„Vitezovi“ Rafala: Intrigantna zajednička istorija Srbije i Hrvatske pred početak upotrebe novih francuskih borbenih aviona

19. jan 2026

Španija finalizovala ugovor za nabavku turskih trenažnih aviona Hurdžet

15. jan 2026

„New York Times“: “Venecuela bila nespremna, nesposobna i neorganizovana za sukob sa SAD“

13. jan 2026

Čiji su Rafali bolji i kako je hrvatski ministar odbrane Anušić indirektno isprozivao marketing službu Dasoa

13. jan 2026

[ANALIZA] Zabaležena upotreba rakete AGM-88 HARM u Venecueli – šta nam to govori o PVO aktivnosti u noći napada?

12. jan 2026

[ANALIZA] Mogućnosti borbene avijacije ratnog vazduhoplovstva Venecuele: Skromni efektivi nedovoljni za bilo kakav ozbiljniji otpor američkoj intervenciji

9. jan 2026

[ANALIZA] Izveštaj Dasoa za 2025. godinu: Minimalno premašen plan isporuka Rafala, spoteri ipak primetili više aviona

8. jan 2026

[ANALIZA] Zbog čega se Venecuela nije bolje branila i ima li sa čim?

7. jan 2026

[ANALIZA] Kako su Amerikanci neometano ušetali helikopterima u Venecuelu kao da je Jugoslavija 1999. godine

6. jan 2026

Zeničko-dobojski kanton Bosne i Hercegovine nabavio laki višenamenski helikopter AS350

30. dec 2025

[POSLEDNJA VEST] Vučić: „Srbija sa velikom stranom silom počinje proizvodnju visoko sofisticiranih dronova u Srbiji“; Da li je reč o Izraelcima?

27. dec 2025

Španija naručila dodatne transportne avione C295 koje će koristiti i za obuku pilota i padobranaca

26. dec 2025

Komandant RV i PVO za “Politiku“: „Leteli smo češki L-39, nabavljene su dve baterije kineskog PVO sistema“

25. dec 2025

[ANALIZA] Hrvatska modernizacija Rafala: Pariranje Srbiji ili očekivani korak kad kupite starije i polovno?

22. dec 2025

Španija od Erbasa naručuje 100 helikoptera, polovina su laki višenamenski H145M

19. dec 2025

Bugarskoj isporučeni poslednji F-16 iz prvog ugovora

17. dec 2025

Vučić na prikazu vojne tehnike u Nišu: “Za nekoliko godina imaćemo na desetine hiljada dronova-kamikaza“, Srbija najverovatnije raspolaže sa planirajućim vođenim avio-bombama

15. dec 2025

Srpsko-hrvatski rat rečima izdignut na viši nivo: Nakon prozivke čiji je Rafal bolji, Vučić između redova najavio nabavku još jedne eskadrile?

13. dec 2025

Hrvatska sa Francuskom potpisala Pismo o namerama za modernizaciju svojih polovnih Rafala na standard F4

9. dec 2025

Srpski mlazni motori u Dubaiju: Priča o partnerstvu kompanije „MUST Solutions“ i češkog CSG

8. dec 2025
Potpisani ugovori za logističku podršku aviona L-39 Skyfox: Program “Aero Skycare“ nudi se sadašnjim i budućim korisnicima
Novi program ''Aero Skycare'' pružiće mogućnost predviđanja troškova kao i podršku tokom čitavog životnog veka letelica / Foto: Aero Vodohodi

Potpisani ugovori za logističku podršku aviona L-39 Skyfox: Program “Aero Skycare“ nudi se sadašnjim i budućim korisnicima

Češka kompanija Aero Vodohodi objavila je početkom ovog meseca da je sa kompanijom LOM Praha, kao i mađarskim oružanim snagama potpisala ugovore za „sveobuhvatnu podršku“ novom taktičkom trenažnom avionu L-39 Skyfox.

Kako se navodi u saopštenju, ugovori potvrđuju ambiciju Aera da postavi „novi standard operativne raspoloživosti i spremnosti flote“.

Oba ugovora uključuju pokretanje novog programa „Aero Skycare“, koji klijentima češke kompanije pruža, kako navode, „predvidljivost troškova i sveobuhvatnu podršku floti tokom čitavog životnog veka“.

LOM Praha će uskoro u floti imati četiri L-39 Skyfox za koje će podrška biti obezbeđena u naredne četiri godine / Foto: Aero Vodohodi

– Potpisivanjem ovih ugovora, Aero se pridružio redovima vodećih svetskih proizvođača sposobnih da garantuju visoku operativnu raspoloživost svojih aviona tokom celog njihovog životnog ciklusa. – rekao je Filip Kulštrunk, izvršni potpredsednik i glavni komercijalni direktor Aera.

Kulštrunk je naglasio da „Skycare“ program donosi pre svega predvidljive operativne troškove na osnovu planiranih sati leta i sveobuhvatnu podršku flotama aviona L-39 Skyfox od strane Aerovih stručnjaka.

– Ovo im omogućava da se u potpunosti fokusiraju na svoje osnovne zadatke, pripremu i obuku pilota za avione četvrte i pete generacije. – kazao je on.

Prvi ugovor, potpisan sa češkom državnom kompanijom LOM Praha, obezbediće sveobuhvatnu podršku za četiri aviona L-39 Skyfox koje koristi Centar za obuku u Pardubicama. Četvorogodišnji ugovor, koji važi do kraja 2028. godine, garantuje integrisanu logističku podršku, isporuku rezervnih delova i mogućnost da LOM Praha naruči dodatne usluge i nadogradnje vezane kako za avion, tako i za ceo sistem obuke.

Aero će Mađarskoj garantovati operativnu raspoloživost aviona L-39 Skyfox “veću od 80 procenata“ / Foto: Honvedelem

Drugi ugovor, zaključen sa mađarskim oružanim snagama, pokriva flotu od dvanaest aviona L-39 Skyfox u periodu od pet godina.

Aero Vodohodi u sklopu ovog ugovora garantuje operativnu raspoloživost veću od 80 procenata i pružiće integrisanu logističku podršku, inženjerske usluge, obuku i korisničku podršku. Kako na daljinu, tako i direktno na lokaciji kupca, navodi se u saopštenju češkog proizvođača.

Iz Aera naglašavaju da se program „Skycare“ zasniva na tri ključna stuba: prvi je kompletna logistička podrška, koja obuhvata sva planirana i neplanirana održavanja aviona L-39 Skyfox i avionskih sistema, potom inženjerski i tehnički konsalting, koji stručnjaci Aera pružaju direktno na lokaciji kupca i iz sedišta kompanije, i na kraju digitalna podrška, koja obuhvata praćenje operativnih podataka i fleksibilna rešenja za zahteve korisnika.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mo

Samo da našim ne padne na pamet da uzimaju ove kante.

Odgovori
Mi

Meni izgleda da će uzeti turboprop i mlazni avion,nadam se L15.

Р

Због чега мислиш да је чешки Албатрос канта? Супер галеб г-4 можда у одређеним сегментима има боље перформансе, али полако одлази у историју, док је Албатрос и даље траје. Не би била грешка да урадимо исто као и Мађари, јер нам треба савремен трејнер за даљу обуку наших пилота, ако ћемо да квалитетно летимо Рафале.

Va

Čitam i sećam se članaka našeg aero magazina pre 25 godina što sam kupovao i članaka nekada G-4 našega pandana L-39 i potencijala i gde bi mogao da dogura da se nismo tako raspali kao država ,jer vidim da ovu još čupaju resurse od L-39 i potencijale ……..

Odgovori
Mi

Super Tucano i FA-50 je top kombinacija. Preferiram FA-50 jer sa njim lagano menjamo i Orao i G4, dok Tucano može biti odlična platforma posle Laste za ozbiljniju obuku. Ako ne može FA-50, onda najbolje M-346. Sve ostalo je mnogo slabija varijanta. Inače za ove što ne znaju i potenciraju nabavku ruske tehnike, JAK-130 i M-346 su maltene isti avioni sa tim što Leonardo ima daleko bolju elektroniku. Inače Jakovljev i Aermachi su zajednički radili razvoj JAK-130.

Odgovori
Dr

Mnogi od komentatora ovde ne shvataju da koreanski F-50 nije opcija zbog mlaznog motora koji je identičan sa F-16.
Prosto je činjenica da Washington neće dozvoliti prodaju svog pogona Srbiji, kako to ne shvatate!

ig

Da.M-346 i yak 130 su slični avioni.M-346 fa blok20 iama i Aesa radar.Griffo 346 radar,domet oko 110km što je odlično za tu vrstu letilica,negde je aistrija izgleda rekla da možda bude i jači radar Griffo e ,oko 160km što bi bilo super.Sposoban za zadatke v-v i v-z,laki višenamenski borbeni avion.Super Tucano i on super,još postoji mogućnost da nosi ruske rakete r73,r77,koje već imamo…Francuzi to ne daju,Italijani daju,ali eskadrila tih m346fa blok 20 je oko milijardu evra po austrijancima..

Bo

@Dragan: Slažem se sa Vašom konstatacijom. Mnogi komentatori ne razumeju da bi se izabrao vojni avion tipa Rafal/Su-35/Gripen/F-16/F-35/ ili školski avion tipa L39/F50/M346/S.Tukano itd. da je to isključivo i samo strana politička odluka (ne naše Vlade) a ne odluka koju može doneti nezavisno i za potrebe RV Srbije.

RV Argentine nije moglo 35-40 godina da dobije dozvolu sa Zapada za savremene avione zbog britanskog embarga (rat za Foklande1982), a tek ove godine dobiće aparate proizvedene 80-ih godina prošlog veka (F-16A/B, od RV Danske).

Neki komentatori i dalje ne razumeju da bi se neko ratno sredstvo prodalo nekoj zemlji potrebna je politička dozvola zemlje čiji su delovi ugrađeni u to isto sredstvo. Nije problem haubica, PVO sistemi, tenkovi, ali školski i borbeni avioni su previše diversifikovani, samim time ne mogu se prodati svima koji žele.

Zato smo i izabrali Rafal jer je skoro čisto francuski proizvod, pa se samo Francuska pitala za tu prodaju. Avione tipa F- 16/Gripen/Eurofighter teško da bi dobili jer nismo sa „prave“ strane (čitaj NATO, mada ni to nije garant da bi ih dobili, primer Hrvatska) i ne bi dobili sigurno dozvole od svih zemalja učesnica u proizvodnji (kosovski presedan).

Na sve navedeno gore, nameće se konstatacija da će izbor biti sužen na 2 modela: Super Tukano ili Skyfox. Oba aparata su dobra i imaju svoje prednosti i mane, ali naginjem na češku stranu jer je njihov avion jako sličan našem G-4 i bio bi prirodan i dobar izbor za naše buduće pilote. Ali kao što rekoh, to je politika i politika će doneti odluku kao i za Rafale uostalom….

Odgovori
Ma

Hrvatska da je bila spremna potrošiti ozbiljan novac 3-5 miljardi eura mogla je dobiti i F35 a fijasko sa Izraelskim F16 je posve druga prića no isto vezana uz novce.

Pi

The discussion is about the airframe, engines, weapons, but surprisingly, there is no discussion at all about simulators and „Virtual training center“ for the respective aircraft. Both options save a lot of flight hours and costs in the aircraft. The L-39 Skyfox is equipped with basic simulators with a monitor, the „Full Mission Simulator (FMS)“ from LOM Prague and the „Virtual Training Center (VTS)“ (LOM + Aero + Israel IAI). VTS for Skyfox allows you to simulate various tactical situations and repeat them accurately with different students. It supports „virtual radar“, „virtual enemies“. It is connected online to the ground training center, scenarios are considered when one of the students is in the aircraft and the other in the FMS. The M346 Master is also equipped with an FMS and also has a VTS optimized in cooperation with Israel (for the M346 Lavi). Unfortunately, I don’t know anything about simulators for Pilatus, Tucano, F50, …

There is also no discussion about the organization of pilot training in different countries and aircraft.

Both topics are extensively discussed for Skyfox in articles on czechairforce{point}cz and you can
read how the topic is being addressed/planned to be addressed in LOM Prague, Vietnam and Hungary.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor