[ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

11. sep 2024

Na batajničkom aerodromu u toku pripreme za vojni prikaz sposobnosti “Zastava 2024“

10. sep 2024

Mađarskoj isporučen prvi transportni avion C-390 Millennium

10. sep 2024

Popis svih vazduhoplovnih događaja u septembru: Otvoreni dan na Batajnici, veliki aero-miting u Vršcu, dva fly-ina, USAF ponovo iznad Pranjana, novi Embraer na „Tesli“

6. sep 2024

Erik Trapije o planovima Dasoa nakon srpske narudžbine: „Očekivali smo kupovinu iz Beograda, do kraja godine još jedan izvozni ugovor“

5. sep 2024

Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu

4. sep 2024

Iza scene izveštavanja o objavljivanju srpskog ugovora za kupovinu Rafala: Napetost, pokušaj kršenja embarga i osmesi

3. sep 2024

[EKSKLUZIVNO] Veliki aero-miting u Vršcu 22. septembra: Učešće RV i PVO, Policije, domaće i inostrane generalne avijacije

2. sep 2024

[POSLEDNJA VEST] Daso će Srbiji isporučiti prvi Rafal 2028. godine

29. avg 2024

[POSLEDNJA VEST] Srbija potpisala ugovor za nabavku 12 višenamenskih borbenih aviona Rafal za 2,7 milijardi evra

29. avg 2024

„La Tribune“: Francuska i Srbija okončale pregovore o nabavci Rafala; Vučić: Još nije gotovo

27. avg 2024

Slovenački Pipistrel nastavlja sa osvajanjem projekata u američkoj vojsci: Posle Virusa, Sinus za Marince

22. avg 2024

[RECENZIJA] Jedan od najboljih: „The Blue Max“

20. avg 2024

[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci već 10 dana dejstvuju unutar ruske teritorije, uspešni napadi na vazduhoplovne baze u Rusiji, pogođen i aerodrom sa avionima MiG-31I koji nose rakete Kinžal

16. avg 2024

Nova „Advanced Eagle“ mušterija: Izraelu odobrena nabavka borbenih aviona F-15IA i modernizacija F-15I

15. avg 2024

Poljska potpisala sporazum za nabavku 96 borbenih helikoptera Apač

14. avg 2024

Na “Armiji 2024“ predstavljen laki višenamenski borbeni avion Jak-130M

13. avg 2024

[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci napali rusku Kursku oblast, postignut prvi dokazani pogodak borbenog helikoptera FPV dronom

9. avg 2024

Istovremeno sa Srbijom, Saudijska Arabija vodi pregovore o nabavci francuskih borbenih aviona Rafal

8. avg 2024

[ANALIZA] Vučić ponovo najavio isporuku naoružanja za koje je mislio da neće stići: Šta sve od RV i PVO tehnike Srbija čeka da joj se isporuči?

7. avg 2024
[EKSKLUZIVNO] Nenad Miloradović za Tango Six: Svi Pegazi isporučeni Srbiji, nova verzija Malog Miloša i liberalizovanje pristupa civilnim firmama radi razvoja besposadnih platformi
Pegaz i Vrabac na sajmu naoružanja i vojne opreme Partner 2021. U pozadini se može videti zemaljska kontrolna stanica za taktičku borbenu bespilotnu letelicu Pegaz / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

[EKSKLUZIVNO] Nenad Miloradović za Tango Six: Svi Pegazi isporučeni Srbiji, nova verzija Malog Miloša i liberalizovanje pristupa civilnim firmama radi razvoja besposadnih platformi

Tango Six je imao priliku da na nedavno završenom sajmu besposadnih platformi UMEX 2022 u Abu Dabiju uradi intervju sa pomoćnikom ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenadom Miloradovićem u kojem nam je, između ostalog, saopštio i nekoliko ekskluziva vezanih za aktuelne razvojne i proizvodne programe Ministarstva odbrane u domenu vazduhoplovnih i kopnenih besposadnih platformi ali i da prvi put za neki medij otkrije da država planira da značajnije otvori pristup već etabliranim ali i novim malim i srednjim preduzećima i naučnoj zajdnici za partnerstva na razvoju novih besposadnih projekata. Time će se znatno liberalizovati dosadašnji prostor državnih projekata koji je bio pod monopolom Vojnotehničkog instituta i najagilnijih privatnih kompanija.

Pomoćnik ministra je više puta naglasio potrebu sopstvenog razvoja naoružanja i vojne opreme. Intervju je urađen dva dana pred početak ruske invazije na Ukrajinu koja preti da poremeti određen broj isporuka već planiranih za Vojsku Srbije.

Miloradović je potvrdio da je saradnja sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima u odbrambenoj industriji na visokom nivou, da se školovanje njihovih inženjera nastavlja u Srbiji a dan kasnije potpisan je i ugovor sa kompanijom EDGE o izvozu proizvoda iz fabrike Krušik.

Domaći multikopter sa dve protivtenkovske nevođene rakete Osa / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

Kako je Miloradović kazao u intervjuu, potvrdivši tako ranije pisanje Tango Sixa, sve taktičke borbene bespilotne letelice Pegaz su isporučene. Dugogodišnji projekat, kao što je već poznato, više ne spada u taktičko-izviđački koncept već je u saradnji sa Kinom dignut na borbeni nivo. Miloradović kaže da je razvoj sa ovom zemljom uspešno završen a da je letelica, kako naglašava, dostigla i nadmašila sve performanse koje su se od nje tražile. Sistem za vođenje je znatno unapređen i opitna gađanja su bila uspešna.

Kako je kazao, letelice se trenutno integrišu u domaću zemaljsku upravljačku stanicu i očekuje se da prvi lot bude u upotrebi u RV i PVO do sredine ove godine. Miloradović je takođe rekao da je plan da se uspostavi serijska proizvodnja ovih letelica u Srbiji i da će to biti realizovano „veoma brzo“. Naglasio je i da će projekat letelice Pegaz imati i šire aspiracije upotrebe van vojne ali da je trenutno prioritet projekata RV i PVO.

Miloradović je, bez želje da konkretnije priča o temi, pomenuo i da Srbija ima „još neke poteze u oblasti sposobnijih bespilotnih letelica“ što se najverovatnije odnosi na razmišljanje o nabavci potentnijih kineskih borbenih letelica CH-95.

Pomoćnik ministra osvrnuo se i na projekat bespilotne letelice Vrabac za koji je kazao da je trenutno u toku serijska proizvodnja i to verzije koja je naprednija i sposobnija od aktuelne koja je već uvedena u naoružanje Vojske Srbije. Objašnjava da je krivac za dugo vreme trajanja projekta odluka da se svaki segment projekta ralizuje domaćim snagama ali i da je time sada ovladano.

Projekat multikoptera, originalni dizajn kompanije Konelek, je kako je rekao pomoćnik ministra, i dalje aktuelan i može se posmatrati kroz tri verzije, sa tri opcije efektora,  zahvaljujući modularnom nosaču. Integrisana je opcija sa četiri protivokplone nevođene rakete Zolja, opcija sa dve protivtenkovske nevođene rakete Osa kao i opcija sa dve prerađene minobacačke mine 120 milimetara sa termobaričkim punjenjem. Tu su i paketi za elektronsko ratovanje i ELINT.

Miloradović je pomenuo da se aktivno radi na unifikaciji interfejsa čovek-mašina kako bi većina bespilotnih letelica u upotrebi Vojske Srbije mogla lakše da bude korišćena bez dugotrajnije obuke.

Dron-kamikaza “Gavran“. Za ovakve efektore biće potrebna i veštačka inteligencija / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Što se zemaljskih borbenih besposadnih kapaciteta tiče, Miloradović je rekao da je platforma Mali Miloš doživela svoju treću iteraciju. Već su, kako kaže, duplirane brzine platforme, brzina punjenja i autonomnost. Kazao je da je u toku razvoj nove verzije nazvane Miloš V2 koja je planirano da bude neznatno veća i znatno sposobnija platforma od postojeće sa očekivanim ulaskom u naoružanje do sredine ove godine. Ključ će biti stabilisana oružna stanica koja će omogućiti gađanje iz pokreta sa mitraljezom 12,7 mm uz integraciju raketnih lansera Osa. Još se razmišlja koje će jedinice Vojske Srbije biti opremljene ovim platformama.

Za srpsku vazduhoplovnu industriju svakako je najznačajnija najava liberalizovanja pristupa poslovima razvoja bespilotnih letelica. Miloradović je naglasio da novi trend manjih letelica u konceptima rojeva nije Srbiji tehnološki potpuno nedostupan ali da je za to potrebno razvijati i primenjivati koncepte veštačke inteligencije koji autonomno mogu kontrolisati i organizovati upotrebu takvih efektora.

Kazao je da će početkom sledeće godine država izdvojiti značajna sredstava da u ove i slične projekte uključi širu naučnu zajdnicu, mala i srednja preduzeća i druge zainteresovane. Tu je naglasio da Ministarstvo odbrane i VTI i dalje zadržavaju svoju vodeću organizacionu i integrativnu ulogu ali da će ovo biti prilika za neke, kako je rekao, već vizionarske kompanije koje imaju dokazanu istoriju u ovoj oblasti, ali i za potpuno nove koje ne moraju biti u potpunosti orijentisane na vojni ili vazduhoplovni inženjering.

Više detalja o svemu pogledajte u video snimku intervjua sa pomoćnikom ministra odbrane:

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Kr

Treba sad požuriti sa Gavranom. Evo pogledajte samo Siriju i sad Ukrajinu vojska beži u gradove Ukrajinci zavlače čak i VBR-ove u naseljena mesta .Za takve situacije su najbolji dronovi kamikaze ,e sad zamislite jedno ili dva vozila sa Gavrnovima koja pošalju svoje rojeve da kruže i čiste mete kao što su vojna vozila,bunkeri oko i u naseljenom mestu i grupe vojnika ….

Odgovori
Ik

Ne razumem potrebu.
Neprijatelj sigurno nece uvlaciti soju opremu u nasa naseljam da sakrije od nase vojske. A mi nemamo zelju da napadamo okolne zemlje i zauzimamo njihove gradove.

Pe

Iskreno sam ostao zatecen, kada sam video da su ruske izvidjacke jedinice onako slabo opremljene i pripremljene,ili su u pitanju greske koje su dovele do unistenja ljudstva i tehnike.
Neki su isli puno brze od ostatka kolone,bez prethodnog osmtranja,dok su neki kasnili zbog nemogucnosti osmatranja po dubini neprijatelja.
I meni je odmah pao Gavran na pamet,pa to je bukvalno idealno sredstvo za otkrivanje VBR polozaja neprijatelja,i ujedno za opipavanje PVO lokacija.Mislim da ce nakon ovog rata,nasoj vojsci gavran biti prioritet svih prioriteta.

Kr

@iks oks
I te kako je Gavran potreban vojsci očigledno da ne pratiš dešavanja u svetu.
Da si pratio situaciju u Karabahu sve bi ti bilo jasno .I na samom frontu ukoliko nema ometanja kamikaze su snajperi koji ne praštaju

Bl

Samo cekaju da neprijatelj proviri iza zavese, pa gadjaju direktno u celo.

Fe

@Krindžer
@Iks Oks
Iks Oks misli da nama ne trebaju dronovi, nego onima koj bi da nas nekažnjeno napadaju.
Treba nama daleko više dronova nego što VTI namerava da proizvede, i ne samo dronovi nego i krstareće rakete sa propisnom dometom i velikom kum bojevim glavama i to na hiljade.
Takođe pored tenkova, artiljerije i PVO nam treba i masa većih dronova kamikaza za napade rojevima na sisteme PVO, i helikopteri i ozbiljna avijacija za udaranje po celoj teritoriji neprijatelja, ko je lud da ograničava ratovanje samo na svoju teritoriju?
I to ne oružje za pokušaje sa par raketa, kao što radi Ukrajina, ne bi li Rusi odgovorili što jače, a znaju da hoće, da se to iskoristi za plašenje sopstvenog stanovništva, ne bi li se malo više konsolidovali redovi oko komičara na vlasti…

Pe

Samohodni glancač plocica je izdomiirao.

Odgovori
Gl

Najvaznija stvar,jel motor za pegaze sami proizvodimo,ili je neki kineski???po licenci??

Odgovori
Dr

Za ocekivati je da smo od 2011. sami dosli do tog nivoa da ih sami pravimo, ali izgleda ipak nismo.

А

@Dragojlo

Колико се сећам, проблем нису били мотори, већ командни линк.

Fe

@ Gladius
Motore proizvodimo i sami, samo ne znam koliki im je vek trajanja – od toga nema ništa bez masovne proizvodnje, nije moguće ispeglati
Problem je bio link, softver za auto pilot uređaj i integracija vodenog naoružanja kako treba.
Dron treba masu operacija da izvodi sam, potpuno automatizovano, ako se radi samo sa daljinskim upravljačem za operatora treba pravi pilot – neko ko ume da upravlja i avionom, što je nepraktično. Savremeni zahtevi su automatsko sletanje i poletanje, da može da se npr fiksira cilj koji treba da se osmatra – da se samo obeleži, pa da onda dron autonomno kruži po optimalnoj putanji da bi cilj bio non-stop vidljiv, da ne mora da se non-stop meta drži “na nišanu”, niti, ne daj bože, da se manuelno upravlja optoelektronikom da bi cilj bio u vidnom polju sve vreme – to, kao i svi parametri leta, režim rada motora i sl mora da se automatski reguliše da bi dronom mogao da upravlja operater koji nije pilot, i da bi mogao da se usredsredi na misiju, a ne da se bavi samim dronom non-stop – npr slom uzgona i gubitak drona je sasvim moguć ako nije pilot za komandama a dron nije dovoljno automatizovan.
Ukratko, da mogu da se unesu koordinate i da se onda operater bavi misijom – izviđanje, pretraga terena, napad, a ne da non stop nešto podršava.
To bez Kineza nismo mogli samo da rešimo dovoljno brzo.
Da ne pominjem link i navigaciju – treba da bude barem minimalno otporan na šum na vezama i ometanje…

Ovo bi mnogo bolje mogao da objasni neki pilot ili operator ozbiljnog drona…

Pe

Da li postoje informacije, da je Rusija zauzela neki aerodrom i tu napravila svoju avio bazu?
Prosto je neverovatno,da nemaju niti jednu jedinu avio bazu,sa svojim avionima i pvo zastitom,odakle baziraju dalje delovanje i napredovanje,uz zatvaranje vazdusnog prostora.

Odgovori
pe

Sa svime se kasni, jer je krug ljudi koji dobijaju velike pare mali i zatvoren. Njihova deca nece ziveti u Srbiji. Sve isto kao u Rusiji. Zato ce puci Rusi, a mi.. svi srbi u lidl da potrosimo milijardu evra na poljski sir i slaninu iz Hrvatske. Sledeci rat cemo da vodimo sa Parkside srafilicama.

Odgovori
Mi

Tek sada sada na videlo izlazi koliko je sve to naoružanje iz JNA koje mi pokušavamo godinama da vratimo u život i na koje smo potrošili brdo para i rada i dalje samo staro gvoždje spremno za otpad. Na sceni je povratak pešadinac a spregnutih sa dronovima i preciznim raketnim naoružanjem. U prevodu bezkontaktno ratovanje. U svemu tome sva oklopna tehnika ,artiljerija, motorizovane brigade,preskupi raketni kompleksi s300,s400,buk…….su samo mete u video igrici za protivnika koji je ovladao novim sistemom ratovanja.

Odgovori
Fe

Nisam siguran, propaganda je čudo – pošto su sve što je moglo da se proda prodali, što je moglo da izanđa pušteno da propadne, a ostalo pokradeno, Ukrajinci se dada bore na Tviteru i YouTube, glavno oružje im je video efiting i fotošop, i njima skloni mediji koji npr uništavanje poluispravnih tenkova u fabričkom krugu proglašavaju za “rusku kolonu.”
Ko je video Ruske i Ukrajinske tenkove sve mu je jasno na prvi pogled – UKR je još i gora nego JNA, JNA je bar imala ispravnie tenkove
Neki dokaz za tvrdnju da je S-400 “samo meta”, i čime su to Ukrajinci ovladali? Takvi eksperti su ih doterali dotle da Kijev brane penzioneri jer je celokupna vojska ostala “na frontu” u Donbasu, i nikako da se odvaži na povlačenje jer je vrebaju avioni i naročito Ka-52.
Dronovi su jako bitni, ne smemo da ih zapostavimo ni slučajno, ali moramo da prelazimo na dronove sa turbofan i turbojet motorima – iz istih razloga iz kojih se više ne koriste elisni avioni… pre će da su ovi sadašnji dronovi sa propelerima mete za PVO.
Pored mase loitering municije trebaju nam cele flote supersoničnih dronova, krstareće i hipersonične rakete, inače ima da prođemo k’o Ukrajina – zbog medijske blokade se ne vidi da je na kraju, sve dok se pojavi snimak kako komičar TV kako zahvaljuje vojsci na hrabrosti, i mudro donosi odluku da će da se prđe na diplomatiju, jer rat više ničemu ne vodi, pa prihvati sve što mu se zahteva, i proglasi za ekstremiste (koji su inače sve skrivili) sve koji su za dalju borbu…

М

За разлику од других у претходним коментарима ( уз дужно поштовање) надам се да ћемо све те производе користити искључиво за извоз. Знам да су мале шансе ал некако ми лакше када тако мислим па да напишем.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs