BEG airport status
Vučić: Srbija pregovara o kupovini dve eskadrile Rafala već godinu dana, nabavlja borbene bespilotne letelice Bajraktar, kineske borbene bespilotne letelice CH-95, u utorak ili sredu „predstavljamo ponos srpske vojske“ Vučić je večeras na Pasuljanskim livadama javno potvrdio nekoliko različitih i do sada nepominjanih nabavki za RV i PVO Vojske Srbije / Foto: Ministarstvo odbrane

Vučić: Srbija pregovara o kupovini dve eskadrile Rafala već godinu dana, nabavlja borbene bespilotne letelice Bajraktar, kineske borbene bespilotne letelice CH-95, u utorak ili sredu „predstavljamo ponos srpske vojske“

Nakon završetka dana za zvanice združene taktičke vežbe sa bojevim gađanjem u noćnim uslovima „Vatreni štit 2022“ koja traje od ponedeljka, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nove nabavke borbenih bespilotnih letelica za RV i PVO. Potvrdio je da se o novoproizvedenih 12 Rafala pregovara već godinu dana ali da se pregovara i o još 12 aviona ovog tipa, pa i više letelica. Predsednik nije hteo da komentariše šta je jutros sletelo na batajnički aerodorm u kineskim vojnim transportnim avionima već je izjavio da će se u „utorak ili sredu“ javno predstaviti „novi ponos Vojske Srbije koji dramatično povećava borbene sposobnosti naše vojske“.

Predsednik Srbije potvrdio je da se već godinu dana pregovara o kupovini novoproizvedenih 12 Rafala sa Francuskom, što predstavlja prvu javnu potvrdu, nakon prvih potvrda i iz Francuske, da se neće raditi o polovnim letelicama. Međutim, odgovarajući na pitanje pitanje RTS-a, Vučić je odgovorio i da se sa jednom drugom zemljom pregovara o kupovini još 12 polovnih Rafala. Tu se uključio i načelnik generaštaba general Milan Mojsilović koji je kazao da „i onu treću varijantu nismo isključili“. Vučić je tu varijantu objasnio kao „kombinovanu lovačko-bombardersku avijaciju i tu smo razgovarali sa tri zemlje“. Priča o nabavci uz korišćenje termina „lovačko-bombarderska avijacija“ bila je aktuelna u julu 2020. godine što je Tango Six tada detaljno i analizirao.

Ponovo najave nabavki za RV i PVO. Ovoga puta lista nikad duža / Foto: Uroš Mitrović

Vučić je večeras prvi put potvrdio i da je Srbija jedna od budućih kupaca borbenih bespilotnih letelica turske broizvodnje Bajraktar. Domaći mediji pisali su o pregovorima za kupovinu Bajraktara još u oktobru 2020. godine. Prilikom večerašnjeg obraćanja on je kazao da će zamoliti turskog predsednika da Srbija dođe na red za kupovinu ove letelice za čije isporuke postoji priličan red čekanja. Interesantno je da Vučić nije planirao da pomene pregovore o kupovini Bajraktara već je to kao „lepu vest“ pred kamerama pomenuo komandant kopnene vojske, general-potpukovnik, Milosav Simović.

Pored pominjanja Bajraktara Vučić je kazao da će Srbija kupiti i borbene bespilotne letelice kineske proizvodnje CH-95, o čemu smo kao planu nabavke, već pisali u septembru prošle godine. Takođe je pomenuo „značajnije ulaganje u bespilotne letelice“, temu o kojoj je Tango Six prvi izvestio u martu.

Bajkar Bajraktar TB-2 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kako je više korisnika društvenih mreža jutros javilo, na vojni aerodrom ‘‘Pukovnik-pilot Milenko Pavlović‘‘ je između 5:30 i 6:00 sletelo više (najverovatnije 6) teških transportnih aviona Y-20А Ratnog vazduhoplovstva NR Kine. Njihov let do batajničkog aerodroma mogao se pratiti na javnim servisima za praćenje letova. Deo aviona je nakon Batajnice sleteo na aerodrom „Nikola Tesla“ radi punjenja gorivom i oko 9 časova su poleteli nazad ka Kini. Budući da su na Batajnicu nekoliko dana pre sletale mašine za novu fabriku Sinofarm vakcina takođe iz Kine i da su se pominjale dodane nabavke kineskih borbenih bespilotnih letelica, nismo mogli da potvrdimo da je jutros isporučen kineski PVO sistem koji je pregovaran 2018. a plaćen 2019. godine. Konačnu potvrdu toga ćemo dakle imati u utorak ili sredu sledeće nedelje.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

В

Иде гас 😂

Odgovori
С

Добро људи, како ће се сви ти системи из Русије, Француске, Кине и Турске уклопити у систем свој-туђ за идентификацију?

aj

Zasto ne dvije eskadrile novih?

Odgovori
Sa

Šta dve, daj 5.

Sa

Pa daj pare prikane ne kupujemo kupus već avione

Bo

Zato sto se zuri, pa se izgleda nabavlja od 2 strane paralelno

Mi

Odlicno!Dve eskadrile Rafala je odlican posao.Jedna eskadrila nova novcijata a druga ce verovatno biti nabavljena dosta ranije.Odlicno, treba nastaviti samo sa Francuzima jer ruski krsevi stari po 30 godina nicemu ne vrede a i videli smo na delu u Ukrajini koliko su ruske kante neefikasne.Od rusa nam ne treba nista!Nisu braca Grci budale sto kupuju samo zapadne avione i tehniku.Najveci saveznici su nam Francuska i Grcka da se razumemo.Iz Kine je avionima stigao PVO F-K3 koji ce biti predstavljen ovih dana.Posle svega ovoga imacemo najjacu avijaciju na Balkanu posle naravno Grcke.Nisam ocekivao od Vucica da ce da se okrene totalno Zapadu ali je ipak to uradio i moram da ga pohvalim.Ovo znaci da ce mo postati clanica NATO-a sto takodje pozdravljam jer to garantuje mir i stabilnost na Balkanu,nece biti vise nikakvih sukoba.Jacati sto vise avijaciju i ne stedeti.Kupiti i Eurocopter Tiger jer su veoma mocni napadni helikopteri uz naravno Pume.

ah

@ Milos Obilic
da ne idem u dubinu teme… Hr ne moze dobiti „dosta ranije“ svoje polovne aviJone – — jer ih nema u ponudi !!! treba cekati
a ti , sa svojom euforijom mislis da ceo svet samo ceka da ispuni tvoje odusevljenje!!?? plus…kada ti sakupis pare/eure za novi BMW7 onda ce i Drzava imati eura za ispunjenje tvojih mastararija….
a do onda, smiri dozivljaj :)

mi

@Milos Obilic

cudo kako nismo usli od kako smo nabavili one Mistrale. Prosto je neverovatno kako svaku ovakvu priliku iskoristite za nekakve vlazne snove. U isto vreme stigao kineski pvo, kineske bespilotne, najavljuju se turske, a ruski helikopteri na cekanju zbog rata u Ukrajini. Dokle god ne uzimamo usa oruzje znaci od nato price nema nista. Bogu hvala. A Francuzi ocigledno ne uslovljavaju prodaju. Na stranu sto svaki politicar koji pokusa da kvarno uvali zemlju u kojoj je 80 do 90% protiv tog istog nato saveza moze da racuna na izgubljene izbore iz mesta. Dakle nacekacete se tog nato saveza

Dj

Mora da su Rafali bili deo razgovora Vucica i el Sisija, prilikom njihovog poslednjeg susreta. Da iskoristimo tu bliskost i odlicne prijateljske odnose izmedju dva predsednika.

Odgovori
П

А Египћани активирају опцију за додатних 12 нових…

Pl

Odlične odnose između koja dva predsednika?!

Mi

@Aha
Ja vec imam BMW a i Audi…Zato ne tuguj kompleksu…

ki

Chat crying starting in 3,2,1…

Odgovori
Pe

Bravo za Vojsku , svaka čast Predsedniku !
Max se posvetio jacanju Vojske Srbije.

Odgovori
DW

Kupujemo vojnu tehniku na kilo k’o neke arapske zemlje. Jel mi imamo dovoljno pilota za ove egzibicije, pošto će novca iz helikoptera izgleda biti dovoljno?

Odgovori
mi

Naravno da nemamo. Niko se u drzavi nije toga setio pa eto, tebe nije bilo tamo da im kazes, sta sad, uzecemo avione a necemo imati pilote. Ako, nek stoje. A i muzej je tu blizu, na Tesli

Mi

Dok se ceka 12 novih vrdi se obuka na polovnim … to uopste nije lose videcemo sta ce od toga stici ali me sad ne bi iznenadilo da polovni stignu u Srbiju pre nego novi u Hrvatsku.

Samo sta je tu sve ukljuceno videcemo ali ako nema Meteora bice to polovicna kupovina.

Ipak 24 + 14 MiG, plus Orlovi … plus PVO koja je najsvljena ili vec stigla, plus bespilotne letelice … samo sto bi trebalo uzimati pre svega ono sto moze ODMAH da se dobije.

Ali ne treba odustajati ni od Neva i Kubova … moze to da posluzi …

Odgovori
Da

‘ko će to sve vozit?

SV

A pilote školujemo na kursu a tehničare hvatamo iz civilstva na bućku…

TT

Mile Hrvatska kupuje 12 polovnih Rafala.

Lu

U Hrvatsku ne dolaze novi već polovni Rafali.

Sa

Upitno je koliko ce dugo MiGovi biti u letnom stanju, verovatno zavisi od toga koliko rezervnih delova imamo i kojih.

Ha

@Mile Hrvatska uzima polovne Rafale.

Le

Већ сам оставио коментар на немогућност набавке због санкција, прелета итд. Опет понављам, зар заиста неко мисли да се оружје не испоручује, сервисира итд због санкција и сл. Прочитао сам много коментара те врсте као и неке да системи из Кине сада неће стићи????? Уопште се не треба чудити ско и буде још технике из РФ( која сада нема полупроводника). Шта све још нећемо чути???

Odgovori
Fe

@Let’s go Brandon

To da RF „nema poluprovodnika“ su psy-ops Zapada. Proksi rat sa Rusijom je u najvece, i naravno, ono sto se nekad zvalo „propaganda“ je sada postalo „Information War“, tj Rat (dez)informacijama, inace informacije i dezinformacije su (narocito u vreme rata) prerogativa obavestajnih sluzbi.

Dakle kad se u recenici nadje nesto tipa „iz obavestajnih krugova“ i sl, to sluzi samo da se iskoristi aura mistike kojom su obavestajne/kontraobavestajne sluzbe obavijene zbog tajne prirode svog posla… Vojni analiticari takodje mogu samo da nesto nagadjaju, neki i izmisljaju, a posle krenu da citiraju jedan drugog, i sl – to ne menja sustinski problem da niko od smrtnika nema uvida u pravo stanje, a oni koji imaju mudro cute…

Pe

Ma tako je, dva puta je dva puta, odma 24..
Sjajno sve zvuci….:)

Odgovori
Re

Da je ovo objavio pre izbora dobijo bi 99% glasova ovako samo 60%😄

Bo

Ne razumem zasto nabavljamo NATO avione koji su predvidjeni za borbu protiv ruskih aviona

Odgovori
Fe

@Bojan
Rafale nije „predvidjen za borbu protiv ruskih aviona“ nego za napade na ciljeve na zemlji – do sada bas nikada nismo imali ijedan avion koji bi bio u stanju da nosi ozbiljne bombe – 500-1000-1500kg.
Takodje, nemamo platformu koja bi mogla da nosi standoff oruzje/buduce domace krstarece rakete lansirane iz vazduha za napade po dubini neprijatelja – Kosava-3 ima i premalu bojevu glavu i premali domet – 150 km i 320kg.
Takodje, mora da se ima i ozbiljna platforma ako se zeli razvoj protivbrodskih i supersonicnih krstarecih raketa (Sea Storm i RS-600) koje tesko da neke nama bliske bogate zemlje (npr UAE) ne mogu tako lako da dobiju od velikih zbog raznoraznih geopolitickih obzira i sl.
To je samo pocetak, ne sme da se dozvoli da se ostane bez avijacije dok se ne srede odnosi Zapada sa Rusijom, i dok ne budemo mogli da uvezemo nesto ozbiljno iz Kine. Epoha proksi ratova je krenula, ko nije spreman zacas se nadje u problemima do guse, narocito ako moze po njemu da se udara bez ikakvih posledica i gubitaka…

Ali ne moze se da se ne uprska stvar, opet, opet i opet, taman se ustanovio da kupuju minimalni minimum od dve eskadrile, kad ono, ponovo jedna polovna…

М

Колико коштају 2 ескадриле Рафала ? Откуд толике паре одједном а до сад није било пара ? Хоће ли ускоро увођење санкција Русији ?

Odgovori
Go

Ja bi vama ispostavi račun za kupovinu rafala i doživotnu hipoteku na svu imovinu pa kupujte za svoje pare avione od 200mil.po komadu

Pe

Bice gorivo 300 dinara, struja 50 dinara po kilovatu, saobracajna policija na ulice da otme sto vise…. Sve je prema narodu….

Kr

Matematika je prosta. Sad je pravi trenutak za kupovinu.
Inflacija je velika novac ne vredi čuvati. Kupovinom opreme i naoruzanja za koji je rok kreditiranja veliki, ukoliko se ovako nastavi za dve godine inflacija ce pojesti veliki deo novca te ce i vracanje biti lakse.

ab

>> Kupovinom opreme i naoruzanja za koji je rok kreditiranja veliki, ukoliko se ovako nastavi za dve godine inflacija ce pojesti veliki deo novca

Ovo je najsmesniji komentar do sada na T6!

Ba

Mislim da ideo ovo zaduzivanje jer se ocekuje da sve pukne i da od vracanja dugova nema nista ili nece vredeti papirni novac nista. U svakom slucaju mnogo mutno neko vreme.

ni

@Krle
„Matematika je prosta. Sad je pravi trenutak za kupovinu.
Inflacija je velika novac ne vredi čuvati.“

A Francuzi su budale pa su zaboravili staviti u ugovor klauzulu o inflaciji? Čak je i Hrvatska u svojim projekcijama otplate Rafale-a uračunala određeno povećanje za inflaciju. Sjećate se Milanovićevog cirkusa o pokradenih 300 mil. eur ?

Ma

Rafal je definitivno overkill za Srbiju, nema mogućnosti za tako nešto. Izuzetan avion, ali nije za male zemlje skromnih vojnih budžeta. Preskupo održavanje, preskup nalet, preskupo naoružanje. Za te novce se realno može modernizovati celokupna Kopnena vojska i PVO, a od toga bi dobar deo novca ostao u zemlji. Za naše potrebe M 346, FA 50, HF 17 ili evntualno J 10 C i to je to. Sve više od toga je bačena para. Naravno najbitnije je da se struka pita i da struka tačno proceni TT potrebe VS za istim.

Боже колико волим Србију, дословно се сексуално узбудим кад прочитам овакав чланак браћо!! Милина!

Odgovori
Dr

Znaci ipak cemo u NATO. Lepa Vest.

mi

Drago
I ostali nato zagovornici

shvatite vec jednom da je ovde 80 do 90% naroda duboko protiv nato u svakom slucaju, a kamoli jos protiv nekakvog pridruzivanja toj organizaciji. Zato usa oruzje necemo dobiti nikada. Francusko, sa druge strane, nema taj uslov jer smo vec uzeli one Mistrale. Dakle od nato nema nista, ne nadajte se. Imamo na zalost to partnerstvo za mir, njihove kancelarije u zgradi srusenog Generalstaba i to je to

Sr

24 rafala – Pretpostavljam uz to M-346 bar 6 komada za obuku. Plus 12 mozda i 15 kao zamena za orlove.

Odgovori
TT

Rafali menjaju i Mig-29 i orlove. M-346 bi zamenio g-4.

Fr

Сличног сам мишљења,не улазећи у геополитичке и економске дискусије ако се све ово спроведе у дело за мене је ово предобра вест :) .

Fr

Коментар: “Сличног сам мишљења,не улазећи у геополитичке и економске дискусије ако се све ово спроведе у дело за мене је ово предобра вест :) . “ се односио на @Дејо :)))

ST

Sve integrisano u rafalu, sve odlično ,samo nikako da vidimo da lete bez onih ogromnih tankova za gorivo1+2 bočna. Pa kad ih nakači radarski odraz mu je veći i od
transportnog aviona.Avion težak 7 tona a nosi 9,5 t naoružanja .Da nije malo preterano?

Gl

A zamisli da dodje do rata u bosni ili na kosovu i turci na iskljuce bajraktar tb2.Samo zutac i da sa edepro se vidi da prozivode po licenci i transfer tehnologije

Odgovori
Su

Ako dodje do rata na Kosovu ili u Bosni, mozemo da udjemo samo kao deo NATO. Srugacije bi bili protiv njih, sa svim posledicama.

pe

Kao i uvek, sve sto kaze ima u sebi deo koji je opipljiv; vecina je daleko od realizacije, i ispadne na kraju najslabija od ponudjenih verzija.
Svakako sad nema govora o Bayraktaru kad cela produkcija ide na ratiste u Ukrajinu, ali stati u red se moze.

Odgovori
Ni

@petrovic dusan
Ne ide nista u Ukrajinu, svi ukrajinski Bajraktari su eliminisani i već danima se ne pojavljuju snimci. Bajraktar je doživeo težak debakl u Ukrajini, osim par uspešnih dejstva kad bi uspeo da se provuče ništa specijalno.

ab

>> svi ukrajinski Bajraktari su eliminisani i već danima se ne pojavljuju snimci.

Kad pada Kijev? Odesa? Harkov? Sta kaze Vladimir, jeste li se culi sa Sojguom?

Ne

Znaci ipak cemo u NATO. Vec je i vreme.

Odgovori
iv

Nema tu sta hocemo ili necemo, ne mozemo mi vise nista da kupimo osim sa zapada sta nam prodaju i event. Kinezi. Vidis da ni Pancire ne daju da prevezemo. Okruzeni smo natom. Ja sam za neutralnost kao i Austrija.

Le

Србија у Нато неће никада па чак и када би добила специјални статус Турске и Мађарске за које се не би рекло да су чланице Нато пакта. Мишљења сам да би и члан 5 слободно тумачиле. Пољска раскида односе са Мађарском што им угрожава ЕУ а Нато поготову. Србија није политички самоубица да се придружи тако несигурном савезу. Од тога нема ништа.

Vl

Nemanja,
Od kada je kupovina neke robe uslovljena ulaskom u NATO?
To su ipak samo mokri snovi pojedinih natofila…

Ma

Ako Srbija kupi Rafale više neće biti rata između Hrvata i Srba. U trenutku kad Hrvatska dobije Rafale sve svoje susjede , osim Italije moći će baciiti u kameno doba. Ako i Srbija dobije istr avione to znači da je Srbija prešla u NATO tabor, točnije u franusku stratešku zonu. Tu je kraj politike nesvrstanost. S francuskim avionima ne možete napasti članicu NATOa koja ima iste te avione niti područje u kojem je stacionirana NATO vojska kao npr. na Kosovu. To bi označilo dugoročni mir od Triglava do Crnog mora.

Odgovori
TT

Sa 12 aviona mozete raditi obuku i air policing, kakvo kameno doba pobogu.
Jesi ti svestan koliko je aviona ucestvovalo u bombardovanju SRJ 99.?
Isto vazi i za nas, za neko mini ratovanje ti treba bar puk(32) aviona i to protiv drzave koja nema PvO ili RV.

Sr

Mate
U trenutku kad Hrvatska dobije Rafale sve svoje susjede , osim Italije moći će baciiti u kameno doba?!?
Sa 12 aviona?!? I sa koliko raketa?!? 50? 100?
Jesi li zaboravio da su Srbiju napadala avijacija 100 puta jaca od tih 12 aviona i…..jesu li nas vratili u kameno doba? Ne pisi svasta.
12 aviona je jedva dovoljno za Air polising, i za nista drugo.
I da pomenem da dolaskom FK3, tek nije moguce.

Bo

Sa 12 aviona, i sa dva seta raketa da nekog bacis u kameno doba? Ne budi smesan.

ma

Sto bi Srbija napala Hrvatsku ili obrnuto? Ima nekih neresenih pitanje? I Srba u Hrvatskoj kao i Hrvata u Srbiji ima na nivou statisticke greske. Granice se resene osim mocvare na Dunavu. Taj rat se nece desiti nikada jer ne postoji ni jedan razlog zbog kojeg bi se sukobili.

Mi

Koji je uopste interest za rat Srbije i Hrvatske i koji bi bio razlog?
Srbija i Hrvatska mogu jedino ratovati u BiH i to ne jedni protiv drugih.

Me

„U trenutku kad Hrvatska dobije Rafale sve svoje susjede , osim Italije moći će baciiti u kameno doba. “

Budi ljubazan pa nas prosvetli, šta si mislio reći:
A.) Biće to tehnološki nepremostiva razlika u odnosu na susede, ili
B.) Sa12 Rafala F3R će moći uleteti i toliko rasturiti nekog suseda da će se ovaj vratiti u kameno doba, a da neće ni biti svestan šta mu je uletelo niti će imati čime da spreči upad, omete ili obori napadača? I tako jedno 10-ak puta pošto Rafal, iako svemoguć, ipak ne može poneti toliko bombi koliko sused ima ciljeva za gađati da bi ga se vratilo u kameno doba.

Samo pitam.

V

Petar Preradović davno u pjesmi reče: „Od svih stvari na tom svijetu, samo stalna mijena jest“.

Što god da netko mislio i zamišljao, uzimao za gotovo, jedino sigurno je da nikad ništa nije konačno. Nikakve vlade i carevi, nikakvi savezi i prijateljstva, sile i bogatstva. Samo u zadnjih 100+ godina bili smo svjedoci tolikih prevrata i promjena u svijetu i nakon svega toga tvrditi kako je nešto konačno, no samo jedno je sigurno – interesi.

A što se tiče Srbije i Rafala, bravo i svaka čast! Da ih svi puno i dugo letimo bez otkaza i u miru. A baš taj mir, to košta, ali puno, puno manje od bilo kakvog rata.

iv

Pa ja ne znam ko prizeljkuje taj rat? Je l nam.mozda treba? Taj hiipoteticki rat bi bio kraj i jednih i drugih u svakom smislu, bez obzira ko bi pobedio na kraju. Obe zemlje imaju zestokih demografskih problema. Ja bi smeo da se kladim u sta hoces, da nije Hrv kupila Rafale, ne bi ni Srbija. Ovo je samo reakcija.

Dr

to oko nabavke Raffale ne znaci da se Srbija odredila prema NATO, ali unutar evropski jeste . okay neke ce boleti ali njima niko nije kriv kako su se poneli prema Srbiji , i kako se ponasaju , tako im se i vraca .
Politicka nesvrstanost je data jer Srbija nije na NATO pozicijama , ali naravno da ce raditi dealove sa nekima u EU kao npr. sa Francuzima , sto je i normalno jer i francuzima to donosi tezinu na nivou EU u Brüsselu, mislim da politicki pravac kojim danas ide Srbija ima smisla .
Kupovinom Raffale F4 i polovnih , koliko je jutros procurelo , jos 12 F3R1 je kvantni skok za Srbiju , sto se tice vase konstatacije u vezi napadanja suseda , vidite ako Srbija ne moze da napadne NATO suseda onda je vrlo jasno da ni taj „SUSED“ nece biti u stanju da izvede napad na Srbiju !

Kr

Promenom geopoliticke strategije promene u odnosima zemalja se menjaju. Jedan blok drzi francuska a drugi nemačka. Ako se gleda izbor na francusku je bolji jer je ona u boljim odnosima sa Rusijom i Kinom.
Manje je ugrozena teritorijalno i postoji neka tradicija.
Sto se tice aviona ne treba zaboraviti da je na razvoju Rafala učestvovala Jugoslavija davnih 80 godina, shodno tome mozda je moguc i povlasceni polozaj u kupovini.

Ha

Mate pravilo napada Nato avion na Nato avion važi samo za US avione a čak iz tog deala je isključena Turska. Francuska nema tih ograničenja

Mi

Mate, nema vise rata izmedju Srbije i Hrvatske. Sto ste zapeli toliko za ratovanje. Nece niko vise da ratuje. Briga nas ko ce da vlada… Necemo da ratujemo.

Ma

Pročitao sam da Tango Six ne dopušta političke komentare i to je dobro. Dakle tehnički:
Hrvatska kupuje polovne avione sa punim spektrom opreme. Ako su samo četiri aviona u zraku to je dovoljno da u kratkom vremenu uništi bilo kojem susjedu infrastrukturu zapovijedanja, komunikacija i rezervi energenata. Rafali se ne mogu sruštit onim što ima u protuzračnoj obrani ni jedna od susjeda Hrvatske niti ih može omesti njihova lovačko zrakoplovstvo ( nemojte trošiti riječi na pisanje o protuzračnim sustavima koje imaju npr.Mađarska i Srbija).
Možda je sreća u nesreći što smo demografski svi skupa stradali jer nas najčešće nahuškaju sa strane jedne na druge, ostavljena su nam brojna konfliktna mjesta kao što je Kosovo i Bosna, a začudo svi narodi od Triglava do Crnog mora imaju viška gena za ratovanje.

Gu

@Mate mislim da malo preteruješ u vezi s rafalima. Iako će i Srbija verovatno kupiti takve avione mislim da nijedan avion nije u potpunosti zaštićen ako protivnik im ok pvo i uvežbane operatore istoga. F117 nevidljivi je prema amerikancima nevidljivi i nemoguće ga je bilo oboriti pa se i to desilo kada je srpska pvo jednoga oborila na zemlju tokom bombardovanja Srbije a drugoga je pogodila i oštetila ali se vratio u bazu. Tvrditi kako Rafale ne može niko od komšija Hr da obori je preterivanje. Ko od komšija? Čak ni vi u Hr nemate ok pvo ili pzo. Ako misliš na BiH, CG ili Sloveniju te zemlje nemaju ni RV tj. avione a kamoli solidnu PVO. Suština je da se previše priča o nadmoći, ratovima itd. kao da živimo u 90-tim a sve zemlje su u NATO-u, čak i Srbija zna da je pod skutom EU. U BiH i Kosovu koji su još žarišta za sve se pita NATO i tamo da prostiš ne mogu da prdnu bez odobrenja zapada. Zadnje što zapad želi nakon Ukrajine je da se u njenom dvorištu dešava nešto kao rat.

Fe

@Mate
4 aviona, i Hrvatska uništava Mađarsku i Srbiju onako skupa?
Nije problem ako namerno provociraš, nego ako stvarno veruješ u to…

PV

Građani Srbije ne žele nikakav rat
sa Hrvatskom, već dobrosusedske odnose.
Pozdrav

Be

@Mate Neki ljudi nikako da si utuve u glavu da je Hrvatska država NATO-a i EUROPSKE UNIJE već cijelo desetljeće. 2022 godina je a ne 1991. Ne postoji nikakva „Hrvatska- Srbija“, nego „EU/NATO – Srbija“. Srbija ne predstavlja prijetnju nikome na Balkanu. Apsolutno nikome. Oko sebe ima samo država EU, države NATO-a i semi-saveznike NATO-a ( poput Kosova koji nisu punopravni član NATO-a ali su pod kišobranom NATO, kAo i BiH ). Srbija se nema sa kime tući osim sa EU i NATO-a, a protiv EU i NATO-a ne pomaže ti ni 50 Rafala, ni 50FK3, ni 50 Pancira, itd.

Al

Mate
Za rat na ovim prostorima je dovoljan samo jedan Gavrilo Princip, tako da u koliko neko ovde želi rat uvek može da ga izazove i da ga dobije na štetu svih drugi a na radost svih velikih. Za prelazak na zapadnu avio tehniku ovog kalibra treba jedno desetleće a do tada svašta može da se izdešava. Rafal i Francuzi su dobra priča ali Ameikance ne treba tako lako odbaciti. Može da se na našim aerodrumima pojave i dve eskadrile F16 u sa naj jačom opremom. Jel ste zaboravili ponudu bivšeg predsednika USA D. Trampa, za mir i stabilnost u regionu i normalizaciju odnosa sa Kosovom, Srbija odmah dobija F16. U posledenje vreme namerno se ne obraća pažnja na međunarodno prezentovanje Kosova, tako za primer TKZ Kosovo, učestvuje na međunarodnom sportskom takmičenju u Atletici i to u po Beograda sa svim oznakama, uz naše pravdanje da u koliko zabranimo učestvovanje istim veliki ima da zabrane nama. Jel to nije kraj braćo, kad se spusti glava i to ponizno. Zato ovo gledam kao jednu trgovinu i to bolnu za barem moju dušu. Ne znam kako vi gledate na to ali ovo je kraj priče…………. Pozdrav mojoj brači Srbima.

Ma

Vrlo interesantna diskusija.
1. NATO je napao Srbiju s velikim kapacitetima jer to napadaču omogućuje manje žrtava. Neposredno prije prelaska u kameno doba potisan je Kumanovski sporazum, Srbija je kapitulirala i izgubila Kosovo. Rušenje jednoog aviona nije znak sustavnog ratovanja već slučaja ( postoji i zapiisan slučaj kad je vojnik minobacačem oborio avion ).
2. Naravno da je Hrvatska u Nato strukturi i tu nema soliranja. Ali … pokazalo se sad na primjeru rakte koja je pala na širi centar Zagreba da treba imati vlastitu obranu.
3. Teško da će Srbija išta kupiti od zapada s ovakvom politikom. Srbija je za vrijeme Juge trnsferirala zapadnu tehniku Rusima i ovi teško zaboravljaju. F16 nećete vidjeti nikad.
4. Četiri Rafala po jednoj državi ( ni ovo što je Srbija od Kine kupili nije dosta , pogledajte što Izrael rade po Siriji ). Srbija od svih bliskih država ima najbolji PZO. Ne znam jel Rumunjska ima Parriot i mislim da SAD tamo imaju Thad sustav.
5. Nadam se da do rata neće doći na prostoru od Triglava do Crnog mora ( ne volim riječ Balkan jer je turska, a Turcima puno toga zamjeram, oni su sve ovo zakuhali, jedna od najvećih povijesnih nesreća je bio slom srpske srednjovjekovne države ).
6. Kad bi Srbija dobila pristup zapadnom naouružanju visoke tehnologije preduvjet bi bio jasan zaokret srbijanske politike što bi u konačnici označilo digoročni mir.
7. Dakle ja navijam da Srbija kupi Rafale. To bi za Hrvatsku geostrateški bilo dobro jer bi imali po istočnoj dubini snažnog susjeda i saveznika. A na ovim prostorima svi problemi dolaze s istoka.

Bo

Cak i da nam dozvole da ugradimo rusku elektroniku u ove rafale koja bi nam omogucila da vidimo NATO avione, kako cemo doci do rezervnih delova za njih kada nam uvedu sankcije. Koliko vidim, jedina prednost ovih rafala ce biti sto ce sacuvati zivote nasih pilota jer nece morati da ih obaraju kao 1999, bice dovoljno samo da ih iskljuce.

Odgovori
pe

@Bojan Ruska elektronika u Raffale je kad na buvljaku kupite spojler pa ga usrafite burgijom na novi BMW.

TT

Bojan Ako nam EU uvede sankcije imacemo daleko vecih problema od rezervih delova za avione, da ne govorim o tome da nam ni za Ruske letelice ne bi bili dostupni..

ma

Ne ide to tako. Kao sto Ukrajinci sa S300 i Buk sada obaraju ruske Su34, Su35.

ab

Rusku elektroniku u Raffale? Gospode boze…. Ono kao rekli su vam da moze da se nabudzi? Francuzi ce kad cuju zahtev biti u fazonu, pa nek’ vam je nabudzi ko vam je rekao da moze, mi ne umemo :-))))

Б

А како ћемо добити резервне делове ако нам европа уведе санкције шта прокопаћемо тунел до њих

Zv

Rusku elektroniku u francuski avion???Zašto bi pobogu ti uradili?

Prvo, zašto bi bilo ko ugrađivao rusku elektroniku i avioniku u Rafal ?! To niko normalan ne bi uradio, ni u najgorim noćnim morama. Pre će se desiti da neko uradi obratno, to jest…da u one ruske MiG-29 kante ugraditi Talesovu elektroniku i avioniku, kao i neki dobar Talesov radar…e to bi bio dobar posao, iako verovatno skup. I da, još nešto, više se već jednom probudite iz bajki da se neki avion,a pogotovo vojni, može tek tako „isključiti na daljinski“. Nije to televizor ili D3 uređaj, pa da ga uključuješ i isključuješ na daljinski kako ti se ćefne.

B

Pre ce biti da Rafal kanta, sve letne karakteristike su mu daleko losije od MiG-29, sto se tice elektronike ima za generaciju napredniju elektroniku i to mu je jedina prednost. Bez najnaprednije elektronike i oruzija dugog dometa, MiG-29 ga jede za dorucak. Stvaraju se mitovi o avionu koji je konstruisan 1980 godina i koji ima sve letacke karakteristike inferiorne u odnosu na Mig29, a te deklarisane elektronske sposobnosti nikad nisu testirane u realnim ratnim uslovima.

Va

Pametno, čupaj led ekrane i ugradi crno beli tv u rafala)))) francuska elektronika ide u indijske suhoje kakva crna ruska elektronika mani se brate votke

Vl

Neko iz mase,
Ništa nije nemoguće, pitanje je samo isplativosti, tehničkih mogućnosti i projektovanog zadatka.
I da, Mig 29 je u tolikoj meri kanta koliko i njegov pandan F16…

pe

@B Mozda da procitate o operativnoh upotrebi F-16 do danas, pre komentara?Pa to je jedan od najboljih aviona po ucinku u realnim sukobima u istoriji,a danasnji F-16 novi, ima elemente elektronike F-22 i F-35, sto Rusi nece imati ni 2150 godine.
MiG-29 je ostao u 1977, i nikad makao od tog nivoa,koje je tad bio odlican.No i „Zastava 128“ je tad bio odlican auto.

Mi

Koliko mi drago toliko sam i zabrinut!

Odgovori
iv

Jedna polovnih i jedna novih Rafala? Iskreno, jesta veliki glumac i zna znanje i da manipulise javnoscu, ali sada posle izbora, ako ovo sprovede u delo, kapa dole, iako nikad za njega glasao nisam. Protivnik sam bio avijaacije, dok nisam video kako prodjose svi oni ukrajinski S sistemi. Sto se Barjaktara tice i C95 svaka cast, to se mora gurati, jer su bespilotne buducnost. One igranke i seprtljenje sa protipovima je ispumpavanje para, pre neki dan je pomenuo kako su ga lagali iz vojske. Osim Nore i malih Milosa, sve je mrka kapa.

Odgovori
TT

PvO bez jakog RV je beskorisna, ja to pisem godinama ..
Evo sada imamo odlican primer toga u praksi.

ma

Ti Ukrajinski S300 i Buk takodje imaju oborene Su34, Su35 .. I Pvo je bitan koliko i RV.

Go

Joj ljudi moji 2,5 ili 3,5 mlrd eura???!!! Održavanje i obuka pilota, zajedno sa svim već kupljenim dignut će vojni proračun tri puta. Istovremeno dug raste ( sve se kupilo i kupuje se na dug) kamate rastu kao i toškovi sirovina…
Bojim se da će nakon SNSa biti rasprodaja vojne tehnike na veliko.
Svakako bilikakva kupovina Rafala je na jako dugačkom štapu. Srbija će do kraja novog mandata SNSa biti dužna najmanje 50 mlrd plus s ovim novim za vojsku penje se na 55. S ekonomijom koja je bazirana na manualnom radu i lohn poslovima bojim se da će to bit još jedno ogromno posrnuće u skladu s tradicijom. Megalomanija i imperijalni kompleksi imaju uvijek isti završetak. Vidimo kako se razvija situacija s originalom na ukrajinskom bojištu a s kopijama je uvijek još komičnije. Financijska snaga i ekonomija su najjače naoružanje a do toga je najteže doć i postiže se samo napornim radom a ne posuđivanjem.
Svakako želim Srbiji da ima vojsku koja je moderno naoružana i usklađena s izazovima realnih ugroza, koja je dobro obučena i može logistički izgurat oružani sukob u realnim okvirima. Kupovina automobila od 6000 kubika i 500 konja za odlazak na pijacu je neracionalno razbacivanje. Priče o tome da ove nabave i sve buduće planirane mogu obranit Srbiju od NATOa (jer NATO je arhineprijatelj apostrofiran prilikom svake kupovine PVO sustava) su budalaštine.
Na ovom su portalu ( u komentarima čitatelja ) kao i u službenom narativu SNSa već godinama hvaljeni ruska tehnika i taktičke sposobnosti do granica vulgarnosti. Gomila eklektične tehnike i masovnost nisu garant vojnih uspjeha a nedostatak samokritičnosti, korupcija i nedovoljna obučenost (koja zahtjeva jednako puno novca kao i nabavka tehnike), zanemarivanje logistike kao osnove ratnog planiranja dovode do sramote i katastrofe kakvu gledamo u Ukrajini. Ovakvo nešto bi bilo doista na razini da jedna siromašna Hrvatska počne pregovore o nabavi francuske nuklearne podmornice.

De

@ Goran Klepac Hrvatska ima 3.8 miliona stanovnika, Srbija 6.8 miliona. Veličine ekonomije su približne s tim da je standard u Hr. bolji jer vas ima skoro pa duplo manje. Hr. nabavlja 1 eskadrilu aviona dok Srbija planira 2 koji bi nadoknadili bombardersku avijaciju tj. Orlove i lovačko bombarsdersku MiG 29. Zašto Srbija ne bi imala 2 eskadrile ukoliko je 2 puta veća od Hrvatske i povukla stare orlove i migove za par godina? Što se tiče duga on je danas malen u Srbiji u odnosu na veličinu ekonomije tj. BDP-a i iznosi 30 milijardi evra što je 51 % BDP-a. Srbija će se zaduživati za ovakve kupovine u milijardama evra ali će isto tako ako bude mir globalno i ekonomija Srbije narednih godina povećavati u milijardama evra i veličina BDP-a će se takođe povećavati te dug neće dostići kritičan nivo. Ako je danas veličina ekonomije Srbije oko 65 milijardi dolara sa rastom narednih godina biće svakako iznad 70 milijardi pod uslovom da ne bude recesije. Što se tiče nabavke polovnih ja mislim da su u pitanju egipatski rafale avioni te da će se za pare ti avioni isplatiti i u robi konkretno pšenica, kukuruz itd. Egipat vapi za tim proizvodima, Srbija ima te proizvode za izvoz tako da će biti trampe. Srbiji trebaju avioni a Egiptu poljoprivredni proizvodi

Me

@Goran Klepac

Niko u Srbiji ne priča o sukobu sa NATO, osim marginalnih desničara koji nemaju odgovornost pa mogu pričati šta žele. Kao i u susednim zemljama. Srbija je vojno neutralna a to ima svoju cenu. Koju plaćaju poreski obveznici Srbije, ne brini.

Bilo bi dobro logistički da bude 12+12 rafala a ne da kupuju polovne EF ili nešto drugo. U vezi 3 ponude za LBA, nadam se da se misli na talijane i T7 a treći bi mogli biti kinezi ili čak koreanci.

Go

Nije u pitanju kolika je zemlja i ima li Srbija na to pravo. Izrael je veličine Vojvodine pa ima oko 700 vojnih aviona.
Teza o trošku neutralnosti je opravdanje za rasipništvo. Srbija raste u BDPu samo radi kontinuiranog zaduživanja i trenutni dug nije 30 nego 35 mlrd eura. Trenutne preuzete obveze i ugovoreni krediti za dovršetak željezničke infrastrukture, autocesta, metroa i sl su još 15 mlrd. I to u preiodu od tri god. Stopa rasta Srbije je neto 3 %. Kad stanu zaduživanja biti će i manja. Ako je dug 80 % BDPa i kamata 5 % a to će bit za tri god., onda je kamata 6,4 % BDPa i Srbija može proglasit bankrot. Ova ekonomija potpuno sigurno ne može to financirat, niti u nabavi a još manje u održavanju.
Ne znam da li znate ali nabavka ovih aviona ide u BDP i prikazat će se kao rast BDPa. a to je jedino bitno ekipi na vlasti. Povrat kredita ostaje Vama koji pišete po portalima.

De

@Goran Klepac ne kupuju se avioni iz kredita nego iz budžeta. Budžet Srbije za vojsku je oko 1.2 milijarde evra a tražilo se da se ministarstvu odbrane namakne još 500 miliona svake godine narednih par godina dok se ne izvrši potpuna modernizacija svih rodova vojske da bi ostala ministarstva trebala da stegnu kaiš i dobiju manje iz budžeta. Dug jeste oko 30 milijardi evra što je republički zavod koji je jedini relevantan da daje zvanične podatke. Na kraju januara ove godine je bio na 51% BDP-a i Srbija spada u srednje zadužene zemlje, nikako u visoko zadužene. Zaduživanja će se dešavati kako bi se pokrila rupa u budžetu i zbog isplaćivanja državnog duga ali se isto tako radi na tome da se Srbija ne zadužuje na preko 60% BDP-a ako bude mir BDP će narednih godina rasti te će se zaduživanje i udeo duga u BDP-u nivelisati. Nije istina da Srbija ima rast od samo 2 do 3%. 2020 je bio pad od 0.5-0.7% a 2021 rast od 7 do 7.5% tako da je realan rast ekonomije u zadnje 2 godine 6.3 do 6.5%. Sve u svemu na kraju će građani i poreski obveznici biti ti koji će sve isfinansirati. Ulažu u svoju vojsku ne u tuđu

Dr

@Goran Klepac

Price kako BDP raste samo zahvaljujuci zaduzivanju su obice price. Tvojom logikom, Hr ima BDP kakav ima zato sto se kontinuirano zaduzuje.
Ne znam gde si ispopao podatak da je dug Srbije 80% BDP, mozda si pomesao Srbiju sa Hr jer ovoj drugoj drzavi dug dostigao 90% BDP, dok je srpski dug 56% BDP.

le

@DeoBooy

a budžet se krpi iz kredita. srbija zadnje 2 godine ima ozbiljan budžetski deficit, a i za ovu godinu je planiran na barem 3% bdp-a. ovo o stopi rasta od 3% si sam potvrdio navodeći da je u 2 godine ukupan rast 6% (svježa projekcija svjetske banke za idućih par godina je godišnje ispod 3%). što se tiče visine duga, puno bitnija je cijena duga, a ona poprilično raste zadnjih par mjeseci. lako se zaigrati s milijardama, ali treba to netko i platiti…

Dr

@lebac

Da, tacno je da u vecini drzava deficit u budzetu krpe novim zaduzivanjem (od Spanije pa do Grcke). Zato dugovi rastu.
Ali kada si vec kod toga, imaj na umu da je deficit kod vas u Hr duplo veci nego u Srbiji, zbog toga vam je spoljni dug i dostigao 90% BDP-a za razliku od srpskog duga koji ne prelazi 60% BDP-a.

De

@lebac ako je pre 8 godina BDP bio 35-36 milijardi dolara a 2022 je 65 milijardi što uduplan BDP i rast za 8 godina na duplo veću ekonomiju to onda nije moglo da se desi ako je rast bio na 1do 2% na godišnjem nivou. Nema tu logike. Što se tiče isplate milijardi i duga ne treba da brineš. Nismo više u zajedničkoj državi. Dug Srbije je problem građana Srbije i građani Srbije će ga na kraju i isplaćivati

le

@drina

srbija ima veći budžetski deficit od hrvatske zadnjih par godina, ne znam otkud to da hrvatska ima duplo veći. inače je dug hrvatske sad već ispod 80%.

@DeoBooy

rast o kojem ti pričaš je nominalan, kad odbiješ inflaciju dođeš do realnog rasta od oko 2,5% godišnje.

da se razumijemo, nemaju ni srbija ni hrvatska neke spektakularne rezultate da bi se sad trošilo šakom i kapom.

ab

>> ne kupuju se avioni iz kredita nego iz budžeta.

>> Budžet Srbije za vojsku je oko 1.2 milijarde evra a tražilo se da se ministarstvu odbrane namakne još 500 miliona svake godine

A „namaknuce“ se odakle? Vi mislite da novac prosto lezi negde? Svaki budzet se projektuje sa deficitom, prestanite slusati sta poglavnik govori jer to je prica za proste ljude bez obrazovanja koji su njegovi glasaci i koje on odusevljava tom nekom pateticnom domacinskom pricom. Kao eto on je „sakrio“ par stotina milijardi dinara u slamaricu od rasipnih ukucana i sad ce da ih potrosi za pravu stvar (sic!) kad je nuzda. To je poruka koju oni emituju! Novc se moze naci ili tako da se uzme drugim delovima drustva, ili da francuske banke ponude finansiranje ili da drzava emituje obveznice na medjunarodnom trzistu. Najverovatniji je komplikovan sistem finansiranja sastavljen od svih ovih elemenata zajedno.

Kupovina ce se finansirati ili kreditom specijalno odobrenim za tu svrhu, recimo do francuskih banaka, ili ce Srbija emitovati obveznice na medjunarodnom finansijskom trzistu.

So

Nisam antiprotivan, naprotiv, samo bih voleo da vidim kalkulacije troskova – cene jednog sata leta, cene raketnog naoruzanja po komadu i slicno, a onda i projektovani godisnji broj sati po pilotu itd. Austrija je jedno „divno“ iskustvo …

Odgovori
Dr

austrija po pitanju vojne aviacije i jeste „divno“ iskustvo, prvo jer su nabavili „Eurofighter“ iz prve tranše ioje su platili kao da su uz treće to je prvo , onda su pukli u infrastrukturu (hangari etc.) još jednu Milijardu € (njihova lovačka aviacija je na jednom aerodromu ) posle ca 20 godina se došlo do toga da je pri nabavci bilo toliko lobiranja i kroz to mnogo prevara jer su se podmazivali političari i njima bliski saradnici , čak je i CIA isporučio Vladi Austrije neke dokaze u vidu dokumenata !
Oduvek je bilo tako da kad se nabalja oprema za vojsku svako od političara zavuče ruku u teglu sa medom i lepo namaze bradu !

de

Toliko su „divno“ prosli sa EF2000 da bi okumili one koji ih otkupe od njih!

Ha

Sat leta je oko 19000 Eura mada za svaku državu to je posebna stavka Grci ako se ne varam su računali da će ih koštati oko 32000 E po satu. Meteor je 2 miliona po komadu, Indija je prije desetak godina kupila oko 500 Mica za 1,2 milijarde mada i tu ima različitih verzija, exocet, scalp, magic, HAMMER, JDAM sad ne znam napamet.

ab

>> Toliko su „divno“ prosli sa EF2000

Austrijska korupcija i njihovi potkupljivi alpski brdskoplaninski politicari su jedna stvar a EF-2000 Tranche 1 kao vazduhoplovna platforma sasvim druga. Svaki strucnjak je mogao znati i zna kakvi su to vazduhoplovi, sta su im nedostatci i koliko bi mogli na kraju da kostaju u eksploataciji….

Koliko je RS kostao Mig-29, koliki su njegovi ukupni troskovi i koja je korist od sistema izrazena u odnosu troskova i sposobnosti?

Mi

Treba svasta jos da se desi o cemu se jako malo prica.
Sad odjednom dve nove eskadrile uz trenutnih 14 MiG-29SM i 10tak Orlova.
Dve vrste srednjih i dve vrste lakih borbenih BPL.hej, ja sam za! Da me ne shvatite pogrešno. I za CH-95 i za Bajraktare i za naše manje!

Ali mi dva kaponira za dežurnu paru gradimo kao da su Gradski Metro ili 2 cela aerodroma.

Nadam se da se radi i na tome, a ne kao u Rusiji i mnogim drugim zemljama da skupe letelice pokrivaju ne krovom nego snegom i ciradama.

Odgovori
TT

Rafali dugorocno zamenjuju Mig-29 i J-23..

Vu

Sada bi već bio red da se razmotri i SAMP/T. Lako bi se uklopio sa Thalesovim radarima i Rafalima (ako budu nabavljeni), a svakako ne vrlo solidan sistem. Ove 3 (ili 4 po nekima) baterije FK-3 nisu dovoljne.

Odgovori
Ni

PVO je po mom mišljenju zastarela koncepcija, zato zapadne zemlje nisu nikad ni razvile dobre PVO sisteme jer su se oslanjali na avijaciju, a i rat u Ukrajini je pokazao da avijacija vrlo lako neutrališe te famozne S-300 a Ukrajina ih je imala 28 diviziona. Sad zamislite kad neko zamišlja da bi se Srbija odbranila sa 1-2 divizionom, bilo bi dovoljno za 2 dana ratovanja.

An

Davno razmotreno Vuce, zar netko misli da ce se stati samo na Mistralu iz Francuske. Sve ide po redu, prvo Mistrali pa onda Mica VL pa na kraju dodje Mamba. Tamo negdje krajem 23 ili 24 nemogu se sad sjetiti tacno. Petar mi nece ovo objaviti pa pisem sam sebi, a lijepo sam mu rekao za vinski podrum i dvije eskadrile, e moj Petre, ja nisam malo govno nego veliko. Zakljuci sam ovaj put sta ti zelim poruciti ovim. Ajde sad adio.PS. kupuj zalihe svega, ali svega, bice drmanja po svijetu……….i sire.

Ha

SAMP je dosta skup protuavionski sustav.

pe

@Nikola Pa 50 dana posle pocetka agresije Rusi ne smeju da lete po Ukrajini i obaraju im sve,od Mi-24 do Su-35, kako ste dosli do zakljucka da PVO ne sluzi nicemu?

Ni

@dusan
Obaraju ih Dušane ali u tvojim vlažnim fantazijama. Rusi izgubili manje od 10 potvrđenih aviona, a neutralisali 20-30,000 ukrajinskih trupa i 50-60,000 ranili i poslali kući, ma ekstra. Da je PVO VJ bila tako efikasna danas Srbija ne bi ni imala vojsku.

St

Ovo je bas dobro,sto vise nabavljati zapadne tehnike,i sto vise jacati.Manite se ljudi Rusije i Kine,nama tamo nije mesto,nase mesto je na zapadu.Sad sankcije Rusiji,da udjemo u EU i da zivimo ko ljudi.

Odgovori
Bu

Ovo je politićka kupovina a novih mogova nema nikad mi u eu neulazimo

Bespilotne letelice su budućnost… Trebalo bi da se radi na jačanju razvoju domaćih rešenja na tom polju…

Odgovori
Th

@amazonka
Imas pravo. Ima i dovoljno pilota za njih. Ti bi mogli
dezurat i po 18 sati dnevno pred monitorom.
Treba razvit jednu Pc-igricu i pocet sa skolovanjem.
Imat ce se dovoljno „Pilota“ svih spolova.

Eto. Do toga smo stigli.

Iv

Ipak je za mene glavna vest Fk3.Prvi put u našoj istoriji još od 1914 ćemo imati ozbiljno sredstvo odvraćanja.Fk3 + Pancir,svako će dvaput mućniti glavom pre nego što bi krenuo na takve sisteme.Nadam se da će samo i ostatak plaćenih Pancira stići do nas u najskorijem periodu.Malo je zemalja koji mogu da imaju Kinesko Ruski Pvo plus Francusko/Rusku avijaciju + Evropsko Ruske Helikoptere.Možda se mučimo sa kadrom ali iste muke ima ceo Nato,i sve zapadne zemlje.Eventulno i kadar će se pojaviti

Odgovori
Bo

Kako će nam stići rusko oružje sada? U ovoj geopolitičkoj situaciji?
Za kineski je bilo povuci potegni. Stiže krajem prošle godine! Stiže u martu pred izbore!
Na kraju stiže u aprilu. Nakon glasanja u UN. I ko zna čega još.
Dobro da je stigao FK3. Potreban je.
Ali više ne treba ulaziti u takve avanture i komplikovani.

ab

Srbija je zemlja velicine veceg grada, potpuno beznacajna, zaprlozena selendra bez kanalizacije. Vi trujete sumpor dioksidom iz dve termolelektrane celu Evropu i zakopavate spostveno drubre kao kerovi (ili ga bacate u Dunav) umesto da reciklirate. Kako te bre nije blam da se poredis sa NATO zemljama, taj vas „kadar“ je na nivou onog kvazimoda iz EPS sto je zimus lozio blato sa ugljem!

22

Dobro, ovim je i sam priznao da je nabavka polovnih MiG-29 bila gubljenje vremena, bacanje para i primer kako izgleda kad amateri počnu da odlučuju o ozbiljnim stvarima!

Odgovori
Zo

@22201
Nije sve tako crno kako izgleda. Srbija je sa pokonjenim migovima 29 dobila 10-ak godina , nije ugasila RV , školovala pilote i sada , ako ima novaca , može krenuti u nabavu
Po meni to nije bilo gubljenje vremena , a ni novaca

HRZ nije godinama ( desetljećima točnije ) kupio ni jedan borbeni zrakoplov i zato su se trošili migovi 21 do kraja pa se sada krenulo u kupovinu.
Uz svu našu neorganiziranost ( neznanje ili što li već …) uletili su francuzi sa superponudom i uskoro će Rafali čuval HR nebo

Sr

22201
Da pojasnim: RV je bilo pred gasenjem. Piloti nisu imali na cemu da lete. Mladi piloti nisu se mogli obucavati. Bilo je potrebno brzo naci resenje, a koje bi bilo i jeftino. Posto trenanzere imamo, mehanicare i pilote, kao i infrastrukturu pogodnu za MIG29, najlogicniji i najbolji izbor je bio nabavka Mig 29. I to je odmah receno da je kratkotrajno resenje. Za 250 miliona, dobio si 14 potpuno ispravnih aviona 4 generacije, na kojima piloti lete i povecavaju sate naleta, na kojima mladi piloti mogu da se skoluju (zato i imamo 3 dvoseda). Sada kada imamo iskusne pilote, skolujemo mlade, mozemo razmisljati i o novim avionima.
Hrvatska je u velikom problemu. Imaju malo pilota, koji imaju mizerno mali broj sati leta i to na avionima 2 generacije. Nemaju na cemu obucavati mlade pilote. I sa dolaskom Rafala, broj pilota ce i dalje biti mali, a broj iskusnih pilota, jos manji. Mnogi sadasnji piloti ce otici pre u penziju nego dostici taj nivo da mogu iskoristiti pun potencijal aviona. A kad mladi budu stigli do tog nivoa, avionice vec biti stari.
Tako da sve u svemu, Srbija je bolje odigrala.

Al

Malo sam požurio u jednom od prethodnih tekstova gde sam napisao da sad pregovaraju o kupovini 12 novih i između 2025 na 2026 još 12 komada a sad je predsednik sve to i potvrdio i još dodao koju više. Ako se to sve potvrdi kao tačnim, gospodo Srbija ulazi u NATO. Za ove naredne četiri godine naš predsednik će ići barem na 50% zapadnog naoružanja. Pa da vidimo.

Odgovori
Go

Ja sam i dalje za SU-35S ili SU-30 kakve isporučuju Belorusiji.
Sačekati koliko treba, a ako se nešto valja iza brda i preti nam opasnost, onda odmah od Rusa zatražiti detašman dve eskadrile u Srbiju, jer nam bez Rusa u svakom slučaju nema spasa.

Odgovori
St

Mani se Rusa covece,neam vise od toga nista,Srbija punim korakom grabi prema zapadu.

Mi

U svemu ovome što sam pročitao najveći dojam na mene je ostavilo što se vežba održavala noću. To može biti veliki benefit za našu armiju. Naravno da danas svi imaju mogućnost da ratuju noću ali se to ne sprovodi i obično su to samo spec. Jedinice ili uglavnom manje vojne grupe. Vojska danas koja može uspešno da ratuje po noći kao i po danu je u ogromnoj prednosti………….,.

Odgovori
Ni

Da,velika je stvar što je vojska pokušala odraditi vježbu noćnog gađanja

St

Pitanje, da li je elektronila Rafala (navođenje/GPS, sistem svoj-tuđ, uplink za prenos podataka i komunikaciju sa zemljom) autonomna kao na ruskim avionima? Ne znam kako bih se bolje izrazio… Načuo sam na forumu da na nekim zapadnim avionima sav prenos podataka ide preko NATO/US centrala, pa tek onda dolazi do operatera zemlje čiji je avion. Kao nešto da npr F16 ne može da poleti dok se ne poveže sa LINK16 (22) i slično. Mislim da bi bilo šašavo kao neutralna država nabaviti oruđe čije korišćenje zavisi od odnosa i dobre volje NATO-a.

Odgovori
Ha

Svaka država koja kupuje zapadne avione a van su bloka imaju pristup „otvorenom“ linku 16 onaj pravi je kriptiran i nedostupan za države van bloka drugo neutralne države uvode svoj link koliko kriptiran naravno ovisi koliko je država naručilac je spremna da plati za njega.

Zo

@Stepenovic

Kao nešto da npr F16 ne može da poleti dok se ne poveže sa LINK16 (22) i slično :))

Ne može da poleti ako nema goriva ili pilota :)

A taj LINK 16 služi za komunikaciju među pilotima na zadatku i sa zapovjednim centrom i radarima ili AWACS-ima

ma

Najbolji i najskluplji borbeni avion za zemlju gde ni trotoare ne umemo da napravimo ili odrzavamo… Koliko se izgubi slika realnosti ako je u glavi potreba da se meri ko ima veci mi ili komsija. Mislim da je za Hrvatsku Rafal preskup, i da mislim da je definitivno za nas preskup. Naravno da kao i svi ovde volim avijaciju i nema potrebe pricati koliko je Rafal dobar avion ali uzimati taj avion a imas toliko drugih prioriteta. Moj komsija se odselio prosle godine otisao za Holandiju sa suprugom i dvoje male dece, divni ljudi obrazovani uspesani otisli. Kad citas statistiku to je jedno kad poznajes ljude koji su otisli je drugo. Jedan od argumenata je bio pa mi nemamo trotoar koji je bezbedan ovde da prosetam sa decom, stanujemo na Vracaru, automobili su na trotoaru. Njih ni Rafal sa duplom kolicinom Meteora nece vratiti. Barjaktari i BPL da, jacanje svih vidova vojske srazmerno mogucnostima logicno zelimo bolje, i nove avione za RV ali ovakva nabavka po meni gubi dozu realnosti. Realnosti koje smo na Balkanu uvek manjkali mozda fokusirati se na druge stvari. Pozdrav svima

Odgovori
Jo

Konačno jedan realan komentar. Koliko bi koštale 2 eskadrile rafala? Barem 3,5 milijarde evra. O troškovima sata leta neću ni pričati. Nema ništa od toga.

Go

Točno tako. Jedno je romantičarski gledat na vojsku a drugo je bit realan. Za Srbiju, jednu od najsiromašnijih zemalja Evrope ( skoro duplo siromašniji od Hrvatske, a Hrvatska je na začelju Evrope ) ovo je enorman zalogaj. Hrvatska je sa Rafalima definitivno pretjerala jer takvu tehnologiju mora pratiti adekvatna tehnologija u drugim rodovima, razina obrazovanja i obuke, ali ipak kupila je u pola cijene a i imala je političke razloge. Za Hrvatsku i njene financijske mogućnosti i 500 mil eura je puno za avijaciju, ali za Srbiju 2,5-3 mlrd i još 1-1,5 mlrd je totalno ludilo. Znate li koliko je potrebno visoko školovanih ljudi da opslužuje dvije takve eskadrile, koliko košta “zemaljski pogon”, koliko košta održavanje… Rafal je platforma a šta je s naoružanjem koliko ono košta za ispunjavanje svih funkcija aviona, šta je sa obukom, koliki je sat naleta na tako skupom i sofisticiranom stroju, gdje su i koliko koštaju piloti i njihova obuka… pogledajte realno koliko sati imaju na 29kama…
Opet se vraćam na Vazdušno-kozmičku supersilu i kako to izgleda kad dođe do ozbiljnog sukoba. Ne sanjajte o snazi s par baterija Pancira ili kineske kopije S 400, to može srušit poneki avion što ostaje samo utjeha nakon izgubljenog rata i razrušene zemlje a pare za razvoj države potrošene na korupciju i mokre snove o iperijalnoj sili nepovratno su otišle

Vl

Markok,
Ne, tvoje komšije nazad neće vratiti Rafali, vratiće ih hleb od 10 evra, prazni rafovi i nemanje posla.
Vidim da 90% komentatora ovde nije svesno šta će se u EU desiti jesenas, ako se situacija ne popravi. Toliko bi voleo da nisam u pravu, ali, ide zima, smanjena i nedovoljna setva, nema đubriva, nema gasa, nema nafte, nema repromaterijala, nema proizvodnje…
Narod će se već snaći, greješ jednu sobicu, spavaš u hladnom, ali industrija?
Ali onda taj narod ogladni, naviknut je na izobilje a ne na nemaštinu, a komšija ima ono što im treba (a i njegova bašta bi im baš dobro došla)? Istorija je puna takvih primera.

Me

@Goran Klepac

Ne razumeš zato što stvari posmatraš samo i jedino iz ekonomskog ugla. Zamisli da je Ukrajina tako razmišljala pre 8 godina i umesto u naoružanje ulagala u fabrike traktora na primer. Da li bi sada „Vazdušno kosmička sila“ trpela velike gubitke i bila skoro pa ponižena i na kraju će biti prinuđena na kakav takav kompromis? Teško. Mi smo lekciju naučili ’99-te. Naravno da nas ni 5 puta ovoliko rafala i pancira ne može sačuvati ukoliko je neko namerio da krene na nas. Ali ta bi avantura sada koštala napadača mnogo više nego ’99-te pa neka se zamisli da li bi krenuo. Dakle ovo je cena odvraćanja. Niko ne zna tačno kako će se stvari u ovom delu sveta razvijati naročito sada posle Ukrajine. Srbija nije u NATO i može se osloniti samo na sebe. Zapitaš li se šta bi bilo da je jedan zalutali dron iz vremena Brežnjeva pao koju desetinu metara dalje na studentski dom umesto na Jarun? Na sreću, nije. Da li bi ti bilo lakše da je bilo nekog Patriota, Pancira ili čega god na držurstvu? Verujem da bi. Eto vidiš, kad posmatraš stvari iz drugog ugla, kako troškovi odbrane imaju ponekad racionalno opravdanje.

Dr

@Goran Klepac

Druga greska je da se ekonomsku snagu drzavu mere u nominalnom BDP-u. Taj podatak nam samo moze reci koliki je udeo neke ekonimije u globalnoj ekonomiji ne i o njenoj pravoj snazi.
Nije pitanje koliko novca zaradjujes vec koliko stvari i usluga mozes za taj novac da kupis. E to na dam donekle govori BDP PPP koji poredi ekonomije po kupovnoj moci.
Zato je nekima cudno kako Srbija nabavi helikoptere, PVO siteme pa i tu ‘kinesku kopiju S-300 iako nema veze sa tim’, a neki i dalje gule Boforse i par Strela.

Jo

@Goran Klepac
Kao što je Drina rekao, pomešao si nominalni GDPŠ i GDP PPP, zajedno sa GDP per capita (po glavi stanovnika). Ekonomija Srbije ili Hrvatske je jača od ekonomija 3 baltičke države, Luksemburga, Slovenije, Kipra itd. Ako je vojni budžet Srbije 1,5 milijardi dolara, a GDP PPP 2,5 puta veći od nominalnog, onda je kupovna moć tog vojnog budžeta u Srbiji 3,75 milijardi dolara. Naravno da se sve ne troši u Srbiji, ali ako se 60% vojnog budžeta troši u zemlji, onda je realna kupovna moć vojnog budžeta Srbije 2,85 milijardi dolara. Pri tome je vojni budžet ispod 2,5% GDP, znači u skladu sa preporukama NATO.
Sa takvim vojnim budžetom, Srbija nema problema da finansira kupovinu dve eskadrile nadzvučnih aviona, kao i da omogući održavanje i redovno uvežbavanje.

mi

@ Vlad, ali komšija ima naftu , ima i plin a ima i gnojiva , misliš da je komšija spavao, a šta ako pukne JANAF pa ti ne dobiješ naftu na šta češ voziti avione , traktore, možda je sad trenutno riješena nafta ali sve se može u budučnosti promjeniti, mislim kad govoriš o 10 eura , znaš li koliko komšija ima pšenice i koliko mu treba

Jo

@Mike V

Ako pukne JANAF, Srbija će uvoziti naftu železnicom i Dunavom. Dunav je međunarodni plovni put i blokada transporta radi sankcija EU (koje nisu isto što i sankcije UN) bi bilo akt piraterije, kao kada i se zaustavio brod na otvorenom moru. U slučaju potrebe, naftu bi prebacivale barže pod turskom ili kineskom zastavom. Blokada Dunava za turske brodove bi dala Turskoj za pravo da blokira Bosfor za rumunske ili bugarske brodove.

Pucanje JANAF nije u interesu nikome.

mi

@ Jordan, da Dunav je put ali si zaboravio tko vrši kontrolu nad njim , svaka država na svojim dijelom, a Rumunjska je članica , čega ili Bugarska, ja sam samo odgovorio da ne lupeta gluposti jer se sutra može promjeniti odluka o sankcijama ako razumiješ šta sam mislio pod tim. NIS je čiji ?

Dr

@Majk i Jordan od blokade Dunava nece moci biti nista jer ako Bugari ne dozvole tranzit bilo kakve robe dunavom ka Srbiji moze im se desiti blokada dunava kod Velikog Gradista ( odatle prema Beogradu Dunav ide teritorijom Srbije , ni Rumuni nikada nece blokirati Naftne Barze za Srbiju .

P.S. Bugari bi , ako zabrane prevoz nilo kakve robe ka Srbiji . mogli da zatvore Luku Burgas . a Srbija bi jos uvek mogla da uvozi Naftu prugom preko Luke Thessaloniki ( Solun). tako da taj hrvatski naftovod mogu i da zatvore ….. ali onda mogu da zaborave i na containerske transporte iz Srbije …. koliki je to gubitak neka racunaju !

mi

@ Dragan Dubonjac da ne ponavljamo naučeno , koji dio nije jasan, Grčka , Bugarska, Rumunjska , su članice kojeg saveza a da nije NATO ? Kome su uvodi 4 paket sankcija firmama u vlasništvu Rusije zar ne a pod te sankcije je pao i NIS , zar ne, onda kako misliš dopremati naftu preko teritorija EU ako je ta ista nafta pod sankcijama jel tako , nije se Hrvatska sjetila uvesti sankcije nego je EU u 4 paketu sankcijauzeo firme u večinskom vlasništvu Rusije, a i vaši stručnjaci su izjavili da je JANAF najjeftiniji transport nafte prema Srbiji, kojim brodovima češ dopremiti naftu ili kojim kamionima znaš koliko ih trebaš za dnevne potrebe, govorim o sankcijama za ruske firme.

Yo

Jel ono pola Maljutki otkazalo i palo na pola razdaljine do cilja?
Toga imamo poprilično, valjda i sami proizvidimo poodavno i još uvek čine okosnicu protivoklopnih sredstava, pa bi valjalo poraditi na otkrivanju i otklanjanju eventualnog defekta…
Sve najavljene nabavke rv i pvo iz raznih izvora ukazuju na to da nije dobro držati jaja u jednoj korpi i u skladu je sa proklamovanom vojnom neutralnošču i sasvim je ok ako se mogu uklopiti da rade zajedno.
Međutim, neminovno je solidno ulaganje i u razvoj sopstvenih efikasnih sredstava – možda nije hitno, ali je neminovno iz više razloga…
Kada Nemci realizuju vojnu nabavku od 100 milijardi € – mi moramo biti tip-top opremljeni i popunjeni – što ne znači da će se ratovati, ali će vojna spremnost preovladati u diplomatskim pozicijama u Evropi. Ukoliko bi da ne ginemo za tuđe interese…

Odgovori
Vl

Za maljutke, nije pola, već su mete pogodile samo 3 od 9 komada. Ali, objasnio je oficir da se koriste rakete koje su pred istekom resursa, tako da je mogućnost otkaza povećana.
Zanimljiva mi je bila ona što je odletela skroz levo u vis…

Ra

pre 10 godina nasa vojska nije imala ni rezervne uniforme …

A sad kupujemo odmah 2 eskadrile Rafala, i ako moze novi da budu, neotpakovani …. u vakuum pakovanju.

I manite se vise tih pitanja „ko ce da leti na tome“
1000-ti put postavljate pitanje a znate odgovor.
Na avionima ce leteti piloti – logicno ?

Nece niko da drzi 50 pilota a da nema avione niti ce da ima avione ako nema pilote. Jel znate neki primer u svetu gde avioni ne lete jer nema pilota?
Ako imas pare da kupis avione siguno ces naci pare i da obucis pilote. Nikad se piloti ne prave u prazno nego igu uporedo sa ekspanzijom aviacije.

Odgovori
St

Ja kontam da vi svi volite avione, ali je Srbija definitivno prezaduzena. Nemamo cist vazduh, kanalizacija ide direkt u reku, reciklaza nepoznat pojam. Omladina odlazi… 12 ili 120 aviona, uopste ne pravi razliku. Ako ste rodoljubi i patriote, bicete protiv ovakvog trosenja naseg novca

St

Stevane,Vucic je rekao da ce ogroman novac biti ulozen u ekologiju.Dal ce to biti tako ili ne,videcemo.

Ga

Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u ekologiju; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u Rafale; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u bespilotne letelice; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u PVO sisteme; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u železnicu; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u autoputeve; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u beogradski metro; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u poljoprivredu; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u turizam; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u Beograd na vodi; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u bake i deke; Vučić rekao da će ogroman novac biti uložen u omladinu…

ODAKLE sav taj ogroman novac?! Odakle predsedniku države ovlašćenja da ulaže državni novac u bilo šta?! Zapita li se iko pre nego što ostavi komentar?

Jo

@Stevan
Molim te po kojim kriterijumima je Srbija prezadužena? Jedine države u regionu koje su manje zadužene od Srbije su BiH (radi specifičnog političkog sistema) i Rumunija. Svi ostali su (mereno odnosom duga i GDP) iznad. Poljska ima za nijansu niži dug, Slovačka i Češka su daleko iznad, kao i Mađarska.

@Gašpar
Ostavi se politike, izbori su prošli. Ovde je jedino pitanje da li Srbija može da nabavi nove avione, a da pri tome vojni bužet ostane na nivou 2,5%? Ja mislim da može.

Zu

Koliko se dečjih obdaništa tim parama moglo izgraditi…

Odgovori
Jo

Renovirati bolnica, uložiti opremu u njih, u prosvetu. Da ne nabrajam dalje. A oko nas sve zemlje članice NATO.

Iv

Obdaništa ima koliko hoćeš i bolja su pet stotina puta nego kada sam ja bio dete jer svoje dete vodim u isti vrtić i školu.Bolnice su najbolje od 90tih pa ovamo.Ne znam šta ljudi hoće,nije nam bio nauk 90te i 2000te kada je vojska bila zapostavljena i nije se ulagalo kako smo prošli.Bolje da budemo i prezaduženi a opremljeni nego suprotno.Što Švajcarska kupuje F35?Molim Vas nisam ni za jednu vlast nisam ni išao na glasanje ali lada vidim šta pišu Hr i drugi mediji jasno mi je da smo na pravom putu.HQ 22 ne mogu da iščekam da ga predstave

Ni

@Zulum
Tipičan populistički argument. A za koga to da se grade obdaništa kad dece sve manje i manje, pola škola u Srbiji će se zatvoriti do početka naredne decenije.

Vl

Pa i izgrađena su. Izgrađene su i 3 potpuno nove bolnice. Izgrađen je i potpuno opremljen klinički centar, Dedinje dva…
Pominje se renoviranje i opremanje 30-ak bolnica po Srbiji…
Promašio si temu total.

Gr

To je to. Komentar koji je realan i ima glavu i rep.
Sta ce ti vojska kada drugo ne funkcionise? Labava ekonomija, koja ima rast na zaduzivanju,…..bez veze.
Vec sam jednom pisao, da je bacanje para. Da resis problem mlazne aviacije, je dosta M346. Laksi za eksplotaciju, jeftiniji i moze da radi i airpolicing i obuku,…..sta ce ti vise?
Jedni vide neku ugrozu….od koga bre? Hrvatske, ne…..Madzarske, ne…..Bosne, ne…..Kosova, ne…..i tako dalje. Nema realne ugroze od nikog. A za napadacke ambicije…..mnogooooooo premalo. I sve naokolo Nato, tako da ne bi potrajalo ni 2 dana.
Srbija ce pre il kasnije u EU i NATO, samo pitanje vremena.
Ove pare nek se uloze u obrazovanje, medicinu, znanost, demografski sklad, u stanove za mlade, logistiku,…..to je dobro potrosen novac, koji se vraca decenijama i jos se razvija dalje.
Od vojske toga nema. Znam da mora da bude, ali ovo je stvarno preterivanje u stilu ko ima veceg,…..mislim nije bas produktivno jel da?

Б

Док аматери дискутују о тактици, стручњаци брину о логистици.

Odgovori
De

Evo na Surčin sleću kinezi, nisu bučni kao ruski. Neko napisa da nisu baš razvili taj turbomlazni motor! Pa ne dimi ko rus i nije bučniji od zapadnjaka.

Odgovori
YP

Y-20 koristi Soloviev D-30 motor…

Č

Ludake u bolnice pod hitno, ogromnu štetu su već napravili. One koji ih podanički podržavaju u ludilu – na stub srama. Čuj dve eskadrile Rafala, „a ima i ona treća varijanta“?! Koliko to sve košta da li će se ikada saznati? Kakvi su mehanizmi plaćanja dogovarani? Koliko koštaju te bespilotne letelice, na koji način se plaćaju? Protiv koga Srbija planira da ratuje, šta kaže Strategija odbrane; prema kom protivniku se modeliraju sva ova sredstva koja se dovlače i plaćaju milijardama NAŠIH evra i dolara? Ko će da koristi sve te sisteme? Ko će i gde školovati pilote tih aviona? Srbija ni vozače kamiona Pancira ne ume da obuči i disciplinuje. I kakve veze ima predsednik države sa nabavkama vojne opreme i naoružanja?! Ima li Srbija izvršnu vlast, zakone, pravilnike, Ustav? Ne zna se da li su skandaloznije ovakve „vesti“ ili komentari, jedan patološki lažov i psihopata nešto bulazni a u komentarima se lože kao da su u video igri…

Odgovori
Mi

Ulagati u vojsku i vojnu tehniku je uvek jeftinije nego istu nemati!
Da se više ulagalo 90-ih prošlog veka, možda do agresije ’99 ne bi došlo.
Drugo: izbori su završeni pre neki dan!

Th

@caslav
Ako se vako nastavi poskupet ce RAFAL. Kad pomislis ako se samo
jednog izgubi ode ogroman novac. Bilo to 70 ili 200 miliona Evra.
I onda cekaj red da dobijes zamenu. Ne verujem da bi neko
prodavao svoje polovne. Ni za cenu novoga.
Grckoj su potrebnija Rafali. Ja sam mislio ili mislim da ce se oni
sa Hrvatskom oko njihovig nekako dogovorit. U zamenu za
F-16 Block 52+.

Th

Bemti.
Ako sada Hrvati nabave onu samohodnu haubicu tockasa
od KMW sledi narudzba NOR(A)e za sledecu deceniju.
Ludilo.

Fali jos 400-500 LAZARA. Ili broj Hrvatskih tockasa puta dva.

pe

@Milan Do „agresije“ je doslo zbog najtezih ratnih zlocina koje su nasa vojska i policija pravili od 1991-1999 i nikakvo oruzje ne bi spaslo SRJ od besa citavog sveta.Gresim, mozda bi nuklearna bomba.

Ga

Milane u vojsku se ne „ulaže“ već se na vojsku troši.

PV

U Srbiji ništa ne može da se nabavi,
bez sprovođenja javne nabavke!
Kako se nabavlja ovako skupa i izvanredna oprema? Trebalo bi da se formira komisija , sastavljena od stručnih lica , odgovarajućih profila, da prvo proceni opravdanost nabavke. Po tom, ako je investicija po proceni opravdana, druga stručna grupa piše tender, u kome se definišu
tehničke, finansijske karakteristike predmeta nabavke. Po tom se tender objavljuje.
Treba da bude transparentno.
Niko nema pravo da samostalno odlučuje o ovako krupnim stvarima?!
Pozdrav svima.

Vl

Gašpar,
Niste u pravu. Kada dođe do ratne situacije, do tog momenta se stvarno u vojsku „ulagalo“. U miru se na vojsku troši kao i na policiju, zdravstvo, prosvetu…
Osim toga, pogledajte odakle je poreklo sve današnje vrhunske tehnologije? Sve je započeto kao vojni projekat.

Mi

Evo sad odose kinezi. Tri sa Surcina, tri sa Bataje. Lepo ih je videti…

Odgovori
Г

Само ми није јасно због чега узимамо Бајрактаре кад је ЦХ 95 у истој класи. Карасктеристике су им плус/минус исте. Поред домаћих и кинеских сада ћемо узимати и турске. Ниђе везе…

Odgovori
Ga

I sva tri su spori, veliki, tehnološki konzervativni i koncepcijski sada već prilično stari taktički dronovi malih nosivosti. Bacanje para; naročito onaj kineski CH-92.

Sr

gaspar
Bacanje para. Pa zahvaljujuci njima smo dobili i transfer za nase Pegaze, i jednu novu mogucnost koju do sada nismo imali. A zasto je to za tebe bacanje para? Jel nema dobar domet? Jer ne moze da onesposobi neko oklopno vozilo ili tenk. Jel ne moze da izvrsi korekciju vatre? Jel ne moze da osmatra? Moze sve isto kao i Bajraktar,a jeftiniji.

BS

Niko me ne slusa, ja vam lepo kazem, uslove koje cemo mi da dobijemo od Francuza, ovi mladi narodi mogu samo da sanjaju, to jest nedostaje im oko 100 godina odnosa samo u vazduhoplovstvu, pa da budemo na istoj razini.

Odgovori
pe

@BSD i sta ste postigli nipodastavanjem susednih naroda?Ako hocete, pokazali su se bolji od Srbije u sva 4 rata 1990-ih, i ekonomski su uspesniji od nas „sa sve 100g odnosa“ Srbije, samo ne kazete kakve to odnose Srbija ima, ali je definitivno imaju mnogi za to vreme.

Vl

Jer beše prvi srpski avion rađen po Francuskoj licenci? Koliko se sećam, Ivan Sarić je 1910 godine napravio prvi naš avion po avionu francuza Luja (ne sećam se prezimena)…
Srpsko vojno vazduhoplovstvo je formirano 1912 godine. Piloti su nam obučavani u Francuskoj, Kupili smo 9 aviona iz Francuske i 3 iz Rusije…
Dakle, srpsko vazduhoplovstvo je staro 110 godina, piloti su obučavani u Francuskoj, prvi avioni su iz Francuske, prvi naš avion je rađen po licenci francuskog. Malo li je…

ab

Mislim da precenjujete Srbiju koja ima stanovnika kao pola Pariza, Francuzima je ona prosto samo altka u njhovoj maloj, postkolonijalnoj (geo)politickoj igri, uopstalom kao i Rusiji a i Kinezi su tu. Nije pametno toliko kurcenje, moglo bi svasta da bude!

ki

bsd … slazem se sa tobom…
francuzi ce dati avione srbiji 10% minimalno ispod proizvodjacke cijene…

Ka

Eh sad, baš dvije eskadrile, ne znam. Previše je to para. Pitanje na koji rok. Ako će druga doći za 10 godina, u redu, no u nekom skorom roku, to je nepotreban trošak, koji će imati negativan efekt na srpsko gospodarstvo. Vjerojatno se Vučić ko proračunati tip vodi nekom populističkom logikom, napipao je bilo naroda, pa zna da u ovom trenutku to prolazi, a drugo, mora se dodvoriti zapadu malo pa ide na zapadnu tehniku.
Još ako Hrvatska odgovori pa se krene u utrku u naoružanju, eto velikog utega za oba gospodarstva. Pri čemu treba uzeti u obzir da je rat u Ukrajini pokazao da ti uzalud avioni ako dobro ne istreniraš pilote, znači minimalno nekih 130 sati naleta godišnje, poželjno i 200 sati. 32 tisuća eura po satu koliko Grci plaćaju, 100-150 milijuna eura godišnje.

Odgovori
m-

J10c je idealan avion za Srbiju u svakom smislu . Ovo je preskupo : nabavka, odrzavanje, nalet … suvisno i nepotrebno .

Odgovori
Kr

Ova vijest o dvije eskadrile Rafala je zaista fascinantna.
Vrlo populistički potez AV, i u stilu njegova režima. Sam izbor je takav da ne može biti bolji. Ovim komentarima da je preskup za Srbiju se slažem. I ovako odmah ići na dvije eskadrile, a bez nekog ugovora s kojim bi ta količina donijela i neke druge beneficije…
Ne znam, mogu to samo tumačiti populizmom, kupovanjem glasova, povijesnim kompleksima i sl.
Također me malo čudi i sam stav Francuske. Iz razloga što su svojevremeno praktički gotov Mistral nosač helikoptera za Rusiju spriječili isporuku istih, zbog politike Putina, bla bla, što se evo na kraju i pokazalo točnim.
I sada Srbiji, koja se u politici ne razlikuje od Rusije (imajući na umu srpski svet/ruski svet, reizbor uvijek istog vođe, osporavanje prava na postojanje država/naroda, i niz drugih sličnosti), prodaje Rafale.
A da se razumijemo, prodaja Airbus helikoptera , PZO raketica nije ista razina kao Rafale.

Odgovori
Sr

@Krunoslav
I sta si jos iskonstruisao u glavi o Srbiji? Da nismo mozda i pirati kao Somalija?

pe

@Krunoslav Nemojte uzimati za cinjenicu svaku izjavu predsednika Srbije, 2/3 svega sto je rekao je u magli, i nista nije trenutno ostvarljivo.
I pored pretnjo o S-400 uzeli smo slabiji kineski sistem; T-72 koje smo dobili-videli ste kako prolaze u Ukrajini.Baryaktar preko reda da nam daju u sred rata u Ukrajini-malo verovatno…Ako budu zaista Raffale avioni, bar 6-12, to ce biti prva ozbiljna kupovina od JNA sa MiG-29 1989 (a to smo zajedno u sfrj placali).
Srbija zadrzala sve sebi-i nije bilo na sreci.

B

Rafal je avion koji je imao prvu inostranu akviziciju 2016 godine, 30 godina nakon sto je konstruisan.

Odgovori
PV

Goran Klepac

Sem industrije, zasnovane na manuelnom radu, Srbija ima razvijene i druge grane. Bar donekle.
Npr. IT sektor.
Pozdrav.

Odgovori
Go

PVO Zadar

Srbija ima Državni proračun u visini 20 % BDPa što govori o fiskalnim kapacitetima privrede odnosno da je većina lohn poslova odnosno uvoz radi izvoza s vrlo malim ostatcima vrijednosti ( FIAT je najveći izvoznik u Srbiji 1,3 mlrd eura, ali i najveći uvoznik 1 mlrd eura i neto razlik je 300 mil, isto je sa industrijama kablova, kineskim ulaganjima, autogumama i sl.) Uz to pošto je glavni punitelj proračuna PDV vidi se da je narod siromašan a cijene niske. Niske cijene podržava snažno socijalno subvencioniranje iz proračuna. Kad se to pogleda onda je jasno da kamatu od 2,5 mlrd eura što je 5% od 50 mlrd koliko će Srbija biti dužna za tri godine treba vračati proračun od 13 mlrd eura. Dvadest posto proračuna ići će samo na kamate a još jednu mlrd na vojsku što je oko 7,5 % proračuna. Subvencije tvrtkama za plaće plin i sl, poljoprivrednicima i ostalima su oko 5 % proračuna…
Ovakve akvizicije u Rafale su najbolji poklon neprijatelju Srbije jer će radi iste Srbija sigurno bankrotirat.

ab

Sto se IT tice pitanje je sta konkretno drzavni budzet ima od toga, osim cinjenice da odredjeni broj gradjana radi i zaradjuje te i trosi umesto da je emigrirao. Deceniju i vise se u Srbiji u IT radilo bez da se placao neki porez, mnogi rade za nisku zvanicnu platu a dobijaju na ruke jos jedan deo itd. Zbog toga je u Srbiji u IT moguce neto zaraditi uporedivo kao u Nemackoj (jer su za poslodavca i radnika troskovi poreza i doprinosa mali). U Nemackoj recimo na godisnju bruto platu od 80K kao radnik platite 30+ K porez ,socijalno/zdravstveno a poslodavac jos uporedivu sumu na doprinose, da bi na kraju radnik zaradio oko 4.5K neto mesecno. Kao freelancer u Nemackoj vam je 40% bruto prihoda gore navedeni trosak, u Srbiji se dugo placala niska pausalna suma…

Jo

@Gorqn Klepac

Evo ti liste država prema državnim troškovima i prihodima, mereno procentima GDP: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_government_spending_as_percentage_of_GDP

Nisam siguran o čemu pričaš i gde si našao tih 20%, procenti su blizu 50% – ali su i dalje manji nego u Francuskoj, Italiji ili Nemačkoj. Mislim da raspolažeš starim informacijama. Od 2018 pa na ovamo, najveći izvozni artikal Srbije su kablovi, kukuruz i automobilske gume. Veći je izvoz električnih motora i smrznutog voća, nego što je izvoz automobila. Izvoz kablova je tri puta veći od izvoza automobila. Imaš ovde informaciju: https://oec.world/en/profile/country/srb?yearSelector1=exportGrowthYear15

Da se vratimo na avione. Srbija nije u žurbi kao što je bila pre 5 godina. Nema potrebe da odmah i unapred plati za avione. Dve i po milijarde na 10 godina su 250 miliona godišnje. Srbija to može plaćati iz budžeta ministarstva odbrane, a da pri tome ne pređe 2,5% GDP.
Ustvari, Srbija u ovom trenutku može da odvoji 400-500 miliona godišnje, iz budžeta ministarstva odbrane, za potrebe modernizacije PVO (uključujući i obuku, itd.) i letenja.

Br

@Goran Klepac
FIAT je prosle godine izvezao manje od 400 miliona evra. Vise uopste nismo zavisni od njih kao 2014. Doduse ako bi FIAT radio u punom gasu ko nekad dobili bi jos 1-2% BDP sto bi fino doslo. Imaj u vidu da jedna Nemacka dize ulaganje na 2% BDP, a dicice i cela Evropa. Sasvim je normalno da dignemo i mi. Pritom nam migovi idu u penziju pocev od 2027 godine znaci mi sledece godine moramo da ugovorimo da bi stigli da nam proizvedu do 2028 bar.

Dr

@Gorqn Klepac

Ne bi bilo lose da necim potkrepis tvrdnje koje iznosis, pogotovo ovo da ce srpski dug za tri godine narasti na 50 milijardi (sa sadasnjih 30-ak mlrd.). Ovako ispada da pises po onoj staroj: Sto je babi milo, to joj se i snilo.

Tvrdnja o 50 milijardi duga za 3 godine ne samo da je nerealna nego je i smesna.
Sve i da Srbija zeli da se zaduzi 20 milijardi naredne 3 godine, niko joj nece dati toliki novac na leope oci. To ti je valjda jasno.
Na drugoj strani imas Hrvatsku, duplo manju drzavu, koja je blizu toj cifri od 50 milijardi duga.
Tvojom logikom Hrvatska koraca ka sigurnom bankrotu.

Nj

„Vojni sindikat Srbije pozdravio je opremanje vojske novim naoružanjem, ali i ocijenio da joj kronično nedostaju kadrovi kojih, u ovom trenutku, nema dovoljno da opslužuju i održavaju NI POSTOJEĆE ORUŽHE koje Srbija posjeduje“

Odgovori
Ga

Juče smo molili za donaciju, nemamo pare za Momu, školujemo pilote u Rusiji kao donaciju, skromna modernizacija MiG-a 29 a sada imamo pare za preskupi avion. Da ne plaćamo mi neki reket, pre mi na to liči.

Odgovori
Ne

Samo potpuno nepismen i neuk moze da tvrdi da su nam Francuzi ikada bili prijatelji. Dokazi: u Prvom svetskom ratu su nam poslali municiju pogresnog kalibra a naplatili 3 puta skuplje od najskupljih granata za topove.
Drugo, LAĐE nisu hteli da posalju, pa je Ruski car Nikolaj II zapretio sklapanjem separatnog mira sa Nemcima ako ladje ne prebace srpsku vojsku.
Trece, nikada nisu ni stigle jer nas je spasila kraljevska mornarica Italije a Srbija je pre koju godinu tim povodom izdala i prigodne postanske marke.
A odakle prica o francuskim ladjama. To je preko svojih medija plasirao kralj Aleksandar jer su mu pomogli u montiranom procesu da se resi Dragutina Dimitrijevica Apisa.
Na kraju, sve smo im platili, cak i pertle za vojnike u ZLATNIM svajcarskim francima, a poslednja rata je isplacena 1984 godine. Prema tome ko god tvrdi da su nam Francuzi prijatelji kazem SEDI 1.
A da ne govorim sta su uradili predsedniku Srbije stavljajuci ga s fotoreporterima a Hasima Tacija do Putina, ponizenje Srbije do kraja.
Bombardovanje republike Srpske a vratili smo im oborene pilote, bombardovanje Srbije 1999. Jos jednom, SEDI 1.
I posle svega ovoga kupiti DALEKO SKUPLJE francuske avione RAFAL je bogohulno veleizdajnicko delo i potpuna nezahvalnost Rusiji koja nam je POKLONILA sa Belorusijom celu eskadrilu od 12 MIG29, 30 tenkova T72 potpuno modernizovanih, 30 oklopnih transportera. Ne ulazim cak ni u daleko slabije manevarske spoosbnosti RAFALA u odnosu na ruske avione MIG i SUHOJ. O ceninodrzavanja da se ne govori, a pogotovo nemogucnost nabavke rezervnih delova u slucaju bilo kakvih sankcija ili rata. Cinjenica je jedna, da nije krio da kupuje francuske avione i da odbija da kupi ruske ne bi dobio Vucic ni 30% glasova. Nije hteo da kupi S400 koji je jeftiniji cak od ovih 12 aviona, a za te pare koje daje za 12 RAFALA mogli smo kupiti i S400 i 12 SUHOJ 35 na primer.

Odgovori
Sr

Nebojša Berak
Ne bih da vas vredjam, ali mislim da ipak vi morate malo vise da se edukujete.

Npr. za tu municiju, nisu nama oni „slali“ nista. Mi smo imali najmodernije topove najnovijeg kalibra, a malo granata. Znajuci da je tako, nabavili smo i masine za preradu starih granata. Kopneni putevi su bili blokirani, Francuska nije imala kuda da nam posalje granate i sta su uradili? Pa platili Grcima da nam posalju svoje granate, a njima ce Francuska to kompenzovati. Nasi ih docekali relativno spremni i to je to.

I eto 90ih kad je krenula cela ta prica „ko su nama pravi prijatelji“ se pojavio taj zesci spin kako su nama Francuzi eto namerno poslali „pogresnu municiju“, a nije bilo tako.

Francuzi su nama bili vojno-politicki saveznici, kraj price. Kao u svim vojno-politickim procesima, postoji debeo interes i to je normalno! Nemate tu nista licno da dozivljavate.

Pa jel mislite da smo mi Iracanima bili „prijatelji“ kad smo im 80ih slali milijarde u oruzju kojim su ubijali Irance? Ne naravno, puki interes sa nase strane i tom trenutku mi smo njima bili vojno-politicki saveznici, a za uzvrat smo dobijali poslove gradnje i jeftinu naftu….Eto zamisli mi Srbi nismo politicko-moralni Mont Everest da se gadimo na pare kao ti „ljigavi“ zapadnjaci….

Smanjite dozivljaj.

B

Samo mala korekcija u vezi ladja koje su trebale da prebace vojsku. Naime nisu bile predvidjene francuske ladje za tu operaciju, vec italijanske s tim da su Italijani direktno odbili da zapocnu operaciju a da ne dobiju kompenzaciju, tada je ruski car pripretio separatnim mirom a francuska saveznicka komanda pod cijom palicom je bila i Italijanska mornarica je urgirala kod italijana da se zapocne operacija. Htedoh da kazem da su i Italijani hteli da se okoriste.

af

Konačno najbolji višenamenski borbeni avion dolazi u Srbiju. Nadam se da će 12 polovnih Rafala ( kupljenih ne od francuza ) doći u Srbiju za godinu dve, tako da će sa modernizovanim 29-tkama činiti sistem odbrane ali i biti na raspolaganju za obuku dok čekamo 12 potpuno novih Rafala F4 iz Francuske. Mislim da bi kasnije 29-tke trebali da zamenimo novim Ruskim avionima ( poželjno zbog vojne neutralnosti ) tako da konačno bude 24 Rafala i recimo 12 Su-57 (pete generacije). ŽIVELI !!!!

Odgovori
pp

„Druga eskadrila polovnih Rafala“ će biti potencijalno Mirage 2000-9 iz UAE, kao jedna od izglednijih mogućnosti.
Ako uspije dogovor, brzo bi došli u Srbiju, a ovi novi Rafali….. e to je već integral za rješavanje.

Odgovori
Zu

Profesore, nije prvi put da se predsjednik zbunio, a važe mu se svaka riječ. Još nekoliko opcija je u igri. Ne otpisujte Talijane, oni pobjede u svakom ratu.

ST

Prvo dobar PVO kišobran da može da štiti i RV i KOV.

Odgovori
Ne

„Vojni sindikat“ je je samo jedan od vojnih sindikata i lažno se izdaje da je jedini a istupa isključivo Novica Antić i to isključivo na nova s,N1,al jazeera…ekstremističke YouTube kanalčiće i iznosi samo prljav veš a ako ga nema onda se uneredi i uvalja ga u blato sam. To nisam primetio nigde na svetu da jedan vojni sindikat sme da radi i još učestvuje na izborima kao na prošlim za udruženje građana metla kad je posebno ekstremno napadao vojsku.

Odgovori
ST

Žao mi je što mi siromašni mažemo zadnjicu debelim guskama.Ne želim da svojim parama plaćam precenjeno skupu francusku tehniku ,sa precenjenim karakteristikama ,koja je pri tom vrlo komplkovana,i još skuplja za održavanje .
Vrlo sam razočaran ovim zaokretom od ruskih aviona.

Odgovori
pe

@STRELA 1M ne pratite desavanja, nekada su avione pravili u SSSR ako ne bolje od zapadnih, bar na slicn nivou.
Ali ta zemlja ne postoji, tehnoloska i naucna sila.Danas je Rusija osrednja zemlja tehnoloski mnogo zaostalija od zapada.I to je cinjenica, od 1991 Rusija nije proizvela nijedan nov avion (ok, ukupno tri Su-57, ali je to sve za 30 godina).
Vidite kako su se pokazali u ratu-niti elektronski ili kako god nisu savladali jednu Ukrajinu, sta reci…
A Francuska je tehnoloska sila i prave oduvek sjajne avione.

PV

Goran Klepac
Poštovani, ne mogu se ravnopravno
uključiti u raspravu sa Vama, jer sam laik za ekonomiju. Govorite o niskom tehnološkim nivou u Srbiji, a ja sam saglasan sa sa Vama u vezi toga. S’ tim u vezi su i niski profiti, i akumulacija, kako to opisuje ekonomska nauka. Izgubili smo privredni zalet, zahvaljujući pogrešnim procenama, pogrešnih političara na vlasti, prethodnih decenija. I teško se oporavljamo i u ekonomskom smislu, na moju i žalost
svih dobronamernih građana Srbije.
Mislim da nemate precizne informacije o inašim zvoznicima . FIAT Srbija
slabo radi. Kineska kompanija, koja je preuzela Železaru Smederevo je najveći izvoznik. Uz IT sektor , zbirno posmatrano.(treba proveriti, jer su česte promene)
Kupovinu francuskog vazduhoplova i opreme
pozdravljam. Smatram da se time postiže (obnavlja) politička i tehnološka saradnja sa Francuskom,
koju smo pogrešnom politikom nedoraslih političara , ranije izgubili.
(Ovo , ako se oprema nabavlja na nivou nekih političkih odnosa i veza predsednika dve zemlje). Izgleda da to ovako funkcioniše?
Dogadjaj bi bio potpun , ako bi se sprovela studija opravdanosti i javna nabavka, onako kako to naš zakon nalaže i u transparentnoj proceduri , pobedu na tenderu odneo najbolji proizvođač.
Pozdrav

Odgovori
BS

Ne treba se zamlacivati nacinima placanja aviona, zato sto svako ko je prodao nesto Srbiji za vojsku u poslednjih 200 godina, a i ranije do Djurdja Brankovica, zna da je sve placeno do poslednjeg dinara, a posto je cesto placano i u zlatu i do poslednjeg grama. Platili smo sve ono sto smo i u ratovima kupovali, a ne sada. Znaju oni da mi imamo rudnike koji su u obavezi da prvo zlato i platinu moraju da ponude drzavi, tako da od kada su Kinezi povecali proizvodnju mi smo otkupili vece kolicine zlata nego inace. Procene su da ce Kinezi iz novog kopa otvorenog prosle godine vaditi zlato i bakar jos najmanje 35 godina, tako da ovi koji nam prodaju oruzje to znaju, pa da nista drugo u drzavi ne radi moci ce na rate da plate avione i jos dosta toga.

Ove gluposti oko municije ne treba ni komentarisati, ta Ruska propaganda ovde ubija, najgore kada covek nema odnos prema tome koliko ne zna. Pisao sam tom decaku vise puta da uzme neku knjigu Branka Bogdanovica i da procita, ipak je svetski strucnjak u pitanju, pa i Branislav Stankovic je lepo objasnio to u knjizi „Oruzje nasih pobeda”, ali treba citati.
Tako i ovaj nas komsiluk, vukli ih za rukav i pricali kako treba da se zavrsi projekat NA i da ce to da zaposli celu drzavu, ali dzabe hoce oni „svoju” drzavu, e pa onda dobijete polovne Rafale sa raketicama koje ce da budu za parade, a bez jedne jedine ozbiljne fabrike vazduhoplovne industrije i bez ozbiljnog svog PVO sistema. Pored tolikih znalaca, tradicije vratice se na stukle, kako je i bilo pre Juge. Srbija ce sa ovim da izadje na zelenu granu, sa sve vazduhoplovnim institutima, zavodima i fabrikama.

Odgovori
Lu

Sve u svemu, Srbija je u velikom problemu. Imaju malo pilota, koji imaju mizerno mali broj sati leta na MIG29, čak manje od Hrvatske. Na Rafalima će nažalost letjeti još manje nego sada na MIG29. Sa dolaskom Rafala, broj pilota će i dalje biti mali, a broj iskusnih pilota, još manji, gdje ljudi odlaze u privatnike i dobivaju šest puta veću plaću da lete na civilinim avionima. Dok Rafali dođu, mnogi sadašnji piloti će otići u mirovinu, gdje se postavlja pitanje da li će uopće imati dovoljno pilota, pošto već sada nema.

Odgovori
Fe

@ivkos
Kad ja tamo a ono međutim, stigoše FK-3 kao od šale, i to još kineskim vojnim transportnim avionima…
A i Bugarska će da zateže još neko vreme, jer gas (a i nafta) nemaju alternativu, pa će moći sve što se plati…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Phoenix na: [MEBAA 2024] Srpski „Green Power Turbine Systems“ prvi put izložio na sajmu poslovne avijacije u Dubaiju: Predstavljeni projekti dva nova civilna aviona

Prikazani model jednomotorca je, vrlo ocigledno, projektovan da bude pogonjen klipnim motorom. Stavise, gotovo sam siguran da je ovo neka stara maketa Safat 03. Avion te klase nema nikakvog smisla sa turbo-elisnim pogonom od 260 konja. Avion visih performansi i akro klase za vojnu obuku (kao Grob120TP) da, ali je ovo prikazano sve samo ne…

13. Dec 2024.Pogledaj

Tomix na: [MEBAA 2024] Srpski „Green Power Turbine Systems“ prvi put izložio na sajmu poslovne avijacije u Dubaiju: Predstavljeni projekti dva nova civilna aviona

Ovaj dvomotorni moze da puca na mesto bivseg AN-2 aviona. Dok jednomororac moze da zameni stare utve. Srbija je od pamtiveka imala proizvodnju aviona, i trebali bi i sad pokusati osvojiti proizvodnju ovih lakih letelica kako za vojnu tako i za civilnu upotrebu.

13. Dec 2024.Pogledaj

Perko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Branko Mnogo, mnogo je jeftinije. Brodovi se natovare sa desetinama hiljada tona tereta (najveći i sa stotinama hiljada tona) i tvojih 40 tona je ništa, kamičak. Kao da upoređujemo prenos bombone i velikog džaka brašna u rukama. Avion troši ogromnu količinu goriva + ostali troškovi a preveze samo tih 40t, svi troškovi otpadaju na taj…

13. Dec 2024.Pogledaj