Slovenačka kompanija AFormX predala je slovenačkom ratnom vazduhoplovstvu sredinom januara dva „virtual reality“ simulatora za avion Pilatus PC-9 i jedan za helikopter AS532 Puma. Oba proizvoda razvijena su u kompaniji u okviru projekta pod nazivom „TAK-LET-SIM“.
Kako su iz AFormX rekli za Tango Six, razvili su i isporučili dva simulatora za PC-9, jedan sa implementiranom VR (Virtual Reality) i drugi sa XR (Extended Reality) tehnologijom, kao i jedan simulator za helikopter AS532, takođe baziran na VR tehnologiji.
– XR simulator za PC-9 je prvi simulator ove vrste isporučen nekoj vojnoj organizaciji. Ovaj pionirski korak pozicionirao je Sloveniju na globalnu mapu razvoja vojnih trenažnih tehnologija.
Samo dve nedelje kasnije, sličan sistem, drugog proizvođača, na bazi XR-a isporučen je i oružanim snagama Sjedinjenih Američkih Država, što potvrđuje kvalitet i tehnološku prednost ovog rešenja. – kazao je za Tango Six Žan Cankar, menadžer za razvoj poslovanja kompanije.

Prema rečima Cankara, „TAK-LET-SIM“ porodica simulatora obezbeđuje izvođenje kompletne vojne obuke, od osnovnog letenja do naprednih borbenih i izviđačkih misija. Simulaciju u različitim vremenskim, geografskim i taktičkim uslovima, „multi-unit operacije“ sa fokusom na komandnu koordinaciju i donošenje odluka u stresnim uslovima. Zatim povezivanje više simulatora u zajedničko taktičko okruženje, što omogućava obuku timova i kompleksne misije sa više učesnika uz mogućnost prilagodljivosti platformama i operativnim ciljevima, kako tvrdi, svakog vojnog korisnika.
– Kombinacija stvarnog kokpita, napredne vizuelizacije i sistema za taktičnu povratnu informaciju omogućava pilotima da razvijaju motoričke navike, situacionu svest i timsku saradnju, bez potrebe za angažovanjem pravih letelica ili izlaska na teren.
Za prikaz spoljnog sveta u simulatorima koristi se „X-Plane 12“ okruženje koje omogućava visok nivo realnosti u prikazu terena, vremenskih uslova i dinamike letenja, kao i mogućnost integracije sa kompleksnim taktičkim scenarijima.
Vizuelni deo sistema zasnovan je na najnovijoj generaciji profesionalnih „headsetova“, među kojima se ističu Varjo XR-3 i Varjo VR-3, koji omogućavaju preciznu prostornu percepciju i izuzetno verno prikazivanje detalja, ključno za obuku u zahtevnim vojnim scenarijima. – kaže Cankar.

Kako za naš portal kažu iz AFormX-a, nakon dva meseca aktivne upotrebe u slovenačkom ratnom vazduhoplovstvu, povratne informacije su izuzetno pozitivne.
– Piloti i instruktori ističu visok stepen „uranjanja u simulaciju“, intuitivno korisničko iskustvo i sposobnost da se vežba u kontekstu situacija koje bi bile previše rizične ili skupe u stvarnom okruženju.
Kroz ovaj projekat dokazali smo da kombinacija ekspertize u ovom domenu, agilnog inženjeringa i saradnje sa krajnjim korisnicima može rezultirati proizvodom koji nadmašuje i globalne konkurente. –

AFormX osnovan je 2008. godine i trenutno ima 20 zaposlenih. Kompanija je, pod vođstvom Saše Kneza, više od deset godina bila jedan od podizvođača Pipistrela gde su, kao eksperti za kompozitne materijale i druge projekte, bili angažovani na poslu isporuke 200 letelica indijskom ratnom vazduhoplovstvu, razvoju onlajn učenja i VR simulatora, kao i na „flight test“ projektima. Zatim na kreiranju sistema obuke i implementacije prvog eksperimentalnog električnog aviona „ALPHA Electro“, kao i prvog sertifikovanog aviona na električni pogon „Velis Electro“.
– Sa prodajom Pipistrela američkoj kompaniji „Textron“ naše poslovanje sa Pipistrelom se značajno proširilo s jedne strane, ali je tim AFormX-a takođe zainteresovan za projekte, posebno u delu simulacionih tehnologija, i izvan granica Slovenije. – rekli su za naš portal.