Prošlu godinu obeležili su novi rekordi srpskog komercijalnog avio-saobraćaja. Došlo je i do dve ključne promene na najvećem domaćem aerodromu – Er Srbija se odlučila za partnerstvo sa hendling kompanijom Menzies Aviation i Srbiji se dogodio EXPO 2027.
Deo današnje prezentacije predsednika Srbije o planovima za organizaciju ove manifestacije će možda sadržati i najveću vest za „Nikolu Teslu“ – nakon post-COVID „revenge travel“ fenomena Srbiju će, najverovatnije, „zadesiti“, najveće istorijsko povećanje komecijalnog avio-saobraćaja u istoriji tokom EXPO godine.
Kao najčitaniji i najuticajniji domaći vazduhoplovni medij na srpskom jeziku, Tango Six će u narednom periodu posvetiti poseban akcenat na uticaj EXPO događaja na avio-saobraćaj. Tako će i četvrti po redu Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope SEAS delom biti posvećen i razgovorima o spremnosti domaćeg civilnog vazduhoplovnog sistema na najveći ciljani dolazak avio-putnika u njegovoj istoriji.
SEAS će se ove godine održati 19. i 20. marta u Sava Centru.
Kapacitet, investicije?
Saopštenja za medije na kraju prošle godine od strane dve najbitnije domaće institucije u avio-saobraćaju sadržala su termine „rekordni rezultat“. Er Srbija je u 2023. prevezla ukupno 4,19 miliona putnika, što predstavlja treći najbolji rezultat u istoriji ove kompanije. Nacionalna avio-kompanija obavila je više od 45.000 letova, što je 44% više nego u 2022. godini.
Aerodrom „Nikola Tesla“ opslužio je blizu 8 miliona putnika (7,95 preciznije), što predstavlja povećanje od 42% u odnosu na prošlu godinu i 29% u odnosu na 2019. godinu. Na Tesli je obavljeno ukupno 83.300 letova, 27% više nego prošle godine i 18% više nego 2019.
Niški „Konstantin Veliki“ opslužio je 448.312 putnika što je rast od 15% u odnosu na godinu pre.
Da li je reč o rastu koji je isključivo rezultat nivelacije nakon pandemije i posledično najveće tragedije u istoriji globalnog avio-saobraćaja znaćemo na kraju ove godine. Već sada možemo konstatovati da najave domaćih rukovodilaca o tome da će na kraju Vansijeve koncesije „Tesla“ doći do cifre od 15 miliona putnika više ne deluju toliko nerealno.
Međutim, ono što sigurno niko nije planirao i sasvim siguno ono što ni Vansi ali ni Er Srbija nisu očekivali neposredno po izlasku iz pandemije kao buduće veliko dešavanje je kandidovanje Srbije za EXPO 2027. Prema sadašnjim procenama u EXPO godini može doći i do rasta avio-saobraćaja od 50%.
Koliko je domaći civilni vazduhoplovni sistem spreman za ovoliki rast, u samo jednoj godini?
Predsednik Srbije je pre nekoliko dana u Davosu domaćim medijima ispričao da je imao i sastanak sa kuvajtskom kompanijom Agility Logistics koja je vlasnik novog hendlera na beogradskom aerodromu kompanije Menzis Aviation. Tokom juna prošle godine, nakon jednog od najgorih dana u skorije vreme za beogradski aerodrom i nacionalnu avio-kompaniju, država je odlučila da dodatno liberalizuje ovaj segment tržišta. Nije samo Menzies bio spreman, dobili smo i još jednu zainteresovanu kompaniju.
Kako je Vučić izjavio, vlasnici Menzisa su ga pitali čime je država sve bila nezadovoljna u prethodnom periodu. Verovatno u kontekstu njihove spremnosti da ulazak na srpsko tržište izvedu na jedini ispravan način – da odmah ulože u proširenje kapaciteta.
Pored trenutno aktuelnih tema koje su mejnstrim medijima zanimljivije (kašnjenja zbog snega i zaleđivanja) prava tema je kapacitet domaćeg avio-saobraćaja u godinama koje dolaze. Do sada se dogodilo sasvim dovoljno iznenađenja, vreme je da se bolje planira i ulaže, ulaže i ulaže.
dejanera
Niski aerodrom ima povecanje broja putnika? Kako? Zar ne rekose da ga je drzava preuzela 2018-e sa ciljem da ga zatvori zbog Vansija? Tada su neki „upoznati sa ugovorima izmedju Srbije i Vansija“ tvrdili da se aerodrom zatvara u roku od godinu dana!
Sasha
@dejanera
Ne likuj, to je tek vraćanje na nivo iz 2019. godine uz 7-8 puta manji kargo saobraćaj danas nego tada. Pritom tada nije letela AirSerbia i bilo je više low cost linija.
A rekonstrukcija ide kao zidanje Skadra, juče najavljen kraj za 2026. ne znam šta su onda do sada radili ako ih čeka još dve godine posla, pa Hitrou bi napravili.
dejanera
@ Sasha
Zasto bih likovao? Samo konstatujem cinjenice! Koliko se secam tada je bilo i nekih protesta i slicnih cirkuskih predstava. U svakom slucaju, ako za reper uzmemo 2017-e godinu kao poslednju u kojoj je grad Nis upravljao podatci su ovakvi: Dakle 2017-e broj putnika je bio 331582 a to je postignuto sa 1477 letova. U 2023 godini broj putnika je 448312 na 1987 letova! A sto se tice 2019-e pa i to je godina u kojoj je drzava upravljala tim aerodromom i ona godina u kojoj su govorili protetanti da je poslednja u kojoj ce taj aerodrom raditi.
Nikola
@Sasha
Za kraj 2024.
Paradoks, zgrada je završena ugrubo, fini radovi pri kraju, tek su relativno skoro raspisali javnu nabavku za opremanje, komunikacije i bezbednost.
Ja bih da se zapitam da li su oni normalni?
Razocarani Natofil
Nova zgrada je spolja gotova i trebala bi da proradi na leto. Ova stara ce se mozda rekonstruisati do 2026, a sve operacije ce se prebaciti u novu. Nemoguce da ce enterijer nove raditi do 2026te. Moze neko da potvrdi?
Leopold
Do tada će vozači autobusa naučiti gde iskrcavaju putnike :)
Vrlo neprijatna situacija juče, vrlo…
Nikola P.
Dragi svi,
iako je tema teksta Air Serbia, to je ipak usko povezano i sa Aerodromom Beograd, tj. operatorom aerodroma – Vinci. Svi ste svedoci da u periodima kada je udarna sezona (leto, novogodišnji praznici i slično) jednostavno aerodrom funkcioniše veoma loše (kašnjenje letova i prtljaga je već posto hroničan problem). Jučerašnji primer je samo jedan od primera koji je izazavao nagodovanje putnika. Iako, je opšte poznato da koncesionar uvek ide sa rigoroznim smanjenjem troškova i samim tim kvaliteta usluge, ovde je to došlo do nivoa da Direktorat za civilno vazduhoplovstvo je morao da reaguje i naloži mere (još pre jučerašnjeg – novog događaja). Svi znamo da su u našoj državi strani investitori zaštićeni kao „beli medvedi“ posebno ako dolazi iz značajne države, kao što je Vinci. Pa možete misliti koliko stvari ne idu kako treba kada je državni organ morao zvanično da reaguje. Što se AIr Serbia tiče, ne znam šta bih rekao osim da kao i u svim sferama našeg društva dolazi kadar sa sve manje znanja i iskustva, što se uvek na kraju odrazi na kvalitet usluge.
lala
Air Serbia bi definitivno trebala KUPITI desetak A220 i tako ustedeti MNOGO! OK leasing jer nemate aviona ali na takav nacin nikada i necete imati i uvek cete zavisiti od drugih!
Nesa
A sta je sa kontrolnim tornjem.Mislim novi koji bi trebalo da se izgradi, tako je obecano.