BEG airport status
Vučić: Koncesija za Nikolu Teslu i dalje u igri, Lađevci i Niš gubitaši Još jedno obećanje za "aerodrom-gubitaš"

Vučić: Koncesija za Nikolu Teslu i dalje u igri, Lađevci i Niš gubitaši

Posle najave ministarke građevine, saobraćaja i infrastrukture, Zorane Mihajlović, da će sa aerodroma Lađevci kod Kraljeva u toku ove godine početi da se obavljaju i civilni letovi, stiže još jedna najava –  „završetak ovog aerodroma u najbržem mogućem roku„, izjavio je juče premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Na pitanje kada se može očekivati završetak radova na ovom aerodromu, primijer nije dao precizan odgovor.

– Nemojte me držati za reč, tu informaciju ću dati javnosti u roku od nekoliko dana. Ali u najkraćem mogućem roku ćemo to da završimo – rekao je Vučić.

On je dodao i da Lađevci predstavljaju strateški interes uprkos prognozama da će aerodrom biti neprofitabilan.

– Lađevci su naš strateški interes za pet okruga – za Raški okrug ceo, za Rasavski okrug, za Šumadijski okrug, Moravički okrug, Zlatiborski okrug ceo. To ćemo brzo da uradimo iako nam neće biti lako. I kad budemo radili koncesiju ili PPP (javno privatno partnerstvo) za aerodrom Beograd, gledaćemo da to uradimo i za aerodrom Niš i za aerodrom Kraljevo jer to će, uglavnom, biti, nadamo se, ne veliki gubitaši ali svakako gubitaši u odnosu na veoma profitabilni beogradski aerodrom – istakao je Vučić.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

ma

ogorčeni, sada u Beogradu od loukostera leti Wizz, Easyjet, Vueling, Germanwings se vraća za dve nedelje a Niki je upravo poleteo pre pola sata.

Odgovori
Co

Kakav Niki? Oni godinama ne lete za Beograd… Wizz odustao od mnogih linija, Easy je ukinuo i Rim i Milano, ostala samo Ženeva… Vueling sezonski, Germanwings sezonski…

Odgovori
Pe

Ogorčeni, vidim da sa vazduhoplovnog bi radije da sklizneš u neke druge priče.. Da, početak je Wizza u Nišu ali im ide odlično. Jesu smanjili jedan avion u bazi ali svaki dan je ovde avion iz druge baze. Da nije tako, ne bi prosle godine prevezli samo 10% manje putnika u odnosu na predhodnu godinu sa dva aviona u bazi. Niki je otišao još u vreme rahmetli Jata..

Odgovori
dj

A šta bi sa aerodromom Ponikve?
Ko plaća njegovo održavanje?

A sad Lađevci od značaja za Zlatiborski okrug??

Odgovori
Mi

Milose odakle ti podatak da jejdno tehnicko sletanje na AD naplacivano 300 hiljada dolara !!!!!

Odgovori
Sa

Postovani, kako u Crnoj Gori funkcionisu 2 aerodroma na 50 km ns 600.000 stanovnika i neka bude jos 600.000 turista? A nema ih toliko. Nista vise

Odgovori
Sa

Dopuna ili P. S. svejedno je. Da Vam je neko pre par godina pricao da ce se iz Tuzle leteti na 9 destinacija? Da li bi mu verovali? Otvoriti i Nis i Moravu i Ponikve pa da pricamo za godinu dve…..pozdrav svima :)

Pe

Savo, Tivatski aerodrom je imao 910.000 a Podgorički preko 700.000 putnika prošle godine i vi njih poredite sa Kraljevom i Nišom?! … a more nemaju ;)

Odgovori
Sa

Pedja kazu da je 20 ili 30 % putnika Pristinskog aerodroma iz Srbije. Otvoritii aerodrome, osposobiti ih i opremiti navigaciono i infrastrukturno. Milioni ljudi zive u Srbiji. To zaboravljamo. Dijaspora. More igra ulogu sigurno ali nije jedina stvar. Zimski red letenja u Podgorici ipak postoji. I da vidimo posle godinu dve.Nemoguce je da smo mi nivo Kosova jedan aerodrom i to je to :)

Pe

Savo, ne znam odakle ti ti podaci ali ti moram reci da sigirno nisu ispravni. Kroz pristinski aerodrom prodje nesto preko 1.600.000. Na Kosovu zivi 1.900.000. Na jugu Srbije zivi zvanicno oko 20.000 a prema albanskim izvorima 50.000.. Kada sve ovo uzmes u obzir NEMA SANSE da je 20, 30% putnika pristinskog aerodroma iz Srbije cak i da Sandzak uzmes u obzir.

og

Te druge vode nažalost imaju mnogo uticaja na sve druge aspekte naših života. Uostalom, komentarišemo vest koja ima izrazito političku konotaciju, imajući u vidu izvor te vesti.

Evo kako razmišljam (ne uzimam u opbzir sve aspekte, ali one koje smatram najbitnijim):
– BG – tu nikad neće biti problema, dok god je BG neko čvorište. Doduše, letovi za običnu raju u vidu low cost zavise i zavisiće od mnogo toga, a ponajviše od toga da li će se ukinuti prikriveni monopol i povlašćena pozicija AS.
– NI – dobro je što je ovaj aerodrom infrastrukturno dobro povezan, ali može značajno bolje. Blizu je auto-put i železnica. S tim što mislim da će promet zavisiti u mnogome i od razvijenosti tog područja, a znamo kako je na jugu.
KV – iako sam iz tog kraja, bojim se da tu perspektive nema mnogo. Infrastrukturno, taj aerodrom nije dobro povezan. Nemaš auto-put, nemaš dovoljno železničkih linija… Zapravo i nemaš u neposrednoj blizini železnički transport. Pruga jeste kod Samaila, ali je odvojena od aerodroma Z. Moravom. Ono u čemu je taj deo Srbije bolji od juga Srbije je kolika-tolika razvijenost. Doduše i tu su kretanja ka tome da se izjednače sa jugom.

Sve u svemu, dok ne krene generalno na bolje u ovoj zemlji, bojim se da će se NI i KV svesti na neuspele eksperimente i rasipanje novca poreskih obveznika. Dok god se svi selimo iz tih područja za BG, i dok god BG jede Srbiju, neće biti perspektive ni za šta, a kamo li za organizovani putnički avio saobraćaj.

Inače mi je drago da Wizzu ide dobro iz Niša. Samo da tako ostane…

Odgovori
Sa

Pedja da ne budem glupi lokal patriota i da ne smaram….veruj mi da ima mesta za vise od jednog aerodroma u Srbiji. I mesta i posla. Pozdrav sve najbolje:)

Odgovori
Sa

Naravno da racunam Sandzak. masovno putuju preko Pristine koja im je na 100 km, cak i Skoplje koriste. Beograd je mnogo daleko za njih. 5 sati autom.

Pe

Savo, ja bih najvise na svetu voleo da imamo vise aktivnih aerodroma. Nis lagano krece. Nadam se uskoro i Kraljevo. Svako dobro, pozdrav.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Sunny Boy na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Vidim puno podsmevanja, sto nije dobro. Ljudi cesto previdjaju neke naizgled nebitne stvari. Radio sam u nekim prizvodnim firmama i naucio da sam proizvod nije nesto sto je najkomplikovanije samo po sebi. komplikovanije je sve ono oko samog proizvoda, od logistike, preko kontrole kvaliteta do samog pracenja celog procesa. Nijedna fabrika ne krece sa punim…

23. Jun 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Odličan dogovor za Srbiju, bravo! Raffale ima više naručenih i prodatih aviona nego što Francuska može da proizvede, i ovo je prvi put da Srbija dobije posao u okviru širenja proizvodnje vrhunskog vojnog projekta. Korist je i finansijska i u razvoju naše avio industrije koja - ni u najbolje vreme SFRJ- nikad nije radila u…

23. Jun 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Vladimir Rusi nikad nisu proizveli avion 5 generacije. Tvrdili su za ekperimentalni avion Su-57 kao je "pete generacije" ali to su gluposti jer nema stealth niti ostale karakteristike aviona 5 generacije niti je aktivan bilo gde osim na mitinzima. A Rusija jeste u najvećem ratu u svojoj istoriji i pomogao bi im avion 5 generacije...kad…

23. Jun 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@BSD Snabdevanje države koja je napadnuta oružjem radi odbrane je dozvoljeno svim zakonima UN kao i medjunarodnog prava, i nije učesće u ratu. Ruska armija ne sme rizikovati sukob sa NATO, verovatno znaju nešto što ti ne znaš. Uostalom, toliko im loše ide protiv jedne Ukrajine - eno blokiran Krim- da im zaista ne treba…

23. Jun 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Nenad N @Milos77 Slazem se; nismo mi prešli sa izrade Space Shuttle na kutiju, već na ničega na deo jednog od najsavremenijih aviona današnjice. Veliki uspeh za Srbiju, ukoliko naše fabrike pokažu kvalitetan rad, svakako ćr dobiti i nove projekte.

23. Jun 2026.Pogledaj