Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025
Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna
Neplanirana brzina modernizacije nakon srske nabavke? / Foto: Josip Škof

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

Drugog dana posete hrvatskog ministra odbrane Ivana Anušića Francuskoj saznajemo da ova zemlja planira neku vrstu modernizacije svojih Rafala.

Nakon što je Anušić prekjuče izjavio da je Hrvatska predložila kompaniji Daso investiranje u njihovu namensku industriju, juče je ponovo, govoreći o Rafalima, upotrebio termine „modernizacija“ i „nadogradnja“.

– Generacije borbenih vazduhoplova svakodnevno dobijaju nove sposobnosti. Te sposobnosti se očitavaju u novom učinkovitijem delovanju i o tome smo konkretno razgovarali, i modernizaciji i nadogradnji njihovoj u budućnosti koju u ovom trenutku i francuzi rade i na svojim Rafalima. – izjavio je Anušić nakon sastanka sa francuskim ministrom odbrane Sebastijanom Lekornom.

Hrvatski Jutarnji list sinoć interpretira da izjava znači modernizaciju sa trenutnog F3-R na F4.1 standard, bez navođenja konkretnih izvora za ovu tvrdnju, osim:

– Ugovor Francuske i Srbije o prodaji aviona izazvao je ljutnju u hrvatskoj Vladi jer nije uobičajeno da tvoj strateški partner proda vojne avione zemlji s kojom, recimo tako, imaš geostrateške nesporazume. Stoga je od Francuske zatraženo službeno pojašnjenje tog poteza. Nakon nekoliko mjeseci francuska je strana Hrvatskoj objavila da joj je dostupna nadogradnja Rafalea na standard F4.1. – piše u članku Jutarnjeg lista.

Članak Jutarnjeg je još interesantniji kada se pominje i dalje nepotvrđena nabavka raketa vazduh-vazduh dugog dometa Meteor. Dve kontradiktorne rečenice, jedna za drugom, opisuju i do sada neuobičajen način „prodaje“ raketa, ukoliko je ikada negde ranije zaista i primenjen:

– No, ni neslužbeno se ne može dobiti potvrda da su kupljene i najmodernije rakete Meteor, dometa 200 kilometara. Prema neslužbenim informacijama, te su rakete kupljene, ali nisu dopremljene u Hrvatsku, nego je dogovoreno da će biti isporučene u slučaju potrebe. – navodi Jutarnji i širi, ponovo zvanično nepotvrđenu, teoriju u trećem pravcu:

– Novi geostrateški događaji, pogotovo nakon napada Rusije na Ukrajinu, u Glavnom stožeru pokrenuli su razgovore da se rakete dopreme u hrvatska skladišta. Stoga je moguće da je Anušić u Parizu i o tome razgovarao. –

MORH nije komunicirao da se delegacija sastala sa kompanijama koje zapravo proizvode naoružanje za Rafale: MBDA i Tales. Od kojih je, na primer, kupljen PVO sistem kratkog dometa Mistral.

Hrvatski ministar odbrane juče je izjavio da je sa francuskim kolegom bilo reči o „opremanju Rafala sa konkretnim naoružanjem“, opet bez preciziranja kojim.

Anušić je takođe izjavio da Hrvatska mora nabaviti PVO sistem srednjeg dometa i da će PVO sistem kratkog dometa u potpunosti do kraja godine biti isporučen. Do kraja godine planira se i potpisivanje ugovora o nabavci 30 samohodnih haubica Cezar, potvrdio je hrvatski ministar odbrane.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Be

ja ne vidim razloga za kupovinu bilo kojeg naoruzanja dok se ne dostigne puna operabilnost.

cemu kupovati nesto da bi resursi curili u skladistu.

i opet, kad kupujes, ne zatrpas se kolicinom, to sukcesivno obavis.

npr., 10 sad, 15 dogodine, 30 za 2 godine.

Odgovori
To

Upravo tako. Neki od nas godinama unazad pisu da nije bitno sta je od opreme i naoruzanja doslo do sada. Nego sta ce doci kada eskadrila postane operativna

Mi

Zar nije dovoljan razlog sto ruski suhoji mogu za čas da prelete Ukrajnu pa Rumuniju ili Madjarsku da napadnu Zagreb. Ili mozda jos realniji scenario u kom 11 srpskih MiG-29 uz 10 Orlova (od toga cak 3 Orao -2!) odluce da zapocnu invaziju svog susjeda vazdusnim napadima.
Da li postoji scenario 3? .. 🤔

Ozbiljno,.. licno Mislim da su takve rakete deo čistiog biznisa izmedju saveznika, ali i neka vrsta odvracanja buduceg potencialnog neprijatelja. Ako Hrvatska želi da ih plati, odmah bi im prodali i isporucili, zato sto je to dobra lova i podupire odbranu NATO VaP-a.

Srbija sa druge strane nema pristup najboljem oruziju NATO, tako da nema nista od Meteora. Tu biznis i ustupanje ne pomaze. Prosto kao pasulj.

Pe

@Milos77 Ruski Suhoji za sad ne mogu da napadnu ni dublju teritoriju Ukrajine, koja je prvi sused, a ruska armija je zapela kod pogranicnih gradova Rusije i Ukrajine od 2022.
Da napadnu Zagreb?Deluje kao naucna fantastika

Mi

Bravo Dusane :-) Ne mogu bez vecih gubitaka.
Dakle ceo NATO ipak ne trepti od straha od ruske (i srpske) invazije..
Priznajem da nisma bas dobar sa sarkazmom.

Pe

@Miloš77 To je reakcija na novu politiku USA, u odnosu na politiku americki podrske Evropi tokom poslednje 84 godine, (od naoruzavanja Velike Britanije 1940-1941 do ulaska Amerike u rat decembra 1941).
Sadasnja politika Amerike je presedan.
Ako Evropa sama zapocne naoruzavanje, daju povod za nestanak NATO.
Ako EU ceka da prodje Tramp, rizikuju bezbednost.
Izgleda da je prva opcija prihvatljivija.

Mi

Normalno je odrzavati borbene kapacitete i tehnoloski korak sa vremenom bez oslanjanja na veliku bogatu Ameriku.

Ali pitanje je koga se to Evropa toliko plaši ako se u isto vreme pumpa retotrika da su Rusi očajna vojska i jedva mogu manja mesta i sela da zauzmu na istoku Ukrajne, i da kako PD tvrdi koriste tehnologiju 70-tih u svojim najboljim borbenim avionima i PVO sistemima, i što je najsmešnije nemaju perspektive za napredak niučemu u bliskoj buućnosti. Odgovor je naravno da su ostali svesni da nisu nista bolji u datim ratnim uslovima i u realnostima fronta koji se vodi u Ukrajni.

Amerika zna sta radi. Odrzava odnos snaga da se suprotstavi protiv terorizma i Kine na Dalekom Istoku. A od čega Evropa paniči je pravo pitanje.

Pe

@Miloš77 Kada bi sposobnosti Rusije bile na nivou zemlji velicine Rusije, sa finansijskim mogucnostima Rusije, nakon 11 godina od napada na Ukrajinu, i preko 3 godine otvorene invazije na Ukrajinu svim sredstvima, ne bi front prolazio kroz granicnu oblast Rusije i Ukrajine, ta sela i naselja.
Izuzev Sevastopolja na Krimu, Rusi nisu zauzeli niti jedan regionalni centar Ukrajine za 11 godina.
Evropa ima problem-nedostatak trupa, i oruzja. Ruski tenkovi 1950-ih u hiljadama su svojom masom bolji nego ispod 500 tenkova koje imaju zajedno EU i Velika Britanija.
To se dogodilo zbog oslanjanja na Ameriku,jer proizodnja tenkova nije profitabilna za ekonomiju,i zato ih i nisu proizvodili.

Le

Miloš77
Pitaš se čega se Europa boji? Pa boji se ludog kremaljskog patuljka kojemu nije nikakav problem žrtvovati milion svojih vojnika da bi on bio osvajač kao Petar veliki, da bi Rusija po njemu bila prva svjetska sila. Europa se boji razaranja što je i normalno, jer ludi patuljak i njegova kamarila imaju 5000 nuklearki, a ako bi im kola pošla nizbrdo i ne bi oni osobno imali više šta izgubiti, ne bi im bio problem poslati ih na po njima neprijateljske države i narode. A da ne mašu sa njima svaki dan i da napadnu neku od članica NATO -a, to bi im bio zadnji trzaj.

K

Bio sam u iskusenju kupiti jutarnji zbog nade da ce clanak nesto vrijediti, ali izgleda da bi se opet razocarao.

Odgovori
KK

@K

Clanak je ociti PR Vlade Hrvatske da se stvori iluzija aktivnosti i progresa. „On je bio tamo i pregovara o necemu (ministar)“. Pa par slika ispred zastava, stisak ruke itd. „Ipak nije tako strasno, imamo stvari pod kontrolom“, i sl poruke. A u medjuvremenu ti guraju pod nos kupovinu pretplate, koliko vidim 65 EUR/godisnje da dobijes pristup sadrzaju koji kao pise o necemu, a zapravo koristi termine poput „ubojite rakete“ i „najmoderniji Rafali“. Strasno u sto su se novinari prometnuli, clanak za sendvic.

ma

Ovo je sve rekla-kazala i nema nikakvih službenih uporišta, pa ni smisla nadograđivati avione koji još nisu svi ni stigli a kamoli da je postignuta opretabilnost i trening pilota. Dok se uvježbaju mogućnosti ovog aviona proći će još poprilično godina.
Daleko je vjerojatnije da se tu priča o naoružanju, PVO i drugoj opremi nego o samim avionima.

Odgovori
KK

Cudan clanak Jutarnjeg Lista, s cudnim logikama.

1. Francuzi ce naravno prodati i jednoj i drugoj strani, ukoliko to nije jasno dogovoreno da se to ne radi. Ali ce to i naplatiti. Niste mislili unapred? Sad platite. Ovako su stvorili mini utrku u naoruzanju u kojoj ce profitirati isti ti Francuzi. Bravo Francuzi.

2. Kupili su Meteor, ali nije isporucen, nego ce biti na cuvanju kod Francuza a isporucit ce se ako bude trebalo. Bajke za skolarce. AKo si kupio nesto onda je to kod tebe u skladistu. Ne ides kod mame da pitas i objasnjavas jel’ ti treba i zasto ti treba.

3. SAMP/T s teskim porodjajnim mukama se nesto mrda

4. Cezar haubice, ista stvar

Odgovori
Be

dnevne tiskovine i logika nikad nisu isli ruku pod ruku

K

Čini mi se da taj autor za Jutarnji dosta često piše gluposti koje ili nemaju smisla ili se jednostavno nikada ne ostvare, a nastupa autoritativno kao da raspolaže sa provjerenim informacijama. Njegovi tekstovi redovito razočaraju.

Ga

Ako nemaš odgovarajući radar (Aesa) rakete meteor ne vrede.

ro

@Gaston jesi ti svjestan da vise od 70% francuske flote nema AESU, a nose i ispaljuju meteore

Pa

da da, svi ispaljuju meteore kao kokice da kokaju…sve je to za dz…

Ig

Novinar raspolaže s istim informacijama kao svatko od nas tko je saslušao Anušićev intervju, sve ostalo je njegova konstrukcija temeljena na nagađanju što je Anušić zapravo mislio.

Pe

@ronaldo
Uopšte nije sporno da li ispaljuju Meteor. Problem je što klasični radar ima mnogo manji domet od AESA radara pa samim je tim i domet Meteora besmislena stvar. Na šta da ga uperiš kad ti avion ne vidi metu na punom dometu rakete? OK tu su linkovi koji povezuju avione ali olako se svuda upoređuju babe i žabe.

Ro

@Perko
Razlika u maksimalnom dometu detekcije i/ili praćenja AESA i PESA na RBE2 ima manji uticaj na ‘smisao’ Meteora.
Meteor se od konkurencije razlikuje po najvećoj ‘never escape’ zoni koja je ista za PESA ili AESA radar i nalazi se daleko ispod zona uništenja za ciljeve u dolasku i odlasku, bez obzira da li manevriraju ili ne.

GK

Ne vidim problem oko nadogradnje koju u ovom trenutku rade i Francuzi. Kako se to ne može obaviti odmah dobro je da stanemo u red čekanja. Oko Meteora je stalna zbrka. Koliko se dalo shvatiti od ranije nisu kupljeni od proizvođača iako je isti stavio Hrvatsku na svoj web kao korisnika nego od francuske vojske u paketu s avionima. U tom je kontekstu logičan dogovor da se ne šalje dok se ne izvrši obuka i pripemi prihvat (skladištenje i procedure). Očuvanje resursa na taj način je dodatni benefit. Ono najvažnije, nitko nikada nije spominjao zabranu ili nemogućnost isporuke Hrvatskoj bilokojeg oružja kao što je slučaj sa Srbijom. Ne vidim razloga da Srbija ne dobije isto sve što traži. Ravnoteža snaga je najbolji garant mira.

Odgovori
Pr

1. mislim da smo se previše raspisali oko nekih želja. Kod objave oko nabavke Rafala za HR jedno nisu slagali, a to da je kupljen osnovni paket, ali izgleda ne samo naoružanja nego i Rafala gdje je i bilo rečeno da će biti mogućnost nadogradnje. E sad što se tiče ove modernizacije i nadogradnje o čemu je pričao ministar Anušić, očito se radi o nadogradnji opreme i senzora, kao i naoružanju za koje smo mi svi mislili da će odmah biti na Rafalima, a spoteri su tada uočili da na HR Rafalima nedostaju razne stvari. Oko toga ne treba praviti neku dramu jer se sve to može dobiti, uopće nevidim razloga zašto bi nešto traženo bilo odbijeno. A sad iskreno, šta će Hrvatskoj Meteor rakete?, mislim da je to malo preskupo oružje da bi se paradiralo na Rafalima 05.08. iznad Knina! I shvatite već jednom da Hrvatska i Srbija više nisu u istom košu? Kakav balans i ravnoteža snaga? Da je Zapad htio da HR i SRB budu u istom košu, onda HR ne bi ušla u EU i NATO bez Srbije i obrnuto. Ali u budućnosti mogu biti…i tu sad dolazimo do

2. vidite i sami da je kod vas u Srbiji izazovno vrijeme, vladajući su pod stalnim kako se kaže benchmark testom i dovoljna je jedna geopolitička greška koja nije po volji EU i FR i lagano mogu biti uskraćeni ti Rafali i odgođena isporuka, bez obzira što je potpisan ugovor i uplaćene rate, kakve to ima veze, i Rusija je potpisala razne međunarodne ugovore koji sada nisu ispoštovani ili zamrznuti. Nije Francuska jedanput prekršila nešto i probila rokove isporuke. Svašta se još može dogoditi do 2028 godine. Možda zaglibite i Francuska proda vaše Rafale dalje, do nekih boljih vremena. Ili postanete pouzdani saveznici ili u vojnom savezu, pa se onda može i razmišljati o NATO naoružanju. Rafali bez naoružanja ne znače ništa, a pogotovo ne znače ništa dok ne slete na Batajnicu. Možemo opet otvoriti temu 03/2026 da vidimo da li se nešto promijenilo.

Bo

Ne vidim ni jedan razlog zasto Hrvatska nece dobiti meteor i drugo naoruzanja ako pozele da ih kupe. Clan su Nato alijanse i u prijateljskim odnosima sa svim drzavama.
To sto bi mi voleli da oni ne dobiju je druga stvar.

Odgovori
Ne

Šta bi mi voleli ili nebi ,to je apsolutno nebitno. Bitne su činjenice. A činjenice su da najjača Francuska vojska u EU ima svega nešto preko 100- tinak preskupih Meteora i bez dozvole SAD, Britanije o još nekih zemalja koje su u konzorcijumu izrade ove rakete ,Francuska ih ne može prodati samostalno nikome. A za svoje potrebe mora da ima saglasnost i učešće svih zemalja sa svojim komponentama. Čak i Mica raketu, koju u ogromnoj meri sama proizvodi ,mora da uveze neke komponente, gde takođe mogu saveznici da ospore prodaju. Stvari su malo kompleksne kada je R.V. u pitanju i naoružanje za isto.

Ro

Novinar članka je već godinama poznat kao đak ponavljač u člancima Jutarnjeg lista koje se dotiču vojne tematike. Taj si list očito ne može priuštiti nekog suradnika s kvalitetnijim rezimeom pa zato koketiraju s atributima žutog magazina.
Treba ga uzeti s jako velikom rezervom.

Odgovori
Da

MIG 29 ne može da dođe do „OSEKA“ i da se vrati ma Batajnicu osim ako ga ne dopuni Rosnjeft.Mala šala,ali je ovdje puno „komentatora“ neostvarenih vazduhoplovaca.
Bez zle namjere, ali toliko o temi,čiji je tata jači. Inače pratim portal,puno dobrih stvari od ljudi koji nešto znaju…

Neka nama R37m budu kompatibilne sa Rafalima, ne treba nam Meteor…

Odgovori
Mi

Pre ce PRDC napraviti hipersonicnu rakletu za Rafala nego sto ce R-37M biti pod krilima istog.

Br

Cene oruzja su maksimalno napumpane vec par godina, tesko je da ce jos rasti, narocito oruzje iz EU, za kojim je generalno slaba traznja van EU… Ako nije hitno treba sacekati, a ne kao mi da kupujemo prazne avione u najgore vreme za kupovinu.
Sta ako se pokaze da Rusi stvarno nece napasti Nemacku, GB ili Holandiju :)

Odgovori
Pe

Za Rafalima je sad nešto jača tražnja a cene neće dole. Dobar deo cena je otišao zbog čiste inflacije u evrozoni i nema gde dole.

Posebno što predstoji Dasou ulaganje u proširenje proizvodnje, zapošljavanje novih radnika i obuka, ulaganje u iduće modernizacije (koja kod Francuza uvek puno košta) i verzije Rafala, uz istovremni rad na novom avionu 5. generacije. Para im nenormalno treba i nema tu gde da padnu cene. Ekonomija obima tu baš ne igra klasično jer nema prostora da se razmaše. Jedino kad bi postajala značajna stalna tražnja za istim avionom u istoj/sličnoj verziji a nema je.

Du

Srbija ni ne može dobiti Meteor. Hrvatska ako želi i plati dobit će.

Odgovori
Ž

Dule

Многи су говорили и писали “Србија не може добити Рафал“…..

Mi

Živojine, mozda ste u pravu, ali tesko da ce najbolja raketa biti prodata nekom u evropi koji nije u vojnom paktu. Rafal je samo platforma, i bez naoruzanja je samo izvidjacki trenazni avion.

Ro

Uspješna prodaja Rafala je nastupila zbog 3 glavna razloga: pitaju se samo Francuzi, avioni će služiti i nekoj budućoj Srbiji s većim ugledom u FR/EU nego što je sada, ekstraprofit Dassaultu zbog zahtjeva za isporukom preko reda.

S Meteorom je malo drugačija priča, kolo vode Englezi a uglavnom ih prate Nijemci. NIje nemoguće, ali krajnje diskutabilno.

Pr

„Dobiti“ nikada nije mogla ali kupiti za 2.7+ milijardi jeste.

NS

Isto kao sto NATO nesme (nije mu u interesu da direkno ratuje sa Rusijom) da intervenise u Ukraini isto tako ni Rusi nesmeju (nije im u interesu) da napadnu NATO zemlju.

Tako da trcati i uzimati preskupe Meteore nema smisla, pogotovu sto ce Rafali koristiti sa recimo ~30-40% mogucnosti u Hrvatskoj.
Ne zato sto HR nije sposobna da ih koristi u celom obimu vec zato sto je oprema i oruzje za to preskupo a i nepotrebno za HR.

Slicna prica je i za SRB. Da bi se avion koristio sa punim mogunostima to zahteva nabavku opreme i oruzja, skolovanje pilota i posle toga trenaza pilota da bi odrzali te sposobnosti.
Sto vise sposobnosti zelis moras vise ulagati u obuku pilota – svake godine. A ta obuka trosi resurse aviona, opreme i oruzja. A to sve kosta.
A nabavljeno je samo 12 aviona. Sad kad su novi ili sveze remontovani onda je i raspolozivost velika ali kako prolazi vreme pada raspolozivost sve do sledeceg remonta.

Odgovori
Ma

Neka 20-ak komada u inventaru, nije preskupo, a dovoljno je za sve koji bi mogli napasti Hrvatsku jer je No-escape zona 95%. 13 ih treba za skinuti jednu eskadrilu…

Al

Jeste krajnje cudna odluka Francuske da zemlji koja je clanica EU i NATO proda inferiorniji avion u odnosu na zemlju sa kojom postoje otvorena pitanja (Kosovo) i ciji visoko pozicionirani pripadnici vlade su veoma anti-zapadno orijentisani i trenutno se nalaze na listi sankcija SAD zbog umesanosti u kriminal.

Mada realno nije ni usluga nama prodati 12 aviona za cifru koja je recena bez naoruzanja…

Sa obzirom na tu nelogicnost, ja predpostavljam da je Hrvatima prodat Meteor jer bi to hrvatskim avionima dalo prednostu u odnosu na srpske.

Odgovori
Vl

I posle komsije pricaju da Srbija u svemu kopira Hrvatsku, a oni zure sa nadogradnjom dok Srbija jos nije ni dobila svoje avione. Ludilo mozga…

Odgovori
Ro

Plitki komentari, na razini osnovne škole.

Malo ozbiljniji pristup bi ovako rekao – prije 4 godine kad su se ugovarali polovnjaci, nitko U HR nije planirao povećanje vojnog budžeta na 3.5%. Nakon Ukrajine i posebno nakon Trumpa, ako moraš spalit neku kintu jer si dio neke šire asocijacije, možda je prilika da se ukrcaš na isti paket nadogradnje kakav Francuzi planiraju za 50+ Rafala s najmanje sati naleta. Nije nikakva inovacija, već sličan koncept zajedničke nabave za Caesar, Leopard 2, IRIS-T SL itd. Ima više veze s parama, mjerkanje sa Srbijom dođe kao bonus za naslove i klikove.

Sr

Hrvatska već ima rakete Meteor, jer su države koje poseduju te rakete u obavezi da brane Hrvatsku.

Odgovori
Mi

I moze da ih dobije u najbrzem roku, bukvalno za dva tri dana ako dodje do nekog zakuvavanja, za razliku od Srbije koja i d moze mora da ceka n odobravanje vise zemalja ukljucujuci i USA. U nestabilnom regionu imati bilo šta na.stanju ipak pravi veliku razliku. Hrvatska nije u takvom regionu gde joj preti vazdusni napad iz komšiluka, tako da ..opusteno.

Iv

Drugo svi zaboravljaju da uz novu verziju rafala da se razvija Mica NG dometa 200km.

Odgovori
Bo

Ivane, domet standardne verzije Mica je oko 60-80km. Nova NG vezija nece ici na 200 ni u snovima.Na sajtu MBDA navode povecanje dometa do 40 odsto na osnovnu verziju Mica , sto je oko 84-112 km maximalno.

Ta

Počeo čitati ovaj portal koji je odličan ali mi nije jasno zašto postoji rasprava oko rafala RH I budućih srpskih. A najinteresantnije je oko naoružanja istih. Da budemo jasni, RH je dio NATO i ne postoji prepreka hrvatskoj nabavka (famoznoj meteori ili scalpa) te ostalih piz…… To su samo rasprave na srpsko-hrvatskim (ili obratnim redoslijedom) tabu teme. RH ima meteorolozi i cijelu paletu a pogotovo sticajem renutnih geopolitičkih prilika. Ali u čemu je problem toga ? Nikakav, jer nitko iz RH ne očekuje agresiju iz susjedstva a RH nema ambicije osvajanja tuđih zemalja. Dakle, spustio se dolje i živimo sa mirom. RH želi samo stvoriti jaku vojsku isključivo radi obrane, što svoje a u tom kontekstu i obrane NATO i EU. Tu je velika razlika u razumijevanju mogućnosti dobivanja sofisticiranu naoružanja između RH I RS. To je jednostavno za shvatiti. Pozdrav, odličan portal.

Odgovori
Ne

Koliko su Francuzi genijalni trgovci. Treba uciti od njih!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs