BEG airport status
Nemačka vojska namerava da nabavi još 64 helikoptera H145M, u planu i integrisanje protivoklopnih raketa Nemačke oružane snage su za sada nabavile 22 helikoptera H145M u verziji LUH SOF i LUH SAR. Nova verzija imaće oznaku LUH SK / Foto: Airbus Helicopters

Nemačka vojska namerava da nabavi još 64 helikoptera H145M, u planu i integrisanje protivoklopnih raketa

Kako je pre dva dana preneo Flightglobal, nemačke oružane snage žele da nabave 64 dodatna višenamenska helikoptera H145M koji bi se koristili za izvršavanje različitih zadataka među kojima su, između ostalog obuka i napadi na ciljeve na zemlji. Najveći deo helikoptera bi dobila armijska avijacija, 24 za obuku i 24 borbena višenamenska kojima bi billa opremljena tri vazduhoplovna puka. Mornarici i Ratnom vazduhoplovstvu će verovatno trebati 16 primeraka.

Detaljno se o ovom zahtevu moglo čuti 26. februara na Međunarodnoj konferenciji o vojnim helikopterima Defence IQ na kojoj je predstavnik nemačke armijske divizije za brzo reagovanje izjavio da bi se moglo zahtevati da isporuka helikoptera krene 2021. godine. Prvi primerci zamenili bi starije helikoptere EC135 i Bell 206D koji su trenutno raspoređeni u međunarodnoj školi za obuku i trenažu u Bukenburgu a za koje ugovori o iznajmljivanju ističu takođe sledeće godine.

Predstavnik nemačke armije izjavio je da postoji želja da se trenutna helikopterska flota kupovinom zajedničke platforme oslobodi od izvršavanja određenih zadataka. On je takođe napomenuo da je helikopter H145 već poznat oružanim snagama i da se sada razmišlja o izvlačenju koristi od tih dobrih iskustava. Takođe otkriveno je i da bi nova verzija imala oznaku LUH SK (LUH Streitkräfte).

Nemačka je već nabavila dve varijante helikoptera H145M koji imaju naziv Light Utility Helicopter (LUH). Za Ratno vazduhoplovstvo je isproručeno 15 primeraka u varijanti LUH SOF koja se koristi za podršku zadacima specijalnih snaga dok je za armijsku avijaciju naručeno 7 helikoptera LUH SAR za traganje i spasavanje. Kako je saopšteno obe nabavke su prošle bez većih problema.

Prvih osam helikoptera LUH SK opremljenih Erbasovim modularnim sistemom za upravljanje vatre HForce, koristiće se za podršku floti borbenih helikoptera Tigar. Međutim, svih 48 primeraka će imati potrebne sisteme za upotrebu HForce. Predstavnik nemačke armije rekao je i da oni žele da helikoptere za obuku u ratnom scenariju koriste takođe koriste i za borbenu podršku. Uz to on je opisao ovu verovatnu nabavku kao “pametnu upotrebu resursa“.

Dodatni zadaci za ove helikoptere bi mogli uključiti transport, medicinsku evakuaciju i održavanje veze. Takođe LUH SK bi omogućio posadama helikoptera Tigar i NH90 da određene zadatke prenesu na helikoptere čija je upotreba jeftinija, pomažući time da se podigne konstantno niska dostupnost ova dva tipa helikoptera za koju je, kako je navedeno, kriva ‘’slaba podrška industrije’’.

Nemačka armija namerava da floti  LUH SK dodeli i zadatak protivoklopne borbe ali na H145M još uvek nije integrisana nijedna protivtenkovska raketa. Međutim, početkom 2021. godine Erbas Helikopters i izraelska firma Rafael izvršiće probno ispaljivanje najnovije rakete Spike ER a ispitivanje i integracija bi trebalo da se završi 2022.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Kr

Dali to znaci da bi Srbija mogla da opremi te hilihoptere nekim svojim oruzjem kao sto je uradjuno na nasim h145.

Odgovori
Н

Kad bi još i naši kompletirali eskadrilu u doglednoj budućnosti i sve ih nabudžili da nose neke zaista ozbiljne PO rakete…

Odgovori
Ik

Meni i dan danas nije jasno zasto mi nismo kao i Srbija makar za policijske i medicinske postrojbe kupili par komada ovih izvrsnih helikoptera.

Odgovori
Ni

Ne bih da poredim Spike i Pauk ali….ima li šanse da ova druga postane dio naših H145M, uz još 16 komada u narednoj deceniji.

Odgovori
Pe

Pa to i jeste plan! I to vrlo skoro.

B

Pa da ce bas vrlo skoro videcemo. Osnovni H-Force koji mi imamo nema podrsku za vodjenje rakete, a to ne moze da se doradi tek tako u domacoj radinosti, cak i ako Pauk nekad postane funkcionalan…

al

Pauk I Maljutka T5 bice integrisani na ove helikoptere , ali i na Gazerle i MI 17!! To je vec u zavrsnij fazi testiranja i integracije !!

Odgovori
St

Eh sto volim ove insajderske informacije. Znaci vec do 2034. sve gotovo?

Ma

Маљутка је страва, ја се обучавао за њу у војсци. Минимално можеш да је ометаш, ако те гађа пешадинац (остало већ не).
Радујем се, чуо сам да има назнака да се на подвесне закаче танџаре М48 са оптиком за противснајперска дејства. Само, тај Х форс не подржава репетирке, па се развија решење да инжењер везан појасом ручно репетира пушку. Донекле се дошло како би се еластичним појасевима обезбедила слобода покрета, али је корона вирус зауставио увоз неопходних материјала из Кине, па сад у Лесковцу патентирају домаће решење…

@aleksa
Načuo sam da će Alas/Ralas na Mi-17.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

27. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Petrovic Dusan i Max U tome i jeste problem, sto poredite ICBM i druge rakete koje lete brzinom od M5 i brze sa novim hipersonicnim oruzjem. Razlika je u tome sto novo hipersonicno oruzje koristi aerodinamicna svojstva sto raketama prilikom povrarka atmosferu omogucava vodjeno manevrisanje. A ICBM i druge balisticke rakete imaju balisticku putanju kosog…

27. Nov 2024.Pogledaj

radovanovic na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

Nadam se da će PA Vršac dobiti ovaj posao u narednim godinama zbog njenog opstanka na nebu iznad Srbije i da će nadležne ustanove konačno uvideti značaj ove firme i potrebu naše države za ovakvim vidom vazduhoplovstva!!!

27. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Hipersonicna moderna raketa ne mora da bude stealth air breathing raketa koja manevrise. nema nikakve veze koju vrstu motora ima. Vazna je brzina i da ne leti iskljucivo predvidivom balistickom putanjom. Kižal svakako spada u tu klasu jer leti dosta iznad Mah 5 (mada ne uvek) i moze da leti horizontalno i skrece levo desno…

27. Nov 2024.Pogledaj