BEG airport status
IATA prognoza za 2016: Drugi put u istoriji vazdušnog saobraćaja prihodi će nadmašiti troškove 2016. godina donosi oko 4 milijardi evra veću zaradu vazdušnom saobraćaju u odnosu na 2015. / Foto: IATA

IATA prognoza za 2016: Drugi put u istoriji vazdušnog saobraćaja prihodi će nadmašiti troškove

Profit avio-saobraćaja u 2016. godini biće blizu 39,4 milijardi dolara. Svaka kompanija će u proseku zaraditi 10,42 dolara po putniku. Drugu godinu zaredom, a ujedno i drugi put u istoriji vazdušnog saobraćaja, prihodi će nadmašiti troškove. Ovo je samo deo iznetih procena za 2016. na godišnjem, 72. po redu, IATA samitu.

Kako je to slikovito objašnjeno, vazdušni saobraćaj će početi da ostvaruje profit kao što se to očekuje u bilo kom drugom biznisu. Ukupna zarada procenjuje se na 709 milijardi dolara. Profit će, međutim, iznositi blizu 40 milijardi dolara.

Tokom 2015. godine on je iznosio 35,3 milijardi dolara. Za ovu godinu je procenjeno da će svaki od regiona doprineti sa oko 4,1 miliona dolara, međutim, to neće smanjiti razlike među kontinentima. Tako će 22,9 milijardi dolara, što je skoro polovina profita, doći iz Severne Amerike, dok će Afrika poslovati sa gubitkom od 0,5 milijardi dolara.

maxresdefault
„Veća zarada rezultat niže cene nafte“/ Screenshot

– Na ove rezultate utiče niža cena goriva, mada je ona ublažena zbog hedžinga i promene kursa – objašnjava Toni Tajler, generalni direktor IATA-e.

Cena nafte na tržištu iznosiće 45 dolara po barelu, što je primetno niže u odnosu na 53,9 dolara po barelu koliko je iznosila tokom 2015. godine. Zbog toga se očekuje da troškovi nabavke goriva čine svega 19,7% ukupnih troškova, što je daleko niže u odnosu na period 2012-2013. kada su iznosili 33,1%.

Prema IATA prognozama, puna efikasnost ovake statistike ogledaće se u upotrebi novih aviona koji troše manje goriva. Očekuje se isporuka 1.900 novih letelica avio-kompanijama širom sveta.

U ovoj godini očekuje se i rast putnika od 6,2 %, što je manje u odnosu na rast od 7,4 % zabeležen 2015. godine. „Load factor“ biće 80 % što predstavlja blagi pad u odnosu na 2015. godinu kada je iznosio 80,4%. Očekuje se da prihod od putnika iznosi 511 milijardi dolara što, takođe, predstavlja blagi pad u odnosu na 2015. godinu kada je on iznosio 518 milijardi dolara.

Potražnja za kargo saobraćajem biće za 2,1% veća. Na to će uticati i sve veća nabavka širokotrupnih aviona, koji sa sobom mogu da ponesu i veći teret. Paradoksalno, očekivani prihod od kargo saobraćaja je 49,6 milijardi dolara što je manje u dnosu na 52,8 milijardi u 2015.

Vazdušni saobraćaj će u ovoj godini garantovati oko 2,61 milion radnih mesta. Za potrebe plata biće potrošeno 153 milijardi dolara, što je više u odnosu na 2015. kada je potrošeno 144 milijardi.

Zarada po regionima – Evropa treća

Severna Amerika će očekivano biti lider svih zarada i ušteda u vazdušnom saobraćaju. Očekivani neto profit ove regije iznosi 22.9 milijardi dolara, što je više u odnosu na 2015. kada je iznosio 21.5 milijardi. Kapacitet putnika biće za 4,3% veći.

Na drugom mestu naći će se azijsko-pacifička regija sa 7.8 milijardi dolara profita. Protekle godine on je iznosio 7,2 milijarde. Ova regija će, međutim, nastaviti trend visokog udela u tržištu kargo saobraćaja koji trenutno iznosi 40%.

Evropski vazdušni saobraćaj zaradiće skoro tri puta manje od Amerike – 7,5 milijardi dolara. Ipak, ovo predstavlja rast u odnosu na proteklu godinu i zarađenih 7,4 milijardi dolara. IATA pominje da su teroeristički napadi imali veliki uticaj na evropski turizam, pa time i na avio-saobraćaj. Najveće vazduhoplovne grupacije uspevaju da ostvare svoju dobit na „long-haul“ tržištu, dok srednje i male avio-kompanije nastavljaju da slabe na svojim tržištima. Još jedan od problema, primećuje IATA, jeste jaz između očekivanja radnika i menadžmenta kompanija.

Bliski istok naći će se na četvrtom mestu sa procenjenih 1,6 milijardi dolara profita, 0,2 više nego 2015. godine, dok će Latinska Amerika, predviđa IATA, ostvariti profit od 100 miliona dolara u ovoj godini, nakon 1,5 milijardi gubitka u 2015. Ovu regiju pogađa velika ekonomska i politička kriza u Venecueli i Brazilu što najviše i utiče na finansijske rezultate vazdušnog saobraćaja.

Afrika kao poslednji region po ekonomskoj dobiti u vazdušnom saobraćaju ove godine bi trebalo da zabeleži 500 miliona dolara gubitka – 200 miliona manje nego 2015.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

28. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

^^ Pa najverovatnije ono sto je i najlogičnije. 1. Eliminacija cevčuge za srkanje goriva u vazduhu. Ako Gripen ima mesta naći će i za Rafala. Kreativni subto inžinjeri pa mogu nešto malo bolje da urade. 2. Comformal Fuel tanks.. uz eliminaciju starih cilindričnih spoljnih rezervoara za gorivo. Ili, kao F-22 i Izraelski F-35 dobice STEALTH…

28. Nov 2024.Pogledaj

Vaste na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksandar Zato se verovatno Alžir odlučio za Rusko oružije ? oko 5 miliona Alžiraca ima u Francusku plus Alžirci ne mirišu Francuze,toliko o južnoj pokrajini !

28. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Yoda na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@ Petrovic Dusan "Neistina je da Rusi imaku bilo lalvu prednost.“, sto se i videlo na snimku pada „Lesnikovace “ (oreshek) gde se bojeva glava raspala na vise neravnomernih komada koji padaju raznom brzinom, dok bi trebalo da su jednake i u istim intervalima (objasnjenje fizicara Marka Solomina, ne moje)." Propaganda, radi se o podmuniciji,…

27. Nov 2024.Pogledaj