Kako prenose današnje Večernje Novosti, Rusija je Srbiji ponudila paket borbene tehnike koji obuhvata šest lovačkih aviona MiG-29 kao i oklopna vozila. Novosti saznaju da je isporuku lovaca i oklopnjaka odobrio predsednik Rusije Vladimir Putin i da se očekuje odgovor predsednika Srbije Tomislava Nikolića i Vlade Srbije.
Pozivajući se na neimenovan izvor iz državnog vrha, Novosti dalje navode da se o ovoj temi razgovaralo iza zatvorenih vrata na nedavnoj sednici mešovitih komiteta za saradnju između dve države.
Na tom sastanku bilo je navodno reči i o nabavci raketnog sistema za protivvazduhoplovnu odbranu tipa Buk ali je procenjeno da naša država trenutno nije sposobna da izdvoji finansijska sredstva za ovu vrstu tehnike. Nezvanično jedan divizion sistema Buk košta oko 60 miliona dolara – dodaje se u daljem tekstu Novosti.
Otkriveno je i da su se u razgovorima dve delegacije dotakle i posla remonta postojećih aviona i prateće opreme koji bi koštao oko 50 miliona dolara što je srpskoj strani bilo skupo ali se navodno ruski ministar odbrane Sergej Šojgu založio da se ta cena snizi. Sada je na potezu Srbija koja bi, kako komentarišu Novosti, morala pažljivo da izvaga i ekonomsku računicu ali i političke posledice koja sa sobom nosi moguća nabavka ruske vojne tehnike.
Novosti smatraju da bi ovaj posao sa Rusijom bio epilog višegodišnjih napora države da posle tri decenije temeljno obnovi ratnu avijaciju, ističu da su najveći problemi naših oružanih snaga zastarelo vazduhoplovstvo i sve bliži datum isteka resursa srpskim ‘Migovima’. Napominje da je poslednji čas da se počne remont jer vek upotrebe lovačke avijacije ističe 2018. i 2019. godine.
Da li će nabavka ruskih borbenih aviona zaista “temeljno obnoviti ratnu avijaciju“?
U tekstu Novosti nije precizirano o kakvim MiG-ovima 29 je reč, da li su to novi avioni MiG-29M i M2 čija je nabavka mnogo puta najavljivana u proteklih nekoliko godina, ili je reč o polovnim primercima iz sastava ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS).
Međutim, na osnovu toga što je izneseno da je srpskoj delegaciji cena od 50 miliona dolara za remont bila previsoka i da se sada razmatra posao sa nešto nižom cenom, nije teško zaključiti da su nam ponuđeni polovni MiG-ovi 29, verovatno jednosedi 9-12 ili/i 9-13 kao i dvosedi 9-51 (MiG-29UB).
Nije sasvim jasno da li je to cena za ponuđenih 6 aviona ili za remont 4 postojeća koje koristi RV i PVO. I u jednom i u drugom slučaju cena je zaista previsoka uz ogradu da i dalje nemamo dovoljno pouzdanih detalja šta bi u nju bilo uračunato.
Da li je u pitanju cena za 10 aviona sa pratećom opremom? To bi imalo smisla s obzirom da smo 2007-8. remont jednog aviona plaćali preko 5 miliona evra. Sa druge strane tada nije obezbeđena logistika pa je flota više puta bila prizemljena zbog nedostatka rezervih delova i potrošnog materajala.
RV i PVO trenutno poseduje 4 lovca MiG-29, tri jednoseda MiG-29B od kojih jedan ne leti više od 6 godina, i jedan dvosed MiG-29UB. Od ta 4 aviona tri su remontovana 2008. godine kada su dobili da mogu da lete još 10 godina ili 700 sati naleta. Jedan avion remontovan je 2010. godine. Peti remontovani avion se srušio 2009.
Pošto su ti avioni protizvedeni 1987. godine jasno je da bi njihov remont 2018/2020. bio i njihov poslednji remont i da bi nakon toga, negde oko 2027-28. morali biti povučeni iz upotrebe. Nabavka 6 MiG-29 iz Rusije koji ne bi bilo mnogo mlađi ili stariji od naših aviona samo bi nadopunila eskadrilu i omogućila povlačenje iz naoružanja tri dvoseda MiG-21UM koji se sada koriste čak i za dežuranje u sistemu PVO.
To bi predstavljalo isključivo privremeno rešenje jer bi tih 10 lovaca nakon remonta i nabavke mogli služiti još samo jednu deceniju nakon čega bi se moralo tragati za novim rešenjem koje bi verovatno zahtevalo nabavku novih višenamenskih borbenih aviona.
Boban
Za 50 miliona ne mozes nista vise ni da ocekujes nego samo nadopunu. Za te pare jedan nov gripen ne moze da se kupi
avionix
Naši avioni MiG-29 su proizvedeni 1983. godine, a u RV i PVO SFRJ su uvedeni 1987. godine. Avioni su služili u VSS SSSR-a kratko vrijeme, bili konzervisani i 1987. isporučeni Jugoslaviji.
holster
Apsolutno netacno.
Živojin Banković
То је неистина и заблуда многих. Постоје фабрички бројеви који доказују када су авиони произведени. Сви су били наравно нови у верзији 9-12Б и 9-51Б. Постоји много релевантних извора који то потврђују као и људи који су били задужени за пријем авиона.
aramis
Za nas realno ne postoji druga opcija sada jer mi nemamo para za ovo a kamoli nesto bolje.
Free
Реално гледано пара никад неће бити,2009.смо узели руски робни кредит од 900мил. долара за обнову железница и од тих пара смо купили нове вагоне и нешто пруге модернизовали а остатак ће се уградити политичари,ово је дугорочно и стратешки гледано јако битан пројекат.
Boban
@Free e tu gresis, Rusi su dali kredit, ali zive pare ne vidimo (ja mislim da sa nasima jedino tako i moze da se radi). Nego kazemo koju robu hocemo oni posalju ili dostavimo projekat sta hocemo da bude uradjeno oni dodju i urade, osnovali su i svoju firmu u srbiji za sve to. I ne da nije bilo pokusaja nasih da izvuku pare nego se i u glas kukalo. Inace jos nije trecina para potrosena, jer nasi su mislili da pokupe pare pa nisu ni projekte pripremili. Tako da je dobar deo kredita jos uvek neiskoriscen
Free
Бојим се да ће ово бити само привремено решење тзв. крпљење и продужење агоније,такође мале су шансе за обнову ПВО система који је такође у критичном стању,да не помињем набавку нових 3Д радара и логистичку опрему
IL
Kao sto i davno rekoh, samo remont, bez modernizacije, uz poneki rezervni deo i R-73. Seci usi, krpi … i furaj tehnologiju staru 30 godina jos najmanje 10 godina.
Vlada
Pametni su rusi, javno objavili da je paket vojne pomoci odobren i prebacili lopticu na nas teren (vecernje novosti). Uzimajuci u obzir raspolozenje javnosti koja uglavnom podrzava nabavku letilica od „brace“ stvorice se atmosfera u javnosti da ova ponuda jednostavno mora da se prihvati. Zao mi je sto nisu i Bukovi usli u pricu ali nesto moram da napomenem. Analizom rashodne strane budzeta RS (Budzet je javno dostupna informacija i svako moze imati uvid u isti), vidi se na sta se sve sredstva poreskih obveznika trose, tako da teza da se para nema za nabavku NVO je cista laz. Pitam se jos, da li je realno da je napravljena neka vrste dzentlmenskog sporazuma, nabavka aviona i jos nekih stvari iz RF, a PVO sistem (Aster) iz EU?
Dragan Bg
Ponuda je ok.
I nema tu filozofije . Daj sta daš i spasavaj makar RV na neko vreme.
Deki
Argentina kupuje od Francuske 12 remontovanih aviona Mirage F-1 za 40M EUR. Toliko o ceni polovnjaka i remonta. Nije F-1 isto sto i MIG-29, ali radi posao, uz duplo nizu cenu sata leta.
Srbiji bi bilo pametno da remontuje i produzi resurs na onih 5 dvoseda MIG-21UM, jer VZ MOMA moze to odradi kod kuce. To kosta samo 5M EUR za svih 5 aviona. Ako je VZ MOMA nesposoban da odradi posao brzo, onda daju rumunskom Aerostaru i oni to zavrsavaju u roku od 6 meseci, provereno. Time bismo imali najjeftiniji moguci air-policing i kupovinu novih aviona prolongirali do 2025-e.
Živojin Banković
Немамо ми још 5 МиГ-21УМ већ укупно седам. Многи су већ кориштени као извор резервних делова.
Pavle
Zanavljanje i prosirenje remontnih kapaciteta usmereno prema Mi-8, Mi-17, eventualno An-26.
Remont i modernizacija domacih borbenih aviona-helikoptera sa zapadnom i domacom opremom.
Zasto uzimati izraubovanu opremu koju je platio jos SSSR i platiti Rusiji remont iste kad ce biti na jadnom nivou i posle toga?
Nas vole vise od Indije?
Ili neke africke drzave kojoj su pokusali da uvale neupotrebljive satro nove) aparate?
Nemamo toliko politicke mudrosti, ali usmemo prst u oko celom zapadu?
Mnogo?
zoran
Provereno ko i Hrvati
Goran
Koliko vidim drzavne pare se trose nenamenski, a problem sto nemamo nacionalnu strategiju po pitanju oruzanih snage Republike Srbije nebrine nikoga iz drzavnog vrha :-(
entuzijasta
Za taj novac, moje mišljenje, ponuda je odlična, posebno ako se uzme u obzir cena jednog novog višenamenskog borbenog aviona.Trenutno stanje naše vojne a posebno lovačke avijacije je takvo da bi ovaj paket nabavke predstavljao renesansu našeg RV-a, do nekih srećnijih vremena. Unapred se nadam i radujem tome.
SRBIJA
Dobra stavr realna u ovom trenutku sem RV i PVO ostali rodovi nase vojske su u dosta dobrom stanju i sto se tice mehanizacije i svega ostalog .Ovo je ono sto Srbija moze za sada sta ce biti kasnije neznamo,dosta ce znaciti ovi avioni sigurno ce biti remontovani kada dodju u odicnom stanju.Koliko sam razumeo ovaj ugovor obuhvata i remont postojecih 3-4 mig-a-29.Znaci treba ocekivati eskadrilu mig-29 u njagorem slucaju do 2018 godine.Uz modernizaciju jurisnika Orao j-22 sa novim raketama i,avionikom kao i G-4 .Potpisan je ugovor i sa erbasom vidim da je utoku i modernizacija GazeleGame sa avionikom i novim raketama.Za nase uslove jako pozitivno i ovako je Srbija sila broj 1 na prostoru bivse SFRJ sada ce to samo ucvrstiti.
Živojin Banković
Не треба очекивати модернизацију Орла а модернизација ГАМА није почела. И није потписан никакав уговор са Ербасом већ само Меморандум о сарадњи.
Pavle
A šta bi Vi, ja bilo, ko imao od Srbije kao vojne sile br. 1 u regionu
Verovatno nista sem ničim izazvanim osećajem nagomilane neupotrebljive moći. Realno nam kao trebaju, zapravo koji će nam kad ih nikad nećemo ni koristiti više. Ali zato možemo da pogasimo sve što smo ikad proizvodili ovde, da postanemo zavisnici tuđe tehnologije koju ćemo opet na njihov mig da koristimo ko zna gde. Imamo spasilačke helikoptere ni za jednu školu, ali bi nakupovali kojekakve naoružane šklopocije. Jasno se ometa i sprečava svaka modernizacija sredstava koje smo sami proizvodili ali se gomilaju pljačkaroške afere. I ono malo para opet nestane. Zapravo smo sami sebi najveći neprijatelj.
kako da ne
Jeste, Srbija je No1 po pitanju korupcije. Koliko imamo transportnih helikoptera beše? Dva… plus dva? Aha, a koliko imaju Hrvati?
Petar Bušmašić
Ti nemaš blage veze po pitanju stanja “mehanizacije“ u ostalom delu VS.
Prvo, mehanizacija je u poljoprivredi, a borbena tehnika je u oružanim snagama.
Tenkovi totalno zastareli bez ikakve aktivne zaštite, BVP su kante koje su toliko ranjive da je bolje ići peške nego ih koristiti. Lazar po jedan primerak prototipa, da dok ga uvedu i on će biti kršina, itd, itd…
Кванте
Руси би требало да направе један авион једномоторац, лаган за одржавање и солидном електроником и ниском ценом да наоружа сиромашне земље да могу да се бране од капиталистичких агресора са Запада. Да то буде авион који је некада био МиГ-21.
Dexter
Takav avion su već napravili Šveđani. Ali ni za njega nemamo para.
Апок
Aко сe сећаш нису нам хтели дати ни понуду тако да и имамо паре…
Goran
Imaju ga Kinezi, za trening FTC-2000 i borbeni FC-1/ JF-17. I sve je to napravljeno na bazi Mig 21.
Griffin
@Dexter Postoje i Kinezi,ne samo Rusi. Oni imaju takav u ponudi.
vesko
Kineski avioni su svojom cijenom pristupacni drzavama kakva je Srbija i po mom misljenju treba ici na kupovinu aviona J 10 koji kosta manje od 30 miliona dolara po komadu u komplet aranzmanu.Ako Srbija ne moze da odvoji pare za dvije eskadrile ovih aviona i da time za period od 20-25 godina rjesi pitanje lovacke avijacije shodno svojim potrebama onda je svaka dalja prica izlisna.Uz to kupiti dvije eskadrile JAK 130 i jos ako se desi modernizacija nekoliko orlova i najavljena modernizacija 9 G4 to bi bila puna kapa.Za potrebe transporta kupiti par PC 6 kao mali transportni avion koji ima STOL karakteristike i koji moze da se koristi i van aerodroma i par helikoptera Mil MI 26 umjesto srednjeg transportnog aviona i to bi bilo to.Za jedan najavljeni airbas-ov srednji transposrtni avion mogu se kupiti tri helikoptera Mil MI 26.
entuzijasta
Ova ponuda je sasvim na mestu,moje mišljenje, obzirom na cenu jednog novog višenamenskog borbenog aviona.Trenutno stanje našeg RV-a je takvo da ovaj paket nabavke ukoliko se ostvari predstavlja renesansu RV-a, do nekih srećnijih vremena. Pored aviona mig 29 za taj novac oklopna vozila dodju kao slag na tortu.
MARINKOVIC IVAN
Nadam se da ce se ponuda prihvatiti inace plasim se da svaka druga opcija dovesti do gasenja lovacke avijacije! Remont Miga 21 ne uzimati u obzir,videli smo kako je HRZ prosao!
PeroZ
Pogledaj kako je prošao HRZ sa remontom MiG-21 od 10. do 18.10. ove godine u zoni Dugog Otoka.
18 dana obuke i GRB-a. Došla tih dana i vaša Seneca u posjet, pa se i sama uvjerila.
Pozdravi Zadru i Zagrebu 18.10. 7 komada istovremeno u preletu.
Naša politika ih prizemljila, naša politika ih uzletjela.
DBD presreće svaki tjedan, što Alfa, što Tango Scramble zadaće.
Živojin Banković
Није то била Сенека већ SMATSA King Air 350.
Pavle
nema nam ravnih, mi ipak znamo najbolje.
zato cemo, kao i uvek, izabrati najnepovoljniju ponudu.
hleb i po 10 puta mozemo da pipnemo ali iz prve uzimamo najgore.
na osnovu koje analize neko oceni da nam je ovo dobro?
vesko
Da li je postojala mogucnost da Srbija kupi licencu za proizvodnju MIG 29?
Zare
To bi stvarno bilo prelepo, Mig29 iz nasih fabrika.
Nego jel nam salju kakav s300 u tom paketu isto?
Nebojsa
Da kupimo licencu za 29????? Hahahahahaaha….fenomenalno….taman da ga pravimo u FAS u KG kad odu italijani….
kdsol
Mislim da ste neozbiljni sa ovakvim pitanjima :) Tehnička kultura je kod nas na dosta niskom nivou. O radnim navikama ne treba baš puno pričati i slično.
Za komparaciju može te uzeti Zastva Arms, HS in Češku Zbrojevku i sve će vam biti jasno..
ČZ-6000 zaposlenih
HS-cca 1000
ZA-?
A da o prometu i ne govorimo!
kiseli kupus
Paket uopste i nije tako los..Jos kada bi se uradila modernizacija na standard SMT…milina
Perica
Ovo je dobra ponuda. Koliko sam ka shvatio text oz politike cijena je 50 mil za svih 10 aviona, 6 doniranih + 4 postojeca u sluzbi (tj 3+1). Iskreno pitanje je da li kosta toliko pa i vise, jedan avion 4 gen nov sa kompletom oruzja..kao gripen npr.
Lazanski u komentaru za RTS kaze da je cijena 20 mil za remont…?¿!?
Cijena za BUK takodje nije tako strasna, ali mi moramo da kukamo…po novinama iz nekog razloga…
Perica
Hmm…posebno mi se svidja donacija 30tak tenkova T-72 najvjerovatnije u izvedbi BM3
..to je ona koja se koristi na tenkovskom biatlonu :)..jest da nema veze sa avijacijom ali dobra vijest…to moze fa znaci da prvih 30tak M84 ide na upgrade sledece godine.
Boro
Mislim da je nama nepotrebna ova nabavka ruskih polovnih aviona. Znamo kako su naši migovi 29 prošli 1999. Sa ovim bi dodatno provocirali Evropu a to nam u ovom trenutku ne treba kad nam je ekonomski bolje krenulo. Najbolje je da prihvatimo kinesku ponudu i kupimo na kredit od njih potrebno oružje. Kinesko oružje nije lošije od ruskog koje mi možemo dobiti. Očuvajmo neutralnost kupovinom oružja od moćne Kine. Možda bi mogli ostvariti i neku saradnju sa kineskim vojnim institutima na nekom novom projektu i zaposliti naše stručnjake i institute.
Apok
Boro a koji bi to avion posle 10 godina neadekvatnog održavanja bolje prošao 99te? I F22 sa crknutim radarom bi isto završio kao 29ka. Kupovina kineskog bi imala isti efekat kao i kupovina ruskog za evropu. Vidi cirkus kad su Turci hteli kineski pvo. Jedino što kinezi imaju jednomotorni višenamenski na prodaju rusi ne.
Perica
Kako su naši migovi prosli 1999 je stvar posebne analize. Pa cak i da smo imali f16 blok 40 u tom trenutku isto bi prosli vjerovatno. Da smo imali dvije eskadrile, onda bi se nesto takticki mogli igrati ali kako je bilo dobro smo i prosli.
6 aviona ne provocira evropu, a na kraju i kakve ina veze, provocira samo neprijatelje. Pa kako to da nas onda ne provocira f22 u Rumniji ili antiraketni stit u Rumuniji. Ne mogu se tako posmatrati stvari.
Kinezi…hmmm J10 koristi ruske motore RD33 koji se ugradjuju i na mig29/M/M2/35, ali bi bila potrebna izvozna dozvola od rusije da se avioni prodaju sa tim motorima itd…nije to bas tako jednostavna prica. Ruska ponuda je više nego fer.
Dule
Upravo tako!!!
Boban
Ocuvajmo neutralnost? hahahahah, covece „neutralnost“ ne postoji. To je samo fora za naivne.
Савес(т)ни грађанин
Звучи мудро и дипломатски. Једино што за тако нешто би нам тебала макар оквирна стратегија даљег развоја капацитета одбране.
Наш стари (и не решив) проблем је што немамо стратегије скоро ни за шта у земљи. А и оно мало што их имамо махом представљају мртво слово на папиру. Одговорности за неизвршење и непоступање по истим нема, политичарима (укључујући и војном „лишћу“) длака с главе никада није зафалила….. и то је једина истина.
Нема нама спаса ни „зелене гране“ још у наредних 100 година. „Чујте срби…“ нас је одавно опевало.
kukuruz
Mozda zvuci cudno, ali Srbija treba da se preorijentise potpuno na kineske programe, koji su pristupacni i prate tehnologiju, a jos vise ce pratiti u buducnosti. Rusima i njihovoj industriji sudjeno je sigurno zaostajanje. J-10, CH-x i kooperacija moze da bude alternativa u ovakvoj situaciji. Umesto borbenih aviona, treba da probamo da sami proizvodimo ili integrisemo dronove.
Inzenjer
Ovo da Rusima sledi sigurno zaostajanje zasluzuje pojasnjenje od strane autora. Kina je zemlja koja druga ( a po nekima vec prva ekonimija) sveta. Kao takva nije odmakla dalje od pukih kopija, niti ima nagovestaja da ce u bliskoj ili kojoj buducnosti imati originalni proizvod istih ili boljih karakteristika od konkurencije/suparnika. Toliko su naucno-tehnicki mocni da nisu u stanju da naprave ni avionski motor, a da nije licenca ili losa kopija. Za neupucene, tajna Rusa je u strahovitoj terijskoj osnovi. Kinezi pokazuju da nisu na tom mentalnom nivou i niti ce ikada biti. Azijati nemaju talenta za originalna resenja, ali su jako dobri u razvoju vec postojeceg, kao npr. Japan. Sva je prilika da Kina ne poseduje ni taj potencijal. Cetrdeset godina kasne sa slanjem coveka u svemir, u masini koja je kopija sovjetske. To ce otprilike uvek biti odnos izmedju njih i Rusa, makar kada je vojna tehnika u pitanju. To dokazuje i jos uvek masovan uvoz ruske vojne tehnike. Jasno im je da na svoje kopije ne treba da se previse oslone. To dokazuje i novopredstavljena „stealth“ masina (mig 1.44). U najkracem, kada je odnos Rusije i Kine u pogledu vojne opreme u pitanju, odnos ucitelja i ucenika nikada nece biti promenjen. Dobri su Kinezi da naprave put ili most, ali za ozbiljnije stvari drzati se Rusa.
Boban
Ti to napisa kao da u J-10 nije ruski motor.
Boro
Pa skoro da i ja tako mislim u vezi saradnje sa Kinezima. Ne treba naravno u potpunosti da se preorijentišemo na saradnju sa Kinom već recimo u avio i raketnoj industriji, elektronici. Tu Kina prati svijet i neće biti sankcija koje bi nam nametnuli zbog Rusa. Ja vrlo poštujem Ruse ali neka malo budu sa strane bar za sada. Osim toga kod Kineza je sve jeftinije i svaki milion uštede dobro dođe. Evropa se ne bi mogla buniti zbog naše saradnje sa Kinezima jer i oni sa njima mnogo saradjuju na svim poljima ekonomije. Primarno je jačati svoju proizvodnju oružja, pa i tu Kinezi mogu pomoći.
Путиновац
У праву си за скоро све.Наравно неозбиљно је дати такву оцену да ће Кинези заувек заостајати за Русима.
Некада је цео свет заостајао за Кинезима па су се ствари промениле.
Милош
Уз дужно поштовање , мислим да се сви ви зезате и спрдате. Нити хоће американци да нам продају нове авионе нити ново оружје, нити хоће Швеђани, нити било ко осим Руса. А ако су Кинески авиони као њихова роба у задње време онда боље да нам дају на поклон. И ово да наши прихвате било би одлично , мада сумњам да ће да прихвате.
Путиновац
Баш тако Милоше.Наравно да не желе да нам ишта продају јер смо у њиховим плановима означени као трајно про-руски оријентисани.
Готова прича.
Dule
Ama ljudi manite se kupovanja nego gledajte za kooperacijom da se nešto proizvede,usavrši RV pa ostalo prodaje dalje
Nebojsa
Kooperacijom u sferi RV, mozemo samo da radimo pilece virsle
Napoleon
Sasvim korektan paket opreme za izuzetno prihvatljivu cijenu s’ obzirom na finansijske mogucnosti Republike Srbije……
Boro
Za sada 12 komada FTC-2000 I HQ-16 od Kineza a za ostalo i od koga da vidimo. Sve to bi koštalo ne više od 150 miliona evra.
Boban
Hahahah, koliko ono bese rumuni do sad potrosili na polovne f-16? 150 mil ne bi te okrpilo ni za klot avione koje si naveo. A naoruzanje? A rezervni delovi? A odrzavanje? A preobuka osoblja i pilota? Covece ti i ne znas o cemu pricas
Marko
Komentari poput toga da je bolje kupiti kineske borbene avione od ruskih su u najmanju ruku neozbiljni buduci da pokazuju elementarno nepoznavanje osnovnih cinjenica od strane onoga ko takvo nesto moze da napise. Kina jeste mocna zemlja i druga svetska ekonomija, uskoro ce biti prva, ali to ne menja cinjenicu da Kina ne moze da parira Rusiji ili SAD-u po pitanju vojne tehnologije. Ne zato sto su Kinezi glupi pa ne umeju da naprave bolji avion od SU30 ili F15, vec zato sto je za vojnu industriju neophodna tehnoloska sofisticiranost sa kontinuitetom od bar pola veka, koju Kina ili Japan, uprkos svojoj ogromnoj ekonomskoj moci, jednostavno ne poseduju. A zasto ne poseduju vojnu tehnologiju koja ce parirati Rusima ili Amerikancima, ne poseduju zato sto je Kina od iskljucivo agrarne zemlje naprasno postala „svetska fabrika“ sa tehnologijom koja dolazi u Kinu sa zapada, a ne obrnuto dok Japan ne moze da napravi moderno oruzje jer je od 1945. pa sve do danas to zemlja ciju spoljnu politiku kreira Vasington, a ne Tokio (koji kreira samo unutrasnju politiku). Projektni biroi u Rusiji i SAD-u imaju tehnoloski nivo koji ce Kina ili Japan dostici za minimum 3 decenije kontinuiranog i mukotrpnog rada. Kao sto Ameri i Rusi ne mogu da naprave automobil u rangu BMW-a ili Toyote, jer nemaju tehnolosku bazu sa kontinuitetom od jednog veka , tako ni ostatak sveta ne moze da napravi oruzje koje bi pariralo ruskom ili americkom. Ljudi shvatite, sofisticirano oruzje poput opreme za RV ili PVO kupuje se ili od Rusije ili od Amerike. Tacka! E sad, od Amera mozemo da kupimo recimo oklopna vozila, bespilotne letelice, ali ne i upotrebljive avione. Moderne borbene avione sve i da udjemo u NATO pakt, dace nam sa ocerupanom elektronikom kakvu dobijaju i Rumuni u svojim F16-icama, a da li je to za nas resenje, po meni nije, jer nama trebaju borbeno upotrebljivi avioni, a ne nesto cime cemo plasiti ptice. Prema tome, jedino resenje za nas je nabavka aviona iz Rusije i oko toga cije cemo avione kupiti, mislim da ne treba vise polemisati jer je stvar vise nego jasna sta treba da uradimo. Sto se tice nasih potreba, hajde da malo strateski i trezveno posmatramo stvari. Iako je RV veoma vazna stavka u odbrani jedne zemlje, ja bih (kada smo vec ograniceni finansijama pa ne mozemo da biramo) vise insistirao na snaznoj PVO na ustrb RV. Cetiri MiG-a 29 je potrebno remontovati i produziti im vek za jos bar 10 godina, a ne bi bilo zgoreg da isto uradimo i sa odredjenim brojem G4. Tako bismo dobili bar jednu eskadrilu upotrebljivih aviona za osnovno odrzavanje bezbednosti u vazdusnom prostoru. U neposrednom okruzenju niko u blizoj buducnosti nece imati respektabilno RV, jer je to za siromasne balkanske zemlje preskup resurs, tako da sigurno necemo biti inferiorni u odnosu na zemlje oko nas. Nasuprot tome, sve karte (a i tih 250 miliona dolara koje bismo dali za 6 novih MiG-ova) treba baciti na modernu PVO u vidu BUK M3/TOR M2/PANTSIR pvo kompozicije koja ce u potpunosti pokriti vazdusni prostor Srbije i naterati svakoga, pa i NATO pakt da za sva vremena zaboravi na eventualni ponovni „angazman“ iznad teritorije Srbije. S300 nemamo potrebe da uzimamo jer BUK M3 poseduje uglavnom sva kljucna tehnicka resenja sa S300 PMU2 sistema (daleko je unapredjen u odnosu na BUK M2), u odnosu na S300 ima jedino manji domet koji iznosi 70/35 km (daljina/visina) sto je za nase uslove idealno. 6-8 BUK M3 komada i mi smo resili sve probleme. M3 zvanicno obara sve rakete srednjeg dometa, nezvanicno i rakete sa vecim dometom od ATACMS-a, a poseduje i radar preuzet sa S300. Ne kazem da ne bi bilo lepo imati i PVO dugog dometa kao sto je S300/400, ali kad vec nismo u situaciji da takvo nesto sebi priustimo (a nismo, bar za sada), onda bi BUK i to iskljucivo M3 za nas bio kao Bogom dan. Imajte u vidu da RV u vrednosti od milijardu dolara iliti od 20-24 modernih borbenih letelica tesko da ce zaplasiti NATO pakt, ali PVO u vrednosti te sume itekako hoce, stavise Srbija moze da racuna na sigurnu bezbednost. Sto se tice kopnenih snaga, sa potencijalom od oko 250 tenkova u prilicno dobrom stanju i svetlom buducnoscu „Lazara“ i „Nore“ koji ce uci u upotrebu u nadam se, zavidnom broju, Srbija je nadmocna u odnosu na ostale zemlje u okruzenju, tako da na tom polju za nas nema zime izuzev odredjenih ulaganja u moderne protivtenkovske rakete tipa KORNET sto svakako moramo imati. Dakle, PVO je strateski segment nase odbrane i ne da se ne sme potcenjivati, vec ulaganja u nju moraju biti na prvom mestu pa kad ekonomija Boze zdravlja ojaca za nekih 5-10 godina, moze se pricati o ozbiljnijoj naruzdbini modernih letelica, ali ne MiG-ova, vec Suhoja, modernizaciji tenkova M84 na visi standard kao i proizvodnji novih, o nabavci borbenih helikoptera i jos bar 15 Mi17v5 transportnih. Izvinjavam se na malo poduzem tekstu!
Perica
Dobar komentar…a nekad je potreban i duži tekst. Ja samo da se osvrnem na ono sto ste pomenuli da 20- 24 aviona ne moze da zalasi NATO pakt, slazem se ali djelimicno. Obzirom da NATO napada drzavice koje su kvantitativno i tehnoloski u RV slabije vise od 10putaracunica bi mogla da bude ovako.. Za novu kampanju u tom slucaju bi im trebalo najmanje 20×24 aviona lovca, bez bombarderske komponente, da preduprijede gubitke. 1999 je davno prosla za njih, ovaj NATO to nije u stanju da skupi pri aktuelnom odnosu snaga u svijetu. Logisticki jako skupa operacija i komplikovana. Cak ni 1999 nisu bili u stanju da pronadju koja bi to prva oklopno ili pješadijska divizija napala SRJ u slucaju kopnene intervencije…niko nije htio a ni smio…
Boro
Marko, nisam siguran da je ovo tvoje mišljenje realno u odnosu na sadašnju situaciju (a vjerujem da se neće mnogo promijeniti ni za idućih 5 do 6 godina). Kinesko oružje je solidno i jeftinije od ruskog a posebno jeftinije od američkog. Da li si izračunao koliko bi Srbija izgubila poslova i ulaganja iz Evrope zbog kupovine ruskog oružja. Evropa bi tom kupovinom smatrala da smo se opredijelili za najbliže odnose sa Rusima. Zato sadašnja situacija zahtijeva odmjerene i promišljene odluke. Rusi su nam veliki prijatelji ali sada bi nam Kina mogla pomoći da ojačamo vojsku brzo i efikasno i za manje para. Najviše priželjkujem proizvodnu poboljšane varijante FTC 2000G u Srbiji i u saradnji sa kinezima izvoz u treće zemlje (siromašnije). Naš G4 je odslužio svoje. Potreban nam je jak PVO a to nam Kinezi mogu obezbijediti brzo. Za 10-ak godina će se pojaviti naslednik miga 29 pa ajmo onda da razmortimo kupovinu od Rusa. Valjda ćemo do tada biti dovoljno ekonomski jaki. Ova nabavka tj. poklon od 6 migova 29 je samo privremeno rešenje.
Inzenjer
Odlican komentar. Za kinesko naoruzanje u potpunosti bi mogla da se primeni izreka: nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino. Dakle ili Rusi ili Amerikanci (malo teze) ili Evropljani (malo teze, malo skupo, a i asortiman je ogranicen). U vezi BUK M3, slazem se da bi bio (gotovo) idealno resenje, samo ne znam da li Rusi dozvoljavaju izvoz u ovoj fazi.
Marko
Perice, slazem se naravno da 20-25 modernih aviona nikako nisu za potcenjivanje, ali treba uzeti u obzir da potencijalni agresor ima stratesku prednost kakvu mi ne posedujemo (mislim na NATO pakt jer susedne zemlje koje se bore da kao i mi kako-tako odrze bar jednu eskadrilu u ispravnom stanju, sigurno nece na nas jurisati savremenim lovcima koje ili nemaju ili imaju u razmerama jedne eskadrile). Cak nije toliko ni vazan broj aviona koje poseduje protivnik, koliko je kljucan nezavidan strateski polozaj u kome se nazalost, Srbija nalazi (okruzena NATO clanicama i njenim bazama). Kao ekvivalent nasoj zemlji, idealan primer je Izrael (takodje okruzen neprijateljskim zemljama) koji poseduje preko 300 savremenih borbenih aviona i uprkos tome redovno vodi zestoku diplomatsku borbu u americkom kongresu da Liban ne dobije moderne borbene avione, a kada je Jordan zeleo da naruci F16 Block 50 kakav ima i Izraelsko vazduhoplovstvo, vodili su visegodisnju diplomatsku borbu u kongresu da se to ne desi, te su u Jordan kao kompromisno resenje na kraju stigle stare, jos pride elektronikom ocerupane F16-ice Blok20 BM, jednim delom iz holandskog, drugim delom iz belgijskog vazduhoplovstva. Netanjahu je u americkom kongresu izjavio da je kljuc „izraelskog opstanka“ pvo sistem Iron Dome (Gvozdena kupola) i trazio od SAD-a ucesce u zajednickom finansiranju unapredjenja ovog sistema. Sta sam zeleo da kazem – ako ta zemlja koja raspolaze vazduhoplovstvom vrednim najmanje 8 milijardi dolara, kljuc svoje odbrane stavlja na snaznu PVO, onda to dovoljno govori koliko je PVO vazna stavka u odbrani jedne zemlje. Da me neko ne shvati pogresno i pomisli da zelim da kazem da RV nije vazno, naprotiv, izuzetno je vazno za oruzane snage jedne zemlje, ali kad smo vec u situaciji gde moramo da kalkulisemo i izvazemo svaki utroseni dolar po pitanju kupovine oruzja, mislim da je bolje da se na prvom mestu osiguramo snaznom PVO, uz naravno, remontovanu eskadrilu koja ce nam omoguciti da ocuvamo RV do boljih dana kada ce uslediti kupovina jedne ili (ako se Boze zdravlja stvore idealni uslovi) dve eskadrile savremenih lovaca koje su za zemlju poput nase prava mera. Boro, ne bih se opet slozio i citirao bih upravo ovo sto je rekao Inzenjer. Pristalica sam snazne saradnje sa prijateljskom Kinom u svim oblastima od cega mozemo imati neverovatnu korist, sto ekonomsku sto politicku, ali oruzje (posebno ono sofisticirano a RV i PVO to jesu) nije automobil koji ce te prevesti od tacke A do tacke B, te ako nemas novca za BMW, posao moze obaviti i Jugo. Sofisticirano oruzje ako nije napravljeno tako da ide minimum u korak sa oruzjem koje prave najbolji (a pozeljno je i da bude ispred drugih) je oruzje koje nema svrhu i tu se ne sme kalkulisati. Ne potcenjujem Kineze uopste, stavise, verujem da ce njihov tehnoloski napredak veoma brzo zadiviti svet jer imaju ogromnu ekspanziju na svim poljima, ali za sada, Kinezi jednostavno nisu pokazali da mogu ici rame uz rame sa Rusima i Amerikancima na tehnoloskom nivou u proizvodnji sofisticiranog oruzja, razloge zasto je to tako sam naveo u prethodnom komentaru. Navescu primer. Radarski sistem, konkretno, poseduje u sebi na stotine potpuno razlicitih delova, dok se vise desetina razlicitih tehnologija upotrebljava za proizvodnju istog, dakle to je suvise ozbiljna tehnologija da bi neko mogao da je proizvede po sablonu kao sto to moze da uradi sa mobilnim telefonom ili televizorom. Kad Kinezi posalju kuci u Rusiju nekoliko desetina najeminentnijih ruskih inzenjera koji se trenutno nalaze u Cengduu i zamene ih kineskim strucnjacima, ja cu prvi biti za to da od Kine kupujemo naoruzanje. Do tada, cvrsto bih se drzao Rusa posebno kad je rec o PVO gde su Rusi broj 1, cak i u poredjenju sa Amerima (ne govorim ovo zbog simpatija prema Rusiji, vec zaista tako mislim i mogu ako treba da prezentujem zasto smatram da su Rusi danas neprikosnoveni po pitanju PVO). Ne mogu da se slozim ni da zapad gleda „blagonaklonije“ (da tako kazem) na nasu saradnju sa Kinom, nego sa Rusijom. Bez namere da ulazim u politiku, neke stvari moraju da nam budu jasne. Zapad vidi i Kinu i Rusiju kao svoje ljute protivnike i tu razlike nema, Kinu kao ekonomskog dzina koji ce ubrzo postati prva svetska ekonomija i zbaciti SAD sa trona, dok Rusiju vide kao vojnu supersilu ciju ekonomiju sto pre treba iscrpeti sankcijama jer ako Rusija sa ekonomijom velicine italijanske ekonomije moze da parira SAD-u u vojnoj tehnologiji, treba se zapitati sta bi tek mogla kada bi dostigla obim nemacke ekonomije na cijem je putu da to i ostvari shodno populaciji od bezmalo 150 miliona ljudi i ogromnim prirodnim resursima. A svi dobro znamo da globalnu politiku mozes da kreiras samo ako si ekonomska i vojna supersila. Kome nije jasno kakav politicki stav ima zapad prema Kini, neka pogleda sta su bili glavni uslovi MMF-a (drugim recima SAD-a) i Nemacke (drugim recima, evropske unije) za odobrenje desetina milijardi zajma Grckoj za izvlacenje iz ekonomske krize – „ukidanje zavisnosti od investicija iz Kine i Rusije“. Pametnom dosta. Medjutim, mi ne treba uopste da razmisljamo o tome sta se zapadu svidja, a sta ne, vec da shodno nasim interesima i sto je najvaznije, finansijskim mogucnostima, kupujemo ono sto nam je potrebno. Opet sam oduzio, izvinjavam se jos jednom!
kukuruz
Kina agrarna zemlja, Kinezi glupi itd. Svasta. Kinezi dostizu i prestizu Zapad i sve ostale neverovatnom brzinom. Uz to imaju elemente planske ekonomije i koncentrisu resurse. Kinezi imaju veci IQ od zapadnih nacija, kulturu rada i postovanja, na Zapadu su najbolji djaci Kinezi, usili su i Nemce i Jevreje, a o brojevima i potencijalu da ne govorim. I jos nesto – ubrzano planski kupuju zapadne tehnoloske kompanije.
Perica
Tako je Marko. Nego ja sam mislio kao dodatak na posjedovanje jake i savremene PVO, na bar dvije eskadrile savremenih visenamjenskih aviona. Nije samo u pitanju air polising i zadaci primarne PVO, nego je tu jos jedna vrlo bitna funkcija ‘ odvraćanja’. Mislim u smislu posjedovati sredstvo kojim se moze izvrsiti odmazda. Npr..izvrsen napad na neki privredni ili infrastrukturni objekat….sledi akcija odmazde..tj uzvratni udar. Zato pored raketne komponente PVO koja sama po sebi nije ofanzivno oruzije, treba posjedovati kako takvu RV…da ne duzim dalje, jasno je.
Boro
Američko oružje nikako, sve i da hoće da ga poklone. Rusko je dobro oružje ali trenutno bi Evropa negodovala. Para nemamo za neke veće količine ruskog oružja. Ostaje nam kinesko solidno i jeftino oružje, saradnja u proizvodnji. Nismo toliko daleko iza Kine po znanju u proizvodnji oružja. Njima bi takođe svaka saradnja sa nama dobro došla. Opet da ponovim FTC-2000G je sasvim dobar avion koji je zamjena za mig 21, G4, Orao, i dosta bolji od njih. Cijena FTC-2000G je 8,5 miliona usd. Još kad bi ga proizvodili kod nas i možda modernizovali (jednosed). Eto zaposlenja za naše inžinjere i institute. Dobro bi bilo imati 50-ak takvih borbeno/trenažnih aviona i očuvati i usavršiti ljudstvo i znanje. Kineske rakete HQ-16B (domet 40+ km) su isto što i BUKM2, pa su čak i jeftinije i bolje osposobljenje za preživljavanje neprijateljskog udara (radar izmješten od lansera što se pokazalo jako važnim u dosadašnjim sukobima u svijetu). Uštede su jako važne u ovom trenutku, kao i transfer znanja i osposobljenost ljudstva. U bliskoj budućnosti nabaviti i moćnije avione i drugo oružje.
darko
FTC 2000 ima radar zapadne proizvodnje čija bi isporuka najverovatnije bila blokirana. Navedena cena se odnosi na „osnovni“ JL 9 iz koga je nastao FTC 2000. Mislim da bi bilo dobro rešenje po prijemu ovih Migova, nabaviti jedan broj JL 9 kao zamenu za Orao i G 4. Ove avione bi trebalo modifikovati na nivo Orao 2.0, a kasnije obezbediti i radar, kako bi mogli da zamene Migove kada im istekne resurs. Ovaj avion nema impresivne karakteristike, ali trenutno nema odgovarajućeg aviona koji bi nam bio dostupan što iz finansijskih , što iz političkih razloga.
vesko
Jedno pitanje za sve vas koji nabrajate sta bi sve Srbija trebala da kupi za svoju vojsku.Da li ste spremni da vam se kao drzavljanima Srbije uvedu dodatni porezi od cije bi se naplate povecao vojni budzet tj nejgov dio koji se odnosi na zanavljenje i kupovinu nove tehnike?Prica o suhojima,bukovima,s 300 je potrebna ali je ostvariva samo u slucaju da se nekim cudom vojni budzet Srbije poveca na minimalno 2 milijade dolara a pitanje je da li bi i tada sve zelje koje su samo u komentaru ovog clanka iznijete od strane komentatora mogle da se ispune.
BMMD
Da
kukuruz
Za Beograd na vodi je protroseno vec za dva vazduhoplovstva i dve odbrane…. i niko nije primetio.
Sto se tice domace proizvodnje. Ne znam sta i kako. Ako se radi neka kooperacija/integracija to ima ekonomskog smisla. Treba ulagati uvek u vrh tehnologije, jeftine masovne jedinice, gde politicke odluke nemaju presudan uticaj i gde je trziste siroko.
Boro
Vesko, zato ja i predlažem ono što je realno a to su kineski avioni i protivavionske rakete HQ-16B. Braća Kinezi bi vjerujem bili jako zainteresovani za svaki vid saradnje sa nama. FTC-2000G je znatno modernizovani MIG 21, školsko/borbeni sa solidnim karakteristikama. Taj avion zamenjuje i MIG 21,G4,Orla, a nov je. Radar je Italijanski Grifo, dometa 70 km,ali može da ima i kineski radar (sve po želji kupca). Motor mu je kopija ruskog sa MIG-21 sa nekim novim elementima. Da nije ove blokade sa zapada i Rusi bi nam mogli dati više. Sada zbilja para nema mnogo. Moje mišljenje je da pod povoljnim kreditnim uslovima nabavimo naoružanje od Kineza koje nam je neophodno da ne bi došli u situaciju da nam avioni koje sada imamo budu kao 1999. Ne smemo dozvoliti da nas opet neko može iznenaditi kad smo najslabiji. Domaća proizvodnja, pa makar i JL-9 i nekih PVO sistema je garant mirnijeg sna…
Marko
Ne treba uvoditi dodatne poreze, potrebno je samo uspostaviti „drzavu“ u Republici Srbiji. Srbija sa jedva 7 miliona ljudi je lider u evropi po broju agencija (preko 100), dok Nemacka ima oko 13, ako se ne varam. Samo na ovaj resurs godisnje se potrosi novca koliko je potrebno za resavanje svih problema odbrane Srbije u narednih 15 godina. Da ne govorim o tome sto 30% BDP-a cini siva zona (neke statistike kazu da ide cak i do 39%). Dakle, nije da novca nema, stvara se i u Srbiji nesto, nego nema sistema koji ce usmeriti novac tamo gde treba.
Bube
G dine Vesko, koliko je kostao onaj cuveni most na Savi koji ne vodi nigde i za koji nesme niko da pita (usput jos nije ni zavrsen u potpunosti). Reci poput nema para, ne isplatise i sl. su izmislili neapoaobni menadzeri, politicari itd. Te i slicne reci ubise Srbiju. Pozdrav. (uvek ima para)
vesko
Srbija moze da oformi za svoje potrebe i u odnosu na stanje u regionu jako vazduhoplovstvo na sledeci nacin:
-kupiti 2 eskadrile polovnih Mig 29 i unaprijedeti ih na standard SMT ,sa potpuno novim motorima rd 33 i prethodno odradjenim svim strukturnim radovima to bi moglo da kosta 10 milona dolara po avionu
-za par godina kada se pokaze u upotrebi kupiti jos jednu eskadrilu MIG 35
-kupiti dvije eskadrile JAK 130 koji bi bio skolski avion i avion za borbene namjene koji mjenja postojece G4 i Orlove sa naravno daleko boljim karakteristikama od njih
-uvesti uz unapredjenja odredjeni broj aviona kobac u upotrebu koji bi se koristio za borbene zadatke protiv terorista i gerilskih grupa
-opremiti aerodorme u Srbiji da mogu da prime ove nove avione pri tome izgraditi sklonista za iste da se ne desi da nam ih neko unisti na stajankama kao sto je ucinjeno tokom NATO bombardovanja kada je stradalo oko 80 vazduhoplova na stajanci
-opremiti tehnicki,tehnoloski i sa ljudskim faktorom remonti zavod koji ce moci da odradi vecu radova na ovim avionima u kratkim rokovima a ne kao sada da nam remont aviona traje po nekoliko godina
Sve ovo kosta oko 1,5 milijardi dolara i ovaj novac se mora naci makar kroz neki dugorocni kredit.
peruni
Sto se tice dodatnog poreza koji Vesko rpedlaze jedna informacija za njega:
Srbija bez problema moze da izdvaja 100 do 200 miliona USD godisnje za nabavku naoruzanja i opreme bez da podize iznose poreza.
Para se ima stvar je gde se usmeravaju i kako. Necu sada da ponovo elaboriram ovde kako, gde i sta vec sam na dovoljno mesta pisao o tome.
Dakle para se ima. Volje, znanja i kojonesa nedostaje, toga se nema.
pozzz
Perica
Cijena je ipak 25mil za remont svih 10 aviona (6doniranih i 4 naša)…toliko po ‘katalogu’ košta otprilike samo 1 mig29 bez oruzja. Ovo je ipak Veliki Poklon!
Ne treba vise gubiti vrijeme, nego objerucke prihvatiti ponudu.
Петар
@ Marko
Величина државног апарата је мит, у односу на земље ЕУ наш државни апарат значајно је мањи, чак и злотвори из ММФ – а нису тражили даља смањења, јер би дошло до престанка функционисања државног апарата. Такође, број агенција од преко 100 је нетачан, према Закону о јавним агенцијама основано је укупно шест агенција у Републици Србији. Требало би да се омогући привредна активност домаћим инвеститорима и смањује системска корупција (не прогон полицајаца који су узели 1000 – 2000 или слично, ако и то треба спречвати) па би било пара у буџету за све неопходне трошкове.
Milos
Mislim da nisi bas pratio desavanja- SIEPA je izvukla para preko „poslova“ za bar dve eskadrile, raznorazne agencije za razvoj (tako se zovu, to im je u imenu, a to sto formalno nemaju status nego ih drzava vidi drugacije nije nas problem) su preko „kredita za mala i srednja preduzeca“ castili tajkune milionima evra i to vise puta zaredom u proteklih 15ak godina. Voleo bih da vidim na sta su otisla sredstva od prodaje zemljista po gradovima, osim za stanove. Samo u Beogradu dve veoma dobre lokacije, Vojvoda Stepa i kasarna u Zemunu. Tako da velicina aparata nije mit, pogotovu ako uporedis broj cinovnika po broju ljudi koji zivi u njihovom okrugu u kojem rade. Npr. Leskovac je imao 30 puta vise cinovnika od potrebnog broja (da, 30 PUTA), Novi Sad i Beograd oko 40% vise (1,4 puta vise od potrebnog). Sto je opstina siromasnija i sto ima manje poslova u „drzavnim preduzecima“ to veci broj cata radi u opstini.
PeroZ
Kakva zabrana sa zapada kad je osnovni problem i Srbije i Hrvatske nedostatak financijskih sredstava.
Imate milijardu EURA? Možete onda kupiti što hoćete i od koga hoćete, a sada čitamo da je Srbiji i 50 milijuna USD nedostižna suma i previše. Helikopter za MUP RH AW139, 2 komada, svaki oko 15 milijuna EURA, sufinancirala EU sa 75%. Remont 12 MiG-21 14.7 milijuna EURA. EBA košta kao 1 srednji helikopter. Bivša država je jedva nabavila i održavala jednu eskadrilu 29-ki i to u neka ekonomski bolja vremena
Boro
Mnogi bi voljeli da vide Srbiju na koljenima, sa slabom ekonomijom i sa slabom vojskom, podeljenu. Vučić je dobar i mudar političar i ja mu verujem. Sadašnja politika Srbije nije ni prozapadna ni rusofilska već prosrpska, kakvai i treba da bude. Ona stara Jugoslavija je imala neuporedivo više novaca i izdvajala je za vojsku dosta jer je to mogla bez neke muke. Ne želim da zalazim previše u politiku ali sadašnji momenat i previranja u svijetu i našem regionu ukazuju da je potrebno imati jaku vojsku u Srbiji. Opet bih želio da napomenem da bi nam kineski višenamjenski avion FTC 2000 dobro došao kao zamena za MIG 21, G4, Orla (koji su pri kraju svog životnog vijeka). Povoljan kineski kredit za nabavku ovog aviona FTC-2000 i nekih raketnih sistema bi bio dobar pazar. Ako dobijemo od Rusa ovih 6 migova 29 onda još bolje. Znači imali bi 10 MIG 29, onda nabaviti bar 12 novih FTC- 2000, PVO sistem HQ-16. E to je već respektabilno i za to ne treba žaliti pare. Mnogo je bolje kad neprijatelj zazire od napada na nas i kada zna da ga može mnogo koštati.
Boban
Brate Boro de si zapeo sa tim kinezima. Kinezi pa kinezi. Da ih poznajes kao naciju bezao bi glavom bez obzira od njih. I Rusi saradjuju sa njima samo zato sto su u stisci sa parama inace bi ih tako rado otkacili. To je prevrtljivija nacija nego mi, grci, zabari i cigani zajedno