BEG airport status
Saudijci napravili bespilotnu letelicu na osnovu slovenačkog ultralakog aviona Pipistrel Sinus BPL ''Al Navr'' su Saudijci okarakterisali kao strategijsku bespilotnu letelicu / Foto: KACST

Saudijci napravili bespilotnu letelicu na osnovu slovenačkog ultralakog aviona Pipistrel Sinus

Kako je saopštila novinska agencija Kraljevine Saudijske Arabije, Naučno-tehnički kompleks ’’Kralj Abdulaziz’’ (KACST – King Abdulaziz City for Science and Technology) objavio je da je postignut uspeh u stvaranju sistema bespilotne letelice nazvane ’’Al Nawras’’ (Galeb) koja je bazirana na avionu Pipistrel Sinus slovenačkog proizvođača PIPISTREL d.o.o. iz Ajdovščine.

O tome da su specijalisti KACST uspešno konvertovali avion sa posadom u bespilotnu letelicu, javnost je obavestio predsednik kompleksa princ, doktor Turki bin Saud bin Mohamed koji je rekao i da su uspešno završena terenska ispitivanja.

Iz jednog komandnog mesta moguće je upravljati s tri letelice / Foto: KACST

Princ Mohamed je dodao i da je postignuto da se iz jednog komandno-kontrolnog mesta upravlja s tri letelice koje su imale zajedničke misije i da ove, kako ih je nazvao, strategijske BPL mogu ostati u vazduhu do 30 časova.

Ovim bespilotnim kompleksom biće moguće izvršavati zadatke topografskog aero-foto osmatranja terena, patroliranja, vazdušnog izviđanja, prenosa podataka. Za ove namene ’’Al Navr’’ je opremljen osmatračkim elektro-optičkim sistemom, digitalnom kamerom visoke rezolucije i  radarom sa antenom sa sintetičkim otvorom.

Takođe je preneseno da bespilotna letelica ima mogućnost automatskog poletanja i sletanja, kao i da može leteti po unapred zadatoj maršruti. BPL će moći da se koristi sa aerodroma različitih klasa ali sa betonskim poletno-sletnim stazama.

Video prilog o procesu konvertovanja aviona u bespilotnu letelicu:

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

sl

Bilo bi lepo da ste preneli i rok u kojem su zavrsili projekat – nesto preko 2godine!
Uz to, nisu ni imali HR bazu, dok su koristili dokazane i povoljne off-the-shelf resurse… Sa sve avionom, doduse bez radara ukljucenim u cenu, trosak od 350.000USD po letelici ukljucujuci komandno vozilo.
Mozda bi neko u VTI, MO i generalno drzavi mogao da se ugleda na ovaj i slicni projekat, gde pare i ne igraju glavnu ulogu. Dok mi napravimo 1 proizvod, toliko vremena prodje, da bude – zastareo… Na primer – POVR Bumbar, a i realno Maljutka 2, kao i Pegaz…

Odgovori
ni

Kako Pipistrel razbija, Indija 200+ aviona, sad Saudici jos od ranije haraju severnom Amerikom, svetski rekordi, stvarno dobri avioni i to sve iz malog grada Ajdovščine. Svaka im cast, stvarno svima treba da sluze za primer. Znam, sad ce ovi iz Utve i sa mashiiiinccAaAa da objasne kako su oni nekako zasluzni za sve ovo, ali je jasno da veze sa mozgom nemaju i babe to znaju dosta bre, ni vrsalicu ne umeju da naprave. Ako ima interesa za vazduhoplovstvo drzava ce podrzati privatni sektor i inicijativu, ako ne, lepo da kupujemo Pipistrel i vrh! Onog coveka iz Kraljeva su maltretirali i zabijali klinove kao Boing da proizvodi, dok Utvini avioni ubijaju pilote u isto vreme, ne poredim klipni tezi i klipni laksi avion iako su u modernim standardima skoro isti, nego hocu da ukazem na dvostruke standarde koji unistavaju sve oblasti ovog drustva, pa i avijaciju. Jos jednom, svaka cast slepom misu!

Odgovori
Н

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miko na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

Opa Temu nastavlja da dominira... Sad nam ostaje da se tesimo i da pricamo okolo kako smo zaljubljenici u Spaceka ili Reno 4

09. May 2025.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

@Nenad N Isto sam pomislio, a Pakistan ima PVO kineske i Italijanske proizvodnje. Ovde je rec ne o vaduhoplovstvu nego o politiziranju situacije.Cudno da se insistira kako je , od navedenih tipova aviona koji su, navodno. oboreni, samo Rafal "los" .A oboreni Su-30 je dobar kao i MiG-29?

08. May 2025.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

@Vladimir Pise tacno u kojem mestu je nadjena kineska raketa, pogledajte na karti, to je na 300 km od baze odakle leti Rafale.To nije dokaz nicega. Nema nikakvih podataka iz Pakistana jer je to zatvorena zemlja nedemokratskog tipa.

08. May 2025.Pogledaj

Duka na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

Ja sam bio jedan od likova koji su pisali ovde ranije, vise puta da je bolje da smo uzeli nesto Kinesko poput J10c... Jeftinije 4 puta a sa pravim naoružanjem i taktikom i bolji od Rafala...Ako smo vec uzeli fk3 od Kineza i stigao je, price da nam se kineski avioni ne bi mogli isporučiti…

08. May 2025.Pogledaj