Prilikom posete Crnog Gori radi otvaranja železničke stanice u Bijelom Polju, ministar Građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić pomenuo je i odnose dve države u zajedničkoj Kontroli letenja Srbije i Crne Gore uz komentar da je vreme da se izmeni Osnivački akt kompanije.
Tango Six je nakon izjave dobio pojašnjenje direktno od Vesića o razlozima najavljenog koraka i formiranja radne grupe koja bi trebalo da se bavi ovom tematikom.
Ministrova izjava dolazi samo nekoliko dana nakon njegovog isticanja da je SMATSA nedavno imala do sada najzauzetijih 24 časa operacija. Zajednički ATC provajder je 29. juna postavio rekord od 3903 opslužena IFR leta.
Nakon izjava o (železničkoj) temi događaja u Bijelom Polju Vesić je pomenuo SMATSA-u. Kazao je da kompanija radi dobro, ali da može da radi mnogo bolje:
– Obojica (ministara) smo prepoznali mogućnost razvoja, jer kao što znate, ona se finansira od preleta koji se dešavaju iznad Srbije i Crne Gore. Hvala Bogu sve je više tih preleta, između ostalog i zbog sadašnje situacije u Evropi i u svetu.
Tako da mi možemo mnogo više da investiramo kroz tu firmu kako u infrastrukturu vazduhoplovnu Srbije i Crne Gore. Dogovorili smo se da napravimo zajedničku komisiju. Od 2012. imamo Osnivački akt SMATSA-e koji je odavno trebao da se promeni. Promenićemo ga i na taj način ćemo zajednički definisati kako možemo više novca da investiramo u vazduhoplovnu infrastrukturu obe zemlje.
Već ćemo sledeće nedelje pokrenuti radnu radnu grupu sastavljenu od predstavnika obe zemlje koja će to raditi. – izjavio je Vesić.
Ministar saobraćaja je u izjavi za Tango Six detaljnije pojasnio potrebu za izmenom Osnivačkog akta:
– S obzirom da je od zaključenja Ugovora o potvrđivanju kontinuiteta pružanja usluga u vazdušnoj plovidbi u prostorima Srbije i Crne Gore (Osnivačkog akta ) proteklo više od 12 godina, određene odredbe su u velikoj meri prevaziđene i predstavljaju ograničenja u radu i funkcionisanju Кontrole letenja Srbije i Crne Gore.
U međuvremenu su menjene odredbe Zakona o privrednim društvima Republike Srbije, Zakona o vazdušnom saobraćaju Republike Srbije, a u Crnoj Gori je donet novi Zakon o privrednim društvima.
Iz navedenih razloga potrebno je preduzeti aktivnosti na unapređenju sada važećeg dokumenta, sa ciljem da dođemo do kvalitetnijeg dokumenta, koji reguliše odnose između dve države u ovoj oblasti i način rada i funkcionisanja Kontrole letenja Srbije i Crne Gore, što ima veliki značaj za obe države potpisnice ugovora, odnosno Osnivačkog akta. – kazao je Vesić za naš portal.
mtw
Па није рекао ништа корисно, а још мање конкретно.
Srbofil
Suštinski, u planu je proširivanje nadležnosti.
Meteo
Šta će biti s MET službom?