Nakon uspešno izvedene vežbe Traganja i Spasavanja (TiS) „SAREX 22-17“ u maju ove godine, Direktorat civilnog vazduhoplovstva danas je organizovo još jednu proveru nacionalnih kapaciteta za brzo reagovanje u slučaju pada civilnog vazduhoplova i hitnog transporta povređenih.
Ovoga puta, vežba traganja za vazduhoplovom i spasavanja lica „III nivoa“ nazvana „SAREX 39-17“, imala je za cilj da testira koordinaciju DCV-ovog RCC-a (Rescue Coordination Center) na Aerodromu Nikola Tesla i vojnih kapaciteta koji su deklarisani za ovu ulogu u južnom delu Srbije – 98. vazduhoplovnu brigadu, 714. protivoklopnu helikoptersku eskadrilu iz Kraljeva kao i specijaliste Vojske Srbije za vazduhoplovni TiS – 119. mešovitu helikoptersku eskadrilu i njihove komšije iz Specijalne brigade iz Niša. Finalni deo vežbe počivao je na Kliničkom centru grada Niša čija su službe za hitan transport i urgentnu medicinu zbrinuli simulirano povređena lica.

Sadejstvo DCV-a, Vojske Srbije, njenog RV i PVO i Specijalne brigade, kao i Ministarstva zdravlja provereno je danas kroz tipičan scenario vežbe koji je ovoga puta imao intersantnu i udaljenu lokaciju.
– Aktiviranje angažovanih snaga kroz današnju vežbu ima za cilj da isprati i evaluira preduzete mere i postupke učesnika počev od alarmiranja dežurne jedinice, preko angažovanja na operaciji traganja a zatim i operaciji spasavanja kroz pružanje prve pomoći unesrećenima, transporta i medicinskog zbrinjavanja. – rekli su iz DCV-a za Tango Six danas u Nišu.
Prema scenariju vežbe, po dobijanju informacije od nadležne kontrole letenja ustanovljeno je da je vazduhoplov SA 342 Gazela, registarske oznake YU-RCC, objavio vanrednu situaciju zbog otkaza repnog rotora i nameru da prinudno sleti. Pozicija helikoptera bila je Sjenica, prema selu Štavalj.

Nakon uzbune RCC poziva telefonom vlasnika vazduhoplova i prema dobijenim informacijama u posadi su pilot, mehaničar i jedan putnik. Posle prve faze nazvane „INCERFA“, situacija prelazi u fazu uzbune „ALERFA“ u kojoj se preko Operativnog centra RV i PVO u stanje pripravnosti stavljaju TiS snage RV i PVO Vojske Srbije. RCC DCV-a kontaktira i Klinički centar Niš i zahteva angažovanje njegovog dežurnog tima.
Što se vazduhoplovnih snaga tiče u vežbi su učestvovala dva helikoptera RV i PVO – jedna GAMA iz „Senki“ i Mi-8 „Zmajeva“. Gazela iz Kraljeva bila je zadužena za radio-lociranje aktiviranog ELT uređaja i pretvaranje te lokacije u koordinate koje je radio-vezom prenela dežurnoj TiS posadi Mi-8 u Nišu koja je zatim sa medicinarima iz 63. padobranskog bataljona i njihovim kolegama iz Kliničkog centra Niš odletela u pravcu Sjenice.

Kao što je to bio slučaj na vežbi sa MUP-om, helikopterske jedinice RV i PVO su bez problema locirale lokaciju simuliranog udesa. Doktor i medicinski tehničar 63. padobranskog bataljona neposredno su zbrinuli povređene i oni su u rekordnom roku preveženi nazad u bazu 119. eskadrile. Sledeće na scenu stupaju medicinske ekipe iz Kliničkog centra koje su dobile i svoje specifično testiranje u pogledu brzine zbrinjavanja ali i hitne vožnje kroz grad Niš.
Kako je za naš portal potvrđeno u DCV-u vežba je uspela:
– Ostvarena vremena, postupci i praktično izvođenje svih scenarija podrobno će tek biti analizirani ali iz ugla rukovodioca organizatora vežbe možemo izraziti svoje zadovoljstvo prikazanim od strane svih aktera.
Cilj Direktorata civilnog vazduhoplovstva je da kroz vežbe kao što je ova koju ste danas mogli da ispratite proveri ali pre svega edukuje i unapredi sve civilne i vojne deklarisane snage radi što efikasnije saradnje i učinka. –
Jumba
Kao bivši pripadnik 119 THP-a moram reći da je tradicija nastavljena , da ta letačka jedinica je najsposobnija za obavljanje zadataka STS (službe traganja i spašavanja) ne samo u Srbiji već tvrdim i u regionu balkana . Pozdrav naslednicima i uspeh u daljem radu .
Vlado Đukić
Đuka, bivsi pilot na Mi-8 (HT-40)
Po zavrsrnoj Akademiji, 7 godina sam leteo na transportnom helikopteru Mi-8 u Nišu. Tu sam naučio sve sto jedan pilot treba da zna, a zatim sam imao steću da svoje znanje prenesem i na pitomce kao nastavnik letenja u VVA u Mostaru, ali da to radim i kao komadant trhe. Hoću reci da nikad nisam delio pilote i mehaničare letače na najbolje niti … . Radi se o rutinskom zadatku koji svi helikopterski sastavi znaju da uspesno odrade. Najbolji letaci su oni koji živi odu u penziju. Pripadnicima 119. mhe želim puno srece i uspeha u budućem radu.