Kako je prošle nedelje objavilo Ministarstvo odbrane, prilikom posete delu jedinica Četvrte brigade Kopnene vojske, zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Želimir Glišović imao je priliku da sagleda organizaciju života i rada, stanje, sposobnosti i stepen realizacije ključnih zadataka ovih jedinica Vojske Srbije.
Dalje se navodi da je general Glišović mogao da se uveri u „odličnu osposobljenost pripadnika Četvrte brigade za borbenu upotrebu modernizovanih samohodnih haubica i savremenih raketnih sistema za protivvazduhoplovna dejstva“.
Na objavljenim fotografijama koje prate ovu vest, vidi se da su pomenuti raketni sistemi za protivvazduhoplovna dejstva Mistrali 3+, francuskog proizvođača kompanije MBDA. To je prva javna potvrda da se sistemi sada već uveliko nalaze u jedinicama, i to u Kopnenoj vojsci (KoV).
Ovaj sistem je prvi put zvanično javno predstavljen na vojnom prikazu sposobnosti ‘‘Granit 2023‘‘ održanom aprila prošle godine. Prethodno su se elementi Mistrala mogli uočiti još juna 2021. na vojnoj vežbi ‘‘Munjeviti udar 2021‘‘, ali samo u obliku gabaritno-težinsklih modela raketa koje su bile montirane na domači artiljerijsko-raketni sistem PASARS.
Prvi nagoveštaj kupovine Mistrala imali smo još novembra 2018. godine. Potom je Tango Six na vazduhoplovnom sajmu Burže juna 2019. došao do saznanja da će ih Srbija nabaviti, da bi samo manje od mesec dana kasnije zvanično bilo objavljeno da je nabavljeno 18 sistema sa 50 raketa. Kako smo već naveli, modeli raketa jesu uočeni 2021. godine, ali smo potom početkom novembra 2022. saznali da proizvođač kasni sa isporukama sistema koji su već plaćeni.
Mistralom u Vojsci Srbije mogu biti opremljeni artiljerijsko-raketni divizioni (ard) trupne PVO, odnosno brigada KoV-a, ali i ard RV i PVO čiji zadatak je odbrana vazduhoplovnih baza. Do sada su ovi sistemi na priredbama prikazivani u standarnoj varijanti sa postoljem, ali i u verziji kada su montirani na domaća terenska vozila Zastava NTV. Tu je takođe i varijanta za artiljerijsko-raketni sistem PASARS koji je već uveden u naoružanje, ali do sada nismo videli da je u pitanju sistem sa Mistralima.
Budući da je zvanično saopšteno da je nabavljeno relativno malo sistema i raketa, nije poznato kako će Mistrali biti raspodeljeni po jedinicama. Kopnena vojska u svoje 4 brigade ima po jedan artiljerijsko-raketni divizion za protivvazduhoplovna dejstva (PVD), dve vazduhoplovne brigade RV i PVO po jedan artiljerijsko-raketni divizion za PVD.
Nenad
6 godina prošlo dok si reko keks.
Srdjan
Koliko znam broj raketa tipa strela je bio u hiljadama
Zooro
@Srdjan
Ovih 50 raketa dovoljno je za 8-10 odjeljenja ( po 3 čovjeka kao kod
strele 2m ). Ne vjerujem da SR neće nabaviti barem par stotina raketa
U JNA se samo u jednoj generaciji školovalo oko 400 strelaca protivavionaca. Kad se naučiš na streli 2m , sve ostalo – stinger , igla , mistral – manje više naučiš za 5 dana
Stojko
Zato sto se Strela 2M, po licenci, proizvodila u SFRJ.