenih aviona. Samim tim, FK-3 je sasvim opravdan, jer je to daleko realnija situacija od reprize 7 miliona Srba protiv NATO pakta,

Wo

>> Pitanje je ko od naših susednih država ima sposobnosti

Verovatno nema ni jedna ali realno izvesnije je sticanje takvih sposobnosti nego recimo stvaranje i finansiranje full fledged lovacke avijacije. Radi se (novoj) tehnologiji koja, kao i dronovi, dovodi u pitanje dosadasnji nacin ratovanja (disruptive technology) te kao takva proizvodi velike efekte uz mala ulaganja…

Sr

@Aleksa Radjicic
“ Pitanje je ko od naših susednih država ima sposobnosti da organizuje efikasno elektronsko i protielektronskog delovanje”

Bez uvrede, ali taj isti mentalitet smo imali 90ih.

Sva potrebna oprema se moze spakovati u jedan do dva transportna aviona u pratnji nekoliko F-16Block52 iz Turske i putem medjunarodnih voda da bude za manje od 12h operativna sa aerodroma u Tirani i sta onda?

Mozda nam Grci pomognu ili Italijani….al mozda i ne? Ako se kupuje sistem cija je planirana eksploatacija nekoliko decenija, onda bar u ovoj deceniji mora biti relevantan, a ne da ga uporedjujemo sa S-300PS iz 80ih!

Al

@Srbofil

„Bez uvrede, ali taj isti mentalitet smo imali 90ih.“

Bez uvrede, ali vojska se pravi za Balkan, ne za ratovanje protiv Amerike ili još neke svetske sile. Nema tu nikakvog mentaliteta, to je logika razvijanja vojske. Ako pogledamo okolne zemlje, nijedna nije izrazila ni nameru za sistemima za EiPED, što je logično, jer mi govorimo o vojskama koje su zaglavljene na tehničkom nivou 70tih i 80tih. Jednostavno rečeno, sistemi EiPED su daleko od prioriteta u vojskama u kojima treba bukvalno sve zameniti. Da ne govorim da nijedna nema jezgro za razvoj takvih jedinica EiPED, što otežava u produžava trajanje njihovog uvođenja u upotrebu.

„Sva potrebna oprema se moze spakovati u jedan do dva transportna aviona u pratnji nekoliko F-16Block52 iz Turske i putem medjunarodnih voda da bude za manje od 12h operativna sa aerodroma u Tirani i sta onda?“

ŠBBKBB

„Mozda nam Grci pomognu ili Italijani….al mozda i ne? Ako se kupuje sistem cija je planirana eksploatacija nekoliko decenija, onda bar u ovoj deceniji mora biti relevantan, a ne da ga uporedjujemo sa S-300PS iz 80ih!“

Opet, za ovaj region, gde osim na papiru, ne postoje sposobnosti za SEAD i EiPED, sistem je moderan. Zaboravljamo i mogućnost daljeg unapređenja FK-3, sa novim raketama i radarima.

Sr

@Aleksa Radojičić
“ Ako pogledamo okolne zemlje“

Isti mentalitet kao i 90ih. Problem je upravo to sto smo mi smatrali da su nase snage dovoljne da se izbore sa „njihovim“ snagama, a nismo uopste racunali da se neko moze umesti indirektno ili direktno i nismo nista cinili povodom toga ni tehnicki sto je teze, a ni politicki, skoro isto je i sada.

Delagacija sa Kosova je obisla Bajraktare, dakle veoma moguc scenario i nije „fantazija“. Da li mi uz pomoc Kineza mozemo imati hitan odgovor na to? Ne! Da li je ovo sto imamo dovoljno? Ne! Da li mozemo racunati na politicku podrsku vodecih zapadnih zemalja? Verovatno ne! Da li smo clanstvom u nekom odbrambenom ili politickom savezu makar formalno obavezali bilo koga da se umesa? Ne! Da li nam UN ista garantuje? Odgovor smo dobili 2004.

I sta cemo onda? Taj „sbbkbb“ scenario nam je u najavi i ispred nosa, a ukljucuje svega par transportnih aviona i jednu smenu da se to prebaci jos imaju kako i kuda!(ra razliku od nas), dakle veoma daleko od „rata sa Amerikom“ sa kojom slazem se, suludo je i pomisljati ratovati.

U takvoj smo poziciji da moramo uloziti disproporcionalno mnogo vise sredstava zbog prirode odnosa, situacije i sto imamo daleko vise da izgubimo od narko-protektorata Kosova. Sreca pa ce makar te 29ke biti operativne veoma uskoro sve i sto imamo tih 6 Pancira druge generacije i svega 6 svojih borbenih BPL(a oni mogu dobiti i 60)

Al

@Srbofil

Mislim da je ovde problem što većina očekuju da Vojska radi sve, dok ostali letuju u Grčkoj. Vojska će i da ratuje i da spašava i da bude socijala i da radi koji još zadatak. A diplomatija, obaveštajci i ostali, očigledno ne postoje. Ideja da se pravi vojska koja je u stanju da bije SAD, UK, Tursku ili koga petog želite, a da nije iz regiona je ludost, nemoguća misija, bespotrebno trošenje već ograničenih resursa. I sami ste toga svesni.

„Isti mentalitet kao i 90ih. Problem je upravo to sto smo mi smatrali da su nase snage dovoljne da se izbore sa „njihovim“ snagama, a nismo uopste racunali da se neko moze umesti indirektno ili direktno i nismo nista cinili povodom toga ni tehnicki sto je teze, a ni politicki, skoro isto je i sada.“

90ih je kolabirala cela država i ne bih uopšte uzimao 90te za bilo kakav dobar primer, osim striktno vojnih taktika. Drugo, opet, vojska se pravi za realne opasnosti, a realne opasnosti jesu susedne države.

„Delagacija sa Kosova je obisla Bajraktare, dakle veoma moguc scenario i nije „fantazija“. Da li mi uz pomoc Kineza mozemo imati hitan odgovor na to? Ne! Da li je ovo sto imamo dovoljno? Ne! Da li mozemo racunati na politicku podrsku vodecih zapadnih zemalja? Verovatno ne! Da li smo clanstvom u nekom odbrambenom ili politickom savezu makar formalno obavezali bilo koga da se umesa? Ne! Da li nam UN ista garantuje? Odgovor smo dobili 2004.“

A gde je tu diplomatija, a gde su obaveštajci? Jel ovde treba sve vojska da odradi sama? Opet, ako planirate vojsku koja će da se mlati na otvorenom sa jačim silama, žao mi je što vam rušim snove, ali to je nemoguća misija na mnogim nivoima. Nama je potrebna vojska koja može da se izbori sa susednim državama. Ostalo je na drugim službama ove države da reše.

„I sta cemo onda? Taj „sbbkbb“ scenario nam je u najavi i ispred nosa, a ukljucuje svega par transportnih aviona i jednu smenu da se to prebaci jos imaju kako i kuda!(ra razliku od nas), dakle veoma daleko od „rata sa Amerikom“ sa kojom slazem se, suludo je i pomisljati ratovati.“

Znači vi tvrdite da će Turska žrtvovati daleko bolje odnose sa daleko značajnijom Srbijom zarad Kosova*, jer joj je tako došlo? Ja se ne bih složio uopšte, pogotovo pošto to ide protiv interesa svake moguće svetske sile kada pričamo o Balkanu, uključujući i Tursku. Za takav razvoj situacije možemo jedino mi biti odgovorni, kao što je Jermenija prethodnih godina praktično provocirala Azerbejdžan bez ikakvog pokrića ni na vojnom, ni na diplomatskom (a rekao bih ni na obaveštajnom) nivou. Pa su sada i popili od Azerbejdžana dobar udarac koji je to čekao 20+ godina.

Ja

Zanimljivo je da niko ne pominje HQ-9, kinesku varijantu S-300V. Sistem koji ima mnogo bolje performanse od FK-3. Zamolio bih autora teksta da ukoliko ima vremena uporedi ova 2 sistema.

Odgovori
Zo

HQ-9 ima veći domet (dvostruko) od FK-3 i kvalitetniji sistem vođenja raketa: INS + radiokorekcije + aktivno radarsko samonavođenje u završnici..
Za razliku od S-300V, nema radare za slanje radio korekcija na lansirnim oruđima, nego to sve radi radar za navođenje raketa.
Usled toga, kanalnost je nešto snižena u odnosu na S-300V, pa može jednovremeno dejstvovati na 6 ciljeva sa po 1 raketom ili na 3 cilja sa po 2 rakete.
S-300V ima radare za slanje radio-korekcija i osvetljavanje ciljeva u završnici (poluaktivno radarsko samonavođenje), što omogućava „oslobađanje“ većih kapaciteta radaru za navođenje sa zemlje, koji ima mogućnost da navodi do 12 raketa na do 6 ciljeva jednovremeno…

Evo ovako na prvu loptu…vidim i da su rakete HQ-9 sporije od raketa S-300V i ima tu još razlika….

Naravno, ovo je po podacima koji su dostupni i koje sam ja uspeo da pronađem…

Bo

Poenta je da postoje bolji sistemi, ali za nas koji smo pod pretnji sankcijama, koji nemamo viska para, i u odnosu na susedne zemlje, i u odnosu na ono sto smo imali, i vise nego odlicno. Ne vredi se zanositi, da kupimo ovo ili kupimo ono. Za vecinu bi nam lupili sankcije, i pod uslovom da i zele da nam prodaju, i da imamo para. Sa FK3 dobijamo radare solidnog dometa koji mogu da prate i BL, rakete kojw imaju odlican domet u visinu, dobar domet u daljinu, dejstvo na 360 stepeni, mozda se kasnije i nabave rakete veceg dometa. Ima manu u slucaju ometanja, jer se prelazi na radio komandno vodjenje raketa, sto smanjuje verovatnocu pogotka. Ukratko sistem je dobar, samo kupiti jos sistema i obavezno neki pvo za trupnu zastitu.

Odgovori
Bo

Jel se moze uzeti onda Korejski Koji je napravljen na uzoru na S400. Jel ga prodaju stranim drzavama?

Odgovori
TT

Ko zna na sta to lici, to bi bilo van svake pameti i razmatrati. Inace SK je pod sankcijana UNa.

Bo

Ma pricam o onom Koji je Juzna razvila SM ili kako se vec zove…

TT

Boki Aha KM-SAM, ne znam da li to nude za izvoz.

B

Dakle mi za 200 miliona kupujemo jedan okrnjeni divizion FK-3 sa 9 umesto 12 lansera. S obzirom da S-400 kosta 400-500 miliona, verujem da se za samo malo vise novca mogao nabaviti neki takodje manji divizion S-300V2 npr. sto bi bilo daleko bolje.

Odgovori
ma

Srbofil
Ovog puta delim vase misljenje u vezi sistema FK3.
Mozda je taj sistem dobar za ali samo za neku mini agresiju za nesto slozenije tesko pogotovu po pitanju otpornosti na ometanja a i samih raketa koliki je njihov potencijal same agilnosti. Ne treba zaboraviti da je sve to radjeno na osnovu starijih verzija S300.
Moje je misljenje da se ii ovo kupuje (ako se kupuje) opet radi promocije pojedinca ili grupe pojedinaca bez posebnih dugorocnih analiza svih opasnosti u narednom perijodu koje mogu da se postave pred drzavu ili po sistemu bolje ista nego nista. PVO se kupuje na duge staze ne od danas do sutra. Ko zna kada cemo ponovo imati priliku za nabavku jednog slozenijeg sistema PVO. Bojim se da je i ovo u stilu nabavicu ovo, nabavicu ono pa bila to i najproblematicnija zemlja.
Nikako ne kazem da je FK3 los ali mislim da je nama potrebniji mocniji sistem za uspesnu odbranu i dugi niz godina. Drugo taj sistem ocigledno zahteva mnogo vise naprezanja samog sistema pri vecem napadu i gde ovakav tip lansiranja moze u nekim trenucima biti spor na veliki broj ciljeva iz svih pravaca. I pored neke kozmeticke modernizacije na Kub sisteme ne treba se vise oslanjati kao pouzdana redstva PVO. Danas su na sceni novi savremeniji avioni, novi projektili i novi fatalni dronovi u odnosu na pre 20+ godina.
Mi nikako da shvatimo da nijedna susedna zemlja nece se sama usuditi da krene na nas bez velike podrske mocnog savetnika ili saveznika. Pogledajte malo unazad od Balkanskih ratova do danas. Ima li neki sused koji je nasrtao na nas a da nije imao prikrivenu ili javnu podrsku bilo politicku ili vojnu. Mi smo sve to shvatali kada je vec bilo kasno i nikada nismo imali volje ni vremena da se ozbiljnije pripremamo za nesrece koje su nam se desile. Posebna prica je vecita nesloga koja nas prati od vajkada. Tako je i danas.
Nijedan sused nije krenuo na nas bez necije tudje pomoci. A to se nikada nije zavrsavalo samo lokalnim ratom. Kada to shvate kvazi strucnjaci za sve i svasta koji komentarisu ovde o velikoj miroljubivosti i u nekom novom bratstvu i jedinstvu bez ratova onda cemo biti ozbiljan narod i ozbiljna drzava.
I ako nam neko preti sankcijama jel treba da dignemo kao svaka kukavica sve cetiri uvis i jos da okrenemo onaj deo tela da bi im olaksali posao. Ja to ne razumem ovakvo ponasanje pojedinih. Jos teza vremena dolaze sto se tice bezbednisti drzave u narednim godinama a neki i dalje neka pricaju bajke o miru i ljubavi i clanstvu u nato pakt. Nato je vec jednom nogom u Srbiji njima kao clan nismo ni bitni bitno je da smo njima pokorni a neki neka se i dalje prave da to nevide.
TT
Mozda je legitimno trazenje uclanjenje u nato pakt ali nije moralno. Time bi Srbija popljuvala one jadnike heroje koji su ostavili kosti sirom KiM i sirom Srbije. Ako ti to ne razumes i pojedini onda je to nesto drugo.
Imati obraz kao djon na cipeli i ne znati za sramotu i ponizenje je veoma losa osobina. Svi se oni prevrcu u grobu i pitaju se zasto su izginuli? Ravnodusnost i kukavicluk je danas na delu i moderno je gurati se velikom gazdi u……

Odgovori
Sr

@mateus
„Danas su na sceni novi savremeniji avioni, novi projektili i novi fatalni dronovi u odnosu na pre 20+ godina.“

Slazem se i bojim se da to ljudi jako tesko shvataju. Ok, trebamo izvlaciti lekcije i zadrzavati relevantne taktike koje su se pokazale dobro ’99 poput disperzije, maskiranja, laznih ciljeva, ali vecina ljudi nikako da shvati da ovo vise nije ’99 godina!

Ni ne mora ceo NATO da nas napadne. Turska preko Albanije u roku od 12h moze dopremiti dovoljno tehnike da nas katastrofalno ugrozi iz vazduha, da li mi sa FK-3 mozemo odgovoriti na to? Ja bih rekao tesko.

ma

Vrlo je upitno i ovih 100tinu km u stvarnim borbenim uslovima?

Odgovori
Sr

@mateus
Ne znamo kako su racunali maksimalni domet.

Kod VV raketa je praksa racunanja takva da u teoriji dva aviona idu jedan prema drugom pravolinijskom putanjom, velikom brzinom, ne manevrisu, i u trenutku lansiranja distanca izmedju dva aviona je bila 80, 100, 120, 180km itd. koliko je vec proizvodjac naveo.

Kao sto i sami znate, to je zesce nerealna situacija, tako da je domet AIM-120C-5 npr. 100km, ali maksimalan efektivan domet protiv lovackog aviona je mozda nekih 35km.

Da, maksimalni domet se računa za slabopokretljive ciljeve koji lete na velikoj visini prema onome ko ispaljuje raketu.

Ono što mnogi ne znaju je da gustina vazduha utiče na domet rakete, pa je domet veći na većim visinama.

Ovo više vredi za v-v rakete, ali igra ulogu i kod z-v raketa.

Ra

FK3 ima polu aktivno radarsko vodjenje i radio komandno TVM (track via missile) kao S300 i neke Patriot rakete , FK3 rakete su hipersonicne Mach 6 i sistema ima mnogo bolju i noviju digitalnu elektroniku od S300 PMU1 koji je iz 91 i PMU2 iz 97 godine i radari su bolju.
Dobro mogli smo HQ9 da kupimo ali Ruski sistemi su precenjeni i nisu se dokazali u ratu. Ja bi kupio od zapada nasa vojska je pre vise godina bila u Francuskoj da vide SAMP/T koji je skup baterija kosta 500miliona ali zato je ultra moderno i rakete Aster 30 120km domet aktivno radarsko vodjenje i moze da manevrise je super raketa i Nova block 1 domet 150km anti balisticka, Nemacki PVO IRIS-T SLM 40 km domet i te rakete imaju posebnu Infrared imaging glavu koja ne reaguje na mamce i kosta manje od SAMP/T . Spyder iz Izraela Nova verzija MR/LR 40-80km bi za nas bila dobra i neverujem da je Jako skupo.
Barak MX sad ne znam Ako je domet 70km ili vise samo protiv aviona je domet izmedju 40-70km dovoljno jer tu je najveca sansa da se obori a 150-250km itd to je vise protiv balistickih raketa.

ma

Aleksa Radojcic
Ranije izjavljivaste da nam sem Pasarsa i Pancira nista vise ne treba.
Vi nikako da ukapirate da ce te okolne zemlje imati u buduce neku podrsku od tamo nekoga. I da ti susedi vise nisu sami kakva god da im bila podrska, moralna, verbalna, finansijska, ekpnomska, medijska, vojna, diplomatska. U Albaniji se postavlja neki tamo radar i avio baza, u Makedoniji ako nisi obavesten pravi se velika vojna baza natoa na nasim granicama, ti uporno prodajes maglu o susedima pojedinacno. Niko ne zeli vise rat sa nato niti sa bilo kojom drugom zemljom. Da li ce nas neko pitati ili nas je pitao u proslosti hocemo li ratovati ili ne? Niko nas nije pitao vec su slali gotove ultimatume preko noci. Sam si iizjavio da pripadas mladjoj populaciji pa se pitam koliko si kompetentan da pises uporno ovakve stvari. Takva razmisljanja su nas i dovela ovde dokle smo dosli. Sabijeni smo u ugao. Najvise nasom krivicom jer nismo na vreme obezbedili sredstva koja su bila potrebna. Opet se pravi ista greska takvim razmisljanjem. Kada sam ja bio u vojsci 80tih sprdali smo se Albaniji kako ima zastarelo naoruzanje,kineske zardjale puske, avioni nula i tako dalje…
I sta bi na kraju? Nema direktnih naznaka da ce nato ponovo intervenisati ovde sanse su danas minimalne medjutim drzava treba biti krajnje oprezna. Jer ne mora ceo nato intervenisati u nekom slucaju. Drugo veliki srbomrzac Bajden vrlo je moguce da ce konacnim rezultatima na prevaru biti predsednik USA. Sta god da bude nasi susedi vise nisu sami kako ovde uporno plasirate tu pricu. Trenutno su neki odnosi uspostavljeni sa nato na nasu stetu jer smo pod budnom njihovom kontrolom ali mozes li da garantujes da ce tako ostati i narednih meseci, godina dok krenu na Rusiju sto im je glavni cilj.
Sledece. Bajdenova ekipa vec najavljuje intervencije po svetu ako nisi obavesten da te obavestim. Sto ne mora da znaci da smo mi medju potencijalnim metama. Ali ne treba biti ni toliko naivan da verujes da to ne moze da se desi od bilo koje drzave u okruzenju ili sire i pod direktnom ili indirektnom podrskom svetskih mocnika. A vase tvrdnje od ranije da nam nisu potrebni sistemi velikog dometa su krajnje smesni i naivni. A ako ne zelite da se branite od bilo koje svetske sile ako nasrne (ako vise nemamo kud) vec sve cetiri uvis (da im olaksamo poso da se ne muce) onda nam ni ovo ne treba sto imamo. Sto da se trosimo badava.
Manite me vise vasih teoretisanja bez pokrica.
I ovaj scenarijo koji je dao Srbofil moze da bude realan u bliskoj ili daljoj buducnosti. Koliko ostvarljiv to ni prorok ne zna a kamo li ti.

Odgovori
Al

@mateus

Ako planiraš vojsku da se biješ sa NATO paktom, odmah ti mogu reći da ideš u nemoguću misiju. Problem priče je što naš rat protiv ceo NATO pakta nije jedini mogući scenario. Naša Vojska se za ovaj prvi ne može opremiti, za ostale može. Jel sad jasno?

Al

@mateus

„Ranije izjavljivaste da nam sem Pasarsa i Pancira nista vise ne treba.“

Pre bih rekao da ste ovo pokupili van konteksta, kao i ostale delove komentara.

„Vi nikako da ukapirate da ce te okolne zemlje imati u buduce neku podrsku od tamo nekoga. I da ti susedi vise nisu sami kakva god da im bila podrska, moralna, verbalna, finansijska, ekpnomska, medijska, vojna, diplomatska.“

Vi nikako da ukapirate da je to posao diplomatije, a ne vojske.

„Sam si iizjavio da pripadas mladjoj populaciji pa se pitam koliko si kompetentan da pises uporno ovakve stvari.“

Nisam znao da postoji i ograničenje po godinama na ovom sajtu za „velike momke“.

„Takva razmisljanja su nas i dovela ovde dokle smo dosli.“

Očajna diplomatija nas je dovela ovde gde jesmo, a ne vojska.

“ A vase tvrdnje od ranije da nam nisu potrebni sistemi velikog dometa su krajnje smesni i naivni.“

Nigde to nisam rekao. Ja sam rekao da nema poente kupovati S-400 ili neki sličan sistem ako ne postoji PVO, VOJIN i LA koja će obezbediti efektivnu upotrebu istog. Nešto sa čime bi se složio svako sa malo boljim poznavanjem materije. A druga je stvar što vi očigledno vadite svaki moj komentar van konteksta… I onda pričate još o nečijoj kompetentnosti.

„Bajdenova ekipa vec najavljuje intervencije po svetu ako nisi obavesten da te obavestim. Sto ne mora da znaci da smo mi medju potencijalnim metama. Ali ne treba biti ni toliko naivan da verujes da to ne moze da se desi od bilo koje drzave u okruzenju ili sire i pod direktnom ili indirektnom podrskom svetskih mocnika.“

Zato i konstantno govorim da je nama jedino potrebna VS koja je sposobna da se suprostavi 1+ susedu istovremno. Ako je VS sposobna za tako nešto, onda ni susedne zemlje neće upadati u takve priče sa velikim silama. Ali ovo Vam je promaklo, jer konstantno vadite moj komentar van konteksta…

„A ako ne zelite da se branite od bilo koje svetske sile ako nasrne (ako vise nemamo kud) vec sve cetiri uvis (da im olaksamo poso da se ne muce) onda nam ni ovo ne treba sto imamo. Sto da se trosimo badava.“

Opet, ovo je posao diplomatije, ne vojske. Ili, želite opet da tražite nemoguće od vojske, jer protiv velike sile neće pomoći ni S-400, ni 1000+ tenkova ni nešto treće, a da nije bazirano na nuklearnim tehnologijama.

„I ovaj scenarijo koji je dao Srbofil moze da bude realan u bliskoj ili daljoj buducnosti. Koliko ostvarljiv to ni prorok ne zna a kamo li ti.“

Može biti ostvariv jedino ako mi povučemo pogrešne diplomatske poslove ponovo, koji prave kontru svakoj sili sa interesima na Balkanu. A to se trenutno ne dešava.

ma

Sve mi je jasno druze Radojicicu. I previse mi je jasno. Samo bojim se da tebi mnogo toga nije jasno. Gde ti procita da ja zelim da se bijem sa nato. To su moguci scenariji hteo to to ti ili ne. A druga je stvar da li to prihvatas ili ne i guras glavu u pesak. Ozbiljna vojska zato i postoji da predvidi svaki moguci scenarijo. Sve drugo je samoobmanjivanje. Mnogo volis da pretumbavas moje reci. Po tvojem drskom odgovoru moze se zakljuciti za dizanje sve cetiri uvis, pa srecno ti bilo. Strucnjak koji bi da brani celu Srbiju Pasarsima. Cudna neka struka.
Jel sad jasno ratnice za tastaturom.

Odgovori
ma

A sta bi ti sa diplomatijom ako ne da nikakve rezultate?
Ja ne znam sta je sve bilo potrebno jos da se uradi da se spreci bombardovanje ako je to bilo zacrtano mnogo ranije. Samo naivni mogu da veruju da je ta odluka donesena na precac i 98god. Jeste li culi da im je nudjena cak i vojna baza pa nisu prihvatili.
Tu diplomatija vise ne pomaze. To je planirano i pre Dejtona a posle Dejtona je stvar bila konacna samo se cekao povod za agresiju. I nemojte mi vise pricati bajke o diplomatiji. Kolika vojska tolika diplomatija nadam se da bar to znas. Objasni mi kako bi i cime sprecio agresiju diplomatijom. Sem evo vam Srbija pa radite sta hocete, po tvom razmisljanju. Veruj mi da ima mnogo vise ljudi koji znaju mnogo vise o tome i sami su ucesnici dogadjaja da bi vi pausalno iznosili neke svoje teoretske fantazije. Ima mnogo strucnijih i kompetentnijih ljudi da govore o tome i od tebe i mene. Pisane su i knjige o tim dogadjajima ne za tastaturom i monitorom. Ako verujes da je odluka o agresiji doneta preko noci i nije isplanirana do detalja i pre 98me grdno se varas. Nasa krivica je u tome sto nismo mnogo ranije suzbili svaki ekstremizam na KIM. Ima mnogo nacina za to ne vojno ne policijski ali se nije imalo pameti pre svega a ni volje ocigledno.

Odgovori
М

Vecina ucesnika ovog portala preozbiljno shvata Nato pakt ( kao da je to vojni savez koji ce vecno da traje odnosno kao da nije bilo i nekih drugih ore njega) kao i Dronove( moguce da u buducnosti budu od veceg znacaja zasada to nisu, ono sto je vidjeno u N- Karabahu je samo delic onoga sto je bilo i to onaj delic koji su zeleli da vidimo.).

Odgovori
Ra

Preopširno, mnogo diletanata ali i stručnih kometara. Izuzeti politiku iz sadržaja i pojačati „faznu aktivnu rešetku“ za ignorante koji iz dosade kuckaju po tastaturi! Inače, svaka čast pravi ste!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor