Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
[IDEX 2023] Izraelski Rafael: Srbiji nudimo protivoklopne rakete za vozila i helikoptere
Rafael je kroz njihov evropski konzorcijum "Eurospike" prvi put prisustvovao na Partneru pre dve godine / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[IDEX 2023] Izraelski Rafael: Srbiji nudimo protivoklopne rakete za vozila i helikoptere

Izraelska kompanija Rafael jedna je od nekolicine koja već duže od dve godine ubeđuje Ministarstvo odbrane Srbije da njihova Spajk (Spike) porodica protivtenkovskih i protivoklopnih raketa nađe dom kako na domaćim kopnenim vozilima tako i helikopterima.

Kako je kompanija potvrdila za Tango Six na nedavno održanom sajmu naoružanja IDEX u Abu Dabiju, Srbiji aktivno nude Spajk LR2 i Spajk ER2. Iako je Kopnena vojska već pazarila ruski Kornet (koji odjednom ima problem što je ruski, iako je po dometu, ako ne po tehnologiji, bolji), novih srpskih 10 Erbasovih H145M u „HForce 3“ konfiguraciji će nositi ili izraelski, odnosno evropski, Spajk ili domaći Pauk. Možda i obe rakete.

Kako je Tango Six već izveštavao (i uživo prisustvovao 2018. godine), Ministarstvo odbrane i RV i PVO već su imali nekoliko prezentacija rakete ER2. Kako smo pisali, Crna Gora će verovatno postati mušterija LR verzije. Hrvatska je takođe klijent Rafaela kada su rakete Spajk u pitanju.

Izraelci na nišanu prvo imaju Kopnenu vojsku:

– Imamo za cilj da ponudimo raketu Spike LR2 Srbiji. Radi se o protivtenkovskoj raketi dometa 5,5 kilometara koja se može integrisati na bilo koje vozilo, bilo koje konfiguracije. Može se koristiti i u pešadiji. Do sada smo prodali preko 30.000 raketa ovog tipa širom sveta. Može imati nekoliko vrsta bojevih glava: protivtenkovsku, protivpešadijsku, PBR (Penetration Blast Fragmentation).

Što se vođenih raketa za helikoptere tiče, u poslednje vreme radimo na integraciji naše rakete Spajk ER2 na Erbasov helikopter H145M. Domet ove rakete je 10 kilometara a može biti i veći, do 16 kilometara, ukoliko se lansira sa veće visine.

Jedna od najinteresantnijih poslovnih bitaka trenutno je opremanje vozila Vojske Srbije sa vođenim protivoklopnim sredstvima. Ruski Korneti su najavljeni kao opcija, domaća raketa NOVA, kao i Spajkov adut LR 2 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kada je Srbija u pitanju, trenutno se koncentrišemo na pregovore za raketu Spajk LR2, dok će ER2 na dnevni red doći nešto kasnije. Naravno, to zavisi i od Erbasa i toga šta će oni ponuditi korisniku kao paket, mi smo tu podizvođači – kazao je predstavnik Rafaela za naš portal.

Iz Rafaela kažu da su njihove rakete preko 30 godina dokazivane u borbi, preko 40 država ih je do sada kupilo, od toga 18 evropskih zemalja. To je uslovilo formiranje i grupacije za podršku u kojoj, kako Rafael kaže, mušterije međusobno dele iskustva i informacije o njihovoj eksploatiaciji:

– Naše rakete imaju domet koji je uglavnom veći od dometa raketa konkurenata. Naš najnoviji proizvod pripada 5. generaciji raketa, sve je automatski, možete raketi učitati koordinate cilja i lansirati je u automatskom modu na zadate koordinate u režimu NLOS (Non Line of Sight), dakle ne morate vizuelno uočiti cilj.

Postoje tri moda lansiranja – lansiraj i zaboravi „Fire and Forget“, vidite metu, zaključate je i lansirate raketu, potom „Fire and Observe“ – lansirate raketu i tražite cilj, koga, kada pronađete, „zaključate“. Treći mod je automatski kada se raketa lansira sa unapred poznatim koordinatama a u finalnoj fazi navođenje je komandno. Tu je i naša raketa Spajk NLOS koja pripada 6. generaciji – kod nje postoji mogućnost lansiranja više raketa istovremeno (salvo), primenjena je tehnologija usklađivanja slike i druge inovacije. –

Spajk ER2 se navodi putem optičkog vlakna, imate čitavo vreme komunikaciju sa raketom, samim tim imate mogućnost da birate i u toku leta promenite koju metu ćete gađati. – ispričao je predstavnik kompanije uz napomenu da su agnostični što se platformi tiče, pa kažu da ni Gazela ne bi bila problem:

– Naše iskustvo nam omogućuje da raketu Spajk integrišemo čak i na helikopter Gazela. Radili smo integraciju ove rakete na mnoge druge letelice, na helikoptere Apač, Mi-17, Blek Hok, Kobru, helikoptere bilo kog proizvođača: Leonardo, Erbas, Boing, tako da imamo ogromno iskustvo u integracijama na helikoptere i nadam se da ćemo nači način i da ćemo dobiti priliku da ih integrišemo i u Srbiji. – poručuju iz Rafaela.

Kako je Tango Six već više puta izveštavao, helikopteri Gazela GAMA i H145M trebalo bi da budu platforme koje će nositi i domaći raketni sistem Pauk. Na poslednjem sajmu Partner, održanom 2021. godine, prikazana je nova, nešto manja verzija ove rakete sa oznakom Pauk-M. Ona je vidljivo imala drugačije telo, stabilizatore i značajno smanjenu masu. Sistem će imati kombinovano vođenje (inercijalno + GPS) uz glavu po infracrvenom principu navođenja.

Ministarstvo odbrane nastavlja tradiciju nabavke gotovih inostranih proizvoda i nastavak razvoja domaćih sredstava. Primer je i raketa Pauk, koja je dobila i svoju lakšu verziju / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

Prema podacima koji su predstavljeni na Partneru, navođenje je takvo da omogućuje gađanje ciljeva izvan vidnog polja, što umanjuje izloženost neprijateljskoj vatri. Dužina rakete je 1,4 metra, kalibar 145 mm, startna masa je 25 kg, maksimalni dometa 5,5 kilometara, domet u režimu ‘’ispali i zaboravi’’ je do 3 km, a u režimu NLOS 5,5 km. Ima tandem bojevu glavu, a probojnost je do 1000 mm čeličnog oklopa nakon prolaska kroz eksplozivno-reaktivni oklop.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Du

Spike-SR je ono sta VS treba pod hitno za KoV da pokrije domete 1000-1500m.
Za H145M tu je MBDA Akeron-LP, dok ne stigne domaci PAUK.

Odgovori
Т

Одакле да стигне, знаш ли колико се чека за набавку од МБДА

Ja

Kako mi je poznato ovi nasi pametnjakovici razvijaju pauka nekih dvaestak godina po svemu sudeci trajace jos tolko.Ako vec ne mozemo da kupimo kornete od rusa uzmimo onda sta ima na trzistu pogledajmo samo hrvate,a ovi nasi pametnjakovici neka se fokusiraju da narave jedno topce od 30mm sa automatskim punjacem mozda ce im poci za rukom nakon 60 godina.

Odgovori
Iv

Tipicno nase. Mi samo nesto budzimo, krpimo, te hocemo ovo, te ono, nesto kalkulisemo, racunamo, okrecemo, izvrcemo i na kraju svaki eat nespremni docekamo i zavisimo od tudje milosti. Ajmo ili da naoruzamo vojsku kako treba ili brate lepo raspustimo i to je to.

Mi

@Jale Pa napravili su top od 50mm ( tj. kupili od Rusa ) i stavili na oklopno vozilo ( točkaš ), Lazanski ( ako se ne varam ), ali su vrlo brzo shvatili da je to bila jako glupa ideja gdje ne može nositi puno streljiva, ne može prevoziti vojnike te je radi težine kupole dodatno usporilo vozilo.

iv

svaki projekat je takav nazslost.modrrniuacija tenka m84 na nivo as2 traje dobrih 6 gidina i jos nemaju gotov proizvod.i godisnje do 14 tenkova.tim kapacitetom a pri to. za svaki je oko milion ipo eura potrebno,kad zavrse vec ce biti prevazidjeni kao sada.a za dva do tri miliona bolje je bilo kupiti neke nove tipa blek panter,ili italijanske jedni su od najboljih pa bar znamo da imamo novu tehniku.cetiri godine ugradjuju u naseg milosa sistem od 4 korneta koji izadju gidraulicno na krov ispale i nazad.pa grupa isrednjih mehanicara bi napravila taj sistem kao na rzskog tigra,sa tim da je milos bolji nego ruski tigar.ista stvar sa t 55.deset godina se prica da se konvertuju za male pare u ubitacno oruzje kao ruski terminator,ukloni se kupola ugrade se dva topa od 30m ili jaca i po 4 korneta.za male pare dobija se na bojistu velika vatrena moc i podrska.al se nista ne moze od domacih lopova.bitnoje da u namjenskoj direktori dobro obezbede praunucad pa sto ostane za vijsku.treba napraviti ugovore sa privatnim firmama hale se prave za najvise mjesec dana i to je 90 pisto masinska obrada,varenje i hidrsulika,kupe se masine radne snage ima.i sramotno je da beki banglades ima vise nora i milosa od srbije.dok se vojska ne opremi 50 posto proizvodnje ostaje u vijsci ostalo moze na prodaju.skladista su nam polu prazna a mi izvozimo municiju,granate,rakete,metkove.sramota i pljacka.i nema orave vojske srbije dok god u generalstabu budu bile kancelarije natoa.koji nas je uzgred zagadio za sledecih hiljadu godina i pobio civila,djece.koja je njihova uloga bez da ovi nasi slusaju sto im se kaze i prenise podatke neprijatelju.ucesnik sam rata na kosovu iz cuvene 63 padobranske specijalne brigade sa pokojnim istojicem na celu.sve nas boli kad vidimo nato u generalstab.brzo ste zaboravili grdelicku klisuru maku milicu,scu djecu,tv…..

NL

@Milki

Ja bih jako voleo da znam odakle ljudima takve ideje. Kontam da neko navija da je svaki projekat domace namenske industrije fail ali da neko tek tako izmislja razloge… zivopisna masta nema sta.
Btw montirali smo 57mm, ne 50.

Fe

@Jale

Odakle ti tih “20 godina razvijanja Pauka”? Pauk je raketa na čvrsto gorivo, za razliku od protivbrodskog ALAS-a, koji je mini krstareća raketa sa TJ motorom, i pojavio se dosta posle ALASA . Spike se inače proizvodi još od osamdesetih, i nije imao problema sa finansiranjem.

Fe

@ NLOS

Milkiju se ne sviđa to što neće moći da kupovinom polovnih Rafala i Bredlija za veoma male pare budu bar na papiru regionalna sila. Prestiž za male pare, sindrom exYU.

Bo

Milki
Cisto da znas da je motor na Lazanskom najjaci od svih vozila tipa 8×8, a cela karoserija i donji postroj, vesanje moze da nosi bez problema 36 tona. Tako da tvoja prica da zbog kupole ne moze da prevozi vojnike ili da ce zbog tezine da uspori vozilo, ne pije vodu.

Mi

@Boban Matematika i fizika nije komplicirana.

Vo

Da su naši pametni da ulože malo para u edepro i druge mogli bi da imamo pos 145 dometa 2,5 km ispaljena sa ramena,pauk m dometa 5,5 km(tripod i oklopna vozila),nova i ralas dometa 8 i 9 km(za bov umjesto maljutke),pauk h dometa 11 km(helikoptera i bpl),ralas 2 i alas dometa 15 i 25 km i alas h dometa 30 km (avioni,helikopteri i bpl),i ne treba nam ni spajk ni bilo koja druga,ali mi i pamet smo naravno dva razlicita pojma i na kraju zavrsismo sa preskupim spajkom

Odgovori
St

Zasto bi „nasi“ ulagali pare u privatnu firmu? Otkid znas da nase rakete nisu skuplje od Spajka, uzmi u obir da se razvijaju decenijama i serijski prave u malom broju primeraka od uvoznih komponenti, to sigurno utice na cenu.

Mi

Nije stvar u tome da li mi umemo ili ne umemo da napravimo nešto, već da moramo da kupujemo od USA, Izraela, Francuske … jednostavno politika. Ako kupuješ od Rusa bato moj, moraš i od nas…kraj priče

Zu

Nije Spike skup kad ga trošiš na Abramsa ili Leopard 2, samo kad njime bušiš kante kao M-84.

52

Vojvoda86
Пријатељу а шта теби ту није јасно? Не може Спајк ЕР2 да буде прескуп када плаћаш туђим парама. А њено величанство провизија, то ти није пало на памет да размислиш о томе. Скоро сам читао, нисам пратио тему, чак сам се помало и изненадио кад сам прочитао да је Нетајнаху или оптужен или под истрагом за корупцију. А резервни састаф ИАФ неће да се одазове позиву за вежбу дал је она ових дана или месеци нисам пажљиво читао. Еј Израел!
Може да се буде имун на корону или ко зна каква чуда и болештине, али имуност на корупцију, тешко.
А јел потенцијални проблем оптички кабал за навођење Спајка на циљ? Значи опција лебдења је обавезна све време вођења ракете, а тада си ко добар дан за ко зна каве све земља-ваздух, ваздух-ваздух, па море-ваздух да ти дођу главе. Па и на тих 5 или колико километара са даљине испаљивања. Не верујем да може да лебди на 10 метара и да испаљује и води ракету, ипак мора на већу висину. Неће рат увек да се води на територији конфигурације Војводине. А зависност од страног произвођача је вечита ако купиш од њих било шта, то сви знамо. А да не причама о потенцијалном сукобу са неким са киме је онај ко ти је нешто продао у сличним ако не добрим односима

Pe

Kupovinom Kiparskih Mi 35p dobijamo i veliku količinu raketa Šturm i Ataka

Vo

Stojko ovdje se radi o tome da u slučaju rata ti treba da zavisiš od izraelaca oće li ti isporucit rakete,kad imaš svoje siguran si da ih imaš,drugo kvalitet datih raketa je na nivou spajka i drugih zapadnih(to što je nama tudje uvijek bolje to je drugo),a što se tiče cene ne postoji promil šanse da budu nase rakete skuplje od preskupog spajka

Ni

@Zulum

Ovako prolazi Leopard 2, a i skoro svaki tenk ce proci isto, kad ga spici stari i jeftini Konkurs tamo gde treba.
https://www.facebook.com/watch/?v=659519869013366

Be

Milose,
ajd sad malo prst na celo i malo logike.

35 000 prodanih primjeraka…..zapitaj se kolika je jedinicna cijene i koliko puta se kapital ulozen u razvoj vratio.

e sad, zapitaj se koliko bi jedinicna cijena komparativna projektila bila u ‘domacoj’ realiziaciji???

bato moj, pricas gluposti na najjakije

Sr

@Nikola
2A4 sa tipom oklopa koji se ne proizvodi 30+ godina. Posle te serije su presli na potpuno novi osnovni oklop i dodali modularni(3 puta usavrsen do sada).

Leopard 2A7V je poslednja sprava na planeti kojoj bi zeleo da se nadjem na nisanu.

Ni

@Srbofil

Da, samo sto je Leo 2A4 najrasireniji model Leoparda 2. I nije tacno da se oklop ne proizvodi 30+ godina (izguglaj malo o MBT Revolution, Advanced Modular Armor Protection), odavno postoji modernizacioni modularni paket za Leo 2A4, bas zbog toga sto je najrasprostranjeniji u upotrebi. Ne sporim da se radi o dobrom tenku, ali ne treba se zavaravati da je tenk svemoguc. Svaki ce zavrsiti kao ovaj sa snimku ako ga pogodi ono sto treba tamo gde treba. Vidjeno xy puta, od svemoguce Merkave, Abramsa, Leoparda itd. svi ti tenkovi predstvljani su skoro kao neunistivi, dok nisu upoznali Kornete, Metise, 40 godina stare Konkurse itd…

Gr

>> Leopard 2A7V je poslednja sprava na planeti

Leo 2A7V deliveruje sposobnosti koje Rusi tvrde da poseduje Armatra, koja kao sto vidimo ne postoji u materijalnoj stvaranosti nego samo u rusofilskim fantazmagorijama…

Pr

Srbofil,

Sanse da se nadjes na nisanu 2A7V su manje nego da dobijes na Lotou, obzirom da ih je napravljeno ukupno 50 komada.

St

@Vojvoda86
Evo ti jedna mal ailustracija iz komsiluka. Oklopno vozilo DEspot za MUP RS je placeno 1 500 000 KM po komadu. Odnosno oko 760 000€. Sta mislis da li su mogli da kupe neko uvozno vozilo za manje para od toga? Ugovor potpisao blizak saradnik predsednika rs, i bliskog poslovnog prijatelja naseg glavnokomandujuceg. Ista prica je i sa nasim naoruzanjem, posto niko ne zna cene, ko zna koliko para ide na te krseve, plus sto drzava subvencionise namensku decenijama. Sta mislis da li moze da se izracuna cena kostanja Pegaza koji se razvija 15 godina i ko zna kad ce, dok kinezi prodaju sve to isto za cenu koja nije merena stotinama vec desetinama hiljada dolara(skorasnja afera sa Mugin-5).

Re

Prevashodno odrešiti kesu i pogurati domaće proizvodjače oružja uključujući naravno i privatne kompanije ali mi naravno neznamo dokle su stigli ti naši projekti.Shodno uzavreloj situacij u svetu treba svakako ući sa Izraelom u nabavku ovih raketnih sistema više zbog neke buduće saradnje sa njima zbog raznoraznih modernizacija naše tehnike:tenk m84,Orlova,gazela… Imaju oni još mnogo toga da ponude,a izmedju ostalog i jak lobi u Americi.

Odgovori
DW

Srbija treba da kupi licencu za proizvodnju neke protivoklopne rakete umesto što kupuje gotov proizvod. Na pamet mi pada beloruski stršljen. Mada s obzirom na prozapadnu orijentaciju srpskog rukovodstva to izgleda malo verovatno.

Mi

Tacno tako,potpisujem.

Pr

Iako u tekstu nije pomenuta, čak i poslednja verzija Maljutke 2T5 može da se upotrebi da poveća sposobnosti starih Gazela, kao i oklopnog borbenog vozila POLO i borbenog vozila pešadime M-80, podizanjem dometa sa 3 na 5 km i tom znatno moćnijom bojevom glavom. Plus što je verovatno lakše proizvoditi je u većim serijama potrebnim sa današnjim tempom utroška ubojnih sredstava na savremenom bojištu. I naravno, akcenat na ostalim domaćim modernim protivoklopnim sistemima koji su već pobrojani.

St

To bi sve bilo fantasticno da domace fabrike naoruzanja, privatne i drzavne, ne uveze najveci deo komponenti od kojih sklapaju to naoruzanje. U pitanju su motori, sasije, menjaci, pancirni limovi, elektronske komponente, optika pa cak i kamioni. Znaci u bilo kojoj kriznoj situaciji, proizvodnja „domaceg“ kao i modernizacija postojeceg naoruzanja u najboljoj varijanti pocinje da kasni mesecima, a ot je ono sto trenutno imamo.

Fe

@Profa Fini

Te maljutke treba prosto zaboraviti i izbaciti iz svake kombinacije – prespore su. S obzirom da režim AV nije hteo da ulaže dovoljno novca ni u vojnu industriju niti u vojsku u veoma dugom periodu, sad bi bilo i glupo i opasno sedeti i čekati da naši sistemi prebole dečije bolesti (dok se svi okolo naoružavaju), zato treba kupiti Spike, i to LR2 i ER2, pa makar za ove druge sami pravili i pod za integraciju na H145M, a već na svaku naoružanu Gazelu treba da ide Spike LR2, i preko toga treba kupiti i licencu, ili prosto licencirati tehnologije sa Spike za naše ALASE, Pauka i Novu (v2 – povećati joj domet na 10-12km, možda i na preko 25 (kao Spike NLOS) i obavezno ih opremiti mogućnostima za napade u salvama (rojevima) za obračunavanje sa tenkovima sa aktivnim sistemima zaštite kao što je Trophy. Napad dve do četiri rakete, istovremeno iz više pravaca, i rešeno pitanje svakom tenku. Takođe, ako se kupe oni Mi-35P sa Kipra, obavezno integrisati Spike i na njih (uz sve domaće AT rakete, kao i Košavu) – jeste masivna, ali se lepo vidi kako je LMUR pretvorio Ka-52 i Mi-28NM u prave standoff platforme, pa zašto da i naš budući Mi-35P bude bez deep strike capabilities?

Takođe, treba prosto kupiti/iskamčiti/isplakati od Rusa licence za Kornet, Krasnopolj, Ataku, pa i za Hrizantemu – i prosto napraviti sopstvene proizvodne linije za njih, kao i eventualno iskombinovati, tako da neki naš budući Kornet bude nadzvučan, i da može da se navodi i kao beam riding missile, i poluaktivno laserski, i radarski, uz sposobnost napada u salvama.

Mi

@DW
Mislim da je Srbija uvela sankcije Belorusiji, samo se to nije ispratilo vestima na Dnevniku 2 a ni izjavama nasih glavnokomandujucih i njihovih miniona..

„Srbija se uskladila sa sankcijama koje je Evropska unija u aprilu uvela Belorusiji zbog umešanosti Belorusije u rusku agresiju na Ukrajinu, proizlazi iz dokumenta objavljenog na internet sajtu Evropskog saveta.“

Br

Domet 2km i 5.5km. Pa Kornet ide 8km, ima verzija i sa 10km, i nove verzije Konkursa imaju veci domet. Pauk i Nova ce biti oko 7-8km, 2T5 maljutka je na 5km… A imamo i Fagot i stare delimicno modernizovane maljutke produzenog dometa. Ako vec nabavljamo Spike treba nam verzija sa vecim dometom. U eri mikro dronova sa termo kamerama tesko je prici na 2km… Jedino ako krenes kao Rusi na Kijev, bez izvidjackih dronova… A kostaju ko zna koliko… Treba nam nesto jeftinije sa vecim dometom. Ako nekom vec pridjes na 2km, ne treba ti skupi Spike, mozes barem da onesposobis oklopno vozilo bilo kojim po sredstvom. Npr. Spike dometa 25km koji se moze integrisati na Mi-35, kao Azerbejdzan je nesto sto bi vec imalo smisla.

Odgovori
Ic

Ovo samo lud covek ne bi prihvatio,lud i covek koji nema pojma o naoruzanju.Pa Spike rakete je ono sto je potrebno Srpskoj vojsci pod hitno.Izralelska tehnologija i oruzje su decenijama ispred ruskog, to se svakim danom pokazuje jer oni non stop imaju neke borbene akcije po Bliskom istoku.Kakav Pauk domaci,od toga nema nista.Ruski Kornet nije los ali je Spike ipak superiorniji.Sa Izraelom treba napraviti dogovor i kupiti to,integrisati Spike rakete u sto vecem broju u svim rodovima vojske.Usmeriti novac na poboljsanje Nore B52,povecati joj domet na 80 kilometara i kalibar,tako ce se izvoziti u masovnom broju.Takodje povecati domet na nasim VBR-ovima na 300 kilometara daljine,nasi su sposobni to odradeti,imali bi nasu verziju HIMARS sistema sto bi takodje donelo dosta novca Srbiji.Treba odraditi nabavku jurisnih helikoptera Bell AH-Z1 Viper, trenutno ne postoje bolji borbeni helikopter…

Odgovori
Vl

Spike je po meni najbolja protivoklopna raketa na svetu. Ako su Izraelci voljni da nam je prodaju treba je kupiti sto je pre moguce.

Odgovori
Ge

Spike košta oko 200 000$ a Kornet manje od 30 000$.
Prosta računica.

Odgovori
Vl

Samo sto je Spike kao Real u fudbalu, a Kornet u rangu Benfike ili Ajaksa u najboljem slucaju. Sve sto je kvalitetno mora i da kosta.

Ni

@Vlado

Jeste bolji, novije verzije, ali ne bas toliko kao sto pises. Uostalom sve ono sto Spajk otvori kao konzervu, otvorice i Kornet.
Usput nije ni Kornet tako jeftin kao sto General napisa, poskup je i on. Kod Korneta su rakete jeftinije, ali lanser i nije bas jeftin. Kod Spajka je obrnuto – raketa je skupa.

Mi

Spike nlos košta 210000$ a spike lr2 i er2 su dosta jeftiniji

Mi

Idealno bi bilo da Srbiji prodaju i uklone svaku konkurenciju slicnih Srpskih proizvoda sa trzista. Sto bi kupovali Spike kada postoje razvijeni domaci pandani istom sistemu. A i ova kompanija je ukrala od Srbije 20 miliona dolara u ranijim pokusajima poslovanjima, ne znam odkud i ideja da se oni razmatraju za ponude.

Odgovori
Ti

A koji je to Srpski pandan spajku,bar navedi ime ako mislis da postoji.Ne postoji nista proizvedeno u Srbiji koje se moze meriti sa spajkom.Inace bi imali redove kupaca.

Te

Kupujte to odmah!
U međuvremenu razvijati naše naoružanje, dok ne dostigne neki zadovoljavajući nivo.

Odgovori
Va

Odma uzimaj.ako su hrvati kupili moramo i mi

Odgovori
Da

Više od od dugometnih verzija Spika mene fascinira Spike SR. Domet do skoro 2km, ispali i zaboravi, lakši i praktičniji za nošenje od NLAW, BILL 2, Carl Gustaf….
Borbe se vode do 1-2km pogotovo u našim brdovitim krajevima, tu je sve što treba 2-3 čovjeka za nošenje i korištenje nepraktično. Treba naravno oružje i za duge pruge, ali jedan mobilni vojnik-jedan protuoklopnik je svakako nešto opasnije za protivnika nego stacionarni položaji.

Odgovori
Na

Rafael bi mogao mnogo toga da ponudi VS, ali moraju da olade malo sa cenama, Spike je odlična raketa , i niko ne treba da je poredi sa odomaćenim kornetom, jer su rakete različite koncepcije, kornet je u samom vrhu klasičnih ATGM, u prvom susretu sa njim stradale su i Merkave, onda je Rafael postavio APS i APU i Trofejje odbranio u sledećem sukobu IDF Hezbolah sve Merkave. Spike poput TOW 2C, Javelin, NLAW, tenkove napada odozgo tj kupolu pa bez APS-a tenkovi su glineni golubovi, moje pak laičko mišljenje je da je za Srbiju izbor raketa LAHAT

Odgovori
Gr

>> ali moraju da olade malo sa cenama

Haha, Rafaele ako ovo citas molim te obrati paznju i oladi sa cenama

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs