[POSLEDNJA VEST] Ministarstvo obrazovanja smenilo direktora Vazduhoplovne akademije Gorana Cvijovića

29. dec 2024

IATA analiza komercijalnog avio-saobraćaja Srbije: Kako Er Srbija i civilni vazduhoplovni sektor oblikuju ekonomiju zemlje

24. dec 2024

Er Srbija i Embraer potpisali ugovor za održavanje E195 flote

19. dec 2024

KLM u svoju zemaljsku ketering flotu uveo električne kamione

16. dec 2024

[POSAO] Prvi „Otvoreni dan“ u Beogradu za pilot kadet program „Wizz Aira“: Od nule do zaposlenja u avio-kompaniji kroz program finansiranja otvoren i za građane Srbije

13. dec 2024

[POSAO] Wizz Air regrutuje u Beogradu: Otvoreni dan za pilote sa srpskim državljanstvom i srpskim ICAO dozvolama u ponedeljak 16. decembra

12. dec 2024

„Prince Aviation“ postaje prvi „Pratt & Whitney“ centar u Evropi za post rental inspekcije turboelisinih motora PW100 serije

6. dec 2024

Konferencija u Nišu posvećena većem učešću žena u inženjerstvu: „Menzies Aviation“ održao radionicu u okviru projekta

4. dec 2024

Direktor MTU-a Lars Vagner preuzima Erbas: Od Nove Pazove do rekordne profitabilnosti

4. dec 2024

Pregled srpske civilne vazduhoplovne industrije u brojkama

3. dec 2024

[ANALIZA] Najbitnije i najinteresantnije stavke u Izmenama zakona o vazdušnom saobraćaju

2. dec 2024

Američki magazin „Global Traveler“ proglasio Er Srbiju za „Najbolju avio-kompaniju u Istočnoj Evropi“ u 2024. godini

1. dec 2024

Nakon 17 meseci rekonstrukcije glavna pista aerodroma „Nikola Tesla“ ponovo u funkciji

28. nov 2024

[INTERVJU] Direktor Menzis grupe Filip Joeinig o poslovanju u Beogradu i širenju u regiji

28. nov 2024

[CAPA konferencija u Beogradu] Podaci o vazduhoplovnoj industriji u 2024: Složena slika oporavka, izazova i transformacije

27. nov 2024

San Dijego, Džordžtaun i Hajderabad nove destinacije KLM-a

26. nov 2024

Er Srbija počela sa upotrebom održivog avio-goriva na letovima od Pariza

25. nov 2024

Vučić o štrajku dela zaposlenih u SMATSA-i: „Oblasna kontrola nečega se pobunila pa hoće veće pare, imaju 7000 evra platu pa štrajkuju“

26. okt 2024

[POSLEDNJA VEST] Deo zaposlenih Kontrole letenja Srbije i Crne Gore sutra ipak štrajkuje na sat vremena

25. okt 2024

[EKSKLUZIVNO] Jedan dan sa timom Jat Tehnike, unutar i oko Boinga 767: Kako izgleda konverzija putničkog u kargo avion

23. okt 2024
[EKSKLUZIVNO] Država prvi put posle 30 godina u potpunosti stipendira obuku za dozvolu saobraćajnog pilota: Vazduhoplovna akademija obučiće besplatno 4 kandidata u Vršcu od nule do frozen ATPL-a
Najavljeno je da će u projekat Vazduhoplovne akademije država uložiti preko 60 miliona evra / Foto: Vazduhoplovna akademija

[EKSKLUZIVNO] Država prvi put posle 30 godina u potpunosti stipendira obuku za dozvolu saobraćajnog pilota: Vazduhoplovna akademija obučiće besplatno 4 kandidata u Vršcu od nule do frozen ATPL-a

Planom upisa Ministarstva prosvete na prvu godinu nove državne vazduhoplovne više stručne škole Vazduhoplovne akademije, na studijskom programu „strukovni inženjer vazdušnog saobraćaja – pilot“  odobreno je četiri mesta na budžetu i 20 samofinansirajućih mesta. To praktično znači da će prvi put posle 90-tih država u potpunosti finansirati, ovoga puta četiri, studenta od „nule“ do frozen ATPL dozvole.

Četvoro najboljih će dobiti besplatnu dozvolu sabraćajnog pilota (teoriju i letenje) kao i diplomu više škole.

Da, dobro ste pročitali. Sve za džabe, za četiri najbolja kandidata na konkursu koji počinje u ponedeljak. Država će pojedinačno platiti svakome ekvivalent vrednosti obuke od, otprilike, 50.000 evra. Bez uslova za naknadno zaposlenje u nekoj avio-kompaniji ili bilo kakvog bonda. Kako su nam rekli iz Vazduhoplovne akademije neće biti posebne selekcije za četvoro stipendista. Svi koji se prijave do 15. septembra polagaće prijemni ispit i četvoro najbolje rangiranih prema ukupnim bodovima dobiće sve besplatno.

Od septembarske klase svi koji završe letenje u Vršcu imaće EASA priznatu dozvolu / Foto: Vazduhoplovna akademija

To nije sve.

Kako je za Tango Six ekskluzivno potvrdio direktor Vazduhoplovne akademije Goran Cvijović, nakon preuzimanja pilotske akademije u Vršcu novi menadžment započeo je i proces sertifikacije ovog ATO-a (Approved Training Organization) po EASA standardu. Što će praktično značiti da će od proleća sledeće godine svi koji budu pohađali obuku u Vršcu (stipendirani od strane države ili samofinansirajući) jedini u državi imati u potpunosti priznatu EASA dozvolu. Nešto što ni jedna škola letenja u Srbiji trenutno ne nudi.

– Cilj nam je da zaokružimo sistem obuke na najkvalitetniji mogući način. Upravo smo dobili akreditaciju za studijske programe više škole za pilote, avio-mehaničare i kontrolore letenja. Kada pričamo o pilotima oni će moći da pohađaju samo ATPL integrisani kurs ili da izaberu, po mom mišljenju bolju opciju, da paralelno pohađaju i višu školu u istoj instituciji, Vazduhoplovnoj akademiji. Nakon dve godine savlađivanja ATPL teorijskih predmeta, letenja i pohađanja predmeta u višoj školi, dobiće EASA dozvolu i diplomu strukovnog inženjera vazdušnog saobraćaja. Ministarstvo prosvete stipendiraće u potpunosti četvoro najbolje rangiranih na prijemnom ispitu.

Prijave traju do petka 15. septembra / Foto: Vazduhoplovna akademija

Sve pomenuto na sadašnjem domaćem i međunarodnom tržištu nema smisla bez EASA sertifikovanog dela priče o letačkim dozvolama. To ćemo postići uz pomoć sertifikacije koja je trenutno o toku kod ovog evropskog regulatornog tela. Već smo sertifikovali FNTP trenažer, radimo na reviziji i usklađivanju priručnika i drugih segmenata celog procesa obuke. – rekao je Cvijović za naš portal.

Upis na prvu klasu ATPL dozvole i višu školu na budžetu i na samofinansiranju počinje u ponedeljak putem redizajniranog sajta Vazduhoplovne akademije https://www.vakademija.edu.rs/.

Kako je Tango Six već pisao, država će u Vazduhoplovnu akademiju u sledećih nekoliko godina uložiti više od 60 miliona evra.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Be

Kako ovu recenicu neki ne vole da cuju „…po privi put posle 30 godina…“

Ali sta ce te, to je istina, samo neko ne voli da cuje istinu. ;-)

Odgovori
XY

Koja je svrha trosenja novca iz budzeta? Obuka pilota za neke strane aviokompanije. Da, treba da se pruzi prilika i ljudima koji su dobri a ne poticu iz bogatih porodica ali NE da se kasnije omoguci odlazak iz Srbije bez bonda ili penala.

De

Будући да је држава преузела ВА постоје фиксни трошкови пословања који се намирују из буџета. Тако да 4 од 24 колико ће кандидата бити уписано није тако страшно. Већи део трошкова је фиксан.

Потпуно поздрављам овај потез. Наша је обавеза да се сами бринемо о себи. Нека најбољи полазници ВА имају прилику да се боре за стипендију.

Неки су нам наменили судбину „мотача каблова“ али ја лично мислим да смо ми држава пилота, авио механичара, доктора, научника, градитеља….

Mi

Nadam se da je ideja iza celog ovog programa zapravo osnivanje profitabilne vazduhoplovne škole prepoznatljive u svetu, te da krenu inostrani studenti da dolaze na školovanje. Ako ništa drugo, bar iz zemalja Afrike, siromašnije Azije, pa na kraju krajeva, i iz okoline. Školovanje nekoliko njih for-free je odlična reklama, i skretanje pažnje.
Samo se iskreno nadam da će tih četvoro odabranih, zaista biti izabrani kao najbolji među kandidatima, bez protekcije i nepotizma.

Odgovori
le

Ovdje je veća vijest ovo za EASA nego za 4 stipendije…

Odgovori
П

Још и да конкурс прође без мутљавина и да се изаберу најбољи кандидати, па да певамо сви заједно.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs