Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025
Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik
XR simulator za PC-9 prvi je simulator ove vrste isporučen nekoj vojnoj organizaciji / Foto: AFormX

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

Slovenačka kompanija AFormX predala je slovenačkom ratnom vazduhoplovstvu sredinom januara dva „virtual reality“ simulatora za avion Pilatus PC-9 i jedan za helikopter AS532 Puma. Oba proizvoda razvijena su u kompaniji u okviru projekta pod nazivom „TAK-LET-SIM“.

Kako su iz AFormX rekli za Tango Six, razvili su i isporučili dva simulatora za PC-9,  jedan sa implementiranom VR (Virtual Reality) i drugi sa XR (Extended Reality) tehnologijom, kao i jedan simulator za helikopter AS532, takođe baziran na VR tehnologiji.

XR simulator za PC-9 je prvi simulator ove vrste isporučen nekoj vojnoj organizaciji. Ovaj pionirski korak pozicionirao je Sloveniju na globalnu mapu razvoja vojnih trenažnih tehnologija.

Samo dve nedelje kasnije, sličan sistem, drugog proizvođača, na bazi XR-a isporučen je i oružanim snagama Sjedinjenih Američkih Država, što potvrđuje kvalitet i tehnološku prednost ovog rešenja. – kazao je za Tango Six Žan Cankar, menadžer za razvoj poslovanja kompanije.

Simuliran kokpit helikoptera Puma u „X-Plane 12“ okruženju / Foto: AFormX

Prema rečima Cankara, „TAK-LET-SIM“ porodica simulatora obezbeđuje izvođenje kompletne vojne obuke, od osnovnog letenja do naprednih borbenih i izviđačkih misija. Simulaciju u različitim vremenskim, geografskim i taktičkim uslovima, „multi-unit operacije“ sa fokusom na komandnu koordinaciju i donošenje odluka u stresnim uslovima. Zatim povezivanje više simulatora u zajedničko taktičko okruženje, što omogućava obuku timova i kompleksne misije sa više učesnika uz mogućnost prilagodljivosti platformama i operativnim ciljevima, kako tvrdi, svakog vojnog korisnika.

– Kombinacija stvarnog kokpita, napredne vizuelizacije i sistema za taktičnu povratnu informaciju omogućava pilotima da razvijaju motoričke navike, situacionu svest i timsku saradnju, bez potrebe za angažovanjem pravih letelica ili izlaska na teren.

Za prikaz spoljnog sveta u simulatorima koristi se „X-Plane 12“ okruženje koje omogućava visok nivo realnosti u prikazu terena, vremenskih uslova i dinamike letenja, kao i mogućnost integracije sa kompleksnim taktičkim scenarijima.

Vizuelni deo sistema zasnovan je na najnovijoj generaciji profesionalnih „headsetova“, među kojima se ističu Varjo XR-3 i Varjo VR-3, koji omogućavaju preciznu prostornu percepciju i izuzetno verno prikazivanje detalja, ključno za obuku u zahtevnim vojnim scenarijima. – kaže Cankar.

Interakcija fizičkih taktilnih segmenata na panelu kokpita i VR/XR naočara / Foto: AFormX

Kako za naš portal kažu iz AFormX-a, nakon dva meseca aktivne upotrebe u slovenačkom ratnom vazduhoplovstvu, povratne informacije su izuzetno pozitivne.

– Piloti i instruktori ističu visok stepen „uranjanja u simulaciju“, intuitivno korisničko iskustvo i sposobnost da se vežba u kontekstu situacija koje bi bile previše rizične ili skupe u stvarnom okruženju.

Kroz ovaj projekat dokazali smo da kombinacija ekspertize u ovom domenu, agilnog inženjeringa i saradnje sa krajnjim korisnicima može rezultirati proizvodom koji nadmašuje i globalne konkurente. –

Predstavljanje simulatora na svečenosti primopredaje u vazduhoplovnoj bazi Cerklje / Foto: AFormX

AFormX osnovan je 2008. godine i trenutno ima 20 zaposlenih. Kompanija je, pod vođstvom Saše Kneza, više od deset godina bila jedan od podizvođača Pipistrela gde su, kao eksperti za kompozitne materijale i druge projekte, bili angažovani na poslu isporuke 200 letelica indijskom ratnom vazduhoplovstvu, razvoju onlajn učenja i VR simulatora, kao i na „flight test“ projektima. Zatim na kreiranju sistema obuke i implementacije prvog eksperimentalnog električnog aviona „ALPHA Electro“, kao i prvog sertifikovanog aviona na električni pogon „Velis Electro“.

Sa prodajom Pipistrela američkoj kompaniji „Textron“ naše poslovanje sa Pipistrelom se značajno proširilo s jedne strane, ali je tim AFormX-a takođe zainteresovan za projekte, posebno u delu simulacionih tehnologija, i izvan granica Slovenije. – rekli su za naš portal.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs