Komandant helikopterske flote bugarskog ratnog vazduhoplovstva: Nedostaju nam osoblje i operativni helikopteri

3. okt 2024

[ANALIZA] Detaljnije o Rafalu F4.1, verziji aviona koju će nabaviti RV i PVO Vojske Srbije

2. okt 2024

Bugarski predsednik poziva na nabavku dodatnih transportera C-27J Spartan i protivpožarnih Air Tractor AT-802 „Fire Boss“

26. sep 2024

Hrvatska i Francuska planiraju osnivanje centra za obuku pilota borbenih aviona u Puli, Srbija Rafale dočekuje sa zastarelim avionima za obuku

25. sep 2024

Aero-miting Vršac 2024: Šarenilo i optimizam srpskog vazduhoplovstva

24. sep 2024

Miloš Vučević detaljnije o razlozima zbog kojih je Srbija izabrala Rafale a ne ruske, američke i kineske avione

24. sep 2024

[REPORTAŽA] “Zastava 2024“: Skromnije letenje RV i PVO, ponovno preterivanje u broju izložene vojne tehnike

23. sep 2024

[REPORTAŽA] Najzanimljivije premijere sa prikaza “Zastava 2024“: Helikopteri Mi-35P, francuski i kineski osmatrački radari, nova sredstva za raketne sisteme FK-3 i HQ-17, emiratski dronovi kamikaze, artiljerija i oklop

21. sep 2024

[POSLEDNJA VEST] Zvanična potvrda: Srbija će kupiti Rafal F4.1

20. sep 2024

Aero-miting Vršac: Prijava za spotere i detalji letačkog programa

19. sep 2024

[REPORTAŽA] Airpower 2024, aeromiting koji ove godine nije oduševio

19. sep 2024

[ANALIZA] Ima li smisla integrisati rusko naoružanje na srpske Rafale i hoće li ovi avioni zaista biti degradirani u odnosu na sadašnje MiG-ove?

18. sep 2024

Rumuniji odobrena nabavka američkih borbenih aviona F-35

17. sep 2024

[ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

16. sep 2024

Poljska uskoro povlači Su-22 iz upotrebe, polednji remont aviona tog tipa završen krajem avgusta

12. sep 2024

„Dnevni avaz“: Bosna i Hercegovina nabavlja turske besposadne letelice Bajraktar

12. sep 2024

[ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

11. sep 2024

[POMERENO ZA 20. SEPTEMBAR] Na batajničkom aerodromu u toku pripreme za vojni prikaz sposobnosti “Zastava 2024“

10. sep 2024

Mađarskoj isporučen prvi transportni avion C-390 Millennium

10. sep 2024

Popis svih vazduhoplovnih događaja u septembru: Otvoreni dan na Batajnici, veliki aero-miting u Vršcu, dva fly-ina, USAF ponovo iznad Pranjana, novi Embraer na „Tesli“

6. sep 2024
Ukrajina namerava da započne sopstvenu proizvodnju bespilotnih letelica Bajraktar
Ukrajini je od početka rata sa Rusijom, turska kompanija Baykar isporučila 50 TB2 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Ukrajina namerava da započne sopstvenu proizvodnju bespilotnih letelica Bajraktar

Kako je juče preneo Flightglobal, Ukrajina i turska kompanija Baykar Technologies nastavljaju da rade na uspostavljanju proizvodnje bespilotnih letelica u Ukrajini. O ovim planovima razgovaralo se tokom nedavne posete šefa kancelarije ukrajinskog predsednika Andrija Jermaka Bajkarovoj fabrici u Turskoj.

Za ukrajinsku ambiciju da lokalno proizvodi bespilotne letelice kompanije Baykar saznali smo još 10. septembra kada je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na svojoj Fejsbuk stranici objavio da je tokom sastanka sa izvršnim direktorom Baykar Technologies Halukom Bajraktarom tema broj jedan bila domaća proizvodnja Bajkarovih bespilotnih letjelica.

U svom saopštenju o poseti šefa kancelarije ukrajinskog predsednika, koje je objavljeno 4. oktobra, kompanija Baykar citira ukrajinskog ministra odbrane Oleksija Reznikova koji je rekao da je njegova zemlja od početka rata primila 50 Bajkarovih naoružanih bespilotnih letelica. Ono što je još važno istaći je da se u saopštenje nagoveštava da je Bajkar u Ukrajini već pronašao lokaciju za proizvodnju bespilotnih letelica.

Iz turske kompanije su takođe napomenuli da je u Azerbejdžanu, Kataru, Turskoj i Ukrajini trenutno aktivno 257 izviđačko-borbenih bespilotnih letelica TB2 Bajraktar. Međutim nije navedeno koliko ovih letelica ukupno ima u svetu jer ovu letelicu trenutno, osim 4 pomenute države, koristi još 12 zemalja.

Ukrajina aktivno koristi Bajraktar od početka rata sa Rusijom, dejstvom ovih letelicom je uništen veliki broj ciljeva među kojima su tenkovi, različita oklopna vozila, sistemi PVO, razna neborbena vozila, komandna mesta, artiljerijska oruđa, železničke kompozicije, patrolni čamci, čak i jedan helikopter na zemlji, što je sve dokazano snimcima sa optoelektronskog sistema letelice. Do sada je fotografijama i video snimcima dokumentovano obaranje bar 15 ukrajinskih TB2.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Pe

Setimo se i da je uprkos najtezeg bombardovanja nemacke industrije, Nemacka upravo 1944 proizvela najveci broj aviona, tenkova i td u toku celog rata A Rusija danas nema ni priblizno mogucnosti udara po Ukrajini koje su imali saveznici nad Nemackom, jer Ukrajina ima snazan PVO te strateski bombarderi Tu-22 koji jedini mogu da nose padajuce bombe ne mogu ni blizu Ukrajine da pridju.

Odgovori
Br

Kako Ukrajina ima snazan PVO, kada su u pitanju sovjetski sistemi stari preko 30 godina, rane verzije S300 i BUK-1, zar niste vise puta rekli cak i za najnovije ruske sisteme PVO da nista ne vrede…

St

Rusi su se ionako hvalili da imaju precizno oruzje, pa mogu precino da uniste fabriku, ako smeju.

Va

Poredis stratesku avijaciju koja je koriscena u masovnosti bas zbog nemanja preciznih sredstava i cestog bombardovanja slato po preko 10-20 bombardera zbog jednog jedinog cilja koji cesto nije bio teze ostecen posle napada ,sa vremenom kada je dovoljan jedan Iskander kojeg PVO jedva uhvati, za taj cilj gde je slato gomilu aviona !?

Zi

A ranije si pisao da Ruska PVO nista ne vredi. Kada je u Ruskim rukama, ne vredi, a kada je u Ukrajinskim, onda je jako mocno itd.

iv

Vaste , iskander ima precisnost suk tamo suk vamo 5-7 metara a u stvarnosti mnogo goru. Ruska preciznost a cena sitnica. Proizvodnju inace kao i Nemci razbacas po manjim pogonima i pogodjen jedan pogon ne remeti proizvodnju u velikojmeri. Ja sam inace uvek mislio kako je lako napraviti dron, skupe se modelari i udri u poso sve to dok neki dan nisam video sta wescamova kamera vidi nocu na 75 km. Avioncic i rotax motor je lakokupiti, za sve ostalo treba imati ozbiljnu industriju Sve u svemu Ukrajinci motaju kompozit a sve ostalo ce morati kupiti sa strane.

St

@Branko
Za Tu-22 imaju. Seti se da je jedan oboren 2008. iznad Gruzije pomocu PVO sistema BUK. Tu-95 je jos laksi cilj, a Tu-160 ni ne koriste. Mada mi nije jasno kako nisu zakljucili da im treba neki avion za protivelektronsku borbu i ometanje.
Ustvai sto se cudim, nisu nista zakljucili sem da treba naoruzati ljude automatskim puskama i poslati pravo.

Pa

Kakve veze ima Tu-22 sad sa ovom temom. Tu-95 posipaju krstarece iz ruskog VaP bez potrebe da budu izlozeni ubojitom PVO, starom 30 ak godina, iz vremena Sovjetskog Saveza. Rusija je u mogucnosti da tuce po zapadu Ukrajine, hoce li da se ukopaju u neku planinu da bi pravili bespilotne…

ma

@Branko Jednostavna računica, sovjetski sistemi su dovoljno dobri da skidaju zastarjele sovjetske avione (kakvima raspolaže Rusija).

Va

@max Racunica je da su ti sistemi za ciljeve velicine aviona stravicni ! Koja je racunica da prastari dron velicine aviona preleti u Hrvatsku i dan danas se ne zna istina dali je primecen posto ima 5 varijanti prica ?! Koja je racunica da u Saudijskoj Arabiji Huti iz kucne radinosti sa raketom R-27 ,V-V preradu u raketu Z-V i pogodjaju F-15 ? Sta mislis zasto Izrael odbija ozbiljniju pomoc Ukrjincima ?!

Mi

@Petrovic Dusan
Vrtite se u krug i samog sebe poricete.
Prvo, zasto bi koristili Tu-22 kad mogu takve mete sa krstarecim da onesposobe. Ponarucito ako je tako nesposoban sto naravno gresite. Drugo, Tu22 nema samo gravitacijone bombe nego nosi za sada i do tri mocne rakete i vec su ih tako koristili . Nova verzija nosi vise novijih vrsta raketa u unutrasnjim spremnicima, ali h ima samo 3-4 za sada. U svakom slucaju modernizuju se jer im je vreme za remont svakako.

Trece, svaki put imate suprotno misljenje o ruskom PVO. Cas su stare kante, cas je mocan PVO kako ste gore napisali.

Sve fabrike, skladista i veci vojni centri su u dometu bar 10 razlicitih ruskih raketa koje se mogu ispaliti na stacionirane ojekte van dometa S300. To su dokazali previse puta do sada, ali se uzdrzavaju od sravnjivanja takvih centara iz svojih razloga isto kao sto se uzdrzavaju od raketiranja centra Kijeva, elektrana, i drugih lakih meta.

Da su kao NATO 99-te sve bi mostove , fabrike i elektrane pounistavali do sada sa njima ali nece da bace Ukrajnu u takav haos.

Pe

@Zicer @Milos77
Rusija nema dovoljno raketa, procena je da mogu da naprave 3-4 „Iskandara“ mesecno, i isto toliko „Kalibra“.A kako je u svemu tome zapadna elektronika, uskoro nece moci ni toliko.Pored toga-Rusi moraju da cuvaju rakete za slucaj sukoba sa NATO.
Ako 700-800 bombardera B-24 nisu mogli da uniste nemacke fabrike u bunkerima i tunelima pod zemljom, zasto bi par raketa moglo?
Sistem PVO S-300 svakako moze da obori avione konstrukcije 1970-ih koje koristi Rusija.Ja sam pisao o sukobu sa NATO tehnologijom 21 veka.
Na primer, AGM 88 HARM se cak na MiG-29 i Su-27 pokazao jako dobro u Ukrajini, pogledaje kako pada Hersonska oblast
A to da je 1999 NATO vise gadjao Srbiju nego Rusija Ukrajinu naprosto nije tacno, razaranje Ukrajine su na potpuno drugom nivou, i do maksimalnih mogucnosti Rusa, osim nuklearnog oruzja.
To sto ne mogu da upotrebe Tu-22 svakako nije jer su „pazljivi prema Ukrajini“ vec jer bi bio lak cilj.

Va

Petrovic Dusan Znas koliko je trebalo bombi za precizno unistenje jedne zgrade sa velike visine u ono vreme a danas se to resava jednim projektilom jace snage ! Onda su slati vise puta u jednu misiju na desetine strateskih bombardera za jedan objekat ! AGM88 HARM se koristio i 1999 kod nas pa nista posebno prosecno dobra antiradarska raketa koja radi posao kada je posada PVO sistema neobucena i neoprezna ,uostalom imao sam kod sebe parce te rakete iz 1999 nadjene kod nas u atar ! Prvo mocna Ukrjinska PVO, sada obaraju samo avione iz 1970-tih ,druze odluci se sta zelis da kazes sve vise neozbiljno dajes komentare sa gomilom spinova i kontradikcije ,koje kasnije pokusavas da ispravis pa ispadne jos tragikomicnije ! Upravo si priznao indirektno da je Ruska PVO mocna sa gomilom novijih verzija S-300 ,S-400 Buk sistema i gomilu trupne PVO ! Ne zaboravi da je okosnica Americke avijacija avioni poreklom iz krajem sedamdesetih ,F-16 i F-15 avioni koji kroz modernizacije su glavna udarna snaga i danas u Americi ! Svasta covek procita ovde !

sm

Jedna vrlo lepa i zanimljiva činjenica je isplivala ovih dana kada je Albanija potvrdila da je kupila TB2. Sav posao oko nabavki ovog drona ide preko Američke kompanije koja i kasnije tokom eksplatacije drona „pruža uslugu satelitskog navođenja drona“! Dakle, De fakto imaš TB2 ali neko drugi upravlja njime.

Odgovori
Bu

Izvor?

Va

@ivan Druze nek je preciznost i 100 metara si video posledice udara Iskandera ?! Iskander se i ispaljuje ako se utvrdi da je cilj tamo 100% i ima vaznost ! Uostalom to moze i Kalibar poslan u vise komada pa cak i Sahid ima zavidni dolet a on funkcionise na principu nepokretnih ciljeva i jeftin je a efekat je veliki ! Uostalom ko zna dali bi i gadjali ta postrojenja zbog odnosa sa Turcima i tu proizvodnju bi imali primat Turci a ne Ukrajinci ! Naravno da bi uvozili skoro sve ,sami Turci skoro sve uvoze za TB-2 i pitanje je koliko njihove zamene mogu da budu kvalitetne poput elektrooptike na TB-2 !

Odgovori
Jo

U nekim drugim okolnostima ovobi mi bila prilika da lamentujem nad pokojnom našom avio- industrijom , a sad gledam kako dva naroda različita koliko i Srbi i Crnogorci se trebe međusobno.

Odgovori
Mi

Tako se na pravi i ozbiljan nacin posao.Tako bi i Srbija trebala da krene.Okrenuti se potpuno Zapadu,zavrsiti nabavku Rafala vec jednom,zakljuciti vojno tehnicki sporazum sa Francuskom i krenuti u proizvodnju nekih borbenih sredstava sa Francuskom na teritoriji Srbije…Rusija je izgubila rat,to je svima jasno i svaka dalja saradnja sa Rusijom Srbiji nanosi samo stetu…

Odgovori
Tr

Vec jednom zavrsiti nabavku Rafala, pa to nije ni pocelo, a mozda je i samo prica za siroke narodne mase..A za ostalo se slazem, Rusija ostaje u srcu, ali ipak da se okrenemo zapadu, od Rusa tek sad nema ni leba ni pomoci ;)

Sr

@Milos Obilic
Sustinski, ne treba navijacki gledati ovakve stvari sa komentarima „tako se to radi“ ili obrnuto „to nista ne vredi“. Ne mozemo sve gledati kroz sebe i svoje/nase potrebe. Ukrajina je postala nezavisna drzava tacno kad je kod nas poceo rat, a nasledili su ogromnu industrijsko-tehnolosku bazu. Nasa vojna industrija je komplet bombardovana ’99. S tim u vezi ako pogledamo da je, neracunajuci ovaj konflikt, stanje te drzave i zivotni standard zaista, ali zaista daleko losiji nego kod nas, a znamo da su imali preko 20 godina mira za napredak, iskreno nemamo tu mnogo mesta za bilo kakvu pohvalu drzavnog rukovodstva.

Ne kazem, nasa vojna industrija bi verovatno prodisala da se malo relaksira pristup privatnim inicijativama i civilnim fakultetima koji su odlicni, gotovo sigurno bi sve potrebe vec bile zadovoljene, ali ne bih ja ovakve stvari gledao kao nesto na sta Srbija treba da se ugleda. Pre bih se ugledao na Madjarsku ili Finsku ako cemo bas da „pucamo visoko“.

Mi

@Miloš Obilić
Sa takvim komšijom da li bi ti trazio posao u fabrici koja pravi TB2 u Ukrajni? Dosta fabrika je već raketirano tamo. Da li misliš da se lokacije nece znati? Da li mislis da nekoliko Kinžala mogu da promaše takve fabrike? A Svakog meseca mogu pomalo da ih rokaju ako treba za opomene, ..odmazde..itd?

Pe

Nema nikakvog off set_a ni političkih usluga za nabavku rafala,radara, mistrala, za podzemnu ili aerodrom. Jednostavno nema Francuze ne interesuje nikakvo popuštanje (KiM) ni usluge ispod stola i preračunavanje.

Pe

@Milos77 Ako niste primetili upotreba raketa „Kinzal“ nije imala nikakvog efekta na vojne sposobnosti Ukrajine.Ta raketa je upotrebljena jos u martu.I?Nista, Rusi su katastrofalno izgubili rat.
Stete ukrajinskoj vojnoj industriji su nanele rakete „Kalibar“-no i tako je to sve bilo zaostalo iz SSSR.
Posle sad vec sigurnog potpunog oslobodjenja Ukrajina ce napraviti daleko bolju vojnu industriju u okviru EU i NATO.

Mi

@Petrovic Dušan
Konžal je ispaljen par puta damonstrativno da se dokaže da je spreman da doleti i pogodi bilo šta i da nema odbrane od istog. Taj isti, kao i druge pomenute rakete će uvek moći da pogode i unište ukrajinske fabrike ponaručito nove vojne industrije dogod se ne potpiše neki sporazum za okončanje rata. A ako se sporazum ne poštuje i opet zapuca, iste fabrike će da budu prva meta za opomenu.
Posle mogu da ponovo plate Turcima da kako kaže Putin „pomognu da se rat okonča“.

Svi se slažu da će ovaj rat da traje još dugo na žalost, samo vi već danima objavljujete ukrajinsku pobedu i kraj.

Va

Da bi mesto uradio treba drugi da to prihvati ,pa si tako imao prosla vlast koja je htela Gripene i ugovor o siroj saradnji,Svedi su nas samo skinuli sa dnevnog reda bez ikakve price ! Zato si prisiljen da saradjujes sa Kinezima i slicnim ! Jer bacanja para sa sacicu Rafala bez ozbiljnije saradnje je nista ! Imamo gomilu pametnijih poslova unutar zemlje i pitanja koja niko ne pokrece, nego da bacamo milione na sacicu necijih aviona ! Ovaj rat je izgubila cela Evropa a buducnost ce pokazati koje je realno stanje, osim sto Amerila prodaje silno oruzije i zgrce bilione a Kina dobija jos slabiju ekonomsku Evropu i jos jeftinije energente od Rusa !

Odgovori
Mi

Sa obzirom kakvu saradnju na najvisem vrhu imaju Rusi i Turci vezanu za Ukrajinom jaso je da Turci sve ovo rade samo zbog para sto se ticeBajraktara. Ukrajina se nada da ce uspeti da zauvek sakrije fabrike najnovijeg naoruzanja od Ruskih raketa, jer nemaju izbora.
Ja da sam Ukrajinac ne bi verovao Turcima da nece prodati lokacije Rusima. Takva „roba“ kad su proizvodne licenceje u pitanju su deo pregovora i trampi na najvisem nivou.

Odgovori
Pe

@Milos77 Pa upravo Turska je istim Barjaktarima ratovala otvoreno protiv Rusa u Siriji u Libiji i u Azerbejdzansko Jermenskom konfliku.Na ovom portali ima snimaka unistenih PVO Pancir iz tih sukoba turskim letelicama.

Fe

Nade lokaciju SVR veoma brzo – ima masa ljudi koja je za nezavisnu Ukrajinu, ali im je ruski matrnji jezik, i osećaju se veoma skučeno sa ukrajinskim – ruski otvara mnogo veće horizonte nego ukrajinski, koliko god da nije baš engleski – poređenje ruske i ukrajinske Vikipedije je dovoljno.

Verovatno za posle rata, mada ko zna gde će se kompletirati, možda u Poljskoj?
Videće već Turci razne verzije TB2, ne sumnjati u to.

Sr

@Feline
To su kafanske price. Ko se kako oseca, jezik i slicne gluposti, odakle mi to znamo?

Organizacija ovakvih projekata u svim zemljama, pa i kod nas, se radi sa bezbednosnim proverama, postoje preventivne mere itd.

Sta mi imamo tu da filozofiramo oko procedura i tehnikalija u koje se 99.9% ljudi ovde ne razume?

Mi

@Srbofil
Fabrika za proizvodnju delova, sklapanje i testiranje se sastoji iz vise zgrada koje mogu biti rasirene po celoj zapadnoj Ukrajni. Mogu biti i pod zemljom naravno. Ipak su staticne velike mete koje postaju jedan od glavnih i mozda i najprivlacnijih ciljeva (simbolike radi) za ruske krstarece rakete, i Kinžal u buducnosti. Dovoljno je da se od 4-5 objekata roknu 1-2 sa vremena na vreme. Nista previse komplikovano.
Ne vidim kako mogu svi da se kriju i koliko dugo zele Turci da cuvaju tajnu od Rusa sa obzirom na biznis!

Sr

@Milos77
Rekao bih da je tim ljudima jasno gde krstarece rakete mogu da ih dohvate i da to znaju mnogo bolje od ljudi koji kuckaju komentare ovde.

Valjda oni znaju sta rade pobogu? I da nisu znali, do sad su sigurno naucili!

Mi

Znaci vi se uzdate u njihovo znanje da ruske rakete ne mogu da pogode te fabrike jer su sakrivene. Ali Turci znaju. O tome govorim od početka. Ne bi sa ja uzdao u svo njihovo znanje ipnako. Vidimo dokle su dogurali zadnjih dvadeset godina mozganja. Samo da se pare obrnu. Tako je i sa ovom fabrikom Bajraktara po meni.
Jedino ako ovo sve stoji samo pod uslovom da se potpise i odrzava sporazum o miru.

Vi

A kad bi se zapitali zasto i poslije osam meseci dronovi lete ,verovatno bi dobili odgovor na pitanje, da neko ne otkrije lokaciju fabrike a motor je Rotax 912 koji se proizvodi u Austriji a Ukrajina ako ima alternativu il svoj motor on ce prozivodit idalje na toj lokaciji a fabrika il lokacija gdje ce sklapatti dijelovi moze bit na zadnjem spratu neke podzemne garaze u kijevu koja ima sedam spratova u zemlji :)

Odgovori
Bu

Sklapanje se moze obaviti bilo gde, kao da oni ne zanju to organizovati. Ovde se Ukrajina vec mesecima uporno omalovazava a kako vidimo ljudi se snalaze kako umeju, nemaju straha i ne j*bu (rusku) zivu silu…

Va

Lete sa jedne i druge strane i svakodnevno se gube i stizu stalno drugi, od malih komercijalnih tipa DJI dronova do srednjih i vecih ! Ne znam sta si zeleo reci jer Baryaktar se ne proizvodi jos u Ukrjini ali dronovi su postali svakodnevnica ratnih polja koja se masovno koriste jer prastaju greske ! A ako si mislio konkretno na Baryaktara on se zadnjih meseci fokusirao na izvidjanje i navodjenje a manje u direktne akcije napada na cilj ! Jer su Baryaktari imali velike gubitke u napadu na ciljeve zadnjih meseci a realno ni nema vise snimaka sa HUD -a Baryaktara ! Skoro je bio jedan a pre toga imali su dugu pauzu osim osmatracke uloge i nisu tako jeftini da bi previse rizikovali !

Odgovori
Si

Koliko su milijardi upumpali u Ukrajinu za 6 meseci ne bi čudilo i f 35 da počnu da proizvode …..

Odgovori
Fe

Zanimljivo je gde će biti proizvodnja, naročito kompletiranje drona – Motor Sič je više puta napadan, a poslednji put su ispucala stakla u velikom radijusu oko fabrike – Iskander ili Kh-101 – ovaj drugi ima b/g 500kg, ali zato i dva dodatna eksplozivna punjenja – jedno rasprši preostalo gorivo, a drugo ka upali, pored glavne bojeve glave – ima i značajanu termobaričku komponentu detonacije, pored klasičnog high explosive dela.

Možda za posle završetka (zamrzavanja sukoba)?

Odgovori
Bu

Motor Sič je nebitan, ako mislis na motor on je Rotax, dron moze biti sastavljen od turskih i drugih stranih komponenti u bilo kojoj radionici.

>> Možda za posle završetka (zamrzavanja sukoba)?

Nece biti zamrzavanja, rat se vodi do kapitulacije RF a sankcije joj ostaju dok se ne raspadne.

Pe

Zanimljiva je uloga bespilotnih letelica u raketiranju Krimskog mosta.
Secam se Zezeljevog mosta u Novom sadu aprila 1999-raketa je napravila rupu, prolazio autom , i video sam krater.
Raketa nema dovoljno eksploziva da srusi most.
Isto – Antonovski most u Hersonu, HIMARS ga je izresetao, ali stoji.
Zato su na Krimskom mostu Ukrajinci cekali voz za tonama goriva, koje pojacava dejstvo rakete.Kako su znali kad ide?
Odlican obavestajni rad , i pogodak u pravo vreme na najosetljivijem mestu mosta.

Odgovori
Ar

Polako ljudi…
Rusi imaju trenutno problem koji nema veze sa naoruzanjem. I on se tiče pre svega broja ljudi na terenu.
Preporuka je bila uvek da vojska koja napada bude 3 puta brojnija, a ne 3x slabija kao što je to sada slučaj.
Ukraina nije snadbevena boljim naoružamnjem nego što ga ima Rusija pa da je ono 100 puta sa zapada. Prosto ih samo ima više i odllično su koordinisani zahvaljujući zapadnim obaveštajnim i satelitskim podacima.
Ako ratujete sa vojskom koja ima 500-700.000 ljudi pod oružijem koje im u neograničenim količinama stiže , kao sto im i novac stiže u neograničenim količinama, vojska koja ratuje protiv nje svakako ima problem. Dzaba im je bombardovati i ukrainske fabrike, jer to naoružanje i onako ne potiče odatle. Sami zapadnjaci su rekli da bi ovolika i ovakva vojska mogla potući i najveće armije Zapadne Europe.
Ovoliku zapadnu pomoć niko u Rusiji nije mogao predvideti u vreme napada, i to je fakat.
Medjutim 300.000 ljudi je na putu da se ukljuci u rat uz postojećih 200.000. Priče da su one demoralisani i neobučeni, pije vodu bas koliko i priče da su ukrainski rezervisti pre koji mesec usli u bitku demoralisani, neobučeni i kao topovsko meso poslati Rusima na mlevenje…
Rusija nesumljivo ima resursa da zavrsi povoljno po sebe ovaj rat.
A da li će uspeti , to zavisi da li će Rusi kao nacija pristati da izadju iz trenutne zone konfora, u kojoj sada jedan prosečan Rus ipak uziva…
Jer kad je rat onda je rat, mora cela drzava da zalegne da bi ga dobili.
Ako nastave sa pričom o nekoj specijalnoj operaciji, obiće im se to o glavu. Ovo je sada ozbiljan rat i ulog je ozbiljno velik…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor