[NAJAVA] Zagrebački aero-miting AIRVG održaće se 10. maja

15. apr 2025

Turska šalje Bosni i Hercegovini donacije naoružanja i vojne opreme, na spisku helikopteri i besposadne letelice

15. apr 2025

[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija

14. apr 2025

ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025

Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025
[POSLEDNJA VEST] Vučić: Srbija želi da nabavi Bajraktare za “stotine miliona dolara“
Srbija u redu za Bajraktar, povećava narudžbinu / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[POSLEDNJA VEST] Vučić: Srbija želi da nabavi Bajraktare za “stotine miliona dolara“

Prilikom današnje zvanične posete visoke turske delegacije na čelu sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija želi da kupi turske izviđačko-borbene bespilotne letelice Bajraktar. On je takođe izrazio nadu da će do toga doći u toku sledeće godine.

– Želimo da kupimo Bajraktar, ali želi ih ceo svet tako da smo stali u red. Verujemo da ćemo sledeće godine da ih nabavimo. Želimo da povećamo prvobitno dogovorenih nekoliko desetina na nekoliko stotina miliona evra u vezi te porudžbine – rekao je Vučić.

Iz ove izjave se može zaključiti da, ne samo da Srbija čeka u redu za nabavku, već i da je možda već naručila ove letelice, a da je sada zainteresovana da tu narudžbinu poveća.

Vučić je takođe najavio da će srpsko i tursko ministarstvo odbrane sarađivati u obuci padobranaca.

Prve naznake da bi Srbija mogla nabaviti Bajrkatare pojavile su se 8. oktobra 2020. godine kada je, na konferenciji za medije sa komesarom za susedstvo i proširenje Evropske Unije Oliverom Varhejijem, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da će se potruditi da nabavi još bespilotnih letelica i to iz ‘‘još jedne problematične zemlje‘‘.

Srpski tabloidi su tada preneli da je srpska delegacija boravila u Turskoj radi pregovora o mogućoj nabavci turskih bespilotnih letelica, a da pregovori postoje potvrdio je predsednik Srbije. Potvrda o nabavci Bajraktara stigla je početkom aprila ove godine, kada je Vučić nakon izvedene vežbe ‘‘Vatreni štit 2022‘‘ izjavio da je Srbija jedna od budućih kupaca borbenih bespilotnih letelica turske proizvodnje Bajraktar.

Srbija trenutno koristi kineske izviđačko-borbene bespilotne letelice CH-92A, uz 6 ovih letelica nabavljene su dve zemaljske stanice kao i naoružanje, a sve to je isporučeno i zvanično prikazano početkom jula 2020. godine. Nabavka još bespilotnih letelica iz Kine, ovoga puta letelice CH-95, najavljena je septembra prošle godine. Uz nabavku 6 CH-92A ugovoren je i transfer tehnologije sa ove letelice na domaću BPL Pegaz čiji su dorađeni i modernizovani prototipovi isporučeni iz Kine početkom ove godine. Ministar odbrane dr Nebojša Stefanović izjavio je sredinom avgusta ove godine da će za godinu i po dana biti proizvedeno 12 Pegaza, kao i da se uvođenje u naoružanje Pegaza planira za kraj septembra ove godine.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Ono kada nemaš mlijeka, šećera, itd u trgovinama, nemaš plan za energetsku krizu i skoru obustavu ruskog plina i nafte, a pretvaraš se da si pun para. Srbija, pravi Lider Europe, uistinu imaju novaca za bacanje. Lako je Vučiću trošiti novce poreznih obveznika Srbije, kada nisu njegove pare. Što bi plaćao desetine milijuna dolara, kada može stotine milijuna. :) Iskreno, negdje drugdje bi već završio u zatvoru, u Srbiji je to normalno.

Odgovori
AL

Delimicno si u prvu, ali delimicno.
Mleka u prodavnicama nije bilo, jer je drzava ogranicila prodajnu cenu pa se prodavcima nije isplatilo da ga narucuju i prodaju po toj ceni.
Sto se tice kupovine oruzija, kupuje se iz dela budzeta koji je namenjen za Ministarstvo odbrane. Pitanje je da li ima korupcije u nabavkama…
Nazalost,danas se cela Evropa naoruzava, a nikome ne cvetaju ruze.

sa

nije bilo u prodavnicama šećera i mleka ali ima Srbija tih proizvoda. Nije problem u nedostatku nego prodavci nisu zadovoljni za koliko moraju dati te proizvode. Što se tiče ruske nafte Srbija jer oko 20-30% sirove nafte uvozila iz Rusije i to će se nadoknaditi na drugim tržištima i nafta uopšte nije problem. Problem je plin ili gas ali ne za ovu zimu jer je on obezbeđen kupovinom i skladištenjem u podzemne gasne stanicu u Mađarskoj i Banatskom Dvoru u Srbiji. I za to skladištenje plina je Srbija potrošila na stotine miliona evra. Plin može biti problem zime 2023 ako se ruski plin potpuno obustavi krajem ove ili tokom sledeće godine. Sumnjam da će kroz Tursku da se obustavi transport. Jedino je Bugarska tu problem jer je članica EU pa mora po direktivama Unije. No zato treba odmah da se radi kako bi se plin diverzifikovao i uvozio sa više strana. Srbija nije bogata ali nije ni siromašna. Srednje je zadužena zemlja jer je zadužena u visini 53% svog BDP-a. Naoružavati se mora jer se svi naoružavaju te tu Srbija nije izuzetak. Kako bi ti kupio za državne pare neku robu koja je tražena i koja brzo nestane tj rasproda se? Raspisao bi tender i kupio recimo iranske jeftinije dronove? Mislim stvarno…

Te

Milky,
Don’t worry too much. The road is long and bumpy untill you’ll get it. I guess.
The turks have said already they will not sell it to the russians. They know very well why is that so.
The ukrainians will be not happy. The poles also. And all the rest.
So. Knowing your ambigous relations with the russians, I’m guessing it’s more a pr strike from your politicals.
But, maybe, I’m wrong. Who knows.

Br

Svi kupuju naoruzanje. Nemacka duplirala budzet za odbranu. Nedostatak kupovine je efektivno zaostajanje za svima u Evropi u odbrambrenim kapacitetima sto na dugi rok nije pametna ideja. Sad svi kupuju naoruzanje pa je dobro da smo mi kupovali i pre ove navale. Cak mi je i zao sto nismo vise kupovali tada po nizim cenama nego sada kupujemo isto oruzje po vecim.

Mi

@ALEKSANDAR Prije tjedan dana sam gledao Vučića gdje je baš pričao da ne zna kako će Srbija preživjeti ovu zimu, Doslovno govorio o bankrotu, gdje država Srbija ima budžet od samo 13.5 milijardi eura, a ovu godinu Srbija troši 6 milijardi eura samo na energiju ( plin, naftu, struju ). Ostalih 7.5 milijardi eura je za sve ostalo u državi. Budžet vojske se dobija iz budžeta države. Veći budžet države, veći budžet vojske. Ponekad država može kupovati vojne sisteme sa budžetom države ( kao npr. Hrvatska sa Rafalima ), tako da se u tom slučaju ne potroši budžet vojske.

Bo

@ sajko Zapamtite šta ste rekli, nemoj posle da bude ali, pa ovo pa ono.

Mi

U Srbiji nije bilo nestasice mleka i secera vec problema sa nabavnim i prodajnim cenama, uputi se pre nego sto pocnes nesto da komentarises.

Ni

@Tedy
Bayraktar bas been relatively ineffective in Ukraine mostly because both Ukraine and Russia have the most powerful air defence system in the world. But in the Balkans where armies are poorly equiped and undefended, Bayraktar would be a real game changer.

Mi

nema mleka i secera zbog glupog naroda koji gomila sve po podrumima

Jo

Srpski budžet za odbranu je na nivou onoga što NATO preporučuje, 2%. Biće sasvim dovoljno za bajraktare. Ruski gas će i dalje dolaziti Turskim tokom. Svega 15% srpskih potreba za naftom se zadovoljava uvozom iz Rusije, tako da to neće biti posebno velik problem. Trenutno je za Srbiju najveći problem nizak vodostaj Dunava, tako da ne može da se dopremi ugalj.

Id

Ima mleka i šećera ali je država ograničila cenu. Svejedno i sada ga ima skoro svuda po radnjama ali ne u kolićinama kao što je bilo. Da se naoružavamo i treba jer ko zna kakva nas budućnost na Balkanu čeka.

Ni

@Milki

Povedi malo racuna o sopstvenoj drzavi koja grca u problemima i dugovima. A za mleko, secer, novac poreskih obveznika Srbije itd. to prepusti nama koji zivimo u Srbiji…

TT

Milki
Vucic generalno overdramatizuje i preteruje.

Mi

@Nikola Ne brini za Hrvatsku koja je država Europske Unije. Dobila je 26 milijardi eura ( 50% GDP-a Srbije ). Nema nikakvih problema, gdje su prodavaonice pune, plin i nafta bez problema dolaze morem. Slovenija i Hrvatska imaju najveći rast GDPa u Europi ( Slovenija prva, svaka čast Sloveniji ). Naravno da se brinemo o Srbiji, pošto puno investiramo i zapošljavamo u Srbiji, te izvozimo na srbijansko tržište.

Mi

@Idoktor Budućnost na Balkanu ? Mir i ekonomski razvitak. Balkan je EuroAtlanski prostor tj. laički rečeno, pripada Europi i NATO-u, gdje su većina država na Balkanu NATO države, a neke su ujedno i EU države. Srbija se jednostavno nema sa kime tući na Balkanu. Državu Kosovo ne smije taknuti jer bi NATO države na Balkanu to smatrale izazivanjem destabilizacije EuroAtlanskog ( našeg ) prostora. Pokušaj destabilzacije suverenih država na Balkanu nam nije potrebna u našem dvorištu. Isto tako Srbija sigurno neće taknuti BiH, koja je deset puta kompleksnija od Kosova, tako da, ne znamo o kojoj iluzornoj budućnosti na Balkanu ti govoriš.

Zi

A koja to drzava ne trosi pare poreskih obveznika?

Mi

@milki

Zar Srpski i Hrvatski vojni budzeti nisu na oko 2% BDPa i jedan i drugi?
Zasto je prvi za zatvor, a drugi ne?

Zu

„Zar Srpski i Hrvatski vojni budzeti nisu na oko 2% BDPa i jedan i drugi?“

RH: 1.5%
RS: 2.49%

No

Milki@
„Naš Euroatlanski prostor“ ili još gore „Ne treba nam destabilizacija u NAŠEM dvorištu“, šta ti dečko pričaš, nema tu ničega zajedničkog. Iluzija je da se HR pita o nečemu što se nalazi van njenih granica, a njeno dvorište van tih granica ne postoji, niti će postojati.

PS

Najveći rast GDP ima Irska. I tako je već dugo vremena.

Dr

@milki
Pali sinko na dnevno.hr; bljutarni; glas koncila i ostala „glasila“…tamo ce te pouciti da je cro bogata zemlja, Planeta-ravna ploca itd…trolcino, nemate za djecijeg dodatka, drzava vam duguje apotekama milijarde, da nemate turizma, umirali bi od gladi…Minhen vas je prepun, koliko vam je dobro. Cisti svoje dvoriste, smrdljivko.

Fe

@ Milki

Ko se u NATO više pita, CRO ili Albanija? Lepo je kad se ima “istorijska perspektiva” od jedno 30 godina… Da li bi smo mogli da znamo granice interesne sfere CRO? Gde se ona završava, a gde počinje makedonska?

Inače, nema bolje strategije nego se pouzdati u “sredstva iz EU”. I Grci su tako mislili, kad ono 300 milki duga…

Ni

@Milki Auu,u kome si ti state of mind-u. Pa ti si čoveče izneo u svome postu pregršt mitova. Nit Hrvatska izvozi u Srbiju nit investira. Ako smatraš da je 550 miliona evra izvoza u Srbiju ozbiljno, pa ti si u rangu Velje Bujaneca.

Srbija više izveze robe i usluga u Hrvatsku,oko 600 miliona prošle godine.

Srpski GDP o kome toliko znaš je 65 milijardi. Dakle, ti sa fejk glupostima se javljaš. Kao SOA da ih piše.

Energetika, pa vidimo kome se Ina raspada, 125 milki iznelo par ljudi kroz lažne prodaje.

Niti ima nestašica, niti će ih biti. Mleko i šećer nestali prema tvojoj bajkovitoj pričici a Hrvatska najveći kupac srpskog šećera.

Ortak, aj lepo se edukuj malo jer si totalno promašio poentu mitomanskim postovima.

Lep pozdrav iz Španije!

Vu

Sad ce biti izdajnik kupuje od turaka, to je mnogo para…sta ce nam toliko…prodace nam falc zbog kim i rs i ostale teorije zavjere!

Odgovori
St

Turci ko i svi narodi ovog sveta šta god činili čine zbog napredka, ekonomije konkretno zbog para i boljeg života,
a tako i Turci. Da udružiš Bih i Kosovo i Merohijo i još po koju državu, Turska daleko više ima dobiti u biznisu sa Srbijom negoli sa ostalim navedenim državama ili teritorijama, šta više tamo je u funkciji da treba samo da daje a sa Srbijom bogami ostvaruje blizu 3 miljardi eura sa tendencijom da se ide na 5 miljardi, pa koje budala, da se zameri takvoj zemlji.
Drugo Srbija kako pokazuju podaci ove godine završava sa preko 60 miljardi bdp, buđet bojske preko miljardu eura pa valjda od toga se ima i tih famoznih više sto miljona eura za turske letilice itd.. E da oruzje koje ranije bilo naručeno, kako stoji je več bilo plačeno ranije.
Naravno da je bvz preplačivati stvari ali trenutno je takva situacija.

Su

A kupovina kornet-a je bio zanimljiv dodgadza a sto se tice dronova Rusi kace te rakete na svoje dronove koje prave po Izraelskoj licenci a Litvanci pokrenu akciju da skupljaju pomoc za Ukrajiu i Turci doniraju dron a te pare sto u skupljene uplate za humantiranu pomoc narodu Ukrajine pa iza toga Poljaci urade isto a vjerovatno nije nis naruceno il neko ne zeli da im proda

Odgovori
mi

@Tedy
It too late for that now. The statement of „Turkey not liking Russians having it“ is more political than practical.Russians already have it, even before Ukraine war. They had a chance to grab it in Nagorno war if not earlier. So that combat system is already very well known to Russians. Many were destroyed and many were just incapacitated or jammed to the point of enforced landing.
At the end, it is not high end, top secret, most complex battle system ever, it is just good enough to be sold elsewhere. Today, there are at least 15 states who already use TBB, and like 20 more waiting in line.
At the end, two countries can have good relations but that doesn’t necessarily mean giving out of military tech to one another just like that. Especially when two of the operator countries are in joint collective security alliance with Russia.
TB2 is already well known system, its EM signature, its range and all other combat capabilities. Russia doesn’t need Serbia for that.
At the end, if Erdogan already sold us few of them like 2 years ago I don’t see a reason not to expand that offer.
We are also about to purchase very large number of Ground Master radars from France. If Russia ( and our relations with them) was concern such a deal would never have happened.

Te

Minmatar,
I really doubt it. The poles would not express their willing to buy if it would be so.

Su

@Tedy
U doubt too much….

Mi

TB2 is a difficult to spot armed drone today. There is as much mystery about it as about F-14 tu Russia or MiG-29 to USA

Te

The Mom of the Su35,
I know. It’s proffesional deformation… 😀

Г

Па ћемо за коју годину и Хермеса од Јеша и све тако док не напунимо пун шпил МАЛЕ БПЛова…
Каква бесмислена наруџбина у моменту када набављамо ЦХ 95. Ако је из политичких разлога много је.
Ако је већ морало, боље да смо узели Вурана или Ејдера у минобацачкој варијанти..

Odgovori
Ne

Ovi u generalstabu su stvarno neuki konji, umesto tebe lepo da pitaju da im sve potanko objasnis kako i sta treba naruciti i uzeti oni mlate granje pa misle da su pametni, mislim stvarno su ono no comment…

zo

Odlicno

Г

@НенадМ
Да ишта размишљаш схватио би да ово најмање има везе са ГШ.

Bo

@ Nenadm
Aha, baš se ti u generalštabu pitaju.
Država, to sam ja. Reče jednom jedan čovek.

Ni

@NenadM
A ti mislis da Srbija ima nekakve mega-giga generale tipa Manštajn, Žukov… pa su kao stručni previše. Komandni kadar i jeste najveći problem VS jer su većina starešina starijeg uzrasta, generali imaju kratak rok od unapređenja do penzije (generalski čin se dobije oko 50 god i sa 55 mozes u penziju) tako da gledaju samo da skrpe par godina da se nikom ne zamere pa u toplu penzijicu. Karakteristične su one scene sa vojnih vežbi gde po nekoliko pukovnika sa preko 120kg i 50 god šetaju okolo sa sveskama i hemijskama i zapisuju, takvi ljudi ne znaju da koriste internet i za Bajraktar i za tekući rat su čuli možda jedino na TVu i znaju tek malo više nego prosečni penzioner ispred zadruge.

Ne

Ajde za sve sto ste izneli dajte izvor ili su to samo vasa zapazanja, sta ko zna i koliko i dal se ista pitaju. Sad ispada da branim AV ali te prica „znam ja!“ su samo price nista vise. Ima li nekoga ko je ucestvovao u nabavci pa da kaze nije se struka pitala ili se pitala ?

Mi

Ukrainci i Rusi koriste tusta i tma tipova kvadrokoptera i dronova pa nikom nista.

Samo gde je PVO jaka kao ruska ili ukrainska mnogo ih se i obara. U nasem okruzenju PVO je skoro pa nista i ima smisla kupiti i izvidjackih i udarnih dronova pa bilo koje marke. Tako da kod nas i turski mogu da rade radnju.

A ako PINK ili neko drugi pocne da masovno pravi elektricne kvadrokoptere malog dometa to za svako odeljenje pesadije po jedan …

Odgovori

Bespiloptne letelice su budcnost ratovanja i sto ih vise imamo to je bolje!!! Doci ce vrijeme kada ce svaki vojnik imati po jedan dron za sebe i mislim da je to dobro. Pogledajte izvjestaje sa terena iz Ukrajine koliko znace mali dronovi snajperistima!!! Tako sve sto se nabavi dobro jeste, pogotovo iz razlicitih zemalja, jeste da je teze kada dolazi iz razlicitih izvora ali je i prednost sto se ne zavisi samo od jednih!!!!!

Odgovori
DA

Baykar Defence proizvodi i dvomotorni AKINCI.
Mnogo je sposobniji dron od Bayraktara T2, ima veliku nosivost, moze nositi avio-bombe, pa cak i rakete V-V i krstarecu raketu.
Sprema se integracija AESA radara, tako da ce moci da se bori i protiv drugih letelica.
To bi bio bingo za srpsko RV.

Odgovori
Mi

TAj Akinci je veca i laksa meta za PVO. Sve ima svoju upotrebu.
Bajraktar se lakse provlaci i u tome jeste caka.
Recimo, Ukrajinci nece americke vece dronove jer kazu da nemaju sanse da se provuku, i poobarali bi ih cim bi krenuli. Takodje ti dronovi su daleko skuplji od Bajraktara.

Fe

@ DADADA

To je avijacija za nekog ko nema bombarder, a ima protivnika koji nema PVO (Kurdi), plus može da bude veoma opasan za brodove bez sistema PVO većeg dometa (Grčka flota). Pitanje je da li Tuci mogu da nam prodaju taj svoj nacionalni AESA SAR/ISAR radar bez eksplicitnog odobrenja od Leonarda i ostalih, što proizvođača komponenata i celih podsistema, što vlasnika patenata i intelektualne svojine. Vole Turci da se hvale “turskim domaćim proizvodima” samo se već videlo da i optoelektronika i motor i za mnogo prostiji TB2 kupuju gotove iz Kanade i Austrije.

AL

Milki,

predpostavljam da ne zivis u Srbiji pa ti nisu a kraja poznate i jasne relacije u Srbiji. Istina je da imamo predsednika takvog kakav je, ali realna situacija privrede je nesto sto u poredjenju sa regionom i nije tako lose. Mi srbi mngo vise kukamo, jer nam je tako lakse. Imam dovljno godina da dobro pamtim i SFRJ i tad su bile mnooogo vece nestasice ulja,kafe,m;eka.Secam se da su me roditelji vodili da zajeno sa njima kupujem te namernice.Nije sve bilo tako bajno i sjajno.O 90-tim godinama necu ni da pricam,jer je tad bio raspad sistema,ratovi,zlo na sve strane.Dvehiljadite i pljackaske privatizacije kao nastavak Milosevicevom sr…ma. A onda je dosao ovaj presvuceni radikal podrzan od EU i Amerike.
U svakom slucaju obican narod se pored svih tih lopovskih politicara naucio da prezivljava i kuka.
samo jos da dodam da nikad nisam bio u politici (osim sto sam 90-tih kao student proveo na ulicama Beograda) i da sam po obrazivanju ekonomista pa se malko razumem u novce…
Srdacan poydrav i nemoj se mnogo brinuti zbog Srbije, prezivela je ona Karadjordjevice,Tita,Milosevica, prezivece i Vucica!

Odgovori
Fe

S obzirom na tenzije dronovi nam trebaju – ako neko hiće da provocira, ili da prosto organizuje koje preteće sučeljavanje, onako u nadi da ćeš ti da odustaneš prvi, a on uknjizi poene kod kuće, dobro je imati dovoljno dronova, da ako treba i celog dana zvrje na nebu i obeshrabruju hazardersko-populističke pokušaje sa ove ili one strane.

Nije loše imati i dronove bazirane na zapadnoj optoelektronici, motorima i avionici – Kinezi neće baš da odbiju da nam pomognu da se koja caka ca TB2 iskoristi za neki naš dron odgovarajućih performansi. Koliko li je stotina miliona u pitanju? Ako je 200 onda je 12, a ako je 300 onda 18, kao Rumunija. Da li mi se čini, ili je neko malo i ljubomoran zbog srpske nabavke, šta su očekivali, da budu ekskluziva? ;)

Glavno je da se nešto radi, a ne da se čekaju neka idealna vremena – toga neće baš nikad biti.

Odgovori
Te

No man. No jealousy at all, but I’m really curious if the turks will want to sell it. I have some doubts. But, who knows. Wish you luck. Honestly.
I’ve read that the polish ones have some special features regarding some systems, as the radar and weaponry. Perhaps this is reflected in the higher price announced by some.

Mi

Obviously Barjaktar komes in different versions, including control via satelite as opposed to limited range ground base.
Then Im sure there are variations in optoelectronic and weapons systems package that affect price. Specially since supply chain got seriously disrupted by sanctions.
It won’t surprise me if Serbia gets Bayraktar with chinese package 🙂

Fe

@ Tedy

Why on earth would Turks “refuse to sell it”? They would have publicly refuted the idea, long time ago. Don’t you think those analysts somehow keep forgetting that pesky Turko-Greek relationship (& rhetoric) when postulating their far fetched geopolitical assessments.

Va

Kome verovati vojsci ili rusofilima koji nas 195 dana ubeđuju da bajraktar ništa ne vredi.ko je tu lud

Odgovori
Tr

Odlican je protiv terorista i zemalja koje nemaju nikakav ili imaju neki sklepani PVO u nedovoljnim kolicinama, poput nas :)

Ma

Prava odluka u pravo vreme.
Oni koji odlučuju znaju sve o tome
Nemojte da mislite da imamo glupe i neobrazovane ljude u analitičkim organima..znaju sve o tematici i odluka je odlicna …za dve godine imaćemo 50 min timova sa udarnim besposadnim sistemima…budućnost koja garantuje manje gubitaka naše dece
Rodjaka braće i slučaju sukoba….

Odgovori
lo

jesu li to pametni ljudi sto od izraelaca kupise satelit i par balona, pa smo se posle morali razvlaciti po sudovima i jos platiti otstetu. hocemo li mi konacno da se opametimo i batalimo neke stvari koje nam prvo netrebaju a drugo samo nam stete

da

Da li je moguće da povećanje narudžbe Bajre znači da Srbija odustaje (barem na neki srednji rok) od Rafala/Tajfuna?

Odgovori
Zu

Teško, MiG-29, J-22 i G-4 se moraju nečime zamijeniti do 2030. Vjerovatnije će se ići na J-10 i L-15 koji su bagatela u kombinaciji s TB-2 i CH-92.

PS

Biće evropski avion. I to je to. Nisu loši a ne kupuje se tu samo avion već i podrška.

Zu

„ne kupuje se tu samo avion već i podrška“

Za nove Rafale problem su financije i čekanje, a polovnih nema u ponudi. Preostale europske opcije su polovni Eurofighter Tranche 1, polovni Gripen C (kojeg se svi rješavaju) ili čekanje na novi Gripen E. Na stand-off SCALP i JASSM te BVR AIM-120 i Meteore možete zaboraviti. Kad niste u NATO ni HK vam neće ništa prodati.

Th

@ZULUM
Dobar komentar. Preduvjet za nabavku je navodno mogucnost kupnje METEORA. Verujem da te rakete nece dobit ni Hrvatska.
@PSA
Evropski avion sa deloviman od koga ?

Zasto se kupuje Tursko ? Zbog politike ? Nabavljeni su Kineski. Nisu valdja losiji od Bayraktara ? Kupis licencu od Kinesa i proizvodis sam. Preko reda dobiti je bajka za malu decu. Uostalom ovake najave su opasne. Postoji li uopste vojna tajna u Srbiji ?

Fe

@ Zulum

Za Francuze nije baš izvesno da “neće da prodaju”, a bez Meteora ga niko i neće. Ima još i J-10C i PL-15, da ne pominjem neke dokazano opasne modele teških lovaca. ;)

Jasno je da je nekima krivo što se kupuje novo pa neće moći da budu neka tamo ekskluziva & glavna avijacija u susedstvu, i to sve za celu jednu milijardu.

Što se tiče V-Z, tu će se bitno bolje proći ako se pare usmere na Košave i Sea Storm nego da im se plati ko zna koliko za 10-15 primeraka, i to uz klauzulu da moraju da ti napismeno da odobre svako lansiranje.

Dr

Malo su me Barjaktari razočarali -Rusi ih pocepaše sa Pancirima,ali bićemo jedina zemlja koja ima i jedno i drugo pa eto prilike za nove generacije da uče

Odgovori
Bo

Taman da ih pridružimo poljoprivrednoj avijaciji. Izvidjanje populacije glodara i ostalih štetočina. Šta će nam to ako ne možemo da ih sutra koristimo tamo gde su nam potrebni.

Odgovori
lo

sve ja razumem ali brate preterasmo ga pa moze li ova zemlja da kupi nesto a da to ne bude na kasicicu i od sto proizvodjaca. cemu sad i barjaktar a sta on to moze da radi bolje od ch 92 ili pegaza. a i protiv koga ce mo da koristimo iste, realno ljudi mi nemamo neprijatelje, na koga god da krenemo imamo jednog neprijatelja u ratu a to je NATO pakt i nece nam pomoci ni nuklearno oruzje a kamo li par barjaktara nerazumem.
Bolje nam je da smo kupili od kineza neku kopiju pantsira ili slicno ma neznam vise sta da kazem igramo se ko deca cemu to a neznamo kako ce mo i dali ce mo preterati zimu.

Odgovori
Vl

Trebalo se davno to naruciti umesto sto se gubilo vreme na Pegaza.

Odgovori
St

Turci prave 20 Bajraktara mesecno a mi cemo mozda sklooiti 12 Pegaza za godinu ipo. Pa jel ih sklapamo u garazi?

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor