Er Frans grupa, koju čine avio-kompanije Air France, KLM i Transavia, kao svoj strateški cilj postavila je smanjenje emisije štetnijh gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte za 30% u odnosu na 2019. godinu, tvrde u ovoj kompaniji.
Kako navode u saopštenju za medije, kako bi postigli navedeni cilj, grupa će uložiti 2 milijarde evra godišnje u avione nove generacije.
Naša strategija za smanjenje CO2 emisije za 30% do 2030. godine u odnosu na 2019, zasniva se na tri ključne poluge: modernizaciji flote, upotrebi održivog avio-goriva i optimizaciji operacija. Naučnu potkovanost ove strategije potvrdila je i Inicijativa naučno zasnovanih ciljeva (SBTi), međunarodna organizacija koja pomaže kompanijama da dostignu ekološke ciljeve dogovorene Pariskim sporazumom o klimatskim promenama. Prema SBTi, metodologija i ciljevi Er Frans-KLM su naučno zasnovani i u skladu su sa Pariskim sporazumom, koji kao globalni cilj proklamuje zadržavanje povećanja globalne prosečne temperature znatno ispod 2°C u odnosu na predindustrijski period. – stoji u saopštenju.
Prema navedenom planu, cilj je da do 2028. godine Er Frans-KLM u svojoj floti ima 64% letelica nove generacije, a za ostvarenje tog cilja avio-grupa trenutno ulaže preko 2 milijarde evra godišnje u kupovinu letelica tipa: A220, A320 i A321neo, A350, Boing 787 i Embraer 195-E2. Avioni novijih generacija emituju do 25% manje CO2 u odnosu na svoje prethodnike.
Druga stavka plana u strategiji je upotreba nefosilnog održivog avio-goriva (SAF – Sustainable Aviation Fuel) koje se proizvodi od industrijskog ili kućnog otpada i može smanjiti emisiju CO2 za čak 80%. Er Frans i KLM bili su pioniri u korišćenju ovih alternativnih goriva, a cilj grupe je da do 2030. godine SAF učestvuje sa 10% u ukupnoj količini mlaznog goriva. Kako je upotreba fosilnog goriva glavni uzrok emisije štetnih gasova, tako je prelazak na trenutno četiri puta skuplje održivo avio-gorivo ključno za dekarbonizaciju vazdušnog saobraćaja, navodi se u saopštenju.
Treći deo strategije zasniva se na optimizaciji avio-operacija kroz niz procedura koje dovode do smanjenja potrošnje goriva, taksiranja koriščenjem jednog motora i optimizacije odlaznih i prilaznih trajektorija, snage motora i konfiguracija aviona za sletanje.
Ostavio pusenje
Hvala Petre, dobar tekst za one koji hoce da razmisljaju. Avio industrija je tamo gde je osamdeseth bila industrija cigareta. Poceli su da nude cigarete sa smanjenom kolicinom katrana i slicno ali su time samo kupovali vreme. Pre ili kasnije morali su da ukinu sav marketing, da na svaku kutiju stave drasticna upozorenja i da ukupno smanje prodaju i broj pusaca. Tako nesto ceka putnicku avijaciju u sledecoj deceniji.
Тијанић Лука
Све супер али КЛМ толико често отказује летове да постаје фрустрирајуће.