BEG airport status
Članice ODKB-a dobijaju popust: Belorusija potpisala ugovor za kupovinu Su-30 Prvi korisnik ruske verzije Su-30SM je bio Kazahstan koji bi do 2020. godine mogao da naruči 24 do 36 aviona.

Članice ODKB-a dobijaju popust: Belorusija potpisala ugovor za kupovinu Su-30

Najbolje prodavani ruski vojni avion u proteklih 20 godina, višenamenski borbeni Su-30, dobiće uskoro još jednog korisnika. Ovoga puta kupac je Belorusija, trenutno najbliži vojni saveznik Rusije. Direktor ruskog Federalnog servisa za vojno-tehničku saradnju Dmitri Šugajev saopštio je u utorak 20. juna da su dve strane usaglasile sporazum o prodaji aviona.

Šugajev je pri tom rekao da je ugovor potpisan, da će isporuke teći u nekoliko etapa i da je dogovoren fiksni rok do kada bi svi avioni stigli u Belorusiju. Ipak nije saopštena vrednost ugovora, broj kupljenih aviona i kada će oni biti isporučeni. Broj aviona je međutim kasnije istog dana saopštio načelnik informativne uprave Ministarstva odbane Belorusije Vladimir Makarov koji je rekao da je reč o 12 primeraka. Potom je sutradan ministar odbrane Andrej Ravko izjavio da će avioni biti isporučivani u naredne tri godine a to će zavisiti od uplata beloruske strane.

Nagoveštaji da bi Su-30 još tokom ove godine bio naručen stigli su u februaru kada je beloruski general-major Igor Lotenkov izjavio da se o tome pregovara. Prethodno je oktobra 2015. komandant beloruskih vazduhoplovnih snaga general-major Oleg Dvigaljev rekao da se razmišlja o kupovini Su-30SM ali da bi to moglo da se dogodi nakon 2020. godine.

Belorusija će tako postati 12-ti korisnik aviona Su-30 a 6-ti korisnik verzije koja se proizvodi u Irkutsku. Su-30SM je varijanta za ruske vazduhoplovne snage a nastao je na bazi izvoznih Su-30MKI, MKA i MKM.

Do sada su avione i fabrike IAZ nabavili Alžir (naručeno ukupno 58 Su-30MKA, ostalo da se isporuči 6), Indija (ukupno planirano 272 Su-30MKI, do sada isporučeno oko 222), Malezija (isporučeno 18 Su-30MKM), Kazahstan (nepoznat broj naručenih, do sada isporučeno 6 Su-30SM, moguće potrebe 24 do 36 aviona).

Rusiji će do kraja sledeće godine biti isporučeno svih 116 ugovorenih Su-30SM od kojih 88 ide za Vazdušno-kosmičke snage a 28 za Mornaričku avijaciju.

Pošto je Belorusija članica ODKB-a svoje Suhoje će plaćati po cenama po kojim kupuje i ruska vojska a koje su i višestruko niže od tržišnih. Tako je na primer još jedan član ODKB-a, Kazahstan svoje Su-30SM plaćao oko 20 do 25 miliona dolara. Poređenja radi izvozne varijante Su-30 prodavane su za 40 do 60 miliona dolara a visina cene je zavisila od paketa logistike, obuke i naoružanja kao i od toga ko je bio kupac.

Osim toga da bi Su-30 bio naručen tokom 2017. istovremeno su objavljivane i informacije da bi Belorusija svoje prve primerke mogla dobiti takođe ove godine. Proizvodni kapaciteti fabrike IAZ iz Irkutska koji na godišnjem nivou mogu dostići i preko 30 aviona Su-30 mogli bi biti dovoljni da se krajem godine prvi avioni isporuče i Belorusiji s obzirom da se za sada zna da u 2017. godini IAZ treba da proizvede 17 Su-30SM za rusku vojsku i 6 Su-30MKA za Alžir.

Iako ekonomska situacija u Belorusiji nije baš najsjajnija, ova država nastoji da obnovi tehniku svojih vazduhoplovnih snaga. Iz Rusije je u proteklih par godina nabavljeno 8 školsko-borbenih aviona Jak-130 i 12 srednjih višenamenskih transportnih helikoptera Mi-8MTV-5. Nagoveštena je kupovina još 4 Јак-130 kako bi se kompletirala eskadrila a pokazana je zainteresovanost za novi ruski školski avion Jak-152.

Što se tiče borbene avijacije dolaskom Su-30SM biće omogućena zamena lovačkih aviona MiG-29 kojih trenutno u inventaru ima oko 37 ali je operativnost negde oko 50 procenata. Nije sasvim jasno zašto se Belorusija odlučila za Su-30SM ako se zna da je 2013. iz naoružanja povukla 21 lovac Su-27P i Su-27UBM1 zbog visokih troškova korišćenja. Su-30 jeste znatno moćniji borbeni avion od MiG-a 29 ali pitanje da li će samo 12 Suhoja biti dovoljno za potrebe zaštite vazdušnog prostora kao i za druge zadatke.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ni

Jedini Ruski avion koji cenim i ujedno jedini koji se može svrstati u višenamenske.
Mislim da je Su-30 bolji izbor od F-15 Strajk Igl kakve nabavljaju Katar,Saudijska Arabija i Republika Koreja.

Odgovori
Pe

@Nikola,a Vama nista ne znaci cinjenica da je F-15 avion sa najvise borbenih pobeda nas svim mogucim avionima svih zemalja(posebno Sovjetskim/Ruskim) i nikada nije srusen, dok Su-30 za sad nema ni jednu jedinu pobedu u vazduhu?
Kako je to Su30 tacno bolji?U cemu?Jos od F-15 Silent eagle koji je vrhunac razvoja najboljeg lovackog aviona do F-22…
Su 30 je po karakteristikama odlican avion,ali je neproveren u ratu (osim bombardovanja terorista) i,bio bi prvi u istoriji Suhoj da moze da se meri sa F-klasa avionima po kvalitetu

dr

za Petrovic Dusan-a….a gdje se to F-15 sudario sa ravnopravnim suparnikom? samo mi to kazi, nista vise. Americka strategija je udar na malog i nemocnog, za kog i dijete malo zna da ce biti porazen. Sto ta ekipa, kada raspolaze tako nadmocnim naoruzanjem ne napadnu Iran, Kinu recimo..pa cak i oko SJ. Koreje nisu sigurni u svoju „superiornost“. Pusti prika te price, marketing je cudo…i na kraju, ne kazem da je F-15 los avion, naprotiv…ali te gluposti o njegovim pobjedama i nijednom porazu mogu pusiti samo yt-ratnici i niko vise

Jo

Nisam siguran da li su Beloruski su 27 koji su povuceni bili samo lovci ili su imali visenamensku ulogu,kako god.nabavkom su30sm napravili su dobar izbor,reko bih oko ovog aviona nema nepoznanica,dovoljno je u upotrebi da bi se videle njegove lose strane da ih ima,ali izgleda da ih nema,posto je hvaljen od svih svojih korisnika.Laicki gledano ovo je moj omiljeni avion,kao laik ne mogu da tvrdim,ali mi se cini da nema boljeg odnosa cene i kvaliteta nekog aviona na trzistu,kada pogledamo koliko kostaju najbolji zapadni avioni prosto je neverovatno koliko je su30 pristupacan i jeftin,ako su neki zapadni mozda i bolji,nisu ni briblizno toliko koliko su skuplji.Dobar izbor Belorusa,pretpostavljam da ce za koju god.uzeti i mig 35 umesto 29-tki,pa da u manjem broju primeraka ali daleko sposobniji su30 i mig35 zamene starije kolege.Sto se tice njihovih 29-tki nasi rekose u maju ce se sastati da se dogovore,za sada nista izgleda

Odgovori
Ž

Јесте двоседи Су-27УБМ1 су били вишенаменски, попут Су-30СМ.

Ob

@joca Ministar odbrane je bio nekoliko puta u poseti belorusiji proslih mesec dana. Tako da videcemo sta ce biti, ostaje nam da se nadamo

Ma

A jel zna neko tačnu razliku između Su 27BM1 i Su-30CM i počemu je SU-30 isplatljiviji i dal su ta dva aviona preveliki za naše prosotre što se ranije pričalo?

Ž

Су-30СМ је далеко савременији од УБМ1, има потпуно нов радар и електронску опрему, шири спектар наоружања, јаче моторе, мањи радарски одраз, векторисани потисак, канарде.

Ни Су-27 ни Су-30 нису превелики за нашу територију али јесу скупљи за коришћење од МиГ-а 29.

Ma

Hvala

Ma

Ovo bi mogla biti šansa da se uzme još koja 29-ka,od Belorusa,da bi smo makar pilote RV počeli polako da stvaramo,a stvarno je interesantna rokada Belorusa,a kasnije za petnestak godina sve zavisi od situacije da predjemo na mig-35.Ovo je samo moje skromno mišljenje,ali nažalost daleko od realnosti.

Odgovori
Ni

@Marko
Koja je svha opremati RV većim brojem neperspektivnih letelica dok svi ostali rodovi vojske propadaju? Jel znate vi koliko loše je opremljena kopnena vojska?
U toj meri da većina paravojnih formacija na bliskom istoku poseduju bolju opremu i naoružanje u poređenju sa ovom našom.

iv

Kako vreme prolazi ja sam sve veci protivnik MIG-29, ko je mogao izbacio ih je iz naoruzanja! A Su-30 je definitivno po meni najbolji ruski avion u klasi F-15 i koji je verovatno bolji od svih evropskih aviona koji su vise generacije!

Do

:) Jos koja…

Bu

Zna li neko sta je Beloruskim Migovima koje treba da dobijemo kao donaciju, cini mi se da je rec o osam komada ? Prvo su pricali o tome a sad se ucutali….

Odgovori
Ž

Причало се о томе да преговори почињу у мају….

De

Sjajan avion ali još mora da se dokazuje, nedostaje mu borbeno iskustvo koje američki avioni stiču decenijama u raznim sukobima, svakako uporediv sa F-15E i njegovim derivatima.

Odgovori
St

Ispostavlja se da su izjave koje su curile okolo istinite. Bilo je cak i spekulacija da se Jermenija kao clan ODKB raspitivala za Su-30 ,jer u perspektivi zeli da postane samostalna u cuvnju svog neba.
Belorusiji je potrebna barem ta jedna eskadrila visenamenskih aviona kao sto je Su-30SM. Pogotovo posto VKS Rusije nece otvarati bazu, pretpostavljam da ce se dugorocno ici na popunu jednog puka, ili ce se pak posle nastaviti sa nabavkom MiG-35. Naravno tek kada se bude uslo u masovniju proizvodnju ovog aviona i kada postane priatupacniji. Takodje jedan deo beloruskih MiG-ova je modernizovan i imaju produzen resurs do 2028-2030, tako da pre toga nece imati potrebu za lakim lovcem.
Alo vreme ce pokazati sta ce stvarno biti…

Odgovori
Ž

Јерменија је сиромашна држава и тешко да себи може да приушти ескадрилу Су-30.

Што се тиче Белорусије она је због високих трошкова повукла Су-27 стога је тешко замислити да ће једном имати пук Су-30.

НИсам сигуран да ће МиГ-29 остати у наоружању РВ Белорусије након што ескадрила Су-30СМ постигне пуну оперативну способност.

Lj

Polovinom novembra 2016 je potpisan sporazum izmedju Jermenije i Rusije o zajednickim oruzanim snagama, tako da nemaju ni potrebe da oni nesto nabavljaju. Rusi stite i zemlju i nebo :)

St

Da slazem se u potpunosti, hvala na objasnjenju.

Ma

Nikola.Ja sam govorio o najsloženijem rodu vojske u jednoj siromašnoj zemlji kao što je naša,a to je svakako RV I PVO,ono što sam napisao o RV i da bi nam svakako dobrodošli još tih osam 29-ki od Belorusa,je po meni svakako spasonosno rešenje o jednom rodu vojske koji izumire,i nesmatram da je osamnest modernijih varijanta od ovih koje trenutno imamo svakako bio spas za RV,obučavanje pilota,airpolicing,i ostale zadatke koje bi oni izvršavali u narednih desetak godina,a što se tiče paravojnih formacija na Bliskom istoku u to neću da ulazim.Dogovor sa Belorusijom je po rečima novoizabranog Predsenika trbao da se utanači u maju ove godine baš ću ga citirati kako je rekao,“Imamo Lukašenka sada u maju,pa ćemo izaći u javnost“,a pošto ništa od toga se nije desilo dakle i dalje po meni je aranžman sa Belorusijom o Mig-29BM I PVO,sistemu mislim da je Buk bio u pitanju,još uvek je to na dugom štapu,a dobro znam kakva je situacija u kopnenoj vojsci jer čim nam Gardisti na smotri,a povodom obeležavanja njihove godišnjice nose puške,m60-preklapače,koje sam i ja nosio pre petnestak godina kada sam služio vojsku u tadašnjoj VJ,a čiji je datum izrade 81-82,i to govori da vojci nisu nabavljene ni nove puške.

Odgovori
Lj

RV i PVO je VID,a ne rod vojske.Puška M-60,“preklapača“,koja je to puška?Garda VS upotrebljava PAP 7,62mm M-59/66,u protokolarne svrhe,kao i druge armije bivše nam države.Na primer,Garda Republike Slovenije koristi iste te puške,obojene crnom bojom.To nikako nije pokazatelj da vojske nemaju drugog naoružanja,pogrešno razmišljanje.Pozdrav…

Ni

@Ljubo
Možda je čovek pogrešio u nazivima ali ništa netačno nije rekao.
Baš me zanima koja to druga oružja ,,vojske“ imaju?
Koliko ja znam VS i dalje koristi M70 sa nagriženim cevima koje su bukvalno neupotrebljive, a zamena tih pušaka nije ni na pomolu, artiljerija je bila zastarela i kad je nastala, POVR sredstva su takođe zastarela (FSA i ISIS imaju bolja), oklopna tehnika debelo zastarela i bukvalno neupotrebljiva…da ne nastavljam dalje jer svi ćute.

Lj

Nikola,ono što sam napisao je tačno,da ne ponavljam.Ako govorimo o nečemu,normalno je da se stvar nazove tačnim imenom,a ne onako,otprilike.To dovoljno govori o poznavanju materije,dalje ne treba gubiti vreme.Puške na koje je On mislio,nisu u upotrebi od sredine devedesetih godina prošlog veka.Dakle,nije bilo reči o puškama koje ti pominješ,pa ne bih dalje o tome raspravljao.O nagriženosti cevi i neupotrebljivosti isto tako ne bih raspravljao.Ipak je potrebno imati malo više od dva kišna petka u nekoj struci,pa raspravljati o nečem.Toliko o tome.Pozdrav…

SF

Nikola

Ako mogu priupitati sta je pametnije u ovom trenutku kupovati strano naouruzanje, praviti namensko naouruzanje za pojedine rodove vojske ili praviti namensku opremu za civilnu upotrebu ?

Kad elaborirate to pitanje, verovatno cete utvrditi raspored prioriteta za VS, jer ovo pocinje da nervira inteligenciju gradjana Srbije.Trenutna situacija sa natalitetom takodje je pokazatelj koliko smo finansijski jaka drzava, sto je najveci prioritet od svega.

Dokle vise kukanja ? Trenutni objektivni prioritet je vojska u mirnodopskim uslovima, koja ima potencijal za sukobe niskog inteziteta.Ne treba nam gomila naouruzanja, treba nam vise automatizovanih robotskih sistema.Tehnologija i pamet je dobijala ratove za uspesne nacije u ljudskoj istoriji.To sto nemamo vise fabrika sa automatizovanom proizvodnjom, savremenom obradom materijala jedini je pokazatelj koje smo „propalo parazitsko drustvo“ na grbaci drzavnog budzeta i stranih investicija.

Kolike smo „gluperde“ ne znamo svoju zemlju da sredimo, vec potkradamo sebe zarad letovanja/zimovanja u inostranstvu, slikanja po drustvenim mrezama, pokazivanja lazne „moci“.

I na kraju svega prosimo i potkradamo drustveni budzet zarad licne koristi.Kakava zemlja takva i vojska……

St

Bilo bi mnogo bolje da nam Belorusi daju donaciju onih SU27 sto su povukli iz svog vazduhoplovstva. Onda bi lakse mogli da predjemo na nove SU30/35 jednog lepog dana.
Iskreno moramo da priznamo da je Mig29 projekat u nestajanju i sve mi se manje svidja ideja o Migu35 u nesem vazduhoplovstvu. To nikad nece da se desi, nece ni Rusi da ga uzmi. Da su hteli vec bi on davno bio u seriskoj proizvodnji. Pa jedan Alzir ih je vratio zbog lose izrade!

Odgovori
Ž

Алжир није вратио МиГ-35 већ МиГ-29СМТ и УБМ. Реч је о два сасвим различита авиона.

МиГ-35 се налази у плану опремања руске војске а писали смо о томе да је Египат купио 46 МиГ-29М и М2 (извозни МиГ-35).

https://tangosix.rs/2017/03/04/prva-fotografija-egipatskog-mig-29m2/

Jo

Da dam svoje misljenje na dva uvazena komentara Dusanu silnom i Draganu,prvo mig 29 jeste pravljen kao laki lovac,ali za teritoriju Rusije od 17mil.km2 na bilo kojoj drugoj teritoriji on dobija sasvim drugu ulogu,uz to osavremenjavanjem vrlo brzo je dobijo visenamenski karakter,mana 29-tke u odnosu na suhoje je bio los radar,dok je u fizickim karakteristikama mig bio ravan suhoju,tu cuvenu kobru na kraju krajeva prvo je izveo mig29 a ne suhoj,naprednije 29-tke vec su neutralisale te mane vezane za los radar,a u potpunosti 35-ca,su30/35 ima prednost samo u doletu,cak komentar da su ima vecu nosivost je irelevantna su35/30 ima 10 podvesnica za 8t ubojnih sredstava a mig35 ih ima 9 i vuce 6,5t sto i nije neka prednost suhoja,Draganov komentar o radaru od 400km kod su35 nije tacan,taj radar je planiran za su pak-fa t50 ali to je jos na dugom stapu.Ne kazem da su nije nesto bolji od mig35 ali razlika je mala,a Rusi ce naravno za svoje potvrde da insistiraju na izdrzljivijim avionima sa vecim doletom zbog svoje teritorije,za nas je u buducnosti mig35 idealno resenje i mislim da se u pricu sa polovnim migovima i uslo da se premosti period dok se 35-ca ne skocka za serisku proizvodnju,jer ce imati napredniji radar od m/m2,jedini su koji je nama potreban je su25 kao izuzetan jurisnik u nekoj modernijoj verziji

Ig

@Joca

Joco, niste u pravu, SU-35 je uvek i u svakom pogledu bolji od bilo koje varijante MIG-29 jer je SU-35 dizajniran kao asimetrični odgovor na F-22. SU-35 definitivno ima radar dometa 400km za cilj odrazne površine 3kvm, reć je o radaru IRBIS a koji je duboka modernizacija radara BARS. Doduše, tih 400km ostvaruje u suženom vidnom polju od 100 kvadratnih stepeni tj 10×10 po horizontali i vertikali no manje više ista je priča i za sve ostale radare. No, u svetu radara veće je uvek bolje kako sa stanovišta dometa tako i rezolucije te će po ovom kriterijmu SU-35 uvek biti ne samo ispred 29ke već i većine zapadnih aviona. I bez da ulazimo u dalje razrade o navodnom paralelnom decimetarskom kanalu radara IRBIS te definitivnom postojanju radara EPOLET na krilima SU-35. Opet, u realnom scenariju SU-35 nosi 10 raketa V-V a MIG-35 8 što je jedan dvostruki plotun više a to u borbi može biti presudno. Elem, MIG-29 nije prvi izveo kobru već zvono.

Jo

Igore hvala na informacijama naucio sam nesto novo,govorim bez imalo sarkazma,za tzv.kobru bio sam ubedjen da je prvi izveo mig,cak sam cinimi se nesto citao o tome,ali izgleda da nisam bio u pravu.Ne sporim ja nikako da je su 35 bolji od miga35 naravno u prednosti je i su30 bogotovo ova sm verzija koju su braca belorusi kaparisali,to je i moj omiljeni ruski avion,ali kazem da prednost suhoja nije tolika,a da sa obzirom ns teritoriju,cenu koriscenja,i cinjenicu da imamo iskustva sa migovima vec pola veka (21,29) mig 35 u buducnosti idealno resenje za nas,kada govorimo o ruskim avionima zapadne iz 1001 razloga ne mozemo da imamo,recimo mislim da ameri ne bi dozvolili da uzmemo ni ovaj f4 sto Grcka povlaci,kad bi ga hipoteticki hteli

Ma

@Igor SU35 i SU30SM nemaju 10 vec 12 nosaca za rakete.

Du

@Stevo
Odlican komentar! Da se ja pitam ja bih pre kupio jednu eskadrilu SU35/30 nego dve eskadrile Mig35! Sam koncept Mig29 je planiran kao laki lovac izvidjac a ne kao avion za prevlast u vazdusnom prostoru, pa mislim da i Mig35 samo modernija i savremenija kopija svog prethodnika Mig29. A tek o kolicini raketa i bombi koje nosi je glupo porediti sa SU35/30. E sad treba biti realan i reci da u nasoj kikiriki drzavi je ovo samo moj puki san i nista drugo, a da budem iskren bio bih zadovoljan da kupe bilo koji novi avion a ne da cekaju ove zastarele migove iz Rusije kao donaciju.

Odgovori
Vi

Su 30/35 je preskup za nas, kako zbog skupog odrzavanja, tako i zbog velike potrosnje goriva. Mig-35 je sasvim druga prica i mnogo vise nam odgovara. Mig-35 je samo za dlaku slabiji avion od Su-30/35. Bolje je imati 15 aviona Mig-35, nego 10 aviona Su-35. Otprilike je ista cena odrzavanja za 15 Migova ili 10 Suhoja. Za sad bi nam bili dobri i makar 12 komada Mig-29 dovedenih na nivo SM. Uz zadovoljavajuci broj BUK i ovih 29-tki eto nama mnogo sigurnijeg neba. Trebalo bi se malo osvrnuti i na to sto bi nam kinezi mogli ponuditi za protiv vazdusnu odbranu. Ne treba nam skupo oruzje vec novije.

mi

Od novih aviona su30 je prava masina za nas ili mig35 kao rezervni plan. Verovatno bi mogli da ga nabavimo od 40 do50mil. dolara ali sve zavisi od nase politike. To je vrlo mocan lovac ima mocan radar. Moze da sluzi i za blisku vazdusnu borbu ali i za unistavanje meta na vecim daljinama. Ima strasne manevarske sposobnosti kao i suhoj35s ili mig35. Gadja vise ciljeva odjednom. Su35s je najmocniji lovac na svetu dok je su30sm nesto ispod f22 i f35. f35 osim takozvane nevidljivosti nema cime drugim da se pohvali jedva su ga ameri nekako skrpili. U borbenim uslovima njihovi piloti nece smeti da iz njega izvlace maksimum zbog anomalija koje ima. Dok rusi svoje avione uopste ne stede teraju ih do samih granica mogucnosti. Uostalom Rusi su najbolji i najhrabriji piloti na svetu. Su35s da je radjen u stealth tehnologiji bio bi nekoliko puta iznad f22. Nisu ga Francuzi dzabe nazvali leteci NLO.

Odgovori
Ni

Su-35 je u rangu sa avionom Rafal, s tim što je Su-35 veći i ima dalji dolet dok Rafal ima prednost jer je višenamenski. Inače najjači lovac je definitivno Jurofajter Tajfun dok F-22 i F-35 ne smatram u dostojne pomena.

dr

druze moj, nalupa se ti svega, izvini na izrazu…nisam nimalo ljubitelj NATO-tehnike, ali neke stvari jednostavno ne stoje kako ih ti navede…F-22 i ovaj 35-ica nisu ni pravljeni za bliske borbe. Cijela koncepcija tih aviona je bazirana na njihovoj neuocljivosti, te mocnim radarima i VVprojektilima dugog dometa. Nisam siguran, ali msm da nosu AMRAM do 180 km dometa, a detekcija radara ide duplo vise. Znaci, predvidjen ja da napadne iz velike daljine, prije no sto ga protivnik uopste i uoci…s druge strane, SU-35, po nekim navodima ima radar sa faynom resetkom, navodno dometa do 400 km za ciljeve velicine 3 kvm, a s druge strane naoruzan R-27 dometa do 110 km…tu nastaje problem. Navodno, po tvrdnjama nekih strucnjaka, u toku je naoruzavanje projektilima R-36 koji imaju domet do 180 km a takodje je planirano naoruzavanje projektilima koji imaju domet preko 400 km i razvijaju se za PAK FA…kazu, ti isti strucnjaci, da je SU-35 kompatibilan sa tim projektilima i da ce bit u stanju da ih koristi…Temeljno pitanje ostaje radar i njegova sposobnost uocavanja stelt tehnologije, tj njena „nevidljivost“. Ukoliko Rusi zaista naprave radar koji moze da uoci smanjen odraz, F-22, 35 i svi sledeci, tj ta vrsta tehnologije, su bacene pare, smece..ostaje da se vidi u buducnosti

Me

1. STEALTH tehnologija postaje pomalo zastarjela (jer su je svi više-manje shvatili) te više nije prioritet u razvoju novih aviona, Danas jedina prednost STEALTH avion (zasad) je ograničavanje akvizicijskih radara drugih aviona (ne i zemaljskih postaja).

2. iz tog razloga je i povučen F117 iz upotrebe (više nije imao nikakvu prednost u borbi).

3. F22 je ubjedljivo najmoćniji lovac, ali je preskup po komadu (barem je bio do dolaska F35) te se već više godina ne proizvodi, a njegov izvoz van SAD je zabranjen,

4. F35 je napravljen za borbu u grupi i umrežavanje sa svim i svačim (situation awareness) te shodno tome može gađati ciljeve i koje niti ne može vidjeti na svom radaru (ako ima raketu tolikog dometa) s tim da treba naglasiti da mu je borbeni dolet dosta veći (bez korištenja dodatnih rezervoara). U teoriji, avion poleti iz Engleske i „vidi“ stanje iznad Grčke.

5. F35 nije pravljen za borbu izbliza i tu je jako loš (a da ne spominjem dječje bolesti ), a ni nosivost mi nije baš jača strana (ako se ne koriste vanjski nosači). Taj avion ima još problema i trebat će mu još cca 10 godina da postane skroz funkcionalan. BTW Izrael i Japan su odlučili izbaciti američku elektroniku i staviti svoju (valjda kako bi riješili neke od postojećih problema).

6. Sada se pokušava uskladiti timski rad F35 i F/A18 (F35 „čiste“ radare i avione, a F/a18 sve ostalo).

7. Domet nekih novih raketa zrak-zrak postaje nezamisliv (200+ km).

Ma

Ljubo,samo da se ispravim tek sam kasnije video da sam pogrešno otkucao ,nije m60 nego M70 ,7.62.Pozdrav….

Odgovori
Du

@Nikola
Po mom skromnom misljenju smatram da je Suhoj 35s najbolji ruski avion! I da je malo bolji od Rafala, a sasvim konkurentan Jurofajter Tajfunu koga smatram najboljim nato lovcem, jer F22 i F35 imaju mnogo tehnickih problema pa tek i treba da se dokazu. Jurofajter Tajfun ima 80% tehnologije kao i F35, ali je razlika sto Tajfun nema mana i tehnickih problema! A tek ce ovi Tajfuni biti mocniji sa ovim izmenama koje planiraju sa ugradnjom jos boljeg radara i Meteor raketa.

Odgovori
Pe

Zanimljivo koliko su cudni komentari;na svim ruskom forumima svima je jasno da Rusija nema nista ni priblizno kao F-22, mozda ako jednog dana zaista uvedu u upotrebu Suhoj T-50,i proizvedu vise od 12 komada,koliko sad planiraju.
Ali nemaju tehnologiju za supercruise motor,i za sad leti na starom motoru Su-35.
U svakoj bitci protiv F-22 Suhoji i Migovi su mrtvi odmah; oni nece ni znati da je F-22 blizu,a nikako ne mogu da navedu raketu na cilj radarskog odraza 10cm2
Sve te vratolomije Su -35 na aeromitinzima nemaju nikakvu prakticnu korist u boju,kada ih love rakete brzine 5maha,ispaljene sa daljine do koje Su-35 ne moze da dobaci.
A nije ni znao da je F-22 blizu.
Odnosno,nesto kao sto se nasim pilotima desilo 1999-nema sansi da dodje do bliske borbe saF-22 ili F-35; oni sa svih satelita dobijaju podatke o ruskim avionima od momenta kad su uzleteli,dok ruski avioni pojma nemaju gde su F-22 i F-35.
Stealth se vidi preko starog tipa radara,koji je ogroman i ne staje u avion!(kao sto su nasi srusili)
Kao sto vidite,u Siriji-gde se nalaze oba tipa-za sada Rusi nijednom nisu smeli da zastite Asada od Americkih napada.
Naravno,pre svega jer su malobrojni i odseceni od Rusije,dok Amerika pored nosaca aviona i odlicnih F-18sh ima i baze u Kataru i Kuvajtu.
Ali, i zato sto u Siriji leti F-22.
Mig-29 je promasaj,jos nema ni jednu jedinu pobedu,a rusen je mnogo puta.
Su-27 i cela ta familija su odlicni avioni za 1970,ali su danas znacajno iza F-15se ili F-16 najnovijeg pokolenja.

Zv

Ne postoji avion koji nema mana, svaki ima neku manu samo je pitanje koliko je velika i koliko je opasna po mašinu, pilota i zemlju

SF

Svega se nacitah, ali nesto ne vidim ovde terminologiju i poznavanje „standarda“ 5 generacije i 4++ generacije aviona.

Ako stvarno zelite najbolje karakteristke nekog aviona on u sledecoj dekadi mora posedovati mrezni uredjaj koji ima propusnost negde preko 2.4Gbit/s sto mu omogucava brzu razmenu podataka u realnom vremenu izmedju jedinica na zemlji, satelita i vazdusnih jedinica.

Taktika upotrebe formacije aviona promenila se jos 90.Moc jednog aviona ili jedne formacije nema znacaja u buducim konfliktima RV koja ulazu u modernizaciju.U narednoj dekadi vise ce se verovatno razvijati BVR ubojna sredstva, koja ce dobiti motore ili derivate iz scramjet tehnologije.Takodje sredstva ometanja takvih ubojnih sredstava imace zapazenu ulogu.Razni „pod“-ovi imace mnogo znacaja u arsenalu jednog aviona.

Ne znam bas da AMRAAM 120D koji je jos u fazi testiranja ima domet 180km, posto koliko sam upoznat navedeno je 160km

Nisam cuo za R36 raketu velikog dometa, ali R37 raketa je projekat iz 1983, 1989 do 1994 su vrsena testiranja, 1998 stopiran dalji razvoj zbog losih vremena, medjutim 2006 ponovo zapocet projekat kao R37M i RVV-BD.Navodno usle u produkciju 2014, medjutim nema pouzdanog podatka kad su usle u naouruzanje.Domet je skracen do 200km (inace testirana raketa iz 1994 je po nekim izvorima pogodila metu na 300km)

Na zapadu je intersantna tema „combat cloud“

I sta htedoh reci uopste nema toliko veze razlika izmedju SU-30SM i Mig-35, avionika i softver su kljucne komponente u sprezi sa ubojitim sredstvima koja oba aviona jednako dele kao nosece platforme.

Pe

@SF

Upravo tako; nema vise „dogfight-a“a peta generacija podrazumeva pre svega integrisane informacije iz svih izvora(sateliti,avaksi,medju sobom)
Pre svega u tome Rusija katastrofalno kasni za zapadom; zbog niske tehnicke kulture rada,nekoliko puta im je pala raketa za lansiranje vojnih satelita. Mreza satelita je tek u izgradnji a bila je jaca 1980 nego sad.
Sta reci o Americkim vojnim satelitima,nema poredjenja.
Sto se tice elektronike,opet,jasno je ko je svetski lider.Sigurno nisu Rusi koji nisu mrdnuli od osnovnih procesora o kupuju u Koreji delove za vojnu opremu (taj deo jos ne umeju da naprave sami)
Pri tom, peta generacija poseduje stealth karakteristiku smanjenog radarskog odraza, na koji je veoma tesko naciljati raketu i sa najboljeg radara na zemlji,a sa drugog aviona i nemoguce.Smatra se da F-22 i F-35 moze jako blizu da pridje i S-300 i S-400 pre nego sto ga primete,a ne nekom Suhoju sa elektronikom pocetka 1980g
(Naravno,to ne bi ni radili,vec gadjali krstarecim raketama dok ne uniste s-300/400 a onda bomdardovali iz B-2 i tek na kraju poslali obicnu avijaciju da dokrajci)
Upravo razvoj pete generacije je danasnji cilj ozbiljnih drzava-Rusi rade (traljavo) na T-50,a Kinezi su vec dva aviona napravili.
Valjda samo u Srbiji ljudi zele da poveruju da je Nokia 3310 bolja od Iphona7 i da daje vise mogucnosti…to je odnos Suhoja i F-22/35 = Suhoji su odlicni avioni,kao sto je i Messershchmit 109 ali potpuno druge generacije

Ig

@Petrović Dušan

Dušane, nije baš sve tako kako nam Diskevari čenel prikazuje. Prvo, nevidljivost F-22 važi samo donekle tj on je u potpunosti može iskoristiti samo u tesnom sadajstvu sa AWACS-om a SU-35 ima u krilima radar EPOLET koji radi na istim decimetarskim opsezima kao i AWACS-i tj primarna namena radara EPOLET jeste upravo vrlo snažno ometanje AWASCS-a čime se F-22 primorava da upali sopstveni radar a čije se zračenje potom otkriva tj on odaje svoju poziciju. Što se navodnog dometa AMRAAM-a tiče, tih 180km je samo na papiru i na toj daljini može eventualno da pogodi meteo balon. Vreme rada raketnog motora AM-120D nije veće od 18 sekundi (i ovde sam krajnje optimističan) što u kombinaciji sa njenim dizajnom i manevarskim sposobnostima daje raketu koja je u najboljem slučaju realno opasna na ne više od 50km (i opet sam krajnje optimističan). Sve što je na SU-35 rađeno i ugrađeno je sa ciljem da se poništi STEALTH i da se F-22 primora da priđe dovoljno blizu. Inače, raketa R27 iako zastarela po svojim energetskim karakteristikama ide rame uz rame sa AIM-120 ali za razliku od AMRAAM-a dolazi sa lepezom samonavodećih glava od kojih je jedna pasivna antiradarska što u realnom scenariju prosto primorava protivnika da se dobrano zamisli hoće li uopšte paliti radar. To RAFAL i TAJFUN rešavaju sa IRST koji avaj, F-22 nema. Jedina stvarno realna prednost F-22 nad ostalim avionima je visina leta no i tu onda uskače MIG-31. Dogfajt je itekako realan i moguć, jer kako sam gore naveo, rakete za BVR nisu baš stoprocentne po učinku, setite se samo nekih naših pilota koji su isključivo manevrom uspevli da izbegnu i po nekoliko AMRAAM-a pa na taj manevar dodajte jako ometanje, odličnu situacionu preglednost i velike brzine približavanja (Da, SU-35 može da superkrstari)i eto očas pogleda u zenice. Savremeni ometači mogu da „obriju“ i 80% dometa radara, a to što vi verujete u zapadnu elektronsku superiornost je jedno, a zakoni fizike su drugo. Još 80ih su rusi uspevali da iscede vrlo slične performanse elektronike samo u većem pakovanju a dobar primer za to je radar ZASLON sa MIG-31 koji je bio prvi u istoriji tog tipa a koji je i dan danas po nekim svojim karakteristikma neprevaziđen. Što se PVO sistema tiče pokušajte da gledate širu sliku, iako „smatranje“ da F-22 i F35 mogu prići blizu S-400 nije nimalo tačno no čak i da jeste to bi važilo za jedan sistem tj prilazak bi bio spreda gde je RCS najmanji, ali šta ćemo sa umreženim sistemom gde uvek jedan štite drugoga? Pa dok F-22 prilazi jednom drugi ga lepo vija sa boka ? Šta čemo sa snažnom i razgranatom mrežom DM i UHF radara ? -I šta ćemo sa taktički malim dometom F-22? Da neće da ih tankaju iznad Ukrajine, u bašti MIG31 ? Kako mislite da gađate krstarećim raketama sistem koji se pokupi sa lokacije u roku od 5min ? Koliko je to naših sistema koji su daleko manje mobilni pa uništeno krstarećim raketama ? Jedan ? Nijedan ? Što se satelita tiče, pročitajte malko o OBJEKT 2014-28e i naslednicima, o plesu koji su izvodili i o konsekvencama tih manevara.

SF

Ne znam cemu tolika rasprava „cije je bolje“, uvek uzaludna nagadjanja sta ko drzi novo u arsenalu.

Cinjenice su naprotiv suprotne za „nove“ tehnologije od onoga sto se moze naci u medijima.Niko svoje najnovije ne upotrebljava (samo u krajnjoj meri) dok nema sledece u planu za razvoj.U medijima ima cesto raznih podvala, dobro osmisljenih da ekonomski ugroze potencijalnog protivnika.

Amerika, Rusija vodece sile u aeronautici se i dalje zasluzeno bore u podeli prvog mesta.Cinjenica takodje Amerika se dosta uplasila zadnjih dostignuca Rusije i nisu slucajno dosle sankcije, ocigledno se plase nekih tehnologija za koje trenutno nemaju adekvatnog odgovora, smatraju zahtevace ogromna ekonomska sredstva sto im trenutno ne ide na ruku.

Konacno vidim spominjanje modernih taktika RV dve vodece nacije,sto se tice F-22, F-35 njihova trenutna osposobljenost dosta se oslanja na mocan softver koji prvenstveno ima za ulogu brzu razmenu podataka izmedju letelica u „combat cloudu“, nisanjenje mete na vecim BVR udaljenostima bez narusavanja sopstvenih „stealth“ karakteristika.
Sta je tu jos bitno „narusavanje“ zasticenog letnog prostora, „prvi prodor“ vrsice bespilotne letelice, kojima ce direktno moci upravljati pilot iz F-22.Sta sve od opreme ce nositi bespilotne letelice, koliko ce biti manevarski sposobne je „novina“ (tajna) za 2017 god.

Sto se tice Rusije ona „prednjaci“ sa sredstvima za ometanje, posto njihova filozofija analognih uredjaja usled atomskog udara (elektromagnetnog zracenja) je dugo sprecavala rapidan razvoj njihove elektronike.Isto tako ne treba podceniti njihov konstantan rad na manevarskim sposobnostima raketa, vrstama njihovog samonavodjenja.I dalje drze rekorde u dometu navodjenih raketa posto to ne treba zacuditi jer su prvi oborili U-2.

Za sad do 2017 iz nekih testiranja, ratnih dejstava ustalila se taktika na obe strane da prilikom lansiranja projektila na vecim BVR daljinama iznad 100km uvek se koriste 2/4 rakete za jedan cilj.Sve to ide u zavisnosti od opremljenosti protivnika koja je unapred „prostudirana“.

Kako ne bih bespotrebno duzio, kad se kupuje naoruzanje od takvih „mahera“ strogo treba voditi racuna o sopstvenoj doktrini, posto bilo koji konflikt moze vrlo brzo „iscrpeti“ skupo placeno sto nije najmodernije i moze biti kontraproduktivno politickim igrama u sukobima niskog inteziteta

Pe

@Igor

Kad covek cita vas tekst,cini se sve naglavacke;pa Rusija i njihovo oruzje je najbolje, imaju najjacu elektroniku itd
1/Nisu poslali coveka na Mesec jer raketa N-1 nije radila i nisu imali kompjuter (Apple je bio za UsA)
2/u svim ratovima su MiG i Suhoj ruseni oe strane F aviona
3/ upravo u Srbiji pre cak 18 g se pokazalo koliko vredi Amraam i sta je BVR – nasi piloti koji su se herojski zrtvovali nisu imali nikakvih sansu i nije bilo nijednog dogfighta
4/U Iraku,Siriji,Egiptu-gde god su Rusi svoje radare postavljali Izrael ili Ameri u pustinjskoj oluji su ih razbucali kako im se htelo
A govorilo o vremenu Sovjetskog saveza kad je Rusija bila mnogo jaca nego sada
U medjuvremenu su imali 1990-e, svi umovi su otisli da rade za Amere, sve tajne su prodali,privreda im je bila u kolapsu 15 godina
I Vi hocete da verujem da su sad proizveli „cudesni“SU-35 koji je bolji od Americkih sviona upravo u domenu,u kome su Rusi legendarno slabiji (radari,elektronika)
Samo cekam kad ce F-16 sam da razbuca jedno 3-4 Suhoja nad Sirijom,jer je to realno daleko bolji avion od svih Suhoja,a da ne pominjem F-15Eagle, Super Hornet Tajfun i Eurofighter
F-22?Ma nemojte padati na propagandu Rusa, oni prvi beze u misiju rupu u Siriji cim zagusti
Nemoguce je da SU-35 poseduje bilo koju mogucnost ometanja americkih aviona.
Jedino,kada bi pilot F-22 namerno poleteo bez raketa i resio da ne puca dok ne dodje na 200m od SU-35 i borili se samo topovima,da,u tom slucaju mozda bi SU-35 imao sanse-iako i F-22 ima Vektor trust
I NiJE TACNO da Su-35 ima supercruise;pa upravo zbog razvoja tog motora ne mogu da uvedu u serijsku proizvodnju T-50 jer prosto ne mogu da savladaju super cruise
to javno Rusi kazu,a Vi tvrdite da vec odavno imaju na SU-35 tu mogucnost!?Svasta

Ig

@petrović Dušan

Dušane, ja baratam argumentima, Vi reklamnim pamfletima. Lepo Vas zamolih da elaborirate obaranje AMRAAM-om neki moderan avion na preko 50km pa da vidimo koliko zapravo stvarno znate ili ne. Dole sam Vam neke stvari pojasnio, uzmite par dana, prostudirajte malo pa se vratite sa tim elaboratima. Znači konkretni podaci, proračuni a ne „jao svašta“ „ma nemoguće“ i slične tirade.

„Nemoguce je da SU-35 poseduje bilo koju mogucnost ometanja americkih aviona.“

Evo, dokažite ovo konkretnim argumentima. Znači, ometač taj i taj ne može da ometa APG-77 (to je radar sa F22) zbog toga i toga. Aj da Vas vidim. I ono za AMRAAM….i još onih par pitanja, lepo staloženo argumentovno….podaci, činjenice…

Takođe, niste odgovorili kako ćete krstarećom raketom na sistem koji se pokupi i ode za 5 min.????

“ NiJE TACNO da Su-35 ima supercruise;pa upravo zbog razvoja tog motora ne mogu da uvedu u serijsku proizvodnju T-50 jer prosto ne mogu da savladaju super cruise
to javno Rusi kazu,a Vi tvrdite da vec odavno imaju na SU-35 tu mogucnost!?Svasta“

Gde to rusi javno kažu ? Da vidim link ?

SF

Igore

Vidi se poznajete dobro tematiku, ali ajde malo pomognem Dusanu dobro ste ga „protresli“.Nemam pojma sto ovo radim osim jednog razloga.A to je iz nekog malog iskustva ratne doktrine, inace ja imam „simpatija“ prema ruskom naouruzanju.

Medjutim dotakli ste se teme koja vrlo lako ako „gresite“ moze postati zbog „arogancije“ kljucni detalj u porazu.

F-22 je imao nadogradnje po nekim navodima.Ono sto nazalost niko od nas ne moze zvanicno potvrditi ne znaci da Amerikanci to poseduju ili imaju mozda bolje.
Dakle oni u „nadogradnji“:
– Block 30 dobijaju APG-77 AESA radar, nesto se spominju I moderniji radari, ali da ne trcim pred rudu kako nas narod kaze…
– Block 35 dobijaju softverski update za ispaljivanje AMRAAM 120D, uz pomoc data linka mogucnost ciljanja sa „geo lokacije“.

Jeste let rakete sa ukljucenim motorima 50-60km ali sa koje visine pocinje let ? Da ne pricamo kako to nisu „glupe rakete“ vec lako se moze ubaciti mikroprocesor koji moze u nekoliko sekundi preracunati I izvrsiti najbolje selekcije trajektorije leta od „navodecih senzora“ (eto jedna glupost ili tabu tema za razmisljanje posto softverske inovacije brzo napreduju dok o ovome diskutijemo)

Do 2020 vec stavljaju na testiranje Link 16 modifikaciju, koji ima tamo neki Chameleon sistem koj navodno smanjuje detekciju.Takodje prica se softver ce sadrzati datoteke iz poznatih karakteristika leta „nekih aviona“.

Htedoh reci uvek nesto nadogradjuju I probaju.Tu I tamo cujes takve stvari pa shodno nasem povrsnom znanju mozemo samo nagadjati koje stvari su korisne, a koje su prevazidjene.U nekoj izjavi, incidentu nesto promakne cenzuri, ali tvrditi nesto, podsmevati se, ne radi cak I Ruski ekspert Vladislav Shurygin.

Nemojte zaboraviti jedno F-22 po njihovom federalnom zakonu je zabranjen trenutno za izvoz zbog avionike koja ima dosta inovacija I stealth tehnologije (F-35 ima verovali ili ne jeftiniju tehnologiju primenjenu na sebi)

Kod Rusa mi se izuzetno svidja „Khibiny“ sistem, postavljen u neku bespilotnu letelicu sa sramjet motorom ili raketu zivo me zanima sta ce napraviti jednom zasticenom softverskom sistemu.

Eto ja napisah malo „gluposti“, ne zamerite….

Ig

@ SF

Pre svega ne zameram. I nisu gluposti ali:

„– Block 30 dobijaju APG-77 AESA radar, nesto se spominju I moderniji radari, ali da ne trcim pred rudu kako nas narod kaze…“

APG-77 je AESA od samog starta tj uvek je i bio AESA, jedine modifikacije tu osim softverskih mogu biti i u zameni sadšnjih modula novijim i jačim. No, povećanje snage 2x povećava domet za 20%. Takođe, prvobitni plan je bio da se ugrade u nosu i 2 manja bočna radara zarad povećanja prostornih mogućnosti osmatranja.

„– Block 35 dobijaju softverski update za ispaljivanje AMRAAM 120D, uz pomoc data linka mogucnost ciljanja sa „geo lokacije“.“

Ovo bih voleo da mi objasnite šta to konkretno znači.

„Jeste let rakete sa ukljucenim motorima 50-60km ali sa koje visine pocinje let ? “

Ne, nije. Prema ruskim procenama AIM-120C7 ima motor koji radi 12 sekundi, od toga 6 za ubrzanje i 6 za održavanje postignute brzine. Ja sam kod AIM-120D dao kranje optimističnu procenu o radu od 18 sekundi tj fantastičnih 50% povećanja ! Uzmemo li uprošćeni scenario tj pretpostavimo li da je raketa odmah dobila max brzinu od 4 maha i da svih 18 sekundi rada raketnog motora leti tom brzinom mislim da je krajnje očigledno da let sa pogonom jedva prebacuje 21km. Sa koje visine počinje let ? Šta ste time hteli da kažete ? Objavljeni dometi su sa max visina tj ako pročitamo negde da raketa AIM-120D ima domet od 180km to je sa visine lansiranja od 16-18km. Ista ta raketa lansirana sa 1km visine teško da će imati veći domet od 30km i definitivno neće postići mah 4. Otpor vazduha je čudo. Opet sa druge strane, ređi vazduh daje veće domete ali i delimično smanjuje pokretljivost kako raketa tako i aviona. Primera radi SU-27 na 1km visine ima max brzinu zaokreta od nekih 29 stepeni/sec a na 10km on pada na 17 stepeni. Lansirana sa veće visine raketa može donekle koristiti gravitaciju zarad smanjenja usporavanja uzrokovanog otporom vazduha no svaka raketa primorana da manevriše brzo će u letu bez pogona gubiti brzinu i mogućnost manevra. Ima na netu nekoliko lepih grfikona koji pokazuju da je mogućost manevra tesno povezana sa brzinom i često se poklapa da na recimo 80% od max brzine i njene manevarske mogućnosti padaju tu negde na 80% a često i manje tj odnos je skoro pa linearan. Uzmemo li grubo pravilo da raketa mora iscediti 5x veće opterećenje od cilja koji gađa a da bi ga pogodila lako dolazimo do zaključka da AMRAAM sa svojih max 40g teško da može da se nosi sa visokopokretljivim avionima.

„Do 2020 vec stavljaju na testiranje Link 16 modifikaciju, koji ima tamo neki Chameleon sistem koj navodno smanjuje detekciju“

Koju detekciju smanuje ? Logično bi bilo da smanjuje samu detekciju zračenja linka 16. Ok, ali šta ćemo sa šumnim ometanjem velike snage ? Ako imam ometač i preko drugih izvora znam otprilike pravac naleta i znam da koriste link16 baš mene briga da ga konkretno otkrivam. Poslaću tamo (preventivno) snažno ometaje pa nek se oni raščivijavaju radi li im link ili ne.

„Takodje prica se softver ce sadrzati datoteke iz poznatih karakteristika leta „nekih aviona“.“

Koji softver ? Za link 16 ? Kakve to benefite donosi pri korišćenju linka 16 ? Elem, mala digresija, lako proverljiva. U vreme kada je link 16 bio instaliran na 24 F-15 zarad testiranja sa druge strane je već bilo operativno oko 500 MIG-31 sa data linkom i oko 600 SU-27 sa opet svojim linkom koji je omogućavao umrežavanje do 16 suhoja. Jeste da su spram današnjeg linka16 te karakteristike po brzini podataka smešne ali govori jasno i nedvosmisleno da rusi uopšte nisu naivni i da su često ispred po inovacijama. Još jedan primer inovacije koja je danas standard za sve moderne avione je nišan na pilotskoj kacigi a koji je bio standard na MIG-29 i SU-27 još 80ih.

„Da ne pricamo kako to nisu „glupe rakete“ vec lako se moze ubaciti mikroprocesor koji moze u nekoliko sekundi preracunati I izvrsiti najbolje selekcije trajektorije leta od „navodecih senzora“ (eto jedna glupost ili tabu tema za razmisljanje posto softverske inovacije brzo napreduju dok o ovome diskutijemo)“

Može raketa biti inteligentija i od Stivena Hokinga. Ako nema snage za manevar džaba joj sve. Svi ti softveri i mikročipovi mogu samo nacediti kojih 15% dometa a i to ne uvek. Vazdušna borba je jako dinamična. Recimo Vi sa 50km lansirate AMRAAM ka meni koji Vam idem pravo u čelo. Senzor kaže idealna situacija jer je pri toj brzini i visini lansiranja i shodno mojoj brzini i visini efikasan domet 70km, znači dosta unutar efikasnog dometa. Međutim, ja sa mojim OLS otkrivam lansiranje rakete 2 sekunde nakon lansiranja i okrećem se repom. Automatski domet rakete više nije 70km nego možda jedva 25 i vi ste tu raketu lansirali u prazno. Posle 30ak sekundi takvog leta ja se ponovo okrenem ka Vama…oćete li opet lansirati ? Baš iz ovakvog scenarija se vidi koliko je količina goriva i pokretljvost bitna stavka jer onaj ko ima dovoljno goriva da ovako ili na sličan način „troluje“ može da se nosi i sa na papiru tehnološki boljim avionom ali koji ima maje goriva. Zato i tvrdim da SU-35 može da se itekako nosi sa F-22 ali ne i da je apsolutno bolji.

„U nekoj izjavi, incidentu nesto promakne cenzuri, ali tvrditi nesto, podsmevati se, ne radi cak I Ruski ekspert Vladislav Shurygin.“

Ne znam gde se to ja podsmevam tehnologiji ? Slepom verovanju u istu po principu sve američko/rusko je najbolje, to svakako da. Verujem da imam solidnu sliku gde to F-22 prednjači nad ostalima ali to niko od slepovernih pojedinaca ovde nije ni pomenuo. U svakom slučaju to nije STEALTH ili AIM-120D.

SF

Igor

Kako nisam bas raspolozen za pisanje km tekstova, necu izvlaciti Vase komentare, nadam se razumecete lako na sta se konkretno odnosi odredjeni moj komentar.Ne zelim da Vam protivrecim ili nesto slicno, ali meni neke stvari imaju logike sa njihove strane.

1.
APG-77 od samog starta nije bio AESA radar istih mogucnosti, mozda su neki prototipovi koristili neke usavrsene mogucnosti, ali kao standard sa “odredjenim mogucnostima“ usao je u nadogradnji Blok 30 2012 god. Softverske mogucnosti su vrlo bitne, posto povezuju vise tehnologija.
Ne znam sto mi spominjete domet, valjda je bitno u ovom slucaju IF signal od REX i formiranje talasa, mogucnost menjanja frekvencije posle odasiljanja signala (mada kazu u praksi to ide malo teze), pasivno skeniranje (t.z.v. napredno ometajuca detekcija)……
Kao sto verovatno znate mozete podeliti signal kod AESA radara na dve razlicite frekvencije, ali ce opasti snaga samim time i domet na nekih 70%.
Zasto je bitan softver pa bas u vezi koriscenja radara sa umrezenih aviona/letelica.Dva F-22 n.p.r. mogu naciljati, opaliti uz pomoc podataka sa drugih umrezenih aviona/letelica.
U blok 30 nadogradnji F-22 ima stavka mogucnost bocnog skeniranja.

2.
F-22 i F-35 su tehnicko/takticki zamisljeni za radu kooperaciji i imaju datoteku „mission data files,“ to jedna softverska datoteka koja moze biti pozivana za prepoznavanje poznatih pretnji u pojedinim geografskim lokacijama.Ta datoteka je integrisana u “radar warning receiver“ tako da po automatizmu ako se “sum preko radara poklapa dobija se identifikacija o cemu se radi.

3, 5, 6
Za domet od 180 km sami ste dali “objasnjenje“ – sta je marketing znamo, a realnost je duga prica……
Hteo sam reci Vi sve situacije postavljate u frontalnom sukobu samo ne spominjete visine, isto kako raketa gubi u uzlaznoj putanji energiju i neophodno gorivo, takodje i avion ima istih problema za manevrisanje, izbegavanje nadolazece pretnje (podrazumeva se ima vise goriva, ali takticki vec ima manje vremena i poteskoca za nastavak borbenih dejstava).
Isto pitanje ako sam upoznat sa mogucom pretnjom u vazdusnom prostoru, da li je isto prici sa svake visine, iz svakog ugla (posebno ako se radi o “perjanici“ nekog RV) ? Nije isto “inicijativa i defanziva“ – po meni takticki nije isto posebno gledajuci “vremenski odziv“, trenutni raspored aviona u vazduhu.
Ne znam sto mi spominjete krajnji domet rakete RAERO, valjda se podrazumeva operativno koriscenje za ROPT (sa predefinisanim RPI i RTR). To sve mikroprocesor moze obracunati pre ispaljenja, a mikroprocesor u raketi korigovati sa sve ubrzanjima/usporenjima na pojedinim motorima.
Nisam spomenu AMRAMM A-120D kao prednost, vec raketu srednjeg dometa koja ima prioritet za nadogradnju zadnjih godina.
High-Angle Off-Boresight pa nadalje …..
I obicno se ispaljuju 2/4 rakete sa razmakom u vremenskom intervalu sto otezava malo mogucnost pravovremenog manevrisanja i dosta gubitka “energije“ pri odredjenim trajektorijama.
Sad F-22 nosi takodje dva eksterna tanka i ima goriva (12,000 kg), samo nesto veci RCS, ali SU-35 opet sa tankovima naouruzanjem ima mnogo veci RCS.

4
Data Link 16 ima vaznost zato sto se “bandwith“ konstantno povecava, jeste smanjuje detekciju signala koje prima risiver, slazemo se Rusi prednjace, ali isto imaju problema sa zagusenjem prijemnih signala.NIje isto kad se salje slika u realnom vremenu ili radarski sum sa Avaksa, ne mozete reci da onaj koji brze “opali“ nije u pocetnoj prednosti.
Jeste “pokradeni“ su Rusi za nisan na kacigi, ali “sad je to doslo“ do pregleda od 360 stepeni i raketama “malog dometa“ koje vrlo brzo zauzimaju kurs na 180 stepeni sa sve korekcijama brzine, lock-after launch, po potrebi pasivnim samonavodjenjem, cak preracunavaju i konstantno uporedjuju Auto-GCAS trajektorije protivnickog aviona.

7 i 4
Podsmevate se stealth-u, koliko god izgledao naivno, sa raznim “elktromagnetnim upijajucim taalasima“ jeste nezgodan protivnik sa miksom ostalih tehnologija.Da je to bas toliko prosto svaki ozbiljan proizvodjac vojnih aviona moze ga ugraditi t.j napraviti radar koji ce takav avion lako detektovati.

I verujte u vrlo skorijoj buducnosti necemo se iznenaditi ako vidimo bespilotne letelice sa “supercruise“ motorom, 360 stepeni malom RCS, koji ce narusavati zasticeni vazdusni prostor, kontrolisani od pilota u avionima, sa mogucnoscu korekcije/preuzimanja iz satelitskog navodjenja – pravice pometnju “presretacima“ ili “lovackim jedinicama“

Ig

@SF

Znate, nabacivanje gomila pojmova ne predstavlja uvek pokazatelj znanja. Elem:

„Hteo sam reci Vi sve situacije postavljate u frontalnom sukobu samo ne spominjete visine, isto kako raketa gubi u uzlaznoj putanji energiju i neophodno gorivo, takodje i avion ima istih problema za manevrisanje, izbegavanje nadolazece pretnje (podrazumeva se ima vise goriva, ali takticki vec ima manje vremena i poteskoca za nastavak borbenih dejstava).“

Pa očigledno je da će onaj na većoj visini uvek biti u prednosti. I da će svako težiti da se dovede u odgovarajuću poziciju pre samog napada. Zanemarujete pravovremeno otkrivanje rakete (recimo preko IRST) a koje onda ostavlja vremena i sa pravovremeni manevar. A tada gubitak energije aviona i nije baš veliki jer je energija rakete „ceđena“ u „dužem“ vremenskom intervalu.

„I obicno se ispaljuju 2/4 rakete sa razmakom u vremenskom intervalu sto otezava malo mogucnost pravovremenog manevrisanja i dosta gubitka “energije“ pri odredjenim trajektorijama.“

Ovo važi za plotune istih raketa ali sa različitim glavama za navođenje (na primer ARH + IC) Ako su lansirane recimo 4 rakete ARH svaki manevar za „mrcvarenje“ prve ujedno utiče i na ostale 3. I Vi ovde kao da podrazumevate da uzvratog lansiranja uopšte neće biti. Šta ako obe strane skoro pa istovremeno lansiraju. ? I ne otežava plotun raketa mogućnost pravovremenog manevrisanja, ono zavisi isključivo od otkrivanja rakete. Eventualno otežava izbegavaje 3će ili 4te, tj manevar tada definitivno mora biti oštriji no već sam Vam objasnio par rečenica gore da i to ne mora uvek biti slučaj.

„Data Link 16 ima vaznost zato sto se “bandwith“ konstantno povecava, jeste smanjuje detekciju signala koje prima risiver, …“

Nigde ja nisam rekao da link 16 nema važnost. Vratite se na Vaš prethodni post, pogledajte šta ste i u kom kontekstu pisali i pogledajte moja pitanja na osnovu toga. Prvo pričate o nekom „geo lansiranju“ a potom to pakujete u identifikaciju.

Ne znam sto mi spominjete krajnji domet rakete RAERO, valjda se podrazumeva operativno koriscenje za ROPT (sa predefinisanim RPI i RTR). To sve mikroprocesor moze obracunati pre ispaljenja, a mikroprocesor u raketi korigovati sa sve ubrzanjima/usporenjima na pojedinim motorima.“

Osim krajnjeg dometa itekako sam se pozabavio trajanjem rada raketnog motora (to je onaj deo gde sam Vas ispravio po pitanju pogonjenog dometa 21kmvs50km)te samim manevarskim mogućnostima rakete a Vi ponovo pričate o mikroprocesorima koji nešto kao izračunavaju. Već Vam rekoh, sve je to super ali šta ćemo sa manevrom kada nestane goriva. i dalje prenebregavate samu dinamiku borbe u vazduhu, tu mikroprocesor može pomoći samo donekle i to dok motor radi, posle ma kakvu putanju taj mikroprocesor proračunao ona mora biti ka cilju a taj cilj manevriše konstantno. to paljenje/gašenje motora koje pominjete trenutno postoji samo na METEOR raketi i definitivno povećava njen efikasni domet. No, i dalje je usko grlo max 40g plus neka ograničenja zbog same koncepcije rakete. Kada to masovno zaživi onda možemo pričati o tome, ovako je neozbiljno razglabati o nečemu što ima neke karakteristike uglavnom na papiru i nije ušlo masovno u operativnu upotrebu.

„Podsmevate se stealth-u, koliko god izgledao naivno, sa raznim “elktromagnetnim upijajucim taalasima“ jeste nezgodan protivnik sa miksom ostalih tehnologija.“

Voleo bih da mi copy/paste gde se ja to nedvosmisleno podsmevam STEALTH-u pošto sam uveren da sam samo pokazao njegova ograničenja. A ovo „sa raznim elektromagnetnim upijajućim talasima“ bih voleo da mi objasnite šta to znači ? Koji su to elektromagnetni upijajući talasi i kako rade?

„I verujte u vrlo skorijoj buducnosti necemo se iznenaditi ako vidimo bespilotne letelice sa “supercruise“ motorom, 360 stepeni malom RCS, koji ce narusavati zasticeni vazdusni prostor, kontrolisani od pilota u avionima, sa mogucnoscu korekcije/preuzimanja iz satelitskog navodjenja – pravice pometnju “presretacima“ ili “lovackim jedinicama““

Pa ja nigde ne zagovaram povratak na spitfajer i meseršmit. Ali kao što već rekoh, kada bude pričaćemo, ovako je neozbilljno razglabati o nečemu o čemu jedva da ima validnih podataka.

SF

Igor

Ja sam „poznavaoc“, kad budem imao nesto u „rukama“ mogao da testiram, imao zabelezeno borbeno iskustvo iznecu Vam detaljan elaborat (podrazumeva se ako je obelezeno dostupno za javnost).
Nemojte koristiti termin „nabacano“, nepotrebno zaista posto ste Vi vezivali moje komentare naslucujuci sta sam ja hteo reci, „znanje“ sirok pojam – Vase takodje aroganto navodno objasnjavanje ima veliki broj mogucih solucija i podpitanja.

Upravo zbog Vaseg „kad bude pricacemo“ sam ja i poceo komentar na koji se sad nadovezujemo.Isto tako kao ja uveren sam samo slusate i naslucujete sta ima u necijoj „garazi“.S obzirom da trenurno pricamo o tehnologijama koje su zamisljene 80′ i 90′, modernizovane u vise varijanti do 2017, jel potrebno naglasiti onda sta je moguce ocekivati od „velikih“ na radnom stolu u 2017 ?

IRST ? Opet ima podpitanja -vremenski uslovi, gustina vazduha, temperature vazduha, visine, brzine rakete……

Sto se tice rada rakete, prica sa mikroprocesorima ide samo napred.Vi meni sad ispada autorativno tvrdite kako to moze samo Meteor.BAE sytems je multinacionalna korporacija koja zgrce milione dolara u vojnoj industriji i hocete reci kako Rusi i Amerikanci nemaju kadar, znanje za isto.Mislim ipak da se salite.
Vidite za rad AMRAAM AIM-120-C7 2013 su bili nedostupno podatci 2013, za rad AIM-120-C4 – RTR je negde oko 48 km

„Rtr (turn-and-run) is the maximum range a target can immediately turn and fly the opposite direction and still be reachable by the missile“

Kad sistem automatski ubaci taj proracun, sta je tesko napraviti pogodan „sistem“ koji ce pilotu nagovestiti najbolji trenutak za opaljivanje? I na to moze se takodje nadovezati proracun posle „poznate indentifikacije na osnovu memorisanog „radarskog suma“ (posle prvog pozitivnog svrstavanja) o kom tipu aviona se radi i njegovim manevarskim sposobnostima, obracunati mu Auto- GCAS sposobnosti i predvideti no escape zone.Sad rade i na tim sistemima koji mogu posle lansiranja kontrolisati rad motora uz proracunatu sugestiju najbolje trajektorije do mete, ne mogu tvrditi za koliko sekundi sistem moze pomocu senzora na osnovu manevrisanja mete birati, korigovati let i trajektoriju rakete, ali prilicno je zastrasujuce sto moze birati u sekundama vise opcija nego samo ljudsko bice.Zato mislim da ce bilo kog pilota svaka raketa koja radi na tom principu debelo pomuciti i primorati ga da sa vecih visina spas trazi na manjim visinama, sto ce zahtevati veliki „forsaz“, t.j vecu potrosnju goriva ili gubljenje „energije“ prilikom ostrih manevara.Nista Vi meni niste dokazali vec samo nagadjate na osnovu vasih „sturih“ proracuna.

Ako se vratimo na pocetak rasprave (teme) mi ovde pricamo koji je avion sposoban za nesto i zastali smo na F-22 i SU35.Ako cemo iskreno RCS je tu najveci problem i zato Rusi razvijaju T-50, a Amerikanci nadogradjuju F-22.
Ko ce prvi koga uociti zavisi od Avaksa obe strane ili nekih modernijih „zemaljskih“ radara, sistema ometanja,…..Zato se valjda logicno i trude za povecanje dometa AESA radara (pasivnog skeniranja) i ROPT dometa raketa (izdeljenih faza njihovog terminalnog leta)

Podsmevate se „stealth-u“ tako sto navodno tvrdite cim upali F-22 radar postace vidljiv – bas ste realno utvrdili nedostatak.Ja sam Vam naveo modernizaciju softvera u Blok 30 nadogradnji koja mu omogucava opaljenje i navodjenje do mete bez radara.Koliko EPOLET radar moze efektivno skratiti detekciju Avaksa ?
Stura specifikacija IRBIS-E radara iz 2014 kaze :
„detect a closing 0.01 square metre target at ~50 NMI (90 km)“
O cemu mi onda pricamo sta je tu lako SU-35 bez podrske sopstvenog Avaksa ? A ako F-22 upali svoj AESA radar predje u rezim pasivnog skeniranja, „bombarduje“ odredjeni „uzak“ prostor sa vise od 1000 takvih talasa u sekundi, koji to efikasan sistem moze ponistiti veliki RCS SU-35 i omoguciti otkrivanje F-22 pre nego ovaj njega ? Na koliko to tacno km ?

Elektro magnetni upijajuci talasi, kad bih Vam dao elaborat verovatno bih Vam poklonio milione dolara, ali pravo pitanje u 2017 jeste dokazite Vi meni da to nije samo „obicna buva“

I zato Vam kazem danas u 2017 nemojte meni dokazivati strucnost nema potrebe, ovo o cemu pricamo su uglavnom „stare tehnologije“, ja trenutno komenterisem iz interesovanja, gledacemo i dalje novine na „stranim sajmovima“, a kamo srece da slicni ili uspesniji ljudi kao Vi rade, pokazuju aktuelne „nove“ projekte radeci za MO Srbije,.

Ig

@SF
Ajmo polako da nešto utvrdimo.

„A ako F-22 upali svoj AESA radar predje u rezim pasivnog skeniranja, „bombarduje“ odredjeni „uzak“ prostor sa vise od 1000 takvih talasa u sekundi, koji to efikasan sistem moze ponistiti veliki RCS SU-35 i omoguciti otkrivanje F-22 pre nego ovaj njega ? Na koliko to tacno km ?“

O čemu vi ovde pričate ? Znate li šta znači pasivno? Šta tu onda ima da se emituje kada je pasivna detekcija u pitanju ? I šta će on to da detektuje ako ja idem sa ugašenim radarom (da ne bih odavao i poziciju a i identifikaciju) nego samo se oslanjam na IRST ? opet citat jer ovo zvuči besmisleno:
“ koji to efikasan sistem moze ponistiti veliki RCS SU-35 i omoguciti otkrivanje F-22 pre nego ovaj njega “

Pa signalizator radarskog ozračenja valjda ? Čuli ste za tu spravicu? Istorijski posmatrano, zračenje se otkriva na 125% od efikasnog dometa . Evo na primer, Vaš radar sa recimo F-15 mene može otkriti na 150km ali ja zračenje vašeg radara otkrivam na preko 300km…. I gde to ja tvrdim da će SU-35 pre otkriti F-22 nego ovaj njega ? Tvrdim da će ga otkriti na vreme, čitajte sa razumevanjem molim Vas

„Elektro magnetni upijajuci talasi, kad bih Vam dao elaborat verovatno bih Vam poklonio milione dolara, ali pravo pitanje u 2017 jeste dokazite Vi meni da to nije samo „obicna buva““

Aj nemojte biti smešni, ne tražim ja vama elaborat nego lepo objasnite šta je to, onako osnovno pošto sam pojam malo zvuči Sci-fi.Mislim, ako stvarno znate da to postoji i kako radi. Usput mi objasnite isto onako, tek da svako može da shvati, kako se to menja frekvencija već poslatog signala koju ste pominjali.? I do koje mere se menja i taktičke implikacije.

„IRST ? Opet ima podpitanja -vremenski uslovi, gustina vazduha, temperature vazduha, visine, brzine rakete……“

IRST ima nekih ograničenja do 9-10km zbog oblačnosti mada realno gusti oblaci sem kumulanimbusa retko idu preko 7km. Znači, vazduh je vrlo redak, temperatura vrlo niska pa preko 10km visine IRST izvlači odlične domete; primera radi PIRATE IRST otkriva lansiranje AMRAAM-a na 140km…i više nego dovoljno i tu brzina rakete nema nikakve veze, pretpostavljam da ste mislili na zagrevanje šta li al svejedno vrela je kako god. ne zaboravite, na 10km visine okolna temp je ispod minus 40 a avion u podzvučnom krstarenju im oko 30ak stepeni ne računajući motore, znači samo oplata. Eto jasne i lako uoćljive razlike od 70 stepeni. A da ne pričamo o superkruzu ili raketama.

„Sto se tice rada rakete, prica sa mikroprocesorima ide samo napred.Vi meni sad ispada autorativno tvrdite kako to moze samo Meteor.BAE sytems je multinacionalna korporacija koja zgrce milione dolara u vojnoj industriji i hocete reci kako Rusi i Amerikanci nemaju kadar, znanje za isto“

trenutno samo METEOR..ostatak pasusa Vam je klasično jeftino izvlačenje iz konteksta…opet Vas pitam..gde ja to nedvosmisleno tvrdim da rusi i ameri nit rade na tome nit imaju mogućnosti ??? opet moram da Vam skrenem pažnju. ili čitajte sa razumevanjem il’ batalite, jeftine fore kod mene ne prolaze.

„„Rtr (turn-and-run) is the maximum range a target can immediately turn and fly the opposite direction and still be reachable by the missile““

Iliti no escape zone. Jeste li sa ovim citatom hteli da poentirate ? Znate li da no escape zone ne znači i zagarantovan pogodak…ima na netu bar 20 stranica koje to objašnjavaju. kad smo već kod sage o mikročipovima (u koje tako slepo verujete) ajte mi recite koju će brzinu imati AMRAAM na 10km visine 60 sekundi posle lansiranja ? I kako će to mikročip da promeni ?

„Zato mislim da ce bilo kog pilota svaka raketa koja radi na tom principu debelo pomuciti i primorati ga da sa vecih visina spas trazi na manjim visinama, sto ce zahtevati veliki „forsaz“, t.j vecu potrosnju goriva ili gubljenje „energije“ prilikom ostrih manevara“

Ovo baš i nema veze sa logikom. Ili zapravo samo nabadate neke pojmove bez razumevanja ili imate ozbiljan problem sa formiranjem rečenica. Ako sa većih visina idem na dole šta će mi forsaž kad imam gravitaciju ? i čim idem dole automatski povećavam razdaljinu između mene i rakete i teram je da zaplešemo tamo gde meni gušći vazduh daje bolje manevarske osobine a njoj troši više energije i to mnogo brže. Pa to je logičan manevar oduvek kada se nema vremena za laganije ceđenje energije.

„Nista Vi meni niste dokazali vec samo nagadjate na osnovu vasih „sturih“ proracuna.“

Ok, evo izvolte pa dokažite Vi meni. Za početak obratite pažnju da recimo 18sekundi leta sa pogonom ne daje 50-60km pogonjenog leta čak ni u stripovima. Smešno je da bombardujete gomilom podataka a padate na najosnovnijim stvarima, kako čovek da Vas shvati za ozbiljno ?

„Koliko EPOLET radar moze efektivno skratiti detekciju Avaksa ?“

Valjda znate ono najosnovnije, efikasnost ometača zavisi osim od njegove snage tako i od međusobne udaljenosti ometača i radara koji se ometa. Nemam prave podatke snage EPOLET-a a i zapadne procene variraju od 5KW do 24KW. Ako je u pitanju 24KW cenim da može da obrije 80% dometa jer po snazi prevazilazi većinu ometača čija je snaga javno objavljena. Ne zaboravite moju tvrdnju o sprezi S-400 i SU-35 gde S-400 drži AWACS podalje i time omogućava SU-35 da izvuče maximum što se ometanje tiče. Elem, osim EPOLETa tu su i zemalski sistemi ogromne snage specijalno dizajnirani za ometanje AWACS-a. I još nešto, verujete li stvarno da će u iole ozbiljnijem sukobu AWACS potrajati duže od par h ? Lako je sa AWACS-om ići na tehnički i brojčano inferiornijeg protivnika.

„Podsmevate se „stealth-u“ tako sto navodno tvrdite cim upali F-22 radar postace vidljiv – bas ste realno utvrdili nedostatak.Ja sam Vam naveo modernizaciju softvera u Blok 30 nadogradnji koja mu omogucava opaljenje i navodjenje do mete bez radara“

Pa pitajte svakoga, čim se odašilje energija može se napraviti nešto da emitovanje te energije uhvati. Eto, signalizatori radarskog ozračenja su standard u avijaciji tek 50ak i kusur godina. Ta modernizacija koju smatrate nečim volšebnim je standard na svakom modernom avionu, već sam pričao o sistemu SPECTRA na francuskom rafalu a koja otkriveno zračenje tj pravac određuje sa pola stepena preciznosti ili da vam olakšam to je na 100km daljine greška od nekih 870m znači dovoljan „prozor“ da se u njega lansira raketa. I već sam Vam rekao da to možete mački o rep kada onaj drugi ima podatke sa strane i leti samo sa IRST. Morate shvatiti da u današnjem modernom ratovanju radar se ne pali tek tako.Em dajete lokaciju, em potencijalno dajete i identifikaciju em će Vas ometati. Radar što kasnije to bolje.
I F-22 je projektovan sa takvim istim sistemom od samog starta, kakva crna modifikacija tek sad posle x godina upotrebe. Imao je to od starta.

Inače, ja Vas nit sam nazivao arogantnim nit sam se bavio psihoanalizom Vaše ličnosti. Nadam se da ste svesni da ste prešli granicu pristojnosti. Elem, to je inače stara tzv šešeljevsko/komunjarska retorika da se kada ponestane validnih argumenata oplete po osobi ne bi li se bar na taj način njeno mišljenje obezvredilo. Jadno.

SF

Igor

Sta da utvrdimo, samo se nadovezujemo u nerazumevanju.

1
Idete samo sa IRST-om ? Molim navedite model na koji se pozivate u trenutnom primeru
2
Radar warning reciver domet 222km, smanjite malo „ribu“.Ali ste vi uporni u scenariju koji nema veze sa „realnim situacijama“, mozda cujem jos neku zanimljivu „novotariju“ u taktikama.
3
Pa cuo sam nesto kao plazma, samo nije keks i bolje se pokazala od nano cevi u tom (upijanju) talasa.Ma ima tu svasta, verujte mi duga prica.Sad ocekujem od Vas specifikaciju nedostataka te iste plazme.
4
Pirate IRST dajte mi molim Vas tu specifikaciju zvuci „nadrealno“.
Dajte mi molim Vas i oznaku tog IRST „hibrida“ na SU-35, tacnije specifikaciju gde Vi to citate, bez vaseg obracunavanja ako moze.
5
Ako razmislite pre nego sto napisete : „trenutno jedino Meteor“, onda valjda to nesto znaci.Razumem Vi to tvrdite po naoruzanju prikazanom u javnosti, jedino tako ima Vama smisla.Ne razmisljate malo da oni znaju kako po raznoraznim sajmovima se provlace osobe koje zele nesto njihovo iskopirati do najsitnijeg detalja.Samo moraju nesto prodati, pa Vam napricaju „bajke“ kao ja.Cudno zar ne ?
6
„No escape zone“ u ovom slucaju nije znacio nikad siguran pogodak, to su trenutno poznati parametri aviona koji mogu biti pretnja, max brizna motora, manevarbilnost kod odredjenih brzina, ….to je samo trenutni obracun.Rec je samo termin za obracun, a Vama „kljucni dokaz“ za raspravu.
7
Ne znam sto se uopste raspravljam za Vase teoretske gluposti, jer ja Vas samo slusam, bez i jedne formule ispisane.Prilicno sam siguran da cu Vas u 90% slucajeva oboriti sa samo dve AMRAAM ispaljene rakete na 45km.Ali dobro Vi koji nikad niste seli u SU-35 tvrdite suprotno.
8
Besmisleno je uopste pricati o mogucim akterima takvog konflikta posto samo nagdjamo sta moze biti ukljuceno i sa kojim tacno karakteristikama to sam Vam cak kroz „maglu“ napomenuo u jos prvom komentaru.
9
Pokazite mi tu specifikaciju Spektre i karakteristike rada takodje zamolio bih Vas bez vasih objasnjenja

Ako kazem arogantno objasnjavate, odnosi se na vase „upadice“ koje su nepotrebne ako vec nesto objasnjavate nekome za koje ste stekli utisak da ima manje znanja u nekoj oblasti od Vas.A tako samo odajete Vasu nedovoljnu usavrsenost na oblasti u kojoj trazite neku afirmaciju.Ne vidim uopste u Vasim komentarima sposobnost demonstracije i objasnjavanja.

Ig

@SF

Opet samo gomila jefftinih trikova. Jeftino pokušavate da prebacite loptu da sada ja kao Vama nešto dokazujem. A nevešto ste pokušali da se izvučete od svojih gafova kojima otkrivate neznanje. Dok ne razrešimo to nema dalje. Zato…ajde da se vratimo na ovaj jedan konkretan primer:

„A ako F-22 upali svoj AESA radar predje u rezim pasivnog skeniranja, „bombarduje“ odredjeni „uzak“ prostor sa vise od 1000 takvih talasa u sekundi, koji to efikasan sistem moze ponistiti veliki RCS SU-35 i omoguciti otkrivanje F-22 pre nego ovaj njega ? Na koliko to tacno km ?“

Već sam Vam postavio pitanja i baš kao što sam reako Dušanu kažem i vama. Bonton, dragi moj SF nalaže da se na pitanje odgovoti pa tek kada to izelaboriramo možemo dalje. Jeftine fore tipa pitanjem na pitanje ne prolaze. Na ovom insisitiram jer mi se iz vašeg gorenavedenog citata počinje činiti da nemate pojma i da ne kapirate osnove. Neću čak ni ponoviti pitanja, vratite se i pogledajte pa mi odgovorite.

„Pa cuo sam nesto kao plazma, samo nije keks i bolje se pokazala od nano cevi u tom (upijanju) talasa.Ma ima tu svasta, verujte mi duga prica.Sad ocekujem od Vas specifikaciju nedostataka te iste plazme.“

Pa o ovome se priča već više od jedne decenije. Samo, to je plazma stelt a ne upijajući talasi tj to je toliko loš prevod da mi se sad počinje činiti da Vam je znanje engleskog ili ruskog otužno. A sa takvim znanjem nije ni čudo da ne razumete šta ste pročitali.

Inače, cela vaša mala spin tirada sa težnjom da ja Vama kao nešto dajem je i tužna i služi samo da se obrukate i to debelo. Da iole poznajete avijaciju ne biste ni u ludilu tražili specifikacije sistema SPECTRA ili PIRATE IRST i slično jer bi do sada sami na njih već itekako naleteli a i da niste od prvog pominjanja ste mogli da nađete specifikacije. Znači, slabi ste i u pretraživnju neta. Da išta znate o tim sistemima naša diskusija bi tekla u pravcu njihovih nedostataka i predosti a ne o osnovama. Niste ni svesni koliko ste se ukopali sa ovim. Ako Vam i dalje nije jasno evo pojašnjenja. I SPECTRA i PiRATE su u upotrebi već više od jedne decenije !!! Kako to da ne znate ništa o tome pobogu ??!!

„Radar warning reciver domet 222km, smanjite malo „ribu“.Ali ste vi uporni u scenariju koji nema veze sa „realnim situacijama“, mozda cujem jos neku zanimljivu „novotariju“ u taktikama.“

Ovo neću ni da komentarišem. Pitajte nekog drugog da Vam pojasni. Bruka.

„Ne znam sto se uopste raspravljam za Vase teoretske gluposti, jer ja Vas samo slusam, bez i jedne formule ispisane.Prilicno sam siguran da cu Vas u 90% slucajeva oboriti sa samo dve AMRAAM ispaljene rakete na 45km.Ali dobro Vi koji nikad niste seli u SU-35 tvrdite suprotno.“

Hahaha. A Grof , Bora Zoraja i Nebojša Kulačin izbegli po 3 AMRAAM-a u poluispravnim Mig-29. Više na ovome i ne insistiram dok ne utvrdimo osnove sa početka mog posta. Kud da pričamo o dinamici leta i otporu vazduha te ugaonim brzinama kada Vi ne kapirate ni šta pasivna detekcija znači.

Naravno, s nestrpljenjem očekujem Vaš sledeći post jer svakim novim samo pokazujete sve veće i veće neznanje.

PS: Skrivanje iza bombastičnih izraza ne vredi kada naletite na detaljistu. Samo pukne bruka. čuj, upali radar na pasivno i bombarduje prostor sa 1000 talasa…hahah.

SF

Prvo cu da pocnem od ovoga poluispravni migovi.
Navedite imenom I prezimenom odgovornog koji je mogao da naredi pilotima poletanje bez „papira“ o tehnickoj ispravnosti aviona, posto trebate poznavati koju krivicnu odgovornost takva odluka poseze.
Navedite molim Vas na koliko km su izbegnute AMRAAM rakete ?

Ja Vama kazem pustite me Vase demagogije trazio sam Vam modele i specifikacije.Logicno mogu se naci na internetu, ali zelim da vidim referencu tih postavljenih specifikacija I pokusacu da razumem Vase „bunilo“.Nije cilj pretrazivati samo internet (tacnije wikipediju) I kalkulisati cifre sa dve osnovne funkcije

Sto se tice plazme nema te Vi pojma, ubedjen sam Vas jedini info je wikipedia I kalkulator koji je „malo“ neispravan

Izvolte u tom „pasivnom skeniranju“elaborirajte greske.

Imala je „mina“ za Vasu strucnost na dva mesta samo ta dva primera ste preskocili I tu se video Vas doktorat o ovoj oblasti

Dajte mi ime tog strucnjaka za taj RWR I njegov domet, ili mozda ste sad voljni otkriti Vas pravi identitet, kako se mogu postideti vaseg doktorata.

Kazem Vam ovako se samo nadovezujemo, ali dobro vreme ce pokazati ko je bio blize realnosti

Ig

@SF

„Izvolte u tom „pasivnom skeniranju“elaborirajte greske.

Pa dragi moj SF, kada je pasivno nema emitovanja već samo „slušanje“ tuđih emisija. Vi ste nedvosmisleno potvrdili da o tome nemate pojma izjavom: „A ako F-22 upali svoj AESA radar predje u rezim pasivnog skeniranja, „bombarduje“ odredjeni „uzak“ prostor sa vise od 1000 takvih talasa u sekundi,…“ koje crno bombardovanje talasima u pasivnom modu ???? Pobogu ? posle mog upiranja prstom Vi idalje nevidite koju ste glupost izvalili. Tu mesta vađenju nema, nije to više „pogrešno sam se izrazio“ već sada nedvosmislen pokazatelj elementarnog neznanja koji se samo nadovezao na onaj o raketi i njenom motoru gde ste takođe pokazali da ne znate ni elementarnu matematiku. I sad kako ja Vama takvome da išta dalje objašnjavam kada ni osnove ne znate ?
Koje ja podatke Vama da dajem kada nemate kapacitet ni znanje da ih razumete? Jedino da krenemo od osnova i to matematike.

SF

Igor

Zanimljiv elaborat, pa onda klasika malo arogancije na delu I onda verovatno iscekujete aplauz.Pa vidite iskustvom shvatite da sve u zivotu nije crno I belo, vec naprotiv ima dosta sivog.A kad lovite u mutnom treba Vam dobar mamac.

N.p.r. kazu AESA radar zbog svoje funkcije emitovanja razlicitih frekvencija kazu moze emitovati u isto vreme „ometajuce talase“.Cudi me ona vasa konstatacija (F22 ako ukljuci radar doci ce do detekcije RWR), vi kao da zanemarujete mogucnost LPI talasa I tamo neke tehnike emitovanja.Tako da dolazimo na ono glavno sta n.p.r opalim par takvih talasa u svemir, nesto kazu taj nesrecni APG-77 to moze vrlo dobro I brzo pod 120 stepeni, a satelit to odbije prema ciljanom prostoru sta to Vas RWR onda detektuje ? Ja to nazivam „pasivno“ I „bombardovanje“.Ima I ono

Isto tako, slicno Vama, par pametnjakovica je mislil zastarelom tehnikom pobediti dosta jaceg I inovantnijeg neprijatelja.Samo da razjasnimo takav gest, ko je poslao ljude u operaciju „sigurna smrt“ I na osnovu cega ? Pa na kraju ispade poluispravna tehnika, ….lepo sam Vas pitao :

Ko je imenom I prezimenom dozvolio da ljudstvo poleti sa neispravnim avionom ? Sto preskociste to pitanje, sto koristite termin „poluispravni“ ?

Samo jedan pilot je na svoju odgovornost seo u takav aparat koliko ja znam, ali je detaljno „obavesten“ pre poletanja.

Danas je 2017 I dalje nema nekih analiza sta se desavalo sa avionikom na tim avionima.Kako su „ometani“ mozda ?

Ig

@SF

HAHAH. Kako li sam samo pogodio da ćete se nepoznavanja pasivno preći na LPI. Ne znam ni dal da Vas pitam znate li uopšte šta je LPi a kamo li da elaborirate princip rada, te da li stvarno verujete da to baš uvek uspeva . E, a ovo sa opaljivanjem u svemir je tek smešno. Mislim, jeste teoretski moguće, ali kada bi sa teoretskog prešli u praktično, a za šta vi definitivno nemate ni znanje ni kapacitet, tek onda bi počeo šou. Kao što već rekoh, Vi ste velika neznalica koja se krje iza fraza . Da nije tako, nebi, evo već kroz sijaset postova, konstantno izbegavali da uđete u detalje bilo koje teme tj. fraze iza kojih se skrivate.

“ Ja to nazivam „pasivno“ I „bombardovanje“.Ima I ono“

E, ja to nazivam, nemanje pojma. A sada ću Vam malko eleborirati količinu gluposti u vezi ovoga sa satelitom.

Elem, ajde da potpuno zanemarimo deo o samom brojnom stanju satelita a koje bi moralo biti veliko kako bi se takva sposobnost uopšte smatrala operativnom. Sad, najniža orbita satelita je na 200km visine (i tada satelit mora kružiti sa 7.7km/sec; hahah šou zar ne ?), operativni plafon leta F-22 neka bude na 20km visine, znači međusobna razdaljina je 180km. Širina snopa radara APG-77 neka bude 1 stepen što znači da je na 180km daljine širina snopa tj prečnik 3.1km. Drugim rečima, da bi se sva emitovana energija sa radara iskoristila satelit bi morao imati „ogledalo“ prečnika 3.1km. Uviđate li koje vi budalaštine pišete ? Kada bi prečnik reflektujuće površine bio recimo 250m količina odbijene energije bi bila 144 puta manja a što bi u slučaju emitovanja max 20KW koliko ima APG-77 to dalo odbijenih pišljivih 140W. I to bez uračunavanja gubitaka do kojih dolazi i prilikom same refleksije signala a za koje, uveren sam, uopšte i nemate predstavu da postoje. A i da zanemarimo uglove i tajming jer kao što već rekoh satelit kruži velikom brzinom. Vi ste komedija. Vi toliko nemate pojma da svaka informacija koja dođe do Vas trpi perverznu distorziju i pretvara se u somnabulnu iluziju.

Naravno, mogu sateliti biti pozicionirani i niže ali tada moraju imati i svoj pogon a to košta kao Sv. Petra kajgana. Niko nema toliki budžet da bi ovakvu vašu, iz pristojnosti nazovimo, „zamisao“ sproveo u delo. I opet, gorenavedeni „problemčići“ itekako ostaju. E, baš ste mi ulepšali dan.

@Igor

Usao si u diskusiju sa osobom koja je imala citav niz odvala ovde, izmedju ostalog je uletela u diskusiju o nasoj LOVACKOJ AVIJACIJI i nacinu da se ona spase i odvalila da treba da nabavimo „20 F/A-18E/F Super Hornet Block III i 8 EA-18G Growler“ i jos je i branila tu suludu ideju…

Kada sam mu izmedju ostalog skrenuo paznju da je Growler avion za elektronsko ratovanje, on je nastavio da objasnjava kako je on to znao od pocetka…

Zanemarivsi tu ociglednu laz, samo pogledaj taj odnos 2.5 lovacka aviona na 1 za elektronsko ratovanje je prosto genijalan i ostatku sveta nepoznat.

Na stranu pitanje protiv koga cemo mi da vodimo taj elektronski rat? Protiv Makedonije, Albanije, Madjarkse, Rumunije, Hrvatske ili BiH???? Dakle, lik je komican.

Takodje je tvrdio za NEPOSTOJECI avion firme Stavati (koja izmedju ostalog za 20 i kusur godina nije konstruisala ili proizvela barem jedan prototip aviona) da ima odlicne performanse, jer tako pise na njihovom sajtu… Inace sama cinjenica da se ti podaci o nepostojecem avionu, nikada testiranom i sl… nalaze na njihovom sajtu je za njega vrhunski dokaz da je sve „transparentno“

On vlada nekom nepostojecom vojnom terminologijom, to su neke novokovanice, neke „reci pod navodnicima“, recenice koje su bez smisla, sve je u siframa, nepovezano…

I ono sto je najvaznije, on nikada ne gresi…
Inace lik je i plagijator, obozava da se kiti tudjim perjem – nadje neki strucni tekst na netu i onda prevede nekoliko recenica sa pocetka (cesto promasi smisao, kao kod teksta o Gripenu) i to predstavlja ovde kao svoje umotvorine… buvalno osoba zeljna paznje.

Ig

@RX

HAHA…video sam već na drugom njegovom komentaru da se krije iza fraza koje očigledno ne razume. Pecao sam ga i čekao na penal. Namestio se sam sa onim kretenizmom o satelitu. Elem, hvala na upozorenju. . Nije problem što ne znaju ili su zadojeni dogmama, mene užasno nervira kada takve uhvatiš u nemanju pojma a oni ležerno pređu preko toga i nastave diskusiju. Ja to smatram teškim bezobralukom.Trebalo bi takve mrcvariti do iznemoglosti pa da prosipaju svoje baljezgarije negde druge.
Pozdrav !!!

Me

@Igor
kao termografist Vas moram upozoriti na jednu čestu logičku grešku, a mogu dodati još par informacija koje ljudima vjerojatno nisu poznate:
„na 10km visine okolna temp je ispod minus 40“.

1. IC senzor ne vidi temperaturu zraka, jer je zrak, kao magla, u tom spektru potpuno proziran „materijal“, IC vidi temperaturu površine (npr. tijelo rakete) ili gustog sloja čestica (gusti oblaci ili trag rakete).
Primjer iz prakse: kada treba utvrditi temperaturu zraka u prostoriji po visini najlakši način je objesiti rolu wc papira te mjeriti temperaturu na papiru,

2. IC/termografska temperatura čistog neba je od -20 pa naniže, ovisno o kvaliteti senzora (moja 1. kamera je pokazivala -20, a novija mi pokazuje -32 oC)

3. Ako je IC senzor usmjeren prema dolje onda je svaka dT manji od slučaja kada je senzor usmjeren prema gore (npr. -20 neba i +80 rakete).

4. IC senzor hvata IC zračenje od motora rakete tj. od izgorenih čestica goriva (trag rakete) te od tijela/vrha rakete.

5. Kod ozbiljnih proračuna takvih senzora treba uzeti u obzir i faktor emisivnosti tijela rakete (koji se može mijenjati ovisno o vrsti premaza i sastava materijala). Npr. kod mojih kamera INOX se uvijek mjeri kao -15 oC, bez obzira na temperaturu okoline, a obojeni metal nema takav „efekt“.

6. Svaki takav IC senzor mora biti sastavljen iz više senzora ovisno o valnim duljinama (postoje 3 osnovna raspona u IC termografiji). Svaka valna duljina ima svoje specifičnosti i prednosti.

Lp

П

@Igor Немање није реч, можда је боље користити реч одсуство. Руски или западни авиони не знам, али нам енглески језик чуда ствара. Срдачан поздрав

Ig

@Medo s mora

Medo, super što ste se javili. Jeste li se bavili detaljnijom analizom IRST na avionima ? Na primer PIRATE ili OSF ? Kakve su vaše procene njihovih performansi ? Koji su pravci daljeg razvoja ?

Ig

@Petar

Petre, hvala na ispravci.

Me

@Igore
Ako ćemo za ozbiljno:

1. senzori koji se koriste danas u vojnom korištenju IC tehnologije još uvijek imaju megapikselnu rezoluciju (x Mpixela); običan smartphone danas ima kameru rezolucije od 8-12 Mpixela,

2. spominjalo se uvođenje gigapixelnih senzora (najava FLIRa), ali ništa se kasnije nije objavilo (je li se odustalo ili je prešlo u vojnu tajnu, ne znam),

3. veća rezolucija omogućava veći domet, bolja osjetljivost omogućuje ranije prepoznavanja uočenoga,

4. o osjetljivosti se ništa ne govori (nema podataka) tako da to ne mogu komentirati, današnje „civilne“ kamere imaju osjetljivost od 0,05 oC (moja 1. kamera je imala 0,08 oC ),

5. pretpostavljam da će se ići na evoluciju senzora (rezolucija, osjetljivost, valne duljine) i softvera te standardizaciju dijelova

6. treba se sjetiti da je IC tehnologija koja može raditi samo u ravnoj liniji (in visual range), stoga bi se funkcionalni plafon mogao postići relativno brzo,

7. također treba shvatiti, slično radaru, da je bolje uočavanje ciljeva koji ne lete direktno prema senzoru već od njega (veća mjerljiva površina, više vidljive energije)

Razvoj IRSTa ne pratim, ima previše IC novina i u standardnom poslovanju/mjerenjima (zgradarstvo, strojarstvo, …) .

Ig

@ Medo s mora

Hvala Medo.

Sa tačkama 1,2,3,4,6,7 sam upoznat već od ranije.

Pozdrav

mi

Ne znam gde nadjoste da je eurofighter najbolji. Trebalo bi bolje da se informisete. Su35s je teski lovac mada moze da nosi i bombe od 1500kg spada u tzv strateske lovce dugog dometa. Eurofighter je u rangu kao i rafal taktickih lovaca kao i mig29 ili mig35 manjih gabarita. Mig31 koristi vec sada rakete od oko 300km dometa i u stanju je da gadja i satelite. A vi mi pricate pricu kako su35s nema takve rakete. Lovac koji je skoro 5gen. za razliku od typhuna koji je jos u 4generaciji. Jeste li culi za raketu r37 vympel koja je u operativnoj upotrebi ima domet od 390km. Da nije toga Rusi ne bi smeli da ista rade u Siriji sa svojim lovcima i to jos u vrlo malom broju. Radar su35s moze da otkriva stealth tehnologiju. Onda dolaze rakete r77m rvvae dometa 180km. Pitajte engleze sa typhunima kako se osecaju kad se pojavi neki su27. Lovac ne zavisi samo od raketa vec sta ima u kontejnerima za ometanje protivnika a tu su Rusi sada najaci. Poceli su da prave neverovatnu elektroniku. To su cinjenice nisam ih ja izmislio. Za typhone su dovoljna 4 mig31bm da ih otera u 4pm. Da ne govorim za su35s. Proucite malo bolje te stvari, bez namere da nekog uvredim.

Odgovori
Ni

Miroslave, kao sto rece Dusan, cudno je koliko mi u Srbiji velicamo Rusiju i rusku tehnologiju dok sami Rusi pljuju po tome i imaju drugacije misljenje.
Da ne ulazimo u polemiku oko dogadjaja koji se nisu ni dogodili vec ih je izmislio RT. Koliko god da volim i postujem Putina ipak ne mogu da precutim ka cujem neku glupost sa njihove strane, a vec vise puta ih hvatam u lazi i to veoma glupoj.

Pe

Zanimljivo kako ste dosli do zakljucka da“Rusi imaju fenomenalnu elektroniku“
I da Su-35 vidi stealth lovce-pokazuje samo da ne razumete princip rada radara.
Naime, da bi video stealth, mora se koristiti radar izuzetno niske frekvencije koji je sirok i dugacak nekoliko puta vise od bilo kog lovackog aviona.Recimo u Antonov 225 bi stao, ali jos mora da se pokrece.
Zatim.iako ga“vidi“-nema nacina ds navede raketu na stealth (jer,opet,radar u raketi ga ne vidi jer je mali, a stealth izbegava toplotu).
Dakle, moze jedino da mu se priblizi i u dog fightu da ga srusi topom.
Ali do toga nikada nece doci, jer stealth avion VIDI Sukhoi,mnogo ranije,i americke rakete MOGU da obore Sukhoi bez problema i sa 180km.

Sto se ruske elektornike tice-nemaju svoj procesor(ima,Elbrus,ali slab) ne mogu mobilni telefon da naprave,cela Rusija koristi americki iphone i internet.
Ali“imaju bolju elektroniku“.Nesto se ne primecuje!
Oduvek je slaba tacka ruskog oruzja bila upravo-elektronika!

Pe

@Nikola Nista nije dobro sto radi Putin od 2012; posvadjao Rusiju sa svetom; potrosio rezervni fond, oborio rublj sa 38 na 68 za evro; zbog sankcija Ruske firme ne mogu da uzimaju povoljne dugorocnd kredite u Evropi vec samo uz 19% u ruskim bankama.
Rusija je najveca zemlja na svetu.A resili da uzmu JOS teritorije (Krim) i posalju vojsku u drugu zemlju (Donbas Ukraina).
To ce sve platiti obican gradjanin Rusije.A i do toga se zivelo znacajno losije nego na zapadu…Nema“preporoda“Rusije,vec samo poniranje.Jedino u savezu sa Amerikom i Evropom Rusija moze da bude velika-kombinacijom zapadnih tehnologija i ruskom radnom snagom i resursima.Ocigledno to ne odgovara njihovoj vlasti …

Jo

Petrovicu sve to sto ti pricas je holivud,Ameri su i f4 napravili bez topa,jel su bili sigurni da ima takav radar i rakete i da mu top ne treba da svaki avion pada i pre nego sto ga primeti,da ne moze da dodje do bliske borbe,pa ih je onda mig21 odrao u vijetnamu,Ameri imaju prednost u novcu,ekonomiji,medijima,saveznicima i da su sigurni u nadmoc svog oruzija Rusije odavno nebi bilo.Ako je njima vojska RS 95 skinula 2 aviona a VJ 99-te 4,5 i to sa kubom i nevom,onda su oni sve samo ne nadmocni

Ig

@ Petrović Dušan

„I da Su-35 vidi stealth lovce-pokazuje samo da ne razumete princip rada radara.
Naime, da bi video stealth, mora se koristiti radar izuzetno niske frekvencije koji je sirok i dugacak nekoliko puta vise od bilo kog lovackog aviona.Recimo u Antonov 225 bi stao, ali jos mora da se pokrece.“

Dušane, ovde (gore nalepljeni citat)zapravo vi pokazujete da ne razumete osnovne principe radara tj da uopšte niste ni svesni postojanja osnovne radarske jednačine prema kojoj SVAKI radar, ma kog opsega on bio MOŽE videti STEALTH avion no na manjoj daljini. Samo ste načuli nešto o UHF radarima koji definitivno imaju bolje mogućnosti otkrivanja ali ste to potpuno pogrešno protumačili kao isključivu sposobnost za otkrivanje. Ali ne, i radar sa SU-35 može otkriti F-22 i u slučaju krajnje prenaduvane pretpostavke da mu je RCS 0.0001m2 ta daljina bi bila oko 30km… ako bismo uzeli realnu pretpostavku koja proizilazi iz analiza a ne sa smuti pa prospi TV emisija i jeftinih propagandnih pamfleta RCS je 0.023 pa ja sada Vas pitam koja je onda daljina otkrivanja ? I šta ćemo sa OLS koji otkriva lovca na 50ak km ? I voleo bih baš da eleborirate kako to STEALTH izbegava toplotu ? I da elaborirate kao to AIM-120D sa max manevrom od 40g pri najvećoj brzini obara išta sem meto balona na 100+km ? Molim Vas, da i mi nešto naučimo.

Pe

@joca
Pogledajte statistiku-MiG21 je uvek losije prosao od F-4 i nikoga nisu oni“odrali“,a na bliskom istoku su tek nagrabusili
Ne znam odakle cifra od 4-5 aviona koje je VJ srusila.Najvise dva,mozda ostetili jos jedan ili dva,ali za to nema dokaza

@Igor slazem se da nisam tehnicki dobro objasnio,ali i samo priznajete da ruski avion moze da otkrije F-22 na ne vise od 30km a F-22 naprotiv,moze znacajno ranije da vidi sve avione 4 generacije,putem svog radara i prenosa podataka iz satelits
Dakle, srusice bilo koji ruski avion BVR
Mozete sumnjati da je radarski odraz ovakav ili onakav-niko ne zna,jer F-23 van rata namerno leti sa dodatnim delovima koji mu POVECAVAJU radarski odraz-bas zato,da niko ne zna koliko je nevidljiv
Pa vi vidite ko je pametan
A sto se amraam tice-za sada uvek rusili bilo sta proizveceno u Rusiji,a u drugom smeru-mucak,nijedan americki avion Ruski nije srusio
Mozda u Desert storm jedan,ali nije sigurno
Smesno

Ig

@ Petrović Dušan

„li i samo priznajete da ruski avion moze da otkrije F-22 na ne vise od 30km a F-22 naprotiv,moze znacajno ranije da vidi sve avione 4 generacije,putem svog radara i prenosa podataka iz satelits“

Upravo o ovome sam pisao pa i pomalo pitao iako nijedan odgovor nisam dobio. No, kao što već rekoh, kada, kako sami kažete, F-22 upotrebi svoj radar za pronalaženje i zahvat ciljeva on odaje svoju poziciju. Primera radi, sistem SPECTRA na rafalu ovu poziciju otkriva sa preciznošću od pola stepena što je više nego dovoljno da se u dati „prozor“ pošalje par raketa. Poenta ovoga što pišem je: upali svoj radar i baj baj Stealth. Inače, voleo bih da mi navedete bar jedan tip satelita koji javlja F-22 gde su neprijateljski avioni, eto samo jedan tip ??? Takođe, nevešto izbegavate odgovor na pitanje koje sam Vam postavio, 30km koje pominjete je u slučaju RCS od 0.0001m2 a već u slučaju da je 0.023 (domaći koji niste odradili) daljina raste na 115km. Te priče o letenju sa pojačivačima odraza su za malu decu. Stealth čine sama koncepcija aviona svima lako dostupna na analizu sa slika i RAM (radar absorbing materials) čije se karakteristike mogu pretpostaviti sa 90% tačnosti a na osnovu javno publikovanih radova. Baš na osnovu toga su neki zapadni analtitičari upotrebom specijalizovanih programa RCS aviona PAK FA smestili u kategoriju 0.05m2 tj vrlo slično F-35. I dalje (opet ne odrađeni domaći) pričate o BVR pogodcima raketom AMRAAM protiv supermanevrabilnih aviona. Da Vam pojasnim, svaka, ali SVAKA raketa V-V najveće manevarske sposobnosti ima sekund pre prestanka rada svog motora i pri najvećoj brzini. Po prestanku rada motora raketa dalje leti po inerciji i zbog otpora vazduha gubi brzinu a samim tim i manevarske sposobnosti. Konkretno, raketa AMRAAM poteže max 40g pri max brzini od MAH 4 a to je preračunato u brzinu zaokreta 18.5 stepeni/sec. Vremešni SU-27 na srednjim visinama lagano izvlači brzinu zaokreta od preko 22 stepena/sec. Upravo zbog ovih činjenica Vam i tvrdim da raketa AMRAAM ne može biti opasna preko 50km i to je krajnje optimistična procena. Obrni okreni, tih 50km itekako i po 90% mogućih i realnih scenarija upada u zonu u kojoj F-22 biva vidljiv bilo radarom ili preko OLS. Nadam se da ste bar svesni da su dati radarski odrazi minimum i da važe za uski „strogo u nos“ sektor osmatranja a da već sama mala promena ugla tipa 10 stepeni levo/desno taj radarski odraz povećava. Takvi su zakoni fizike i nema instituta, ma bio on američki ili ruski, koji to može promeniti.

„A sto se amraam tice-za sada uvek rusili bilo sta proizveceno u Rusiji,a u drugom smeru-mucak,nijedan americki avion Ruski nije srusio“

Ovim samo pokazujete svoju neobaveštenost. Sirijski MIG-23 rušili su iraelske F-16 mada je odnos uvek bio na strani izraelaca no ako ćemo pravo, izraelski piloti su jedni od najboljih ako ne i najbolji na svetu. MIG-25 je srušio F-15 u jednom od tih sukoba a isti MiG-25 je u Pustinjskoj oluji oborio F-18. Uzgred, naivno prenebregavate činjenicu o brojnoj i tehnološkoj superiornosti jedne strane u tim sukobima, lako je ići podržan AWACS-om na onog koji taj isti AWACS nema. Elem, apropo uspešnosti raketa za BVR, jednom prilikom je u toku operacije Southern Watch irački MIG-25 gađan sa jednom raketom AIM-54, 3 AMRAAM-a i jednom AIM-7…nijedna nije pogodila. Ej, MIG-25 koji nije pravljen za dogfajt. A koliko je AMRAAM-a izbegao Grof ? koliko Kulačin ? koliko Bora Zoraja ? A sve su lansirane ispod 40km daljine i izbegnute u poluispravnim 29kama bez ikakvih ometača, samo pilot, oči, palica i znanje. BVR i STEALTH je priča za malu decu i uspeva samo kada je odnos snaga krajnje neuravnotežen. Kada je protivnik i brojno i tehnološki potkovan, 70% sukoba će i dalje biti stari dobri dogfajt. Da ponovim, jedina stvarna trenutna prednost F-22 nad ostalim avionima je njegova operativna visina leta.

Pe

@Igore-samo vi dalje verujte da je stealth lako dostupan svima,i u stvari, glupost i nema nikakvog znacaja.
Takodje,Rusi su bolji.
Ja samo znam da su 1999 u Srbiji prvo bile detonacije pa se onda tek cula vazdusna opasnost.Valjda nije zbog stealtha,nego nasi ovi,zaspali pa nisu ukljucili sirenu.
Samo cekam kada ce par F-22 sam da srusi svih 40 ukupno proizvedenih SU-35 (da,jako malo ih ima) pa cu se javiti.
Samo,Rusi nece to dopustiti jer su vrlo oprezni(za razliku od Srba na ovom forumu,Ruski vojni analiticari imaju najdublje postovanje prema US avionima i govore da bi za unistenje cele ruske grupe u Siriji bilo dovoljno 2 dana)
Sto se tice toga da je Israel izgubio F-16 u bitci sa inferiornim kantama mig-23 to cete nekim linkom morati da dokazete,za sada nikada nisam cuo takvu informaciju.
Ali znam da su Izraelci rusili na desetine ruskih aviona kojima su, prikriveno, leteli ruski piloti.
Da,zbog vrlo slabe taktike Rusa,i obucenosti Izraelaca,Ali pre svega-potpunoj superiornosti zapadne vojne tehnike nad sovjetskom.
Postoji prica o tom,da je MiG-25 mozda oborio jedan F-18 u Iraku ali nije sigurno.
Eto,to bi bila jedina pobeda bilo kog MiGa ili Suhoja posle rata u Vijetnamu do danas.
Pa i amraam po vama ne radi,i bas su se lepo nasi piloti s njima igrali.Pa sto si onda svi do jednog oboreni u prvom ili drugom letu,i vise nisu ni smeli da polete,osim Milenka Pavlovica koji se svesno zrtvovao?
I to je bilo pre 18 godina,danasnji amraam nije taj isti…

Ig

@Petrović Dušan

„samo vi dalje verujte da je stealth lako dostupan svima,…“

Ajde pokažite sa copy/paste gde sam ja to tvrdio da je STEALTH lako dostupan svima

„Pa i amraam po vama ne radi,i bas su se lepo nasi piloti s njima igrali.Pa sto si onda svi do jednog oboreni u prvom ili drugom letu,i vise nisu ni smeli da polete…“

Zvaničan USA podatak je da je AMRAAM bio efikasan u 46% slučajeva. Ako pogledamo u kojim situacijama, lako se vidi ogromna brojčana prednost na strani USAF. Naši piloti su obično ulazili u borbu nadjačani brojno bar 4:1, pa naravno da će na kraju biti oboreni, no Vi volite onu „što je babi milo“.

„Sto se tice toga da je Israel izgubio F-16 u bitci sa inferiornim kantama mig-23 to cete nekim linkom morati da dokazete,za sada nikada nisam cuo takvu informaciju.“

Hoću Dušane, rado ću dokazati no tek pošto mi odgovorite na pitanja koja sam Vam postavljao, čisto da ispoštujemo neki bonton a i da shvatite da samnom spinovanje i praviti se blesav ne prolazi. Znači:
kako ćete krstarećom raketom na S-400?
Koji to satelit javlja F-22 položaj neprijateljskih aviona i koji mu je princip rada, brojno stanje i pozicija?
Koji to sve ruski ometači ne mogu da ometaju niti jedan američki radar ? I zašto ?
Kako raketa AMRAAM može na preko 100km da obori moderan lovački avion ?
Kako je F-22 nevidljiv kada upali svoj radar ?

Ajmo Dušane, lagano, 1 po jedno pitanje pa da vidimo ko je u pravu, mante se vrtenja prazne ploče tipa „čuo sam“, „tamo neki“, „i sami rusi kažu“ itd….to nisu argumenti, to su prazne priče. Ako ne znate nije sramota.

dr

Dusan Petrovic…..boze dragi sacuvaj…pa sta ti mislis, „stovani vazduhoplovce“, da je americka tehnologija toliko superiornija nad ruskim „smecem i kantama“ kako ti rece, zar ti ljubljeni amerikanci dosada ne bi tri puta preorali uzduz i poprijeko tu istu Rusiju??? Lupetas ovdje svasta, predstavljas se za „strucnjaka“ a onda dodje covjek i cinjenicno i argumentima ti dokaze da si laik. Niko ne tvrdi da je F-22 ili koji vec los avion, kao sto nekad gore napisah, ne moze se tvrditi takodje da je F-22 i 35 smece, te da je Su-35 nadmocan nad njima…svaki od njih ima prednosti i mane i to bi i odredilo potencijalnog pobjednika u eventualnom sukobu, koga, takodje da kazem, samo lud covjek moze prizeljkivati. Govoriti kako je Rusija zaostala zemlja, kako nista u njoj ne valja, korumpirana itd ili obrnuto, za Amere, mogu samo zagrizeni i ograniceni ljudi, u koje, izvini druze, al po komentarima i ti spadas. Jos da dodam, svaka cast Igore, vidi se da si covjek iz struke, definitivno poznajes materiju i puno naucih iz tvojih komentara i odgovora, pozdrav

Pe

@dragan

Vi nazalost, kao i Igor i Miroslav, nemate pojma o tome sta je Rusija,a ja tamo zivim i radim.
Takodje sam ziveo na zapadu i bio u Americi vise puta, te imam vise informacija nego Vi.
Da je Rusija korumpirana uopste niko ne dovodi u pitanje, i da je ekonomski slaboja od Italije-takodje.
Naravno da su ruski avioni znacajno slabiji od americkih,i nema sumnje o tome i po statistici prethodnih sukoba (uvek su gubili MIg i Suhoj i uvek ih obarali F15 F16)
Ako zelite da verujete-izvolite.Nema ruske vojne moci, to je bleda senka nekadasnjeg CCCP a i njih su Ameri tukli na svim poljima.
I jos jednom-nema zelje za napadom na Rusiju u zapadnom svetu, pre svega jer ne postoji ama nikakva motovacija za to, niti u Rusiji ima nesto sto je tako jako potrebno da se ide u rat.

Ig

@Petrovic Dusan

Dušane, to što Vi navodno živite i radite u Rusiji i što ste navodno bili u USA nema aposlutno nikakve veze sa time što nemate niti jedan, tehnički posmatrano, validan argument. Kod Vas se sve svodi na spinovnje i mlaćenje prazne slame. Taj Vaš navodni boravak u pomenutim zemljama nema nikakvu težinu osim ako ste zaposleni u vojnoj industriji. Ovo je portal koji se bavi avio tehnologijom a ne putopisni ili politički portal. Ti vaši kvazi argmenti gde preko korupcije pokušavate nešto da dokažete su krajnje infantilni. Evo samo jedan primer (izvinjavam se svima): Šta bi sa aferom Dika Čejnija i sa Haliburtonom ??? To kao nije korupcija ??

https://www.wsws.org/en/articles/2004/10/hall-o30.html

https://www.thenation.com/article/dick-cheneys-250-million-get-out-jail-free-card/

http://www.nytimes.com/2004/09/28/us/a-closer-look-at-cheney-and-halliburton.html

https://www.theguardian.com/world/2010/dec/02/dick-cheney-halliburton-nigeria-corruption-charges

Elem, kada bih seo 3 sata i tražio našao bih Vam bar 50ak slučajeva teške korupcije diljem „naprednog“ zapadnog sveta. Ali nije to poenta. Poenta je da Vi i Vama slični svet mogu da gledaju samo crno/belo i sve i svakoga posmatrate tako infantilno isključivo a kada ste suočeni sa argumentima bežite kao đavo od krsta. To je za odraslu osobu tragedija.

mi

Sami ameri su izjavili da su oba njihova aviona promasaj veka. Zar ti mislis da su oni potpuno nevidljivi, varas se. Zna se kakva je americka propaganda da im nema ravne na svetu. F22 ima manji domet radara od su35s pa samim tim i rakete manjeg dometa bar za sada. Oni su nevidljivi za nas ali ne i za Rusiju i Kinu. Od 99te do sada je proslo puno godina i to se ne moze uporedjivati sa danasnim vremenom. Isto i Rusi danas dobijaju sliku iz satelita za svoje lovce. Drugo niko jos nema rakete v-v koje lete 5maha pa ni ameri, to su vec hipersonicne brzine. Hiperson. rakete se tek razvijaju i to kao krstarece rakete za zemaljske ciljeve ili brodske za sada ne i za vazdusne ciljeve. F22 da bi ispalio raketu mora da uspori kao i skoro svi americki lovci. Mogao bih do sutra da pisem o tome ali nemam vremena da ubedjujem neke koji ne zele da shvate sta je sta. Pre neki dan ameri su imali problema opet sa dovodom kiseonika na „vrhunskom“ f35. Slicn probleme im jos uvek f22. Ne znam sta ce biti kada ih protivni primora na opterecenje na 10 jedinica G. Sledece, ameri uvek idu u coporu nikad avion na avion pa makar to bio i mig21. Toliko o tim njihovim masinama. Napadaju zemlje koje jedva imaju po neki krs kao sto smo mi Libija, Irak, Vijetnam, Koreja, Panama itd. Sve su to jako mocne masine dok ne naidju na pravog. Prvo te razoruzaju sankcijama i onda su veliki mangupi. Tako je isto i sa „mocnom“ masinom eurofighter koji jos nigde nije upotrebljen. Francuski rafal se izivljavao na Libijom koja je imala od pvo i rv jedno veliko nista, stari migovi23 i 21. Sve su to zapadne opasne masine za goloruke vojske. A vojska bez mocne avijacije i pvo je kao covek bez one stvari.

Odgovori
Pe

Vi ocigledno nikada niste bili ni u USA ni u Rusiji.
F-22 da ima slabiji radar od ruske sklopocije?
Pa to je nemoguce.
Drugo, jedino Srbi su oborili nevidljivi avion,jer nismo jajare kao Rusi.Ali,stealth prve generacije.
F-22 ima radarski presek oko 10cm2
Suhoj oko 100m2
F-22 i F-35 su vrhunac razvoja na svim poljima tehnologije,od strane zemlje koja je izmislila i eto,i Vama i meni dala ovaj internet.
Ruski sateliti su u izgradnji jer ih od 1980-ih nisu modifikovali.Na tome rade….polako.
Takodje,Rusi ulazu milijarde u razvoj T-50 koji ce imati radarski presek oko 1m2 (10 puta vise od F-22)
Pa sto bi to radili ako je su-35 vec bolji?

Ni

@Mirosav
To što Amerikanci izjavljuju ne treba uzimati u obzir jer se radi o sukobu razlicitih korporacija i krupnih igraca koji se bore za svoje mesto na sceni. Setimo se kad je nemacka ministarka odbrane izmislila onu pricu o navodnoj nepouzdanosti pusaka HK G36 kako bi uvalili Bundesveru nove iako ove stare nemaju nikakvih problema.

Vi

U dobrom delu se slazem sa vama. Ipak, Ameri i Rusi su za sada na otprilike istom tehnickom nivou i kvalitetu sto se tice ratne avijacije. Kinezi i Evropljani su korak iza, ali ne mnogo daleko. Ko je najbolji u vecim ratnim sukobima izmedju njih ne bih voleo da vidim i dozivim.

mi

Nikog ja ne velicam vec to je gola istina. Naravno da i Rusija ima jos mnogo mana a koja drzava na svetu je savrsena. Ako malo bolje zavirimo u istoriju mi smo rusima nekoliko puta okretali ledja, od turaka pa do 2000te god. Zaleteli smo se za milijarde dolara stealth tehnologije samo sto nisu stigle. Isto je i danas ista meta isto odstojanje. Samo kad prigusti Rusijo pomagaj cim se osecamo malo komotnije ko sisa Rusiju. To tako ne ide. Oni nas tako shvataju da smo nezreli lakoverni prevrtljivi i naravno da imaju rezervu prema nama dakle vrlo su oprezni jer smo mi Srbi takvi. U samom toku bombardovanja smo trazili nekakav savez sto je bilo nemoguce, a vec posle toga idemo na zapad gde ga to ima. A pre toga smo vredjali Jeljcina. Mi smo neozbiljan narod sto se vidi dokle smo dosli. Sada smo evropejci a i sami ne znamo kuda to vodi.Ne zelim vise da se javljam na ovu temu.

Odgovori
mi

Ne velicam ja nikoga vec su to argumenti.

Odgovori
Pe

@zaista,samo Vasu argumenti su iz crtanih filmiva za decu.
Rusija se jedva trudi da prezivi dok ljudi ocajno zive,a najvise se plase bilo kog naanjeg sukoba sa amerikom ili nato
I to sto pricate je potpuno netacno

mi

Svi Ruski lovci su sada umrezeni sa s400 i sa svim Ruskim najmocnijim radarima pa prema tome f22 se kod njih vidi vise nego sto f22 ima dolet. Ruski radari imaju domet od nekoliko hiljada km. B2 ima najmanji radarski odraz i od f22 i f35. Dakle f22 bi bio smaknut na daljini od preko300km. Nije bitno koliki je radar za stealth tehnologiju vec na kojim frekvencijama radi a to osim Rusa niko ne zna. Pancir s1 ima mali radar ali vidi sve u krugu od 12 do 25km najnovija verzija. Frekvencije su te koje otkrivaju tzv nevidljivu tehn. a ne velicina radara to su obicne gluposti. G. Dusane ako nisi cuo za Ruske protivelektronske sisteme kao sto je Krasuha ili Himalaji koji ce biti ugradjeni u su t50 verovatno i u su35 gde je razarac Donald Kuk bio potpuno paralisan u Crnom moru od strane su22 da te podsetim. To su i ameri priznali da je Rusija napravila jako mocne sisteme za ometanje putem elektromagnetnih talasa. Svi radari na Donalda su bili neupotrebljivi. Tim sistemima Rusija moze potpuno da isprazni akumulatore i citavu elektroniku na svakom vozilu i jos se doradjuju neke stvari. Uocili su u Siriji neke sitne stvari na su35 ali veoma bitne pa zele da ga jos usavrse u narednom perjodu. Ne zure sa t50 jer su35 veoma dobro odradjuje posao.

Odgovori
Vi

Vi kao da imate neke podatke iz novina o ruskom oruzju. Ja ne bih previse o tim i takvim informacijama, bio bih sklon da budem oprezan u iznosenju takvih podataka o navodnoj superiornosti. Nije kod Rusa sve tako bajno i sjajno, posebno kad se radi o oruzju koje oni izvoze. Njihovo oruzje za izvoz nije tako dobro kao sto je ono koje proizvode za sebe, a to je ono sto nas najvise zanima. Dajte da ne hvalimo nikoga previse i unapred, vec da razgovaramo na osnovu pravih podataka proisteklih iz iskustva, posebno sa ratista kojih ima nazalost dosta.

mi

Sve elektronske komponente iz spoljneg sveta su izbacili iz upotrebe vec nekoliko godina tako da nema nijedna strana elektro. komponenta u vojnoj industriji Kremlju MO itd. Rusija danas skoro iskljucivo koristi svoj internet Glonas svi njihovi sateliti i citava vojna masinerija koristi iskljucivo glonas operat. sistem. I tesko ga je spijunirati standardnim metodama. Po mnogima glonas je precizniji u odnosu na zapadni internet cak i brzi. Raketama KALIBAR upravlja glonas sistem koje pogadjaju u centar.

Odgovori
Me

1. GLONASS je sustav za gobalno navođenje (ekvivalent GPSu SADa ili GALILEA EUa)
https://hr.wikipedia.org/wiki/GLONASS

2. Internet je samo jedan, a odvojene mreže su to što ime kaže: ODVOJENE mreže. Možeš i ti imati doma odvojenu mrežu, radi sigurnosti. Samo se „skini“ s interneta i ugasi wireless.

3. Brzina interneta ovisi o infrastukturi svake države, a hoće li to biti bakrena parica, optički kabel ili bežični signal ovisi, tu igra ona stara „koliko para toliko muzike“, s tim da ti EU npr. sufinancira uvođenje brzog interneta u ruralne krajeve s malim brojem korisnika.

4. Na ostalo ti ne stignem odgovoriti, previše toga si nadrobio, valjda će netko drugi ti objasniti još nešto od toga.

5. Prijateljski savjet: skini se sa RT, život nije toliko ružičast.

Pe

@medo s mora

Upravo tako.I Glonass je znacajno manje pouzdan od GPS, razlika u metrima a ne santimetrima.
Pri tom,Rusi imaju jako malo precizno vodjene municije i u Siriji gadjaju na isti nacin kao u 2.sv ratu (nenavodjene bombe) cija je preciznost katastrofalno losa
Da,RT prikazuje tu jednu od ukupno 5 ispaljenih navodjenih bombi,ali to je samo za Tv

Ra

Postovani svi. Izvinjvam se jer mi kom. nema mogucnst da kucam nasa slova sa kukicam. Savremeni vektorski motori imaju takve karkteristike da moze da leti bilo sta, bukvalno i doslovce , a stabilnost odrzavaju kompjuteri-elektroske kutije sa ziroskopima i mali servo motori na komadnim povrsinama, kotrola auto pilota.
Rat ne dobijaju avioni tj. njihova brzina vec RADARSKI sistemi i ELEKTRONIKA ugradjena u njih. Takodje savremeni avioni se koriste da lansiraju navodjene rakete i da se sto pre udalje, a rakete lete same ili navodjenje ili pomocu IRS sistema (sama se navodi jer `zna` geografiju i ima mapu u komjuteru tipa lap topa). Sve ostalo obavlaju radio talasi, raznih frekfenci itd. Elem kad su nas napali 1999 g, koliko se secam 3 Miga 29 je bilo odmah sruseno uz nazalost gubitak 2 nasa pilota, za kojima jos zalimo i treba se secati tih zrtava. Cim su ukljucili radare za detektovanje ciljeva bilu su vrlo brzo pogodjeni. Nazalost i Rusi su oboreni skoro, a da posada nije ni bila svesna da su nanisanjeni i da raketa leti prema njima. O cemu se radi? To znaju kolege elektronicari, frekfencije od Mili Hz to Giga Hz. 1996 ili 1997 trebali smo da unapredimo nase MIG29 sa novom elektronikom jedne od prijatelskih zemalja, vrlo jakoj u vojnoj tehnici, ali je vrh vojni to odbio, pa se nazalost storija Migova 29 vrlo lose zavrsila (ako izuzmemo Avijano i Tuzlu, ako su glasine tacne).
Prema tome ako nesto leti 3 Maha, otprlike 500 km za 10 minuta, koliko mu treba da preleti poduz Srbiju a 6 minuta popreko. Cemu sluzi takav avion? Lansirna platfoma koja ispaljuje rakete i sa 10 km vise ili manje, nemam tehnicke podatke, presrece druge brze ciljeve, unistava istovremene vise ciljeva itd. Mislim da su nam potrebni takvi avioni ali ne vise od na primer 6 aviona. Ovi avioni su i na podzvucnim brzinama izvanredni, kao i na malim visinama cime su zapadnu avijaciju stavili pod noge Sta nam treba? Nekoliko brzih presretaca, jeftinog odrzavanja, velikih resursa motora i potrosnih delova, vrlo operativnih (brza zamena delova, brzo punjenje goriva, brzo dopuna oruzja) i najvaznije elektronika koja je samo nasa ili tajna za moguceg neprijatelja. A zatim nam treba 30 d0 40 aviona, tipa Orao 2, sa novim motrima, i eventualno G5 (moze i G4) sa raketama vazduh zazduh velikog dometa i spec. sistemima navodjenja. Treba da imao i satelit ili neki kanal satelita prijateljske zemlje, i da mi malo gadjamo i navodimo sa neba. Buducnost avijacije je u bespilotnim letelicima, koje trebamo da imamo barem 200 kom, jeftine proizvodnje, malo jaci dron, koji nosi rakte i spec. sisteme navodjenja. Imao sve uslove, male turbo motore, iskustvo u proizvdnji, tehniku navodjena, fabrike, izenjere, majstore…
I sta jos? RAKETNI SISTEMi i RADARI koje ne mogu lako da se otkriju. Imamo pamet, imamao proizvodnju raketa i raketnih goriva, elektronika nam nije strana…… Sta cekamo?
Ostalim rodovima VS porucujem da imaju malo strpljenja, bice svega. Samo da rata ne bude.
Nmojte zaboraviti da su i podzvucni avioni vrlo opasni i ubojiti pri niskim visinma i brzinama, samo dobri radari, RADARI….
Pozdrav svima

Odgovori
Me

Nadrobljeno sve i svašta….

Jesi li ti kad čuo za pojmove brutto nacionalni prihod i državni budžet?

Vi

@Medo s mora

a i ti prijatelju drobis na sve i svasta, pa je pomalo naporno videti te cesto. Tvoji komentari su bez ozbiljnih tehnickih detalja da bih ih ja uvazio.

Ra

Odgovor Medi sa mora i Visokoletacu
Prijatelji moji, ja ne drobim, vec vi nemate pojima.
Koncepcije ratovanja su se odavno promenile.

IL

Cemu mi da se nadamo kada jedna nekoliko puta veca i vojno ambicioznija zemlja od nas kao sto je Belorusija svoje vazduhoplovstvo obnavlja sa po jednom eskadrilom skolsko-borbenih aviona, visenamenskih helikoptera i visenamneskih borbenih aviona? Verovatno onome sto imamo i cemu se nadamo, a to je po nekoliko operativnih potpuno tehnolosko prevazidjenih letelica…

Odgovori
mi

Dusane Petrovicu nemas ti pojma o tome gde je elektronika danas i u samoj rusiji. Ponavljam da je Rusija izbacila iz upotrebe sve strane elektronske komponente koje su bile na brodovima raketama avionima itd i sada koristi potpuno svoju elektroniku. Imaju svoje softvere procesore upravo da nebi dusmani mogli da ometaju njihovu vojnu masineriju ili spijuniraju. S400 moze da radi sa ukljucenim radarom od danas do sutra jer je vrlo otporan na strano ometanje. Uostalom njega cuva najbolji pvo sistem kratkog dometa pancir s1 i tor m1 uskoro i tor m2. Verovatno i ne znas sta je to. A sto se tice mobilnih telefona nisi ni cuo za yota telefon sa 2 displeja. Vidi se da si ti ljubitelj americke masinerije koja se ku. na slabasne zemlje. Tamo gde Rusi kontrolisu nebo u Siriji ne sme niko da priviri. Srusen je su22 koji je iskljucivo bombarder i koji nije imao nikakvu lovacku pratnju. Samo sanjaj da f22 leti iznad Sirije pogotovu gde je s400. Mani se vise americke propagande. Pre ce njihovi piloti da crknu u kabinama nego da obore su35s zbog raznih problema. Mogu samo na kvaran kurvinski nacin to da urade kao sto im je to u krvi. Ti si jos u 90tim god. Ako se ne smire uskoro ce dobiti po labrnji. Rusiji je u interesu da pre svega sacuva mir na planeti ili da odlozi rat sto je moguce duze da nebismo svi otisli u tamo negde daleko sto kaze Bora corba u onoj pesmi. Mnogi misle da ne smeju da krenu na amere u Siriji zato sto su slabi. Upravo obrnuto odugovlacice sukob dokle god mogu ne bi li sacuvali planetu. Kada se jednom krene sa tim onda ostaje samo pustos i mrak. To ceka isto i Izrael koji ima nerazumne ljude. Nije Rusija dzabe stvorila od bankrot drzave mocnu armiju za svega nekoliko godina. Nije to Srbistan.

Odgovori
Vi

Uh bre, izgleda da je Rusija u dosluhu sa samim Bogom. Bog te molovo. Ja bih bio najradosniji da su nam i Rusi i Ameri dalje nego sto su sada.

Pe

Evo Vam clanak iz ruskih novina o tome kako je Su-35 sa INOSTRANIM delovima u Ruskom vazduhoplovstvu, jer program zamene za „ruske delove nije razradjen’
Odnosno oni prosto nisu u stanju da to urade, jer nemaju tu tehnologiju,
kao sto ne moze majstor Laza da popravi motor kod novog Mercedesa
https://www.gazeta.ru/politics/2015/02/05_a_6400845.shtml

pe

Za one koji ne govore ruski:
U osnovnom, od inostranih delova tamo su armature,pumpre za reguliranje pritiska itd To nije skupo, ali je potrebno vreme da se razradi proizvodnja u Rusiji.
Problema nije u njima, vec u osnovnoj elektronskoj bazi, koju niko ni ne planira kod nas da proizvodi.Ceo red mikroshema (mikriprocesora) mi ne mozemo ama bas nicim da zamenimo, i bicemo primorani da ih kupujemo vec zavrsene izrade u inostranstvu.To je opasno,jer, iako se one proizvode u Aziji,razvijene su u zapadnim zemljama, a pre svega u Americi.I nema garancija da tamo nije nesto unutra na osnovu cega mogu da uticu na rad aviona.

«В основном там из иностранных компонентов идет всякая «рассыпуха»: например, арматура, насосики регулировочные и так далее. Они копеечные, но нужно время, чтобы начать их делать здесь. Но проблема не в них, а в электронной элементной базе, которую никто даже не собирается у нас делать. Ряд микросхем мы не сможем заменить ничем, поэтому придется их закупать в готовом виде. Это опасно, потому что они хоть и производятся в странах Азии, но разработаны в западных странах, в первую очередь в США. И никто не может гарантировать, что там нет каких-то закладок и прочей ерунды», — отметил собеседник «Газеты.Ru».

Odnosno, SU -35 je polu americki avion!

mi

Jos da dodam da Rusija danas moze da pretvori svaki nosac aviona u obicnu konzervu pa i Kina koja ubrzano radi na tome. Nisu vise nosaci aviona ono sto su bili.

Odgovori
mi

Da su Rusi usli u Ukrajnu kao sto rece Dusan zavrsili bi posao za 2sata. To je cista izmisljotina. Krim je uvek bio Ruski. Da su Rusi tamo od nje bi ostao samo pepeo.

Odgovori
Ni

Nije usla regularna vojska ali jesu paravojne formacije koje je obucavao Specnaz, svi komandanti separatistickih snaga su agenti FSB-a. Sta mislis kako su pobunjenici uspevali da rasture Ukrajinsku vojsku onako jednostavno?

Pe

@Miroslave
Prosto nemam sta da Vam odgovorim, buduci da godinama zivim u Rusiji, a bio sam vise puta i u SAD.
To sto pricate je ono,kako bi Rusi zeleli da bude „wishful thinking“.
U pravom svetu, to uopste nije tako.Da,mogu da potope nosac aviona ali samo direktnim nuklearnim udarom,posle cega bi Rusija bila unistena nuklearnim napadom.A mozda i pre,jer Ameri bi znali za lansiranje rakete pre nego sto ona stigne.
Sve ostalo su budalastine;Rusija se TRUDi da izbaci strane delove iz vojnih proizvoda;to ne znaci da ih ne koristi,naprotiv.
Price o S300/400 su smesne,svaki sistem se moze pobediti

Odgovori
mi

Ne lupetaj vise kad nista ne znas. Rusija ima npr svoju liniju kompjuterskih procesora za vojne potrebe nije top tehnologija,
ali njima dovoljno.

Me

Ameri su tokom raznih vježbi došli do zaključka da su im nosači aviona postali najcjenjenija meta:
– tokom vježbi s kanadskom mornaricom (2016.) Kanađani su im s iznajmljenom švedskom STEALTH podmornicom službeno „potopili“ 1 nosač,
– tokom NATO vježbi su im Francuzi „potopili“ podmornicom 1 nosač (2015.)
– tokom vježbi US NAVY (crveno-plavi timovi u simulaciji sukoba s Iranskom mornaricom 2014. mada nisam siguran u godinu) nakon 3. „potopljenog“ nosača, vježba je resetirana a crvenom timu je naređeno da se bore „konvencionalno“,
– u simuliranoj vježbi kraj 2016,/početak 2017 (sukob u kineskom moru) također su ostali bez barem 1 nosača aviona („potopljen“ raketama s protivničkih brodova).
Ameri su ustanovili da im se nijedan ratni brod ne može obraniti od simultanog napada s više strana s više projektila (saturation attack), a da su im podmornički napadi noćna mora.
Zbog toga sada i pokušavaju razviti avione sa što daljim doletom kako bi nosači bili što dalje od obale te od potencijalnih napadača.

Pe

@Miki
Rusija kupuje od Koreje mikrocipove za SU-34 SU 30 i SU 35
Oni sami ne umeju to da naprave.
Imaju svoje cipove,velicine oko 30kg koji stoje pored nuklearnih raketa,i za to su dovoljno dobri.
Oni rade na tom“importozamesheniu“zameni uvoznih delova.
Ali su daleko od toga da proizvedu mikroprocesor koji je upotrebljiv za vojne svrhe.Pa i taj Yotaphone nije od ruskih delova sastavljen!
Mozda nekad naprave.za sad nisu

Pe

Najbolje mi je ovo za bankrot drzavu)) Upravo to sada Putin radi-osiromasuje zemlju i uvlaci u nemoguci sukob,kao nas Milosevic…a posle ce morati,kao i Srbija od 2000,da se izvinjuju i opet da trguju sa zapadom,jer prosto-nema s kim drugim

Odgovori
mi

Visokoletac ne budi smesan mozda si ti zavirio u pentagon pa imas bolje podatke ili u Rusko MO. Ko je lud da ti da najnoviju tehnologiju ravnu njihovom. To niko ne radi. Ja uopste ne gledam RT medo s mora.

Odgovori
Vi

Pa otkud vama ti podaci o tolikoj superiornosti ruskog oruzja? Kao sto rekoh, pokusajte da budete objektivni i nemojte iznositi takve podatke kao do sada. Tesko vas moze iko uvaziti. Ili vas nije briga.

Me

Ako znaš engleski pročitaj ovo:
https://warisboring.com/russias-military-is-burning-through-its-high-explosives/
Inače ti preporučam ovaj site, ima jako dobrih članaka,
a znaju pošteno nagaziti i političare/lobise te objasniti neke nama čudne odluke
https://warisboring.com

mi

Mozes ti da zivis i 100g. bilo gde niko nece da ti da tajna dokumenta na izvolte i pokaze sta sve ima. Stvarno ste smesni. A za ovo drugo o bankrotu ne treba uzalud trositi reci.

Odgovori
Vi

Umesto nasirokog prepricavanja raznih clanaka iz novina, sa foruma ili sa youtube-a, bilo bi najbolje da se pojedini vrate zdravoj logici i realnosti i ako imaju iznesu prave podatke koji se odnose na kvalitet aviona koji se ovde pominju.

mi

Ako neznate nista o tome ja vam ne mogu pomoci. Sajtovi i tabloidi svasta pisu pa samim tim nisu toliko pouzdani. Ima ozbiljni strucnjaci koji se time bave konstruktori vojno naucni instituti opitni piloti i dr. izvori naucna literatura. Nisam ja nigde rekao da je sad Rusija potpuno superiorna ali me vredja Dusanova zapadna propaganda kako su ameri svemocni. Zato lete u kosmos na ruskim sklopocijama tj. motorima po Dusanu. Za njega je sve iz Rusije sklopocija Kaze zivi u rusiji a pljuje po toj zemlji. Pa sta ces u bankrot drzavi ima u usa sve i svasta umeseno pa obeseno. Toliko se razume sta moze f22 izgleda da je bio pilot tog aviona ili kojim slucajem konstruktor. Nigde nisam rekao da je s400 neunistiv vec da je dosta zilav za unistenje. A sto se tice Ukrajne naravno da su tamo ruski konstruktori dobrovoljci i da im posalju po neko oruzje ali nije ruska armija u ukrajini. To je velika razlika. Ako pojedini veruju zapadnoj propagandi sta da im radim. Da rese da krenu na ukrajinu nikakav nato ne bi mogao da ih spasi.

Odgovori
Vi

Svaka cast prijateljskoj Rusiji i njenom tehnoloskom dostignucu. Ja se iskreno divim ruskim inzenjerima i narodu, jer uprkos siromasnoj ekonomiji u poslednjih nekoliko vekova su ipak sada na istoj tehnoloskoj ravni sa bogatom Amerikom koja ima 3 puta vise stanovnika i na njenoj teritoriji se nikad nije vodio rat (osim jako davno gradjanski). Medjutim, nikako ne treba prenaglasavati rusku vojnu moc jer za to nema realnog osnova. Rusija je sada mocna i verovatno ce biti jos mocnija. Nas interes je da gledamo na saradnju sa svima sa kojima je to moguce. Ameri su jako nepristupacni za saradnju i njih vodi njihova sebicna politika. Rusi i Kinezi su nesto drugo i obzirom na nasu ekonomsku situaciju, oruzje iz Rusije ili Kine za nas je mnogo bolja i pristupacnija opcija i pri tom bez nekih velikih uslovljavanja. Su 30 je mocan avion, ali bojim se nije za nas. Mi treba da razvijamo podjednako sve vidove vojske. Trenutno su prioritet (a treba iskoristiti sadasnje ponude sa istoka) PVO I RV.

Pe

Vi moje argumente nazivate“propagandom“a sami navodite besmislice.
Naravno da je regularna ruska armija umesana u Ukrajini,to i oni sami priznaju.
Nije propaganda imati svoju glavu,i voleti avijaciju.
Naravno da jesu sklopocije,evo to sto ce nama da uvale…mig iz 1980ih!
Motore su Ameri kupili jer im je jeftinije dok ne razviju svoj novi plan osvajanja kosmosa.Rusi su preradi da prodaju te motore za kesh.
Vas vredja prava informacija jer ste uljuljkani u potpuno neosnovanim fantazijama o nekakvoj ruskoj premoci; koja realno ne postoji i samo je rezultat pisane reci i RT gluposti (kao,da se iskljucio radar na americkom razaracu Donald Cook zbog dejstva nekakvog tajnog oruzja na Su-24 iz 1970, cista izmisljotina-Aegis sistem moze do Moskve da dobaci i srusi avione,a razarac ima 1000 puta vecu elektronsku snagu nego avion,samim tim,nemoguce je zaglusiti radar.I na kraju-odakle oni znaju?Da nisu Ameri kazali“jao iskljuci nam se radar!“?
Sve to sa Rusija tako izgleda…mnogo dima,ali kad dodje do stani pani-Rusi se prave da nisu tu

mi

meda s mora. Da li ameri navode svoje lovce i rakete uz pomoc vetra ili GPSa. Isto to radi sada Rusija sa GLONNASom. THE END

Odgovori
Me

Bravo, shvatio si što je GPS/GLONASS.

A sada da prijeđemo na razliku između bakrene parice i optike vezano za brzinu interneta…

Pa

Пошто је Америка толико супериорна и светлосним годинама испред Русије зашто их једноставно не поравна?Мислим Амерички ловци би оборили све Руске,Америчка морнарица би потопила комплетну Руску а нуклеарке би биле оборене одма после лансирања а о копненим јединицама да не причамо?Па зашто се то још није десило?Објасните мени лаику?Ипак је русија сатанистичка заостала земља са опасним намерама мислим да би Амери учинили свету услугу ако би их одвалили,контам могли би за један дан?а ?шта мислите?

Odgovori
Pe

A zbog cega Vi mislite da Americi nesto treba u Rusiji,pa hoce da je napadnu?
To nema nikakvog smisla; Amerika ima vece zalihe prirodnih sredina i najjacu ekonomiju na svetu,sto bi napali Rusiju?
Tamo nema nista sto nekome treba, niti je Rusija sila koja smeta Americi.I UsA ima hiljadu drugih nacina da slomi Rusiju osim napada na nuklearnu silu,citaj-ekonomskih.
Nego,nije jasna fascinacija Srba ruskom tehnologijom, i potpuno neutemeljenim argumentima.
Te SU-35 je najbolji avion na svetu,te S300/400 neranjivo,pa nekakva super tehnologija, a najvise tvrdnje da u Americi ne umeju da prave avione.
Amerika je lokomotiva tehnoloskog napretka planete,jos 1969 su coveka na mesec poslali,sto Rusi nisu nikada mogli, i niko drugi.
U svim „proksi“sukobima saveznika Rusije i Amerike oduvek je pobedjivala strana koja je imala Ameriku iza sebe,bliski istok itd (osim Vijetnama gde je narod bio spreman na milionske zrtve)
Takodje,u Americi su najbolji univerziteti na svetu,po svim listama,pa i ruskim,odakle Darpa program uzima strucnjake za vojnu industriju.
I-na kraju-USA je kapitalisticka zemlja u srzi,odnosno,tamo se sve kontrolise i ne moze nesto da kosta 150m dolara a da je“kanta“, kako Srbi nazivaju F-22,i da je to losije od Ruskih solidnih,ali prevazidjenih modela jeftinih aviona.
Rusija je stagnirala u razvoju od 1991-2005 kad je tehnilogija napravila skok nevidjeni,Amerika uvela F-22 u redovnu sluzbu i td.
Rusija se bez sumnje razvija u odnosu na 1990e, ali su uzasno u zakasnjenju u odnosu na zapad.
Na primer, Armata tenk-je samo prototip.Sukhoj T-50 – je prototip.Hajde da vidimo da uvedu bar 6 komada u upotrebu.
A do tada,koriste avione tehnologije 1970-1980,a to su svi avioni na bazi Su-27 sa modernizacijama.
Pa to je jedino sto ima smisla da rade.
Samo,da su jaci od Nato lovaca-nisu,da su jaci od Amerike-je smesno.
Supercruise motor koji ima F-22 i F-35 znaci da avion moze stalno leteti nadzvucnom brzinom,a avioni 4 generacije mogu povremeno na kratko da dostignu najvecu brzinu.
Stealth F-22 nije isto sto F-117(pa pogledajte sliku) i dosta je napredniji.
Na kraju,u svim isceniranim borbama sa Su-27 (da,Amerika ima te avione i vezba na njima) Suhoji nisu imali sanse.Ostali avioni gube sa 40:1 u korist F-22.
Zato u Siriji do ovog momenta nijednom Rusija nije odgovorila na Americke napade na Asada-jednostavno,nemaju sa cim, nemaju pojma kako radi F-22 i nece da rizikuju.
Sto se tice situacije u Ukrajini-Ruske sluzbe bezbednosti nisu primetile da se sprema revolucija.
Zatim su pogresno procenili da ce zapad lako priznati Krim delom Rusije (nece nikada) i uveli zemlju u izolaciju.
Jos gore- pokusali su da stvore Novorusiju-mislili da ce cela istocna Ukrajina da se digne na oruzje .
Pogresna procena- ostala su samo dva mala grada,I sad ne znaju sta s njima; vrlo lose po Rusiju je ispalo,sankcije,svadja sa zapadom,a opet,ne mogu da vrate Ukrajini tu teritoriju,a svako dan ih mnogo kosta sto podrzavaju te dve“republike“.
Pa kad mi neko prica o genijalnom planu Rusa i „ravnoteze“sa Natoom-besmislica.

Vi

@ Petrovic Dusan
Ma dajte molim vas, koliko tek vi podeliste propagande u korist Amerike. Amerika ima najvece spijunske organizacije na svetu i spijunira sve i svasta. Osim toga njena ekonomija bi bila mnogo iza da ne uvoze inzenjere i naucnike svih vrsta iz celog sveta i pored tih silnih univerziteta koje imaju. Cesto su u zadnjih 60 godinao Ameri kopirali Ruse i obrnuto. Pogledajte samo F-35, to je prekopirano resenje 80% sa YAK-141. Prestanite vise sa propagandama jer je degutantno i vratite se realnosti ukoliko uopste to mozete.

Pe

@ visokoletac
Jel mozete da navedete bilo koju slicnost izmedju neuspelog kasno-sovjetskog projekta yak-141 i najsavremenijeg aviona danasnjice,5 generacije,vec uvedenog u upotrebu u UsA,Izraelu,Britaniji a bice i u gomili drugih zemalja.
Da li je yak-141 ikada bio u masovnoj proizvodnji i eksploataciji?
Da li ima stealth?
Da li ima top kao F-35
A najvaznije-da li je yak-141 sam leteca senzorna platforma kao F-35 koji prima i predaje sve moguce informacije sa svih kapaciteta Natoa?
Svasta

ve

Petrovicu pa visoki americki zvanicnici su izjavljivali da nije posteno da Rusija raspolaze sama sa svim sirovinama koje ima a ti nam sad prosipas pricu o tome kako Amerika nema nista protiv Rusije.Od vremena Petra Velikog kada Rusija postaje imperija sve drzave zapada Francuska,Engleska,Italija i Njemacka ulaze u ratove na strani Osmanlija da bi suzbili sirenje ruskog uticaja u Evropi.Koliko su samo Njemci i Svejdani ratova vodili protiv Rusije i gurali Poljake,Litvance i Ukrajince ispred sebe da ratuju za katolicke interese protiv Rusije.Amerika je sada nosilac tih anti-ruskih ideja.Nema Amerika nista protiv Rusije a sto se onda siri NATO do ruskih granica?Imali su i Njemci u WWII napredniju tehniku od Rusa pa kako su prosli?Naveo si primjer Vijetnama kao jedinog ruskog saveznika koji je pobjedio Ameriku pa i mi bi Srbi odbranili svoju zemlju da nismo kukavice .Prije 300 godina su poceli Srbi da bjeze sa Kosova i sad bi trebali Rusi da nam ratuju za njega dok mi po Beogradu ,Novom Sadu ili Podgorici pijemo kafice i gledamo svoja posla.Njegos je davno rekao da ne bije boj oruzje nego srce u junaka.Eto sva ruska i zapadna tehnika ne moze nista ovim isisovcima jer su oni fanatici koji se bore za svoje ciljeve koliko god su izopaceni.Da je medju Srbima bilo onoliko spremnih da se bori za Kosovo kao sto se talibani bore u Avganistanu ne bi Taci i Haradinaj danas imali drzavu.Nemas ti pojma druze ni o zivotu a ni o avionima.Ti treba da se druzis sa Natasom Kandic i Sonjom Biserkom.

mi

Visokoletac tako mozemo da pricamo o tome a ne da vrsimo propagandu za bilo koju stranu i pricati nebuloze. Kazem da je f22 nevidljiv u praksi to niko nezna niti moze da zna od obicnih ljudi sem onih koji su ga napravili ili lete na njemu. O tome moze samo da se nagadja. I za f117 su govorili da je potpuno nevidljiv pa sta se desilo sa njim nema ga vise. Ako mu onesposobis elektroniku on je niko i nista obicna gvozdjurija kao i svaki drugi lovac isto i f35. Su35s fali tzv stealth tehnologija motori 5generacije nesto malo dodatne elektronike to je sve u odnosu na f22 i f35 koji nema nikakve sanse protiv su35 i na malim i na vecim daljinama. Nigde jos nisam cuo da su upotrebili f22 ili f35 a koliko godina su vec u sluzbi. Da Rusi imaju americki budzet oni bi bili ubrzo na drugoj planeti. Usa mora od toga da izdrzava svoje baze sirom sveta ne ide citav budzet samo na istrazivanja i pravljenju oruzja. Sto ne bih voleo da nam zapad proda neki avion ali nece iz mnogo razloga, samo jedan je dovoljan jer su papreno skupi i polovne njihove sklopocije a za nove da i ne govorim. Drugi razlog je politicki jer u svakom momentu mogu da te ucenjuju sutradan za svaki rezervni deo kad zatreba. Sto ima bezbroj slucajeva po svetu oko toga. Amerikanci i svoje saveznike gule do gole koze cenama za oruzje a sta bi tek trazili od nas. Pa prema tome ne treba se zanositi o nabavci zapadnih lovaca tek ako se promeni njihova politika prema nama sto je ravno 0-li.

Odgovori
Vi

@miroslav
Moram opet da primetim da kod vas ima puno propagande i bez realnih i strucnih podataka. Zbog toga vam necu vise replicirati jer nema svrhe. Svaka cast Rusima ali vi ih dizete na nivo na koji oni nisu. A da li ce biti jednog dana to je tesko prognozirati.

mi

@Igor Igore svaka cast za komentar i o poznavanju stvari za razliku od nekih koji pojma nemaju o ovim stvarima. Visokoletac da li je ovo propaganda ili ne samo vreme ce te demantovati. Posto znas samo povrsinu potrudi se da naucis i o dubini stvari sta drugo da ti kazem. Samo da dodam jos za su35s ima mogucnost otkrivanja i gadjanja ciljeva u zadnjoj polusferi jer ima radar i pozadi ako Dusan i Visokoletac to nisu znali da ih informisem i o tome. Igore da li mozes da kazes nesto o tome i da im objasnis o cemu je rec posto nemam vise zivaca za zapadne propagandiste.

Odgovori
Ig

@Miroslav

Miroslave, ne moraju oni biti zapadni propagandisti već samo ljubitelji avijacije koji se lože na rambo filmove i top gan a mrzi ih da tematici posvete malo više vremena. Zato i insistiram na podacima i argumentima a ne na rekla/kazala izbljuvotinama. Insistiram na razradi scenarija ako treba i u sitna crevca jer se tu najbolje vidi ko šta zna ili ne zna a ako neko više zna eto sjajne prilike za naučiti.

Elem, SU-35 verovatno ima radar za osmatranje zadnje polusfere (u onom „koplju između motora) i u slučaju da je stvarno tako najverovatnije se radi o nekoj verziji radara OSA ili PERO. No, kako sam već napomenuo, osim tehnološkog nivoa za radare je veće uvek bolje pa tako čak i ako su ovi radari izrađeni po najmodernijoj mogućoj tehnologiji njihove dimenzije im ne mogu obezbediti neke zapanjujuće preformanse tj taj i takav radar može imati korisnu upotrebu samo na manjim daljinama i u dogfajtu. Takođe, ukoliko se radi o AESA radaru može se koristiti i kao svojevrstan ometač za zaštitu zadnje polusfere mada taj posao odrađuje uspešno stara dobra SORBTSIYA ili noviji KHIBINY (to su one gondole na krajevima krila) i razvijane su kao ometači po principu Cross-eye tehnike ometanja koja je najefikasnija protiv monoimpulsnih glava za samonavođenje tj baš one koju nosi AMRAAM. Lično, pre bih to „koplje“ iskoristio za smeštaj vučenih mamaca te velikog broja ic mamaca i dipola. Ono što je jako bitno na SU-35 su 2 radara tipa EPOLET (vidno polje 180 stepeni) koji su ugrađeni u napadnim ivicama krila. To su AESA radari i rade u decimetarskom opsegu baš kao i većina AWACS radara te osim što zbog veće talasne dužine bolje otkrivaju STEALTH avione (koji su prevashodno dizajnirani da imaju mali odraz u santimetarskom opsegu a ako dizajniraš za cm opseg ne možeš i za dm ili m opseg tj redukcija odraza je daleko neefiksnija, fizika šta ćeš) uspešno se mogu koristiti i za ometanje AWACS-a. Upravo zato je kombinacija SU-35 i S-400 tipičan primer asimetričnog odgovora na F-22 (PAK FA je simetričan odgovor tj steltom na stelt) jer S-400 drži AWACS-e podalje a EPOLET ih dodatno ometa i možda u potpunosti briše SU-35 sa slike primoravajući F-22 da upali svoj radar a tada baj baj STEALTH jer čim on izemituje energiju ista će biti uhvaćena i obrađena; već sam o tome pre pisao. Tada imaš pravac iz koga dolazi zračenje pa i grubu procenu udaljenosti. Dovoljno podataka da u tu zonu pošalješ R-77/R27 sa optičkom glavom za samonavođenje. STEALTH je koristan ali nije čarobni mač, kao što ni S-400 nije neuništiv itd itd, ali ljudi vole da preuveličavaju i da odaberu stranu…valjda im je tako lakše šta li….

mi

Dusane pa ti si bio naucni genije. Vidi stvarno sve to nisam znao da si toliko inteligentan. Nisam znao da si ti taj koji je svo to americko oruzje izprojektovao i konstruisao, svaka ti cas na tolikoj inteligenciji to jest na tolikom BLESIMETRU. Nego nisi mi odgovorio na pitanje sta ces ti u BANKROT DRZAVI. Bolje je da zivis u USrA DRZAVI. Tamo ima svega u izobilju kao sto rekoh. Trebalo bi da te prime u nekoj instituciji za projektovanje radara i oruzja sa tolikom inteligencijom. Stvarno se stidim ja ovako GLUP od tolike inteligencije ne mogu da spavam. Od kad su saznali sta im se sprema Rusi naprosto nemaju ni strani kondenzator u svom komandnom centru i naoruzanju. Vidi se da ti mrzis tu zemlju a radis u bankrot drzavi. To ne ide jedno sa drugim. Ja nemam onda nikakve sanse protiv naucnika kao sto si ti. Kazi mi u kojim skolama si to bio da bih mogao ja glupan da steknem takvo znanje.

Odgovori
mi

Dusane iz koje godine su ti clanci. Igore za radar u zadnjoj polusferi je potvrdjeno da ga ima i da mu je domet za gadjane cini mi se od 20do30km nisam bas siguran provericu. Naravno da ima i citav spektar za ometanje sve je to spregnuto sa centralnim kompjuterom. Za zadnju polusferu zaduzene su rakete kratkog dometa R73 koje imaju veliki ugao hvatanja ciljeva.

Odgovori
mi

Kaze Dusan jos jedan biser kako Rusija moze da potopi nosace aviona samo nuklearnom raketom. Nije ni cuo za rakete Yakhont ili Onix koje ne mogu da se presretnu jer imaju veliku brzinu i lete iznad mora samo od 5 do10metara ne km. Zatim tu su univerzalne rakete na kojima se uzurbano priprema serijska proizvodnja Klub K zatim Kalibar koje imaju domet od 2500km. Sve imaju konvencijalnu glavu . Jos jedan biser kako Moskva ne vidi americke nuklearne rakete prilikom lansiranja. I jedni i drugi vide lansiranja raketa svojim najmocnijim radarima koji imaju domet od nekoliko hiljada km. Ne mogu da se prisetim svih gluposti koje je pisao.

Odgovori
Pe

Evo tebi clanak od danas;da 15% rusa zivi ispod granice bede,jer se taj broj udvostrucio u poslednje dve godine
https://m.lenta.ru/news/2017/06/28/poor/

A clanak o SU-35 je iz 2015 i jasno pise da nema sanse da rese problem inostrane elektronike u narednom dugom nizu godina(znaci,sad je 2017,a vec su ti primerci u naoruzanju ,sa stranin delovima)

Pe

Rusija NEMA mogucnost da vidi lansiranje americkih raketa is kosmosa,vec samo zemaljskim radarom,zbog cega imaju manje vremena da donesu odluku o protovudaru.
Znaci,nije da ne vide, nego zbog tehnicke zaostalosti za razvijenim svetom,vide znacajno kasnije od Evropskih zemalja i Amerike pre svega

Ig

@Petrovic Dusan

Opet lažiranje i neistina. Imaju 2 operativna satelita tipa EKS. Drugi je lansiran marta ove godine. Može se reći da imaju ograničene sposobnosti otkrivanja ali da ih uopšte nemaju prosto nije istina….ajmo dalje hahaha

Što se „tehničke zaostalosti za razvijenim svetom“ tiče ja bih rado prodiskutovao o radarima tipa VORONJEŽ…može ???

mi

Bas da vidim kako je moguce nabavljati sve to pa jos iz Juzne Koreje pod sankcijama. A J. Koreja je americki vazal, pod njihovom upravom. 2 god. je veoma dug perjod za ozbiljne drzave a ne za kvazi drzave. O ostalom ne vredi raspravljati s tobom. Ispade sad po tebi da je i Evropa velika nuklearna sila.

Odgovori
Pe

@Miroslave Upravo o tome Vam ja i govorim.Rusija je u potpunoj tehnoloskoj zavisnosti od zapada.Oni ne kupuju“vojnu opremu“jer to je pod sankcijama(nisam to ni napisao) vec mikriprocesore i elektroniku koju zatim sastavljaju i koriste u vojnoj industriji.
Ali, kao sto jasno pise u clanku u ruskin novinama, vazno je da imaju svoju elektroniku a ne zapadnu, jer nemaju pojma sta su Ameri tamo mogli da stave, i kojim sredstvima moze da se ometa.
Za sad, nisu postigli to; da li ce nekada, zaista ne znam.
Voronjez radar je zemaljskog baziranja,a ne kosmickog,i koliko god da mu je domet,Ameri vide neuporedivo vise jer imaju stotine satelita sa najmodernijom elektro-optickom opremim u kosmosu.
Dakle, Imaju nekih 25-30 minuta a rusi 7-15 da odreaguju na lansiranje raketa..
Inace, Rusija ima dosta dobrih drugih strana, zaradjuje se bolje nego u Srbiji, Ruskinje su zgodne,i ja se uopste ne zalim.
Ali ove fantazije i premoci Ruske tehnike su stvarno za dobru psiholosku analizu-svi argumenti koji su u slobodnom dostupu govore suprotno, Rusi sami jako cene i boje se Amerike-samo Srbi misle da Rusi imaju jacu tehnologiju…

Pe

Pa u Evropi i Francuska i Engleska imaju thermonuklearne rakete dometa 14000km koje mogu da uniste celu Rusiju (naravno,moze i Rusija njih).
Dakle,da,Evropa jeste velika nuklearna sila,ali je pre svega finansijska i tehnoloska super-sila,cela EU je finansijski jaca od Amerike ili Kine (Rusija je otprilike malkice iznad Spanije,a slabija od Italije ekonomski i tehnoloski)

Me

@Miroslav
Samo za tvoju informaciju, Nijemci ne žele podići nivo izdvajanja za vojsku iz budžeta na 2 % pod izlikom da bi to onda bilo više od Rusije i da zato nema potrebe. čini mi se da je sada 1,2-1,3 %.
Velika Britanija je nedavno porinula 1. od 2 nosača aviona nove generacije. Trebao bi biti u funkciji oko 2019. Rusija ima starog „Kuznjecova“ i smišljaju kako financirati 1 novi nosač aviona. Problem je što nemaju para.
Proguglaj „izdvajanja za obranu NATO država“ te onda usporedi s izdvajanjima Rusije.
Rusija ne može napasti NATO zemlje, jer su im to glavni kupci.
NATO zemlje ne mogu napasti Rusiju, jer im je glavni dobavljač.
Zato Rusija upire oko „manjih“ država vojnom silom (Ukrajina, Sirija), a velike pokušava destabilizirati na razne političke načine.
S druge strane rušenjem cijene nafte se nanosi najviše štete ruskom budžetu.
A sve je to kako bi se ruskom narodu zamaglilo pravo stanje stvari i prikazalo kako su oni i dalje svjetska sila.

mi

Samo da dopunim Igora. Pitao bih Dusana koliki domet ima radar voronjez i sta sve moze da otkriva. Oni su ove godine potpuno zatvorili svoje nebo tzv zastitnom kapuljacom. Ima stealth tehnologija i nato cuda da im naprave. Oni ne mogu jedan Avganistan da potpuno okupiraju a kamo li Rusiju.

Odgovori
Pe

@ Miroslave, a zasto Vi verujete da zapad uopste ima zelju ili potrebu da okupira Rusiju?Ja to uopste ne razumem, pa tamo nema nista sto treba bilo kome na zapadu, a jos ovi imaju nuklearno oruzje.
Avganistan je druga prica-niko,nikada u istoriji nije okupirao Avganistan pa nece ni Ameri,a na Avganistanu je Sovjetski savez iskrvario i prestao da postoji

mi

Dusane u pravu si Francuska i Engl. imaju rakete od 50000km. Sledece f35 jos nema mogucnost upotrebe topa jer nema softver za njega. Ta najveca sila je koristila delove za f35 iz Kine to je njihova inspekcija utvrdila. Naravno da je prekopiran motor sa yak141 radi na potpuno istom principu. I elektronika je pod sankcijama nisam pricao o oruzju jer ga oni imaju i previse. U USA resursi su na izdisaju nemaju dovoljno nafte gasa raznih ruda zato idu na istok ako nisi znao. Verovatno ne znas istoriju kako se zapad obogatio. Ovo nije mesto da te poducavam i istoriji. Dusane da li si slucajno cuo za sistem Perimetar ili tzv ORUZJE SUDNJEG DANA. Da li si cuo nesto o raketama koje obaraju satelite. A citava americka vojna masinerija je iskljucivo zavisna bas od satelita. Bez njih su potpuno slepi.

Odgovori
Pe

@Miroslave, ajde malo u osnovnu.
Amerika ima najvece prirodne zalihe resursa na svetu,a jos je u saveznistvu sa Saudijskom Arabijom,tako da im ruska nafta uopste ne treba.
Sta im treba?Ruski sneg?Imaju i sami.
Odakle Vam informacija da je“Amerika na izdisaju“?Kada sam vozio kroz neke leve americke drzave,a svuda najbolji putevi, infrastruktura,sve fenomenalno…
Na 50km od Moskve nema kanalizacije a putevi su gori nego u Srbiji.Da ne pricamo o daljim krajevima,gde put vide lici na reli stazu,a zivi se u usranim Krushcovkama iz 1950-ih koje su kao od kartona…
I sad,Amerima to treba?
A to,da je supercruise motor za F-35 prekopiran sa neuspelog yak 141 koji nikad nije ni usao u upotrebu-pa to je valjda neki vic?

Pe

@ taj „Perimetar“ nikada nije dokazano da postoji, a ako postoji, zasniva se na sledecem principu: posle toga sto je Rusija potpuno unistena napadom Amerike (odnosno, nema nikog prezivelog) automatski se lansira jedna raketa koja leti nad Rusijom, i daje komandu za aktiviranje Ruskih raketa koje lete ka Americi.
Nije objasnjeno sta ako su Ameri unistili sve silose za rakete, ili sta ako ta raketa uopste ne moze da poleti jer je unistena u napadu.
Buduci da su tokom 1990-ih Aemri kupili sbe ruske tajne, a snimaju iz kosmosa svaki santimetar teritorije, ja se ne bih bas pouzdao u taj“perimetar“.
A glavno- Amerika nema NIKAKVOG razloga da napadne Rusiju, niti ih to zanima, niti im to pada na pamet.
Rusija se hvata za nuklarno oruzje jer su u konvencionalnom oruzju mnogo mnogo slabiji od zemalja NATO.
Njihovo nuklearno oruzje nikoga ne impresionira jer je neupotrebljivo; kao sto rekoh, ima rakete i Francuska i Engleska a posebno Amerika, jos preciznije i Rusi da iskoriste nuklearno oruzje, bi odmah dobili atomsku bombu po Moskvi,u najkracem roku.

Vi

@Petrovic Dusan
Pa Dusane vi licno ste ocigledno ovde vic. Namerno prikrivate mnoge cinjenice o kojima citav svet zna, a ovde ispirate mozak onim citaocima na koje ciljate. Ja sam saopstio da je F-35 u stvari prekopirani YAK-141. Pronadjite literaturu a imate cak i na Youtube-u nekoliko tacnih informacija ciji su izvor Ameri. Vi to kao naivno prikrivate cinjenicu da su Amerikanci u vreme Jeljcina imali pristup projektu MIG-141 i to citavu godinu dana i da su sve dokumente i planove bukvalno prekopirali i odneli u Ameriku. Koga vi ovde zamajavate. Rekoh ja da je degutantno citati vase zvrljotine.

Me

@Visokoletac

„No, F-35 and Yak-141 are not similar at all.

Yak-141 used a lift fan to provide vertical thrust – first aircraft to do so, in 1987. F-35B lift fan design was based on it, that’s official: Lockheed paid Yakovlev $385M in 1992 to buy both prototypes plus one static aircraft, and blueprints and some consultations by Yakovlev designers. Result was X-35, Lockheed’s entry to Joint Strike Fighter competition, in 1996.

But, Yak-141 had just one component that made it to F-35B: lift fan. It wasn’t a copy of a plane, just of a (part of) its propulsion system. Which was never polished by the Soviets as much as it is polished now on production, in-service fighters, essentially they bought a basic idea and some experience gained to get there faster. Yak-141 wasn’t stealthy to begin with, which adds a lot of complexity and specific problems to an aircraft which Soviets have no idea about.

Also it is just one of 3 versions of F-35 that uses lift fan. A and C versions have nothing to do with Soviet legacy at all.“

Go

Poštovani svi, nikako ne mogu da shvatim nipodaštavanje bilo koje vojne supersile. Nekima je, vidim, argument „… a Rusi su veće barabe od nas“. Smatram da se OLS u ovoj debati nepravedno zapostavlja. Uređaj koji VEROVATNO otkriva F-22 na dovoljnoj udaljenosti (ukoliko je u opsegu) za odgovor na napad ili čak i na istovremeni obostrani napad. Imajte u vidu da je F-22 vidljiv istog trenutka kada uključi radar, a naročito kada otvori lanserne kontejnere za napad. Nego, valja se vratiti na početak. I F-22 i Su-35 su deo nekog svog sistema, a to je krucijalno u BVR. Mogućnosti sistema, data link, pa i sama taktika. Ameri se ne upuštaju lako u dog fight, oni idu u talasima i ispaljuju rakete nemilice. Zar neko stvarno misli da u potpunosti zna performanse njihovih sistema? Ono što nije na nivou se frizira, ono što je superiorno, to se čuva kao adut. Na osnovu onog što znamo, ukoliko bi se išlo na borbu, realno je reći da bi bila čupava. Svako ima svoje prednosti, ali kada bi se sudarile ravnopravne sile, verovatno bi se završilo bliskom borbom. Protivmere i manervibilnost oba aviona pružaju veliku mogućnost eskivaže protivnikovih raketa, s tim što je upitno (bez oslanjanja na uvezani sistem) koliko glava radarski navođenje rakete može zaključati i držati tako F-22 bez korekcije matičnog aviona. Ukoliko se uđe u blisku borbu, Suhoj je u prednosti. Ne bih da elaboriram, dosta sam i razvukao komentar, samo sam hteo mrvicu da doprinesem temi, a najviše da doprinesem da neko oladi sa svojim stereotipima. Pozdrav

Odgovori
Pe

@Gong
Ja se ne bih slozio da postoje“supersile“ u mnozini; ima samo jedna supersila.Pokusao sam da upoznam forum sa pravim informacijama iz Rusije, o kojima se malo zna (kjao,na primer,da svi avioni SU generacije lete iskljucivo uz pomoc korejskih procesora koji se prave na osnovu americke licence, te da proces zamene za domacu tehnologiju uopste nije odmakao.
Takodje, motor za Suhoj T-50 je veliki problem, i zbog toga iz godine u godinu odlazu uvodjenje u armiju tih aviona,i cak i nad Crvenim Trgom nisu leteli,ima samo 9 prototipa.
Sad vi to uporedite sa odavno uvedenih u naoruzanje F-22 i nedavno F-35, pa kako se to moze porediti?
Takodje, nepoznato je da F-22 zaista koristi dodatne delove koji POVECAVAJU njegov odraz na radaru, i namerno lete sa dodatnim tankovima za gorivo, kako bas niko ne bi tacno znao koji je njegov radarski odraz.
Medjutim, na vezbama u Americi je leteo u pravom izdanju,
bez tankova i tih dodataka (naravno, samo sa friendly forces) i rezultati su bilio zapanjujuci – odnosno, 40:1 vazdusnih pobeda odnos u korist F-22.
No, srbi ovde na forumu misle da je to sve bajka i da je Su-35 bolji.Iako ih ima svega 40 komada, a vecina je Su 30 (ima dve varijante, Irkutski i Komsomol na Amuru) i naravno Su-27.
To su odlicni avioni, ali prosto su prevazidjeni, u strategiji petog pokolenja: nikakva radar ne mora da se ukljucuje, peta generacija je zasnovana na medjusobnom deljenju informacija sa svih mogucih „ociju i usi“ na nebu,i u kosmosu, zasticenim vidom, a ako to kombinujete sa cinjenicom da su nevidljivi za radare – pa to je smrtonosno.
MiG 15 je nekada bio fenomenalan, i Messershmit 109, a sad bi ga oborili za 2 minuta.

Ig

@Petrovic Dušan

Dušane, ajde malo pišite i o IRON MAN i BATMAN programima. Koliko vidim već su u upotrebi, čak su i filmove snimili. I kako stoje sa ALIEN programom ? Jesu li ih ameri konačno pripitomili ? E, da, a jel istina da se onaj as Tom Kruz sa tomketa prebacio na F-22 i da je baš on postigao tih 40:1 ?

mi

Dusane koliko je beskucnika po klupama USA nekoliko miliona, i dan danas mnogi zive u drvenim barakama nego da se vratim na avijaciju. Inace radar IRBIS E moze da prati 30ciljeva u vazduhu 4 na zemlji. Istovremeno na ciljeve navodi 8 raketa. Skoro cela povrsina su35s je zasticena radarskim sistemom IRBISOM E i sistemima EPOLET sto kaze Igor. To znaci da pilot to jest radar moze da vidi protivnika i levo i desno od njega. Ima veliki ugao otkrivanja ciljeva skoro do zadnje polusfere, za zadnju polusferu ima poseban radar. Takozvani infracrveni tragac kod su35 sigurno nema manji domet od 35 do 40km. Isto tako ima sirok ugao zahvata cilja levo i desno. Evo nekih parametara F22 i SU35s. BRZINA: F22 1,7mach HIGH AGILITY: yes 0 HIGH SPECIFIC EXCES POWER ps: yes 0 TRUST VECTORING CONTROL tvc: yes 2D HIGH INTEGRATED AVIONICS: yes 0 ELECTRONICALLY STEERED ARAY AESA RADAR: high pover aperture 1 SIDELOOKING AESA APERTURES: fitted for but not with (ffbnw) 0 HIGH SITUATIONAL AWARENESS: yes 0 itd. SU35s SPEED: 2,35mach HIGH AGILITI: yes 1 HIGH SPECIFIC EXCESS POWER ps: yes 0 TRUST VECTORING CONTROL: yes 3D 1 HIGH INTEGRATED AVIONICS: yes ELECTRONICALLY STEERED ARAY AESA RAD. high power aperture 1 SIDELOOKING AESA APERTURES: yes 0 HIGH SITUATION. AWERENESS (onboard ofboard): yes 0 itd.

Odgovori
mi

Greska speed f22 2,25mach.

Odgovori
mi

Dusane sad ga bas stvarno pretera sa tom propagandom. Sada si sam priznao da citas forume neozbiljne novine itd a ne vojno tehnicke informacije iz pravih izvora. Sve je kod tebe rekla kazala i stvarno gomila gluposti. A za MEDU SMORA nije bas i ogroman budzet svemocan . Ako ne umes da pravis dobro oruzje vec se rasipas tim budzetom dzabe ti 600milijardi dol. F35 je najbolji primer pa f117 pa onda patriot. Ne znaci uvek ako je proizvod skup da je 100% dobar. A sto se tice tog Britanskog nosaca aviona QUEEN ELIZABETH za njega je Ruski general Igor Konasenkov rekao DA JE TO SAMO JEDNA DOBRA META. Dzabe ti toliki budzet ako ne znas u sta i kako da ga upotrebis a ne da ga rasipas na nesto ako znas da to nece da bude toliko nadmocno kao sto si zamisljao. MEDO SMORA idi bolje suncaj se na plazi.

Odgovori
Me

1. Pitaj građevinara od čega se radi kuća. Svaki će to odgovoriti „od para“. Tako ti je i s vojskom; više para, više muzike.

2. US nemaju problem rasipanja, uvijek ima još, namakne se s neke druge strane (izdvajanja za kulturu, obrazovanje i slično). Ili se pomakne za slijedeću budžetsku godinu.

3. F35 je rupa bez dna (za sada), a Ameri su već imali slične projekte koje su u prošlosti gasili, samo što je ovo međunarodni projekt (strani kupci su ga već počeli proizvoditi) pa im to predstavlja problem (boje se parničenja s više saveznika na puno nula).

F117 je (bio) odličan avion, a i danas bi mogao poslužiti.
https://hr.wikipedia.org/wiki/F-117_Nighthawk

Patriot – što fali ovom sustavu? I danas se korisiti razvija
https://bs.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot

4. Što se tiče omjera cijena/dobivenog, moraš znati da svako poboljšanje nekog sustava za 10 % obično znači 20-30 % veću cijenu. (npr. zamjena čelika nekom boljom legurom, titanom ili ugljičnim vlaknima).

5. Više bih cijenio komentar kakvog umirovljenog admirala, a ne osobe zadužene za PR. A osim toga, što Rusi nemaju takvu „metu“?

6. Evo se nešto naoblačilo pa mi se nije dalo kupati.

Pe

@Miroslav , @Igor

Evo vam linka jedne pouzdane novine u Rusiji (lenta.ru)
Danasnji clanak,o tome da „uskoro“ T-50 ulazi u upotrebu kao serijski proizvod.
Navodi se da je ocekivan datum-2019 godina
Ugovor je potpisala ruska vojska za 6(sest) komada tih cudesnih aviona.
E sad, Vi meni recite kakva je to „supersila“
https://m.lenta.ru/news/2017/07/03/pakfa0307/
Sto se tice nerazumljivih informacija o tome,da je Americka kompanija koja je proizvodila SR-71 pre pola veka morala da ukrade informacije od Rusa da bi napravili F-35, pravo da Vam kazem,ne znam sta reci.
To mu je kao da Eskim pita crnca iz Afrike kako sneg izgleda!?Apsurd

Pe

Rusi prave takve PR izjave,ali imaju staru plovecu kantu Kuznjecova koji im prozdire milijarde samo da ne potone.
A Britanija-najsavremenihi novi brod,kakav Rusija ne moze i nece moci da izgradi jos citav vek.
Pa jadno,jedino im ostaje da prete u prazni

mi

In this plasma stealth the aircraft inject a stream of ionized gas which envelopes the aircraft due to which most of the radar wave are absorbed , this make the aircraft completely invisible. Plasma is ionized gas is which means that it,s atoms have so much kinetic energy that valence electronics have been freed through atomic level collisions.

Odgovori
Me

E jesi našao argument. Ali te moram pohvaliti da se trudiš.

„Plasma stealth technology also faces various technical problems. For example, the plasma itself emits EM radiation, fortunately this is usually weak and noise-like in spectrum. Also, it takes some time for plasma to be re-absorbed by the atmosphere and a trail of ionized air would be created behind the moving aircraft, but at present there is no method to detect this kind of plasma trail at long distance. Thirdly, plasmas (like glow discharges or fluorescent lights) tend to emit a visible glow: this is not compatible with overall low observability concept. However, present optical detection devices like FLIR has a shorter range than radar, so Plasma Stealth still has an operational range space. Last but not the least, it is extremely difficult to produce a radar-absorbent plasma around an entire aircraft traveling at high speed, the electrical power needed is tremedous. However, a substantial reduction of an aircraft’s RCS may be still be achieved by generating radar-absorbent plasma around the most reflective surfaces of the aircraft, such as the turbojet engine fan blades, engine air intakes, vertical stabilizers, and airborne radar antenna.“

mi

Medo smora kad se bude razvedrilo obavezno otidji do plaze prija ce ti veruj mi. Na ovakav komentar “ pametan komentar“ naprosto nemam reci. Jedini spas ti je da se malo rashladis i dodjes malo k sebi. Ne trabunjaj vise stvari iz osnovne skole. Ako je neko PR to ste TI i DUSAN. Treba citati obe strane a ne propagirtai velicati jednu ili ceo zapad sto upravo vi radite. A toliko ocrnjavati drugu stranu. Nije samo dovoljno prekopirati nekoliko recenica sa nekog sajta pa i pored toga verujem da ne shvatas sta je to plazma stealt. Zato ti kazem da se bolje rashladis malo mozda ces bolje shvatiti neko stvari. Patriot je dobra stvar ali nisu uspeli da ga osposobe onako kako su zamisljali a dali su ogromne pare za njega. Jedan Izrael nema poverenja u njega pa je poceo da radi sopstveni pvo sistem gvozdena kupola. E sad uporedi S400 i Patriot po efikasnosti borbene upotrebe i cene. Zato je najbolje da se drzis ti plaze i brckas u moru.

Odgovori
Me

Daj me malo prosvijetli:
– kada su S300 i S400 nešto zaista oborili?
– je li ti znaš da S300 postoji u raznim verzijama, na koju verziju si mislio?
https://en.wikipedia.org/wiki/S-300_missile_system
– „iron dome“ nije predviđen za PZO već za presretanje i uništavanje manjih projektila (topničkih granata i raketa) , „Patriot“ je predviđen za PZO i presretanje balističkih projektila te se samim time dopunjuju,
https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Dome
– „plasma stealth“ je samo dobrodošla usputna pojava cijelog projekta kojeg si ti naveo, glavna namjena tog projekta je bila provjera da li se može napraviti pilotski upravljiva hipersonična letjelica,
– „plasma stealth“ generatori če se vjerojatno kačiti kao podnosači na „obične“ avione za 10ak godina,
https://rs-lat.sputniknews.com … „portparol ruskog vojnog resora Igor Konašenkov“. mislim da nema bolje opisa časnika za PR,
– niko nikog ne ocrnjuje, ne smeta mi ni laganje, ali me užasno nervira kada takvi misle da im se vjeruje u njihove očigledne laži,
– jeee, probilo se sunce.

mi

Medo smora ja sam govorio o S400 a ne o s300. Ako je to za tebe jedno te isto onda si potpuno neinformisan. Jos treba da ucis o plazmi. Iz kog je razloga povucen recimo f117 iz upotrebe tako vrhunsko oruzje. A to vrhunsko oruzje ih je isto debelo kostalo. Zar to nije razbacivanje vojnog budzeta ulozio si mnogo para u proizvod a njega nema nigde izgleda da je i on postao nevidljiv. Njihov najnoviji razarac morao da se vrati s puta jer je pocela voda ulaziti unutra. Ako je sad kod tebe granulo sunce znas sta treba da radis?

Odgovori
Me

Kod tebe sve argument do argumenta:

1. S400 je nastao iz S300, imaš na linku o S300, pri kraju članka (da si pročitao znao bi, ali očigledno nisi)

2. ja se trudim i dan danas učiti, znaš onaj pojam „cjeloživotno obrazovanje“

3. F117 je povučen radi uštede, jer je F22 ispao preskup avion, postojeći primjerci su konzervirani i spremljeni u klimatizirana skladišta,
https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_F-117_Nighthawk#Later_service_and_retirement

4. razarač klase ZUMWALT je još jedan teški promašaj američke vojne industrije, ali koju su mogli zaustaviti na vrijeme, jer nije bilo narudžbi izvana. Projekt je imao smisla kao konceptno plovilo na koje ćeš postaviti nova tehnološka rješenja te eksperimentirati 10-ak godina i onda ih staviti na pravo plovilo, ali nekome se stvar svidjela pa su planirali napraviti 32 komada, sada su uspjeli sramotu ograničiti na samo 3 komada.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zumwalt-class_destroyer
Imali su Ameri još takvih promašaja u zadnjih 50ak godina.

5. i LCS klasa brodova ima sličnu sudbinu, ali možda će uspjeti spasiti jedan model za novu klasu brodova. Na kraju će se vratiti modernizaciji flote klase „Arleigh Burke“, jer će ispasti jeftinije rješenje.

6. Ja znam što sve trebam danas napraviti. Znaš li ti?

mi

Dusane nemas pojma sta je taj su t50. Pravo tehnolosko cudo. Kada stupi u operativnu upotrebu niko mu nece biti ravan. Ubuduce pri modernizaciji letece bez pilota. Koliko god da budu za pocetak sasvim dovoljno. Medo se uhvatio za S300 i ne pusta. F117 je u staro gvozdje jer su se mnogo razocarali u njega, posle debakla u Srbiji.

Odgovori
Pe

@Miroslave slazem se da niko ne zna sta je T-50 iz prostog razloga sto je jos uvek u fazi razvoja i nije uveden u upotrebu,a po zvanicnom saopstenju Ruske vojske, nece biti uveden jos 2 godine, a i tada-svega sest (6) komada.
Dakle, na osnovu ovih argumenata zakljucujem da T-50 nece imati ama bas nikakav uticaj ni na sta, i da je promasaj.
Uostalom, Indija je izasla iz tog programa,a trebalo je da sa Indijom razviju lovac 5 generacije.
Indija, naprotiv, sklapa ugovor sa Amerikom o proizvodnji u Indiji F-16 zbog nezadovoljstva slabim kvalitetom MiG-29K i generalno uslugom koju su dobili od strane Rusije.

Be

Nikad mi nece biti jasno kako je ta 117ca ponjela prefix F.
Lovac nije.
Nije ni za prefix A……vise bi mu pristajao prefix B.
No dobro, s obzirom kako je to 1.pravi stealth…ipak je razvijan 70ih godina proslog stoljeca.
Vrijeme ga je pregazilo.
E sad, koliko je uspijesan bio…..itekako uspijesan.
Dokaz su 3 zrakoplova s izrazenim stealth karakteristikama u sluzbi danas.

Osobno ne sumnjam kako ce T50 biti izniman zrakoplov.
Koliko izniman, to ce ovisiti o financijskim mogucnostima RF da ulaze u stalnu evoluciju istoga.
I nemojte se zavaravat kako jedan tip cini razliku.
Ne cini.

Ig

PAK FA je u poodmakloj fazi razvoja i već se znaju neke stvari. Tokom ispitivanja bez problema je izveo Kobru i neke manevre koji tek treba da dobiju ime. Lakši je of F-22 i ima manje specifično opterećenje na krilo. Sa ovom prelaznom verzijom motora ima nešto slabiji odnos potisak/masa od F-22 ali sa novom (izdeliye30) će ga osetno prevazići. Sve u svemu, avion koji će sa svojim kinematskim performansama dominirati nad svima i u svim režimima leta. PAK FA je sa koeficijentom mase goriva od 0.35 čistokrvni superkruzer dok F-22 sa svojih 0.29 to nije niti će ikada biti. Čak i RAFALE i TYPHON imaju bolji koeficijent od F-22 i on je negde oko 0.32. Plafon leta postignut na testiranju je 24km, znači osetno više nad svima ostalima.

Stelnost mu je u rangu F-35, znači uvek će tu biti slabiji od F-22, rusi su žrtvovli stelt na uštrb pokretljivosti. Inače, idejni koncept PAK-FA su rusi pozajmili od YF-23 koji je bio steltniji od YF-22 i koji je za razliku od YF-22 od starta dizajniran kao superkruzer. YF-22 je, pošto je izabran, prošao osetne promene a u cilju smanjenja radarskog odraza na nivo YF-23 ali koef. goriva nije niti može biti ispravljen. Rusi su uzeli YF-23 i na uštrb steltnosti klesali avion da bude što pokretljiviji ali je superkruz čistokrvnost ostala.

Ono o čemu se još uvek malo zna je senzorski paket tj njegove karkteristike. Zna se da će biti AESA i da će osim glavnog radara u nosu biti ugrađena i 2 manja te da će u krilima imati novu generaciju radara EPOLET. Pored toga imaće i IRST nove generacije bazirane na qwip čipovma a čime će se po mogućnostima detekcije izjednačiti ako ne i prevazići eurokanarde. Nemanje IRST je hendikep u modernoj borbi, F-22 će morati da prođe ozbiljne modifikacije da bi se nosio sa PAK FA. Svi ostali avioni trenutno u upotrebi pojavom PAK FA mogu samo u penziju. PAK FA je jedini avion koji objedinjuje sve kardinalne parametre neophodne za borbu u vazduhu u današnje vreme. Čak ni F-22 nema 2 parametra a to su neophodna količina goriva za superkrstarenje i posedovanje IRST. IRST može dobiti ali uz obavezno smanjenje steltnosti. Što se goriva tiče mrka kapa, uvek će biti tanak na tom polju.

Što se naoružanja tiče i ovde postoje nepoznanice tj definitivno se ne zna kapacitet spremnika. Ukoliko je tačno da će PAK FA nositi u svakom spremniku po 2 RVV-BD (derivat R-37) ili po 3 RVV-SD (derivat R-77) tada će zbog kombinacije 2+3 prevazilaziti F-22. Rusi tvrde da za RVV-BD (raketa vozduh vozduh boljšoj daljnosti) razvijaju motor sa trajanjem rada od 100sec. Ukoliko su ovi navodi tačni to će biti prva prava BVR raketa u istoriji i imaće snažne implikacije na izgled vazdušne borbe. Uzevši u obzir da su rusi ti koji su prvi primenili vektorisani potisak na raketama V-V logična je pretpostavka da će to biti slučaj i sa RVV-BD a što znači da će po prvi put u istoriji pilot koji je gađan ovakvom raketom na dometima oko 100km morati debelo da se pomuči. Danas to samo delimično može METEOR dok sve ostale rakete, za avion sa odličnim kinematskim performansama i sa dobrim MAWS, ne predstavljaju ozbiljnu pretnju na dometima preko 50km.

mi

Igore super komentar. Radar pak fa nosi oznaku no50 aesa/pesa. Trebalo bi da ima ove performanse / Frekventni opseg 8do12Ghz Precnik antene 0.9m Radice sa vise prijemnika i predajnika na razlicitim frekvencijama da bi se smanjilo otkrivanje i ometanje, kao da ima vise radara umesto jednog. Pratice 32 cilja na 8 navodi rakete. Domet bi trebalo da bude 400km. Frekvencije su 3000rad/s. Rezolucije radara bi trebalo da budu od 3m kvadrat. 400km 1m kv. 300km 0.5mkv. 240km 0.1mkv. 160km 0.01mkvad. oko 90km. Azimut -70° Ugao zahvata 240° Snaga_5000w Trebalo bi da ima drugaciju koncepciju stealth tehnologije od americke. Trebalo bi da PAK Fa razbija radarske snopove. Planira se da ugrade male generatore koji bi emitovali mocne elektronske talase koji jonizuju vazduh oko aviona i na taj nacin stvaraju plazmu oko pak fa. Da li su uspeli to da urade do sad ne znam ali na tome se radi.

Odgovori
Pe

Mislim da trenutno samo jedna firma u Japanu proizvodi procesore sposobne da obrade u realnom vremenu podatke sa gigapikselnih senzora. Rusija pravi lepe procesore pre svega Elbrus sa najnovijom 8-com dolazi sa prilicno puno GFlops-a cini mi se po secanju oko 250 da ne trazim sada tacne podatke. Rec procesor je opsti pojam i ne treba odmah misliti da svaki procesor moze imati primenu svuda i bilo gde i odraditi sve zadatke uspesno.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

^^ Pa najverovatnije ono sto je i najlogičnije. 1. Eliminacija cevčuge za srkanje goriva u vazduhu. Ako Gripen ima mesta naći će i za Rafala. Kreativni subto inžinjeri pa mogu nešto malo bolje da urade. 2. Comformal Fuel tanks.. uz eliminaciju starih cilindričnih spoljnih rezervoara za gorivo. Ili, kao F-22 i Izraelski F-35 dobice STEALTH…

28. Nov 2024.Pogledaj

Vaste na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksandar Zato se verovatno Alžir odlučio za Rusko oružije ? oko 5 miliona Alžiraca ima u Francusku plus Alžirci ne mirišu Francuze,toliko o južnoj pokrajini !

28. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Yoda na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@ Petrovic Dusan "Neistina je da Rusi imaku bilo lalvu prednost.“, sto se i videlo na snimku pada „Lesnikovace “ (oreshek) gde se bojeva glava raspala na vise neravnomernih komada koji padaju raznom brzinom, dok bi trebalo da su jednake i u istim intervalima (objasnjenje fizicara Marka Solomina, ne moje)." Propaganda, radi se o podmuniciji,…

27. Nov 2024.Pogledaj