Najveća bliskoistočna konferencija i sajam posvećen dronovima održaće se od 20. do 23. februara u Abu Dabiju, Ujedinjenim Arapskim Emiratima. UMEX i SIMTEX biće, pored bespilotnih letelica, fokusirani i na tehnologije simulacija i robotike ne samo u vazduhoplovnim primenama.
Tango Six će izveštavati sa lica mesta, kao i 2016. godine kada smo bili na prvom izdanju ovog sajma u okviru tadašnje nedelje vazduhoplovne industrije koja je spojila Red Bull trke i sajam poslovne avijacije na Al Batin aerodromu.
UMEX-u će ove godine imati dva izlagača iz Srbije. Prvi je kompanija Pink Research and Development Center koja će imati svoj zaseban štand na kojem će predstaviti svoju gamu, od nedavno i serijski proizvedenih, bespilotnih letelica ali i novih R&D koncepata.
Srpsko Ministarstvo odbrane, Vojnotehnički institut i Jugoimport SDPR izložiće svoju daljinski kontrolisanu bezposadnu platformu Mali Miloš. Oni neće imati svoj štand već će vozilo biti izloženo na štandu jednog od zastupnika srpske namenske industrije u bliskoistočnom regionu, kompanije International Golden Group.
Kako Tango Six saznaje, inženjeri VTI-a biće tradicionalno delegati na sajmu, dok će pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr. Nenad Miloradović učestvovati kao panelista na konferencijskom delu sajma koji će se održati 20. februara.
Nix
Zeljko Mitrović je prešao igricu…radi sta voli, ostvaruje ideje, troši vreme i pare na inovacije.
Jeste da mu je pink seljačka tv, ali to mu je zlatna koka, sluzi za zaradu – koju posle troši na ono sto mu je interesantno.
Retki su ljudi koji mogu da istraju u bogatstvu a da se ne izopače u svojim željama i radu.
Žex troši pare da ostvaruje svoje snove, a pritom te pare ostaju u Srbiji.
Podrška za PR&DC ! U inat onima koji mrze sve sto ima bilo kakve veze sa Vučićem.
Milos
Eeee moj Nix, nadji podatak koliko njegovo „prelazenje igrice“ kosta drzavu Srbiju. Svake godine je OBILATO nagradjivan iz raznih fondova, bespovratno. Samo na subvencije dobija oko 8 miliona evra godisnje (poslednji put sam to pratio pre 5-6 godina, raspitaj se). Kao i brat Karic koji je bio uspesan bizmisman sa 80 miliona maraka poklona ok Slobe 1988.godine
Feline
Off topic: Miloše: me treba žaliti za novcem datim nekome (makar bespovratno) ako je pokrenuo biznis koji stvara ono što ekonomisti zovu “dodatna vrednost”. Naravno, ne treba ni slučajno davati lopovima koji samo “sele” novac iz džepova svih ostalih u svoj – lopovi, monopolisti i ostali što se pojave u trenucima sloma, ali ako se proizvede nešto čega pre nije bilo, pa može da se proda, to je druga stvar – nikako nisam za cutthroat kapitalizam, ali podržavam ljude od inicijative…
Ako je uslov za srpsku industriju dronova TV Pink, onda ima da bude TV Pink!
Gastos
Pohvalno je da se razvija industrija, ali nama trebaju platforme sada, kako bi se razvijao kadar i taktika. Pilot drona ne mora da izdrzi 5-6g na testu. Mi smo mali da izmisljamo toplu vodu, kad su Turci, Izraelci i Kinezi vec tu. Neki transfer tehnologije, ili licenca da proizvodimo bi dobro dosla.
Libija i N Karabah pokazuju kako ce se voditi ‘mali’ ratovi. Turci su se pokazali odlicno ( i ljudstvo i oruzje) i ne verujem da ce ostati neutralni ako dodje do novog sukoba na KiM
Cela teritorija KiM je u ‘line-of-sight’ dometu sa planina iz Albanije (~100km), a domet Pantsira je 30km. Ako i imamo dronove da pariramo, ne bi mogli da neutralisemo protivnicke dronove, a da ne izlozimo Pantsir-e opasnosti.
Pored elektronskog ometanja, da li treba gledati jos neki drugi anti-dron sistem.
Feline
Već bilo transfera tehnologije iz Kine, samo ima više problema – treba da se kupi veliki dron u više primeraka, plus licenca za njega, kao i kompletan transfer tehnologije, a onda i razvoj industrijske osnove za proizvodnju dotičnog – ovladati serijskom proizvodnjom više tip a dronova, i otvoriti više proizvodnih linija – economy of scale.
Takođe, moramo da krenemo u pravljenje velikih dronova, nosivosti bar tonu-dve + već sad krenuti na turbomlazne dronove – leteće krilo i sl, sa mogućnošću nošenja borbenih sredstava unutar drona.
Ako to sad krenemo, pre a posle će se videti fini rezultati. Zašto da prodajemo samo municiju i streljačko naoružanje.
Takođe, treba nam i kompletan spektar vođenih Ubojnih sredstava za dronove, i to ne samo takitičkog dometa.
Kako stvari sada stoje, i Huti su ispred nas!
A posebno loitering municija za napade u rojevima, i ne samo za bojište, nego i za udare po dubini, ratovi su stariji od pisane istorije, i dok bude ljudi, biće i sukoba. Kad počne paljba, u pravu je jači i spremniji, kad ćemo to da naučimo?
Trangefranger
Kolko DIVIZIJA(komada) ima srbija ovih sistema u svom arsenalu