BEG airport status
Slovačka nastavlja da remontuje helikoptere Mi-17 Remontovani Mi-17 mogli bi da ostanu u upotrebi do 2028. godine / Foto: LOTN

Slovačka nastavlja da remontuje helikoptere Mi-17

Vest od 5. marta koju je objavila kompanija za remont vazduhoplova Letecké opravovne Trenčín (LOTN) nagoveštava da Slovačka namerava da u službi svog Ratnog vazduhoplovstva (Vzdušné Sily Ozbrojených Síl Slovenskej Republiky, VzS OS SR) zadrži dvomotorne srednje višenamenske helikoptere Mi-17 (NATO: Hip-H) do kraja decenije.

Iz LOTN su saopštili da su na generalni remont i produžetak životnog veka prihvatili par Mi-17 koji pripadaju 2. eskadrili za traganje, spasavanje i obuku, jedinici sa sedištem u bazi Prešov koja je potčinjena Helikopterskom puku Ratnog vazduhoplovstva.

Na fotografijama koje je objavio LOTN vidi se 35. godina star Mi-17LZPS (vojni serijski broj 0827, c/n 108M27) proizveden 1986. godine i 33. godine star Mi-17M (0846, 108M46) kako stižu u Trenčin rastavljeni i na prikolici kamiona tegljača, nakon što su potrošili svoj međuremonti rok od 7 godina ili 1000 sati naleta koji su dobili tokom poslednjeg generalnog remonta.

Slovačka trenutno poseduje 11 Mi-17 od kojih 6 aktivnih / Foto: LOTN

Kako generalni remont Mi-17 obično traje 6 do 8 meseci (u zavisnosti od remontnih kapaciteta pogona, dostupnosti kritičnih rezervnih delova poput lopatica nosećeg i repnog rotora, i vremena potrebnog da podizvođači remontuju motore TV3-117, glavni reduktor VR-14 i pomoćnu jedinicu za napajanje AI-9) slovački helikopteri će se verovatno ponovo pridružiti Ratnom vazduhoplovstvu kasnije ove godine.

Kada se ponovo vrate u službu sa očekivanim novim međuremontim rokom od 7 godina/1000 sati naleta, oba helikoptera bi prema kalendaru vremena resursa trebalo da ostanu operativna najranije do kraja 2028. godine, ukoliko ne budu prevremeno povučeni iz upotrebe.

Slovačka ima 11 Mi-17 (5 Mi-17LPZS i 6 Mi-17M) od kojih je 6 u letnom stanju, dva na generalnom remontu i tri koja čekaju slanje na remont. Ulaganje u ove “radne konje“ iz sovjetske ere, ukazuje da Bratislava planira da zadrži nasleđene Mi-17 zajedno sa 9 potpuno novih helikoptera Sikorsky UH-60M Black Hawk koje je nabavila u periodu 2017-2021.

Izuzetno popularan u vojskama širom sveta, Mi-17 osim u Slovačkoj, ostaje ključni srednji višenamenski helikopter NATO zemalja, Bugarske, Češke, Hrvatske, Mađarske, Letonije, Litvanije, Poljske i Severne Makedonije.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

ma

I u Hrvatskoj ce MI17 (MI-171Sh) još dugo ostati, imaju oni još puno godina pred sobom.
Dolaze UH-60 ali kao zamjena za starije Mi-8.

Odgovori
Bo

UH60 tesko moze da zameni MI8. Nosi svega 11 vojnika, sto je vise nego duplo manje od MI8.

Th

@Bob
Prosla su vremena masovnog desanta sa helikopteriman i padobranciman. Ako srusis Mi-8 ubijes vise vojnika.
Idu na zapadnu techniku. Ameriu su im nudili CH-47 Chinook.
Ta 2 ili sva 4 UH-60M su za ZSS. Da vezbaju sa ameriman.
Ja bi uzeo UH-72 Lakota.

ma

UH-60 je mnogo svestramiji heli, što HRZu i nedostaje. A za prijevoz trupa HRZ ima dovoljno mlađih MI17 na raspolaganu.
UH-60 ce biti korisniji u drugim ulogama, Mi8 u prakticnoj upotrebi u HRZu ionako gotovo uvijek leti poluprazan.

Bo

Thomas
Po toj logici, nemoj da koristis ni transportne avione, jer u njima ima najvise vojnika.
Max
Po cemu je svestraniji? i jedan i drugi sluze za transport vojnika, povredjenih, mogu da nose oruzje, spoljne terete, kao i da gase pozar. To sto ga Amerikanci krste visenamenski, a rusi transportni,, nema veze. I jedan i drugi su za iste namene.

ma

@Bob da je tome tako svi bi koristili transportne helikoptere za sve zadaće. Mi8 je odličan heli,kako dolje netko reče – golf2 medju helikopterima. I Hrvatska će još dugo koristiti svojih 10 MI171Sh.
Ali ti helikopteri su preveliki za većinu zadaća, prelazi se na zapadnu tehnologiju, nabavlja se modernije (opet zapadno) oružje za koje trebaju i takvi sustavi, obavljaju se vježbe/misije unutar NATOa gdje se povezuje u sustave koje MI jednostavno nema, gdje treba veći dolet,
moci će se vježbati i aerial refuel.
Nije transportni heli bas odgovor na sve.

Bo

Max
Ali ti helikopteri su preveliki za većinu zadaća, prelazi se na zapadnu tehnologiju, nabavlja se modernije (opet zapadno) oružje za koje trebaju i takvi sustavi, obavljaju se vježbe/misije unutar NATOa gdje se povezuje u sustave koje MI jednostavno nema, gdje treba veći dolet,

Modernije zapadno? Pa naravno da cete hvaliti ono sto kupujete, a prica o vecem doletu i manjim helikopterima, jednostavno ne pije vodu. Razlika mje osim u ceni zanemarljiva.Da je tako mogli ste onda uzeti HM145, i jeftiniji i manji.

Jo

Голф двојка међу хеликоптерима

Odgovori
Gl

Bukvalno bravo za komentar

Gl

Srbija bi trebala da ima eskadrilu Coguar francuskih i Mi 17 ruskih helikoptera to bi bila dobra kombinacija

Odgovori
Al

Nema potrebe za dva helikoptera praktično iste klase i uloge.

Gr

За шта ће нам Пуме? Мало је типова хелија у РВ па да мало подупламо то. Логистика би се томе неизмерно радовала.

TT

Grga Pume su za MUP ne VS..

Po

I RV VS bi dobro došli UH-60 kao i CH-47.
Imali bi sigurno dobru primenu. Imate dosta primera iz svetskih avijacija gde paralelno koriste istočne (Ruske) i zapadne helikoptere.

Odgovori
Ex

Prosto mi je muka kada vidim ganc novi objekat u remontnom zavodu u Slovačkoj.U našem zavodu je da zaplačeš i proklinješ sve odreda.Muka,jad i čemer.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Sima Kosmos iz dalekog svemira na: [ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

Ako se bojeva gađanja sistemima FK-3 i HQ -17 vrše u Kini, da li to znači da se ta oruđa prebace u Kinu, pa se tamo iz njih gađa, i posle gađanja se vraćaju natrag, ili samo posade putuju za kinu, pa tamo gađaju iz kineskkih oruđa? Da li se onda gađanja iz Izraelskih oruđa…

22. Nov 2024.Pogledaj

Svarog na: Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

@Djuka Tako mala distanca od linije fronta je otezavajuca okolnost.Ako se dobro sjecam doslo je do curenja internih podataka ujedinjene aero korporacije na forumu war thunder video igre gdje se vidi da je RCS iz predjnje polusfere otprilike jednak super hornetu potpuno golom.Tako da poljska modernizovana osa ili ukro tor su mogli ladno da ga…

22. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: [ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

Sumadija, Tamnava ili Orkan nemaju dodirnih tacaka sa Lunom i Skadovima. Sumadija je peojekat nekadasnje Jugoslavije, koja je imala tri projekta razvoja raketa dometa 400, 600 i 1000km. 90ih se u Srbiji radilo na tome, ali je nakon Nato agresije i pada Milosevica sa vlasti sve obustavljeno. Vlast u Srbiji posle 5 okt. obavezala se…

22. Nov 2024.Pogledaj

YPT na: [POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

Rusija će na kraju odgovoriti ograničenim nuklearnim udarom i to prvo najverovatnije na nekom slabo naseljenom mestu u UA kao poslednje upozorenje pred kraj i ko to ne shvata ima ozbiljan problem. Posle toga kraj. I kada se i Moskva i Vašington i London i... pretvore u pepeo "softveri sudnjeg dana" sa obe strane će…

22. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: [ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

Kakvo ispitivanje na poligonu? Nabavlja se razvijen sistem, koji je prosao sve ispitivanja i testiranja kao sto prolaze svi sistemi tokom razvoja. Pored toga, domet neke rakete mozete znati i bez izlaska na poligon. Tokom razvoja rakete testira se sve, komponenta po komponenta. Od raketnog goriva pa do raketnog motora. Vec tada strucnjaci sa 99,9…

22. Nov 2024.Pogledaj